NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Zaterdag 27 April 1889. No. 1784. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" BINNENLAND. De Toestand des Konings. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en AdverteDtiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers-.. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. DAXJBE 8g Co., JOHN F. JONFSSuccParijs Z\bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 April 1889. Hier ter stede is in den hoogen ouder- ■derdom van 92 jaren overleden de heer mr. C. de Haan, in leven president van het gerechtshof in de residentie Padang en onderhoorigheden en sedert 1843 ge pensioneerd. De overledene heeft in meer dan twintig jaren zijne woning niet kunnen verlaten. Geslaagd bij het examen te Amster dam ter verkrijging van eene akte bij het lager onderwijs als onderwijzeres, mej. B. H. Roodenhuijs, alhier. Het maken van eene houten beschoeiing langs den Kinderhuissingel en het aan vullen en onder profil brengen van het talud aldaar, is door Burg. en Weth. gegund aan den laagsten inschrijver, J. B. Lasschuit alhier, voor ƒ1187. Bij de Donderdag door den heer ma joor, eerstaanwezend ingenieur der genie gehouden aanbesteding voor het doen van voorzieningen aan militaire gebou wen te Haarlemwaren ingeko men 7 biljetten. De hoogste inschrijving bedroeg 4295, de laagste, die van den heer J. Koster alhier ƒ3680. (Raming ƒ4500.) Omtrent den stand der genie werken bij Haarlem, ten behoeve der stelling Amsterdam wordt ons gemeld Met de werkzaamheden aan de dam sluis in de Fuikvaart is men zoover ge vorderd, dat spoedig zal begonnen wor den met het inheien der palen, daar de fundeeringspufc reeds droog ligt. Aan de sluis in de Haarlemmervaart is een be gin gemaakt, terwijl voor den duiker, bestemd tot inundatie van den Vijf- huizerpolder, de materialen worden aan gevoerd. De Mannen - Zangvereeniging //Cres cendo" geeft haar tweede concert den 7en Mei a. s. Als solisten zullen mede werken de heer en mevrouw Orelio van de Holl. Opera te Amsterdam en de heer Johs. Steenman, alhier. Zijn de heer en mevrouw Orelio hier reeds gunstig bekend door hunne mede werking in de alhier opgevoerde holland- sche opera's, de medewerking van onzen genialen stadgenoot zal ook groote aan trekkelijkheid aan dit concert geven. Bij de matinées door den heer Steenman gegevenzijn uit den aard der zaak toch betrekkelijk slechts weinigen in de gelegenheid zijn schoon spel te genieten en velen zullen voorzeker daarom gaarne deze gelegenheid aangrijpen, hem te gaan hooren. Door het koor zal onder anderen ook worden uitgevoerd het toonwerk //Broederliefde"., van Gevaert, een ge schenk van eenige kunstlievende leden. Het laat zich aanzien, dat dit concert op waardige wijze de reeks der schoone concerten zal sluiten, in dit seizoen in onze kunstminnende stad gegeven. De ondernemer van het beroemde Panorama International aan den Bosch kant te 's-Hage zal ook een gelijke in richting vestigen in het gebouw //Felix Fa vore" hier ter stede. Naar de onder nemer ons mededeelt is het zijn plan om iedere week twee nieuwe voorstel lingen te geven uitsluitend van een be paald land of stad, in verschillende af- deelingen. De geziebten zijn geheel aan de natuur ontleend en worden in de natuurlijke kleuren en op oorspronkelijke grootte voorgesteld. Men treft er ge zichten aan over een oppervlakte van 2000 Meter en meer. Reeds zijn er ruim dertig van deze inrichtingen van den zelfden ondernemer in de voornaamste europeesche steden, waar zy overal een druk bezoek trekken. Het panorama alhier zal geopend worden Zondag 5 Mei a. s. met gezichten uit Zwitserland. De vereeniging //Melpomene en Thalia" alhier, is blijkens achterstaande adver tentie voornemens, Zondag 28 dezer in den schouwburg alhier op te voeren z/Julia uit den Westenberg", drama in 6 tafereelen en het geestige blijspel //De moord in de Plantage". Het genoemde drama zal voor de eerste maal worden gegeven en naar wij ver nemen is het een gang naar den schouw burg dubbel waard. Trouwens de ver eeniging geeft haren leden steeds iets schoons. Met het oog daarop verwijzen wij naar den voet der advertentie waarin op de toetreding tot het lidmaatschap de aandacht wordt gevestigd. Wij hopen op de voorstelling terng te komen. De Afd. Haarlem der Nation. Chr. Geheelonth.vereen.daartoe door haar Hoofdbestuur, in aansluiting met en op verzoek van de Wereld-Onthouders-Unie, uitgenoodigd, zal op Zondag 28 April, 's morgens te 10 ure, eene Onthojiders- preek en 's avonds te 8 ure bidstond doen houden in het Lokaal Parklaan 17. Beide vergaderingen zij a voor ieder toe gankelijk. Belangstellenden worden drin gend uitgenoodigd. Marguérite Gautier (La Dame aux Camélias), het stuk dat Donderdagavond door het Nederl. Tooneel alhier werd opgevoerd als laatste voorstelling van het abonnement, is niet nieuw, maar trekt toch altijd velen, omdat het boeiend en spannend is. Het spreekt wel vanzelf, dat de titelrol werd vervuld door mevr. Frenkel Bouwmeester, geen harer kunstzusters zou in staat zijn, die rol te spelen zooals zij. Marguérite Gautier kon voor haar geschreven zijn, met zooveel natuur en hartstocht stelt zy de courtisane voor, die voor het eerst van haar leven eene ware, echte lisfde heeft opgevat. In al de verschillende gemoedsaandoe ningen, die zij heeft te doen zien, was zij natuurlijk en sober, ook waar er wel aanleiding ware geweest om te overdrij ven. Dit teekent de groote kunstenares, die gevoelt dat eene gemoedstoestand als die van Marguérite, door vijf bedrijven heen, alleen dan niet eentonig wordt, zoo men iets van die smart laat raden, laat gevoelen door het publiek. De figuur van de heldin is zuiver passief en dat maakt juist het weergeven dubbel moeilijk. De Jong vervulde de rol van Armand Duval met iets minder hartstocht dan men had mogen verwachten, Van Schoon hoven met zijn lorsche gestalte en zijn zware stem, was als aangewezen voor de rol van den ouden Duval. Nichette werd aangenaam gespeeld door Marie Lorjé en iNanine door mevr. Schwab. De overige rollen, behalve die van Prudence, beteek enen niet veel. Prudence nu meenen wy dat de auteur van het drama zich anders gedacht heeft dan die te vervullen was door mevr. Stoetz. Noch hare gestalte, noch haar am8terdamsch dialect staan in verhouding tot de Prudence, zooals Dumas haar in zyn roman heeft afgeschilderd. De heer A. C. Balabréga alhier, be kend uit het proces-Hoogerbects, is ge dagvaard om op 1 Mei a. s. zich voor het kantongerecht te verantwoorden we gens de overtreding van het verbod tot het dragen van geladen wapenen. Arrondisseaients-Siechtbaoli TB HAARLEM Vervolg van de zitting van 25 April 1889. J. v. d. K., werkman, Haarlem, dron- kensch. en weersp., req. f 3 boete subs. 2 d. h. en 8 d. gev.; M. S., broodb., Haarlem, als voren, req. f 3 boete subs. 2 d. h. en 5 d. gev.; M. K., fabrieksw., Haarlem, als voren, req. f 3 subs. 2 d. h. en 14 d. gev F. M., machinist, Noord- wijk, mish., req. f 5 subs. 2 d. h.; J. H., arb., Krommenie, het nie6 opvolgen van een driemaal herhaald bevel van den Burgemeester, req. 14 d. gev.; J. de R., bakkerskn., Krommenie, weersp. req. 14 d. gev.; G. W., los werkm., Koog aan de Zaan, vernieling, req. 8 d. gev.; S. P. G-, dienstb., Aalsmeer, dielst., req. 3 m. gev. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Drie voor huisknecht of oppasser. Twee voor koetsier. Keu voor ziekenoppasser. Vier voor kautoorlooper. Een To«»r portier. Twee voor loopwerk. Een voo schrijfwerk. Een voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een »our kooibakke-skneca'. Twee voor h rood ha k k« ra Knecht. Een voor bloemist'necht. Een voor polychroinoerder. Een voor witter. Een voor zajjeovijler. Twee voor metselaar. Een voor timmerman. Ac«t voor aar.lWerkers of los werkman. Vijftien voor werkster cf schoonmaakster. Drie voor bnrgerwaschvrouw. Vier voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Het Bestuur maakt hierbij bekend, dat het kantoor der Vereeniging met ingang van lo. Mei a. s. gedurende die maand en verdere zomermaanden tot nader be richt zal gesloten zijn. Alle mededeelin- gen of aanvragen zullen dus na lo. Mei slechts schriftelijk (bus Doelen of Stad huis) kunnen geschieden. Aan het fort de Liede en de daarbij- liggende battery en heeft men voor de oeververdediging, ter vervanging van de rietzodenbekleedingen puinbestortingen aangebracht, dewijl gebleken is dat de eerst aangebrachte bekleedingen niet vol deden, aangezien van de watertaluds ver scheidene stukken waren weggeslagen. Letteren en Kunst. De liedertafel /rWormerveer's Mannen koor", te Wormerveer, zal a. s. Zater dag 27 April haar 12^-jarig bestaan vie-1 ren door een vocaal en instrumentaal1 concert, waarop o. a. de heer Venver- loo, van Amsterdam, zal medewerken. Zondag 28 April heeft een quartet-con- j cours plaats, waaraan door de volgende vereenigingen wordt deelgenomen: lie- dertafel //Onderlinge Oefening, mannen-1 koor //Caecilia", mannenkoor //Kunstna Arbeid", liedertafel //Apollo", allen van Amsterdam; liedertafel Haagsch Man nenkoor" van 's Hage; haarlemsche mannenzangvereeniging //Crescendo" en vereeniging Haarlem's Zanggenot", van Haarlem; rotterdamsche zangvereeniging z/Amphion//, van Rotterdammannen zangvereeniging /Richard Hol", van Uitgeest; /,Utrechtsche Mannen-zang ver eeniging", van Utrecht. Er zijn 4 prijzen uitgeloofd als: le pr.: 4 g. med. en eene gr. z. med. als banierprijs voor de Vereeniging; 2e pr. 4 verg. z. med. en eene gr. z. med. als banierprijs voor de Vereeniging; 3e pr.: 4 z. med. en eene gr. z. med als ba nierprijs voor de Vereeniging; 4e pr.: 4 z. med. en eene gr. z. med. als banier prijs voor de Vereeniging. De af deeling Wormerveer van het Nut viert binnenkort haar 100-jarig be staan. Bij deze gelegenheid zal door een groot koor van dames en heeren het oratorium „die Schöpfung", van Haydn, worden uitgevoerd. Als solisten zijn uit genoodigd mej. Wia Diekma te Leiden en de heer Van Duinen (bas) van Am sterdam. De Leeswijzer meldt, dat de heer De Groot niet van plan is het tegen woordige orchest van de Hollandsche opera voor het volgend seizoen te enga- geeren, De campagne der Holl. Opera wordt Zondag te Amsterdam besloten. De engelsche romanschrijver Rider Haggard, wiens werken ook hier te lande zeer in trek zijn, doet een reis in Klein- Azië en Perzië, naar Persepolis, Shiraz, Bagdad, enz., om studiën te maken voor een nieuwen roman, waarvan koningin Esther de heldin zal zijn. Inhoud Hollandsche Lelie no. 43Genezing Bescheiden Idea len Politiek Overzicht, door Claudi us Over alles en nog wat, door Willy Correspondentie Weekka lender. De S t a at t ct. bevat een kon besluit, waarbij de afgifte van het be wijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting 1885 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. Donderdagavond is er een buitenge woon nummer van de Staatscourant uit gegeven met het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Volgens verklaring van prof. Rosen- stein en de geneesheeren des Konings i3 de toestand van Zijne Majesteit oj> dit uit hei engelsch, van Anna Katharina Green. 4) II. Eenige kentbekens. Ik zal een anderen inspecteur van politie laten ka len, antwoordde iken het venster naderend, gaf ik den agent Harris een sein om mijnheer Gryce te waarschuwen. Is dat dezelfde, dien wij aan het politie-bureau heb ben gezien? Juist. Haar gelaat klaarde op. O, zooveel te beter! want hij zal wel iets kunnen doen. Ik onderdrukte een toornig' gezegde, dat mij wilde ont vallen bij dezen zijdelingschen aanval en ik hield mij bezig met de bizonderheden na te gaan, die mij bij het eerste onderzoek in de kamer waren ontsnapt. De lessenaar, die opengelaten.was, bevatte geen brieven noch andere docu menten van derg-elijken aard; eenige velletjes schrijfpapier, wat pennen en inkt, ziedaar alles, da borstel en haarspel den lagen nog op de tafel, alsof het meisje was overvallen op het oogenblik, dat zij het haar voor den nacht op maakte; wat mij vooral opviel was de totale afwezigheid van arbeid, of stapels linnengoed, die men natuurlijk ver wacht te vinden in eene kamer, uitsluitend voor linnenka mer bestemd. Mijnheer Gryce liet niet lang op zich wachten en met hem namen de zaken dadelijk eene andere wending'. Hij klopte aan de deur, die ik haastig ging openen, en ik deelde hem alles mee wat ik gezien had. Hij bereikte langs de trap de kamer, die ik zooeven verlaten had, voordat ik den tijd nog had, mijzelf af te vragen, of zijne tusschen- komst geldelijk nadeelig' voor mij zou ziju. in het geval dat de beloften van juffrouw Daniels waarde kregen Hij bleef korten tijd boven, en toen hij weer naar beneden kwam, zag ik dat zijne belangstelling niet verminderd was. Wat voor eene persoonlijkheid was zij? vroeg hij aan juffrouw Daniels die in de gang was gebleven. Be schrijf haar: het haar, de oog-en, haargelaatsklaarkortom zeg alles wat gij weet Ik... ik... weet niet, of ik dat wel kan, stotterde zij met tegenzin, terwij zij bloosde met pijnlijk gelaat Ik heb de gave van opmerking niet, maar ik zal een der dienst boden laten komen; ik... Zij verdween, alvorens den zin geëindigd te hebben. Hm! zeide Gryce. En hij nam eene vaas, staande op een tafeltje, en begon dit voorwerp te beschouwen, in gepeins verzonken Ik durfde geen woord uiten. Juffrouw Daniels kwam weldra terug, vergezeld door eene dienstbode, die er coquet en aardig uitzag. Dit is Fanny, zeide zij, zij kent juffrouw Emily ied, want zij bediende haar aan tafel en zij zal u alles zeggen wat gij wenscht te weten. Ik heb haar verklaard, voegde zij er bij terwijl zij mijnheer Gryce aanzag met eene bedaardheid, die haar tot dusverre had ontbroken, dat gij de sporen van een nichtje zocht, dat eenige weken haar huis is ontvlucht, om als dienstbode bij een huisgezin in New-York te worden opgenomen. Uitstekend, mevrouw, antwoordde de defectieve, terwijl hij op spottende wijze vol bewondering voor de gas kroon boog. Toen bewonderde hij achteloos het servet, dat Fanny in hare hand hield, en herhaalde de vraag, die hij reeds tot juffrouw Dauiels had gericht. Het jonge meisje antwoordde zonder aarzeling. Zij zag' er zeer goed uit, als gij dat weten wilt vooral voor hen, die wangen, welke zoo wit zijn als dit linnen voor men er zilverwerk mee heeft gepoetst, mooi vinden. Hare oogen zijn nog zwarter dan het haar, dat zoo donker was als ik het nog nooit heb gezien. Zij was mager, wat haar figuur betreft. En Fanny beschouwde met eene buitengewone gedien stigheid haar eigen gestalte. Is deze beschrijving juist? vroeg mijnheer Gryce aan juffrouw Daniels, hoewel zijn blik met nieuwsgierige belangstelling op het kleine mutsje, dat het hoofd van de aardige dienstbode bedekte, bleef gevestigd. Bijna, antwoordde juffrouw Daniels met eene zwakke stem; toen voegde zij er opgewonden bij: Inderdaad, miss Emily is niet gezet, maar....

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1