BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. gratis verspreidden, vonden een blijkbaar zoo ongunstig onthaal bij de ingezetenen, dat zy een spoedig vertrek naar de hoofd stad raadzaam achtten. Aan den Ringdijk der Haarlem mermeer bij Halfweg hebben herhaalde- lyk besloten vergaderingen plaats van enkele afgevaardigden van ,/Het leger des Heils", die met eenige aspirant-soldaten de plannen bespreken om ook hier een veldtocht te openen. Landbouw en Veeteelt. Bij den veehouder J. A. van den Berg te Sloten is een koe aan het miltvuur gestorven en volgens de bestaande voor schriften afgemaakt en verbrand. Uit de IJpolders wordt ons gemeld Men berekent dat dit jaar de oogst der beetwortelen zeer ruim kan zijn, zoodat in de gecombineerde polders ruim 900 H.A., voor een viertal suikerfabrie ken, met dit gewas zijn bezaaid. De Ingenieur verneemt, dat voor den tijd van minstens drie maan den naar Egypte vertrokken de civiel- ingenieurs C. Groll, onlangs uit Trans vaal teruggekeerd, en J. J. Israels, laat stelijk werkzaam bij de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij, ten einde onder leiding van den civiel-ingenieur R. A. I. Snethlage een uitgebreid onderzoek voor te bereiden voor spoorwegaanleg in dat land. Dit voorloopig onderzoek ge schiedt voor rekening van een consorti um van bankiers te Berlijn. De Commissaris des Ko- nings in de provincie Friesland heeft den heer Bosman te Alkmaar doen weten, dat, indien de gezonken stoomboot Fries land den len Mei niet is opgeruimd, zij van hooger hand zal worden verwijderd uit het vaarwater. De internationale tentoon stelling van postzegels, die Zaterdag te Amsterdam geopend werd, is zeer uitge breid en biedt aan de liefhebbers veel belangrijks. Behalve volledige postzegel verzamelingen van alle landen, couver ten, briefkaarten enz. geeft de tentoon stelling ook vele curiositeiten te aan schouwen, o. a. eene torenhooge collectie postzegels van 1 millioen stuks, het eerste gezegelde couvert door Rowland Hill in omloop gebracht, brieven per duivenpost en ballon monté uit het belegerde Parijs gezonden. Merkwaardig is de collectie-tijdschrif ten, aan de postzegels gewijd, bestaande uit 187 verschillende nommers, in bijna alle europcesche talen. Uit Amsterdam wordt gemeld: De luchtreiziger Grais, die Zaterdag ten tweeden male met den luchtbal zou op stijgen en met het valscherm nederdalen, heeft zijne luchtreis niet kunnen aan vaarden. Indien ooit, dan was dezen da; het weder, ten gevolge van den hevigen wind, ongunstig. Gelukkig heeft de man het waagstuk niet kunnen ondernemen, Toen bijna alles gereed was voor de opstijging, en de ballon reeds van de gasleiding losgemaakt, spleet het gevaarte en zakte het levenloos ineen. Het publiek kon onverrichter zake huiswaarts keeren. Een man, verdacht van ver duistering van eenige partijen hem toe vertrouwde diamanten, is te Amsterdam in hechtenis genomen. Vr ij dagmiddag te half dri uur ontstond door eene onbekende oor zaak een hevige brand in de suikerwerk- fabriek van de heeren Bensdorp en Co, Amstel 144 te Amsterdam. De brand begon op eene werkplaats, waar nimmer vuur gebruikt wordt, zoodat het geheel onbegrijpelijk is hoe de brand daar kon ontstaan, te meer daar de meeste werk lieden juist aan bet schaften waren. In een oogenblik tijds stond het geheele achtergebouw in lichtelaaie en greep het vuur, door de groote hoeveelheden sui ker, welke het in zijne nabijheid vond, snel om zich heen. De eigenlijke fabriek komt uit in eene doorloopende gang,maar is omgeven door de perceelen aan den Amstel en belendt de achterzijde van het Grand-Theatre der heeren Van Lier. Er' was dus heel wat moeite om met het bluschmateriaal het vuur te bereiken. 1-e vele werksters, die aan de fabriek arbei den, zochten in het eerste oogenblik van schrik een goed heenkomen, en toen spoe dig daarna de brandweer kwam, vond zij een groot deel van het perceel reeds aan getast. Oogenblikkelijk toog zy met alle kracht aan het werk, met het gevolg dat men dra den brand meester was, en zich geheel kon wijden aan de bescherming der belendende perceelen. Er is water schade, ook in de kleedkamer van het Grand Theatrewelks brandschel het eerste sein gaf. Om reizigers in de gelegen- heid te stellen, zich vóór den aanvang hunner reis te voorzien van verzeke ringspolissen, waardoor zij recht krijgen op eene geldelijke uitkeering, wanneer hun binnen vier-en-twintig uur nadat zij eigenaars dier polissen zyn geworden een spoorweg-ongeval overkomt, is foor de heeren Hoorn en Lazarne, te Amster dam tot alle nederlandsche spoorweg- directiën het verzoek gericht om het recht tot plaatsing op de perrons der verschillende stations van automatische toestellenwaaruit, tegen eene vooraf gaande betaling van een klein bedrag, bedoelde polissen getrokken zouden kun nen worden. De Exploitatie-maatschappij te Utrecht heeft afwijzend op het verzoek beschikt. AmstCt.) Uit Enkhuizen wordt ge meld De gemeenteraad heeft het aan bod der vennootschap „Enkhuizer gas fabriek", om voor de som van f 110,000 de fabriek met toebehooren over te ne men, niet aangenomen, maar besloten om vóór het eindigen van het vroeger met de vennootschap aangedane contract, met een ander eene overeenkomst te slui ten, of eene fabriek onder eigen beheer op te richten, of wel op eene ander* wijze dan door gas in de verlichting te voorzien. Het contract met de vennootschap loopt tot 1 October 1893. Uit Leiden wordt aan de N. B. C. gemeld: In verband met den te Leiden plaats gehad hebbenden brand in den morgen van jl. Goeden Vrijdag in een in aan bouw zijnd pandje aan de Gorsestraat, vernemen wij nog dat de oorzaak van den brand wel wat verdacht was, waarom door de politie een onderzoek werd in gesteld. Aangezien er dien morgen nie mand anders in dat huisje was geweest als de werkman, die het timmerwerk binnenshuis had aangonomenzijnde iemand van 23 jaren, die pas voor zich zeiven begint, viel al heel spoedig de verdenking op hem. Bij dat onderzoek werden de gegevens hoe langer hoe ster ker tegen hem, terwijl tevens bleek dat zijn financieele toestand geheel in do wai was, en men hem geen hout wilde leve ren, alvorens het vorige betaald was, zoodat hij met het werk niet kon voort gaan. Nadat er proces-verbaal van een en ander was opgemaakt, is hij naar de ge vangenis te 's Hage overgebracht alwaar hij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Een zoogenaamde dame, die dezer dagen als verdacht van oplichterij van gouden sieraden te Driebergen is gearresteerd, is hoogst vermoedelijk de zelfde die in het laatst der maand Januari jl. den goud- en zilrerkashouder B. te Nijmegen ook met een bezoek vereerde en hem een gouden ring met juweelen steen afhandig maakte, door onder don naam van mejuffrouw Van Galen, wo nende te Nijmegen, dien ring op zicht te vragen en daarmede spoorloos te ver dwijnen, zoodat het opgegeven adres valsch bleek te zijn. Dit scheen eene van hare eerste onder nemingen te zijn, en zy was toen minder baatzuchtig dan laterwant andere gouden sieraden van veel waarde, welk zij aan vankelijk met den gouden ring op zicht had medegenomen, bracht zij nog bij B. terug, en behield slechts den ring. Na dien tijd hoorde men eerst van soortge lijke oplichterijen door eene schamel ge kleed© dame te Zevenaar, 's-Bosch en Arnhem of olders. Wordt zy overal voor dezelfde opl chtsteres herkend, dan heeft de politie te Driebergen eene goede vangst gedaan. In het Westendorp te Var- seveld viel dezer dagen een kind van anderhalf jaar van een stoeltje voorover in het vuur. Toen op het hulpgeschrei van het arme wicht een van de huisge- nooten toesnelde, was zijn gezichtje reeds door de vlam geblakerd en met brand wonden overdekt. Om de pijn te ver zachten, meenden de ouders goed te doen het kind met petroleum te besmeren Het kind is na hevige pijnen bezweken. KOLONIËN. (Uit bataviasche bladen van 16-22 Maart.) BATAVIA, 22 Maart. De Atjeh-correspondent van de Loc. schrijft dd. 4 MaartHet hospitaal heeft dezer dagen gevlagd door het uithangen van windsels als wimpels en verband doeken als vlaggen, omdat sedert een paar dagen geen beri-beri-lijders zijn op genomen. Het is te hopen, dat die ziekte weg blijft het zal eene weldaad voor ons leger en land zijn. De ziektetoestand mag zeer gunstig genoemd worden. Met deze stoomgelegenheid worden slechts 58 lijders geëvacueerd, ook zal hedenmiddag naar Java vertrekken de luit.-kolonel Barthelemy en familie. Hij zal zijn bestemming (Willem I) niet vol gen, doch te Batavia verblijven, in af wachting van pensioen. Ten slotte een goed bericht, nl. dat onze geduchte tegenstander Toeankoe Panglima Polim stappen heeft gedaan, om zich te onderwerpen. Gebeurt dat, dan zal de sultan-pretendent ook spoedig komen. De assistent-resident Van Assen be vindt zich hier, doch laat zich niet uit, wat er besproken is gedurende zijne mis sie naar den Haag. Op de ontwerp-begrooting voor 1890 zal door de indische regeering we der eene som worden uitgetrokken voor de invoering van een nieuw stelsel van dwangarbeid. Dat stelsel, waarvan de eerste inspecteur van het gevangeniswe zen, mr. de Feijfer, de uitvinder is, en dat grootendeels is gevolgd naar het in de Straits Settlements geldende systeem, werd reeds vooreen jaar of vijftien vastge steld en aangenomen ook staat sedert 1874 geregeld op de begrooting een me- moriepost voor de invoering er van. Deze is echter altijd afgestuit op de be hoefte aan dwangarbeiders voor Atjeh. Toen de min. van Koloniën in 1887 meende dat dit beletsel niet meer bestond, noodigde hij de Indische regeering uit voorstellen te doen tot de invoering van het nieuwe stelsel, en tengevolge van die nieuwe gedachten wisseling zal thans een post op de begrooting worden ge bracht. Het nieuwe stelsel zal veel geld kosten, al dadelijk voor de groote cen trale gevangenissen, die er bij behooren, en niet ieder heeft er dezelfde gunstige gedachten over als de ontwerper. Een van de hoofdpunten er van is beter toe zicht te houden op do dwangarbeiders, en ook daardoor van hun arbeid meer nut te trekken dan tot nog toe het ge val is, behalve wanneer zij op expedi ties meegaan. Zeker is het, dat do toe stand in de meeste opzichten allicht beter kan worden dan hij op 't oogen blik is. Don 2len Maart gaan met de Graaf van Bylandt eenige verbannen Tjilegon- ners naar Sumatra's Westkust: zeven naar Padang, een naar Priaman en een naar Fort de Koek. Het vertrek van de negen ban- tamsche bannelingen, die uit de haven van Tandjong Priok naar Sumatra's Westkust werden vervoerd, is in de beste orde afgeloopen. Er was daar anders gedurende de laatste dagen zooveel volk bijeen, dat het geen wonder zou zijn geweest, indien de rust eenigszins ware gestoord. De Voorwaarts kwam hier met 322 bedevaartgangers, de Zeeland met 113; treinen van 34 en 19 wagens brachten hoopen inlanders aan, en bui tendien werkten een 400 baatamsche koelies op de verschillende schepen. Dat zoovele Chineezen te Serang hun huisgezinnen en kostbaarheden in veiligheid brengen, komt daaruit voort, dat hun The-Pekhong Hoe-Tjo te Oud- Bantam by het werpen met gespleten houtjes een oproer te Serang heeft voorspeld. Met de Prins Alexander is Zater dag de heer mr. Oei Jan Lee hier aan gekomen, met het plan zijne familie op Banda te gaan bezoeken. Naar men zegt wil hij later weer naar Nederland terug- keeren, indien hij ten minste niet met Europeanen wordt gelijk gesteld. De heer Oei, die geen staart draagt en ge heel als Europeaan is gekleed, woonde als toeschouwer de zitting van den land raad bij een honderdtal Chineezen stond buiten. Het voor den zeedienst afgekeurde oorlogs-stoomschip Banka i3 op de publieke vendutie te Soerabaija verkocht voor f8000. De acht chineesche koelies, die onzen landgenoot Tom op Britsch-Noord- Borneo hebben vermoord, zijn door eene uit Chineezen en Europeanen bestaande jury schuldig verklaard en daarop ter dood veroordeeld. Zes hunner hebben die straf ondergaan, van de twee ande ren werd zy veranderd in levenslangen dwangarbeid. Met de Sindoro arriveerde te Soe rabaija de bemanning van het schip Transitgroot 1600 ton, met hout van Singapore naar Hongkong bestemd, dat op een niet op de kaart vermelde klip nabij Helenbank (Ternate) stootte en zonk. De plaats van het ongeval wordt opgegeven als 2 gr. Z. B. en 103 gr. O. L. De opvarenden, bestaande uit den gezagvoerder, kapt. Martin, met vrouw en kind, de stuurman en tien matro zen, wisten zich in de sloepen te red den en hebben zeven dagen moeten zwalken alvorens zij op Ternate land den. Door de blakerende hitte overdag, de regens 's nachts en onvoldoend voed sel, hebben die arme menschen vrij wat uitgestaan, alvorens zij het land be reikten. CIVIEL DEPARTEMENT Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ass.-res. van Soemenep (Madoera) F. E. Arends; aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat, A. Keiler; aan den pred. bij de prot. gemeente te Soerakarta F. B. Granpré Molière; wegens meer dan twaalf jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den secr. der res. Oostkust van Sumatra H. A. Hijmans van Anrooij; aan den ing. 1ste kl. bij het kadaster F. Verstijnen; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ass.-res. van Sintang (W.-afd. van Borneo) S. W. Tromp, en aan den bewaarder 3e kl. bij het kadaster, E. Verstijnen en aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat, G. Leemhuis. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt.- int. E. H. Vemer; en aan den kapt. der genie A. Zon. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bl. van 16 tot 23 Maart.) GEHUWD: A. C. J. Fournier en C. J. Kuipers, Pamekasan. W. van der Worff en jkvr. W. J. C. Lochmann van Konigsfeldt, Makasser. W. P. A. Nales en J. van der Waa, Semarang. W. J. F. Goossens en J. M. D. Ko- walski, Batavia. BEVALLEN: Vermeulen, d., Bata via. C. Boon-van Doorn, z., Tjilatjap. Mevrouw Gerhards-van Embden, d., Mevr. van Ledden Hulsebosch-Eek hout, z., Djokja. S. Calicher-Outhuijs, d., Solo. E. H. van Abkoude-Kloer, z.. Sedaijoe. J. M. Ris-Bryan, z., Padang Sidempoean. A. M. H. II. van Walsem de Rooy, z., Padang. E. J. H. Kim-Wessels, d Batavia. E. W. Nuse-Sem, d., Djollong, Pati. A. C. Haye-Breetveld, z., Soerabaja. W. C. Damen-Steenhuisen, d., Soerabaja. Mevr. Den Dekker, z., Buitenzorg. K. Binnendijk-Lesueur, z., Medan. L. baronesse van Reede van Outshoorn-van Hecking Colenbrander, z., Kemanglen. Mevr. A. de Leeuw, d., Semarang. C. J. Keuchenius-Helder, z., Batavia. J. H. Haak-Mulder, d., Banjoewangi, D. Postma-Kops, d., Padas. H. W. M. Tuinenburg-Neys, z., Medan. q' F. Lucardie-Wijnen, z., Wriningin Anom Sitoebondo. J. M. C. Joseph-Tollens' z., Batavia. H. Th. van de Graaff- van Schmidt auf Altenstadt, z., Soeka- boemi. M. Th. A. Westpalm van Hoorn van Burgh-Jacometti, z., Batavia. M. E. Harthoorn-Jobst, z., Batavia. Mevr. van Brero, z., Telob Betoog] H. S. Reineke-Mutter, d., Soerabaja. W. F. Eerdmans-Arendsen Hein, d. Maca8ser. OVERLEDENF. Bentz van den Berg, Batavia. J, Sparenberg, 42 j. Batavia. H. R. Guise, 22 j., Maiff oen. G. L. Sand, 23 j., Soerabaja. J. Kraaijvanger, 54 j., Atapoepoe (Ti- mor). H. K. Heringa, 4 m., Batavia. jkhr. C. J. H. Meijer, Solo. Mevr. Bosschart, Atjeh. A. Sol Sr., 70 j. Tjiomas. M. Fletcher, Parit Estate] Bedagei. H. J. Scholten, 62 j., Sata tiga. mr. H. Bakker, Menado. A. Muller-Cramer, Boelekomba. M. L. van Hek-Meijersiek, 68 j. A. M. Vrijzelaar-Wijnen, Kediri. A. R. van Straub, 2| j., Solo. Letteren en Kunst. Over de eerste opvoering van „Brinio" in de Hollandsche Opera welke Zater dagavond te Amsterdam door een talryk publiek,werd bijgewoond meldt men aan de N. R. C. het volgendeDe componist, de heer S. van Milligen, dirigeerde zijn werk, dat in zooverre onder den invloed van Wagner geboren schijnt, als dit ook met sommige moderne fransche compo sities het geval is. Er is getracht het oude met het nieuwe te vereenigen, en de muziek doet ook meermalen aan Verdi denken. Een bepaald oordeel kan na eene eerste kennismaking moeilijk geveld worden, al troffen mij al dadelijk fraaie gedeelten. Maar dit mag getuigd worden, dat het werk zich buiten het banale houdt en, in aansluiting met de orchestratie, de hand van een degelijk musicus verraadt: de orchestratie, gelijk men voelt dat de componist bedoeld heeft en zij volgens de partitie werkelijk zijn zal. De ge brekkige uitvoering namelijk heeft onbe twistbaar schade gedaan aan den indruk van het geheel. Dit betreft niet de zangers en zange ressen, die allen lof verdienen. Het best kenschetst men misschien de muziek door te zeggen, dat zij boven het niveau staat van een publiek, dat gaarne een wijsje uit de opera mee naar huis neemt. De componist, en ook de bewerker van het libretto,werden ten tooneele geroepen. De tekst schijnt mij voor het overige niet hoog te staan. Inhoud Semper vir ens No. 16 De Twaalfde Voorjaars-Ten toonstelling van de 's Gravenhaagsche Tuinbouw- Vereeniging. Vroege Kers. Early Richmondmet een afbeelding. Lapa- geria rosea en L. rosea, var. albiflora. Een goede kamerplantdie echter niet gebruikt wordt. Toevallig ontstaan van een gevuldbloemige Cineraria. Middel om witte Vlinders (Koolwitjes) te vangen. Tentoonstelling van Hya cinten, te Haarlem. Geen schimmel plantjes maar insecten. De bloeitijd der Hyacinten. Wenken bij de Bloemenversiering in acht te nemen (vervolg en slot van bladz. 177). Wereldtentoonstelling, te Parijs. Afdee- deeling Tuinbouw. Nederlandsche Maatsch. voor Tuinbouw en Plant kunde. Afdeeling Leiden en Omstre ken. Necrologie. Verschillende mededeelingen. Advertentiën. Met de gewone hoffelijkheid, die ge neraal Ëoulangers karakter kenmerkt, heeft hij Zaterdag prins Chimay, gezonden door den minister van Buitenlandsche Zaken, ton gehoore ontvangen, die hem kwam mededeelen dat de onlangs te begreep, waarom M. Gryce zijne verbazing had te kennen gegeven. Een jong meisje, dat in huis naaiwerk verricht, is gisterenavond verdwenen, op eene wijze, die ons zeer angstig heeft gemaakt Zij is uit hare kamer weggevoerd. Ja, hernam zij levendig, toen zij mij blijken van twijfel zag geven, ja, weggevoerd of opgelicht zooals ik u zeg, want zij is zeker niet met eigen goedvinden vertrokken. Men moet haar tegen iederen prijs terugvinden, al zou ik er ook al mijne spaarpenningen bij verliezen. Zij was zoo opgewonden en hare woorden drukten eene zoo hevige droefheid uit dat ik haar vroeg of dit jonge meisje eene bloedverwante was Neen, antwoordde zij terwijl zij alle kanten heen keek. behalve naar mij. zij is geen bloedverwante van mij. inaar zij is mij eene zeer dierbare vriendin Ik.ik... Men moet haar terugvinden herhaalde zij Wij hadden reeds den halven weg afgelegd De zaak mag volstrekt niet ruchtbaar worden. hernam zij, terwijl zij mij bij den arm vastgreep. - Ik heb het hem gezegd, zij strekte hare hand uit in de richting van het politiebureau dat wij zooeven verlaten hadden, en hij lieeft mij geheimhouding beloofd. Dat is mogelijk, nietwaar? De menschen zullen niets vermoeden? Wat zouden zij vermoeden? Zij konden argwaan krijgen, door het onderzoek dat naar het meisje zal worden ingesteld. Daarop kan ik u geen antwoord geven voordat ik meer met de bizonderheden bekend ben. Hoe heet de per soon, waarvan hier sprake is? Wat doet u denken, dat zij niet met eigen goedvinden door de deur is vertrokken? Alles Zij is geen vrouw om zoo te handelen, en dan ook het schouwspel dat haar kamer aanbood Zij zijn allen door het venster vertrokken, riep zij eensklaps en zij zijn vertrokken door de kleine deur, die tot de straat toe gang geeft Zij? Wie bedoelt gij met zij? Natuurlijk degenen die haar weggevoerd hebben. Bahzeide ik onwillekeurig Ongetwijfeld zou M Gryce dezen kreet ingehouden heb ben maar ik ben M. Gryce niet. Gij gelooft dus niet dat zij met geweld is wegge voerd? vroeg zij Neen, zeide ik, ten minste niet in den zin dien gij er aan hecht. Zij wees weer naar het politiebureau, dat door den groo- ten afstand bijna niet meer zichtbaar was. Hij scheen er niet aan te twijfelen. Ik barstte in lachen uit. I Hebt gij hem verteld, dat zij geschaakt was? Ja, en hij heeft gezegd: Het is zeer wel mogelijk En hij had gelijk, want ik heb mannenstemmen in haa kamer gehoord, en Gij hebt mannenstemmen in haar kamer gehoord? Hoe laat O, dat was zeer laat, ongeveer een half uur na mid dernacht. Ik was reeds ingeslapen, en hun gefluister heeft mij doen ontwaken Wacht eens! Zeg mij eerst waar uw kamer en de hare zich bevinden. Hare kamer is op de derde verdieping en ziet op den tuin uitde mijne is op dezelfde verdiepingmaar vooraan. Welke positie neemt gij in bij den heer Blake? Ik hen de huishoudster. Mr. Blake was ongehuwd. {Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2