BINNENLAND. De Toestand des Konings. Bij besluit van den Raad van State is o. a. bepaald dat tijdelijk als leden van de vaste commissie voor het afnemen van de in 1889 te houden exa mens zijn toegevoegd de kapiteins, direc teurs van de hoofdcursussen te Kampen en te 's-Hertogenbosch, zoomede van den artillerie cursus te Delft en van de milit. school te Haarlem, en wel ieder voor zooveel deze examens betrekking hebben op de leerlingen van de inrichting onder hun bestuur. Het heden, 18 April, op het Loo be kend gemaakte bulletin luidt: //de ziekte toestand van Zijne Majesteit den Koning bleef de laatste dagen naar omstandig heden gunstiger." Naar Het Vaderland ver neemt moeten bij de regeering in be werking zijn een wetsontwerp tot af schaffing der Noordzeekanaalgelden, en een wetsontwerp, waarbij onder naasting van den Rijnspoorweg het gansche nederlandsche spoorwegnetter exploitatie wordt overgedragen aan de Hollandsche spoorwegmaatschappij en de Exploitatie- maatschappij, tegen jaarlijksche uitkee- ring van een winstaandeel aan den staat. Naar het N.v. d. B. verneemt, zal dr. J. M. Smit, voormalig leeraar aan de kon. hoogere burgerschool te Apel doorn, naar Argentinië vertrekken. Hij heeft eene staatsbetrekking bij het hooger onderwijs gekregen. In het Al g em. Handelsblad van 13 dezer komt een mededeeling voor waarvan het eerste gedeelte letterlijk luid als volgt wMet meerderheid van slechts een stem werd door den Raad dezer gemeente (Zaan- z/dam) het plan van B.en W.tot het bouwen A van eene school, waar van de kosten zijn ge- ,/raamd op pl. m. f 40.000, aangenomen, terwijl het plan van het raadslid, den //heer C. Bon, (een gedetailleerd plan //met teekeningen dat minstens f 10.000 i/lager kwam) zonder nader onderzoek ,/Werd verworpen." In dit bericht komt eene grove onjuist heid voor. Het plan-Bon is volstrekt niet //zonder nader onderzoek" verworpen men is eerst tot stemming overgegaan nadat de Voorz. had aangetoond, dat het verschil in prijs tusschen het plan van B. en W. en dat van den heer Bon grootendeels toe te schrijven was aan het verschil in de berekening der prijzen van het materieel. Al de eenheidsprijzen waren door den heer B. veel lager ge nomen dan door B. en W. Toen de zaak voor de eerste maal aan de o de kwam, verzocht de heer Bon uitstel van behandeling. Daaraan werd voldaan en in de raadszitting van 28 Maart jl. de zaak opnieuw ter sprake gebracht. In deze zitting werd ampel over het plan-Bon gediscussieerd, in het ofiicieele Raads verslag beslaat het debat zes pagina's. Van eene verwerping zonder nader onderzoek kan dus geen sprake zijn, en het communiqué in het Algern. Handels blad is ten eenenmale onjuist. De A m s t e r d a m s c h e B e u r s zal, evenals ten vorïgen jare, Vrijdag 19 April (Goeden Vrijdag) gesloten zijn. Uit Amsterdam wordt ge meld: Blijkens het 8e jaarverslag van de R.-K. Ziekenverpleging alhier werden in 1888 daarin 505 personen verpleegd, van wie 326 geheel hersteld het gesticht verlieten, 92 stierven en 61 op uit. Dec. 11. nog aanwezig waren. Van hen waren 300 armen, en 205 betaalden hunne verplegin^skosten. De uitgaven bedroegen 32,503, de ontvangsten, met inbegrip van de verpleeggelden 12,678, in bij dragen nit de inkomsten van den gast- huis^enning 12,000, 35,061. Een batig saldo dus van 2050. In het ge heel bracht de gasthuispenning een be drag op van 48,182, waarvan de bis schop van Haarlem machtigde 12,000 voor deze ziekenverpleging te bezigen. In de eerste Parkstraat buiten do heeft het Bestuur een ter rein van 25,760 vierk. Meter voor even- tueelen gasthuisbouw aangekocht. Een en ander heeft aanzienlijke uitgaven ge vorderd, zoodat het Bestuur een beroep doet op de offervaardigheid zijner katho lieke medeburgers. In een uitdragerswinkel op den Voorburgwal te Amsterdam kwam een jongmensch binnenloopen, die aan de vrouw des huizes, welke juist alleen thuis was, vroeg om haar man te mogen spreken. Toen zij hem ant woordde, dat deze afwezig was, zeidehij dit reeds te weten, daar hij hem zoo juist met een vrouw van verdacht uiter lijk in een koffiehuis in de Warmoes straat, zeer vertrouwelijk had zien zitten praten. Meer was er voor onze brave uitdraagster niet noodigfluks had zij haar omslagdoek om en zy was reeds bij de deur, toen het haar in de gedachte kwamdat zij de zaak niet alleen kon laten. //Dat was niets verzekerde de bereidvaardige boodschapper als het niet te lang duurdedan zou hij wel even een oogje in 't zeil houden." De juffrouw vertrok, doch vond haar man niet aan het opgegeven adres, men had er zelfs niemand, die op aanduiding ge leek gezien en toen zij weder thuis kwamwas ook de bode wien het wachten blijkbaar te lang was gevallen verdwenen en met hem eenige kleeding- stukken en andere voorwerpen. Men kan nagaandat het geheele opge- dischte verhaal van de ontmoeting in dat koffiehuis een praatje was, waardoor de jaloersche echtgenoote er was inge- loopen. Hier had zooals trouwens zoo dikwijls de jaloezie de voorzichtigheid bedrogen. (A. v. N.) De noordw ijker voorjaars veemarkt, die verleden week bezocht werd door één jongen stier en een oude geit, was nog levendig en druk, verge leken bij de Donderdag jl. te Ooster hout gehouden //groote jaar- of palm markt." De totale aanvoer van vee beliep daar één rund. Zoodra de aanvoerder zag, dat hij de eenige zou blijven, maakte hij fluks zijn beestje los en verdween voor het aange zicht der koopers. Ook de tweede dag der utrechtsehe paardenmarkt mag niet bizonder geslaagd heeten twee paarden stonden er aan de lijn. Men meldt aan de N. B. C. uit Eindhoven De berichten omtrent de werkstaking aan de luciferfabriek alhier zijn zeer overdreven. Alles heeft zich tot dusver bepaald tot baldadigheden, waaronder vooral het inwerpen van glazen eene hoofdrol speelt. Van een algemeen ernstig verzet te gen de openbare macht is tot nu toe geen sprake. Een of twee personen, die met de werkstaking niets te maken hebben, doch steeds bij elke gelegenheid het der politie lastig maken, zijn gearresteerd. Alleen op de uren dat de fabrieken beginnen te werken, is er meer dan ge wone drukte waar te nemen; overigens heeft de stad haar gewoon aanzien. Het inwerpen der glazen in de villa van eenen der fabrikanten bepaalt zich tot vier kleine ruiten. Omtrent de redenen der werkstaking, welke trouwens in het geheel niet alge meen is, loopen de berichten zeer uiteen. Alleen de fabrikanten zouden daaromtrent meer vertrouwbare opgaven kunnen doen. Uit Veendam wordt gemeld: De praamschipper G. van Alteren, van Hoogezand met eene lading wier- grond van Loppersum gekomenstak het Schildmeer over en wilde het kanaal invaren, zoodat het grootzeil moest wor den ing-trokken en neergehaald, waartoe hij de hulp van zijne vrouw inriep. Deze nam het oudste kind, dat in het achter onder luidkeels schreidde, nog eerst op den arm en wilde toen het zeil redden. Onverwachts werd zij met den kleinen knaap van 2 jaar door de overslaande giek getroffen en in het meer geworpen. Ofschoon de man haar dadelijk eenen schippershaak toewierp, schijnt de vrouw zich meer om haar kind te hebben be kommerd, want zij pakte den haak niet, en zoo kwamen moeder en kind beiden jammerlijk om het leven. De lijken zijn op dit oogenblik nog niet teruggevonden. De vrouw was geboren te Muntendam en heette Frouke Brink. Maandag zijn te Zwolle niet minder dan zes personen, die denzelfden dag uit het bedelaars-gesticht Ommer- schans waren ontslagen, wegens dron kenschap door de politie in bewaring gesteld. Een hunner Maandagmorgen 7 uur ontslagen, werd dien dag half vier op straat liggende gevonden en ander maal door de politie in bewaring genomen. Uit Tietjerk wordt gemeld: In het laatst dezer week zijn in den omtrek alhier twee albatrossen gezien. De albatros Biomedea aquilus) is een vogel, die zich doorgaans ten zuiden van de linie ophoudt. Het mag derhalve eene groote merkwaardigheid genoemd worden, dat een exemplaar op zoo noordelijke breedte gezien wordt. Het is bekend, dat de albatros dikwijls groote tochten onder neemt, maar dan immer in meer zuide lijke richting. {N. B. C.) Door den burgemeester van Groningen is in navolging van zijn ambtgenoot te Rotterdam aan het poli tie-personeel aldaar verboden het dragen van de medaille voor langdurigen poli tiedienst, uitgereikt door den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond. Naar men verneemt, zal op Vrydag a. s. een extra-trein loopen van Groningen naar Zwolle voor het ver voer van landverhuizers. Deze trein zal uit de richting Groningen 170 landver huizer aanbrengen en er te Meppel nog 130 vinden uit de richting Leeuwarden, om verder gezamenlijk de reis voort te zetten. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o.a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 16 April loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aand. Straatweg Schouw van Duivenoorde naar Katwijk a/Zee a 20 pet Aand. AraericanHótel(Mij tot expl. van het) u 110 ii Aand. Amst.-Deli Comp. 1886-88. II 400 n Aand. Amst. Liquidatiekas ft 160 n Barge en E. Moormann en Co.James(Liq Aand.) n 69 H Aand. Cred.-Vereeniging ii 106* ii Aand. Deli-Maatschappij ii 534-549 ii z, nieuwe ii 495 n Aand. Kon. Ned.Beiersch Bierbrouwerij u 32-32* 1/ Oblig. Kon. Ned. Beiersck Bierbrouwerij ii 100 ii Aand.Landb.-Maatschappij Ngoepit 115 u Aand. Oost Java Cultuur- Maatschappij ii 120 ii Aand. Verkooplokaal Fras- cati 96 ii Oblig. Werkenden Stand, afd. kosthuizen 80 n Aand. Batjan Maatschappij 's-Hage 30 ii Aand. Deli-Batavia-Maat- schappij te Batavia 1887 ii 324*-334*,/ Aand. Land is zekere be- zitting te 's-Hage, (Ne gotiate) 275 Aand. Ned. fabriek van Yerd. Vruchten Maat schappij //de Betuwe" te Tiel (Naaml, Venn, de) 75 H Aand. Begr.-Vereeniging te Amsterdam. 35^ Obi. Quebec. Provincie 106 Aand. Baltische Spoorw.- Mpij. (Act. de Jouiss.) f 7'i. Aand. Assurantie-Compag nie te Amsterdam k 242 Aand. Batav. Zee- enBrand- Assurantie-Mpij 114% Aand. Ned Lloyd 100 VÏSSCHERIJ. Nieuwediep, 16 April. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen Wisselvalligheidsch. De Gelde, met 150 levende-, 20 doode kabelj., 20 j lev. lengen, 3 heilbotten, 500 schelv. en 3 ben rog en vleet, en Amsterdam, II, sch. Blink, met 1 heilbot, 150 schelv. en 3 punt rog, terwijl door 10 korders en beugers 16 kabelj., 15 tot 28 tongen, 50 tot 70 roggen, 1 tarbot en 3 tot 20 mandjes kl. schol, en door trekkers 56 tal haring werd aangevoerd, lev. kabelj. gold 1.20 k 1.25, doode id. 1, leng ƒ1.50, heilbot ƒ16.50, tong 80 cent per stnk, schelv. 19 het honderd, rog/14 per ben en 72 c. per stuk, vleet ƒ14 per ben, de tarbot ƒ11, kl. schol 2.65 k 3.50 per mandje en haring 2.25 k 2.80 per tal. Nieuwediep 17 April. Zeven kor ders brachten heden 9 tot 33 tongen, 15 roggen en 3 tot 8 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl door trekkers 180 tal ha ring en 1 zalm werden aangevoerdtong gold 90 cent, rog 66 cent per stuk, kl. schol ƒ3.30 per m., haring 2,10 a 3 per tal en de zalm 23.50. De kotter H. B. 63, sch. Smit, besomde voor 24 tongen en een partijtje schol, schar en ponen 34. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. Met de indiening van een wetsontwerp, strekkende tot gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs, doet de Regeering hare toezegging gestand, tot wegruiming, zooveel mogelijk, binnen de perken der grondwet, van de belem meringen, die tot nog toe de ontwikke ling van het vrije onderwijs in den weg staan. Bij de handhaving van art. 194 der grondwet van 1848 lag, meent de Re geering, de indiening van eene geheel nieuwe wet of het aanbrengen van zeer ingrijpende wijzigingen niet op haren weg. Na te hebben gewezen op de ont wikkeling van het vrije onderwijs door het particulier initiatief, meent de mi nister van Binnenlandsche Zaken in zijne Memorie van toelichting, dat de Staat het vrije onderwijs niet moet tegenwer ken of bemoeilijken tot nadeel van de nationale ontwikkeling. Waar het onmo gelijk is de kosten van het openbaar onderwijs op de gebruikers daarvan te verhalen, moeten de openbare kassen wel een deel daarvan bekostigen, waarin hij echter eene onbillijkheid ziet tegenover het vrije onderwijs. Op dien grond ver dedigt hij het toekennen van eene bij drage uit 's rijks kas aan de vrije school, mits hare onmisbare vrijheid niet worde aangetast. Die rijksbijdrage zou dan be perkt moeten worden tot die scholen, waarvan de ouders der schoolgaande kin deren niet by machte zijn het grootste deel dier kosten zelf te betalen. Behalve tot erkenning van do staatsrechtelijke gelijkheid van de openbare en bizondere school, strekt het thans ingediende wets voorstel ook om verder op het openbaar onderwys te bezuinigen, ten einde vooral den zwaren druk, d en de wet van 1878 op de gemeenten legt, te verminderen. Eene betere regeling van de rijksbij drage en eenige beperking der eischen kan, naar de overtuiging der Regeering, zonder schade voor het onderwijs veilig geschieden. Eindelijk worden wijzigingen voorgesteld in de artikelen, be reffende; de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs en de voorschriften betreffende de examens. De Regeering wenscht de ongelijke werking aan art. 45 te ontnemen, door nl. de rijks vergoeding in de gewone kosten van het openb. 1. o. te beperken tot de kosten van het onderwijzend per soneel, door de wet gevorderd en wer kelijk aan de school verbonden, en haar te verleenen naar den omvang van den werkkring van- en door de wet geëischt wordende meerdere bekwaamheid van het hulppersoneel. Scholen met een schoolgeld per jaar van f 25 of meer, per leerling, worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijzerswoningen ver valt evenals die voor afschaffing van school meubelen by eerste inrichting, l'e vergoeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stich ten, waaronder ook verbouw voor school lokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 pet. Mede wordt voor gesteld om aan de bizondere school ge lijke bijdragen voor personeel te verlee nen als aan de openbare, maar ook met uitsluiting van de scholen met school gelden van ƒ25 per jaar of daarboven. In de bizondere school met eene rijks bijdrage moet een zeker minimum van kinderen onderwijs ontvangen in dezelfde vakken, als waarin op de openbare on derwijs wordt gegeven en hetzelfde mi nimum van onderwijzers aanwezig zijn, als voor de openbare school gevorderd wordt. De volledige uitvoering van het voor stel der Regeering zal hoogstens kosten 3,309.350; te wetenvoor de openbare school ƒ2,447.150, voor de bizondere school ƒ862.200 of hoogstens meer 444,130, waartegenover eene verminde ring staat van ƒ94,130, zoodat de totale vermeerdering van uitgaven ƒ350.000 bedraagt. Maar die hoogere uitgaaf zal, volgens de Reg., brengen gelijkstelling van de gemeenten onderling, gedeeltelijke vol doening aan den eisch van rechtsgelijk heid tusschen de bizondere en de open bare school, tot opheffing van de meest stuitende en jaren lang nadeelige onge lijkheid. Ook acht de Regeering tempering der eischen van het getal onderwijzers plicht matig en wijziging van den invoerings termijn wenschelijk. Volgens het voorstel is, met inachtne ming van den bekenden paedagogischen eisch, dat voor een onderwijzer in de school het maximum leerlingen niet meer dan 40 bedragen zal, aanstelling van een onderwijzer bevolen, zoodra het aantal leerlingen meer dan 40 van len minste 2 onderwijzers, zoodra het 91 bedraagt. Het aantal onderwijzers klimt daarna telkens met éen voor elke 55 leerlingen boven de 90. Als beginsel wordt voorts aangenomen, dat eene rijksbijdrage of eene gemeente subsidie een bizondere school niet tot eene openbare maakt. Art. 28 is zoo gewijzigd, dat het aan de benoeming van het hoofd eener open bare school voorafgaand vergelijkend exa men is vervallen, met dien verstande, dat de voordracht, door B. en W. aan den gemeenteraad ingediend, worde opgemaakt in overleg met den districts-schoolopzie- ner, wien advies ter kennis van den raad moet worden gebracht. De Regeering ziet in dit examen dikwerf een beletsel om de meest geschikte mannen op de rechte plaats le brengen. Voor benoeming als hoofd eener openb. school met meer dan 200 leerlingen wordt echter werk zaamheid van ten minste 5 jaren als hoofd van openb. of bizondere scholen vereischt. Voor het hoofd der school wordt, naar de sterkte der bevolking, eene bijdrage voorgesteld van 250 tot 600 'sjaars. Voor elk der onderwijzers tot bijstand van het hoofd zal eene som van ƒ200 worden uitgekeerd, behoudens ver laging tot 150 voor onderwijzers aan scholen van 41 tot 90 leerlingen en ver hooging tot ƒ300 voor onderwijzers met den rang van hoofdonderwijzer. Het heffen van een schoolgeld, dat verschil lend is naarmate van de gegoedheid der ouders, wordt thans in de wet mogelijk gemaakt. Het toekennen van de bevoegdheid aan de gemeente om de vrije scholen te sub- sidioeren acht de Reg., hoe wenschelijk ook uit het oogpunt van rechtsgelijkheid, niet raadzaam, ten einde den schoolstrijd niet in de gemeente en hare besturen over te brengen en het particulier initia tief niet te doen verflauwen. De Reg. stelt voor, de herziening in werking te doen treden op 1 Januari 1890. De Commissie ad hoe uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over de inlichtingen op het adres van O. A. Brouwer en A. T. van der Wal, kiezers in het kiesdistrict Dokkum, zich bekla gende dat de burgemeester van Dokkum hun op 6 Maart 1888, nadat zij hunne stembriefjes hadden ingeleverd voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het verder verblijf in de zaal had ontzegd, zich kan liaar daar zeer goed verborgen houden, terwijl gij weg zijt Maar als men hier komt en haar mist? Het zal hun niet gelukken hier binnen te komen, Na talie Ik zal het slot zoodanig beschadigen dat de sleutel niet om te draaien is, en zelfs als zij verdenking koesteren, kunnen zij dan toch niets doen! Natalie ging naar het kastje dat in de kamer stond. Zij opende de laden, er lagen eenige kleederen in, waaronder een lange mantel en Raven zeide tot Essy: Lief kind, ik zal u van hier medenemen en u brengen op een plaats, waar men goed voor u zorgen zal, maar g'ij moet zeer, zeer stil zijnbelooft gij dat Gij z'jt zoo goed voor mij, antwoordde de zieke droomerig en daarop viel zij in eene onrustige sluimering Raven stond op, terwijl Natalie de zieke in den mantel hulde, daarop nam hij haar in zijn armen alsof zij een veertje was Michael, die al dien tijd in het portaal had gewacht, opende de deur en gezamenlijk verlieten zij den akeligen kerker, terwijl Michael op Ravens aanwijzingen het slot zoodanig vernielde, dat er van openen g*een sprake meer zijn kon. Na eene snelle wandeling bereikte men het buiten van mevrouw Lovell en dank zij de voorzorgen waar mede men binnenkwam hoorde niemand hen binnenkomen en bereikten zij gelukkig Natalies kamer. Daar werd Essy dadelijk te bed gelegd, terwijl Raven zich onmiddellijk daarop verwijderde om zich gereed te maken voor de reis naar Londen. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ontmaskerd. Raven verliet in den vroegen morgen het huis, hoewel hij den weg naar het spoorwegstation daardoor te voet moest afleggen Hij nam een portret van Maurits Carling- ford mede, dat hij uit een album in den salon genomen had en rekende er op dat men zijne afwezigheid eerst zou ontdekken, wanneer hij reeds in den trein naar Londen zijn zou Toen gravin Carida te ongeveer negen uur in de ont bijtkamer kwam, bevond zich daar nog niemand Spoedig evenwel verschenen de gasten en men vroeg elkander ver wonderd waar Raven toch was. Men vermoedde dat hij zich verslapen had en schertste daarover. Natalie was genoodzaakt geweest hare kamenier gedeel telijk in het vertrouwen te nemen en het meisje had haar plechtig beloofdniemand te zullen vertellen dat zich een vreemde in de kamers barer meesteres bevond. Zij bleef den ganschen dag op de kamer en verzorgde Essy met veel toewijding. Michael had inmiddels bemerkt, dat juffrouw Brown nog niets ontdekt had en ook niet naar de ruïne was gegaan. Zij zeide dat zij langer en zwaarder geslapen had dan an ders en gevoelde zich niet zeer wel. Lionel von Ravens afwezigheid wekte inmiddels allengs meer de verbazing'en gaf tot de meest verschillende vermoedens aanleiding. Na talie merkte luchtigjes op, dat de mooie, elegante edelman wellicht een liefdesavontuur bij de hand had, hetgeen me vrouw Lovell niet weinig ergerde Ook Carlingford verscheen eerst tegen éen uur in den middag. Therese Carida dreigde hem met den vinger. Het wordt waarlijk tijd dat gij verschijnt, fluis terde zij hem toe Ik dacht reeds dat gij van plan waart den geheelen dag onzichtbaar te blijven En wat zou u daaraan gelegen zijn? vroeg hij, eenigszins gevleid. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2