Tuin- en Badartikelen etc Heenk Co. Damstraat tl A. voii der MöHLM. Mantels, Costumes, Peignoirs Jersey's, Blouses, Jijen B. 111 Ïïengkes-Lagschüit, VERKO OPING, Te Huur, C.GERBERJr. KARPETTEN, D. ïa BEIILI, GroncLbascules Groote Markt 23-27. ZIJDEN EN WOLLEN STOFFEN. Koningstraat No. 8. Specialiteit in Mantels. VAN CITTERT's Bijbel- en Kerkboekmagazijn Moonlolaal BatomerpcM, INBOEDEL, HYPOTHEEK "TE HUUR HAARLEM TE HEER, Wijk aan Zee nabij Beverwijk. Kruisstraat 3, Haarlem, MAATSCHAPPIJ de llaarleinsche Brood- en Meelfabriek. Vloerzeilen van af 10 Cents. GORDIJNKATOEN, GORDIJNKANTEN en FRANJES. 85, Groote Houtstraat 87. Extra groote sorteering DE ECHTE Alles tegen zeer concurreerende prijzen. SPECIALITEIT IN Maiiufactuurmagazijn Gutta Percha Dames- en Kindermantels. Parasols en En-Tout-Cas, Oude Groenmarkt, hoek Warmoesstraat, Haarlem. Smedestraat 24, UUliEËIHIËU HALLETJES. op Woensdag 24 April 1889, des morgens te 10 uur, in het van een insolventen bestaande uit: een Kabinet, Linnen kast, Penantkastje, Canapé, Tafels, Stoelen, Ledekanten, Bedden; voorts: een vat Stroop, twee vaten Azijn, een vat Bakolie, zakken met Haver, Bruine Boonen, Meel, Lijnkoeken, eene partij Touwwerkroode en blauwe Baaidiverse Katoenen Sajet, Garen Band ledige Bisquit- blikken, eenige flesscben Bordeaux, Punch, Bessenwijn, 20 kistjes Si garen ledige Fusten en een wit Paard, (Ket) Kar en Tuig. Alles te zien op Dinsdag- 23 April van af 10 tot 3 uur. De Makelaar N. D. DE LEUR, De Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland, sluit groote en kleine leeningen, zonder voor uitbetaling van rentetegen 38/10, 4 en 4'/10 pCt. rente, naar gelang de overwaarde. Correspon dent voor Haarlem en omstreken D. STORM Schotersingel 15. of ter overname van huur gevraagd tegen Aug-ustus een modern ingericht HUIS, op goeden stand Huurprijs pl m ƒ600 Franco brieven m op gave van stand getal kamers, ge makken enz onder lett. C. bij de ERVEN LOOSJES te Haarlem. terstond, Burgerhuis 5 K- ƒ300. Tegeu Mei e. k. een Hee renhuis 8 K. 600; en een dito met 6 K. ƒ550; allen met Tuin en moder.i ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. een net Bovenhuisjevan alle gemakken voorzien. Adres hoek Bakenessergracht 56 Prachtige altijd groene hooge duinen. Jiuitengeivoon mooi strand. Zuivere heldere zee, niet verontreinigd door af wateringskanalen. Gezoolde krachtige atmospheer. Groot, Confortable Hotel met uitmun tend goede tafel en Café Res taurant etc. llëeele, prompte en aangename bediening. Schoonste badplaats aan de llollandsche Noordzeekust. De Utrechtsehe Hypotheekbank heeft voor te sluiten groote en zeer soliede Hypotheken de rente verlaagd tot 4%. Agentschap Barteljorisstraat 21, van 10— 2 en 6 -7 uur. Kruisweg 68. Hoofdagent der Levensverzekering Mij. Assurances Générales eur la Vis te Parijs. Koopt Coupons tot hooge prijzen en belast zich met het uitvoeren van Effectenorders. Besteedt heden, behoudens wijziging der koersen voor Coupons Metalliekƒ21,00 Zilveren Roebels 1,26 Dollars2,45 Znid-Italië b 2,98 Russen 1859 b 17,95 1862 b 30,40 ,9 per Mei 4;70 (Nicolai)) 1867/69 i i860 T B 26,95 B 1873 per Jum B 29,95 b 1850 per Juli b 26,95 BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Ct. Ongebuild Zeeuwsehe Krop. 10 Mik„12 Krentemik 13 Wit Roggebrood 8 Gerezen 8'U Zwart 9 Zoet 10 Fijn Krentebrood 50 Gewoon 25 Tarwebloem in pakjes van 'U Kgr. 8 Waterbroodjes Ka letjes Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche boiiea en ge wone Krentebroodjes, p. stuk 2 Fransche Waterbroodjes en fijne Krentebroodjes p.stuk 2'. Keukenbeschnit (ENKEL PLATTE). p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood is uitsluitend verkrijg baar in de bekende depóts waar steeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van het juiste gewicht te overtuigen. Haablem, 13 April 1889. tegen fabrieksprijzen 2.40, ƒ2.90, f 3.25 en liooger. in alle breedten. Ruime keuze in Nieuwe VITH.AG-E, van af 414 Cent. geheel van hout vervaardigd, merk Simpson, Faweett &Co., zijn ALLEEN voor Haar lem in ons magazijn te verkrijgen. ZIE ETALAGE. NIEUWE ZENDING: Buitengewone voorraad in van af de minste tot de fijnste genres beneden iedere concurrentie. Verkoop tegen de laagste prijzen. is te HAARLEM het meest gesorteerde. Tot directe levering gereed Luthersche en Remonstrant- sche KERKBOEKEN. tooriclit cle ontvangst cioi- Een Zaterdagavondpraatje. LXIII. Evenals vorige jaren heeft ook thans weer de almanak den 20en Maart aangewezen als de dag waarop de lente een aanvang neemt, alsof hij met het weer in zeer nauwe betrekking stondevenals vorige jaren heeft het weer getoond, dat d e relatie van nul en geener waarde is. Die goedige almanak! Optimistisch is hij als iemand die altijd met een niet uit de Staatsloterij komt en die altijd weer zijn twintigje neemt, in de hoop, dat de hon derdduizend er nu toch wel eindelijk eens op vallen zal. Het is een zachte wenk dien de almanak aan den winter wil ge ven, een wenk zwart op wit, dat het menschdom, het dierenrijk en plantenrijk te gader snakken naar wat zonneschijn. Maar de noorden- en oostenwind, nog niet tevreden met den geheelen winter te hebben geheerscht. zingen het liedje van verlangen. Wel steken hunne broe ders, westen- en zuidenwind, zachter van karakter, bescheiden den neus om een hoekje, noorden- en oostenwind, met al den overmoed van sterkere broeders in een huisgezin, willen nog niet heengaan. ,/Hoei... hoei..." fluiten zij om de schoor steen en tusschen de telefoondraden en met al hun kracht vliegen zij door het luchtruim, want zij gevoelen dat hun rijk uit raakt en zijn er boos over. En als ze moede zijn halen ze hun bondgenoot, den plasregen, die dikke stralen neer werpt op de aarde. De zon doet al haar best om haar liefelijk gelaat in hare ge- heele schittering te doen zien, maar noorden- en oostenwind zenden legioenen van wolken op haar af, die haar boos aardig omhullen. Maar lang kan dat niet duren. De zon weet hoe noodig hare steun, hare warmte is, hoe er naar haar verlangd wordt, en, als zij langza merhand hare krachten voelt toenemen, jaagt zy de wolken die haar belegeren, forsch uit elkander en beschijnt het aardrijk met al de kracht die in haar is. Nu komt er leven. Het gras schiet op uit den grondnog vochtig van den laatsten regen, aan de hoornen springen knoppen uit op de takken die er zoo stram uitzagen, de koeien worden naar buiten in de weide gejaagd, want de boer wil gaarne zijn klanten de geurige gras- botT leveren. En de menschen, helaas, ze gaan schoonmaken. Ach, bij den eersten zonnestraal die de wezenlijke komst der lente aankon digde, worden de huismoeders al zenuw achtig en onrustig, er worden met doch ters en dienstboden geheimzinnige samen scholingen gehouden, die de arme man nelijke huisgenooten met stillen angst vervullen en op eens, daar dreunt het hnn als een kanonschot in de ooren //Schoon maak Vaarwel huiselijk geluk, huiselijke vredegij wordt voor eenige weken op stal gezet. De vrouw des huizes heeft enkel oog en oor voor het reinigings proces zelfs de middagpot waaraan ze zooveel zorg placht te besteden, wordt te hooi en te gras beredderdwant 't is schoonmaak." Er worden fabelachtige sommen besteed aan groene zeep, waar naar het heele huis riekt, niets is langer op zijn plaats, de schoonmaakster staat in aanzien oneindig hooger dan de heer des huizes, die alleen geduld wordt en die stellig uit logeeren zou gaan, als hij niet overal //Schoonmaak" vond. Aan allen jammer komt een einde, de schoonmaak loopt ten einde. Lang zamerhand wordt het hoofd des huisge- zins weer behandeld met de hem ver schuldigde égards, zijn ei is weer half zacht naar zijn smaak, hij rit weer in zyn eigen stoei en drinkt weer behoor lijke koffie uit zijn eigen kopje. Nu komt zijn deel in de schoonmaak en hij weet al wat er volgen zal, wanneer de huis moeder eeDS kalm tegenover hem aan de tafel komt zitten. Hier is een nieuw vloerkleed, ginds een nieuw behangsel noodzakelijk en talloos zijn de kleine karweitjes die de timmerman moet ver richten. Het is de laatste slok uit den beker en hij drinkt dien met een gela ten gezicht uit. Ze worden wakker uit hun winter slaap, schilders, stukadoors en behangers. Met hun trapladders draven ze door de stad, met veel meer werk dan ze af kunnen en het eerst helpende dengene die het hardst schreeuwt. Op het trot toir te loopen is niet veilig, telkens komt men met een pasgeverfde deurpost of vensterkozijn in aanraking en brengt een kleurenspectrum mee op zijn grijzen zomerja8. De lente begint en spoedig zullen we een jeugdige plant zien ontluiken, naar welker eerste verschyning ieder Haar lemmer verlangend is, het nieuwe stedo- lijk muziekkorps. Maandenlang is het achter de schermen gebleven, omdat het in elkander moest worden gezet en ge oefend, men hoorde van deze en gene, dat er eiken dag werd gerepeteerd en gerepeteerd en gerepeteerd, nu onlangs hebben wij vernomen dat het korps vol tallig is en den vijfden Mei zich voor het eerst zal doen hooren. Dan zal ook de schutterij wanneer zij uittrekt, weder worden vergezeld van de muziek die de schut ter plicht aangenamer maakt en de kij kers in groote getale lokt. AI3 een tuinman die zaad heeft gezaaid van een nog on bekende plant en die in spanning wacht, dat hij boven den grond zal s-erschynen, zoo ziet het haarlemsch publiek naar het eerste optreden van het stedelyk Mu ziekkorps uit. De lente is gekomen en met haar ge neraal Booth, de chef van het Heilsleger, vroeger vergeten predikant te Londen, thans door de reclame die hij voor zijne godsdienstige opvatting heeft gemaakt, hoofd van eenige millioenen menschen over den geheelen aardbodem verspreid. Onvermoeid reist hij rond in de landen waar afdeelingen van het leger gevestigd zijn, om zijn volgelingen toe te spreken en hun door de kracht van zijn energieke per soonlijkheid nieuwen geestdrift in te boe zemen. Men kan de wijze waarop zij te werk gaan al dan niet goedkeuren, niemand zal ontkennen, dat er veel goeds is in hunne grondstellingen, vooral wat betreft de matigheid. De lente ia gekomen en de vroege bloemen, hyacinten, tulpen, narcissen staan in vollen bloei, en bedekken de velden wijd weg met een dek van rood en blauw en geel. Wie ze ziet denkt onwillekeurig nog eens aan den onzali- gen strijd over het bloemensnijdon, die eene sterke vereeniging in twee deelen splitste, een strijd die gelukkig vdor het 1 intreden der lente is beslecht. I Nog eene verrassing Aomt tegelijk met j de lieve len e. Het is een voorstel van j een tweetal personen gedaan aan de stad 1 Haar'em, om met de gemeente in onder- j handeling te treden over de levering van electrisch licht. Nu wordt de zaak inge- Iwikkeld. Over dertien jaar loopt de con cessie met de //Imperial Gas-Assocatïon" af en weldra zal de Maatschappij ko men met voorstellen over con cessie-ver lenging, in verband met spoedige verla ging van den gasprijs. Verder zal er in den Gemeenteraad misschien toch wel eens over eigen exploitatie worden ge sproken, en thans komt dit voorstel er bij als //Dritte im Bunde". Hoe meer zielen, hoe meer vreugd De lente is gekomen en onze dames- schaar die in den winter nauwelijks op straat werd gezien en dan nog in som bere stille kleuren, verschijnt nu weder en vult de Groote Houtstraat, Hout Bar teljorisstraat, Kruisstraat en Overveen- schen weg met een rijkdom van kleuren, van nuances van kleuren en van nuan ces van nuances van kleuren. Het is lente en er komt weer nieuw leven op het Sportterrein //de Phoenix". Nadat de ondernemers in den afgeloopen winter door het geven van een ijsfeest, kegel- en biljarlconcours, getoond heb ben dat zij de zaak ernstig aanpakken zal het zachte seizoen (dat eigenlijk voor deze onderneming het seizoen is) wor den geopend met een kwartetconcours, dat het voordeel heeft, geen verplicht koor te hebben, eene omstandigheid die het publiek niet dan aangenaam wezen kan en ten gevolge zal hebben, dat elk kwartet voordraagt wat het het best zingt. Een schermconcours en een inter nationale kegel wedstrijd znilen volgen, een velocipède-wedstrijd zal zeker n'*et op zich laten wachten en ook tijdens e tentoonstelling van Landbouw in Sep tember, zal zeker alles worden gedaan om den leden genoegen te verschaften. Om al die redenen sluit ik dit Zater dagavondpraatje met een hartgrondig z/Leve de Lente FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2