NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Zaterdag 4 Mei 1889. No. 1790. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte/ Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pullicite Etrangère G. L. DAUBE §- Co., JOHN F. JONESSuccFarjjs 31 lis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 3 Mei 1889. Gedurende de maand April 11. is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1075 personen bezocht. Gedurende de maand April 11. is ten postkantore Haarlem in de Rijks-Post spaarbank ingelegd de som van f13 141 79£, terugbetaald f11 359 97-^. Het laatst uit gegeven boekje had het nummer 4249. De liberale kiesvereeniging //de Grond wet" te Haarlemmermeer heeft als can- didaten voor de Prov. Staten bij accla matie de aftredende leden gesteld, nml. de heeren F. L. Kist, A. van Stralen en J. F. T. van Valkenburg. De R. K. kiesvereeniging heeft in overeenstemming met de anti-revolutio nairen de volgende heeren candidaat ge steld voor het lidmaatschap van de Prov. Staten W. Hovy, Amsterdam P. Ver kuil, Haarlemmermeermr. J. L. G. van Ogtr p, Amsterdam. Bij kon. besluit is aan mevr. L. L. Bierens de Haan en mej. C. P. G. Duuring alhier vergunning verleend tot het houden van eene verloting waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte alhier. Er is hier ter stede een comité tot stand gekomen, zich ten doel stellende in deze gemeente tot ondersteuning op te wekken van de //Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen". Deze Vereeniging is, naar men weet, twee jaar geleden opgericht en heeft het vier ledig doel, hulp te verleenen aanlo. kinderen, wier opvoeding dreigt verwaar loosd te worden of reeds verwaarloosd wordt2o. oudere meisjes die strengere leiding behoeven dan zij van hare ouders of voogden ontvangen3o. ongehuwde moeders4o. ontuchtige vrouwen die haar leven wenschen te verbeteren. Het hoofdbestuur dezer Vereeniging bestaat uit de heeren dr. J. Knappert, dr. A. W. C. Berns, H. P. Goedkoop, dr. W. M. Gunning en J. A. Tours te Amsterdam, C. G. Chavannes te Leiden, dr. G. J. D. Mounier te UtrechtJ. van 1 oenen Martinet te Haarlem en dr. P. J. R. K Simon van der Aa te Purmerend. Die Vereeniging heeft nu eenigen tijd met goeden uitslag gewerkt, doch slechts op kleine schaal en met gelden, in be perkten kring bijeengebracht. Thans zoekt zij steun in grooter kring om aan hare werkzaamheid een meer blijvend karakter te verzekeren. Het is bij de toenemende aanvrasen om opneming gebleken, dat' het onmogelijk moet heeten de verschil lende soorten van verpleegden in één gebouw naar eisch af te zonderen. Daar om heeft men moeten besluiten voorloo- pig geene verpleegden van de 3e en 4e Citegorie meer op te nemen, en daarmede eerst dan weder te beginnen wanneer eene behoorlijke woning voor de ver pleegden van de le en 2e categorie zal zijn verkregen. Het is dus voorhands haar doel, vooral preventief werkzaam te zijn en voor de zoodanigen te zorgen die door eene betere opv eding en omgeving voor een zede lijken val bewaard kunnen blijven en nuttige leden der maatschappij worden. De middelen welke zij hiertoe niet kan ontberen zijn giften en jaarlijksche con tribution. Maar bovendien is eene som vereischt om een asyl of doorgangshuis te bouwen en in te richten. Naar matige bereke ning zal daartoe ongeveer f 20,000 noo- dig zijn. Bovenvermeld comité, bestaande uit de heeren P. E. H. Bodel Bienfait, A. C. Kruseman, dr. B. Tideman, Jo. de Vries, M. Wijt en H. F. Waller en de dames mevr. P. E. H. Bodel Bienfait, mevr. De Clercq-Kruseman en mevr. H. F. Waller, heeft thans een aantal circu laires van het hoofdbestuur hier ter stede rondgezonden, waarin het hierboven kor- telijk vermelde doel der Vereeniging en hare behoeften breeder uiteengezet worden. Ieder lid van het comité verk aart zich bereid verdere i> lichtingen te verstrekken. Uit het feit, ook hierboven vermeld, dat er zoovele aanvragen om opneming gedaan worden, blijkt reeds voldoende dat deze Vereeniging ook naast de be kende Heldringsgestichten met vrucht werkzaam kan zijn. Het pogen om het kwaad te voorkomen, dat door deze v er- eeniging meer op den voorgrond gesteld wordt, verdient zeker alleszins gesteund te worden, en wij twijfelen dan ook niet, dat de opwekking van het comité bij een aantal onzer stadgenooten gehoor zal vinden. 11 De groote bijval dien de vorming van een nieuw stedelijk muziekkorps mocht ondervinden, was reeds een voorteeken dat dit plan naar wensch zou slagen. Het bewijs ervan werd ods Donderdag avond gegeven toen de heer Kriens en de zijnen zich voor de eerste maal de den hooren in den tuin der socië teit „Vereeniging" waartoe leden toegang hadden en zij die hunne bijdragen voor de oprichting van het korps hadden ge schonken, waren uitgenoodigd. Met zekere spanning hebben wij de uitvoering ver beid, maar nauw was het eerste stuk, een kranige „Marche Militaire" van den heer Kriens zelf, ingezet of wij kwamen terstond tot de overtuiging hoe degelijk hij zijn korps in elkaar gezet heeft. Het zeer schoone werk „Ouverture Hunyadi Laszlo" van Erkel, rijk aan fraaie mo tieven, werd met kracht en vuur ten ge- hoore gebracht; eveneens merkten wij het vele schoons op dat gelegen is in Wald- teufels „Soirée d'été" een wals, welke zuiver geritmeerd werd uitgevoerd, wat voor de eenheid der uitvoerenden pleit. In de „Rêverie", geïnstrumenteerd door Kriens, van Vieuxtemps, bereikten zij het glanspunt van den avond. Vooral de hout- instrumenten klonken hier zeer fraai; de soli voor klarinet en koper bewezen dat het jonge korps flinke krachten rijk is. Tot slot „Grande caprice militaire" van Herzeelen. Ook in dit nummer be wees het korps hoe goed het z:ch naar de instrumentatie der stukken voegt. De heer Kriens hanteert zijn dirigeer stok blijkbaar met groote bekwaamheid en de orkestleden bewezen zich met vrucht onder zijn leiding te hebben gevormd, nog wel niet tot den hoogsten trap van volmaking, maar dan toch voldoende om onze gemeente met trots te doen neerzien op de pogingen der volijverige commissie en inzonderheid van die des heeren mr. W. Jager Gerlings, aan wie wij de tot stand- koming van zulk een korps onder zulk een directeur danken. Mogen zij met dezelfde kracht voortgaan om Haarlem's gemeentelijk muziekkorps te volmaken en moge het hun aan den steun daarvoor niet ontbreken! „J. J. CREMER". De laatste voorstelling in dit seizoen der Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" die Woensdagavond plaats had in den schouwburg alhier, had een zeer afwisselend programma. Tooneelspel, ta bleaux-vivants en een zangspel met het fransche woord dat bij ons burger recht heeft verkregen, „operette" ge naamd. Het eerste nummer van het programma was het bekende tooneelspel van Francis Coppée, „de Viool van Cremona". De intrigue van dit gevoelvolle teedere stukje is als volgtEen vioolmaker te Cremona, Taddeo Ferrari, heeft twee leerlingen, beide meesters in hun vak en eene schoone dochter. Er zal een wedstrijd plaats hebben tusschen de verschillende vioolmakers der stad en Ferrari zweert dat hij zijn schoone dochter ten huwelijk geven zal aan dengene die in den kamp overwint. Giannina echter is hiermede weinig tevreden, want zij bemint Sandro, een der leerlingen baars vaders, en vreest dat Filij po, de tweede leerling, een bul tenaar, den prijs zal behalen. Zij maakt Filïppo deelgenoot van haar geheim en deze, overtuigd dat hij den prijs zal be halen, daar hij de beroemde vernis heeft ontdekt waaraan de Amati-violen haren roem te danken hebben, besluit zich op te offeren voor Giannina, die hij in stilte bemint. Hij verruilt de violen zoodat de zijne in Sandro's kist ligt. Zelf wil hij niet naar den wedstrijd gaan, men bespot hem altijd wegens zijn bult. Sandro vraagt hij dus de beide violen mede te nemen en deze voldoet daaraanmaar komt eenigen tijd later vertellen dat hij de zaal van den wed strijd is ontvlucht uit berouw, want hij heeft de violen onderweg in de kisten verwisseld. Nauwelijks heeft hij dit ootmoedig aan Filippo bekend, of een luid gejuich doet zich hooren, en men komt berichten, dat Filippo de winner is. De edelmoedige bultenaar wijst, hoewel zijn hart bloedt, een huwelijk van Giannina af en legt hare hand in die van Sandro. Hijzelf trekt de wijde wereld in met zijn viool het hoogste product zijner kunst. De „viool van Cremona" is een echt uitvloeisel van het weeke, fijngevoelige talent van Coppée en in dichtmaat zui ver in het hollandsch vertaald. De heer van G. als Taddeo Ferrari, de heerR. als de bultenaar Filippo en J. als Sandro, gaven in vereeniging met de dame die de rol van Giannina vervulde, het kleine, gevoelvolle stukje zeer goed weer, vooral de heer R. vol doet uitnemend in dramatische rollen. De tableaux-vivants, voorstellende ta- fereelen uit Schiller's „lied van de klok" welk gedicht door den heer L. Jansen Fz. met veel gevoel werd voorgedragen,hadden het te verwachten succes,dat voor een groot deel verschuldigd is aan de uitnemende leiding van den heer W. B. IJzerdraat. De komische operette „Broekmeijer in Turkije," een oud troetelkind der ver eeniging, gaf weder veel stof tot vroolijk- heid, maar deed ons ook veel schoons genieten. De heeren van Ooy, van Gas teren en B. hebben daarin met hun stern- middelen gewoekerd. Heeft „Cremer" met dezen avond van dit seizoen afscheid genomen, dan deed zij dit op eene wijze harer waardig. „Haarlem's Zanggenot". Bij het einde van het seizoen kwijten de stedelijke zangvereenigingen zich nog van hunne verplichting tegenover hunne kunstlievende leden, om de rij hunner uitvoeringen vol te maken. Nog voeren partituur en dirigeerstok hunne heer schappij om weldra plaats te maken voor die van de „gevederde zangers van wou den en beemden", die ons noodigen tot een concert in de vrije natuur- Het vele dat de laatste dagen ons brengen stemt ons niettemin dankbaar. „Het laatste niet het minste" geldt ook in dit geval, en „Haarlem's Zanggenot" toonde Donder dagavond dit gezegde in toepassing te brengen. Allereerst brengen wij een woord van waardeering voor de keuze vau den nieuwen directeur, den heer W. Wiegant, dien wij bij een vorige gelegenheid reeds als zoodanig zagen optreden, ofschoon eerst onlangs definitief benoemd. Wij meenen, voor zoover wij den heer Wie gant als musicus hebben leeren kennen, in hem wel den man te zien, wien deze taak gerust kan worden toevertrouwd.Zijn goede leiding bleek uit de uitvoering der koor nummers, waarin de verschillende partijen met veel nuanceering en met gloed zon gen en aan de zuiverheid niet te kort werd gedaau. Vooral het schoone „Overal" van Boon viel zeer in den smaak. 't Programma werd eenigszins gewij zigd nl.no. 3 en 6 (kwartetnummers) werden vervangen door soli voor fluit, voor te dragen door den heer Martin, eerelid der Vereeniging. Reeds vroeger hadden wij gelegenheid op de deugden van zijn spel te wijzen. Zijne techniek ont wikkelt zich blijkbaar meer en meer, en zijn toon is fraai en krachtig. Met beide nummers had hij een welverdiend succes. Met genoegen luisterden wij naar den jongeheer Leon van der IJeim, van Rot terdam (viool). Hij speelde: Variatiën op een thema van Mozart, van David; „Obertass" (Mazurka) van Wieniawski. Zijn toon is, in aanmerking van zijn leeftijdvrij goed ontwikkeld en aan vaardigheid ontbreekt het hem niet. Het daverend applaus deed hem een nummer herhalen. Met een goed gezongen bariton-solo en twee schoone koornummers werd het concert besloten. De voor hedenavond aangekondigde fransche voorstelling in den Schouwburg alhier, gaat niet door. Arroiidissements-Kecliibaiiti te haarlem Zitting van Donderdag 2 Mei 1889. Door de Rechtbank alhier werden op 2 Mei, behalve de zaak in ons vorig nummer vermeld, nog behandeld de na volgende zaken J. G., werkman, Haarlem, beleediging, f10 boete of 3 d. hecht.; J. K., Haarlem, verduist., 2 m. gev.; A. M., arb., Haar lem, openb. dronkensch. en wedersp., fS boeto- of 1 d. hecht, en 8 d. gev.; K. de B., werkm Zaandam, verniel., 8 d. gev.; K. G., visscher, Ilpendam, diefst., 6 m. gev.; C. v. V., arb., Haarlemmermeer, mish., f 10 boete of 5 d hecht.; R van M., arb., Halfweg, verniel., f 10 boete of 5 d. hecht.; A. K. arb., Ben nebroek, uil hel engelsch, van Anna Katharina Green. 10) V. Eene schoonheid van New-Yokk. Wat hebt gij gedaan? Gij hebt mijn vertrouwen in uwe sexe geschokt; gij hebt mij getoond, dat eene vrouw, die een man onder eede had verklaard lief te hebben, zich zoover had vergeten om een ander te huwen, die aller achting onwaardig was, en dat voor een titel, rijkdommen en kostbaarheden! Gij hebt mij getoond.... Genoeg! riep zij doodsbleek uit; genoeg! En gij, wat hebt gij mij getoond? Hij beefde, zijn gelaat werd donkerrood, en een oogen- blik was het stil. Ik vraag n vergiffenis. mompelde hij eindelijk. Ik trek het woord «verwijt, terug. Op haar beurt sloeg zij de oogen op, en beschouwde de fiere gestalte van haar neef, wiens gelaat den stempel van eene diepe en langdurige droefheid droeg en eene opwel ling van teederheid gaf eene zachtere uitdrukking aan haar gelaat. Kolman, zeide zij, het is overbodig achter ons te zien; wij hebben elkaar vrij wat ts verwijten, waarom zouden wij onze toekomst vergallen door op een verleden terug te komen, dat wij, daar wij nog jong genoeg zijn, kunnen vergeten? Gij hebt mij verlaten, en ik heb mij laten troosten; ik ben bezweken voor de wereldsche genoegens, voor rijkdom en aanzien. Ik moet bekennen dat deze wijze van handelen niet aan de volmaaktheid grenst; maar ik heb mijne dwaasheid geboet met het verlies van mijn geluk. Tegenwoordig bezit ook gij onmetelijke rijkdommen, en neemt eene liooge positie inwees edelmoedig en verwijt mij niets meer, als ook ik u vergeef Laten wij het verle dens vergeten, en Dat is onmogelijk! riep hij uit op somberen en dreigenden toon, welks beteekenis ik niet kon begrijpen. Wat vroeger geschied is, kan nu niet meer verholpen worden. Er is geen toekomst meer, voor u noch voor mij Ja, vervolgde hij, toen hij haar een ontkennend gebaar zag geven er is geen toekomst meer, en wat het ver leden betreft, wij kunnen het niet wegwisschen, nog weer doen herleven, en zelfs al ware dat mogelijk ik twijfel er aan. of gij er in toe zoudt stemmen. Daar het overigens onnoodig is er aan te denken, is het niet dan natuurlijk, dat gij op dit onderwerp niet terug wenscht te komen. Ik wilde u nog eens zien, Evelyn Blakenu sta ik er volstrekt niet op u nogmaals te zien. Vergeef mijn openhartigheid, en sta mij toe, afscheid ran u te nemen. Ik vergeef u uwe openhartigheid; maar.... En haar blik liet duidelijk zien, dat zij niet toestemde in hetgeen hij zooeven verzocht had. Zonder zich om deze uitnoodiging, zonder woorden, te bekommeren, glimlachte hij bitter, groette en vertrok. VI. Een stuk van een japon. Den dag na het bal ging ik in een gemeubileerd huis wonen, dat zich juist tegenover de woning van den hesr Blake bevond Van uit de kamer, die ik had gekozen kon men dege- lieele Avenue overzien en van uit mijn venster kon ik ge makkelijk het komen en gaan bespeuren van den man, die mij dagelijks meer belangstelling inboezemde. Was het uit een of anderen gril, of uit een goede beweegreden, zeker is het, dat hij zonderling handelde Hij besteedde een groot deel van den dag met het doorkruisen van de stad en dat deed hij niet al slenterend, maar voortdurend stevig doorstap pende, alsof zijne oogen een of anderen prooi zochten. Dikwijls kwam hij eerst 's namiddags vijf uur thuis; als hij niemand bij zich te dineeren had. ging hij 's avonds zeven uur weer uit. hervatte zijne zonderlinge tochten, en beschouwde zorgvuldig alle vrouwen, die hij tegenkwam. Ik was gewoon hem te volgen, evenzeer voor mijne eigen afleiding, als in de hoop, een of andere ontdekking te doen, die mij van nut zou kunnen zijn, en mijne nieuwsgierig-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1