NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Li TT 1! A. 6e Jaargang. Vrijdag 10 Mei 1889. No. 1795. ABONNEMENTSPRIJS: tl ADVERTENTIËN: Bil teier Bestaat uit twee Bladen. STADSNIEUWS. li I E LAN I). fliUIILETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Generale de Bvblicite Etrangere G. L. BA UBE Co, JOBE F. JOE ES, Snee., larijs 31 lis Eanlonrg Montmarire. Haarlem, 9 Mei 1889. Op het vermelde telegram, Woens dag in de zitting van den Gemeenteraad Z. M. den Koning gezonden, inhou dende de gelukwenschen van den Raad met Z. M. herstel, werd van het Paleis het Loo het volgende antwoord telegra fisch ontvangen: w Burgemeester Jordens, Haarlem Zijne Majesteit de Koning draagt mij op den Gemeenteraad 's Konings bizon deren dank over te brengen voor de ge lukwenschen Hoogstdenzelven aangebo den. Adjudant van dienst, Van de Poll." Ter gelegenheid van de feestviering op Zondag vernemen wij nog dat er des middags een concert zal zijn in den Hout, te geven door de Jagers, onder directie van den heer Calff. Zondagavond van 8 tot 11 uur zal er op de Groote Markt eene muziekuitvoering worden gegeven door het gemeentelijk muziekkorps onder directie van den heer C. P. W. Kriens, terwijl in den Hout des avonds van half 8 tot half 11 muziek van de Leidsche schutterij zal zijn onder directie van den heer A. van Leeuwen. Het is thans vastgesteld, dat de groote inspectie over hef garnizoen en de schut terij alhier, ter gelegenheid van hit 40-jarig jubileum van Z. M. den Koning, zal plaats hebben op Zondag 12 Mei a. s. Aan de bizondere school van lager- en voortgezet lager onderwijs van den heer L. van der Wilk alhier zijn be noemd de dames II. Teupken te dezer stede en A. C. Bondam te Brummen. Land- en Tuinbouw. De heer D. Bauduin, lid van het hoofd bestuur der Hollandsche Maa'schappij van Landbouw", heeft eene brochure het licht doen zien, welke allerwegen in den landbouwarbeid de aandacht verdient. Zij bestaat uit twee gedeelten. Het eerste wordt gevormd door een herdruk van het opstel over „landbouw-coöperatie", dat oorspronkelijk door den heer Bauduin geplaatst is in het Februari-nummer van het //Maandblad" der pasgenoemde Maat schap pij. Het tweede deel der brochure bestaat uit een ontwerp voor de akte van oprichting van coöperatieve spaar en voorschotkassen volgens het stelsel- Raiffeisen, in overeenstemming gebracht met de bij ons geldende wet op de coöpe ratieve vereenigmgen. Daarbij zijn tevens gevoegd eenige schema's voor aan te leggen boeken en formulieren, inbreng en spaarboekjes, reglementen enz., door welke eene eenvoudige en doelmatige boekhouding en administratie kan wor den verzekerd. Eindelijk geeft de heer B. eene lijst van al de coöperatieve ver- eenigingen, in ons land opgericht sedert het tot stand komen der wet van 17 Nov. 1876, met aanwijzing der staatscourante' welke do statuten dier vereenigingen behelzen. Te Breda zal op 14, 15, 16 en 17 September e. k. eene tentoonstelling worden gehouden voor landbouw, tuin bouw, paarden, hoornvee, wolvee, varkens, land- en tuinbouwgereedschappen, bloe men, siergewassen, pluimgedierte en alles wat tot opluistering kan strekken. Voor deze tentoonstelling worden zeer belang rijke prijzen uitgeloofd, bestaande in gouden, zilveren en bronzen medailles, geldswaarden en eerediploma's. Degenen, die inzendingen wenschen te doen, worden verzocht zich vóór 15 Augustus aan te melden. Nog een paar weken en de uitvoer van lammeren naar den vasten wal zal van Teasel uit, weer een aanvang nemen. Men schat het aantal, dat dit jaar zal worden uitgevoerd, op ongeveer 18000 stuks. In voorkoop wordt nu reeds voor enkele van de beste partijtjes tot f 11.50 per stuk geboden. De lainmerenhandel zal ongetwijfeld veel voordeeliger zijn dan in het afgeloopen jaar, althans voor de veefokkers. Overal, waar men ziet, en niet het minst in onze zuid- en noord-holland- sche streken, staan de landerijen er zoo prachtig bij als in geene jaren met het begin der Meimaand gekend is. Op de weilanden is zooveel gras, dat op vele plaatsen hel vee het niet verorberen kan. Menige boer, die verleden jaar, uit gebrek aan voedereen gedeelte vee van de hand moest doen, moet er nu bijkoopen dat is een goed teeken. Uit alles laat zich aanzien, dat, zon der tegenspoed, het jaar 1889 voor den landbouwenden stand een voordeelig jaar zal zijn. En men weet het als het den boer goed gaat, gaat alles goed. In de Betuwe staan ook a'om de kerse- en pruimeboomen in vollen bloei zelden werd een zoo overvloedig gewas aanschouwd. De pereboomen bloeien eveneens voor het grootste deel en be loven, wanneer nachtvorsten of andere schadelijke invloeden zich niet doen gelden, een gunstig ooftjaar. Op last van Z. M. den Koning bracht onze gezant te Parijs aan Presi dent Carnot de gelukwenschen van Z. M. over met het mislukken van den aanslag. Z. M. is Vrijdagjl. drukbe- zig geweest, zonder vermoeid te worden of' daarvan later eenigen hinder tc ge voelen. Na het teekenen van officieele stukken heeft hij het groot aantal tele grammen van gelukwensching persoonlijk in ontvangst genomen. Men schrijft van 't Loo: H. M. de koningin gaf in de vorige week weer een blijk van haar beminne lijke wijze van omgaan met haar onder- hoorigen. De dochter van den concierge Avink werd Donderdagavond 11. de bruid. H. M. had nauwkeurig geïnformeerd hoe laat die plechtigheid gebeurde. Juist op tijd, 's avonds 7 uur, kwam H. M. in eenjnevenstaand vertrek, dat door HD. zorgen was groen gemaakt en ver licht en bood der jonge bruid een prach tige marmeren pendule met coupes aan. Het gerucht, door enkele bladen verspreid, dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin voor de feest viering ter gelegenheid van 's Konings 40-jarig regeeringsjubiló de voorkeur zouden geven aan den Maandag boven den Zondag, blijkt ongegrond te zijn. Op eene aanvrage toch, Maandagmiddag na afloop van de zitting van den zwolachen gemeenteraad tot Z.M. den Koning ge richt, is door den adjudant van dienst, namens den Koning, geantwoord, dat Z. M. volgaarne aan het gemeentebestuur de beslissing overliet omtrent het bepa len van den dag der feestviering van Hoogstdeszelfs veertig-jarig jubilé. Bij kon. besluit zijn benoemd: lo. tot minister van staat, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, vice-president van den Raad van State2o. tot comman deur in de orde van den Nederlandschen i Leeuw, mr. A. J. Swart, lid van den Raad van State, en 3o. tot ridders in I de orde van den Nederl. Leeuw jhr. i mr. J. F. Huma'da van Eysinga, lid van den Raad van State, en mr. G. Roijaards, secretaris van den Raad van I State, I In de Woensdag gehouden j vergadering van den Amsterdamschen Gemeenteraad, bleek te zijn ingekomen een adres van het bestuur van de Zui- derzee-vereeniging, houdende, onder me- dedeeling, dat de noodige ontvangsten geraamd op f 125.000, zijn verkregen het verzoek, om uitkeering van het ge durende drie jaar toegezegd subsidie van f1500 'sjaars. Voorts een adres met toelichting van de afdeeling Amsterdam van de Ver- eeniging tot bevordering van volksonder wijs in Nederland, houdende verzoek, dat van gemeentewege aan kinderen, die scholen der gemeente bezoeken, schoeisel en voedsel worde verschaft, in de gevallen waar dit noodig zal blijken een adres van jhr. J. II. Reigersberg Versluijs, met voorwaarde waarop bij de Petroleumhaven wenscht te pachten. Al deze adressen werden in handen van B. en W. gesteld om daarover te adviseeren. De agenda bevatte slechts enkele voor de stad zo!ve belangrijke aangelegen heden. Zoo werd aan de Duinwater maatschappij tot wederopzeggen vergun ning verleend, om aan de Noord-Holl. Tramweg-Mpij. Vechtwater te leveren, en aan D. Bos en G. Gresnich toege staan om een geregelden omnibusdienst te openen van de Ileerenmarkt (bij de Brouwersgracht) langs de Keizersgracht oostzijde tot aan de Binnen-Amstel en terug langs de Heerengracht oo-tzijde, tot vervoer van personen voor 7i cent en tegen retributie van f25 'sjaarsvoor iederen wagen. Maandag zijn de beide open' bare kinderspeeltuinen te Arasterdam, aan de Weteringschans en aan de Mar- nixstraat geopend. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat er plannen in be werking zijn voor het inrichten van een derden tuin. Bij het gemeentebestuur is een terrein buiten de Muiderpoort aan gevraagd, en op de beurzen der kinder- lievende burgerij zal weldra een aanval gedaan worden, om zoodoende de kosten van inrichting en beheer te kunnen dek ken. In bet vorige jaar werden de beide bestaande tuinen door 181,380 kinderen bezocht. VIBI. v. A.) Naar ons uit Amsterdam wordt gemeld, zal de socialist Van der Stadt zich weder voor den strafrechter te verantwoorden hebben wegens belee- digende uitdrukkingen in de vergadering, Dinsdagavond in het Volkspaleis gehou den, uitgesproken tegen de Regeering. NR. CL) A 1 8 een bewijs hoe sommige lotelingen in de kazerne een plaat3 zien, waar hun het ergste te wachten staat, kan gelden, dat een loteling te Amster dam, die tegen Maandag was opgeroe pen, Maandag in de Elandstraat trachtte door ophanging een einde aan zijn leven te maken. AmstCL) De kastelein van het cafe' z/De Hel" op het Damrak te Amster dam is door een deurwaarder op straat gezet. Men verneemt, dat dehee- ren Williams en Young, de amerikaan- sche luchtreizigers van Cincinnati, te Rotterdam aanstaanden Zaterdag op de rijks-marinewerf zullen opstijgen met hun momterballon en met de parachute zul len nederdalen. Hun ballon zal in een half uur gevuld worden met verwarmde lucht. In de Zondagjl. te Utrecht gehouden vergadering van de werklie- den-schaak-vereeniging werd vastgesteld, dat de schaakpartij met levende personen zal plaats hebben in de maand Juni as. in de groote zaal van het park Tivoli aldaar. De medespelenden zullen gekostumeerd, met muziek voorop, dcor de straten zich naar den strijd begeven. Door eenige schaakvrienden uit War mond zal alsdan aan genoemde vereeni- gin'4 een banier worden geschonken. Dindag werden te Gorredijk drie runderen, in het land grazende, door den bliksem ged od. Bij een hevig on weder, dat Dinsdag middag boven Nijkerk woedde, is door den bliksem een arbeider gedood, die even buiten die gemeente op het land werkzaam was. In Zelhem kwam dezer da gen een geval voor van bedriegelijke bankbreuk. Zekere K., landbouwer, gaf zich aan als failliet en deed opgave van het aanwezige bij den curator. Zoodra dit gedaan was, kwam de rijksveldwach ter, en toonde aan, dat onder de ge meente H. goederen uit den boedel ver borgen waren. K., die deze mededeeling te weten kwam, vluchtte, en hield zich vier dagen schuil in de bosscheD, doch hij werd Dinsdagavond aan de Brink bij Doesburg gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem gebracht. Re spaarbank te Deutiehem, die naar men beweert 11,000 hypotheek bezat op de goederen van K., zal, naar men vreest, door hooge taxatie van het on derpand, schade beloopen. De gemeenteraad van En schede heeft eene som van f35000 uit getrokken ypoj de tmoreiding der ne- derianasciië SöIiOól Voor nyverheid en handel, bestaande in het daarstellén eener mechanische wevery, ververij en een chemisch laboratorium, onder voorwaarde, dat het rijk zijne jaarlijksche subsidie verhooge, geëvenredigd aan de meerdere jaarlijksche uitgaven voor personeel en onderhoud. Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van uil hel engelschvan Anna Katharina Green. 15) VIII. Een opgevangen woobd. Ik leende van een mijner vrienden een ouderwetsch, maar zeer kostbaar kleinood en den daarop volgenden dag belde ik bij de gravin aaneen mooi negermeisje deed open en ik verzocht haar, mij onmiddellijk aan te dienen. Het antwoord liet zich niet lang wachtenmevrouw de gravin was ziek en kon niemand ontvangen. Daar ik mij op die wijze niet wilde laten afschepen verzocht ik de dienstbode het kleinood naar bare meesteres te brengen, en haar mede te deelen dat dit voorwerp eenig- in zijn soort was en zij nooit zulk eene schooue gelegenheid meer zou vinden Met tegenzin gehoorzaamde het meisje, maar zij kwam weldra terug om mij te zeggen dat mevrouw mij wilde ontvangen In gedachten verzonken wandelde zij de kamer op en neer, en hield in de eene hand een brief, dien zij klaarblijkelijk zooeven had geschreventoen zij mij ten laatste bemerkte verborg zij den brief in een opengeslagen boek en nam het kleinood van de tafel. Ik stond verbaasd over de verande ring die met haar had plaats gevonden sedert het welda digheidsfeesthaar gelaat stond somber het scheen of het levensvuur bij haar was uitg'ebluscbt Zij heeft alle hoop verloren, zeide ik bij mij zelf, terwijl ik mij bijna reeds beloond gevoelde voor al mijne moeite. Dit is zeer schoon, zeide zij met eene stem, die ondanks hare matheid n«g te kennen gaf, dat zulke zaken haar konden boeien. Waar komt het van daan? Kunt gij mij bewijzen dat gij liet recht bezit om het te verkoopen Ik heb niets te vreezen, mevrouw, antwoordde ik zonder de eerste vraag te beantwoorden. De geheele politie van New-York mag weten, dat ik met dit voorwerp bij u ben geweestik ben daar niet bang voor. Zij haalde de schouders op, en bekeek het voorwerp van naderbij. Ik heb zoo iets volstrekt niet noodig, antwoordde zij op moeden toon, en bovendien lieb ik van daag geen zin om iets te koopen. maar wat vraagt gij er voor? Ik noemde een fabelachtig hoogen prijs. Zij wierp een verwonderden onderzoekenden blik op mij. Gij deed beter met het aan anderen aan te bieden, want ik heb geeu geld om liet op die wijze te verspillen. Langzaam borg- ik het kleinood weer op en zeide op vleienden toon En toch zou ik het u zoo gaarne willen verkoopen, misschien Op dit oogenblik klonk eene vrouwenstem in de andere kamer. De gravin nam het kleinood mee, ging spoedig naar de kamer daarnaast en liet de deur openstaan. Zijt gij daar Amy! riep zij. Ik zag haar eene dame omhelzen, die naar de laatste mode gekleed ging en haar het sieraad toonen, mij met den vinger aanwijzende. Zonder te aarzelen, snelde ik naar het boek, waarin zij bij mijne komst den brief had gelegd ik behoefde het slechts open te slaan, en mijne nieuwsgie righeid zou bevredigd worden Ik maakte gebruik van het oogenblik. waarop de twee vriendinnen mij den rug toe keerden, opende het boek en terwijl ik een oog op de dames gevestigd hield, las 'k met het andere hetgeen volgt; «Waarde Cécile, «Ik heb mijn best gedaan om de stalen te sorteeren, die gij mij gezonden hebt maar ik ben er niet in geslaagd. Als gij uwe japon altijd op dezelfde wijze wilt garneeren, dan zal ik zien wat mevrouw Dudevant doen kanik raad u echter aan van gedachten te veranderen en donkerder fluweel te nemen. «Ik ben gisteravond op de receptie bij mevrouw Cary geweest Ik lieb daar Loulou Chittenden aangetroffen. Zij is zeer verouderd maar beeft niets van liare vroolijkheid verloren, ofschoon haar echtgenoot een speler en een drin ker is Dat bewijst dat zij eene gelukkige natuur bezit «Gij vraagt mij nieuws omtrent mijn neef Kolman Blake; ik ontmoet hem somtijds; hij is altijd gezond, maar de somberste man, dien men zich kan voorstellen. «Wat mijne hoop en mijn verlangen betreft, waarvan gij

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1