POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. mede een niet onaanzienlijke partij gra nen, een en ander in een afzonderlijk gebouw geborgen, bleven gespaard. Deze ■waren tegen f G000 en het gebouw zelf tegen f7000 verzekerd. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. Men schrijft ons uit Hilver sum Jongeren van dagen, die zich wel eens hebben verbaasd, hoe de dichters er ooit toe gekomen waren om de Mei maand in verheven zangen te verheer lijken, moeten nu toch toestemmen dat ze dat meer dan waard is. In enkele dagen is de geheele natuur in haar groen zomertoillet gestoken. Geen wonder, dat de stedelingen zich haasten van de fris3Che, versterkende voorjaarslucht te komen genietenin de afgeloopen week betrokken dan ook reeds ruim vijftig familiën hare tijdelijke villa's of aparte- menten. Te Leiden kreeg Maandag middag man en vrouw zóó hooggaanden twist, dat een kostganger het noudig meende voor de vrouw partij te trekken. De echtvriend echter gaf den galanten kostganger te kennen dat zijn tusschen- komst ODgewenscht was door hem een stuk uit den arm te bijten. Eene dienstbode te Rotter- dam, die de gewoonte had, hare ij del heid te voldoen met het gebruik van zaken, die hare meesteres toebehooren, zal thans daarvan wel genezen zijn. Zon dagmorgen vond zij op mevrouw's toilet tafel een fleschje staan, dat, naar zij vermoedde, een waschwatertje bevatte. Ouder gewoonte maakte zij er onmiddel lijk gebruik van en wreef zich het ge laat er flink mede in. De verrassende uitslag was, dat zij na weinige oogen- blikken zoo zwart als eene negerin was. De flacon bevatte opgeloste helsche steen Zes 2 5-jarige Polen, die den 27st,cn Maart 11, over Hamburg van Rot terdam naar New-York reisden, doch wegens gebrek aan middelen van bestaan werden teruggewezen, zijn door de rot- terdamsche politie te Venloo over de grenzen gebracht. Ook daar teruggewe zen, werden zij nog in den nacht naar Venloo teruggebracht. De politie aldaar wist hun de middelen te verschaffen om Keulen per spoor te bereiken, ten einde door tusschcnkorast van den russischcn gezant naar hunne geboorteplaats te komen. Vier rotterdamsche jonge- lieden werden Zondag op den Bergweg, dicht bij den tol, aangerand door vier personen, blijkbaar sjouwerlieden, zonder dat zij van hunnen kant daartoe eenige aanleiding gaven. Een hunner werd van zijn hoed beroofd; een ander dreigden de aanranders in het water te werpen. Alleen door de vlucht te nemen, kon den zij zich aan ernstige mishandeling onttrekken. Te Velp heerscht diepe verslagenheid door een ongeluk, dat al daar heeft plaats gehad. Eene jonge dame oefende zich in het Flaubert-schieten. Daar de schijf omgevallen was, liep zij met het geladen geweer onder den arm er heen, om de schijf op te rapen. On verwachts ging het geweer at, en een jongentje van zes jaar kreeg het schot in den rug, zoodat hij onmiddellijk dood bleef. Uit Arnhem meldt men aan de N. R. Cé.'. Eenigen tijd geleden kreeg een persoon alhier een klein erfenisje, dat tiij met eene vrouw, met wie hij samenwoonde, opmaakte. Dezer dagen verdween de vrouw, bij den man een gemis van 1300 achterlatende. Door ijverige nasporingen mocht het de politie gelukken de dievegge in handen te krij gen van het geld werd echter niets meer bij haar gevonden, terwijl zij weigert de piaats op te geven, waar het zich be vindt. De meesterknecht der gas fabriek te Oudenbosch, C. Roepen, die sedert het overlijden van den heer F. met dc directie belast was, is Zondag in den vroegen ochtend op noodlottige wijze om het leven gekomen. Een lek willende stoppen, is hij gestikt. Hij laat eene vrouw met vier kinderen na. Een a 7i s, die gouden eieren' legt. Uit Wouw wordt dd. 3 Mei ge meld Een niet alledaagsch biljart-con- cour heeft alhier sedert een paar opvol gende Zondagen plaats gehad. De prijs bestond namelijk in.... een levende gans. Zekere herbergier was op een zeer voordeelige wijze in 't bezit gekomen van een gans en besloot die bij een wedstrijd op het biljart op zekeren Zondagavond aan den speler der meeste punten uit te reiken. Elke partij kostte den speler tien cent. Een groot aantal liefhebbers van gan- zenboutjes dongen naar den prijs en ook aan toeschouwers ontbrak het niet, zoodat bij slot van rekening de kastelein op deze wijze een aardig duitje verdiend had. Hiermede was de zaak echter nog niet afgeloopen. Een herbergierster wist de gans van haren nieuwen eigenaar te koopen en zou ook nu een biljart-concours daarvoor op den volgenden Zondag doen houden. Dat ook hier de gans geen windeieren legde, kan met grond worden veronder steld. Althans enkele dagen na afloop van het concours zagen we het biljart van deze herbergierster met nieuw laken bekleed. Thans is weder een ander herbergier eigenaar der gans geworden, om die a. s. Zondag op dezelfde wijze aan den man te brengen. Het opmerkelijkste van de geschiede nis is nog, dat telkens de gans, op een troonhemel voor het biljart geplaatst, met kalme waardigheid en langgerekten hals het oogenblik zit te verbeiden, waarop een driewerf hoeravoor haren nieuwen eigenaar zal worden aangehe ven en het noodlot verder over hare toekomst zal beschikken. Te Deventer heeft een meisje van 9 jaar een bewijs van onver schrokkenheid gegeven, dat vermelding verdient. Zaterdaga\ond viel een meisje van 5 jaar, bij het plukken van bloemen, in een kolk op de Ü33enwaard. Haar 9jarig zusje sprong haar na. Beiden zouden ver dronken zijn, indien niet een beambte van den spoorweg haar had opgemerkt. Hij begaf zich spoedig te water, en had het geluk, beide kinderen te redden. Te Wilp bij Deventer wilde een boerenknecht een oud geweer af schieten. Het vloog uit elkander en ver brijzelde hem het hoofd. Uit Steenwijk wordt ge mold De heer W., hotelhouder, zijn gelag zaal binnenkomende, vond daar iemand, die er verdacht uitzag. De bezoeker eischte een borrel, en toen die gewei gerd werd, verwijderde hij zich. De heer YV. ontdekte nu dat er een goed gevulde portemonnaie uit de lade genomen was; hij liet den vertrokken persoon in het oog houden, gaf de politie kennis van de zaak, en weldra was de man gevan gen. Deze ontkende echter gestolen te hebben, en de portemonnaie was niet bij hem te vinden. Nu liet de heer W. zijn zoon met honden den weg volgen, die door den verdachte genomen was, en wel dra hadden deze al snuffelende de por temonnaie in het gras gevonden. Op het gezicht van het vermiste voorwerp be kende de man aan den politie-agent v. O. dat hij schuldig was. Het bleek een vroegere polderwerker J. W., uit F. geboortig te zijn, thans straatmuzikant^ Maandagochtend i 3 nabij het station Woli hezen zekere M. R., uit Beunekom, onder een spoortrein geraakt. Beide beenen en een arm werden hem afgereden. De ongelukkige is aan de ge volgen overleden. T e 's-G ravenvoeren bij Eis- den zijn dieven de kerk binnengedron gen. De offerbussen werden opengebro ken en van haren inhoud ontdaan. Zij wendden ook pogingen aan om andere kerksieraden te ontvreemden, doch deze mislukten. Twee landloopers worden hiervan verdacht. HET ONWEDER. Het on weder van Zondag hield te Arnhem meer dan anderhalf uur aan. De bliksem sloeg in een schoorsteen op het Roermondsplein en kwam in de keuken terecht, waaruit hij door een raam weder verdween. De meid, die door het stuivende roet geheel zwart werd, kwam met den schrik vrij. Ook in de Spijkerdwarsstraat sloeg de bliksem in een schoorsteen, waardoor deze neer- tuimelde. Te Yarseveld ontstond door het in slaan van den bliksem brand in een der bosschen in het Westendorp. Te Steenbergen werd van een koren molen een wiek afgeslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Te Deutiehem sloeg de bliksem in het huis van den voerman Schenning en veroorzaakte brand, die echter door den gevallen regen spoedig doofde. Een schil derij en eenige voorwerpen die voor den schoorsteen stonden, alsook een porselein servies waarmede eenige kinderen aan het spelen waren, werden door den blik sem verbrijzeld, zonder dat echter per soonlijke ongelukken veroorzaakt werden. Te Harderwijk werd de stang, waar mede een der steenen beelden op het hospitaal bevestigd is, door den bliksem ;etroffën, waardoor het beeld losraakte en verbrijzeld op de straat viel. Tege lijkertijd werd ook een huis getroffen, alwaar eenige schade aan het dak is ver oorzaakt. Te Oosterwijk hield het onweder uur aan en ging vergezeld van hagel en zwaren regen. Aan de in bloei staande vruchtboomen is hierdoor vrij wat schade toegebracht. Te Bokstel gingen zware donderslagen gepaard aan een dichten, een half uur aanhoudenden regen van hagelsteenen, zoo groot als knikkers, die aan de in bloei staande gewassen zeer veel schade berokkend heeft. Door den grooten toe vloed van water werden de riolen ver stopt en was de passage naar het station een half uur lang gestremd. Te Moergestel sloeg de bliksem op twee plaatsen in zware boomen. Iu sommige noordbrabantsche dorpen viel zooveel regen dat de stallen en kel ders onderliepen. Te Scharnegoutum begon de bui uit het Oosten met eene uitstorting van ha gelsteenen, of beter nog met eenen ijs- regen, waarvan de stukken ongeveer de jrootte van spreeuweneieren hadden, ja, enkele die van een duivenei. Hierop volgde een onweder, zoooals men daar zelden heeft gehad. De bui woedde lan ger dan twee uren. Eene nieuwe boerenplaats aan den zeedijk tusschen Fingjum cu Zurig, toe- behoorende aan den heer Van Ringh van Pingjum en bij den landbouwer J. Blanksma in gebruik, is door den blik sem in brand geslagen en geheel afge brand. Gedurende het Maandagmiddag ten 3 ure te Tilburg gewoed hebbende onwe der, sloeg de bliksem in de woning van den wever P. K., in de wijk Hasselt, waardoor deze getroffen werd en onmid dellijk een lijk was. K. was een 27-jarig oppassend werkman en de kostwinner zijner moeder, bij wie hij inwoonde. In de gemeente Wonaeradeel kwamen in zes dagen tijds niec mi der dan drie hevige onweders voor. Bij dat van Zon dagavond is de bliksem geslagen in de boerenplaats in gebruik bij J. L. Blanksma, onder P.ngjum, door een arbeidersgezin bewoond. De schuur brandde geheel af. Met behulp van de Witmarsumer brand spuit is het woonhuis behouden. Het vee was reeds in de weide, en de schuur was nagenoeg ledig. Te Schettens sloeg de bliksem in de boerenkuizinge van J B. Jansen, doch veroorzaakte daar geen brand. Eene vrouw schrikte zoo hevig, dat ze geheel verstijfd raakte, en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Te Dreumel is Maandagmiddag de bliksem geslagen in het huis van Von Kessel, dat geheel door den brand werd vernield. Zondagnamiddag omstreeks 4-§- uur is de bliksem geslagen in het huis van Putters te Looveer, waardoor eenige ruiten werden verbrijzeld, een stuk uit het plafond werd geslagen en vier kip- pen werden gedood Te Doernenburg is de bliksem geslagen in het huis van Ney, waardoor een ge deelte van het dak werd afgeslagen en een varken werd gedood. Een gebouw, toebehoorende aan het arnhemsche Gasthuis op de Seherpekemp bij Angeren, werd Zondagnamiddag even eens door den bliksem getroffen, waar door het geheel is uitgebrand. Zondag sloeg te 's Heerenberg de blik sem in het huis bewooud door den smid H. Briennen, hetwelk in korten tijd werd in asch gelegd. Bijna niets is gered. Al les was verzekerd. Boven Franeker heeft zich Zondag een zeer hevig onweder ontlast, gepaard met hagelslag, terwijl de regen bij stroomen neerviel. In de kom der gemeente heeft de bliksem een boom gespleten. Ook is hij ingeslagen in een huis aan de Voor straat, zonder evenwel brand te doen ontstaan. De aangerichte schade is slechts gering. Te Kromvoort is tengevolge van het inslaan van den bliksem eene boerderij afgebrand. Te Pannerden sloeg de bliksem in eene schuur op de hofstede bewoond door den heer Reijwer, aan het Veer. De schuur werd met den geheelen inboedel in asch gelegd. De nevenstaande ge bouwen bleven behouden. Alles was ver zekerd. Het incident-Wohlgemuth is thans eene andere phase ingetreden. Het heet nu niet meer dat de duitsche politie-commissaris in Zwitserland personen in den val heeft willen laten loopen, maar volgens de Nordd. Allg. Zeitung wordt thans van zwitsersche zijde toegegeven dat de socialist Lutz op aansporing van geestverwanten te Bazel, Wohlgemuth een valstrik heeft gelegd. Mocht dit al waar zijn, dan blijft echter nog de vraag, wat de man dan op zwitsersch grond gebied deed. In ieder geval is de houding der zwitsersche autoriteiten zeer correct. De zwitsersche bladen merken terecht op dat men op het punt van voldoening- verschalfing de Bondsregeering wel aan sprakelijk stelt, maar niet toestaat hare rechten in deze aangelegenheid te doen gelden. Het Journal de Geneve gaatzehs zoover te verklaren, dat indien men een voorwendsel zoekt om de zwitsersche grenzen te bedreigen, men dit kan doen en het land er zich tegen kan verzetten, maar Europa zal getuigen dat het onver diend is. Het wordt voorts bevestigt, dat de Bondsraad den zwitserschen gezant te Berlijn belast heeft bij de duitsche re- geen ng vertogen in te dienen over bet optreden vau //agents provocateurs" op zwitsersch grondgebied. Tevens is een ambtenaar door den Bond naar Bazel ge zonden om het onderzoek voort te zetten en do stukken te raadplegen, welke aan den duitschen rijkskanselier zullen wor den opgezonden. De zenuwen der Zwit sers zullen bij dit geval hen ook wel spoken bij lichten dag hebben doen zien. Zoomin toch als de ka selier een porn- merschen soldaat ten offer zou brengen aan do oplossing der bulgaarsche kwestie, zoomin toch zal hij het bloed der duit sche soldaten doen vergieten ter wille van een inspecteur van politieZeker is het dat de bladen over dit geval het stilzwijgen nog niet zullen bewaren en wij nog geruimen tijd op min of meer verkwikkelijke debatten zullen worden onthaald. Het is opvallend, dat tijdens de Zon dag plaats gehad hebbende feestelijkheden te Parijs geen andere klanken zijn gehoord dan //leve Carnot", //leve Frankrijk" en „leve de Republiek".Men kan toch moeilijk onderstellen dat de [Boulangisten thuis zijn gebleven. Het ongezelligste mensch zou het bij zoo'n pret in huis niet lan ger hebben kuunen uithouden en dat de politieke weerhaan alleen door wat vuur werk en ander knal-effect vau streek zou zijn geraakt, is toch moeilijk te denkeu. Boulunger zou thans ook lid van den parijsehen raad kunnen zijn, want bij de herstemming voor drie leden van den gemeenteraad kreeg hij het grootste aan tal stemmen; zelfs de drie soeialistisch- revolutionaire kandidaten moesten het onderspit delven. Waar de brav' gënéral al niet goed voor is! Inmiddels geraken de tongen los. Voor eerst is aan redevoeringen nog geen einde. Maandagmiddag had officieel de ope ning der tentoonstelling plaats, waartoe de president der Republiek te 1£ uur het Elysée verliet om zich naar het Champ de Mars te begeven. Minister Tirard sprak het eerst. Hij zeide dat de aanvankelijk gekoes terde vrees, dat de tentoonstelling niet zou slagen, zich niet heeft verwezenlijkt, dank zij de medewerking van Frankrijk en het buitenland en dat zelfs de uit komsten de beste verwachtingen over troffen. De zoo gewaardeerde medewer king van het buitenland verhoogde den luister dezer tentoonstelling. De vreemde regeeringen, hoewel officieel geen deel genomen hebbende, hebben de pogingen der particulieren ondersteund. De minister betuigde aan het einde zijner rede den vreemden regeeringen dank. Wij zullen, voegde hij er bij, de vreemdelingen met vreugde ontvangen. Wij willen hun bewijzen dat het repu- blikeinsche Frankrijk even gastvrij als edelmoedig is, en dat het er prijs op stelt den arbeid te eeren. De heer Carnot nam daarna het woord. Weest gegroet, sprak hij, gij arbeiders der geheele wereld. De vreemdelingen zullen hier eene gastvrije stad vinden, die zich gelukkig voelt hen in haar raid den te zien. Zij zullen inzien wat de lasteringen, door blinden hartstocht in gegeven, te beteekenen hebben. De pre sident wee3 verder op de wonderbare geestkracht, waarmede Frankrijk zich opgebeurd heeft uit bittere beproevingen. Frankrijk boezemt door zijne loyauteit vertrouwen inhet vindt in zijne in stellingen de kracht tot opwekking van den arbeid, tot verlevendiging van han del en nijverheid. Het is in die groofcsche feesten van den arbeid, dat de natiën nader tot elkander kunnen komen, elkaar kunnen leerca begrijpen en dat de gevoelens van achting en sympatic moeten ont staan, die niet in gebreke zullen blijven van gelukkigen invloed te zijn op het lot der wereld, door het uur te ver haasten waarop de hulpbronnen der volken en de voortbrengselen van den arbeid sleeht3 dienstbaar zullen worden gemaakt aan de werken des vredes." Het trekt de aandacht dat eenige bla den in Oostenrijk, het land dat zoo ten stelligst heeft verklaard geen deel te zul len nemen aan eene tentoonstelling, welke dient tot viering van het herinnerings feest eener Revolutie, die het bloed ver goot van een lid van zijn vorstenhuis, artikelen bevatten tot verheerlijking dier revolutie. De Neue Freie Fresse zegt o. a. dat de herinnering aan de omwenteling den verdedigers der vrijheid moed be hoort te geven tot den strijd tegen de vijanden van den vooruitgang. Minder met vooroordeeleu bezwaard, kan men in België zijn hart lucht geven ter gelegenheid van het eeuwfeest. Te Brussel werd een feestmaal gehouden waar 500 gasten waren aangezeten en waarbij tal van redevoeringen onder veel ■eestdrift werden gehouden. VISSERIJ. Tessel, 6 Mei. Door de Noordzee- visschers van hier werden in de afge loopen week elders ter markt gebracht: 5000 tongen, 6 tarbotten, 400 roggen, 250 manden kl. schol en 80 manden scharren. De prijzen waren als volgt: tongen 40 a 50 c. voor de groote en voor middelsoort 10 h 20 c., tarbot 8 a 11 en rog 35 a 65 c., alles per stuk, kl. schol ƒ1.75 a 3 en scharren la 1.50 per mand. De volgende verschrikke lijke gevallen van hondsdolheid meldt men van de belgische grenzen. Een treurig voorval heelt zich in de kleine gemeente Schaffen bij Diest voor gedaan. Op den Gden Maart 11. werden daar 3 personen door een dollen hond bevallig- en krachtig, dat door angst getroffen roerloos stond bij het gezicht van ja waarvan? Ik kon het onmogelijk zien, daar er een stuk van de plaat was af gescheurd. Op den grond lag- een stukje kaars en een stuk van een courant, hetwelk ik opraapte Het was een blad van een nummer van den Rutland-bodedat twee dag-en geleden verschenen was. De roovers waren dus thuis, of zij waren hier in alle gevallen den vorigen dag geweest, daarom was ik, het werd mij nu duidelijk hij het naar beneden spring-en op den zolder, op glasscherven gevallen, want ik was niet de eerste, die langs den denneboom liet huis was binnen gekomen. Een gevoel van vrees bekroop mij. Als ik mij nu eens klaps in tegenwoordigheid van de twee Schoenmakers be vond zou mijn revolver mij dan genoegzaam beschermen? Ik had inderdaad veel overeenkomst met een vos, die in een strik was gevangen. Ik liep zachtjes naar de trap en luisterde scherp; overal heerschte eene diepe stiltemen hoorde slechts het bewe gen der boomtakken en het huilen van den wind in de sekoorsteenen. Hoewel het daar zeer koud was besloot ik niettemin nog jager te gaan. Met het pistooi in de hand kwam ik in een soort van salon en bereikte toen de keuken, waar ik tot mijne groote vreugde een der vensters gemakkelijk kon openen Een weinig g-erustgesteld, naderde ik den haard. Zooals ik reeds verwacht had, vond ik daar de overblijfselen van verbrande kleeren, die ik herkende; het waren de kleeren die door gevangenen worden gedragen; in de asch zag ik iets schitteren, liet was een ring van een boei, dien ik da delijk in mijn zak stak. om zoo het noodig was, als over tuigend bewijs te kunnen dienen Zou ik nu iu den kelder gaan afdalen? Na er over na gedacht te hebben, besloot ik mij niet in zulk eene gevaar lijke onderneming te wagen, en het venster openende, sprong- ik naar buiten Op hetzelfde oogenblik hoorde ik het ge rucht van eene deur, die zachtjes geopend en weer ge sloten werd Op mijne terugreis naar Melville wisselden verschillende denkbeelden elkaar in mijn brein af; tot mijne grdote vol doening was ik er echter van overtuigd dat ik een spoor van zeer veel belang had g-evonden, hetgeen mij niets dan voordeel kon opleveren, daar men eene aanzienlijke beloo ning had uitgeloofd voor het gevangennemen der Schoen makers en ik besloot onmiddellijk den hoofdcommissaris van mijne ontdekking iu kennis te stellen. T^en ;k de herberg van Melville bereikte, vernam ik dat iilake reeds een uur geleden teruggekomen was, en terwijl ik den herbergier ter zijde nam vroeg- ik hem, of hij mij eenige bizonderheden omtrent het huis der Schoenmakers kon meedeelen. Dat is eigenaardig riep hij uit. De mijnheer die zooeven naar zijne kamer is gegaan, heeft mij insgelijks verscheidene vragen over dat oude huis gedaan Is dat ge bouw dan zoo bizonder? Zeer zeker, antwoordde ik lachend. De couranten zijn tegenwoordig vol van de misdaden van deze schel men. en natuurlijk stel ik belang in alles, wat met lien in betrekking staat. En ik deed hem mijn vragen met steeds meer aandrang. Wordt veroolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2