NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUT T R A, 6e Jaargang. Dinsdag 7 Mei 1889. No. 1792. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËIT: STADSNIEUW S. A N I). F JS UIL L E T O N. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het g'eheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Vcleffooiinuiitmer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.' Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fubliciie Etravgère G. L. DAD BE 8p Co., JOHN F. JONESSucc., Farijs 31 bis Faubourg Monimartre. Haarlem, 6 Mei 1889. Voor de viering van 's Konings veer tig-jarig regeerings-jubileum alhier, zal in de Woensdag a. s. te houden verga dering van den gemeenteraad een buitenge woon crediet worden aangevraagd, waar van de grootte nog niet kan worden op gegeven, daar er eerst nog eene raming moet worden opgemaakt voor de ver schillende onderdeelen. VERG AT)ERING van den Raad der ge meente Haarlemop Woensdag 8 Mei 1889, des namiddags te één ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: Mondelinge crediet-aanvrage voor feest viering op 12 Mei a. s.; Voorstel B. en W. adres Zuithof en Gaykema, overname straten buiten Amsterdamsche Boort; ld. id. wijziging algemeene politieverorde ning met adres L. G. Prins; Id. id. gra tificatie wed. C. Bak, met a ivies com missie voor pensioenen; Rapport com missie voor pensioenen adres eervol ontslagen inspecteur van politie L. van Wolleren; Id. id. van financiën af- en overschrijving begrooting 1888 burgerlijk armbest.; Id. id. rekening 1888 Barbara- gasthuïs; Voorstel B. en W. verhuring grond Spaarndammerweg, met advies comm. van financiën; Id. id. verhuring grond Leidsche vaart, met id-; Id. id. verhuring grond Zijlweg, met id.; Id. id. verhuring grond Spaarndammerweg met id.; Id. id. verhuring gymnastiekschool, met id.; Id. id. aankoop perceelen Barre- voetersteeg; Id. id. vaststelling kohier 1889; Benoeming lid burgerlijk armbe stuur; ld. curator gymnasium; Voorstel B. en W. verhooging jaarwedde onder wijzer 2e kl. school lett. B; Rapp. op zichter gasverlichting over Maart. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 211 paarden, meestal van inlandsch en gekruist ras. De prij zen liepen van f 400 tot f 40. De han del was vrij levendig. B. en W. van Haarlem roepen inge volge Z. M. besluit van den 2lsten Maart 1828 (Stbl. no. 6) omtrent de Schutte rijen, alle ingezetenen op die den lsten Januari 11. hun 25ste jaar zijn ingetre den, en alzoo diegenen, welke in het jaar 1864 zijn geboren, ten einde zich voor de schutterij te doen inschrijven, waartoe zal worden zitting gehouden ten Raad- huize der Gemeente (afd. Militie en Schutterijj, te weten Op Woensdag den 15den Mei 1889 voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A, B, C, D, E, F, G en H; Op Donderdag den 16den Mei 1889 voor hen, wier namen aanvangen met een der letters I, J, K, L, M, N, O, P, Q en R. Op Vrijdag den 17den Mei 1S89 voor hen, wier namen aanvangen met oen dei- letter S, T, U, V, W, X, Y en Z, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Hiertoe behooren ook de verlofgangers der lichting 1884. Bij de inschrijving moet door de ge huwden worden vertoond hunne trouw- acte. Tot gelijk einde worden op Zaterdag den 18den Mei 1889 tevens opgeroepen uit den dienst ontslagen militairen, alsook diegenen, welke, in andere gemeenten in geschreven en daar voorwaardelijk vrij gesteld, of wier noramer buiten oproeping is gebleven, sedert de laatste inseh ij ving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januari 11. hun olsto jaar nog niet hebben voleindigd, en al/.oo geboren zijn in de jaren 1855 tot 1863 ingesloten; alsmede vreemdelingen van denzelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om volgens art. 2 der wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd. Het kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, vcor den dienst van 1889 is door Burg. en Wetli. op gemaakt tot een bedrag van f 178.239.90 berekend naar 3Vio percent van het be drag der belastbare vertering. Het getal aanslagen bedraagt bijna 6500. Voor het te Amsterdam gehouden ex amen ter verkrijging van eene akte als. onderwijzeres is geslaagd o. a. mej J T. P. van der Togt, alhier. Behalve een vervolg van de lijst dei- almanakken, welke van 1726 tot 1818 in ons land verschenen, eene reeks rede rijkersspelen van 1596 af, en eene op gave van zeldzame kaarten en platte gronden, behelst het laatste noramer van „De Librye" (A. Keltjes, Rotterdam) den inhoud voor zoover die met veel moeite ontcijferd kon worden van een perkamenten brief, door de twee rederij kerskamers te Haarlem in 1511 uitgevaar digd, als oorkonde van de vereeniging dezer kamers. De redactie teekent er bij aan, dat, voorzoover haar bekend is, ner gens van dit stuk melding werd gemaakt. Zondagavond werd in de gymnastiek school aan de Westermarkt te Amster dam de heer A. J. Robin, hulponder wijzer aan de Gemeente Gymnastiekschool alhier, bevorderd tot meester op den degen, volgens de fransche methode. Door den heer G. Hesse, leeraar in de gymnastiek en schermen, werd de heer Robin in de gelegenheid gesteld, proeven van zijn meesterschap af te leggen. De jury, al leen meesters volgens de fransche methode, bestond uit de heeren Hooyberg, van Meurs, Heezius en Eterman, allen van Amsterdam. Het feestgebouw van het sportterrein de /Phoenix" bood Zondag een gezelligen aanblik. Tal van personen begaven zich derwaarts om getu gen te zijn van den zeer geanimeerden schermwedstrijd welke door de directie voor haarh msche ama teurs was uitgeschreven. Reeds 's mor gens begonnen werd het concours den geheelen dag voortgezet, alleen van 4 tot 6 uur werd pauze gehouden. Voor dezen wedstrijd waren een aantal zeer prachtige kunstvoorwerpen als prijzen door de directie beschikbaar gesteld. De uitslag was as volgt: Degen le prijs George L. Smit, 2e prijs Sergeant J. G. L. Lisnet. Sabel le prijs Serg. F. J. A. M. Wesselingk, 2e prijs J. F. Hessels. Lange stok le prijs A. J. Meyerink, 2e prijs Joh. G. Mat tin. Korte stok le prijs J. F. Brinkmann, 2e prijs C. P. Ruy- senaars. Geweer le prijs Serg. A. H. L. B. Muller, 2e prijs Serg. H. M. F. De Bont. Militaire wedstrijd. Sabel le prijs Serg. L. W. H. l'Epagniol, 2e prijs Serg.-Majoor P. van Sloten. Dc prijzen werden na een zeer toege juichte toespraak door den heer S. aan de prijsvvinners onder een toepasselijk woord uitgereikt. Na een keurig uitgevoerd fantasiege weer, dat door lib. onderofficieren bereid willig, werd ten beste gegeven werd de aangename feestdag met een zeer opge wekt bal besloten. De muziek-vereeniging „Muzikale Vriendenkring" gaf Zaterdagavond in de bovenzaal der „Vereeniging" een in veel opzichten goed geslaagd concert. Een keurig en zeer gevarieerd programma werd ten gehoore gebracht. Zoowel in sole- als ensemble spel voldeden de uit voerenden op zeer bevredigende wijze. Het gezelschap negers uit Afrika, waarvan wij de komst hier ter stede reeds hebben aangekondigd en eene be schrijving lubben medegedeeld, zal naar luid van achterstaande advertentie Dins dag en Woensdag 7 en 8 Mei in de socieieit „de Kroon" alhier vertoeven. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van het Panorama International. Zondagnamiddag heeft de heer S., si garenfabrikant te dezer stede, die met zijne echtgenoote een rijtoer deed, het ongeluk gehad met haar uit het rijtuig te vallen doordien het paard schrok van het fluiten der stoomtram nabij de Span jaardslaan en op hol sloeg, gelukkig zon der zich erg te bezeeren. Het rijtuig is beschadigd, doch het paard dat spoedig werd opgevangen, verkreeg geen letsel. Zondagavond kregen twee huzaren in de Smedestraat met en burger twist, welke zoo hoog liep, dat een huneer den burger een sabelhouw toebracht, waar door verwonding en bloedstorting is ont staan. De beide huzaren zijn door de politie gearresteerd. Bij het dezer dagen gehouden examen voor de betrekking van commies der pos terijen is o. a. g slaagd de surnumerair P. C. Ising te Overveen. Letteren en Kunst. Naar men verneemt is de heer F- Tartaud, van het gezelschap der „Ver- eenigde Rotterdamsche Too n e el i s te n voor het volgende speelseizoen verbonden aan het gezelschap van den heer Van Lier, te Amsterdam. Bij die verbintenis heeft de hoer Tar taud enkele vrije avonden voor zich be dongen, op welke hij zich voorstelt in verschillende steden des lands met mede werking van andere tooneelspelers drama tische voordrachten te geven. Inhoud: Semper virens No. 18. Tentoonstelling van de Afdeeling Rotter dam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. II. Orchideeën en Warmekasplanten. De Peer „Frederic Clapp," met een afbeel ding. Nieuw gebruik van appelen. Monochmt m ensiferum. Pteris tre- mula. Sibthorpia europaea variëgata. Nesslers's middel tegen de bloedlui3. Sub-tropical bloemperk. Rozenkring van Antwerpen. Hyacinten en pronk- bakken. Ned. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeelin<i Leiden en Omstreken. Tuinbouw-Tentoon stelling der Afd-eling Rotterdam. Tuinbouw-Tentoonstellingen in 1889. - Wereldten toonstelling te Parijs. Ver schillende mededeelingen. De minister van Justitie, heeft ingevolge art. 11 der wet op het notarisambt, zooals die bepaling is vast gesteld bij de wet van 6 Mei 1878 Staatsblad N:>. 20), in verband met art. 1 van het koninklijk besluit van 4 Juni 1878 Staatsblad no. 81); bepaald, dat het examen, bij eerstgemeld artikel be doeld, voor het jaar 1889 zal aanvangen 1 Juli, en zal worden gehouden te 's Hage j Op het verzoek van 15 Maart jl. van eenige Arnhemmers om Amster dam en Arnhem telephonisch te verbin den, is door den minister van Waterstaat enz. het volgende antwoord gegeven „Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik het niet raadzaam acht, reeds in dit jaar te doen overgaan tot den aanleg van nieuwe intercommunale telephoori- lijnen, daar liet wenscholijk is, de uit komsten der exploitatie van de bestaande en in aanbouw zijnde verbindingen al te wachten, alvorens de door u bedoelde telepboonlijn in nadere overweging te nemen". Het congres tegen de pros titutie hield Vrijdagavond zijne laatste bijeenkomst, die alleen voor mannen toe gankelijk was. Zij werd geleid door prof. dr. J. NV. Gunning, die het eerst het woord verleende aan dr. Menno Huizinga, die handelde over de prostitutie, die als een onuitroeibaar, doch niet noodzakelijk, als sociaal kwaad en zedelijk kwaad moet beschouwd worden, waartegen wel zclf- beheersching kan gepredikt, doch dat door oefening moet overwonnen worden. De heer D. de Clercq van Haarlem gaf eene doorwrochte studie over de prostitu tie in verband met de sociale kwestie. Afleen van oplossing van de laatste ver wachtte hij oplossing der prostïtutie- kwestie. De heer J. J. de Rochemont, zich aansluitende aan het bekende werk van Jean Jacques Rousseau, waarin kunst en wetenschap als zcdebcdervcnd worden veroordeeld, en dat als antwoord op eene desbetreffende prijsvraag van de Acade mie van Dijon met algemeene stemmen werd bekroond, meende dat van regle- menteering der prostitutie nimmer ecnig heil tu wachten was. De heer J. Muller van Amsterdam gaf eenige tafereelen ten beste uit het leven van een paar gevallen vrouwen, om tegen de zonde der prostitutie te waarschuwen, terwijl als laatste spreker de heer ds. Pierson optrad. In hartroe rende woorden riep spr. de hulp en den steun in van allen, die het wel meenen met de dochteren van ons land, om hem in zijn moeielijken, vaak ondragelijken arbeid met woord en daad te steunen, en gaf hij rekenschap op de vraag: waar om hij zicli geroepen achtte de plaats, door Heldring achtergelaten, in te nemen. Dit was niet zijne eigen keuze, maar hij meende daarin eene roeping van God te zien, die hij zou opvolgen tot hij naast zijn vriend op Zetten in het graf zou uit rusten van de taak, door hooger hand hem op de schouders gelegd. Met gespannen aandacht werd deze uit het hart tot het hart gesproken woorden aangehoord. De voorzitter sprak vervol gens nog een kort woord over debetee- kenis van dit congres en zijne mogelijke gevolgen. Hij hoopte dat die zijn moch ten, zooals de heer Pierson en zijne me- uil het ent/elsch, van Anna Katharina Green. 12) VII. Het huis aan den kruisweg van Granbv. Toen ik echter omstreeks vijf uur 's namiddags aai; liet bewuste station afstapte, en ik mijnheer Blake naar eene diligence hoorde vragen, die naar een nog' onaanzienlijker dorp reed, toen werd mijne verbazing, maar ook mijn on rust, steeds grooter, vooral omdat het hem volstrekt niet scheen te bevallen, dat dit rijtuig slechts een keer per dag' met het spoor correspondeerde, en dan nog' wel 's morgens Ik vrees dat u tot morgen zult moeten wachten, zeide hem de beambte, dien hij had aangesproken, tenzij de eigenaar van het hotel, dat gij van hier zien kunt u paarden kan verschaffen; maar er is heden eene begra fenis en Zonder verder naar hem te luisteren, ging Blake naar het hotel, dat men hem aangewezen had; hij begaf' zich naar den eigenaar en vroeg hem of' hij 's avonds niet tot eiken prijs te Melville zou kunnen komen. De eigenaar antwoordde, dat liet onmogelijk was, daar hij geen enkel paard op stal had. Dat gebeurt lier hoogstens één keer in de vijfjaar zeide hij, zich tot mij wendende, maar er is in Melville een persoon van (gewicht gestorven, en iedereen wil aan de begrafenisplechtigheid deelnemen Gij kunt niets beters doen dan de diligence van morgenochtend afwachten. Maar ik heb haast, riep ik uit. toen ik Blake het huis zag' binnentreden; - ik heb zelf zaken in Melville en het koste wat het wil, ik moet er dadelijk heen. De hotelhouder schudde het hoofd en ik liep voor de deur heen en weer als id die woedend is, maar ik kon tevens bet-gesprek bot i dat tusschen Blake en den hotel houder, die hem had aangesproken gevoerd werd. Hij was nog in onderhandeling alsof' een avond te Putney doorge bracht hem iels onverdragelijks toescheen; toen hij ten slotte de vruchteloosheid van zijne pogingen inzag, Vertrok hij naar zijne kam r. zonder zijn naam op te geven, die echter, zooals men mij verzekerde, in deze plaats geheel en al onbekend was Met eenige vlugheid slaagde ik er in eene kamer te be machtigen, die zich naast de zijne bevond; het gevolg daar van was, dat ik de oogen niet kon sluiten want Blake bracht den nacht door met in de kamer heen en weer te loopen Den volgenden morgen vertrokken wij met de diligence, hij binnen in, ik naast, don koetsier. Hij bewaarde een voort durend stilzwijgen, z nvi zelfs het landschap te be schouwen. Toen wij te Melville aankwamen, was het reeds middag. Ik was echter nog niet aan liet einde mijner verrassingen; nauwelijks waren wij afgestegen, of Blake beval den her bergier een paard te zadelen, daar hij dadelijk 11a het ont bijt weg moest Ik moet bekennen, dat ik zoo iets niet voor zien had Iloe kon ik hem nu verder vervolgen, zonder achterdocht te verwekken Als hij er iets van bemerkte, dat ik hem in 't oog hield, dan was alles verloren; kon ik hem echter nu verlaten, nu dat de zaak mij zooveel belangstelling inboezemde? Zonder dat hij het echter wist, kwam de herbergier mij ter hulpe Gaat gij ook naar Perry, mijnheer? vroeg' hij mij reeds drie dagen lang- wacht ik op iemand, die z'ooals men mij heeft gemeld, daarheen moet. .Tuist, dat ben ik. hernam ik op eenigszins trot- sehen toon - en ik hoop niet te moeten wachten, want ik hen reeds twee dagen tc laat. Zooals overeengekomen is, alles staat gereed, niet waar? Om verdere vragen te voorkomen, die voor mij lastig had den kunnen worden, trad ik de eetzaal binnen.' Blake, die gedurende liet ontbijt naast mij zat. nam mij nauwkeurig op, maar ik hield mij. alsof ik het niet bemerkte, ontbeet haastig, steeg' te paard en vertrok het eerst Toen ik echter onderweg was, matigde ik mijn gang, want ik wist volstrekt niet, welke richting Blake zou ne men; na eenige minuten zag ik hem verschijnen; dadelijk spoorde ik mijn paard aan, daar de voorzichtigheid eisphte dat hij mij niet voorhij zou rijden. Bij een kruisweg hield ik stil en waag'de het om te kee-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1