NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Dinsdag 30 April 1889. No. 1786. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Pullicite Etrangère G. L. DAÜBE Sr Co., JOHN E. JONES, Snee., Parijs 31Jis Paulourg Montmartre. Haarlem, 29 April 1889. Door het gemeentelijk muziekkorps, onder leiding van den 2den luitenant kapelmeester C. P. W. Kriens, zal Don derdag 2 Mei a. s. des avonds ten 8 uur in den tuin der sociëteit „Vereeni- ging" eene repetitie worden gegeven voor de leden der sociëteit en genoo- digden. De volgende muziekstukken zullen ■worden uitgevoerdMarche Militaire, Kriens; Ouverture „Hunyadi Laszlo", Erkel; Soiróe d' été, valse, Waldteufel Rêverie (geïnstr. door Kriens), Vieux- tempsgrande caprice militaire, Her- Onder begunstiging van het heerlijk ste weder had Zondagmorgen de eerste oefening in het cricket-spel plaats der „Algemeene Haarlemsche Cricket-Ver- eeniging." Negentig jongens van 12 tot 18 jaar namen daaraan deel. Het bleek dat velen hunner den bal reeds flink wisten te raken en er heerschte veel opgewektheid onder de spelers. Op den Zondag te Wormerveer ge houden kwartetwedstrijd werd de 4e prijs behaald door het kwartet der zangver- eeniging „Crescendo", alhier. (Men zie verder onder Letteren en Kunst.) Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der „Haarlemsche Hulpbank" over het jaar 1888, uitge bracht in de algemeene vergadering van 18 Maart 11., is het volgende ontleend Het kapitaal der Hulpbank bleef op f25000. Het aantal leeners dat in 1887 359 bedroeg, klom in 1888 tot 366, en een bedrag van f41,990 werd uitgezet tegen f42,090 in het jaar 1887. In de laatste 20 jaren is gedurende slechts één jaar (nl. in het jaar 1884) het aantal leeners grooter geweest dan in het afgeloopene, ook al was het totaal Oer ter leen verstrekte gelden dikwerf hooger. Hieruit blijkt opnieuw, dat de Hulpbank bij voortduring aan eene wezenlijke behoelte blijft voldoen. Wegens wanbetaling werd geene schade geledendaar in geval van nalatigheid \an dc leeners, de borgen steeds gere geld bet verschuldigde hebben aan gezuiverd. Het bedrag der boeten beliep 175,30 tegen f 54,30 in het vorige jaardat der premiën f 247 tegen f 212,99 in 1887. Een voorstel om de rente, te beginnen met 1 Januari 1889, te verlagen tot 3 pet., is met algemeenen stemmen aange nomen waardoor de leden blijk gaven, dat zij vóór alles het doel van de Hulp bank als philanthropische instelling in het oog wilden houden, ook al kon de renteverlaging niet plaats vinden zonder eene opoffering hunnerzijds. De heer mr. W. Jager Gerlings zag zich ge noopt zijn ontslag als bestuurslid te ne men. Ter vervulling van die vacature was de heer mr. L. C. Kronenberg werkzaam. De speeltuin bij de school in de Bak kerstraat alhier werd Zondagmiddag fees telijk ingewijd. Te twee uur ontving de commissie, vertegenwoordigd door de heeren D. de Clercq en C. Witteveen Cz., j met den directeur den heerA. J. Meije- i rink, eenïge belangstellenden onder wel- j ken, o. a. de heeren P. H. van der I Leij en A. van Stralen, een 170 tal I kinderen. Het was een aardig gezicht al die kinderen bijeen te zien en het was duidelijk zichtbaar hoe zij allen waren ingenomen met hun ruime speelplaats. De heer de Clercq sprak de kleinen op hartelijke wijze toe en de heer A. J. Meijerink, die zoo bereidwillig de leiding op zich heeft genomen, bracht daarop een woord van hulde aan de commissie, dat bij de kinderen luide instemming vond, want aan hun gejuich kwam geen einde. Vervolgens trok de jeugd met drie kleurige vlaggen in optocht rond, bet geen een prettigen aanblik opleverde. De inrichting van den tuin valt voorze ker zeer te roemen. Op de beste wijze is van de omstandigheden partij getrok ken. De toestellen voor gymnastiek enz. zijn flink en doelmatig geplaatst, terwijl de ruimte flink omgeplant is. Het plan is om voorloopig de 300 kinderen, die zich hebben aangemeld, bij groepen van honderd, twee dagen achtereen te laten spelen. Zondags zal de tuin voorloopig gesloten zyn. De afdeeling Haarlem van den Ne derlandsehen Bond vanoud-onderofficieren, hield Zondagavond eene feestelijke by- eenkomst in het gebouw de „Phoe nix", voor dat doel door de directie be reidwillig en belangeloos afgestaan. Voor dezen feestavond waren uitgenoodigd alle onderofficieren en oud-onderofficieren, hier ter stede in garnizoen of woonachtig, benevens vele anderen. De zaal, die een voudig doch smaakvol was versierd met vlaggen en wapenrustingen, waartus- schen de portretten prijkten van H.H. M.M. de Koning en de Koningin, was geheel gevuld. De voorzitter opende het feest met allen een hartelijk welkom toe te roepen en zijn dank te betuigen voor de groote opkomst, die het bewijs leverde voor de belangstelling in den Bond, die voor ieder onderofficier een thuis wilde zijn buiten de kazerne en die hem bij het verlaten van den dienst ter zijde stond, waar 't kon, door hem aan eene betrekking te helpen en door hem zoo noodig renteloos voorschot te verschaffen. Hij toonde ver der aan, hoe de Bond tot stand was ge komen door het voorbeeld der belgische oud-onderofficieren en steeds in bloei toe nam. Spreker besloot zijn toespraak met ieder uit te noodigen, die iets ten beste had te geven om de gezelligheid van het feest te verhoogen, want bet bestuur had geen programma vastgesteld. Na deze toespraak, die zeer werd toe gejuicht, werd het volkslied aangeheven, dat fri8ch en krachtig door de zaal klonk, en toen men vervolgens het bondslied aanhief, scheen het uwen verslaggever toe of die mannen niet enkel zongen „En roept de stem van het vaderland, Dan bieden wij het hart en hand. Wy zijn bereid op eiken stond; Dat is 't doel van onzen Bond." maar ook de beteekenis dier woorden voelden. De voorzitter had waarlijk niet ver geefs bijdragen voor de verhooging der gezelligheid verzocht, want nu volgde een reeks van voordrachten, zoowel van komischen als van ernstigen aard. Zij zijn te veel om allen hier een plaats te geven; maar onder de velen vermelden wij: „de Tandmeester", „Neuzentrio", „de Siameesche Drielingen", „het Zout vat", enz. Over 't algemeen was de toon die er heerschte, prettig, en een deputatie van de Amsterdamsche Afdeeling van den Bond, die de Haarlemsche hielp feest vieren, bracht hulde aan het bestuur, voor hare wijze van het organiseeren van een feest. Een geanimeerd bal besloot den avond en hield de vlugge voeten in beweging tot het aanbreken van den dag. Het nog altijd aantrekkelijke schouw spel van de vullmg en opstijging van een luchtballon werd Zondagmiddag alhier 4oor een groot aantal personen bijge woond. Vooral toen het groote 1 chaam geheel was opgezwollen en het over de muren van het Doelen veld zichtbaar werd, kwamen een aantal toeschouwers op het terrein. Te tien minuten voor vijven was de vulling afgeloopen en waren de toebereidselen voor de luchtreis gemaakt. Het plan was dat drie personen zouden opstijgen, maar het bleek dat de ballon, die 700 M3 inhoud heeft, geen voldoende gas had om dezen last te dragen, ook toen de heer Rodenhof zich met slechts éen persoon in de mand bevond, wilde het gevaarte nog niet rijzen, zoodat de laatste ook moest uitstappen. Toen steeg de heer Rodenhof alleen op. Pijlsnel kliefde het gevaarte de lucht en was ge- ruimen tijd met het bloote oog te vol gen. Het deed zijn naam „Excelsior" alle eer aan, want de bereikte hoogte bedroeg 2700 Meter. De proefballonnetjes hadden aangetoond dat de windrichting naar duin was. Uit den aard der zaak kon de ballon dus niet lang boren blij ven, daar er gevaar bestond wegens de nabijheid der Noordzee. De reis was nochthans zeer voorspoedig. Te 5.23 uur daalde de ballon in de duinen tusschen Santpoort en IJmuiden, op den Kruidberg neder. De heer Rodenhof deelde mede dat de temperatuur op de grootste hoogte bedroeg 28° F. De gepasseerde plaatsen waren Overveen, Bloemendaal, Santpooit en Driehuizen. Bij het neerkomen werd hulp verleend door Johannes Uitendaal, terwijl de heer J. J. Baale den lucht reiziger met veel gastvrijheid ontving. De aangekondigde voorstelling van het genootschap „Melpomene en Thalia" is Zondagavond flink van stapel geloo- den. De talrijke toeschouwers juichten de spelers warm toe, dien voor hun flink spel dan ook allen lof toekomt. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier aangehouden twee scheeps jongens, die waren weggeloopen van het opleidingsschip de Wassenaarliggende te Amsterdam. Men meldt ons uit Sloten: Uit de nieuwe vaart bij den Over toom onder deze gemeente is Zaterdag morgen het lijk opgehaald van een onbe kend manspersoon, zeer net gekleed, naar gissing omtreeks 35 jaar oud. Geen bi- zonderheden die tot ontdekking van her komst kunnen leiden bij het lijk gevonden zijnde, verzoekt de burgemeester dezer gemeente bij bekendheid bericht. Te laat om nog in ons vorig nummer te worden opgenomen ontvingen wij het bericht van de aanvaring van twee sche pen, welke Zaterdagmiddag te 2 uur in het Noordzeekanaal nabij de brug te Yelsen heeft plaats gehad. De Suezboot Primes Wilhelmina werd aangevaren door de Urania. Laatstgenoemd schip kreeg eenige schade aan den boeg en stoomde door naar Amsterdam. Van de Prinses Wilhelmina werd een der sloepen bescha digd alsmede een deel der verschansing. Met achterlating van de beschadigde sloep werd de reis na een oponthoud van on geveer een uur voortgezet. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Letteren en Kunst. Men meldt ons uit Wormerveer dd. 28 A.pril De uitslag van den kwartetwedstrijd, heden alhier gehouden, is als volgt: le pr. „Utrechtsche Mannenzangver- eeniging" 2e prijs „Liedertafel Apollo", van Amsterdam; 3e pr. Rotterdamsche Zangvereeniging „Amphion"4e prijs Haarlemsche Mannen - zangvereeniging „Crescendo." Over het algemeen werd er goed, ja uitstekend gezongen. De eerste prijs werd met algemeene stemmen toegekend; de andere alle met 3 tegen 2 stemmen. De feestcommissie stelde de jury dan ook nog in staat een vereerend getuigschrift toe te kennen en daarvoor werd door haar met algemeene stemmen aangewe zen het mannenkoor „Kunst na Arbeid" van Amsterdam. Hedenavond had de prijsuitdeeling plaats en werden op den stationsweg dissolvingviews gegeven door den heer Merkelbach van Amsterdam. Tydens en na den wedstrijd werden volkeconcerten gegeven door de beiersche kapel onder dir. van den heer A. Ulrich. Inhoud Sempervirens no. 17 Tentoonstelling van de Afdeeliug Rot terdam der Nederlaudsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. I. Alge meen Overzicht. Vroege peer „Le- conte", met een afbeelding. Abië3 Eichlerii. Een goed middel tegen aardappelziekte. Skimmïa Foremani. Goethea cauliflora en Jambosa cauli- flora. Twee geurende kas-planten. Primula chinensis fl. pl. Een Ten- toonstelliDgskas. Feestelyke herdenking van de uitvinding van den Microscoop. Nieuw gebruik van appelen. Nes- ler's middel tegen de bloedluis. Groote Tuinb.-Tentoonstelling, te Berlijn. Belangrijke plantenveiling. Verschil lende mededeelingen. Verbetering - - Advertentiën. Leger en Vloot. Door den minister van Oorlog is be paald dat onder leiding van den gene- raal-majoor, kommandant der nieuwe hollandsche waterlinie, tusschen 17 tot 29 Augustus a. s. oefeningen zullen wor den gehouden in den veatingoorlog op de forten bij Utrecht. Daaraan zal worden deelgenomen door het 5e bataljon van het 8e regiment in fanterie, 1 bataljon en de 3de compagnie van het 4e bataljon 5e reg. infanterie, het 3e reg. vesting-artillerie en 2'£ com pagnie artillerie-schutterij, een veldbat- terij, een detachement van de 5e ves ting-compagnie van het korps genietroe pen, een gedeelte van den varenden trein van het korps pontonniers, alsmede de tachementen ordonnansen, huzaren met paarden voor onbereden oflficieren, hos pitaalsoldaten, treinpersoneel en tele grafie. uit het engelsch, van Anna Katharina Green. 6) III. Wat zich in db latafel betond. Haar meester bekommerde zich echter volstrekt niet om haar. Als dat alles is, wat gij mij te toonen hebt dan kan ik mij wel verwijderen. De zaak schijnt mij echter niet zoo ernstig toe, als ik vermoeddeen indien gij meent dat het noodig is een degelijk onderzoek in te stellen, dan most mijn diepe afkeer van alles wat gerucht maakt en aanstoot geeft n niet verhinderen te doen wat uw plicht u voor schrijft. Wat het huis betreft, het staat ter uwer beschik king onder toezicht van juffrouw Daniels. Tot wederziens, heeren. En hij verwijderde zich, terwijl hij onzen groet onver schillig maar beleefd beantwoordde. Toen hij vertrokken was, slaakte juffrouw Daniels een langen zucht; oogenblikkelijk bukte de heer Gryce en hij trok de lade open die door haar zoo in 't oog vallend ver dedigd was. Wij bemerkten eerst een wit laken geheel uitgespreid, daaronder bevond zich eene japon van donkerblauwe zijde zorgvuldig opgevouwen en een halskraag van zeer schoone kant ik heb er kennis genoeg van om het te beoor- deelen verbonden door een doekspeld van een zonder lingen vorm. Een klein bouquet van verwelkte rozen vol tooide het geheel en gaf er iets reliquieacktigs iets boven- aardsck aan Een weinig verwonderd, stonden wij weer op en ves tigden onwillekeurig een vragenden blik op juffrouw Daniels. Ik kan u geen verklaring geven, - zeide zij met eene kalmte, die zeer in tegenstelling was met de ontroering, die haar had overmeesterd, toen de heer Blake zich bij ons bevond. Deze kleederen hoe kostbaar en sierlijk zij ook zijn, behoorden werkelijk aan juffrouw Emily. Zij heeft ze hier mede gebracht en ze bewijzen wat ik u reeds ge zegd heb; zij is geen gewoon werkmeisje, maar iemand, die betere dagen gekend heeft. De heer Gryce liet een veelbeteekenend hm, hint liooren, beschouwde voor het laatst de japon van donker blauwe zijde en den prachtigen kraag, bracht het laken weer op zijne plaats en sloot de lade zonder gedruisch. Vijf minuten later had hij de kamer verlaten. Toen ik hem eenige oogenblikken later volgde, zag ik hem zachtjes uit de vertrekken van den heer Blake te voorschijn ko men Hij glimlachte toen hij mij zag, en ik vermoedde dat hij een spoor gevonden had, of tenminste een of andere hypothese had opgevat, waarover hij voldaan was, Het is een zeer lief vertrek, zeide hij tot mij, en het is jammer dat gij geen tijd hebt, het te onder zoeken. Zijt gij er zeker van? vroeg ik terwijl ik naderbij trad, om mij aan de oogen van juffrouw Daniels te ont trekken, die de trap afkwam om zich weder hij ons te voegen. - Ja, geheel en al, antwoordde hij, terwijl hij zich haastte de binnenplaats te bereiken. Mijne nieuwsgierigheid was opgewekt, ik kon daar niet blijven; en terwijl ik gebruik maakte van het oogenhlik, dat de heer Gryce zich vermaakte door beneden met de dienstboden te schertsen, en op die wijze in eenige minuten meer vernam dan anderen in een uur, liep ik weer naar hoven en begaf mij in het vertrek, waarvan hij in zulke geheimzinnige woorden had gesproken Ik zag tot mijne groote verbazing, inplaats van het weel derig vertrek, dat ik mij had voorgesteld, eene zeer een voudige kanier, karig gemeubileerd, half bibliotheek, half werkkamer. De ingelegde vloer was niet met een tapijt bedekt er lag slechts een klein karpet dat zeer zonderling zich niet in het midden van het vertrek bevond en ook niet voor den schoorsteenmantel, maar langs eeii der muren lag uitgespreid, beneden eene schilderij, die dadelijk mijne op merkzaamheid trok Zij stelde voor liet portret van eene trotsclie, maar bekoorlijke vrouw, van eene zeldzame schoon heid met oogen vol gloed en met gitzwarte haren, die gedeel telijk onder een rood mutsje verborgen waren. Dat is ongetwijfeld zijne zuster, zeide ik bij mij

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1