POLITIEK OY'EKZiCIIT. GEMENGD NIEUWS. pag zijner inhuldiging, in de Nieuwe Kerk de ochtend-godsdienstoefening bij te Uit Brussel wordt gemeld: Ter helegenheid van het veertigjarig jubileum der regeering van Koning Wil lem, zal a. s. Zondagochtend, half elf, in de nederland8cke kerk op het St. Katha- rinaplein, een plechtige dienst van dank betuiging gehouden worden. Op den avond van dienzelfden dag houdt Zr. Ms. gezant alhier, Z.Exc. ba- ron Gericke van Herwynen, receptie in het gezantschapshotol, gelegen Rue Mon- i tayer no. 32, alwaar allen hier verblij- venden Nederlanders tevens gelegenheid geboden wordt hunne handteekening te plaatsen onder een adres van hulde en gelukwen8ching, dat 's anderen daags aan Z. M. naar Het Loo zal worden opge zonden. (N. R. C.) Blijkens telegrafische be richten van den goeveneur-generaal van Nederlansch-Indië, dd. 7 en 9 dezer, is onze bezetting te Edi den 30sten April jl. en den 2den dezer slaags geweest met eene vijandige bende, door welke zij werd aangevallen. Bij die gelegenheid sneuvelde één mindere militair, en wer- er zes gewond. Daar de gemeenschap van onze versterking met de reede be dreigd werd, zond de goeverneur van Atjeh een half bataljon infanterie en eene sectie artillerie naar Edi. Deze troepen landden den 6den dezer te Edi, en tastten bij den opmarsch naar onze versterking de vijandelijke stelling nabij den hoofdweg aan, waarbij aan onze zijde zes mindere militairen gewond wer den, terwijl de vijand ongeveer zestig dooden had. (Staats Ct.) Door de fransche regeering is aan de onze het verzoek gericht de a. s. najaarsmanoeuvres door één oi meer officieeen van het fransche leger te mo gen doen bijwonen. De lijst der hoogaangesla- genen, benoembaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. be vat voor Zeeland 125 namen. De hoogste aanslag is die van den heer J. W. V'a- der te Cortgene, nl. f2376,40; de laagste die van den heer A. Erasmus te Cad- zand, met f 399,15. Een oud landbouwer ver klaart dat sedert elf jaren zulk eene warmte in de maand Mei niet gehecrscht heeft als thans, en dat men 40 jaar moet teruggaan om een jaar te vinden, waarin alles voor den landbouw in het begin van bloeimaand zoo schoon stond als nu. De Faam op het Volkspa- leis te Amsterdam zal nog dezen zomer met een electrisch licht prijken. Uit Amsterdam wordt ge meld Naar men verneemt, bestaat bij de bewoners van het Damrak het voor nemen, ernstig protest aan te teekenen tegen het g isteren gevallen raadsbesluit tot het verwijderen van het pas aange legde plantsoen en het plaatsen vau eene houten loods aldaar, voor de te houden schilderen-tentoonstelling. Door iemand die onbekend wil blijuen is aan den burgemeester een be drag van tien mille ter hand gesteld voor de te stichten volksbadhuizen, als blijvende herinnering aan den volksgeest bij de Aprilfeesten in 1887. Het was Woensdag vijf en twintig jaar geleden, dat in de Egelan tierstraat te Amsterdam het bekende „Koning Willemshuis'' werd geopend, waarin kinderen van onvermogende stad genoten kosteloos onderwijs ontvangen en dat verder gebruikt wordt voor het houden van godsdienstoefeningen of voor de bijeenkomsten der Afschaffingsver- eeniging. Het feit werd Woensdagavond op feestelijke wijze herdacht. De hoog- leerare J. H. Gunning, te Amsterdam, en J. J. P. Valeton te Utrecht, brach ten in warme bewoordingen hulde aan den grijzen stichter der instelling, den emeritus predikant ds. C. S. Ademavan Scheltema, te Yelp. Donderdag is de eerste steen gelegd voor eene nieuwe school, die naast het „Koning Willemshuis zal verrijzen. Verdacht van het vervaar digen en zich doen uitbetalen van val- sche postwisselsis te Amsterdam in bewaring gebracht een 34-jarig koopman, wonende Saenredamstraat. De door hem daarbij gebruikte stempels zijn in beslag genomen. Te Hilversum is in eene door ongeveer tachtig belangstellenden bezochte vergadering, Woensdagavond be sloten de feestviering op Maandag 13 Mei te doen doorgaan, niettegenstaande den korten van voorbereiding en het geringe bedrag waarover de commissie te bescliik- kken heelt. De gemeenteraad staat eene subsidie van flOü toe. De feestelijkheden zullen hoofdzakelijk bestaan uit muziek uitvoeringen door het corps der dd. schut terij, optocht der schoolkinderen en vuur werk. In de Sumatrastraat te 's-Hage is Woensdagmiddag een meisje van twee jaar door een steenkolenwagen overreden. De kleine is voor dooü opge nomen. Dinsdeg ontstond er opde stoomkanonneerboot de Havikaan de Nituwehaven te Rotterdam, een geschil tusschen twee matrozen, dat zóo hoog liep dat een in drift zijn mes nam en daarmede zijn kameraad een steek in de bost toebracht, tengevolge waarvan deze naar het Ziekenhuis moest worden over gebracht en in den afgeloopen nacht is overleden. De verslagene wns een jonk man van 25 jaar. Men leest in de N. R. C.i Ten aanzien van het toenemend aantal bekende oplichters, zoogenaamde koopers op krediet of //fiesschentrekkers", pleegt de rechtbank alhier in den laatsten tijd een middel toe te passen, dat door zijn groot nut op algemeene bekendheid aan- spaak heeft. Bij failliet-verklaring maakt de rechtbank namelijk gebruik van hare bevoegd om te gelasten, dat zulk een persoon in een huis van gijzeling in ver zekerde bewaring zal worden gesteld De leden van dit gilde weten het zoo aan te leggen, dat zij door de mazen der strafwet heenkruipen; doch delicht- geloovige slachtoffers hebben slecht fail lietverklaring dezer personen aan te vra gen om de voldoening te smaken, dat de handelsrechter hen door opsluiting onschadelijk maakt. De lijst voor Gelderland bevat 311 namen. Hoogstaangeslagene de heer mr. J. baron Van der Foltz te Voorst, met f 5494.1 lj^; laagste de heer W. M. -7. Arendts te Opheusden, met f 403.82& In tegenwoordigheid van den officier van justite van Arnhem had Donderdag bij Vendaal eene g' rechte lijke schouwing plaats. Zekere vrouw v. d. P., die geruimen tijd ziek was, had den laatsten tijd medicijnen ingeno men van den bekenden kwakzalver S., onder Wageningen, en hierop volgde een plotselinge dood. Door de politie te Wage- ningen is Donderdag proces-verbaal op gemaakt tegen zekere S. Cohen, uit Rot terdam, wegens het onbevoegd uitoeieneri der geneeskunst op de markt te Wage nlngen. De bewoners van den straat- weg van Utrecht naar Vreeswijk zoo schrijft men aan de Zw. Crt. zijn dezer dagen niet weinig in angst voor een niet denkbeeldig gevaar, wijl even buiten de stad, omringd door hui zen en fabrieken, op korten afstand van elkaar een paar kruitschepen in den Vaartschen Rijn liggen. Niet ten on rechte vree^en zij voor en wijzen zij op de mogelijkheid van het inslaan van den bliksem, eene mogelijkheid, die de schippers ook in 't oog hadden, toen zij de masten hunner schepen streken om daardoor een begeerlijk punt aan 't hemelvuur te onttrekken. Vroeger moes ten dergelijke schepen steeds veel verderop blijven liggen halverwege Jutfaaswaar de straatweg niet be woond is, doch nu kunnen zij vrij aan de grenzen der stad vastgemeerd liggen. Geen wonder dat de omwonenden zeer verlangen van die gevaarlijke nabuur schap verlost te worden. Te Nieuwaal is Woensdag in de Waal een 14-jarige schipperszoon van een opvarend tjalkschip gevallen en voor de oogen van zijn vader, na eenigen tijd met den stroom geworsteld te hebben, verdronken. TeJoure heeft D. Glas den dag herdacht waarop hij voor 70 jaren bij de firma Krijn s en Coboom kwee kers aldaar, in functie trad. Gedurende al die jaren diende hij zijne patroons trouw, die hem bij zijn jubilé een gou den horloge aanboden. G:as is nu 80 jaren oud, leest nog zonder bril en snoeit nog de hoogste boomen, ja, doet 's win ters nog reizen naar de friesche klei om boomen van hun overtollig hout te ont doen. Woensdagnacht geraakte op den Ginnekenschen steenweg te Breda zekere C. Meeuwesen, voerman, onder eene mallejan een voertuig waarmede boomen getransporteerd worden met het gevolg, dai hij op de plaats dood bleef. De man was blijkbaar slaapdron ken geweekt. Een als heer gekleed per soon heeft onder den naam van Olden- barneveld de Witte Tulling eene firma te Deventer opgelicht. Hij gaf op, te wonen te Zutfen en kocht hij haar twee schilderijen ter waarde van ruim f30, die hij op 20 dezer zou komen betalen. Voorts zeide hij, zich te Deventer met terwoon te zullen vestigen. Op zijn ver zoek werden hem de schilderijen aan het station van den spoorweg afgegeven. Uit. een later te Zutfen ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde persoon te Zut fen niet woont, maar dat hij daar ge tracht had eene firma op te lichten voor 50 flesschen wijn. Woensdagmiddag is de tim- merman A. de V., die werkzaam was in de nok van het dak van de gebouwd wordende pastorie te ErmelooVeldwijk, daar uit gevallen en in den kelder te recht gekomen. Ofschoon hij nog teeke nen van leven geelt, bestaat er weinig hoop op zijn behoud. Binnenkort zullen uit de groningsche gemeenten Zuidhorn en Kom merzijl ruim 50 personen naar Amerika en de Argentijnsche republiek vertrekken. Gedurende een kortstondig on weder werden Woensdag onder de gemeente Sappemeer 2 paarden, gespan nen voor de egge, door den bliksem doo- delijk getroffen. De knecht bleef onge deerd. mmmmi. T e s s e 1, 8 Mei. Aangezien de vangst van ansjovis in de zeegaten dit voorjaar nagenoeg niets beteekent, vreezen som mige visschers dat in den zomer ook op de Zuiderzee de visscherij niet veel zal opleveren. Volgens hier ontvangen be richt, loopt de vangst van ansjovis daar in de netjes, tot heden slechts van 100 tot 150 stuks per nacht. IJ m u i d e n, 8 Mei. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 20 schok kers met besomming van 1 10 tot 40 en 2 engelsche kotters met besomm. van f 120 tot 200. De prijzen waren als volgt: ta bot f6 a 9, gesorteerde tongen t 0,50 a f0,60 p. st. en schol per 50 kilo f4 a f6. Het langdurige Parnell-proces i3 geëin digd met een schitterende rechtvaardi ging van dezen staatsman. Hij heeft kun nen bewijzen hoe hij steeds, bij zijn streven naar politieke zelfstandigheid voor Ierland, zich bewogen heeft langs constitutioneelen weg en noch aan het oproerige drijven noch aan de misdaden van de uiterste partij der nationalisten steun of goed keuring heeft verleend. Zoo is zijue stel ling als opperste der Homerulers thans zuiverder en vaster geworden, dan ooit. De toeleg, door de Times tot 's mans beschaming gesmeed, is juist op het tegenovergestelde uitgeloopeu. De Times zelve is beschaamd gewordenParnell daarentegen rees door haar werk te hooger in aanzien bij voor. en tegenstanders beiden. Zoodra het kruis-verhoor Tam Parnell voor de Special Commission Dins dag was afgeloopen vielen den Ierschen staatsman twee onderscheidingen ten deel:1 hij werd gekozen tot eerelid van de j National Liberal Club te Londen, en hij ontving het eereburgerschap der stad Edinburgh. De uitslag van het verhoor is dus voor Parnell in alle opzichten eervol geweest. Een geheel andere wending dan de aanklager verwachtte, heeft de zaak ge nomen, die voor de correctioneele recht bank te Parijs is behandeld. Deze rechtbank heeft zich in de zaak van de Autoritéden graat van Beaure- paire, de Gauloisde Triboulet en de Gazette de Jrance incompetent verklaard en de heer Quesnay de Beaurepaire in de kosten veroordeeld. Deze heeft tegen dit vonnis onmiddellijk appèl aangetee- kend. De uitspraak der rechtbank berust hierop, dat de heer (Quesnay de Beaure paire niet als particulier, maar in zyne kwaliteit van magistraatspersoon belee- digd is. Deze beslissing wordt in rechts geleerde kringen te Parijs druk besproken. Alleen de aanklacht tegen de Tresse en de Intransigeant is, wat een paar artike len betreft, gegrond bevonden en zal op 22 dezer behandeld worden. Ook België heeft thans zijn monster proces en w el een waarin een groot aan tal socialisten zijn betrokken. Het wordt gevoerd te Bergen. Verrassende feiten moeten daarbij aan 't licht komen. Men wist, dat een man, die door het goevernement betaald werd, Laloi ge naamd, zich bij de socialisten had aan gesloten, om hunne plannen te leeren kennen, maar nu is gebleken, dat ook nog anderen onder de aangeklaagden handlangers der politie waren. Laloi be kende, dat hij van de politie groote som men had ontvangen. Eens werd hij tot voorzitter van een werkliedeucongres ge kozen. Een andere agent van politie, zekere Pourbaix, die thans niet te vinden is, heeft o. a. de socialisten aangespoord een anti-duitsche demonstratie te houden en de portretten van den keizer en Bis marck te verbranden, opdat men, onder voorwendsel van gevaar van internatio nale verwikkelingenstrenger maat regelen tegen de socialisten zou kunnen nemen. In Duitschland is natuurlijk de ern stige werkstaking in de westlaalsche ko lenmijnen het onderwerp van den dag. Een der grootste on^erieven, welke zij veroorzaakt, is het gebrek aan steenko len, dat reeds de ijzerindustrie belemmert. In eenige der grootste ijzorlabrieken moesten verscheidene hoogovens uitge doofd worden. Op de berlijnsche beurs is men er bevreesd om, daar juist mijn ondernemingen en ijzerfabrieken in den laatsten tijd voortdurend zijn gestegen. In de districten, waar de werkstakingen plaats hebben, neemt de ve bittering der werklieden van de ijzerfabrieken, die wegens het gebrek aan steenkolen ge dwongen zijn leeg te loopen, tegen de mijnarbeiders toe. Eenige gehuwde mijn werkers hebben den arbeid hervat in de mijnen welke het meest gevaar loopen dat zij bij geheelen stilstand onder water jeraken. Deze lieden kunnen slechts onder bescherming van soldaten werken. Sommige dagbladen beweren, dat de werkstaking aangestookt is door belgi- sche anarchisten, zonder dat de westlaal sche werklieden precies wisten tot welke revolutionaire oogmerken zij later ge bruikt zouden worden, in den laatsten tijd waren uit België een aantal arbeiders naar de westphaalsche kolenmijnen ge komen, en deze zouden tot de werkstaking hebben aangezet; ook komt er ondersteu- ni g voor de duitsche werkstakendeu uit de belgische steenkolendistricten. Daaren tegen geeft een blad, dat in het voor naamste kolendistrict van Westphalen uitkomt een statistiek, volgens welke de arbeidersloonen werkelijk sedert 1883 gestadig zijn gedaald, zoodat in 1883 voor een „schacht", dat is acht uren voortgezetten arbeid, 2 mark 72 pfenn betaald werd, en nu slechts 2 mark 57 pfenn. Om die loonsverlaging in te win nen moesten de werklieden overwerken met groote inspanning, daar tevens de prijzen van levensmiddelen en woningen aanmerkelijk stegen. In bijna alle gasfabrieken der steden in Westphalen heerscht groote bekom mering. Het bestuur der staatsspoorwegen heeft bevolen het gebruik van steenkolen zooveel mogelijk te beperken, daar de voorraden reeds klein zijn. Bovendien vreest men dat ook in de steenkolen- districten in België en Engeland werk stakingen ophanden zyn, omdat het, naar men zegt, eene interna'ionaal beraamde en georganiseerde beweging is. De werklieden blijven eischen 15 pet., verhooging van loon en zeven uren ar beid. Te Berlijn zijn de metselaars begon nen het werk te staken en wel met de taktiek van gedeeltelijke werkstakingen. Ongeveer honderd bouwwerken, waaraan 15000 metselaars gebruikt werden, staan stil, terwijl alle anderen arbeiden en met hunne verdiensten de werkstakendeu on dersteunen. Later verwisselen zij. Tot dusver is de orde nog niet gestoord. Naar aanleiding van de werkstaking in de steenkolenmijnen is tusschen de dagbladen der verschillende partijen reeds een levendige polemiek ontstaan over de vraag, wie schuld heeft aan de ontevre denheid van de werklieden. Allen geven toe dat de afzet en de prijzen van ver koop ten gunste der eigenaars van de mijnen werkelijk gestegen zijn, terwijl de loonen daalden, en hierom pleiten de dagbladen van alle partijen voor inwil liging van de eischen der werklieden. Het meest staat men verbaasd over de stilte waarmee de werkstaking werd ge organiseerd. Slechts enkele socialistische vlugschriften werden in de mijnwerken gevonden, en na 1869 is de duitsche bergwerknijverheid niet door een ramp van zooveel omvang getroffen. Vergaderingen van werkstakendeu zijn verboden op grond der socialistenwet. Heden zouden zij eene deputatie aan den keizer kiezen, die uit Kiel wat spoe diger dan het plan was, naar Berlijn terugkeert. Uit Essen wordt nog gemeld De Rheinisck - JFesip Italische Zeii/ung meldt, dat Woensdag in eene vergade- van mijnwerkers te Gelsenkirchen besloten is, vast te houden aan loonver- hooging van 15 percent en een werktijd van 7 uren. In de vergadering werd medegedeeld dat het is gelukt, eene verbinding met de mijnwerkers in Enge land België en Silezië te verkrijgen. Het internationaal karakter der bewe ging blijkt ook uit de toezending van ;elden uit het buitenland aan de werk- stakenden. Rechtszaken. Dat een man d.e tot zijn 66ste levens jaar op een onberispelijken levenswandel B.on wijzen, zelfs gedurende 28 jaren een betrekking van vertrouwen genoot, daarna verscheidene malen werd veroordeeld tot gevangenisstraf wegens diefstal van on beduidende voorwerpen en Donderdag in Den haag op 7ü-jarigen ouderdom, te rechtstond beklaagd van diefstal van een vrouwenrok, daarvoor moest eene bizon- dere onrzaak zijn, meende de verdediger mr. Slotemaker. Met het oog op dit zon derlinge verschijnsel verzocht hij een on derzoek van deskundigon naar de ver standelijke vermogens van beklaagde. Het M. vorderde 6 maanden ge vangenisstraf. De rechtbank te Heerenveen heeft den haagscnen socialist De Swart, wegens opruiing, tot eene gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. Men leest in het Handels- hlad van AntwerpenDe duitsche stoom boot Prinz Frïerfric.h Wilhelm heeft 71 landverhuizers aangebrachtdie uit Brazilië en La Plata terugkeerden. Het waren \Vest- lamingen, Walen en vier of vijl Antwerpenaars. Zij klagen over het leven aldaar, dat volgens hen waar* lijk niet houbaar moet zijn. De lieden sterven er van gebrek en ellende en het leven is er een ware slavenhandel. Van eene groep van 800 stierven er 35 per dag, zeggen zij. Ken hunner, die met 1060 franks en eene goede garderobe vertrok, komt zonder kruis of duit en op X. Het geheim in het kabinet van Blake. Mijnheer Blake is aan tafel en er is vandaag diner; maar als gij het wenscht, wil ik hem waarschuwen, dat gij er zijt. Dat is onnoodig, antwoordde Gryce, wij zullen wachten. De hofmeester hoog, g'eleidde ons door de vestibule naar een aardig klein vertrek, dat met rood behang was versierd. Ik zal mijnheer waarschuwen zeide hij en begaf zich naar de eetzaal. Ik twijfel er aan, of het einde van het diner aan den heer Blake even aangenaam zal zijn als het begin, zeide ik en plaatste een praclitigen fauteuil naast dien, waar mijn chef op zat. Denkt g-ij dat hij om ons zijne gasten zal verlaten? Neen als ik mij niet vergis, is de heer Blake zeer trotsch en zal hij zijne inwendige onrust volstrekt niet doen blijken Dat neemt niet weg, voegde ik er bij, dat ik afschrik voor de scène, die hier zal plaats vinden. Gij hebt gelijk, zeide Gryce en wierp een blik op de prachtig versierde wanden en de kostbare meubelen. Up hetzelfde oogenblik kwam een kamerdienaar met een blad vol flesschen en glazen aandragen. De heer Blake laat u groeten, mijne heeren, zeide hij, en plaatste het blad op een klein tafeltje naast ons. Hij verzoekt u, te doen alsof gij thuis waart, en zal u zoo spoedig' mogelijk opzoeken. Gryce mompelde eenige onverstaanbare woorden en wierp een vreemden blik op een aardig herderinnetje van saksisch porcelein, dat op den schoorsteenmantel stond; ik greep naar een flescli, maar zijn blik hield mij terug, zonder dat ik wist waarom Ik denk dat wij beter deden, met ons van wijn te ontbonden, - zeide Gryce. Wij bleven daar een groot half uur, en hoorden men- schenstemmen en luidruchtig' lachen van uit de eetzaal, en het eentonige tik-tak der pendule. Eindelijk stonden de gasten van tafel op, en gingen onze deur voorbij, die wij open hadden laten staan, om zoo de zalen te bereiken; zij waren allen van aanzienlijke geboorte, maar niets dan hee ren, want dames werden door Blake nooit uitg'enoodigd. Bij het zien van deze vroolijkheid tengevolge van het gezellige maal en de vertrouwelijkheid, werden de trekken van Gryce steeds donkerder en uit afgetrokkenheid, die hem anders nooit eigen was, speelde hij met zijn wandelstok. Toen na het verdwijnen van den laatsten gast, Blake de J salon binnentrad en ons verschooning' vroeg voor het lange i wachten, stond Gryce op en groette hem. terwijl op zijn g-elaat eene onverzettelijke wilskracht zetelde, zoodat ik be greep, dat hij krachtig genoeg was. om den heer des hui zes het hoofd te bieden. Gij zijt op een ongeschikt uur gekomen mijnheer, zeide Blake, en in gedachten verzonken beschouwde hij de kaart die hij in zijne hand hield. Wat is het doel van uw bezoek? Is het over politiek? Verbaasd zag ik hem aan. Speelde hij eene rol, of had hij ons werkelijk vergeten? Wij komen hier niet om over politiek te spreken, maar wel over even belangrijke zaken. Mag ik u verzoe ken die deur te sluiten. Hoewel merkbaar verrast, voldeed Blake dadelijk aan dit verzoek; toen hij Gryce nu wat nauwkeuriger had opge nomen, zeide hij van toon veranderende: Mijnheer, ik meen u reeds meer gezien te hebben. Gryce boog en glimlachte Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2