NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 19 April 1889. No. 1778. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: m ARBEIDSWET, FEUILLETON. ÏN TIJGERKLAUWEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicité Etrangère G. L. DAVBE 8f CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Hontmartre. zooals zij thans is aangenomen, luidt als volgt: Art. 20. De bij art. 18 bedoelde amb tenaren, zijn verplicht tot geheimhouding van liëtgèen hun in plaatsen waar arbeid wordt verricht of pleegt verricht te wor den omtrent het daar uitgeoefend bedrijf is bekend gewordenvoor zoover het niet*'in strijd is met de bepalingen dezer of eener andere wet. Hij die opzettelijk de bij het vorige lid opgelegde geheimhouding schendt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten' hoogste zeshonderd gulden, met of zoneter ontzetting van het recht om amb ten te bekleeden. Hij, aan wiens schuld schending van die geheimhouding te wijten is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Geene vervolging heeft- plaats dan op klachte van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf of de onderneming. Art. 21. De bij deze wet strafbaar ge stelde feiten worden beschouwd als over tredingen, behalve de feiten, al strafbaar gesteld bij het tweede en derde lid van art. 20, die als misdrijven worden be schouwd. 5. Overgangs- en slotbepalingen. Art. 22. Het voorschrift van het tweede lid van art. 5, dat voor personen bene den veertien jaren of vrouwen, en dat voor het derde lid van art. 5, dat voor vrouwelijke personen van eiken leeftijd het begin van den arbeid niet vioeger dan te 5 uren des voormiddags en het einde niet later dan te 10 uren des na middags mag worden gesteld, gelden niet gedurende de eerste twee jaren na het in werking treden van deze wet. Art. 23. Op arbeid in of voor het schippers- of visschersbedrijf, aan boord van vaartuigen verricht, zijn niet toe passelijk de artt. 3, 6, 7, 9, 10,11 en 15 en evenmin, voor zooveel betreft aan boord wonende kinderen of pupillen van den schipper, art. 3. Op arbeid, verricht in of voor een bedrijf, in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder daarvan, die het aldaar zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoot, bloed- of aanverwanten, tot den vierden graad ingesloten, en pupillen uitoefent, zijn de artt. 10 en 11 niet ten en beschikkingentengevolge van 2 van deze wet opgemaakt, zijn vrij van bet recht van zegel en van de for maliteit van registratie en worden kos teloos uitgereikt. De bij art. 10 vermelde kaarten wor den van 's rijkswege kosteloos aan de gemeentebesturen verstrekt. Art. 26. Deze wet treedt in werking den lsten Januari 1890. Op hetzelfde tijdstip vervalt de wet van 19 September 1874 {Staatsblad No. 130). STADSNIEUWS. Haarlem, 18 April 1889. De heer W. Hoogvliet, notaris alhier, is door den president van Venezuela be noemd tot officier 3e kl. in de orde van het Borstbeeld van Simon Bolivar den Bevrijder. Te Amsterdam is door den gemeente raad benoemd tot derde onderwijzeres mej. S. C. Balsem alhier. De vergadering van de kiesvereeniging //Voortuitgang" alhier tot het stellen van candidaten voor de Prov. Staten is uitgesteld tot Dinsdag 23 April a. 8. lieden werden de militaire gebouwen alh er geïnspecteerd door den kolonel- commandant in het tweede geuie-comman- dement te Amsterdam, jhr. L. J. van Teijlingen. Art. 24. Deze wet is niet van toe passing op arbeid in ambachtscholen en vakscholen, 's rijks opvoedingsgestichten en werkinrichtingen en gevangenissen, noch op werkzaamheden, in militairen dienst verricht. Art. 25. Alle stukken, verzoekschrif Het Hollandsch Tooneelgezelschap, di rectie A. van Lier, voerde Woensdag in den Schouwburg alhier ten tooneele ,/Nora", van Ibsen. Na alles wat er o er dit tooneelwerk in binnen- en buitenland is geschreven, kon de verwachting te recht hooggespannen zijn. Men heeft hier te doen met een zeer schoon ineengezet tooneelwerk, dat door de frischheid van het onderwerp in hooge mate aantrekt. De fransche school die ons heeft over stelpt met zijne salonstukken van aller lei kleur en geur wordt hier ernstig naar de kroon gestoken door de noorsche welke in den schrijver Hendrik Ibsen een waardig vertegenwoordiger vindt. De toestanden en verwikkelingen in dit noorsche stuk munten uit door fijne tee- keniDg en degelijkheid. De schrijver zelf moet zich ongetwijfeld hebben doordron gen van de waarheid, dat alleen met het echt natuurlijke het logische samengaat, j Met de meeste nauwgezetheid hebben j wij het werk nagegaan en nergens een enkel vlekje kunnen bespeuren. Zijn j die vlekjes er misschien bij de vertaling en bewerking afgegaan Eerder dunkt j ons dat zij ook in 't oorspronkelijke niet i hebben bestaan, want dan zou dit heb- ben moeten afbreuk doen aan dit' schoone stuk, dat ontegenzeggelijk geen de minste wijziging of verandering duldde. De /natuur" laat zich niet ongewroken besnoeien Het publiek genoot, dat trouwens met stukken als //Nora" niet anders moge lijk kan zijnnog daargelaten de uit muntende vertolking is de geschiedenis op zich zelve zoo aangrijpend en boeiend, dat men, geen oppervlakkig toeschouwer zijnde, moeite heeft het in den voortgang geregeld te ontleden. Nog is men met het eene tooneel niet geheel gereed of een volgende scène brengt opnieuw over vloedig stof voor een zielkundig onder zoek. Juist door het ware, het echte, het onvervalschte, is //Nora" een dier stuk ken, welke ons in geen enkel opzicht on bevredigd laten, zelfs de slotscène, waarin bet tragische het toppunt bereikt en waar het plotselinge einde een onaangename gewaarwording bij den toeschouwer zou kunnen verwekken, mocht niet anders zijn; men begrijpt dit omdat men het gevoelt. Onnoodig te herhalen, dat de mees- terlij ke vertolking door het Hollandsch Too neelgezelschap ons dit stuk in zyn vol len omvang deed genieten. Mej. A. Roe- lofsen komt den eerepalm toe voor haar welbegrepen heerlijk spel als //Nora." De heer Malherbe was uitmuntend als Torwald Helmer. Voor het spel van mevr. Yerstraete als Christine Linde en den heer L. B. J. Moor als Niels Krog- stad niets dan lof. Evenzoo werd dr. Rank door den heer W. C. Roijaards uitmun tend weergegeven. De mise-en-scène was gelijk aan die bij de opvoering te Amsterdam door de Tooneelvereeniging en viel zeer te roemen. De Kruisstraat is weder een fraaien gevel rijker geworden. In no. 33 op den boek der Nieuwe Kruisstraat (voorheen eene smederij)heeft de firma J. G. Schürraann, die ook magazijnen heeft te Amsterdam en Rotterdam, een magazijn voor heeren-confectie geopend. Het perceel heeft zijn front aan de Kruisstraat en Nieuwe Kruisstraat, in het midden met een smaakvollen ingang, waarin aan weerskanten spiegelruiten geheel in gouden lijst gevat, de aandacht trekken. De ruimte binnenin is zeer vol doende en des avonds wordt het magazijn rijk verricht met een zestal Siemens- gaslampen. Deze hoek in de Kruisstraat is d< or dit magazijn niet weinig verfraaid, bij vroeger vergeleken, en de bouwkundige L. van Baars zoowel als de heer van Esde aannemer, hebben alle eer van hun werk. In de zitting van de arrondissements rechtbank van heden, 18 April, stond terecht, Christina Y. oud 21 jaar, be schuldigd van 90 te hebben ontvreemd van mevr. R. O. van Manen, bij wie zij als dienstbode inwoonde. Het geld bevond zich in eene secretaire en bestond uit een bankbiljet van 40, en twee van ƒ25. Mevr. van Manen had ontdekt, dat het meisje in bizondere omstandigheden verkeerde en haar daarom tegen lo Mei den dienst opgezegd. De secretaire was afgesloten. Het meisje had vooraf om geld gevraagd om dat zij nergens heen kon gaan. De officier van justitie requireert hare veroordeeling tot 9 maanden 'gevange nisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger jhr. mr. F. W. van Sty rum merkt op, dat de verzoeking voor bekl. in haren toestand veel grooter was dan die bij ieder ander zou zijn geweest; dat het niet volstrekt noodig was geweest in deze zaak de justitie te mengen. Had mevr. van Manen haar ondervraagd dan zou zij zeker het geld hebben teruggegeven. Bekl. zou er zeer slecht aan toe zijn, zoo een straf van negen maanden of een paar maanden minder haar werd opge legd. In het eerste geval zou haar kind geboren worden in de gevangenis en die smet op het kind altijd blijven kleven,in het laatste zou zij voor nog grooter moeilijk heid staan en wellicht weder een diefstal begaan om aan geld te komen. PI. con cludeert derhalve tot het opleggen van een veel lichtere straf. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. Letteren en Kunst. z/Amstels Mannenkoor" heeft besloten tot het geven van een buitengewoon zan gersfeest, te vieren door de vereenigin- gen van het Nederlandsch Zangersver bond en de eerste manuenzangvereenigin- gen der hoofdstad, op Zaterdag 20, Zondag 21 en Maandag 22 Juli 1889, in de zalen en den tuin van het Concertgebouw, met medewerking van voorname solisten, het symphonie-orkest van het Concert gebouw en andere muziekkorpsen; muziek directeurende heeren Bernard Zweers en W. Kes. Het programma omvat o. a.: eerste deel: afzonderlijke voordrachten der vereenigingen van het Verbond; tweede deelgezamenlijke uitvoering der ,zVondel-Cantate" van R. Hol, en //Ons Hollandsch", van Bern. Zweers. Men meldt ons uit Wormerveer Gisteren (Woensdag) avond werd in de Nieuwe Sociëteit alhier, door de Ver- eeniging het //Wormerveersch Liefheb- berij-Tooneel" opgevoerd //Het Poortje", tooneelstuk van dr. Frederik van Eeden, in vijf bedrijven en een voorspel. Dit stuk onderscheidt zich in zooverre gunstig van de producten der duitsche blijspel-fabrikanten Vou Moser, Schön- than e tutti quanti, dat het een bepaalde tendenz heeft en wel om de kunst te verdedigen tegen het Vandalisme van onzen tijd, en voorzeker zou het zich om zijn vaak geestigen inhoud, een blijvende plaats op het repertoire ook van niet- dilettanten hebben verworven, ware het niet dat er dingen in worden gezegd en vertoond, die het voor twee godsdienstige gezindten zeer choquant maken. Wie verstandig genoeg is om bij eene dilettanten-voorstelling te meten met een anderen maatstaf dan die welke men bij beroeps-acteurs mag aanleggeD, zal moeten erkennen, dat //Het Poortje" goed ten tooneele is gebracht. Danville, de schilder, eene figuur die door den auteur met kennelijke voorliefde is behandeld en wien door den grimeur eeu mooien, teekenachtigen kop was toe bedeeld, heeft met Mephisto (en Mozes Goudkater), Van Krenten, den zwakken en stijven, maar au fond goedhartigen burgervaderDs. Maalman en me vrouw Kakelberg het succès dat de op voering bij het vrij talrijk publiek mocht ondervinden, te deelen. De overige personen droegen allen, in meerdere of mindere mate, bij tot het vormen van een flink ensemble. Het is echter o. i. zeker, dat een niet gering deel van het welslagen toekomt aan de uitnemend verzorgde mise-en- scène. Van het betrekkelijk kleine tooneel had men gemaakt wat er van te maken was en het //poortje" zelf was keurig. Joseph Joachim ontving Maan dagavond, bij het laatste der //Popular Concerts" in de St. James's Hall, van een aantal engelsche vereerders ter ge legenheid van zijn onlangs gevierd ju bileum een kostbaar geschenk. Het is eene Stradivarius-viool, vergezeld van eenen met goud ingelegden strijkstok uit de fabriek van Tour te. De viool is van het jaar 1775, is eene zoogenaamde ,/roode", en behoort in afmetingen tot de grootste instrumenten, welke die beroemde meester heeft gemaakt. Zij is prachtig geconserveerd. Sir Frederick Leighton overhandigde den koning der violisten het instrument met eene zeer vleiende toespraaken Joachim verklaarde bij zijne dankzegging, dat hij reeds eene gele en eene donker bruine Stradivarius bezat, maar altoos verlangd had naar eene roode. Hij zou het instrument bespelen, totdat zijne vingers hem verder den dienst weiger den wat iedereen hoopt dat zij in vele, vele jaren nog niet zullen doen. Inhoud Hollandsche Lelie No. 42: Een laatste afscheidsgroet, door W. van Megen. De abt Crozes, door F. Smit Kleine. De Haagsche Kookschool, door C. C. ter Reehorst. Muziek, door Carmen. Roman (slot). Leestafel. Correspondentie. Weekkalender. Roman tan Kahl Hellmiïb. 61) NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De gevangene in den toren. Natalie knielde naast hem neder en een tijdlang'zwegen zij allen. Allengs gevoelde Essy zicli opgewekt door de werking' van den wijn en begon uit eigen beweging te spreken. Ja fluisterde zij, natuurlijk ken ik u, baron Lionel. Gij zijt zoo goed voor mij geweest, en deze schoone dame gelijkt veel op de jonge dame, die toen bij het land goed woonde. Herinnert gij u wel, mijnheer de baron? Ja, Essy, ik herinner het mij. De ongelukkige glimlachte mat, daarop echter had er plotseling eene verandering met haar plaats; zij richtte zich op en zag den baron smeekend aan. Mijn echtgenoot heeft mij hierheen gebracht, fluis terde zij zacht. Maar Essy, hebt gij een echtgenoot? vroeg hij en de kranke richtte zich op met meer kracht dan men van haar verwacht zcru hebben en riep met gillende stemJ a, hij is mijn echtgenoot, het is waar, mijnheer de baron, ik ben geen gevallen schepsel, waarvoor gij mij houdt ik heb liem ook de trouwacte niet willen geven, maar gezegd dat ik het papier vernietigd had. Natalie drukte hare handen in hartstochtelijke opgewon denheid op haar kloppend hart en Raven, die weinig min der aangedaan was, boog zich over Essy neer en vroeg in groote spanning: Van welk papier spreekt gij? Zeg mij eens waar het is. Zij staarde hem wezenloos aan alle leven was weder uit hare blikken verdwenen. Tracht u te herinneren, verzocht Raven dringend, denk eens na waar gij liet papier bewaard hebt, anders kunt gij niet bewijzen, dat gij getrouwd zijt. Hij beeft er mij toe g-ebracht het te verbergen, fluisterde Essy half droomend, ik weet nog dat ik hem gedreigd heb hulp te zullen gaan zoeken bij u. En het papier? Hebt gij het niet verborgen in het huis waarin gij woondet, in de Rozenvilla? Essy huiverde en drukte zich dichter tegen Raven aan. Deze legde haar vermoeid hoofd aan zijn borst en nadat hij haar eerst tijd gelaten had om na te denken, ging hij voort: - Hebt gij de trouwacte in de woonkamer verborgen? De trouwacte? herhaalde zij. Ja, zoo heeft men het papier genoemd; ik herinner mij, het behangsel was gescheurd en moest hersteld worden. Dezelfde gedachte schoot den beiden toehoorders door het hoofd; Natalie nam een stuk papier en ontwierp daarop een schets der kamer, welke zij toen aan Raven gaf. Kunt gij mij de plek aanwijzen, waar het behangsel gescheurd was? vroeg hij, haar de teekening toonende. Zij wees na eenige aarzeling met den vinger een plek aan en voegde er bij Er was een gat op die plaats, ik stak het papier daarin zonder dat hij het wist. Beiden zagen elkander nogmaals aan, toen vroeg' de ba ron: Herinnert ge u of gij in een kerk getrouwd zijt? Ja, zeker, maar waar weet ik niet meer. Ik ben zoo vermoeid, mijnheer de baron, maar gij gelooft toch dat ik geen eerloos schepsel ben, nietwaar? Ik geloof dat gij een brave vrouw zijt, zeide hij vriendelijk, en daarop boog hij zich over haar en drukte eeu kus op het voorhoofd der arme kranke. Essy glimlachte en sloot de oogen. Natalie, - zeide hij snel, wat er ook uit moge voortvloeien, wij moeten het arme schepsel medenemen van hier - - haar ook maar een dag langer hier te laten dan volstrekt noodig is, zou een misdaad zijn. Bij het aanbreken van den morgen reis ik naar Londen en zal mij overtui gen of dat papier werkelijk is waarvoor zij het houdt; de hemel geve van ja. Hij zweeg en drukte .het meisje innig aan zijn hart. Als het werkelijk een echte trouwacte is, zal ik den priester opzoeken, die de plechtigheid heeft voltrokken. In elk geval keer ik hedenavond terug. Breng Essy naar mijne kamers, zeide Natalie. Ik

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1