NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. L IT T T R A, 6e Jaargang. Woensdag 8 Mei 1889. No. 1793. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S X i E l S. X X E X L A X I). b' li Li I L L ii '1' O N. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Bubliciie Mrangère G. L. DACBE ff Co., JOHN E. JOB ES, Snee., Parijs 3 llis Bauhourg Montmartre. gjEf- Bij het begin van het drukken van het vorig num mer ontstond aan de pers een ernstig gebrek, dat onmogelijk te voorzien was. Zeer tot ons leedwezen is daardoor de uit gifte van de vorige oplage aan merkelijk vertraagd. DE UITGEVERS. Haarlem, 7 Mei 1889. Big kon. besluit van 3 Mei is bij de dd. schutterij alhier eervol ontslag ver leend aan H. M. J. Westerouwen van Meeteren, als 2en luit., en benoemd: tot len luit. kwartierm. W. F, Roosdorp, tha-as serg.-maj.; tot 2en luit. mr. li. Tuymelaer, thans 2e luit. la suite; en is aan C. P. W. Kriens, kapelmeester van het muziekkorps, als -zoodanig de pemneele rang van 2en tót. verleend Benoemd tot onderwijzer aan de bizon- dere school van den heer J. Klein aan de Ged. Oude Gracht, de heer G. Ka merling. Naar men verneemt heeft Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem, naar aanleiding van het gelukkig herstel van Z. M. den koning tegen .aanstaanden Zondag openbare dankgebeden voorge schreven. Bij het optreden van het aaieuwe Ge meentelijk Muziekkorps werd de aandacht getrokken door de zeer nette .uniformen waarvan snit en taille inderdaad onbe rispelijk zijn. De heer W. Kattenburg, Lange Veers'raat, alhier is de leveran cier.. Tijdens de Landbouwtentoonstelling begin September e. k-, zal -alhier de groote jaarlijksche schietwedstrijd van „Niearod" gehouden worden. Hedenmiddag woonden wij een .proef bij met een hoogst eenvoudig nieuw -sy steem hrandbluschwerksuig., een zelfwer- kenden estincteur die een groote hoeveel heid fekissehende vloeistof op 45 voeten verdelgen afstand kan uitwerpen. Het toestel, dat zeer aan te bevelen is in huizen «en gebouwen, is in verschillende groottem vervaardigd en bestaat uit een metalen buis, gevuld met een oplossing van soda du water, waarin bovenaan een dun glazen buisje met een chemische vloeistof is geplaatst. Een slag met een aan een kettinkje aan liet toestel han gend hamertje op een aangegeven punt doet het glazen buisje breken di de in houd daarvan doet den blusscher terstond j in werking treden, die, na gebruikt te zijn in eenige minuten weder kan wor den gevuld. De proefneming van heden middag slaagde volkomen. Agent voor den verkoop van dit toe stel, in prijzen van f 7.75 tot f 62.50, behalve de ladingen, die per 6 stuks voor de kleinere f2 k f3 en voor de grootere f5 k f 12 kosten, is de heer Jb. van Ek, Gierstraat alhier. In eene Maandagavond gehouden bui tengewone vergadering van bestuur eu leden der sociëteit «de Kroon" alhier, werden de plannen van het bestuur om de groote zaal te restaureeren, algemeen goedgekeurd. De voorgenomes werken bestaan is: de linnen muurbekleeding te doen vervallen en de muren, benevens lantaarns, te schilderen, het tooneel 30 cM. te verlagen, de kleedkamers in be teren toestand te brengen en de tocht zooveel mogelijk te voorkomen door het overdekken der binnenplaats. Dat een en ander aanmerkelijk zal bijdrages om het verblijf in deze zoo zeer geschikte zaal aangenamer te maken, lijdt geen twijfel. Ook de accoustiek zal er door verbeteren. De aanbesteding zal eerstdaags publiek geschieden. In de groote zaal der sociëteit „de Kroon" is thans het negcrgezelsckap te bezichtigen, dat door den heer Godde- froy uit Afrika is medegebracht. De bi- zonderlieden van dit gezelschap en bet eigenaardig schouwspel dat het oplevert, stemmes .geheel overeen met de onlangs door ons medegedeelde beschrijving, Eigenaardig is vooral de dans die door de leden wordt uitgevoerd. Allen trippelen beurtelings op den maat van een aller wonderlijkste muziek, voortgebracht door het slaan .op een soort trom en een ander instrument, bestaande uit plankjes, waar onder blazen zijn aangebracht en waarop met hamertjes geslagen wordt, waardoor een niet onwelluklenden klank wordt voortgebracht. Onder geleide van den heer Goddefroy maakten wij met een drietal inboorlingen kennis. Vooral de vertegenwoordiger van het menschen- ctersras, eest jonge knaap, was zeer merkwaardig. Wij kunne® ieder belangstellende aan raden om dk .zeldzame schouwspel eens te gaan zien. Men zou uren op dit zon derlinge troepje kunnen staren en hun in hunne eigenaardigheden kunnen vol gen zonder zich te vervelen. Het is ceri gang naar „de Kroon" en het entreegeld, f D,49, dubbel waard. Evenals te 's-Rage heeft de heer God defroy de weezen van alle gestichten tot een gratis bezoek uitgenoodigd. In genoemde stad is daarvan een druk ge bruik gemaakt. Het gebeurt dan ook niet vaak dat men echte negers te zien krijgt. Door de welwillendheid van den heer Goddefroy werden ons eenige photogra- fieën getoond, voorstellende het graf en de overbrenging van het stoffelijk over schot van den heer Vetli, den neder- landschen Afrika reiziger.Zooals men weet had de heer Goddefroy zich met die schoone taak belast. Het negergezelschap is door hem bij die gelegenheid herwaarts gebracht. Wij maken er onze lezers attent op, dat nog tot Zaterdagavond het schoone Berner Oberland in het panorama in de Smedestraat tentoongesteld blijft. Velen maken zich wellicht eene verkeerde voor stelling van hetgeen er te zien is, doch wij willen slechts opmerken, dat de na tuur in alle declen zoo goed is weergegeven, dat men waant de wezen lijkheid voor oogen te hebben. Men neme dus .eens een kijkje, want menigeen zal later spijt hebben, de tentoonstellingen niet van den beginne af in oogenschouw geuomen te hebben. De voorbeeldige orde die er in het panorama heerscht, maakt het aan dames en kinderen mogelijk het zonder geleide te bezoeken. Een bewijs dat het in den smaak valt is, dat reeds nu ruim 50 personen zich als abonnés hebben doen inschrijven. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weldadigheid naar Vernsoyan" bobben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisUiceLt of ojjpajse J3ea voor IcOeUic.. E*n voor z'cKtsiiOj'psss»!-. Vier voor kanlonriooi.er. J£eu voor portier. Twee voor loopwerk. Jisu voo schrijfwerk- Twee voor tiGinr.uiskneeht. Len voor opzichter. Een voor koe \bakkcskifeeo' Twee voor broodbtkk.isKiiecijt. Een voor b!otmi»tvnccut. Een voor polychromeer«ier. Een voor wille.. £*1! voor zngenvijler. Twee voor melseliitir. Zeven voor aar ivvnrkers ut' los weikman. Vijfnen voor vverkster et" nmaakster. !),ie voor burgonvaaclivroüw. Z'n voor biirgernna.titer. Een voor burgerbaker. Twee voor breider. Ken voor strijkster. Twee vmr ii nip kouster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleef d verzocht zich schrif telijk tc het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Gedurende de a'geloopeii maand zijn door de politie alhier 42 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 30 dus 12 minder. Maandag zijn door den keurmeester van visch 4 manden met bokking, in houdende 800 stuks, voor de comsumtie afgekeurd en naar de vuilnisbelt gebracht. Letteren en Kunst. Men zegt, dat de Keulsche Man- nenzangvereeniging op de terugreis van Italië ons land zal bezoeken. Te Brussel is op ze ven tig jarigen leeftijd Zondagavond overleden de heer Eugènc Stroobant, sedert 1884 lid van de Kamer van afgevaardigden voor Brus sel, doch meer als letterkundige bekend dan in de staatkundige wereld, waar hij eene ondergeschikte plaats hreft inge nomen. Stroobant werd in 1819 tc Turnhout geboren. Hij was een hartstochtelijk voorstander der vlaamsche letterkunde, en stichtie met Snieders en eenige an dere zijner stadgenooten het tijdschrift Be Dageraad, met het doel voor de be oefening der vlaamsche taal meer alge meen geestdrift op te wekken. Zijn eerste bundel gedichten verscheen in 1842, onder den titel Mijn eerste Vier eken. Vooral de daarin opgenomen vertuiingen van fransche verzen worden geroemd, gelijk Stroobant zich in het algemeen op dit gebied door getrouwheid aan het oorspronkelijke en gelukkige woorden keus onderscheiden heeft. In 1845 ver scheen Een winteravond in de Kempen het volgende jaar Victor Hugo's balladen in 1850 Eene traen op het graf van de eerste koningin der Belgen in 1855 weder een bundel Gedichten. Stichter en voorzitter van de Brussel- sche tooneelvereeniging „De Wijngaard", heeft Stroobant ook tooneelstukjes ge schreven De tooneellief hebbers De Wis- kunstenuerRue des Bierres No. 60 Raed en Daed De veldwachter Een knecht voor twee meestersDe SaluceéersDe Belgen in 1848 en Willem Renkels. De twee laatstgenoemde stukjes zijn in samen- menwerking met F. Roelants en met S. Willems geschreven. Hij was in 1842 te Brussel een van de stichters der Société littéraire ét philo- logique. Van hem ging de gedachte uit der huldiging van Conscience op diens 70en verjaardag, bij welks feest hij voor zitter van het comité van uitvoering was. Steeds vond de Vlaamsche zaak in hem een warm voorstander, en zoowel om deze reden als in zijne betrekking van i notaris, die hij tot twee jaren vóór zijnen I dood bekleedde, was Stroobant algemeen j reach t. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter algemeen© kennis, dat de Rembrandtzaal in 's Rijks- Museum te Amsterdam, van 14 Mei tot en met 4 Juni 1889, voor het publiek zal gesloten zijn. Uit Amsterdam wordt ge~ meldO schoon de tijd kort al te kort isom een feest op groote schaal te organiseeren tegen 13 Mei e. k., zal de hoofdstad des rijks zich toch niet geheel onbetuigd betoonen bij de vreugdeblijken, die gewis in heel het vaderland zullen gegeven worden over het heugelijk feit van de 40-jarige re- geeriug van de Z. M. onzen Koning, en het aanvankelijk herstel van HDs. ge zondheid. In de Woensdag te houden raadsver gadering mag nl. een voorstel van het dagelijksch bestuur worden verwacht,, om voor de feestviering op 13 Mei eene zekere som beschikbaar te stellen. Van stadswege zou men zicli bij illuminatie van enkele openbare gebouwen en vuur werken op Y en Amstel, wegens den korten tijd, moeten bepalen, terwijl men aan de nog bestaande commissie voor de feestviering op den Prinsessedag de lei ding van volks- of kinderfeesten zou. wenschen toevertrouwd te zien. De directie van het Paleis voor Volks vlijt maakt reeds toebereidselen voor een driedaagsch feest. Het nieuwe bestuur schijnt de zaak flink aan te pakken. Van dit trotsche gebouw zal voortaan altijd van een der hoogste punten de nationale- driekleur wapperen, ten teeken dat Let. Paleis eene nationale zaak is, die door alle Nederlanders, die de hoofdstad be zoeken, als zijnde mede hunne zaak, moet bezocht en zoodoende gesteund worden. Door het omvallen van een petroleumtoestel in eene woning op den Haarlemmerdijk te Amsterdam geraak ten de kleederen van de vrouw des hui zes in brand. De ongelukkige vloog in doodsangst de straat op. Gelukkig had een juist voorbijkomende koetsier, die zag in welk gevaar de juffrouw verkeerde,, de tegenwoordigheid van geest om van den bok te springen en de vlammen met een paardendeken te blusschen. De ge kwetste heelt echter ernstige brandwon den gekregen, vooral aan het hoofd, waar van het haar bijkans geheel verzengd is. VI. BI. v. A. Maandagmorgen tegen half vier, brak er brand uit in de boerenbe- huizing van den heer Sijmen Droog aan de Jisperweg te Beernster. Het huis brandde tot den grond af, terwijl van den inboedel weinig gered werd. Land bouwwerktuigen cn gereedschappen, zoo- uit Tiet engehch, van Anna Kalharina Green. 13) VH. Het huis aan den kruisweg van Granby. Hoe, zeide een klein jongetje, weet gij dat niet? Daar woonden twee dieven, die de bank van Rutland heb ben geplunderd. Men had hen gevang-en genomen maar zij zijn ontsnapt en Ken meisje nam verschrikt haar makker bij den arm en verhinderde hem verder te spreken; hard loopende verwij derden zij zich en lieten mij daar aan mijne verbazing over. Dit oude gebouw was inderdaad de woning der beruchte boosdoeners Schoenmaker geheeten, die door de politie vruchteloos gezocht werden ik beschouwde weer het huis, maar ditmaal met een an deren blik: al die gesloten uitgangen schenen misdaad uit te ademenop een der vensters zag ik een kruis, met rood krijt geteekend. De groote den zelfs scheen de bewaarplaats van vreese- iijke geheimen te zijn. en door den wind bewogen fluister den zijne takken op dreigenden toon. Eensklaps schoot bliksemsnel deze gedachte mij door het hoofd: Wat heeft de heer Blake, die aanzienlijke man, door geheel New-York bewonderd, te maken met dit roo- versnest? Was het hoop, vrees, wanhoop, gierigheid of wraak die hem gebracht had naar de schuilplaats van twee schurken tot de g-aleien veroordeeld Het was mij onmogelijk iets te raden, maar mijn ver langen om in dit hol door te dringen werd sterker dan ooit. Er bevond zich niemand op de wegen die zich hier kruis ten en zelfs de kinderen waren verdwenen achter eenige huizen die men in de verte op het veld kon zien. Terzelfder tijd bemerkte ik, dat verscheidene takken van den denneboom het dak van het huis raakten, en weldra was mijn besluit genomen. Ik trok mijn jas uit, en zonder te letten op mijne nieuwe broek klauterde ik in den boom; na veel krachtsinspan ning en schrammen bereikte ik het zoldervenster Ik nam een sprong en kwam door een openstaand luik op een hoop glasscherven terecht, hetgeen een geweld veroorzaakte, dat mij deed beven, hoewel ik zelden bang word. Ik bevond mij in een vertrek met kale muren, in een hoek ontdekte ik een paar oude stoelen eene roestige kachel, een hoop vodden en wat aan flarden gescheurde kleerendat was alles Aan den anderen kant ontdekte ik eene nauwe opening, waar zich eene ladder bevond, die zeer steil opliep en ge heel in duisternis was gehuld. Ik daalde daarlangs neer naar eene andere kamer, die wat kleiner was Langs een tweede trap bereikte ik de benedenverdieping en kwam in een groot vierkant vertrek, waar zich een kolossaal ledi kant bevond, echter zonder matrassen en dekens Er stond daar ook eene ouderwetsche schrijftafel met een fauteuil en eene spookachtige tafel die er echter niet zoo spookachtig uitzag als het ledikant met zeer grove katoenen gordijnen, die aan beide kanten opgetrokken waren en veel overeen komst hadden met banden die men om een reusachtig ge raamte had gewikkeld. Na een blik in liet kabinet geworpen te hebben waar ik niets bizonders ontdekte, betrad ik achtereenvolgens eene rij andere kamers, waarin zich ingeïiiks gebroken meube len bevonden. In een der vertrekken bemerkte ik een bed, klaarblijkelijk door de ongeoefende handen van een man opgemaakt, dat niet lang geleden dienst moest g-edaan heb ben en aan den muur hingen kleeren die waarschijnlrk den vorig-en dag- gebruikt waren. Mijn hart sloeg hevig; zouden de Schoenmakers, die verfoeilijke schurken, zich eensklaps voor inij vertoonen? Ik schoof liet g-ordijn van voor het venster wegdit g-or- dijn had men vroeger zeker elegant kunnen noemen Bij het daglicht zag ik nu aan de wanden in plaats van schil derijen, platen die men uit geïllustreerde tijdschriften had gekuipt, maar die allen met dezelfde smaak en bedoeling gekozen waren Deze tamelijk grove teekeningen stelden mannen of vrou wen voor die in levensgevaar verkeerden. Hier was het een jager, handgemeen met een tijger; ginds een soldaat, die zijn makker verdedigde; verder weer een jong meisje

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1