NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. L U T T i; A, Premie 12 Mei. 6e Jaargang. Zaterdag 11 Mei 1889. No. 1796. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Oranje-JNassau STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen" D IN N E X L A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublicite Mrangère G. L. IATJBF Co, JOHN F. JONES, SuccFarijs 31 his Faubourg Montmartre. Nederland ziet weer, na de droe vige lijdenssponde van Koning Willem III, met opgewekten blik den dag van 12 Mei te gemoet, een datum, van wel ken men vreesde, dat hij in een rouw dag zou veranderd zijn geworden. Er bestaat thans opnieuw reden tot openbaar vreugdebetoon en het aan staande 40-jarig jubileum van Zr. Ms. regeering herinnert nu meer dan anders aan de geschiedenis, welke Oranje en Nederland met zulk een hechten band heeft omstrengeld. Uitgaande van de gedachte, dat het niet anders dan goed kan zijn, het op komend geslacht bij iedere gelegenheid op dien historischen stond te wijzeD, heeft de heer W. F. Oost veen, die bij gelegenheid van 's Konings 70-sten ver jaardag een feestboekje voor de jeugd vervaardigde, dat terecht zeer veel koo- pers vondandermaal een aantal der schoonste bladzijden uit onze geschiede nis tot een bundel vereenigd, welke, naar wij ons voorstellen, met gretigheid door de jeugd zal worden gelezen. De Vader des Vaderlands, de Stadhouder- Koning Willem III, Jan Willem Friso, het jaar 1813, Neerlands tweede Ko ning en ten slotte de feestviering te Am sterdam op den zeventigsten verjaardag van Koning Willem III, deze vormen de reeks van personen en feiten, waarmede de schrijver in zijn bekenden, aangena- men verhaaltrant zijne lezers bezig houdt. Is zijne historische trouw daarbij onver dacht, tevens verzuimt hij geeno enkele gelegenheid om de liefde voor Oranje op te wekken en aan de dure verplich tingen te herinneren, welke ons volk je gens Oranje heeft. is de titel van dit werkje, dat na Zr. Ms. herstelling met volle recht thans weer een feestgeschenk voor het Jonge Nederland mag genoemd worden. Deze schetsen en tafereele zijn eene herinne ring aan dat roemruchtige geslacht, dat gedurende drie eeuwen lief en leed met Nederland heeft gedeeld. Opzettelijke aanbeveling behoeven de werken van den heer Oostveen niet meeren daarom zal het zeker velen aangenaam zijn te vernemen dat de Directeuren - Uitgevers van Haarlem's lagblad hebben besloten deze herinne ring aan hetgeen Nederland aan Koning WILLEM III en zijne voorvaderen te danken heelt, den Abounds als premie aan te bieden. Dit werkje telt 68 bladzijden druks en is versierd met een achttal goedge slaagde platen van merkwaardige voor vallen uit Nederlands geschiedenis alsmede de portretten van onzen Koning, zijne gemalin en het Prinsesje. Morgen, (Zaterdag), zal het aan ons bureau tegen betaling van 15 cents kunnen worden afgehaald. Tegen inzending van 20 cents in blauwe postzegels wordt deze premie den Abonné's buiten de stad franco toe- lirecteuren- Uitgevers, C, PEEREBOOM en J. B. AV Haarlem, 10 Mei 1889. In het verslag der Raadszitting van Woensdag jl. is een misstelling ingeslo pen, die verbetering eischt. Op blz. 62, den 9den regel van onderen staat, in het door den heer de Kanter gesprokene «Het doel is voortreffelijk, maar het maar het middel verderfelijk. Het cursief' gedrukte woord moet zijn: verkeerd. Buitcngewoae Vergadering ïaii den Gemeenteraad op V r ij d a g 10 Mei, des namiddags te één uur. Afwezig de leden Van Weel, Prins, Knoop Coopmans, Krol, Van cie Poll, Bijvoet, Lodewijks en Figee. Op voorstel van den Voorzitter wordt de lezing der notulen van de vorige ver gadering tot de volgende uitgesteld. De Voorzitter doet mededeeling en voorlezing van het telegram van Z. M. den Konïng in antwoord op de geluk- wenschen van den Raad in de vorige vergadering aan Z. M. gericht. Voorzitter. Ik gevoelde mij verplicht de heeren onverwacht en op korten ter mijn bijeen te roepen tengevolge van een verzoek van den kerkeraad der Ned.Herv. Gemeente. Ik heb begrepen dat de be doeling was, op het genomen besluit in zake de viering van Z. M. den Konings jubilé op Zondag terug te komen en het mijn plicht was den Raad daarover te hooren. Ook heb ik ontvangen den pre sident en den secretaris van do kiesver- eeniging «Nederland en Oranje, die meen den dat het door den Raad genomen be sluit grievend was en tot ontheiliging van den Zondag strekte. Ik heb geant woord dat ik hunne bezwaren in de ver gadering van B. en W. ter sprake zou brengen. Vervolgens heb ik ontmoet de heeren ds. Weiss en ds. Muller. D.e hebben in denzelfden geest gesproken. Op mijn verzoek hebben zij hunne grie ven medegedeeld in een schrifture Ik vind het bepaald wenschelijk een besluit te nemen, maar moet de heeren opmerkzaam maken op eene onnauwkeu righeid in het rekest van den kerkeraad der N. H. G. Blijkens een bericht in de Leidsche Courantovergenomen uit de Zwolsche Courant (Voorz. doet lezing van dit bericht) heeft Z. M. op een aanvraag van den zwolschen gemeenteraad doen antwoorden, dat hij aan den Raad over liet de feestviering op den 12en of den 13en te doen plaats hebben. Een gelijk luidend bercht leest men ook in het Dagblad van Haarlem. Nog wensch ik mede te deelen dat de Regeering order heeft gegeven dat de parade der verschillende garnizoenen zal plaats hebben op Maandag 13 Mei. Dit tot toelicht ng. (Het slot der zitting in ons volgend nummer). De uitslag der beraadslagingen is ge weest, dat de feestviering zooals bepaald is op Zondag 12 Mei zal plaats hebben. Het onderzoek der verlofgangers vau de militie te land zal voor de verlofgangers dezer gemeente worden gehouden op den Doelen Dinsdag 4 Juni e. k. Voormid. 10 uur lichting 1884. 11 h n 1885. 's Middags 12 1886. 'sNamidd. 1 1887 en'88. Vóór den aanvang der te houden pa rade, zal op den Doelen de installatie plaats hebben van de volgende nieuw benoemde officieren bij de dienstdoende schutterijlsten luitenant-kwartiermees ter W. F. Roosdorp, 2de luitenants: H. C. van Slooten, mr. C. F. Pahud de Morianges, mr. A. J. Heshuysen, J. W. Reehorst, P. C. E. von Hemert, mr. H. Tuymeiaar, J. B. Avis en C. P. W. Kriens. Verder zal het eereteeken aan den sergeant Dirk van Ake en de muzi kanten G. Kruyer en T. Postma wor den uitgereikt. Op 6 Mei is te Utrecht in het lokaal der christelijke bewaarschool van mej. W. Verdonk in de Boothstraat aange vangen het examen voor christelijke be- waarschool-bouderessen. Op 7 en 8 Mei werden 7 candidaten onderzocht van wie 6 slaagden, waaron der mej. J. Misset alhier. Op 11 en 12 Juni e. k. zal hier ter stede eene bijeenkomst worden gehouden van leden van het christelijk nationaal schoolonderwijs Men verneemt, dat ver schillende verzamelingen van kunst op die dagen voor hen kosteloos zullen toe gankelijk zijn. Da afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond, zal op Vrijdag den 17n Mei a. s. weder een feestavond ge ven, waartoe welwillende medewerking is toegezegd, van de mannenzangveree- niging «Crescendo", het kwartet uit die zangvereeniging, onlangs te Wormerveer bekroondhet kwartet «Loreley" met medewerking van vier dames, uit de «Letterlieveuden Vereeniging J. J. Cre- mer." Als solo-zangeres zal optreden mej. E. Mozer, onderwijzeres in den zang aan het Blinden-instituut te Amsterdam, geaccompagneerd door den heer G. J. Oort, evenals mej. Mozer oud leerling van dat Blinden-instituut. In het magazijn van de heeren Gebrs. van Friesland, Korte Veerstraat alhier, is een allerkeurigste feest-etalage gemaakt, die zeer de aandacht trekt. De heer van Gelder opent Zaterdag a. 8. in de Kruisstraat No. 40, een ma gazijn in heeren-, dames- en kinder mode-artikelen enz. De fraaie voorgevel en smaakvol étalage maken het tot een sierraad, te meer van die reeds zoo schoone straat. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. Een voor koetsier. Een voor ziekenoppasser. Vier voor kautoorlooper. Een voor portier. Twee voor loopwerk. Een voo schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een «oor koe vbakkesknech' Twee voer brooilbakkcrsknecht. Een voor bloemist!necht. Een \oor polychromeerder. Ken voor witte;. Een voor zajtenvijler. Twee voor metselaar. Acht voor aar Iwerkers of los werkman. Vijftien voor werkster cf schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor Uulpkookster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tol het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Donderdagavond werd op het werk van de vernieuwing der Kruisbrug een pakje gevonden. Een der werklieden opende het en zag dat het een stof inhield die op buskruit geleek. Hij wilde zich over tuigen of het dit inderdaad was en strooide er een weinig van op den grond en stak het met een lucifer aan. Het bleek inder Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: De commissie voor de feestviering ter gelegenheid van 's Konings veertigjarig jubilé, is Woensdag tengevolge van de geringe medewerking, die zij ondervond, on bonden. Toch heeft men den moed niet opge geven, maar hebben eenige heeren op zich genomen, giften te Hoofddorp en in den omtrek in te zamelen, en daar voor de kinderen der verschillende scho len feest te doen vieren, om op die wijze Z. M. veertig-jarig jubilé te herdenken. daad kruit te zijn want het ontplofte waardoor de man in het gelaat werd ge troffen. Men gelooft niet dat het pakje daar met opzet was neergelegd, maar hoe het er kwam is nog een raadsel. Letteren en Kunst. Een jong haagsch pianist, Van Bree- men, werd op het concert van «Cecilia" te 's Hage daverend toegejuicht na eene sonate van Weber, een nocturne van Chopin en een Wals van N. Rubinstein. Hij moest een extra-noramer spelen. Deze jeugdige kunstenaar is te Haarlem nog wel bekend. Inhou I Hollandsche LelieNo. 45Karakterstudie. Handwerken, door Anna de Witt. Faust. Onze in secten, door Victor van Tricht. Over alles en nog wat, door Willy. Lees tafel. Een levensdoel, door J. Ch. Blok. (slot) Bericht. Brief van mej. van Rantwijk. Oplossing van Kruisraadsel No. 10. Corresponden tie. Weekkalender. Aanbestedingen. Haarlem, 9 Mei. Door het provin ciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. het leveren van brik en steen en het bestraten der Heldersche zeewering, behoorende tot de rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland, in twee per- ceelen, raming le perceel f 1950, 2e perceel f 10050 minste inschrijver le perceel Geb. Jansen, te Nieuwediep, voor f 1857 2e perceel W. Goedkoop, te Amsterdam, voor 10800. 2o. Het verdiepen van eenige gedeelten von het Noord-Hollandsch kanaalra- mi°g ƒ19000, minste inschrijver A. Visser, te Haarlem, voor ƒ12209. Het gerucht loopt, dat Z. M. de koning a. s. Zaterdag te Amsterdam zal komen, en dat Z. M. de begeerte heeft te kennen gegeven, op Zondag den l2en Mei a. s., den 40 jarigen gedenk- l-'EUILLEÏON uit het engelschvan Anna Katharina Green. 16) IX. Eenige goudblonde haren. Een uur later bevonden wij ons bij het reeds verstijfde lijk van het arme meisje. Ik was zeer ontroerd; deze zaak was zoo geheimzinnig-, en de personen die er bij betrokken waren zoo aanzienlijk, dat ik onmogelijk mijne koelbloe digheid kon bewaren. Zonder de oorzaak te kunnen ver klaren verbeidde ik met angst bet oogenblik, dat het laken, dat liet lichaam bedekte opgelicht zou worden. Het is een mooi lichaam zeide de beambte ter wijl hij liet laken wegschoof, en het is jammer, dat de trekken niet duidelijker zijn Dat doet er weinig toe, zeide ik en wees op de verwarde goudgele haren, die liet verminkt gelaat om kransten Dit haar bewijst genoegzaam, dat deze de persoon niet is, die wij zoeken. En ik keerde mij om, en vroeg mijzelf af of er geen gevoel van verlichting' in mij opwelde. Tot mijne groote verbazing bewoog- Gryce zicli niet. Groot, tenger, met een bleek gelaat en zwarte oogen, mompelde bij. Het is inderdaad zeer jammer, dat bet gelaat niet ongeschonden gebleven is. Maar Fanny heeft ons meer dan eens verzekerd, dat juffrouw Emily zwart haar had, terwijl ditGoede hemel, riep ik uit, na opnieuw een blik op het lijk ge worpen te hebben al is bet haar blond of zwart dit is het jonge meisje, dat eenige dagen geleden in de Broome- street door den heer Blake werd aangesproken. Ik zocht mijne portefeuille en haalde het stukje van de japon te voorschijn, dat ik had opg-eraapt en vergeleek het met de lompen die men naast de doode had gelegd, liet patroon het weefsel, de kleur alles was hetzelfde. Gryce beschouwde verscheidene wonden, die ongetwijfeld met een of ander instrument waren aangebrachthet hoofd en de armen van het arme schepsel waren overal gekneusd. In alle gevallen zal mijnheer Blake moeten verkla ren, wie dit ongelukkig slachtoffer van wanhuop of van een of anderen valstrik kan zijn Hij keerde zicli om en vroeg- of het lichaam nog andere kenteekenen van gewelddadigheid droeg .Ia, antwoordde de beambte, het is letterlijk geradbraakt Gryce klemde bij wijze van bedreiging zijDe lippen op elkander Dit is een verschrikkelijke moord, zeide hij, en met eene bevende hand en bleek gelaat, bedekte bij het lijk van bet ongelukkige kind Zij is niet uit bet huis vau Blake verdwenen, her haalde ik, toen wij vertrokken, dat is zeker. Ik ben er nog zoo zeker niet van. HoeGij denkt dus dat Fanny ons een verkeerd sig nalement heeft gegeven, en ons op een dwaalspoor ge bracht beeft? Gryce glimlachte en riep den agent, die ons volgde en zeide tot hem: Geef mij het signalement, dat ik eenige dagen gele den naar de havenpolirie heb gezonden, om in geval van nood, de identiteit van een zeker iemand te kunnen con- stateeren. De agent baalde een gedrukt blad voor den dag, ik nam het van hem aan en las het volgende Zoekt het lijk van een meisje groot, slank en welge maakt, bleek, met mooi goudgeel haar van eene bizondere tintwaarschuw mij dadelijk als gij iets vindt. Gryce." Ik begrijp er niets van, zeide ik. Mijn chef sloeg mij op den schouder en zeide, op eiken lettergreep drukkende Den eerstvolgenden keer, dat gij weer eene kamer bezoekt, waar iets geheimzinnigs heeft plaats gehad, kijk dau ander de kasten. Als gij daar een kam vindt, waar zich nog eenige blonde haren aan bevinden, verschaf u dan de zekerheid dat Fanny wist wat zij zeide, toen zij be weerde, dat de jonge vrouw, die den kam had gebruikt, gitzwart haar had.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1