NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6 e Jaargang. Donderdag 25 April 1889. No. 1782. 151N N E N LAN IL De Toestand, des Konings. ABOHHEIIEHTSÏRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicity Etrangère G. L. 1)A IJ BE Sg Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Favlonrg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 24 April 1889. De kiesvereeniging //Vooruitgang" stelde in hare vergadering van Dinsdag avond de aftredende leden, de heeren mr, J. F. T. van Valkenburg, F. L. Kist en A. van Stralen opnieuw als candidaten voor de eerstvolgende verkiezing der Provin ciale Staten. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Wil link alhier is verschenen //Het ontwerp- Mackay tot herziening der wet op het lager onderwijs, ter vergelijking gedrukt naast de thans geldende wet, met de memorie van toelichting." Aan den aannemer H. London alhier, is gegund de bouw van 51 woningen (zonder dakkapellen) aan de Brouwers straat en Nadorstlaan, ten behoeve der vereeniging /,Werkmanslust". Zijn in schrijving bedroeg 57680. Naar men meldt is den heer A. v. d. Barselaar, Bleijenburg, 's-Hage, door de jury van het //Concours universel d'hy- giène et alimentaire" te Reims, een gou den medaille toegekend voor zijn speciaal artikel haagsche leverworst. Deze worst is hier ter stede verkrijgbaar bij den heer Koelewijn, Koningstraat. Te Oudshoorn nabij Alfen a/d Rijn zal lo Mei e. k. een leerhoeve voor zuivel bereiding worden geopend. Een opper vlakte van 40 H. A. land is aangekocht doer eene vereeniging, in 't leven ge roepen door den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, voorzitter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op dit land is een gebouw gesticht, dat geheel voor genoemd doel is ingericht. Uit het door deze vereeniging, welke 8übsidiëu geniet van den staat, van de provincie Zuid-Holland en van de Holl. Mpij. van Landb., dezer dagen aan de afdelingsbesturen van genoemde Maat schappij verzonden circulaire met uit voerig leerplan blijkt cat, jongelieden, zoowel jongens als meisjes, aldaar zullen worden opgenomen, mits zij den leeftijd van 13 jaren hebben bereikt. Het schoolgeld bedraagt f 30, terwijl het Bestuur bereid is voor het eerste jaar op zeer voordeelige conditiën voor huisvesting te zorgen, indien kinderen van leden der Afdeeling aldaar wen- schen te worden geplaatst. Leden van de Maatschappij, die hier omtrent nadere inlichtingen mochten ver langen, kunnen zich aanmelden bij den secretaris van de Afdeeling Haarlem en Omstreken, den heer W. K. Loeff of bij den penningmeester, den heer W. Meijer, Het onderlinge concours hippique der Amsterdamsche Vereeniging tot bevorde ring van jacht- en terreinrijden zal plaats hebben op Zondag 28 April e. k., des namiddags te 1 ure, op een terrein //vis vis" het Posthuis te Heemstede, bij Haarlem. Daarvoor kunnen alleen paar den ingeschreven worden, die het eigen dom zijn van, of in vaste huur genomen zijn door leden der Vereeniging. Voor het jachtrijden kunnen ook manege-paar den worden ingeschreven. De jury zal bestaan uit de heeren: ritmeester Wijn stroom, kapitein Overbosch en luitenant Van der Mersch. Het programma is als volgt: I. Concours voor het mooiste rijpaard (volbloed). Eerste prijs: vermeille me daille; tweede prijs: zilveren medaille; derde prijs: bronzen medaille. Bij opkomst van slechts drie paarden wordt alleen een prijs, bij opkomst van slechts zes paarden worden alleen twee prijzen (I en II) toegekend. II. Concours voor het mooiste rijpaard (niet-volbloed) le prijs: vermeille me daille; 2e pr.: zilv. med.; 3e pr.: bronzen med. Bij opkomst van slechts drie paar den wordt een prijs, bij opk mst van niet meer dan zes paarden worden alleen twee prijzen (I en II) toegekend. lila. Concours voor het beste spring paard. Eerste prijs: vermeille madaille tweede prijs: zilveren medaille; derde prijs: bronzen medaille. De tweede en derde prijzen vervallen bij opkomst van slechts drie paarden, de derde prijs bij opkomst van slechts zes paarden. 111b. De prijs voor de twee het best te zamen springende paarden (prix cou ple) zal bestaan in eene zilveren me daille voor elk der bekroonden. IV. Concours voor het mooiste rïj- tuigpaardingespannen roor twee- of vierwielig rijtuig. Eerste prijsvermeille medaille; tweede prijs zilveren medaille; derde prijs bronzen medaille. De tweede en derde prijzen vervallen bij opkomst van slechts drie paarden, de derde prijs vervalt bij opkomst van slechts zes paarden. V. Jachtrijden over hindernissen ach ter een jagermeester, eindigende met een afzonderlijke flat-race voor volbloed paarden (over pl. m. 800 M.) en voor niet - volbloed - paarden (over pl. m. 500 M.) Eerste prijs voor volbloed-paarden: Een kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer L. Junger, lid der Vereeniging; tweede prijs, mits meer dan drie paarden star ten: zilveren medaille. Eerste prijs voor niet-volbloed-paar- den Een kunstvoorwerp, uitgeloofd door de heeren J. van Eik en J. H. de Boer jr., leden der Vereeniging. Tweede prijs, indien meer dan drie paarden starten zilveren medaille. Het jachtrijden heeft plaats op het zelfde terrein als de overige nummers van het programma. Heden is te Heemstede ten gemeente huize aanbesteed de bouw van een post en telefoonkantoor. Er waren 14 inschrijvingen, de hoogste inschrijving bedroeg ƒ19.783. De laagste wa9 van J. Molenaar te Sassenheim, voor ƒ12.245. Rechtszaken. Dinsdag is in den krijgsraad te Haar lem het vonnis uitgesproken in de zaak van den milicien-kanonnier v. G., die in een der eerste nachten van Februari 11., als schildwacht op het fort «de Harsens" te Helder, een drietal inbrekers betrapt, maar van dezen hevige slagen op hoofd en borst ontvangen zou hebben, zoodat hij in bewusteloozen toestand gevonden werd door het overige wachtvolk. Nadat de ijverigste nasporingen van po litie en justitie tot geenerlei resultaat hadden geleid, heeft v. G. ten slotte op 28 Maart toegegeven, dat hij het geheele verhaal verzonnen had. Hij is thans veroordeeld tot twee maandeu gevange nisstraf wegens opzettelijke en weder rechtelijke beschadiging van eens anders goed (hijzelf heeft met een ijzeren stang de lip van het slot van eene loods om gebogen) en wegens het doen van aan gifte dat een strafbaar feit gepleegd is, wetende dat het niet gepleegd is. Men zal zich herinneren dat in het begin van het vorige jaar door den ge- pensionneerden kolonel C. J. Knoote tegen mr. J. H. J. Hoek eene klacht wegens laster werd ingediend, en dat de heer Hoek tengevolge daarvan door de rechtbank te Lugano tot drie maanden gevangenisstraf en 200 francs boete werd veroordeeld. De heer Hoek heeft van dat vonnis revisie gevraagd, welk verzoek werd toegestaan. Wederom werd er toen réebtsingang tegen genoemden heer Hoek ingesteld. Deze zaak nu zoude op 1 April jl. behandeld worden maar de heer Hoek heeft uitstel verzocht. Met belangstelling wordt de eind uitspraak in deze zaak tegemoet gezien. Teunis Oskam, laatst wonende te Tuil en 't Waal, die den 6en April jl. door de rechtbank te Utrecht tot acht jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens zware mishandeling den dood tengevolge gehad hebbendeop zijne echtgenoote Geertje de Ruiter gepleegd, heeft in dat vonnis berust, en daartegen geen appèl aangeteekend Vermoedelijk tegen 30 April worden, naar wij vernemen, de Kamers in Vereenigde Vergadering bijeengeroepen. Naar ons van welingelichte zijde wordt verzekerd, is Z. M. de Koning niet op de hoogte gesteld van den politieken toestand. Vad.) Ten paleize te 's-Hage was den 2en Paaschdag het volgend bulletin ter lezing gelegd De toestand van Z. M. den Koning blijft naar omstandigheden bevredigend. Z. M. heeft de laatste nachten goed ge slapen en gevoelt zich daardoor opge wekter. H. M. de koningin woonde Zondagmorgen voor de eerste maal, ver gezeld van H. K. H. prinses Wilhelmi- na, de godsdienstoefening bij in de Pro- testantsche kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. Zondagnamiddag deed H. M. met de prinses in een rijtuig gezeten, een rijtoer door het dorp en de naaste omgeving. Dinsdag ontving prinses Wilhelmina een tiental speelnootjes uit Apeldoorn bij zich op het paleis. De Rotterdamse he gymnas- tiekonderwijzersvereenigiug heeft in een adre3 aan den minister van Binnenl. Zaken er op aangedrongen, dat de vriie oefe ningen met en zonder handgereedschap en de bewegingsspelen verplichte oefe ningen der lagere school zullen worden, en Z. Exc. verzocht, het daarheen te willen leiden, dat aankomende onderwij zers bewijzen van bekwaamheid in deze oefeningen moeten afleggen. In het hotel ffde Bellevae" te 's-Hage zijn afgestapt de heeren Mu- ramatsu, chef van politie te Tokio, en Hayasti, secretaris van de prefectuur van politie in Japan, die door hun goever- nement belast zijn met een onderzoek naar de politiestelsels in verschill- nde steden van Europa. De heeren kwamen laatstelijk van Brussel. 5 Naar de Ar nh. Ct. verneemt is de heer H. A. M. Roelants Jr., te Schiedam, door den President der Ver eenigde Staten van Venezuela benoemd tot kommandeur der orde van Simon Bolivar, den bevrijder van Venezuela, naar aanleiding van zijne uitvoerige mo nografie van Venezuela. Men schrijft uit s-H age aan de Zwol. Ct. Uit goede bron kan verzekerd worden, dat de toestand van Z. M. den Koning bijna wonderdadig verbeterd is. Zoowel de uraemische als de diabetische verschijnselen zijn geweken, en daarmee is de helderheid van den geest nagenoeg teruggekeerd. Alleen de lichaamszwakte is nog duidelijk waarneembaar. Zoowel de leidsche professor als de doctoren moeten ten hoogste verbaasd zijn. Reeds zou Z. M. over het afdoen van zaken gesproken hebben. Wat van dezen gewij- zigden toestand het gevolg zal zijn is moeilijk te voorspellen. Men kan dralen met 't voorstel van den Staatsraad te behandelen, maar 't voorstel zelf moet binnen vrij korte dagen verschijnen; zal men 't in casu indienen zooals aanvan kelijk was bepaald, of wel de Koningin nu niet op den voorgrond plaatsen Met zekerheid kan dienaangaande niets ge meld worden. Wat het bericht van de spoorweg wet, dat het Vad. meedeelt, betreft, i3 het juist, dat de regeeriDg op spoorweg gebied groote plannen heeft. Het plan moet zijn den Rijnspoor aan te koopen en de spoorwegen tusschen de HolL IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaatschappij te verdeelen, met dien verstande dat ieder van deze beiden een behoorlijke verbinding met Amster dam, Rotterdam en 's-Hage, met Noord en Zuid-Duitschland en met België krij gen zal. Natuurlyk dat de Centraal dan mede overgaat, en eveneens dat de Bok stel-Wesellijn en Leiden-Woerden mede worden opgeslorpt. Zal het plan echter uitgevoerd worden? Zeker zal er lang en moeilijk gehandeld worden. Aankoop van den Rijnspoor zal duur zijn, want het contract, door het ministerie-Heemskerk gesloten en door de aandeelhouders der N. R. S. aange nomen, is bij de grondwetsherziening c. a. en souffrance gebleven en dus niet door de Staten-Generaal bekrachtigd. Yan daar dat er geen opening van boeken geschied is en men dus zal moeten be talen wat de N. R. S. vraagt. Anders moet men wachten tot afloop der conces sie, dat is 1898. Ook zal er zeker be zwaar rijzen tegen verdeeling der spoor wegen tusschen slechts twee exploitanten, uit vrees dat die beiden het eens worden en over 't hoofd van het publiek heen de handen in elkaar slaan, om de zaken zoo voordeelig mogelijk te regelen. Dit gaat bij drie onderlinge (en elkaar wei nig vertrouwende) concurrenten veel moeilijker. Over de internationale postzegeltentoonstelling te Amsterdam, van wege de Nederlandsehe Vereeniging van Postzegelverzamelaars gehouden deelt het Hbl. mede: De drie millioen postzegels, waarvan een millioen bij hoeveelhenen van hon derd netjes in lijsten is opgehangen, een tweede millioen tot een Eifïeltoren is gebouwd, een derde millioen botweg in eene kist ligt, gaan wij stilzwijgend voorbij. Indien zij eenig belang hebben, dan is het om het reusachtige cijl'er, en FEUILLETON. uit het engelschvan Anna Katharina Green. 2) Een geheimzinnige gebeurtenis. En gij zijt dien nacht wakker geworden door fluiste rende stemmen, die uit de kamer van dat jonge meisje schenen te komen? Jaeerst dacht ik, dat het de buren waren, want als zij veel gerucht maken kunnen wij hen hooren, maar tot mijne groote ontsteltenis verkreeg' ik weldra de zekerheid dat het gerucht uit hare kamer kwam. Het is een goed meisje, voegde zij er bij, mij toornig aanziende - ja, het is een goed en braaf meisje, en is er geen beter in geheel New-York, en. Kom, komviel ik haar zachtjes in de rede, een weinig geërgerd omdat ik mij mijne gedachten niet had kunnen ontveinzen ik heb niets gezegd, en ik wil ge- looven dat zij de deugd in eigen persoon is. Ga voort De goede vrouw wischte zich het voorhoofd af met eene hand, die trilde als een blad. Waar was ik? O ja, ik hoorde stemmen, hetgeen mij zeer verwonderde, en ik stond op om te gaan luisteren. Het is waarschijnlijk dat het gerucht, dat ik maakte bij het openen van mijne deur haar op mijne komst voorbe reidde, want eensklaps werd het geheel stil. Ik wachtte een oogenblik, toen riep ik haar. Zij antwoordde niet; ik riep haar weer. Wat is er? vroeg zij, zonder de deur te openen. Ik meende stemmen bij u te hooren en ik maakte mij angstig Dat zal hij de buren geweest zijn, antwoordde zij. Ik verontschuldigde mij, dat ik haar gestoord had, en ging weer naar mijne kamermaar toen wij dezen mor gen haar deur openbraken, was het venster geopend en er waren verscheidene kenteekenen voorhanden, die bewezen dat er eene worsteling had plaats gevonden; ik had mij dus niet vergist, er waren mannen in hare kamer, toen ik hij de deur stond, en zij was door lien weggevoerd Zijn zij door het venster vertrokken vroeg ik M. Blake laat zijn huis vergrooten, door er een vleugel bij te bouwen, en er is eene ladder die tot aan de derde verdieping reikt; door middel daarvan zijn zij tot haar door gedrongen. Het schijnt mij dan toe, dat het met eigen goedvin den is gegaan De vrouw kneep mij in den arm, alsof hare hand eene schroef was Geloof dat niet,, zeide zij, zich inhoudende Ik verzeker n, dat het waar is, wat ik u zeg; zij zal een hevigen strijd gevoerd hebben, die haar zal dooden, als zij niet reeds dood is. Gij weet niet, van wie gij spreekt; gij hebt haar nooit gezien. Is zij schoon? vroeg ik, terwijl ik mijne schreden versnelde want eenige voorbijgangers keerden zich om, om ons na te kijken. Deze vraag' scheen haar te treffen. O! dat weet ik niet. Ik vond haar altijd schoonmaar zij behaagde wellicht niet aan iedereen Dat hangt af van de wijze waarop men haar beschouwt. Voor het eerst, zonder te weten waarom, boezemde haar verhaal mij belangstelling in Haar toon was eigenaardig, haar geest scheen slechts met éene gedachte bezig Hare antwoorden hadden vermoedens bij mij opgewekt, en ik wilde haar meer nauwkeurig opnemen. Terwijl ik haar in de oog-en zag, vroeg ik hoe het kwam, dat zij de politie in kennis stelde van de verdwijning van dat meisje Weet mijnheer Blake niets van deze gebeurtenis? voegde ik er bij. Zij vertrok haar gelaat bijna onmerkbaar. Zeker, antwoordde zij, ik heb het hem gedu rende het ontbijt verteld, maar M. Blake bemoeit zich niet veel met zijne dienstbarenhij laat aan mij het bestier van de huishouding over Hij weet dus niet, dat gij u bij de politie hebt ver- Neen mijnheer, en gij zoudt wel doen, met hem er niet van in kennis te stellen. Het is niet noodzakelijk, dat hij het weet; en ik zal u door de achterdeur in huis bin nenlaten Het is een man, die zich met niets bemoeit, wat het ook zijn mag, en....

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1