NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Maandag 6 Mei 1889. No. 1791. Dit NMmer kestaatnit twee Walen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.- Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. ie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. DAG BE 8f Co., JOHN F. JONES, Succ., Farijs 31 it's Faubourg Montmartre. Koof dag enten voor bet EERSTE BLAD. Haarlem, 4 Mei 1889. Zondag 5 Mei en volgende dagen zul len in het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn eene merk waardige verzameling platen, betrekking hebbende op de bouwkunst in Spanje; de meest merkwaardige monumenten in gothischen, arabischen en renaissancestijl zijn hierbij vertegenwoordigd. De kleine maar uitmuntende verzameling is verder aangevuld met teekeningen van gothi- sche gebouwen en ornementale onder- deelen. Deze teekeningen doen zien dat de gothische bouwtrant ook op dit gebied met goed gevolg kan worden toegepast. Zondag is de toegang vrij. In vervolg op het bericht van eenigen tijd geleden, waarin gewezen werd op de gunstige gelegenheid, door Z. Ex. den Minister van Binnenl. Zaken geopend, om aan de Kweekschool voor Onderwij zers alhier, eene uitstekende opleiding te ontvangen, wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op de oproeping, die dezer dagen verschenen is. Jongelieden van 14 jaar of ouder kun nen zich vóór of op 15 Mei bij den di recteur der Kweekschool, den heer P. H. v. d. Ley aanmelden tot het afleggen van een examen, dat niet vergelijkend is, en waaraan de geneeskundige keuring niet verbonden is. Het onderwijs wordt, zoowel als de boeken en alle verdere leermiddelen kos teloos door het Rijk verstrekt. Heden herdenkt A. van der Waals den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar als voorman aan de werkplaatsen van de Holl. IJz. Spoorw. M.pij alhier werd aangesteld. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van sympathie. Men meldt ons uit Haarlemmerliede In de heden gehouden raadsvergadering werd tot gemeente-secretaris benoemd de heer jhr. J. W. Strick van Linschoten, secretaris van Anna Paulowna en tot ont vanger de heer L. J. Vallentgoed, te Houtrijk en Polanen. Leger en Vloot. Onmiddellijk na de Donderdag in de vereenigde vergadering der Staten-Gene- neraal gevallen beslissing werd door den minister van Oorlog een telegram aan Z. M. verzondenter aanbieding van de gelukwenschen van het leger met 's Konings herstel. Z. M. heeft in antwoord op dat telegram, waarvoor H.D. zeer gevoelig was, den minister opgedragen, Z. M. innigen dank voor die gelukwenschen aan het leger over te brengen. De telegrammen van gelukwen- sching, aan Z. M. den Koning verzonden door de commandanten in de verschil lende directiën der marine, ook „namens Z. M. zeemacht" aan Z. M. gericht, werden Vrijdag beantwoord door den adjudant van dienst namens Z. M. met de betuiging van 's Konings bizonde ren dank. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning reeds zijne instemming betuigd met het plan der feestcommissie va i 1887 en 1888, om den 12en Mei a. s., de dag van Zr. Ms. 40-jarige regeering, niet onopgemerkt in de Resi dentie te laten voorbijgaan. NR. C.) Een buis verrold. Dat men niet naar Amerika behoeft te gaan om iets buitengewoons te zien, dat er niets nieuws onder de zon is, i3 bewezen aan den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel. Daar is een huis verrold! Niet lachen, lezer, 't is heusch waar! zegt de Amst. Ct. 't Was wel geen groot huis, geen sta tion, geen badhuis, geen paleis, 't was een nederig gebouwtje, heel eenvoudig van balken en planken in elkaar getim merd, maar 't was toch een huis. Een belangrijk huis ook 't was een poli tie- Bureau. Dat politie-bureau is verrold! Zooals bekendNieuwer-Ametel, blijkbaar nog niets bevreesd voor opslokkerij door zijn machtige nabuur Amsterdam, laat een nieuw raadhuis bouwen. Daartoe moet het oude afgebroken, aangezien de bouwmeester geen kans ziet het nieuwe te zetten op de plaats, waar thans nog 't oude staat, zonder eerst het oude af te breken, iets wat nog al lo gisch is. Naast dat oude Raadhuis staat, of beter stond het politiebureau, een geel geverfd houten gebouw. Tegenover de tramstallen aan den Amsteldijk een nood-hulp-podtiebureauw te bouwen, zou te veel tijd en geld kosten, want in het nieuwe raadhuis komt een nieuw politie bureau. Daarom verrolde men het oude huis. Woensdag werden daartoe de voorbereidende maatregelen genomen het gebouwtjemet de kachel er in nota-bene de agenten waren er uit werd gelicht en op ronde balken ge plaatst en toen met veel moeite zoo ge draaid, dat het ongedeerd uit den tuin voor 't raadhuis op den weg kwam. Toen 't eenmaal zoo ver was en 't huis op den weg stond, ging alles gemakke lijker. Den geheelen nacht werd door gewerkt en toen de „buurt" Donderdag morgen ontwaakte, stond het politie bureau op een paar meter afstand van de plaats, waar het eenige maanden moet blijven, tegenover de tramstallen. Men meldt uit Enkhuizen aan de N. R. Ct.: Vrijdagochtend is door de politie al hier, in de twee blazerschuitendie dienst deden bij het lichten van de ge zonken stoomboot Frieslandeen inven taris gevonden van glas en aardewerk, wijn enz., hetwelk uit die boot blijkt gestolen te zijn. De zaak wordt nu verder onderzocht. Het bestuur der kookschool te 's-Hage heeft het voornemen 22 en 23 Mei e. k. eene fancy-fair en tentoon stelling op het gebied der kookkunst te houden. De leerlingen zullen bij die ge legenheid de „proeven" hunner bekwaam heid den gasten in keurigen vorm aan bieden. De krachtige woorden waarin de Nord- deutsche aanspoort tot het vragen van voldoening aan de Zwitsersche regeering naar aanleiding van het incident Wohl gemuth, hebben te Bern niet veel indruk gemaakt en men ziet er het bewys in dat de duitsche regeering de bizonderhe^ den van de aangelegenheid niet volko men kent. De Bondsraad heeft den inhoud van het arrest tot uitzetting van Wohlge muth doen bekend maken. De zaak komt geheel en al neder op het reeds vroeger medegedeelde, nl. dat Wohlgemuth be proefd heeft zekeren Lütz, een Beier van geboorte, over te halen om agitatiën te verwekken in de werklieden-centra te Bazel, in Elzas Lotharingen en in het hertogdom Baden. Verder zegt het arrest dat Wohlge muth Lütz geschreven heeft dat hij zonder bezwaar moest handelen, „Wühlen Sie nur lustig drauf los", staat er letterlijk in den brief. De Bondsraad heeft ook besloten om Lütz het land uit te zetten, daar het bewezen is dat hij de rol van „agent-provocateur" op zich had geno men, overgehaald door de aanbiedingen van geldsommen en dat hij beloofd had den duitschen commissaris van zijn op- stokerijen op de hoogte te houden. Wat deze zaak echter in een eigenaar dig licht plaatst is, dat het reeds vaak is voorgekomen dat men duitsche politie spionnen in Zwitserland heeft aangetrof fen en dezen steeds ongemoeid heeft ge laten en nu op eens den inspecteur Wohl gemuth voor hen het gelag laat betalen. Dit is eene omstandigheid, die Duitsch- land er wellicht toe zal leiden ophelde ring te vragen. Koningin Nathalie van Servië is nog niet besloten de grenzen van haar ko ninkrijk over te trekken. Als eene slimme diplomaat tracht zij het voor haar zoo doornige pad derwaarts, zoo effen moge lijk te maken en is alvast begonnen te zweren dat zij de Servische grondwetten allen tijde zal eerbiedigen. Te Belgrado is men gerust door deze verklaring en zou men haar er gaarne weder terugzien, want als zy de grondwettelijke voorschriften nakomt, kan haar verblijf in het koninkrijk het gevaar voor de toename van den russi- schen invloed niet vergrooten,welde terug keer van den metropolitaan Michael,die een verklaard voorstander van Rusland is en daarom zooveel mogelijk uit het land ge weerd wordt.Werkelijk zou men voor moei lijkheden met Oostenrijk vreezen, die door zijne toelating zouden ontstaan. Koning Milan is intusschen weder on derweg naar zijne oude residentie en de aanhangers van Oostenrijk gelooven dat zijne aanwezigheid voldoende zal zijn om Michael af te schrikken, die in geen geval zijne waardigheid zal worden her geven. Een monster v at. Het mons ter wijn vat uit Epernay, dat op de parij- sche tentoonstelling in de afdeeling Voe dingsmiddelen zal te zien zijn, is daar thans aangekomen na een reis van tien dagen en velerlei wederwaardigheden. Het vat werd getrokken door 36 ossen en 20 paarden. In de omheining van het terrein moest een opening gemaakt wor den, daar de gewone toegangen te smal waren, Bij het inrijden werd een deel van het dak van een hongaarschen res taurant vernield, wat bijna tot een erns tig gevecht aanleiding had gegeven, want de Hongaren, gewapend met revolvers, wilden zichzelven recht verschaffen. Eerst de verzekering van den heer Mer- cier, eigenaar van het vat, dat hij zich voor de schade aansprakelijk stelde, kon de verbolgen vreemdelingen tot bedaren brengen. Telegrammen. LUXEMBURG, 4 Mei. (Reuter). Gis terenavond heeft de bevolking hier ter stede eene ovatie gebracht aan hertog Adolf van Nassau, die heden naar Frankfort vertrekt. Er werd een groote optocht met fakkels gehouden en eene talrijke menigte was op de been. De hertog verscheen op het balkon en riep „Leve de koning," waarop een onbe- 8chrijvelijke geestdrift heerschte. BERLIJN, 4 Mei. (Reuter). De Nordd. Allg. Zeit. meldt, in tegenspraak met de bewering van het Emin-pacha comité, dat de Rijkskanselier de expeditie tot bevrijding van Emin-pacha als een va- derlandsche onderneming erkend had, dat de Rijkskanselier zulk een betuiging niet had uitgesproken, doch daarentegen af- keerig was om in het oproerige gebied van Oost-Afrika, behalve Duitschers, En- gelschen en Arabieren, nog een vierde macht te laten optreden. De beslissing over de vraag of aan de expeditie van Emin-pacha zou worden toegestaan door oproerige streken te trekken, hing niet af van kapitein Wissmann, doch van de duitsche regeering. LONDEN, 4 Mei. (Reuter). Lager huis. De heer Smit heeft een motie voorgesteld, waarin de door Engeland gevolgde staatkunde betreffende den han del in opium op China wordt afgekeurd. MADRID, 4 Mei. (Reuter). Volgens officieele mededeeling, bedraagt de vlot tende schuld 166,873,927 pesetas. In de afgeloopen maand vermeerderde zij met 8,000,000. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Prins Fréderikkapt. Bakker, is na een gedeelte lading gelost te hebben, vlot gekomen en vertrok 3 Mei naar Suez. (Zie ons vorig nommer.) Het stoomschip Zuid-Rolland, kapt. Otto, van Rotterdam naar Java, arri veerde 3 Mei te Batavia. Eerste Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 5 Mei 1889, des namiddags van 24 uur, van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche Militaire, Kriens. 2. Ouver ture Hongroise „Hunyadi Laszlo", Erlcel. 3. Soirée d'Eté, Valse, Waldteufel. 4. Grande Caprice Militaire, Herzeele. 5. Ouverture de l'Opera „Mireille", Gounod. 6.Introduction und Brautchor aus „Lohen grin", Wagner. 7. Valse uit de operette „The Mikado", Sullivan. 8. Grande Fan- taisie sur des motifs de la Grande Du- chesse de Gerolstein, Offenbach. GEBOORTEN: 2 Mei. M. A. Klaverweijden-van den Berg d. - 3. M. A. Mulder-Tweehuijzen z. - E. C. Tydeman-Kretschmer z. - D. Hoester Mets d. - M. B. Leonards- Collier d. (levenl.) OVERLEDEN: 3 Mei. M. E. Serné 68 j. N. Groen markt. - J. F. W. Mangelsdorf 10 m. z. Oranjestraat. - .7. P. Heidveldt 2 j. z. Anthoniestraat. uit het engelschvan Anna Katharina Green. 11) VI. Een stuk van een japon. Ik vilde in hetzelfde rijtuig stappen, toen ik hem eens klaps achteruit zag gaan en zorgvuldig een meisje beschou wen, dat eene mand aan den arm droeg; hij ging naast haar loopen. alsof hij het voornemen had haar aan te spre ken. Op mijne beurt steeg ik uit, en ging aan den anderen kant van de straat loopen en wel in dezelfde lijn met Blake. Na verloop van eenigen tijd sprak hij de jonge onbekende aan, die naar hare kleeding te oordeelen de dochter of de vrouw moest zijn van een of anderen boosdoener, en hij vergezelde haar al pratende, tot aan het einde van de Broom-street. Ik volgde hen zoo dicht mogelijk, toen Blake, terwijl hij deze vrouw verliet, eensklaps van richting veranderde en mij naderde. Toen hij mij voorbijging merkte ik op, dat hij er nog somberder uitzag dan gewoonlijk. Ik verliet hem nu en volgde haastig het meisje, dat zich verwijderde. Ik was zeer verwonderd te bemerken, dat het meisje, dat Blake zooveel belangstelling had ingeboezemd, letterlijk in lompen was gehuld. Zij droeg een keurslijf van zwart alpaga, een gestreepten doek, een ronden hoed. met veeren, terwijl haar rok van verkleurd geweven sits, in flarden aan haar lichaam hing. Nog eens. hoe kon Blake zijne aandacht aan zulk een meisje geschonken hebben? Zij liep zeer snel, ik haar ach terna, tot dat ik over een touw viel waarmee eenige kin deren speeldenop hetzelfde oogenblik liet het meisje dat ik hereiken wilde, iets op het trottoir vallen Toen ik weer opstond was zij verdwenen, maar ik kon mij meester maken van het voorwerp, dat zij had laten vallen; het was een stuk van de verkleurde stof barer japon, dat zij er onder het loopen afgescheurd had. Bij gebrek aan iets beters, verborg ik dit lapje zorgvuldig in mijne portefeuille. 'sMiddag's moest ik mij aan eene andere zaak wijden. Den volgenden dag ging Blake niet uit en ik vernam van Fanny, het kamermeisje, dat hij zich voor een reisje ge reed maakte; maar zij wist niet waarheen; wat juffrouw Daniels betreft, deze was voortdurend troosteloos, en het huis scheen wel uitgestorven te zijn Ik ging weer naar mijn eigen vertrek, en begon mijn valies te pakken, ter wijl ik geneigd was evenals een persoon in een beroemd drama, onder zeer tragische omstandigheden, uit te roepen Waar gij gaat, ga ik ook! Om de waarheid te spreken, ik was ontevreden dat ik mij zoo voor niets had uitgesloofd; mijn eigenliefde, wat mijn ambt betreft, had een gevoeligen knak gekregen, en tot allen prijs wilde ik succes verwerven. Toen Blake dan ook den volgenden dag het station van den Hudsonspoor- weg betrad en een kaartje voor Putney nam, een stadje in het noorden van Vermont gelegen, vertoonde zich onmid dellijk achter hem aan het loket een jeugdige en nette commis-voyageur, of tenminste iemand, die er naar uit zag, en als bij toeval nam hij een kaartje voor dezelfde plaats. Blake scheen dit echter niet op te merken, want hij was van nature niet achterdochtig en vermoedde volstrekt niet, dat hij in 't oog werd gehouden. Uit voorzichtigheid nam ik de voorzorg niet met hem in dezelfde coupé te stijgen en mij van New-York tot Put ney niet aan hem te laten zien. VII. Het huis aan den kbuiswes van Gbanby. Waarom had Blake in dit jaargetijde eene reis onderno men, en waarom begaf hij zich naar zulk een onbeteeke- nend stadje als Putney? Dit vroeg ik mij gedurende den rit tevergeefs af. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1