BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD N1EHVS. Naar wij vernemen, gaat Z. M. dagelijks in beterschap vooruit, en bestaat er alle hoop op herstel van gezondheid. Blijft deze gunstige wending aanhouden, dan zou door Z. M., in over leg met zijne geneesheeren, besloten zijn dezen zomer in het buitenland door te brengen tot volkomen herstel van krach ten. Zelfs wordt reeds de 3de Mei genoemd als de dag, waarop het vertrek van Z. M. is bepaald. N.R C.) Men schrijft uit Apeldoorn aan het U. D. Reeds in het begin dezer week moet Z. M. de Koning den wensch hebben uitgesproken HD. geneesheer dr. Vlaan deren, te Apeldoorn, te benoemen tot ridder van den Gouden Leeuw van Nas sau. Daar de Gouden Leeuw van Nas sau een huisorde is, en Z. M. het des betreffende stuk niet teekenen mocht, daar elke werkzaamheid Z. M. verboden is, en nu de stukken geteekend worden door den Raad van State, kon alleen de Ne- derl. Leeuw geschonken worden. Z. M. heeft de orde Donderdag per soonlijk aan dr. V. overhandigd, onder vleiende en dankbare bewoordingen. De minister van Marine heeft bepaald, dat werklieden, bij de in richtingen van '8 rijks zeemacht werk zaam, die als vrijwilliger bij schutterijen dienst doen, geenerlei korting op hun daggeld zullen ondergaan. Volgens het Weekblad de Ingenieur is weldra eene algemeene wet telijke regeling van de verzekering van werklieden tegen ongelukken te ver wachten. In de nieuwsbladen vindt men nu en dan blijken der scherpzinnigheid van de ambtenaren der posterijen in het terecht brengen van brieven met hoogst onduidelijke adressen. Dat men op het telegraa! kantoor te Venloo niet minder scherpzinnig is, be wijst het volgende Onlangs werd aldaar uit Portugal dit telegram ontvangen Ver Wajos Hundzaar Venlo Holland A mersfor te Vel gef elici herd Cruz. Onmiddellijk deed de kundige en b'verige onderdirecteur in geheel Venloo onderzoes, wie aldaar betrekkingen had in Portugal. Te vergeefs. Intusschen kwam een dameaan het kantoor ge plaatst, op de gedachte, dat Hundzaar wel kon beteekenen huzaar. Informatie in de kazerne. Daar vernam men, dat zekere Verwayen wel eens brieven uit Portugal ontving. De huzaar <>p het kantoor ontboden herkende het telegram als afkomstig van een lid zijner familie, in Portugal gevestigd, maar kon niet verklaren wat het inhield. Te ve zocht men naar iemand die portugeesch verstond, en een woordenboek was niet bij de hand Doch nadat Verwayen zijn voornaam Jozef had opgegeven, kwam men in verband met de viering van zijn patroonfeest (19 Maart) op den in val dat de inhoud een gelukwensch kon zijn en las men gefeliciteerd. Niemand blijder dan de huzaar, die het kantoor verliet met de woorden //Nu zal men spoedig ook wel wat geld sturen." Men meldt ons uit Wormer- veer dd. 27 April De feesten, ter gelegenheid van het 12£-jarig bestaan van ,/Wormerveer'i Mannenkoor", namen hedenavond een aanvang met een concert der feestvierende vereeniging, waarbij zij de medewerkin^ ondervond van eenige oud-leden, van het Harmonie-gezelschap //Concordia" alhier en van den heer H. Venverloo, van Amsterdam. Dit concert mag alleszins geslaagd heeten en toonde, dat de ver eeniging zich waardig zou maken, ook in <je toekomst, het geschenk, haar door enige dames namens de burgerij aange boden. Het bestond in een banier, welke door hare fijne en smaakvolle bewer king den vervaardigsters en daarmede der //School voor Kunstnaaldwerk* te Amsterdam alle eer aandeed. Met dank baarheid aanvaardde de president het kostelijk geschenk en hoopte, dat het 't symbool mocht zijn van eendrachtig samenwerken der leden en daardoor de bron van grooter kracht. Heden is geopend het nati- onaal congres tegen de prostitutie, ge houden te Amsterdam in het gebouw ,/Fra8cati", ingang O.Z. Voorburgwal, belegd door de Vereeniging tegen de prostitutie met medewerking van den nederlandschen vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn. Woensdag 11. was de stal- houder L. van den Brul, te Hilversum met zijn knecht in den Hostermeerpolder bezig, hooi, dat hij daar had staan, weg te halen. Eene hoeveelheid hooi was reeds bij vroegere gelegenheid van den itapel afgeworpen, en met ruigtbossen bedekt geworden; de knecht laadde dit hooi het eerst op den wagen. Daarmede bezig stiet hij plotseling met zijn hooi vork op een vast, doch gelijk hij voelde, niet hard en veerkrachtig lichaam, het welk hem dadelijk deed vermoeden, dat er een menschelijk wezen moest liggen. Hij viel bijna van schrik omver, doch riep spoedig den heer Brul. Bij onder zoek bleek het vermoeden werkelijkheid; zij haalden een mannelijk persoon van onder het hooi uit te voorschijn, die echter geen enkel teeken van leven meer Opzettelijke en vrij gevoelige proefne mingen deden hun blijken, dat de gevon dene nog niet geheel dood was en zij begaven zich naar een nabijwonenden boer, om hem het geval te vertellen en hulp te vragen. Deze maakte al dadelijk eene gissing wie het zijn kon: een zes tienjarige jongen namelijk van een in de buurt wonenden schaapherder. De boer ging mede om te zien en te helpen; jongen lag steeds onbewegelijk: toen men hem nat maakte werd hij door koorts achtige trillingen aangedaan. De knaap werd op een kruiwagen gelegd en zoo naar huis gebracht. Daar hij zich reeds Zondag te voren met een nat pak onder het hooi heeft ^elegd, na strat te hebben beloopen, heeft hij sedert dien tijd, zonder voedsel en ten prooi aan de koude, waarschijn lijk in geheel bewusteloozen toestand verkeerd. Een ooggetuige deelt aan de Arnh. Ct. het volgende mede: z/Het rookmasker, bestemd om, daar mee gewapend, bij eventueelen brand een met rook gevuld vertrek te kunnen bin nendringen tot redding van hen, die daarin soms door bedwelming mochten zijn achtergebleven, is reeds geruimen tijd bekend. Aan verschillende soorten van dit masker kleefden echter nog ge breken, en bovendien zijn de meest doel matige, die ongeveer f 100 per stuk kos ten, voor vele gemeenten te duur. Dit deed onze landgenooten, de heeren A. Bikkers en Zoon, brandspuitfabrikanten te Rotterdam, op middelen zinnen om een masker te vervaardigen, dat èn vrij zou zijn van de bestaande gebreken èn door zijn lagen prijs, binnen het bereik viel dor krachten van iedere gemeente. Al zoekende slaagden zij daarin en zon den aan verschillende gemeenten, ook aan de onze, een masker ter beproeving, dat, met inbegrip van een net lederen étui, benevens een flacon, die met azijn wordt gevuld, slechts f 4 kost. (Zonder deze étui, die aan een gordel kan worden gedragen, bedragen de kosten f 2.50.) Het munt uit in eenvoud en, wat het voor naamste is, het blijkt i-i allen deele vol komen aan het doel te beantwoorden. De heer van Diemen, commandant onzer brandweer, die dit masker als proef had ontvangen en van meening was, dat het bij on8 overigens zoo goed ingericht brandwezen niet mocht ontbreken, wilde zich eerst persoonlijk overtuigen of het inderdaad aan de gestelde eischen beant woordde. Hij werd daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld door den heer J. A. Krasenberg, kuiper en vleeschrooker alhier, die zijne rookerij in de Luther- sche steeg no. 9 daarvoor aanbood. Na dat Zaterdagmiddag deze inrichting met eene verbazend dikke rookmassa was ge- vn'd, liet genoemde commandant, gewa pend met het beiproken masker, zich daarin opsluiten, verbleef er 4£ minuut en verklaarde daarna aan de tegenwoor dig zijnde directeuren van het brandwe zen en belangstellenden dat hij niet alleen niet het minste letsel had ondervonden doch het, zoo noodig, nog wel langer had kunnen uithouden. Opmerking verdient hierbijdat de lantaarn, afkomstig uit de fabriek van den heer Magirus te Ulm, die de com mandant bij deze proef bij zich droeg, nog behoorlijk was blijven branden. Wij betuigen den heer Van Diemen onze hulde voor het feit, dat hij zich persoonlijk met een hem onbekend mas ker in het gevaar begaf en daarmedo de gelegenheid opende, om een proefonder vindelijk deugdzaam gebleken middel tot verbetering van het brandwezen aan te schaffen. Het besproken, eenvoudige masker be staat nit een dubbelen bril, die den toe voer van rook naar de oogen geheel be let en op iederen neus past, en eene met azijn gedrenkte spons, die door middel van een elastieken band, den mond en neusholten omsluit. Tegen een oud moedertje in Ooststellingwerf is op den trouwdag barer kinderen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij zich in kennelijken staat van dronkenschap bevond. Omtrent den aanslag op Jan- netje Struijk te Apeldoorn, deelt men nader mede, dat de voormalige millioenen- juffrouw bij den herbergier Van Werven inwoont, in gezelschap van de vrouw van Jut, welke zij tijdens haar verblijf in de gevangenis had leeren kennen, en die haar thans als gezelschapsjuffrouw dient! Aangaande de aanleiding tot het ge beurde vermoedt men, dat Jannetje Struijk aan Van Werven meer dan eens finan- cieelen steun verstrekte, maar dat zij nu weigerachtig was, dien weer te verlee- nen, en dat v. W. haar daarop door geweld wilde dwiugen. Nadat hij haar eene snede aan den hals had toegebracht, wist zij te ontkomen en de hulp der politie in te ro*pen. Van Werven bevindt zich thans in verzekerde bewaring. Nader wordt gemeld dat de officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Zutfen geene vol doende termen heeft gevonden om den vermoedelijken dader van den aanslag op Jannetje Struijk, in hechtenis te nemen. Nadere overweging heeft niet geleid tot de overtuiging, dat eene definitie van het begrip van levering in het ontwerp behoon te worden opgenomen. De be doeling van art. 667 B. W. is duidelijk en van zelf spreekt het, dat daaronder begrepen is de levering van voor het buitenland bestemde surrogaten van bo ter. Voor de definitie van de uitdruk king //Openbare verkoopplaatsen" acht de Regeering geen nadere overweging noodig. Pinancieele Mededeelingen. Uit het ons toegezonden zevende jaar verslag van do Utrechtsche Hypotheek bank (agent voor Haarlem de heer J. M. A. Hoogvliet), blijkt o. a. dat deze instel ling ook over 1888 gunstig heeft gewerkt. l'e in 1888 gesloten hypotheken be droegen gezamenlijk de som van 971.950 (waarvanbijna f 700.000 inNoord-Holland). Het totaal der gesloten leeningen sinds de oprichting der bank bedraagt f 5.791.795. De verkoop der 4 pCt. pandbrieven geschiedde steeds boven pari. Meermalen moest de verkoop daarvan gestaakt wor den, daar de aanvragen het bedrag der gesloten leeningen overtroffen. De aandeelhouders ontvangen 7-| pCt. dividend over 1888. Het dagelijkseh bestuur der Bank be staat uit »le heeren mr. L. van Lier en jhr. H. J. M. van Asch van Wijck, directeuren en mr. D. J. H. van Eden, mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelis- weerd en jhr. mr. K. A. Godin de Beau fort, leden van den raad van toezicht. De oprichtingsakte van het nieuwe z/Comptoir d'Escompte" te Parijs is thans door de voorloopige administrateuren ge teekend. Heden zijn zij aan de goedkeuring van de vergadering van aandeelhouders onderworpen worden. Boterwet. De Reg. heeft naar aanleiding van het eindverslag nog eenigewijzigingen gebracht in het wetsontwerp, hoadende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den bo- terhandel, voorn. betreffende de strafbe palingen. Een vrij ernstig incident wordt nit Belfort aan het Parijsche blad Petit Journal gemeld. De politie-inspecteur Wohlgemuth te Mulhausen is te Rhein- felden, op zwitsersch grondgebied, aan gehouden wegens het aanwerven van ïaamde //agents provocateurs," lie den die geheimen vergaderingen van ver boden partijen trachten uit te lokken en dan de deelnemers in den val laten loo- den. Bij zijn eerste verhoor heeft Wohl gemuth geantwoord dat hij naar Rhein- felden was gegaan om inlichtingen en het volstrekt zijn doel niet was een pro- voceerende agitatie in 't leven te roepen. De duitsche gezant te Bern, die tele grafisch het gebeurde werd bericht heeft bij den Bondsraad stappen gedaan om de in vrijheidsstelling van Wohlgemuth te verkrijgen. Deze stappen hebben tot dusver nog niet tot het gewenschte doel geleid en de inspecteur wordt nog ge vangen gehouden. De bondsraad wacht het rapport van de kantonnale politie af om een besluit te nemen. Natuurlijk ver oorzaakt deze gebeurtenis te Mülhausen groote opschudding. Volgens de zürichsehe Post is Wohl gemuth naar Zwitserland gegaan in de kwaliteit van agent der geheime duitsche politie en zou hij zelf de rol van //agent provocateur" vervullen. Een telegram uit Bern aan de KÖlnische Zeitung meldt weder dat de arrestatie heeft plaats gehad op aanwijzing van een kleermaker te Ba ^el, die volhoudt dat Wolhgemuth hem 200 mark heeft aangeboden al3 hij de rol van //agent provocateur" wilde vervul len. De redenen der arrestatie zijn door de zwit8ersche autoriteiten echter nog niet ter openbare kennis gebracht. Men be weert van andere zijde dat Wohlgemuth i; een strik gevallen zou zijn: hij zou op zwitsersch grondgebied zijn gelokt door de mededeeling dat men hem gewichtige verklaringen had te doen en hij zou in arrest zijn genomen onder voorwendsel dat hij de rol van //agent provocateur" wilde spelen. De Post van Straatsburg zegt dat de zaak noch een politiek karakter heeft noch van gewicht is. Als men dat blad gelooven mag, zou Wohlgemuth naar Zwitserland zijn gegaan voor persoon lijke aangelegenheden, en dat zoo hem onaangenaamheden zijn o*erkomen, hij die aan zichzelf te wijten heeft. Volgens een tweede telegram uit Bern aan de Köln. Zeitungzou Wohlgemuth hebben verklaard dat hij naar Zwitserland was gegaan om aanwijzingen te verkrijg/ die hij noodig had. Het officieele rapport over dit voorval moet reeds uit Aargau zijn verzonden en zal thans aan den Bondsraad worden overgelegd. De vrije zwitsersche bocDm ziet nog al eens stomachtige too eelen boven zich afspelen. Ook de bommen-historie zit de regeering dwars in de maag. Er is nu besloten dat de beschuldigden in deze zaak voor het bondsgerecht zullen terechtstaan in plaats van voor de zuricher kantonnale rechtbank. Het blijkt thans echter dat deze zaak hoe ernstig ook op zichzelf geen andere nadeelige gevolgen heeft gehad dan voor de bedrijvers zelf. Hoewel de politie aan wijzingen heeft dat die gevaarlijke toe stellen op russischen bodem zijn binnen gesmokkeld, is er daar nog geen enkele ontploft en is alles wat daaromtrent door verschillende bladen is opgedischt vol komen verzinsel. Generaal Boulanger is thans goed en wel in Londen gehuisvest. Hij zal ech ter niet in het hotel Bristol blijven wo nen maar moet in onderhandeling zijn over een fraaie villa in Haydepark. Eenig< organen, die blijkbaar gebrek aan nieuws hadden en gaarne ten koste der waar heid het publiek van zich doen spreken hebben het gerucht rondgestrooid dat de fransehe en de engelsche regeeringen over hem in briefwisseling zijn, dat het brit- sche ministerie hem laat bespieden en dat hij gevaar loopt van uit het land te worden gezet. Mag men een telegram aan de Indép, Beige heloof schenken, dan zou een af gevaardigde van het Foreign Office zich officieel tot generaal Boulanger hebben gewend om hem te doen verstaan onder welke voorwaarden zijn verblijf in En geland wordt geduld. De generaal zou besloten hebben zich vooreerst niet in 't openbaar te vertoonen. De afrikaansche bodem heeft weder twee slachtoffers geëischt. Een telegram uit San Thomé van 27 dezer meldt het overlijden te Banana van den onder luitenant baron Negri en te Lukumja van den onder luitenant Lochtmans, bei den belgische onderzoekingsreizigers aan de Congo-rivier. Verder wordt gemeld, dat aan de Falls alles goedging, de belgische kapitein Becker was aldaar den 16den Februari jl. aangekomen. Naar uit Rome aan de Temps gemeld wordt, is het vertrek van koning Hum- bert naar Bnrlijn op 20 Mei vastgesteld {Reuter seint 23 Mei). Hij zal vergezeld zijn van den kroonprins, Crispi en den minister van Oorlog. Gedurende zijn verblijf te Berlijn zou de koning zijn intrek nemen op het kasteel Friedrichs- kroon te Potsdam. VISSCHERIJ, Nieuwediep, 27 April. Vijf en zeventig korders en beugers brachten heden 10 tot 70 groote, 10 tot 32 kl. tongen, 30 kabelj., 40 tot 90 roggen, 2 tot 14 mandjes kl. schol, 1 tot 2 man den schar en 150 schelv. ten afslag gr. tong gold 50 a. 65 cent, kleine id. 20 c. kabelj. 95 cent, rog 49 k 54 cent per stuk, kl. schol 1.50 a 1.85 per mandje, schar 1 per mand en schelv. 22 het honderd. De Edinburgsehe gemeen teraad heeft besloten met 24 tegen 13 stemmen, het eereburgerschap der stad i te bieden aan Parnell. De minder heid verklaardedat zij op geenerlei wijze hare medewerking hiertoe zou verleenen en dat zij verwachtte, dat Parnell eene onderscheidingdie niet met algemeene stemmen was verleend, van de hand zou wijzen. Na de kellners en dekap- persbedienden hebben thans de privaat docenten te Parijs den strijd aangebon den tegen de bureaux de placement" (verhuurkantoren)die als bloedzuigers zich van hunne toch reeds zoo magere verdiensten meester maken. Daartoe plaatsten zij voor de twee grootste dezer verhuurkantoren jonge lieden, om iederen collega terug te hou den er binnen te gaan. Het zou dezen wachters kunnen vergaan als den leden der //Middernachts-zending," die zoo nu en dan eens worden afgeranseld. Zooals men zich zal herin neren werd eenigen tijd geleden in het dorp Horn bij Hamburg een knaap ver moord, welke gruweldood de ontstelde bevolking toeschreef aan Jack the Ripper. Thans is gebleken dat de moordenaar een schoenmakersgezel is uit Hamburg, Bentien genaamd. Een toeval deed de aandacht op hem vallen en we dra wa ren er zooveel aanwijzingen zijner schuld dat hij niet kon loochenen. De bevolking is thans weder gerustgesteld. Brand in een spoortrein. De sneltrein die des avonds te 11.28 ure uit Mar.=eille vertrekt, is Donderdag avond bijna een prooi der vlammen ge worden. De trein bevond zich tusschen Blaisey-Bas en Véry, toen de conducteur een brandlucht bespeurde. Hij keek uit en zag tot zijn schrik dat de vlammen uit den wagon sloegen waar hij zich bevond. Hij gaf dadelijk het noodsignaal, maar de machinist hoorde het niet dadelijk en eerst op het herhaalde seinen van den conducteur, die zijn koelbloedigheid niet ztlf, want dit portret is te nieuw om dat van zijne moeder te zijn Toen trad ik nog dichterbij, om te zien of er werkelijk gelijkenis bestond tusscben de trekken van deze trotsche brunette en die van den beer des huizes, die scherper waren. Ik stond verbaasd over den afstand, die zich tusscben den muur en dit schilderij bevond, en mijn oordeel was, dat de groote omvang van de lijst schade deed aan de schoonheid van dit meesterstuk Wat de gelijkenis betreft, ik meende die ontdekt te hebben, want de oogen, hoewel grooter en vuriger, hadden dezelfde kleur als die van den heer Blake. Meenende dat ik niets meer aan dit portret kon ontdek ken wendde ik mij om om de andere gedeelten van het vertrek te onderzoeken; maar nu zag ik juffrouw Daniels, voor mij, ontroerder dan ooit Deze kamer is van mijnheer Blake, zeide zij met waardigheid, en niemand, uitgezonderd ik, mag hier bin nentreden, zelfs de bedienden niet Wil mij verontschuldigen, zeide ik een snellen blik rondom mij werpend om te kunnen ontdekken, wat de oorzaak van den heer Gryces tevredenheid had kunnen zijnmaar de deur was half geopend en ik hen aangetrok ken door de in 't oog vallende schoonheid van dit portret. Het is prachtig. Is het de zuster van mijnheer Blake? Neen zijne nicht. En zij deed de deur dicht met eene hevigheid die blijken gaf van hare ontevredenheid. Ik had dien dag geen gelegenheid meer, voor mijzelf te werken, want zeer spoedig kwam de heer Gryce uit de benedenverdiepingen naar boven en knoopte met juffrouw Daniels een gesprek aan, waaraan ik al mijne aandacht wijdde Mijn agent, de heer Pourquoi, heeft mij meegedeeld dat gij zeer verlangend zijt juffrouw Emily terug te vin den, aldus begon hij, en dat gij bereid zijt al de onkosten te betalen. Ik heb eenige honderden dollars in de bank gestort, mijnheer, antwoordde zij, zij zijn ter uwer beschik king. als ik er evenveel duizenden had. zou ik ze ook gaarne geven, ongelukkiger wijze ben ik arm en kan niets meer beloven dan ik bezit Maar ik heb alle reden om te geloo ven. voegde zij er sterk kleurende bij, dat men mil- lioenen zal kunnen vinden, als dat noodig is; ik kan er bijna een eed op doen, dat gij alles wat gij vraagt, zult kunnen krijgenmen moet het meisje echter zoo spoedig mogelijk terugvinden. Denkt gij, vervolgde Gryce, dat zij wellicht uit zichzelf zal terugkomen. Als zij kan, zal zij terugkomen Zegt gij dat, omdat zij hier in huis gelukkig* scheen te zijn. Het beviel haar hier goed. maar zij beminde mij, hernam zij bedaard. Zij hield zooveel van mij, dat zij nooit zou zijn vertrokken, als zij er niet toe gedwongen was geworden Ja het moet op die wijze gebeurd zijn, ofschoon zij niet om hulp heeft geroepen en wel tijd genoeg heeft gehad haar hoed op te zetten, en haar mantel om te doen. Zij was geen vrouw om gerucht te maken, en zij zouden haar hebben kunnen dooden, maar niettemin zou zij zich stilgehouden hebben. Waarom zegt gij zip. Omdat ik er zeker van ben, dat ik in hare kamer verscheidene mannenstemmen heb gehoord. Hm! Zoudt gij deze stemmen herkennen, als gij ze weer hoordet? Neen, mijnheer. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2