Predikbeurten der Ned. Herv. Kerkse Voorts wenscht zij de bestaande bepalingen op dit stuk te verscher pen. Zonderlinge gierigaard. Te Parijs heelt men in een dak kamertje van de rue Lannes het lijk gevonden van zekeren Jules Chatenayeen man van 60 jaren, die in bekrompen omstandigheden leefde. Men heeft bij onderzoek der ar moedige kamer een testament ge vonden, waarin hij aan de gemeente Pierrentte eene rente vermaakt van 6400 fr. 'sjaars, welke moet ver deeld worden onder 6 ouderlingen, van 60 jaar, drie mannen en drie vrouwenuit de braafsten van Pierrefitte gekozen, met de bepaling da elk op zijne beurt gedurende een jaar zijn graf onderhouden en het omringend hek moet groen schil deren. Men vond in de kamer vele waarden en zijne fortuin wordt op 200,000 fr. geschat. Een zeldzame liefdesge- schiedeni8 werd deze week voor het hof van Assises in het fransche de partement Cher behandeld. Zekere Thevenon Benoni, een 24-jarig jonk man, had een hevigen hartstocht opgevat voor een meisjs uit zijn dorp,Sylvine Gaudion, en haar meer malen huwlijksvoorsteilen gedaan, die alle werden afgeslagen. In No vember van het vorige jaar, toen hij van een bal huiswaarts keerde en weder eene weigering had ont vangen, leende hij een geweer van een zijner kame aden, verborg zich achter een boom aan den weg, langs welken Sylvine naderde en toen zij nog drie pas van hem verwijderd was gaf hij vuur, maar gelukkig zonder haar te treffen. De minnaar had onder den invloed van een hevjge zenuwachtige opwinding ge handeld, want toen hij thuiskwam vertelde hij zijne moeder, wat hij gedaan had, verzocht haar het aan de gendarmerie te zeggen en werd daarop door een zenuwtoeval en e.u bloedspuwing overvallen. Twee maanden zweefde hij tusschen leven en dood. Toen hij wed^r herstelde was de eerste persoon, die tot hem kwam, Sylvineeerst had zij ge schreven en was toen zeif gekomen. Nu wil zij niemand anders huwen dan hem, die haar moordenaar zou zijn geworden en stelde slechts als voorwaarde dat hij zou worden vrij gesproken. Dit herhaalde zij ook voor de Assises en haar verzoek met den gunstigen levensloop van den beklaagde deden de jury dezen vrij spreken. Het was een drama, dat in een blijspel eindigde. Ook de rechtbank te Berlijn had dezer dagen een zon derling zaakje te berechten. Onder den titel «Schütz vou Cas- telv» en door het aanbieden van daarmede overeenstemmende visite kaartjes heett de «journalist» Gus- tav Kastner zich door een berlijnsch kleermaker een pak weten te ver schaffen, de vreemde manier waarop hij echter in 't bezit daarvan kwam heeft aanleiding gegeven tot een aanklacht wegens bedrog. De beschuldigde beweerde voor de rechtbank dat hij inderdaad voor berlijnsche bladen werkzaam was, maar de president deed geen fijn boekje van hem open, daar hij er herhaaldelijk op wees dat de be klaagde een oude tuchthuisboef was. hetgeen hij staafde met het oplezen van een lange lijst vau vroegere straffen waaronder voorkwamen drie zware wegens majesteiiobeleedigiug eu verscheidene wegens bedrog waaronder een van twee jaren ge vangeni». De beklaagde, in een eng- eliutecd fluweelen pak, maakte geen kwaden indruk. Op breedvoerige en pathetische wijze traehte hij zich als het slachtoffer voor te doen der Saksi sche politie, die hem overal waar hij zijn «literari8chen arbeid» ten beste wilde geven, bad verbannen. Zoo was hij dan naar Berlijn getogen om daar het noodige te «verdienen» om naar Amerika te gaan. Hier had hij eene brave gendarme weduwe leeren kennen, die in de hoop leefde eenmaal «Frau-Journa- list» te worden en die haar vertrouwen thans beloond zag, we geus deelname aan bedrog ook terecht te staan. De kleermaker beweerde namelijk dat bij het pak niet zou hebben geleverd indien de gendarme-weduwe zich niet als zijne schoonzuster uitgegeven en verzekerd had dat hij een inkomen had van 200 Mark per maand. Daar verscheen plotseling als «Dea ex machina» eene jonge russische dame voor de edelachtbare heeran. Uit hetgeen zij mededeelde bleek dat het haar doel was geweest zich op de literatuur toe te leg gen», want zij is door eene adver tentie en door haar dwepen met de literatuur met den beklaagde in zoo drukke verstandhouding gekomen, dat zij de ijverzucht der mede be klaagde had gaande gemaakt. Deze russische weldoenster heeft den beklaagde naar zij ge tuigde, juist op deu tijd toen het nieuwe pak geleverd moest worden, gemachtigd van haar geld dat bij een bankier stond, in den loop van vijf maanden 200 Mark op te nemen. Zij was daartoe gekomen omdat de beklaagde gaarne «de ketenen vau het aardsche had ontvloden» en in drie maanden «een nieuw drama wilde voltooien.» De twee honderd Mark waren ook zonder fout in ontvangst genomen, maar het einde van het drama schijnt nog op zich te laten wachten. In ieder geval kon de beklaagde er op pochen, dat hij op het bewuste tijdstip geld genoeg had en het gerechtshof dat den beklaagde verdacht, zich aan zwendelarij te hebben willen schuldig maken, moest beide beklaagden wegens gebrek aan bewijs vrij spreken. Na de g e v a n g e n n e m i n van den duituchen scherprechter Krautz, las men in een t9 Spandau verschijnend blad de volgende ad verteutie «Het geëerde publiek van Span dau en omstreken wordt hiermede beleefd verzocht van heden af alle gewaardeerde bestellingen en tele grammen betreffende het afhalen van vee alleen aan de ondergetee- kende firma te willen richten. Span dau 12 April 1889. Hoogachtend, de Scherprechterij van M. Görner, vroe ger Krautz. Een jachtavontuur. De zer dagen ging eea talrijk gezel schap in den Hongaarschen Tatra op de wilde swijnen-jacht. Men had prachtig weder en spoedig brachten de jagers vier groote door hen gedoode wilde zwijnen. Plotse'ing hoorden zij hulpgeroep en de rich ting der stem volgende, zagen zij een houthakker op wiens rug een wilde kat zat, die hare klauwen diep in het vleesch van den mau had geslagen. De ongelukkige, die zooal» hij later zeide, het dier op een tak had zien zitten en het mei steenen had geworpen, was niet iu staat zich te bevrijden en riep om hulp. De jagers hadden de wilde kat gaarne neergeschoten, doch dit kou zonder gevaar vour deu man niet geschieden. Een hunner g-eep het dier bij de achterpooien en de anderen pakten da voorpooten van bet woedende dier, trokken het van dco rug des houthakkers en wierpen het op den grond waarop zij het met de geweerkolven afmaakten. Russische gevangenen. Te Odessa is eene karavaan van meer dan honderd gevangenen aan gekomen, welke uit verschillende gevangenissen van Zuid-Rusland ge haald zijn en na een geneeskundig onderzoek op het oorlogsschip St. Petersburgvoor Saghaïle worden ingescheept. Het is opmerkenswaardig dat het grootste getal dier gevangenen nog zeer jong is. Een van hen, een jongeling van 19 jaren, van zeer deftig uitzicht, is tot 20 jaar dwangarbeid veroor deeld voor moord op een vrouw. Het opperhoofd eener kaukasische rooverbendeMurat Chan Semit Oglu, is er ook bij. Alvorens men dien kerel in handen kreeg, had hij niet minder dan tien kogels in zijn lichaam bekomen. Ook eene barones en haar man (haar vroegere dienstknecht) bevin den zich onder de gevangenen. De barones, die nog zeer jong was, werd door hare tamilie aan een ouden graaf ten huwelijk gege ven; de barones vergiftigde haren »n. Mr. Gabbett, eenAnglo- ingenieur, te Abu Koad, Britseh Iudié, hoorde onlangs verhalen van een tijgerfamilie, die haar verblijf plaats in een nab.jgelegen bamboes boachje had. Vergezeld van eenige bedienden en een ouden portier, ging hij jacht maken op de gevaarlijke buren. Nauwelijks was hij het boschje genaderd, toen drie prach tige tijgers te voorschijn tradeD. De eerste werd door een goed ge - richt schot gedood, de t veede zwaar gewond, terwijl een derde kogel den andere een ernstige kwetsuur toe bracht. De laatste trok zich haastig in zijn hol terug, terwijl de tweede de vlucht nam in de richting der nabijzijnde rivier, nog gebruik ma kende van een gunstige gelegenheid, om een herder, die in de nabijheid zijn beestjes hoedde, eene gevaarlijke wonde toe te brengen, v Voor de tweede maal zond Gab bett hem een kogel na, doch nog was het monster niet gedood. Juist zou de jager voor de derde maal losbranden, toen hij uitgleed en het razende dier hem zulk een hevigen slag op het hoofd gaf, dat hij be wusteloos bleef liggen. De oude por tier wierp zich met een mes gewa pend op deu tijger, doch het eenige succes dat hij daarmee had, was, dat thans de woede van het gewonde dier zich op hem richtte en hij met Aen enkelen slag op den grond lag uitgestrekt. Toch werd den jager hierdoor het leven gered. De tijger was door de krachtsinspanning zoo uitgeput, dat hij dood neerviel. Een vierde tijger verscheen nog op het terrein, doch keerde zich spoedig om en ging kalm zijns weegs. Gabbet werd naar Abu Road teruggebracht. Zijn toestand, bene' vena die van den herder, is niet gevaarlijk. De oude portier heeft evenwel zijn leven er bij ingeschoten. Indrukken van een blin de die ziende wordt. Een oude negerin in Penneylvanië, die blind geboren was, kreeg op later leeftijd het gezicht, door van de cataract gelicht te worden. Toen het verband pas was afgenomeD, schrikte de patiënt hevig, gilde als van angst en was een oogenblik reheel van streek door dea schok. Voor liet eerst lu haar leven zag zij de wereld om haar heen. Het eerste, wat zij opmerkte, was een troepje musschen. Zooals zij aan een reporter, wien zij hare gewaar wordingen mededeelde, verklaard heeft, dacht zij, dat het theekopjes waren; zonderling echter, dat zij, toen men haar een oogenblik later een horloge liet zien, dadelijk wist wat het was. Waarichijnlijk her kende zij het omdat zij het had hooren tikken. De vlam van de lamp wekte niet weinig hare verbazing. Zij had er niet het minste begrip van wat het wai, en toen men de lamp dicht bij haar bracht, wilde zij de vlam grijpen. Toen de avond viel, was zij in groote ongerustheid, dat zij haar gezicht weer verloor, nu het haar, na zoo lang in duis ternis geleefd te hebben, zoo won derdadig geschonken was. De burgemeester van New-York schijnt niet van veel praatjes te houden, maar deB te meer van radicale maatregelen, al hebben deze dan ook soms een vrij zonder ling karakter. Zoo hebben eenigen tijd geleden de inwoners van New-York getracht, de telegraaf- en electrisch-licht- maatschappijen te dwingen hare draden onder den grond te leggen. De maatschappijen echter bleven weigeren daaraan te voldoen. Ten einde raad, heeft de burgemeester, de heer Grant, thans een troep ar beiders aan het werk gezet om de palen omver te halen en de draden van Broadway, Sixth-avenue ten noorden van Union Square en aan grenzende straten te verwijderen, tot vermaak van een menigte nieuws gierigen. Dynamic t-hanonnen. De minister van Oorlog dsr Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft bij de «PneumaticGun Company» zeven van de bekende Zalinski kanonnen besteld. Een van 8 en twee van 15 Eng. dm. kaliber zijn voor Sandy- Hook, twee van 15 dm. voor het fort «Schuyler»in de haven van New- York, en twee van hetzelfde kaliber voor het fort «Warren» in de haven van Boston bestemd. De drie voor den dynamsetkruiser Vesuvius aan gemaakte Zalinski-kanonnen van 15 dm. zullen aan boord van dat schip nabij Philadelphia nog aan eene laatste proef onderworpen worden. Elk van deze vuurmonden moet daarbij vijf granaten verschieten, ieder met 200 pond dynamiet gela den, en elk stuk moet alle twee mmuten minstens eenmaal afgescho ten worden. TE HAARLEM. Op Zondag en Maandag 21 en 22 April 1889. Eerste Paasehdag. Collecte voor do school voor on- en minver mogenden in alle beurten by de Ned. Herv. Gemeente behalve de namid dagbeurt en de Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding, le Paaschtekst. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. Joh. 20:1-10. 's Avonds 6 ure, Hoog. 2e Paasohd. Voorm. 10 ure, Hoog. 2e Paaschtekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. 2e. Paa8chd. Voorm. 10 ure, Snetblage. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Waaltche Kerk. Voorm. 10 ure, üebry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracbt. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, Mulder. Kleiu Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 8 ure, Schotel. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, Poolman. Dankzegging. 2- Paascbd. Voorm. 10 ure, Poolmau. Collecte voor het weesbuis. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, Craandijk, Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 2e Paaschd. 's Avonds 6 ure, 84e Opeobare Jaar vergadering der Haarlemsche Jongelingsvereeni- ging Pred. 12 1 a. Sprekersds. Moeton en d3. Scbriccke, pred. te Zandvoort. Noor der kerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 'g Avonds 6 ure, Langhout. 2e Paaschd. Voorm. 10 ure, Langhout. Een onderwijzer in een dorp bij Londen deed dezer dagen de ver- zuchtngAl» de jongelieden hier zooveel belangstelden in hun werk als in het football-spel, zouden zij binnen twee jaar rijk genoeg zijn om te trouwen. «Liefste,» zeide hij tot haar, «wij moeten zuinig leven, ik heb mij eind» eenigen tijd al vergenoegd met een tientje zakgeld per week.» «Och hoe goed van je; dan moet je nu al zooveel bespaard hebben, dat je de rekening der modiste be talen kan, die morgen komt.» «Het is een bewijs van de zeld zame werking dea geestes», zeide een filosoof, «dat wanneer twee mannen elkanders hoeden hebben verwisseld, bij die den slechtste van be;de beeft genomen, altijd het eerst de vergissing ontdekt.» Jeugdige leerlingen tot den on derwijzer op een dorpsschoolIs het waar meester dat u de zoon is van een gewoon herder? Onderwijzer. Zeker, en nog is het mijn werk ganzen te hoeden. Nederd. Herv. Kerk. ftenncbrock. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 4J£ ure, G. van Herwaarden. 2e Paaschd. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boou. 2e Paasohd. Voorm. 10 ure, W. Beekbuis, pred. te Uitgeest. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. 2e Paaschd. Voorm. 10 ure, geeu dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Scpp. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, geeu dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Arasterdam. Nam. 21/, ure, geen dienst. 2« Paascbd. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden, pred. te Bennebroek. Avondmaal. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure. geen dienst. HUlegom. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Fe9t. 2e Paischd. Voorin. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9% ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te Haarlem. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, geeu dieust. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Collecte voor noodlijdende kerken. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, geen dienst. ipaarndam. Voorm. 10 u-e, H. J. Bergsma. 2e Paascbd. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9% ure, J. M. Snethlage, pred. te Haarlem. 2e Paascbd. Voorm. 9^ ure, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. %l ure, geen dienst. 2e Paaschd. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 20 April. De prijzen der Aardappelen waren als volgt Friescbe Dokkummer Jammen f2.90 a 3.80, do. Franeker Jammen f 2.70 h 8.dito Engelscbe f2.50 2.65, Zeeuwsche Spuische Jammen f4.80 h 5.50, Geldersche blauwe f 0.h 0.Prui sische Hamburgers f4.30 4.50, Saksische Jam men f 2.50 a 8.50, dito Roode f 2.a 2.70, Zeeuwsche Flakkeescbe f4.50 A 5.alles per Heet.; nieuwe Malta 10 a 11 ct. per Kg. Hoorn, 18 April. Kaas: Ter waag gewogen 173 stapels, wegende 46,064 kilo. Hoogste prijs- kleiue Gras f 31 Hooi id. f 0,Commissie di. 26,middelbare t'25, Zwolle, 19 April. Boter, Prima Gras f22,— a 24,afwijkende {'20,a 21,50. 2e sooit l f 18.a 39—. U.etsen terwijl de admiraal opnieuw zijne kinderen O-uhelsde, zeide baas Anton tot mevrouw Levacher: Een stormvlaag beeft ons zeil medegenomen. Een zee heelt de schuit omver geslagen, ik en mijnheer Levacher, wij zonken naar de diepte. Ik dacht dat het gedaan was, maar daar ieder mensch die onderdompelt minstens eenmaal weder boven komt, zag ik, toen ik weer opdook de schuit die een dek heeft, omgekeerd, met de kiel omhoog. Op 't zelfde oogenblik kwam mijnheer Levacher ook weer bo ven.... hij had hetzelfde gelaat als mijne arme kinderen, toen zij verdronken; dat schonk mij medelijden I Wat mij beireft, ik zou niet aan redding hebben gedacht.... Ik zou gedaan hebben als Simon, die ik niet weer heb gezien, maar ik dachtAlles goed en wel, maar mijnheer Levacher be mint zijne kinderen zooals ik de mijne; laten wij trachten hem te redden. Met de eene hand klemde ik mij aan de kin va.t, met de andere greep ik mijnheer Levacher bij de kraag van zijn overjas en trok ik hem naar mij toe. Een mensch die op 't punt staat te verdrinken, denkt er olechis aan om zich aan iets vast te klemmen. Aldus, toen mijnheer Levacher bemerkte dat bij plat op de kiel van do schuit lag, klampte hij zich vast aan de scheg, die ik ook vasthield en daar bleef hij, als een oester tegen een rots geklemd. Ik hield mij zoo goed vast als ik kon en de schuit dob berde als een boei en de golven sloegen ons over het hoofd; maar wij hielden ons taai. Gelukkig dreef de wind, die noord-oost was, ons naar de kust, waarvan wij niet ver af waren, .want de schuit was verongelukt op een kanonsehot van de kust. Ik, die scherp luister, hoorde de branding al bij de kust, toen een groote golf de schuit deed ronddraaien; de krachten begaven mij; ik liet de kiel Iob en dacht nu dat het met mij en mijnheer Levacher gedaan was; ik voelde hoe ik in het water wen telde; het suisde mij in de ooren en tk zag niets meer. Van dat oogenblik af kan ik mij niets meer herinneren. Toen ik tot mijzelven kwam, lag ik op het strand, waarop de golven mij hadden geworpen. Het was klaar licht en dag. Ik was uitgeput Toen ik rondom mij zag, om mijnheer Levacher te zoe ken, zag ik hem niet. Ik was niet ver van de kreek, op duizend pas ongeveer van onze visschershutten, en met moeite sleepte ik er mij heeneindelijk kwam ik er aan en zeide tot de visschers om langs het strand naar mijnheer Levacher te zoeken en terwijl ik mij droogde, zijn zij gaan zoeken. Zij vonden hem op tweehonderd pas van de kreek, nog buiten kenniszij brachten hem in de hut, en daar kwam hij bijwerd hij verwarmd en zijne kleederen ge droogd Daar is hij nu En voortaan, is hij de admiraal van mijn vloot, riep de heer Levacher uit, op den ouden zeeman wijzende. Hij alleen zal het recht hebben te zeggenDe schepen gaan uit of gaan niet uit

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6