"proclamatie. BINNENLANI). POLITIEK OVERZICHT. vereeniging tot verhooging van 'slands' weerbaarheid Voor Vaderland en Ko ning", een onderlingen schietwedstrijd in de duinen onder Overveen; de prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen, vijf in getal, werden behaald als volgtle prijs Joh. v. Waard met 45 punten, 2e prijs J. W. v. d. Steur met 43, 3e prijs J. Wijdoogen met 42, 4e prijs D. Teekens met 39, 5e prijs B. Voetberg met 39. De serie bestond uit vijf schoten. Zaterdag is aan elf miliciens der lich ting 1889 alhier het getuigschrift uitge reikt, recht gevende op de bekende gunstige voorwaarden, waaronder vermin derden diensttijd. Heden den 13n Mei is het vijftig ja ren geleden, dat H. Meesterman bij de bekende firma Corn. Dyserinck en Zoon alhier in dienst trad. Omtrent deze feest viering meldt men ons dat de jubilaris heden morgen in de ter zijner eere met bloemen versierden winkel werd ontvangen. Daar werden hem door zijn patroon en het personeel geluk- wenschen aangeboden en viel hem van beide zijden een stoffelijk bewijs van belangstelling ten deel. Ook de buren toonden op dezelfde wijze hoe Meester man bij hen aangeschreven staat. Het is een in alle opzichten merk waardig jubilé dat Meesterman viert. Hij was onder drie geslachten der firma Dyserinck bij haar in bet ekking en is als zoodanig met de familie vereenzel vigd. De talrijke familie-leden bewezen dit door hunne warme blijken van be langstelling in het feest van den waar- digen man, die als trouw en eerlijk be diende in een zoo langdurigen werkkring, inderdaad velen ten voorbeeld kan zijn. De schoonste belooning die Meesterman ten deel kan vallen is echter wel de genereuse bepaling van zijn geachten patroon waardoor hem een onbezorgde toekomst is verzekerd. Letteren en Kunst. De uitvoering van //Die Jahreszeiten" door de Beverwijksche Zangvereeniging, directeur de heer L. Berckenhoff, is zeer naar wensch geslaagd. De solisten mej. J. Landré en de heeren Schmeink en Orelio hadden veel succes. S. De Lange is uitgenoodigd dezen zomer een orgelconcert te geven in het Tracadero te Parijs. Hij heeft echter voor die uitnoodiging bedankt. Zöllner, de dirigent van de keul- sche mannen-zangvereeniging, is door den koning van Italië tot ridder der Kroon orde benoemd. De dames Bettaque en Mielke zul len, evenals Behrens, dezen zomer gast- voorstellingen geven in het Livadia-the- ater te Petersburg. Hans Von Bülow zooals hij zichzelf noemt //handelsreiziger in Beet hoven" heeft met zijn concerten in Amerika zooveel geld verdiend, dat hij het volgend jaar Maart, weer voor zes weken naar New-York zal gaan. Indhoud Sempervirens No. 19: Tentoonstelling van de Afdeeling Rot terdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. III. Bloeiende planten, Bol- en Knolgewas sen. Twee aanbevelenswaardige ame- rikaansche bsamen, met een afbeelding. Chlorophytum Sternbergianum. Compylobotrys Ghiesbreghtii variegat-u Nasturtium officinale. Asperula odorata. De Paardebloem als groente. Aanbevelenswaardige nieuwe aard- appel-variëteiten. Nieuwe en oude druiven. De invloed van electrisch licht op de planten-ontwikkeling. Nederlandsche Heide Maatschappij. Verschillende mededeelingen, Ant woord op het Vraagbord. Ontvangen prijscouranten. Correspondentie. Namens de Vereeniging van burgerlijke ingenieurs is aan Z. M. den Koning, beschermheer der Vereeni ging, een adres van hulde aangeboden by gelegenheid van het heugelijk feest van Zr. Ms. 40-jarige regeering. Een buitengewoon nommer van de! Nederlandsche Staatscourant bevat de vol- Geliefde Landgenooten en Onderdanen! Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk ge trouw is gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almach tige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk roep Ik op dezen plechtigen dag dienzelfden zegen in. De herinne ring aan het verleden is Mij een waar borg voor de toekomstOranje en Ne derland onder Gods zegen den, krachtig en vrij! Het Loo12 Mei 1889. WILLEM. De heer dr. Vinkhuizen, Zr. Ms. lijfarts, heeft Vrijdag zijne afscheids- visite aan den Koning gebracht. Hieruit mag men afleiden, dat Zr. Ms. toestand bij voortdurig gunstig blijft. Men meld uit Apeldoorn van 11 MeiReeds heden is het feest op het Loo aangevangen. Aan allen, die op het domein werkzaam zijn, zij geschen ken in den vorm van geld, wijn, bier, sigajen, tabak en koek uitgereikt. De Prinses reikte en ander uit met de woor den //dit is van Pa". In het Park ver maakten zich de kinderen met de voor stellingen van Bamberg en de poppenkast. Van hen, die op 12 Me1 1849bij de inhuldiging des Konings, leden waren van de Eerste Kamer der Staten-Generaalis geen enkele meer in leven. Van de toenmalige leden der Tweede Kamer zijn er nog 7 in leven de heeren mr. J. B. J. Hengst, mr. J. P. P. baron van Zuylen een Nijevelt, beiden thans leden van de Eerste Kamer, mr. J. Dirks te Leeuwarden, mr. D. van Eek te 's-Hage, mr. A. W. Engelen te1 qdel, mr. W. Wintgens te 's Hage, en mr. LI. J. Smit in Noord-Brabant. Het adres voor afschaffing van belasting op de eerste levensbehoef ten aan Z. M. den Koning, is te Mon nikendam door ruim 159 personen, allen belastingbetalenden, waaronder tien nota belen, geteekend. De Tijd deelt mede dat te Breda de R. K. militairen van het wa pen der veld-artillerie door den comman deerenden hoofdofficier van dat wapen bemoeilijkt zijn in het vervullen hunner Paasplichten. De pastoor heeft hierover een bezwaarschrift aan den minister van Oorlog gezonden. De aannemers, die het lichten van de gezonken spoorboot Friesland hebben aangenomenwaren reed3 zoo ver met hun werkzaamheden gevorderd, dat met door stoom uitpom pen van het water kon worden aange vangen. Nadat men eenige uren met kracht had doorgepompt, kwam niet de minste verandering in den toestand van de gezonken stoomboot. Men vermoedt, dat de waterdichte schotten in de stoomboot zich hebben begeven, of dat de stoomboot op de hoogte van den ketel is gebroken. De werkzaamheden zijn voorloopig geslaakt. De burgemeester van A m- sterdam woonde Zaterdag het feestmaal bij, dat op het stadhuis te Parijs aan de buitenlandsche gemeentebesturen werd aangeboden. Carnot en de ministers wa ren davrbij aanwezig. Antwoordende op een heildronk, sprak Carnot eene rede uit, waarin hij de stad Parijs, Frank rijk en de vreemde natiën, die tot het welslagen der tentoonstelling bijdroegen, zijn warmen dank betuigde. De tentoonstelling zeide hij is een bewijs, dat Frankrijk werkzaam is aan den vrede en broederschap der vol ken. De rede werd begroet met de kreten Leve CarnotLeve de redubliek! De te Amsterdam bestaande damesrestauratie van mevrouw de wed. Yan Nooten, heeft tamelijk veel succes. Hierdoor aangemoedigd, zal mevr. Van Nooten aldaar weldra eene gelegenheid openen voor onderwijzeressen, waar dezo in een afzonderlijk vertrek, tegen zeer matigen prijs kunnen spijzen. Men meldt uit Amsterdam: Onder de soc.-democratische arbeiders alhier is er ernstig sprake van om zich af te scheiden van de partij. Uit Muiderberg wordtaan de N. R. O. gemeldToen Zaterdagoch tend de Gooische stoomtram over de Hakkelaarsbrug reed, zakte deze in, als een gevolg, denkt men, van de aanvaring van een schip. Een der dwarsliggers was gebroken. Gelukkig kwam de tram vei lig aan de overzijde en ondervond alleen het verkeer eenige vertraging. De op zichter van den waterstaat en de direc teur der stoomtram waren spoedig op de plaats des onheils, zoodat de passage binnenkort weer vrij was. Zaterdagnacht is de Oran- vlag, die van den haagschen toren uit stak, door personen, die d n toren zijn weten binnen te dringen, verwisseld voor eene roode vlag. Voor 9 uur wapperde echter weder de Oranjevlag van den toren. De politie doet ijverig onderzoek. Gedurende eenige dagen is in de kleine zaal van de «Place des Pays-Bas" te Rotterdam tentoongesteld geweest een kunstig vervaardigd model van het tooneel in het beroemde Scale- theater te Milaan, in alle bizonderheden zoo nauwkeurig mogelijk nagemaakt. De vervaardiger besteedde daaraan zes jaren arbeid. Willem Visscher, oud 20 jaar, varensgezel, wonende te Egmond, had Zaterdag op ongeveer tien minuten afstand van de gemeente Schipluiden de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten het raampje te steken, juist op het oogen- blik dat de schuit onder eene brug zou doorgaan, tengevolge waarvan zijn hoofd beklemd geraakte en hem de ooren bijna van het hoofd werden gescheurd, terwijl hij daarenboven inwendig is gekneusd. Nadat hij te Schipluiden voorloopig ge neeskundig was behand, is hij bij aan komst te Delft naar het gasthuis over gebracht. Zaterdagvoormiddag kwam een extra trein met engelsche steenkolen van Vlissingen het station Venloo binnen, met bestemming voor de fabriek van Krupp te Essen. Land- en Tuinbouw. Bescherming van zaden tegen muizen en vogels. Eene zeer onaangename waar neming is het, als vluchten musschen, duiven en kraaien op de bezaaide velden zich neerzetten om het gezaaide zaad weg te rooven, of als men ontdekt dat muizen het uitgezaaide opvreten. Alle mogelijke middelen daartegen zijn er aanbevolen, alsvallen in allerlei vor men fosforuspillenstrychninetarwe kleine Orsinibommen, vlasscherven, vo gelverschrikkers in allerlei gedaanten, en toch worden de zaden opgevreten. Vol gens Annalen des Acker- und Gartenbau- Vereins is er echter een onschadelijk en afdoend middel daartegen. Alle zaden waarvoor men vreest dat zij opgevreten zullen wordenbevochtige men en be- strooie ze daarna met zooveel menie dat alle korrels met dit poeder over trokken zijn. Op deze wijze gezaaid zal geen vogel of muis ze aanraken, ter wijl het kiemvermogen er niet het minst door lijdt. (I. Ct.) Rechtszaken. Cherchez la femme; mocht men ter terechtzitting der vijfde kamer der Am- 8terdamsche rechtbank vragen bij de be handeling der zaak tegen een jongmensch, candidaat arts, die zich te verantwoor den had ter zake van mishandeling. Op een avond in dj maand Maart wandel den twee dames, moeder en dochter, met den verloofde van laatstgenoemde op de Weteringsschans, toen de bekl. dien ver loofde op den schouder tikte en, zich voorstellende, hem uitdaagde om eens te vechten. Toen hierop een weigering volgde, greep het driftige jongmensch den ander in den kraag, zoodat hij tegen de straatdeur terecht kwam. Van daar vervolging. De mishandelde met de beide dames kwamen als getuigen. De bekl. weigerde eerst op de vraag van den president, wat de aanleiding tot dezen aanval geweest was, te ant woorden, doch eindelijk kwam er uit, dat hij reeds acht jaren verloofd was ge weest met dezelfde jonge dame. De off. van justitie mr. A. A. Pelerin, scheen dan ook het fijne van de zaak goed in te zien, althans, vond in de omstandigheden aanleiding slechts eene geldboete te vra gen. Bekl's verdediger, mr. L. W. van Gigch, schetste in eenige humoristische trekken de toedracht der zaak, waarbij de rechters een glimlach niet konden onderdrukken, en concludeerde tot vrij spraak. K ÜLONiËN, BATAVIA, lü April. Het vonnis, door de rechtbank van omgang den 6en December 1888 in de eerste tjilegonsche muiterszaak gewezen, waarbij van de 28 beklaagden 3 werden vrijgesproken en 25 ter dood veroordeeld, is door de 2de kamer van het hoogge rechtshof (voorzitter mr. Filtz, leden mrs. Kramer en Van de Poel) bij arrest van 6 April jl. overeenkomstig de conclusie van het openbaar ministerie (advocaat- generaal mr. Phitzinger) bekrachtigd. Onder de veroordeelden bevindt zich de beruchte njai Kamsidah: de anderen zijn allen mannen. Het fiat executio is reeds door den goeverneur-generaal verleend, hetgeen echter niets te maken heeft met het al dan niet verleenen van gratie. In de tweede strafzaak is reeds door het openbaar ministerie conclusie geno men, zoodat de uitspraak van het hof over niet te langen tijd kan worden te- gemoetgezien. Ook zijn de processtukken van de derde tjilegonsche muiterszaak bij het hoogge rechtshof ingediend. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Eu ropa, wegens ziekte, aan den directeur van binnenl. best. .T. M. van Vleuten en den houtvester le kl. bij het boschwezen op Java en Madura, J. C. von Hertling; wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg dr. F. H. Bauer en aan den contr. le kl. bij het binnenl. best. op Java en Madoera L. Th. Schneider. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Eu ropa wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned. Indië aan den kapt.-kwartierm. bij de mil. admin. G. P. van der Waart van Gulik; wegens 12 jaren onafgebr. dienst aan den 2en luit.-kwartierm. bij de mil. adm. P. M. van Heijcop ten Ham. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uitdeind. bl. van 28 Maart tot 10 April.) GEHUWDC. A. J. Canter Visscher en C. F. W. Willers, Kemantran. J. F. Fredriksz en de inl. vrouw Djaleha oek genaamd Maria, Semarang. J. van der Wouden en K. F. J. Klerks, Semarang. BEVALLEN: J. L. Waardenburg- Van Sprew, z., Soerabaja. W. de Bergh-d'Arnaud van Boeckholtz, d., Soe rabaja. S. E. V. A. van der Bei- Riedel, z., Soerabaja. Sneep-Camps, d., Batavia. J. Jordan, d., Soerabaja. A. C. P. Vincentie-Samuelsz, z., Se marang. A. M. Winkelaar-Scïpio,. z., Semarang. OVERLEDEN: Ch. Bruins, 3 m., Soerabaja. G. P. Christiaan, 4 m., Soerabaja. T. Sturmer-Plume, 52., Batavia. W J. Rutgers van der Loeff, Deli. J. F. Turpijn, 55 j., Semarang. Naar het schijnt, heeft de houding der mijn-eigenaren, die de onderwerping der arbeiders op genade en ongenade eischten, alvorens zij in eenige concessie willen treden, ook in de regeeringskringon een onaangenamen indruk gomaakt, te meer omdat algemeen wordt erkend, dat de algemeene toestand voor de kolenindustrie rijkelijk gunstig genoeg is om eene ver hooging van loonen toe te laten. De mijn eigenaren beweren, dat de arbeiders nog maar eenige dagen de middelen bezitten om in hun levensonderhoud te voorzien, en zich dan wel zullen moeten onder werpen. Van andere zijde echter wordt daareDtegen ingebracht, dat de arbeiders slechts maandelijks hun loon ontvangen, zoodat zij juist nu de middelen bezaten om het zeker tot 24 Mei, als wanneer het betaaldag is, uit te houden, zelfs nog wel iets langer, daar in verschillende burgerkringen in de steden, zooals bij kooplieden, enz. geld wordt ingezameld voor de werkstakenden, die veel sympathie ondervinden. Tegen voortduur van de werkstakingen, weken lang, rijzen echter in vele kringen ernstige bedenkingen. Thans reeds vindt allerwege het spoor wegverkeer wegens gebrek aan kolen, be perking, en bovendien komen er met elk uur van alle kanten Jobstijdingen, dat talrijke fabrieken wegens kolengebrek moeten sluiten. De transatlantische stoom vaarten loopen gevaar den dienst te moeten staken. Zelfs brouwerijen in Dortmund hebben hun bedrijf gestaakt. Onder zulse omstandigheden bevat de Norddeutsche een, blijkbaar van regeeringzijde af komstig artikel, waarin tamelijk scherp, noewel dan ook eenigszins tussclien de regels door, aan de werkgevers dringend wordt aangeraden de hand tot verzoening te reiken, omdat zij aan de werkstakin gen mede schuldig zijn. Het heet ook, dat er onder de mede werking der regeering een scheidsgerecht tot stand zal komen. Te Berlijn dreigen thans 4000 schil dersgezellen met werkstaking eu in Llain- burg hebben de gezamenlijke brouwers knechts het werk gestaakt. Uit Essen wordt gemeld: De vertegen woordigers der gezamenlijke mijngroeven in het Opper-bergambtdistrict Dortmund verklaren ernstig, besloten te zijn ver hoogde loonen toe te staan, wanneer de arbeiders het werk weder zullen hebben opgevat. Zij verklaren, dat het onmoge lijk en onzinnig zou zijn, tot eene alge meene loonsverhooging een bepaalde per centage te besluiten, en zeggen, dat de eisch tot inkrimping van den werktijd van 8 uren eiken zaakkundigen grond mist. Naar uit Dortmund gemeld wordt, is de voor Zaterdagochtend bijeengeroepen samenkomst van alle mijnwerkers in het district Dortmund door de politie, op grond van de socialistenwet, verboden. Dit in geen enkel opzicht te verdedigen verbod wekt groote ontevredenheid en ergenis. De Figaro heeft van de levenswijze van generaal Boulanger te Londen eene breed voerige beschrijving gegeven. Ook zijne woning en de stal voor twaalf paarden worden met zorg afgeschilderd. De generaal staat te zes uur op. Van 8 tot 10 uren ziet hij de ingekomen brie ven en dagbladen na en beantwoordt de eerste. Te tien uren audiëntie, waarop hij in de eerste dagen vooral dagblad schrijvers ontving, die hij allen, zonder onderscheid van party of landaard, me de meeste welwillendheid te woord stond.T© houdster uitermate bevreesd is, als hij zich in de bewuste kamer bevind, en terzelfder tijd drukt elk gebaar en elk woord hare diepe droefheid uit. Ja, vervolgde Gryce. zonder acht te slaan op den onderzoekenden blik, dien Blake op hem vestigde, ja, dat alles wekt de nieuwsgierigheid op en eischt een onder zoek, en daardoor komen weer andere feiten aan het licht, die ik zal aanhalen: de geheimzinnige eigenaar van het huis bevondt zich in den tuin op het oogenblik, dat het meisje verdweenhij keek zelfs door de traliën van het hek, toen het meisje aan de handen der overweldigers ont snapt, hem naderde, blijkbaar verlangende weer in huis te komen, maar toen zij hem bemerkte, gaf zij toe aan haren angst en vlood heen, om zich bij de mannen te voegen, aan wie zij had willen ontsnappen. Hebt gij gesproken, mijnheer? vroeg Gryce eens klaps, terwijl hij de punten van zijne laarzen beschouwde. Blake knikte van neen. Hij scheen echter zeer ontroerd, na die bondige woorden van mijn chef. Het onderzoek heeft ons nog met twee of drie andere belangrijke feiten bekend gemaakt. Ten eerste, de persoon in kwestie mijdt de vrouwen, daarentegen brengt hij het grootste gedeelte van zijn tijd door met de beruchte wijken van New-York te doorkruisen, waar men hem dikwijls heeft zien spreken met meisjes, die een onzedelijk leven leidden. Men heeft reden te gelooven, dat naar aanleiding van het signalement, het laatste dier ongelukkige schep sels, waarmee hij gesproken heeft, het meisje is, dat zijn huis heeft verlaten Houd op, zeide Blake op bevelenden toon, daarin vergist gij u, dat is onmogelijk. En waarom? Omdat het meisje, waarvan hier sprake is, prachtig goudblond haar had, hetgeen niet het geval is met het meisje, dat in mijn huis woonde. Inderdaad! Ik meende, dat gij haar nooit had opge merkt, mijnheer! Ik zou haar wel opgemerkt hebben, als zij goudblond haar had. Gryce glimlachte en opende zijne portefeuille. Hier hebt gij een monster, zeide hij, en toonde eene haarlok; het heeft eene zonderlinge kleur, niet waar? Het is overigens hetzelfde als dat van het jonge meisje, dat gij dien avond hebt aangesproken. Blake maakte zich van de haarlok meester, en drukte die hartstochtelijk tegen zijn hart, terwijl hij met schrille stem riep: Waar komt dat haar vandaan? Uit den kam, die door miss Emily gebruikt werd op den avond, dat zij is verdwenen. Blake wierp de lok weg en zeide, Gryce strak aankij kende. Wij verliezen onzen tijd, en alles wat gij mij verteld hebt, verontschuldigt noch uwe aanwezigheid in dit huis, noch uwe wijze van handelen. Ik ben er de man niet naar om met mij te laten spelen; wat verbergt gij mij? Gryce stond op, na vluchtig een blik op mij geworpen, te hebben; Gij hebt gelijk en.... Wenscht gij, dat ik zal voort gaan? vroeg hij. Natuurlijk. Gij moet alles wat gij weet vertellen, want ik veronderstel dat ik er niets bij zal verliezen. Wat hebt gij mij te vertellen ten opzichte van mijn bezoek aan de familie Schoenmaker? Ernstig schudde Gryce het hoofd. Wat? Wilt gij van die geheimzinnige zaak niet spreken? Ik ben hier niet gekomen om over geheimzinnigheden te spreken, die niets te maken hebben, met het verdwenen meisje, dat ik moet terugvinden. (Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2