NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LÜTTRA, 6e Jaargang. Vrijdag 26 April 1889. No. 1783. ABOHUEMEHTSPEIJS: ADVERTENTIES: Bij dit N immer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg'els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.' Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pullicile Etrangbre G. L. DAJJBE f Co., JOHN F. JONHSSneeDarijs li 1 his Faulourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 25 April 1889. Door het gemeentebestuur is vergun ning verleend tot oprichting van eene smederij aan J. B. Güfchschmidfc, in het perceel in de Noorderschoolsteeg get. no. 19. Woensdag werd het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door den heer Rob. B. Roosevelt, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Vereenigde Staten van N.-Amerika en zijne echtge- noote. Het getal kiezers in het hoofdkies district Haarlem voor de Prov. Staten van Noord - Holland bedraagt 5769 waarvan te Haarlem 2785 en te Haarlem mermeer 938. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de R.-K. Kiesvereeniging Haarlem, Beverwijk en Haarlemmermeer zijn tot candidaten voor de Prov. Staten gekozen de heeren mr. L. J. G. van Ogtrop, W. Hovy (beiden van Amster dam) en de heer P. Verkuyl (van Haarlemmermeer). Beide laatstgenoemde heeren zijn ook candidaat gesteld door de anti revolutio nairen. Voor het acte-examen van onderwij zeres op 24 April te Amsterdam gehou den zijn o. a. geslaagd de dames S. C. van Liersum, A. M. van der Ley en C. J. van Pesch, allen alhier. De door de letterlievende Vereeniging J. J. Cremer" alhier te geven liefdadig heidsvoorstelling zal blijkens achter staande advertentie bestaan in de opvoe ring van het welbekende geestige werk /Janus Tulp", van Justus van Maurik Jr. De goede krachten der vereeniging in aanmerking genomen, doen ons, met het goede doel, dat zij er zich mede voor oogen stelt, hulp te verleenen aan eene behoeftige weduwe met negen kinderen, een groote opkomst verwachten. TOONKUNST. De door de leden der afdeeling Haar lem van Toonkunst met spanning ver beide avond, waarop Schumanns heerlijk oratorium //das Paradies und die Peri" zou worden uitgevoerd, was eindelijk daar. Na de talrijke repetities en de zoo „entscheidende" algemeene repetitie mag inderdaad getuigd worden, dat de koren duchtig waren ingestudeerd en de be kwame leiding van den heer Robert we der een geheel tot stand had gebracht,zooals wij dat van hem gewend zijn. De stof, die dit toonwerk voor soli, koor en orchest aanbiedt, is inderdaad zoo om vangrijk, dat men zich haast geen denk beeld kan vormen van de buitengewone eischen aan deze drie elementen gesteld, Zij toch moeten rekening houden met alle gevoelens door den componist in zijn werk neergelegd en hebben den didac- tisch-poëtischen geest, welke deze geheele toonschepping doortintelt, in de uitvoering neder te leggen, wil men althans den meester doen begrijpen, die uit het geheele werk spreekt. Inzonderheid moet dit toch het geval zijn met Schumanns composities. .V»n hem wordt gezegd „dat hij was een gevoelvol componist, die zich naar het voorbeeld der grootste meesters had ge vormd. Zijne stukken zijn als het ware het afschijnsel ran zijn eigen gemoeds leven en bezitten een aantrekkelijk waas van dichterlijke verhevenheid." Deze uit spraak is volkomen van toepassing op het onderhavige toonwerk. Toen Emil Flechsig den componist den dichterlijken tekst bood, dien hij naar den oorspron- kelijken van Th. Moore had bewerkt, vatte hij zijn arbeid met zeldzame kracht en toewijding op en uit deze worsteling van den menschelijken geest ontsproot een kunstwerk, even onvergankelijk en luisterrijk als Schumanns naam. De vijf solisten, dien de eer te beurt viel, de uitvoering van Woensdagavond op te luisteren waren mej. Pia von Sicherer, van München, sopraanmej. Jeanne Landré, van Haarlem, sopraan mevr. V. B., van Haarlem, altde heer J. J. Rogmans, van Amsterdam, tenor, en de heer F. H. van Duinen, van Amsterdam, bas. Het werk bevat de geschiedenis van een engel, een Peri, die volgens eene oostersche overlevering te vergeefs aan de poorten van het Paradijs aanklopt om tot de zalige geneugten te worden toegelaten. Telkens wordt de Peri teruggezonden naar het aardrijk, aan schouwt de rampen van het menschdom en tracht zich daardoor te louteren van de zonden die den toegang van het Pa radijs voor haar gesloten houden, einde lijk heeft zij, bijna der vertwijfeling ten prooi, het gezochte kleinood dat haar dien toegang verschaft, gevonden. Wij meenen met deze kleine aanhaling te kun nen volstaan, daar de geschiedenis, ook door een vroegere uitvoering alhier,genoeg zaam bekend is, maar willen daarmede alleen op de verheven, dichterlijke ge dachte wijzen,die er aan ten grondslag ligt. Van eene juiste opvatting der solisten is hier veel afhankelijk, de soli zijn ver reweg overwegend, koren en orkest heb ben een betrekkelijk kleine partij te ver vullen. De verhalende partij werd vervuld door den tenor en soms door de andere solis ten en het koor. De partij der Peri was opgedragen aan de eerste sopraan, mej. von Sicherer, terwijl de tweede sopraan als „Jungfrau", de alt als de Engel en de bas als Gazna en krijgsman optraden. Mej. von Sicherer beschikt over een zeer fraai geluid, waarmede zij reeds meer malen onze ooren streelde. In de ver schillende registers frisch en krachtig, was zij als uitverkoren voor hare schit terende partij. Mej. Landré zong de hare met een zacht timbre, kalm en geache veerd, in het „O lass mich von der Lult durchdringen Der sel'gen Luft gehaucht von dir...." had zij een harer fraaiste momenten. Mevrouw V. B. beschikt over een sonore altstem, die de zeldzame bekoring bezit van deze stemsoort, en welke zoo zeer geschikt is om een plechtigen indruk te maken. De heer van Duinen zong met veel vuur en toewijding. Zijne stemmiddelen veroorloven hem een machtigen indruk te maken. De heer Rogmans hadden wy gaarne met een belangrijker partij belast gezien. Van koren en orchest valt veel goeds te zeggen. De dameskoren waren zeer fraai en de afwisselende begeleiding van het orchest vulde het geheel aan op eene wijze, die de executanten ten volle op de waardeering der toehoorders aan spraak gaf. Woensdag namiddag is Petrus Dijk- zeul, landbouwer, woonachtig aan de Zomervaart, terwijl hij een tilbury be spannen met een paard bestuurde, door het schrikken van het paard aldaar te water geraakt. De voerman en het paard zijn met behulp van eenige omstanders op het droge gebracht. Woensdag is door het kantongerecht alhier de bierhuishoudster B. woonach tig in de Zuidpolderstraat, terzake van het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning, veroordeeld tot eene geldboete van f 20, subsidiair 8 da gen gevangenisstraf. Christina V., de gewezen dienstbode van mevr. Van Manenalhier, werd heden wegens den diefstal ten nadeele harer meesteres, die wij in ons nummer van 19 April uitvoerig vermeldden, door de Arr. Rechtbank conform den eisch van het M. tot 9 maanden gev. veroordeeld. Arrondissemen f s-8&ecb ti« ta tb haarlem Zitting van Donderdag 25 April 1889. A. T. de R. te Aalsmeer, uitgever van de Meerbode heeft in het nummer van dat blad van 13 Maart geplaatst de volgende advertentie „Te koop eene pretentie op Jb. Kistenmaker. Men zij gewaarschuwd hem krediet te verleenen." Kistenmaker had eenige advertentiën in de Meerbode geplaatst voor f 6.60. Toen hem eene kwitantie werd gepre senteerd meende K. dat het reeds be taald was en zeide het te zullen nazien. Eenige dagen later zag hij de adverten tie in de Meerbodemaar het bleek hem dat ze niet in alle Ex. van het nummer van 31 Maart voorkwam. Wegens opzettelijke beleediging re- quireert het O. M. de veroordeeling van bekl. (die niet verschenen is) tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. J. P. en W. v. d. A. staan terecht, beschuldigd van op het land van den heer H. H. v. Waveren te Hillegom een aan dezen toebehoorend fret te hebben opge dolven. Beklaagden hadden gezien dat v. W. het fret achterliet en vernamen later van zijn knecht, dat het fret weg was. Toen men vermoeden op hen kreeg en de veldwachter zich aan hunne wo ning vervoegde om te vragen of zij het dier hadden, ontkenden zij, maar hun vader zei, dat van W. zijn fret voor f 25 kon terugkrijgen. Zij beweren than3, niet te hebben ge weten, dat het fret den heer van W. toebehoorde. Volgens den rijksveldwach ter Hellendoorn, zijn beide bekl. eerste stroopers, zij zijn ook reeds vroeger voor het kantongerecht en de rechtbank we gens dergelijke feiten veroordeeld. De subs. off. v. just, requireert hunne veroordeeling tot 3 maanden gev. Een lid der Middernachtszending al hier, de onderwijzer S., is, toen hij in den avond van 31 Maart dienst deed bij de Nieuwe Kruisstraat en de voorbijgan gers aanhield en hun traktaatjes over handigde, door F. J. Winkelaar tot twee maal toe getrapt, geslagen en geschopt. Twee getuigen bevestigden het feit, bekl. is niet verschenen. Daar dit in korten tijd de tweede maal is, dat bekl. een dergelijk feit begaat en de eerste straf (geldboete) dus niet schijnt te hebben geholpen, vraagt de subs. off. v. just, thans zijne veroordeeling tot 7 dagen gev. De kapitale boerenplaats „Eben-Haëzer" in de Haarlemmermeer met 19 H.A. 63 Are wei- en bouwland heeft Donder dag jl. te Hoofddorp in veiling opge bracht 18000. Kooper is de heer Breure te Haarlemmermeer. Leger en Vloot. Op last van den minister van Oorlog zullen dit jaar twee olficieren van de infanterie eene opleiding ontvangen in het slaan van bruggen by het korps pontonniers. Aan den majoor W. J. H. Romer, waarnemend chef van den staf der cava lerie, wordt opgedragen het zoeken naar geschikte terreinen tot het houden der cavalerie-manoeuvres. BINNENLAND. Uit Apeldoorn wordt aan het TJtr. Dbl. gemeld „Sedert eenige dagen vermeerderde het gebruik van voedsel. Het kan thans zeer voldoende geacht worden, en de krachten nemen dan ook zichtbaar toe. „Z. M. beweegt zich vrij gemakkelijk en wacht slechts op gunstiger weder, om zich buiten te begeven. Hij gevoelt vol strekt geen pijnen, en de ongunstige ver schijnselen van zijn chronische kwaal hebben zich in geruimen tijd niet ver toond. „De opgewondenheid kwam niet meer voorde slaap ontstond op natuurlijke wijzeen over het algemeen was de patiënt zeer kalm. „De ziekte der laatste maanden is Z. M. zeer duidelijk, en hij begint be lang te stellen in de personen zijner omgeving. „De toestand is thans zeer gunstig." H. M. de Koningin heeft aan de commissie voor het Museum van Kunstnijverheid te 's Hage een schrijven gericht, waarin H. M. hare belangstel ling te kennen geeft in het voornemen van de commissie en een aanzienlijk be drag voor het nuttige doel ter beschik king stelt. De heer m r. F. G. H. R. v a n Lilaar, oud-minister van Justitie, laat stelijk raadsheer in het gerechtshof te 's-Hage, is op den leeftijd van 65 jaren overleden. Aan het initiatief van den heer Van Lilaar is de afschaffing van de doodstraf te danken. Wij ontvingen de punten ter beschrijving van de 103e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke zal gehouden worden op Woensdag 12 Juni e. k., in het gebouw „Stroucken", te Amsterdam. Tevens ontvingen wij een exemplaar van het vanwege de Maatschappij uitgegeven werkje „Een en ander over sommige voedingsmiddelen en hunne vervalschin- gen, door dr. P. F. van Hamel Roos", verkrijgbaar bij M. E. de Grauw, uitge ver te Ouderkerk bij Amsterdam. Op 20 September a. s. zal uit het engelschvan Anna Katharina Green. 3) II. Eenige kenteekens. De deur was dezen morgen gesloten, nietwaar vroeg ik, en dadelijk lette ik op deze drie waarneembare feiten le. Het bed was den vorigen nacht niet gebruikt. 2e. Eene worsteling moest plaats gevonden hebben, daar een der gordijnen gescheurd was en er een stoel op den grond lag, waarvan een der pooten was afgebroken. 3e. De terugtocht der overweldigers en Iran slachtoffer, hoe vreemd liet ook mocht schijnen, had door het venster plaats gevonden. Ja, antwoordde zij, -de deur was van den bin nenkant gesloten, maar een gang verbindt onze twee ka mers, daardoor zijn wij ook hier binnengetreden. Aan dezen kant bad men een stoel tegen de deur g-eplaatst, dien wij echter zonder moeite hebben kunnen verwijderen. Ik naderde het venster en keek naar buiten. Het zou niet zeer moeielijk zijn, in een donkeren nacht de straat te be reiken. want het dak van het nieuw gebouwde deel was bijna even hoog als het venster. Welnu! zeide juffrouw Daniels op angstigen toon, kan zij zich op die wijze niet verwijderd hebben? Hen heeft wel moeilijker dingen verricht, ant woordde ik. Ik was op het punt om op het dak af te dalen, toen ik op de gedachte kwam juffrouw Daniels te vragen of ook de kleeding-stukken van het meisje verdwenen waren. Zij onderzocht oogenblikkelijk de kasten en de laden van de latafel. Neen, alles is er, uitgezonderd een hoed, een man tel, en Zij hield plotseling stil. En wat? Niets, antwoordde zij. terwijl zij de laden dicht schoof niets dan eenige snuisterijen. Snuisterijen. Als zij tijd g-enoeg gehad heeft om snuis terijen mee te nemen, dan is zij niet met geweld weg gevoerd. Een weinig teleurgesteld, wilde ik reeds van de zaak afzien en het huis verlaten, toen ik daarin tegengehouden werd door den trek van onzekerheid, die op juffrouw Daniels gelaat te lezen stond. Ik begrijp er niets van, zeide zij, de band tegen het voorhoofd houdende, ik begrijp er niets van. Maar wat doet het er toe! De zaak is zeer ernstig,zeg ik u, en juf frouw Emily moet teruggevonden worden. Waarom? Als dit jonge meisje uit eigen beweging is vertrokken, zooals uit sommige bizonderheden blijkt, waarom toont gij die niet aan haar verwant zijt zooveel belangstelling in deze gebeurtenis, en waarom dringt gij er op aan. dat men haar ontdekt en weer hierbrenge? Juffrouw Daniels keerde zich om, terwijl zij zenuwachtig eenige voorwerpen, die op de tafel stonden, aanraakte. Is het dan nog niet voldoende, dat ik mij verbind om alle kosten te betalen, die dit onderzoek zullen eischen, en ben ik verplicht de redenen te herhalen, die mij tot deze handelwijze doen overgaan? Is het noodzakelijk u te zeg gen, dat ik dit meisje bemin, dat ik denk, dat zij met ge weld is weggevoerd, en dat zij zeker diep ongelukkig zal zijn? Moet ik er nog bijvoegen, dat ik bereid ben, al wat ik bezit te g-even aan lien, die haar zullen terugvinden Deze verklaring was mij niet voldoende. Maar mijnheer Blake? Hij en niemand anders moet de kosten ten zijnen laste nemen. Ik heb u reeds gezegd, antwoordde zij verblee- kende, dat de heer Blake zich zeer weinig om zijne dienstbaren bekommert- Ik wierp opnieuw blikken door de kamer. Sedert hoelang zijt gij hier in huis? vroeg- ik. Ik ben in dienst getreden bij den vader van den heer Blake, die een jaar geleden gestorven is. En sedert dien tijd zijt gij bij den zoon gebleven? Ja mijnbeer. En wanneer is juffrouw Emily hier gekomen? Elf maanden geleden. Is zij eene Iersche?

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1