NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LÜTTEA, 6e Jaargang. Woensdag 24 April 1889. No. 1781. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEUTIËN: STADSNIEUWS. Generaal BootUe Haarlem. „Weldadigheid naar Vermogen" ÏKUILLE T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangère G. L. 1JAUBE 8g Co., JOHN F. JONES, Snee., Farijs 31 bis Faubourg Montmarire. Haarlem, 23 April 1889. De beide Paascbdagen hebben zich hier ter stede weder gekenmerkt door eene buitengewone levendigheid. De trei nen voerden honderden pleizierreizigers aan, die niet het minst waren gekomen om van het gezicht op de schoone hya cinthen-velden te genieten. Ook de andere middelen van vervoer hadden het druk. De Haarlemsche Tram- way-Maatschappij vervoerde gedurende de beide dagen 4646 personen en door de tramomnibus-maatschappij Bloemen- daal-Overveen-Haarlem werden 2973 reizigers vervoerd. De tallooze wande laars langs den Overveenschen weg le verden al een even afwisselenden aan blik op als de veelkleurige vlakten, die beschenen door een heerlijke lentezon uit een helderen hemel, Haarlems om streken tot een der verrukkelijkste oorden van ons land maakten. Zooals te verwachten was ondervond ook dd fraaie tentoonstelling in de kwee- kerij der firma Krelage en Zoon alhier een druk bezoek. Zaterdag werd in de zalen der socië teit Harm on ie" te Rotterdam de ten toonstelling geopend van planten, bloemen, bol- en knolgewassen, bouquetten enz., uitgeschreven door de afdeeling Rotter dam der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. In het geheel werden in gezonden 335 nummers door 82 inzen ders, waaronder uit Haarlem voorkomen de firma's E. H. Krelage Zn. met 3, V. Schertzer Zn met 3 en P. W. Voet met 8 inzendingen. Tot juryleden waren uit Haarlem benoemd de heeren A. C. Groenewegeu en J. Ruysenaars. De zalen leverden een allerprachtig- sten aanblik op. Des avonds werd de tentoonstelling electrisch verlicht, terwijl verschillende muziekuitvoeringen haar op luisterden. De tentoonstelling wordt heden ge sloten. Bekroond werden uit Haarlem de hee ren P. W. Voet met een 2en prijs voor hyacinthen, een 2en prijs voor dubbele tulpen, een 2en prijs voor enkele tulpen en een 2en prijs voor narcissen; E. H. Krelage Zn. met een len prijs voor narcissen en V. Schertzer Zoonen met een len prijs voor trosnarcissen en een len en 2en prijs voor 10 amaryllus in verscheidenheden. De heer B. H. Klönne, pastoor van het Begijnhof te Amsterdam, is benoemd tot directeur van het genootschap der H. Kindsheid in het diocees Haarlem, in de plaats van den heer V. d. Akker. Engeland staat niet ten onrechte be kend voor de soliditeit zijner producten. De bijvoeging, dat iets /,engelsch" is, verhoogt meestal de waarde. Nu is on langs door de britsche regeering in ver band met wettelijke voorschriften aan gaande de handelsmerken bepaald, dat op alle artikelen uit den vreemde inge voerd duidelijk moet worden aangegeven het land van herkomst. Wonderlijke din gen komen daarbij aan den dag. Uit volkomen betrouwbare bron kunnen wij de volgende curieuse feiten meedeelen. Wij treden niet in beoordeeling der wet, maar bepalen ons bij de voorbeelden, die in elk geval bewijzen, dat niet alles in Engeland engelsch is en dat ook voor een artikel het engelsch-zijn geen onmisbaar vereischte is voor zijne deugd. Een specifiek engelsch kinderspel (wed- renspel) droeg het opschrift //Duitsch Fabrikaat". Op doosjes lucifers, die uit muntten door niet na te gloeien, stond //Gemaakt in België" en een Prenten boek sterk en netjes en tegelijk goed koop liet onder op den omslag duidelijk lezen, dat het inNederland gedrukt was. Misschien wel in Haarlem Hoe dit nu zij, wij vonden het meegedeelde eigen aardig genoeg om het onder de aandacht onzer lezers te brengen, de nabetrach ting aan ieder persoonlijk overlatend. Wij voor ons voegen er als onze nabetrach ting alleen nog de herinnering aan toe aan een veel doch niet algemeen bekend feit. Het zoogen. Velours d'Utrecht (Utrechtsch fluweel) wordt door de koo- pers om het echt en goed te hebben te Parijs gekocht. Maar weinigen weten, dat dit artikel in Kampen geweven en in Amsterdam geverfd en gedrukt wordt! Hoeveel per el zou de lust om dit in- heemsch artikel in het buitenland te koopen wel kosten? De aangekondigde opstijging van den luchtreiziger Rodenhof heeft Zondag niet plaats gehad. Wij ontvangen van den heer Rodenhof de vo'gende mede- deeling //Ten einde onjuiste veronder stellingen te voorkomen aangaande het niet opstijgen van den luchtballon //Ex celsior" op 21 en 22 dezer, heb ik de eer UEd. een kleine plaat?ruimte in uw veelgelezen blad te verzoeken. De wind die sedert Zaterdag Z. Z. W. was en hevig mocht genoemd worde<-, nam gelijk met eene belangrijke daling van den barometerstand in kracht toe De 21en April (len Paaschdag) werd een begin gemaakt met de vulling, doch het steeds aanwakkeren van den wind die zich intusschen boven in 't luchtruim als storm liet waarnemen, was oorzaak dat meermalen de ballon dreigde vernield te worden, reden dat het plicht was het reeds aanwezige gas te laten ontsnappen en het tot den volgenden dag uit te stellen, doch ook toen zag ik mij ge noodzaakt met het oog op de mogelijke ongelukken voor mijne medereizigers en mijzelf, het werk der opstijging te staken en uit te stellen tot Zondag a. s." Door de directie van het sport- en feestterrein „de Phoenix" alhier is een nationaal kwartet-concours voor mannen- zang uitgeschreven, dat op Zondag den 12en Mei a. s. in de lokalen van „de Phoenix", des namiddags te 1 uur zal gehouden worden. Aan het reglement ontleenen wij het volgende: Elk mededingend kwartet zingt twee nummers naar vrije keuze. De loting, regelende de beurt van op treding, heeft plaats op üen dag van het concours, 's morgens om 10 uren aan z/de Phoenix". De jury, uit vijf leden samengesteld, beslist bij meerderheid van stemmen; soli, in de zangstukken voorkomende, worden buiten beoordeeling gelaten. De prijzen voor den wedstrijd zijn eerste prijs vier gouden medailles, tweede prijs vier zilver vergulde medailles, derde prijs vier zilveren medailles, vierde prijs vier prachtig gebonden ex. van //Das Rütli Liederbuch für Mannergesang". Aan de prijswinnende kwartetten worden bovendien diploma's uitgereikt. Door de vier prijswinnende kwartetten zal des avonds gestreden worden om eenen eereprijs, bestaande in een kunstvoor werp. Deze wedstrijd is verplichtend. Nog vernemen wij dat voor de deel neming aan dit concours zich nn reeds 12 kwartetten hebben aangemeld, waar onder uit Amsterdam, Rotterdam en 's-Hage. We hadden verwacht dat de groote zaal van Felix Favore" Zaterdagavond stampvol zou zijn, maar het viel bizonder mede, want zelfs op de dubbeltjes-plaatsen was alle ruimte om te zitten. //Publiek" was zeer gemengd evenals de drijfveerendie het er zich heen hadden doen begeven. Op de voorste rijen der //besproken" plaatsen hadden eenige ingezetenen plaats geno men en vele anderen, die nooit de bijeen komsten van het Leger" bijwonen. Daar verscheen de generaal, omgeven door zijn staf van mannelijke en vrou welijke soldaten. Generaal Booth is de eenvoud zelf. Op zijn goedig gelaat zetelt een perpetueele glimlach. Zijn reusachtige baard van vlasblonde haren en dito hoofdhaar omlijsten een oudachtig mager aange zicht waarop een groote haviksneus prijkt tusschen twee grijze levendige oogen. De generaal is kenbaar aan zijn distinctieven, welke met gouddraad op de kraag van zijn buis zijn gestikt. Eene bizonderheid was het optreden van Musa-Bai, een Hindoe, majoor van het Leger in zijn nationale kleederdracht. Achtereenvolgens werden door de ver schillende personen toespraken gehouden in de engelsche taal, die vertolkt wer den door de heeren Govaers en Schoch. Eerstgenoemde viel de eer te beurt de woorden van generaal Booth aan de luis terende schare te mogen overbrengen; kapi tein Schoch vertolkte die van een ons on bekend heilsman. Laatstgenoemde deed dit inderdaad in keurige termen en menig hoogereburgerschoolleerling of gymnasiast zou hier een flinke taalles hebben kunnen bijwonen. Musa Bai stond op en introdu ceerde zich op verzoek van generaal Booth met een lied in zijn moedertaal. Het was werkelijk een aardige melodie en de Hindoe zong met heldere stem. Daarna begon hij rekening en verantwoording af te leggen van zijn toetreden tot het Heilsleger, door welks //eenvoud" hij zich had aan getrokken gevoeld, naar hij verklaarde. Voor dat Musa Bai begon te spreken deelde generaal Booth mede dat deze een beschaafd, ontwikkeld man was; hij sprak vijf talen en was in zijn land van beroep architect. „Ik deel dit mede" zeide de generaal, „omdat de woorden van den heer Musa Bai daardoor meer waarde zullen verkrijgen." Intusschen werden liederboekjes en gezangen ijverig onder de luisterende gemeente verkocht. Voor 5 cent een „liederbundel" en voor 1 cent eenige liederen om er den generaal mede te verwelkomen was niet duur, en we zon gen daarmede gewapend, ook dapper mede onder afwisselende begeleiding van een trompet, een orgel en een harp, het laatstgenoemde instrument werd het best bespeeld. Het orgel werd zeer stief moederlijk behandeld, daar de „bekwaam heid" der bespelers oorzaak was dat het tweemaal door verschillende handen en ten slotte niet meer werd bespeeld. Musa Bai, de Hindoe, had het „genot" van de schetterende trompet vlak aenter 't oor, welke „nauwe relatie" hem vooral bij de „forto's" soms scheeve gezichten deed trekken. Geen wonder, de ooren van een Hindoe zijn al even gevoelig" als de onze. Reeds stonden wij op 't punt de gods dienstoefening te verlaten, toen een der dames-soldaten werd uitgenoodigd om te bidden en wij weer zitten gingen. Om beter verstaan te worden, plaatste zij zich op haar stoel. Al zeer spoedig waren de personen, die op de voorste bank der tribune zaten, op de knieën gegle den. Generaal Booth wischte nu en dan zijne tranen af en z^n buurman Musa Bai slaakte rochelende zuchten en wrong zich, de handen omhoog heffende, op den jrond; nu en dan vertoonde zich zijn witte tulband en zwart gelaat met n<>g witter tanden boven het luisterende pu bliek uit. Het Amen, Amen der heilssol daten klonk tusschen dit alles door. Met het einde van dit gebed was de bijeenkomst afgeloopen. Generaal Booth en zijn staf vertrokken nog denzelfden avond weder naar Amsterdam. Yoor de slachtoffers der zeeramp te Ylissingen zijn bij den heer Bakker nog nagekomen de volgende giften: 1 coupon N. W. S./3.46£. Lett. L. Bƒ1. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een "oor koekbakkei-sknecht. Een voor broodbakkerskuecht. Een voor bloemist!' necht. Een voor polychromeerden Een voor witter. Een voor zagenvijler. Twee voor metselaar. Een voor timmerman. Acht voor aard werker s of los werkman. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor bnrgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bas Stadhuis of Doelen). Het Bestuur maakt hierbij bekend, dat het kantoor der Vereeniging met ingang van lo. Mei a. s. gedurende die maand verdere zomermaanden tot nader be richt zal gesloten zijn. Alle mededeelin- gen of aanvragen zullen dus na lo. Mei slechts schriftelijk (bus Doelen of Stad huis) kunnen geschieden. Men schrijft ons: Herhaaldelijk zijn klachten geuit bij de betrokken gemeentebesturen over den onhoudbaren toestand waarin de Haar lemmertrekvaart bij Halfweg vooral des zomer3, vaak verkeert, alsdan meer op een modderpoel dan op een vaart gelij kende. Thans is vanwege het gemeente bestuur van Amsterdam besloten om de vaart in de kom van het dorp te dem pen, ofschoon de ingezetenen door eene flinke uitdieping beter gebaat zouden zijn. Een twaalftal amsterdamsche socia listen, die Maandag te Halfweg en Haar lemmermeer hun orgaan Recht voor allen uit het engelschvan Anna Katharina Green. 1) Een geheimzinnige gebeurtenis. Het gebeurt wel eens, dat bet publiek zicli bizonder bezig' houdt met de geheimzinnige verdwijning van sommige per sonen. en dat de couranten er veel ophef van makenmaar zeer dikwijls ook is de politie betrokken bij gebeurtenissen, die zelfs onder zeer treffende omstandigheden niet open baar worden gemaakt. Zulk een voorval zal ik u, daar het u waarschijnlijk g-enoegen zal doen, tot in de bizonderheden volgens de waarheid verhalen, natuurlijk zonder de namen der personen te noemen, die ik uit hoofde van mijne be trekking moet verzwijgen. Hij, die deze woorden sprak, was M Pourquoi, de jeug dige, maar zeer beroemde detective en die door ons, insge lijks beambten der politie, beschouwd werd als een persoon, die het best eene ingewikkelde en moeielijke zaak wist op te lossen, uitgezonderd natuurlijk M. Gryce, wiens naam overal bekend was. De woorden, door onzen ambtgenoot gesproken, wekten onze nieuwsgierigheid op, wij schoven dichter bij de kachel, waar omheen wij zaten. II Pour quoi leunde gemakkelijk in zijn stoel achterover en scheen de voldoening te smaken van een man, die een verhaal wil beg'innen, waarvan alle bizonderheden in zijn voordeel zijn, en hij begon aldus: Eens op «en Zondagmorgen, toen ik dienst deed op het politiebureau van werd de deur geopend; eene vrouw op leeftijd en met een achtenswaardig voorkomen, trad haastig binnen; hare toestand van opgewondenheid trok dadelijk mijne aandacht en ik vroeg haar, wat zij wenschte. Ik wilde gaarne een inspecteur van de veilig-heidspolitie spreken, antwoordde zij, terwijl zij een angstigen blik wierp op de talrijke politieagenten, die in de zaal aanwezig wa ren. Ik wil niet, dat er ruchtbaarheid aan de zaak wordt g-egeven; maar gisteravond is er een jong- meisje uit ons buis verdwenen, en.zij hield een oogenblik stil, door ontroering bewogen, en ik zou gaarne willen, dat men haar ging zoeken Een jong meisje? op welke wijze? en wat bedoelt gij met ons liuis? Alvorens te antwoorden vestigde zij een doordringenden blik op mij. Gij zijt zeer jong, hernam zij, kan geen van uwe meerderen mij te woord staan? Ik baalde de schouders op, en wees op M. Gryce, die op dat oogenblik voorbijging. Deze scheen haar onmiddel lijk vertrouwen in te boezemen, zij trok hem met zich in een boek van bet vertrek, en zeide hem haastig en op fluisterenden toon eenige woorden, die ik niet kon verstaan. In den beginne luisterde hij verstrooid, maar op eens gaf hij door een gebaar blijken van eene levendige belangstel ling-. Ik was op het punt van te vertrekken, overtuigd dat het over eene zaak handelde, die hij zelf wenschte te lei den, toen de hoofdcommissaris binnentrad. Waar is M. Gryce? vroeg hij. Waarschuw hem en zeg dat ik hem wacht. M. Gryce had hem reeds gezien; hij haastte zich om zich bij hem te vervoegen; toen hij mij voorbijging, fluis terde hij mij toe: Neem een politieagent mee en vergezel deze vrouw. Gij zult weldra te weten komen, waarover het handelt, en laat mij halen zoo spoedig er aanleiding toe is. Ik zal hier tot twee uur blijven. Ik haastte mij, hem te gehoorzamen. Ik riep den agent Harris en terwijl ik de dame opnieuw naderde, vroeg ik Waar komt ge vandaan? Men heeft mij bevolen u te vergezellen en de zaak die u belangstelling inboezemt, te onderzoeken. Heeft hij u dat gezegd?vroeg zij, terwijl zij met den vinger naar M. Gryce wees, die ons den rug toege keerd had en met den hoofd-commissaris zeer druk in ge sprek scheen. Ik maakte een toestemmend g-ebaar en wij vertrokken met ons beiden. Ik kom van no.., uit de Second Avenue; daar woont Mr. Blake, mompelde zij. De naam van M. Blake was zoö bekend dat ik dadelijk

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1