ia de feestelijke stemming over het alge meen hier niet zeer groot. Yan een in drukwekkend schouwspel, als welk de hoofdstad opleverde by gelegenheid van het 25jarig koningschap, het eerste bezoek van Koningin Emma aan de hoofdstad de herdenking van den 70sten geboortedag van Z. M. enz., kan men thans niet spreken. De tijd om een groot feest te organiseeren ontbrak, en de toebereidselen, die daarvoor dage lijks noodig zijn plegen, gewoonlijk als van zelf, de feeststemming mede te brengen. Toch schijnt er vrij algemeen een ge voel van oprechte dankbaarheid te lieer- 8Chen over den ommekeer in 's Konings gezondheid. Want overal hoort men na het jammeren over den korten tijd voor een groot feest, de dankbare uiting over de spoedige, ja plotseling ingetreden be terschap bij Z M. Dit maakt dat de feeststemming meer innig genoegelijk, dan luidruchtig vroolijk is. Toch prijken vele groote café's, als „Krasnapolsky", Panopticum", „Palais Roy al'', enz. met toepasselijke versierin gen, terwijl ook in vele winkels busten van Z. M. te midden van draperie en groen zijn aangebracht, van welke die van de firma H. F. Janse Zonen, Kalverstraat, wellicht de fraaiste en kostbaarste is. Bij eene wandeling door de stad trok het opnieuw onze aandacht, dat deW l- lemstraters weder zoo ondubbelzinnig van hunne Oranjegezindheid doen blijken. Geen huis waaruit niet eene groote of kleine vlag wapperde, terwijl het huis van Mens, naar men zeide, van boven tot beneden met groen en kunstbloemen is versierd, waaraan de gansche Zater dagnacht is besteed. In den Stadsschouwburg vingen de feestelijkheden reeds gisterenavond aan, met eene kostelooze voorstelling, den leden van vele vereenigingen of lichamen met hunne vrouwen, door de vereeniging z/Het Nedcrl. Tooneel" aangeboden. Na een feest-ouverture, droeg mej. Sophie Bos het Wilhelmus voor, werden ver volgens door de zangvereeniging Amstels Werkman" eenige liederen gezongen, en ten slotte een dramatisch tafereel Oranje en Nederland van H. J. Schimmel, opge voerd, In twelk heloten werd met eene apotheose waarin 's Konings borstbeeld de hoofdfiguur was. Aan geestdrift in dezen kring geen gebrek Hedenochtend liet zich het carillon van den Daratoren herhaaldelijk hooren. Eene talrijke me nigte vreemdelingen beweegt zich reeds door de straten. Straks te 1 uur en he denavond op verschillende punten muziek. Hedenavond vuurwerken op IJ en Amstel en bengaalsche verlichting van vele torens. Te 12 ure had er parade plaats in de plantage Middenlaau, waaraan deelnamen 7e reg. infanterie, 2e reg. vesting-artil lerie, 1 bataljon mariniers, een bataljon schutterij en een detachement huzaren. De stafmuziekkorpsen der dd. schut terij en van het 7e regiment infanterie, j luisterden liet schouwspel op. Zij werd geïnspecteerd door generaal- majoor J, 0. C. den Beer Poortugael, commandant der stelling Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling eu gecommandeerd door den luit.-kol. Kamps van het 7e reg. infanterie. De avond-feestvreugde is algemeen. Het schijnt alsof ds gansche bevolking zich op straat beweegt, zoo druk is het in alle deelen der stad, terwijl overal de beste stemming heerscht, gelijk op de woeligste dagen der Aprilfeesten. In alle straten van het centrum der stad trekt eene joelende, jubelende menigte op en neer en doet de lucht weergalmen van de vaderlandsche liederen. De grondtoon er van is weder het leve Willem 111 en Oranje hoven Vele ingezetenen hebben geïllumineerd, waardoor aan het spontane der feest viering meer nadruk schijnt gegeven te worden. Aan Amstel en IJ slaagde het vuurwerk, natuurlijk weder ten aanschou wen van tienduizenden, uitnemend. In één woord, het is voor Amsterdam, met het oog op Je deelneming van alle standen en klassen, een waarlyk algemeen nationaal feest. Het onderstaande adres is door den gemeenteraad van Amsterdam verzonden Aan Zijne Majesteit den Koning. Sire Moge het voor de hoofdstad des rijks eene groote teleurstelling zijn, dat zij Uwe Majesteit op dezen treffelijken, veertigsten herinneringsdag van Hoogst- deszelfs inhuldiging niet binnen hare veste mag zienzij acht het niettemin ieen onschatbaar voorrecht, dat zij Uwe Majesteit mag nade/en met de betuiging van de innigste blijdschap over het her- stel van eene ernstige ziekte, en dat zij aan den dank aan den Almachtige voor dat herstel de bede kan verbinden, dat het Hem behage, aan Uwe Majesteit een lang en krachtig leven te schenken tot vreugde en zegen van Hoogstdeszelfs gezin en de natietot heil van het Vaderland. Wat dat Vaderland op den dag vau heden gevoelt, Sirewat ook in de harten der amsterdamsehe burgerij om gaat, bij een terugblik op al het goede, dat tijdens Uwer Majesteits ge lukkige regeering haar deel is üeweest, daarvan kan dit adres van hulde en erkentelijkheid slechts een flauwe weer klank zijn. Voor de hoofdstad is het op dezen twaalf den Mei eene behoefte, om zich dankbaar te herinneren, hoe zij in steeds toe nemende ontwikkeling ruimschoots de zegeningen heeft ondervonden van den vrede, die Uwer Majesteits bestuur ge durende zulk eene lange reeks van jaren heeft gekenmerkt. Ook Amsterdam heeft in dien tijd den meer dan drie eeuwen ouden banddie Nederland aan zijn Vorstenhuis hecht, altijd vaster voelen worden; en waar dan ook de bede rijst 1 dat de levensdagen van Uwe Majesteit nog tot in groote lengte mogen gespaard worden, daar gaat z;j gepaard met die voor het behoud en de gezondheid van Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhel- raina, de Hoop van Nederland. De Gemeenteraad van Amsterdam Dé Burgemeester, {get.) VAN TIENHOVEN. De Secretaris {get.) LE JOLLE. Amsterdamden 12den Mei 1889. Uit Amsterdam meldt men: De Sophia-vereeniging vat hare taak zeer breed op. Zij heeft dezer dagen een armen man een hit bezorgd en een snorder aan een schimmel geholpen. De hit van den eerste was wegens ouderdom, het p .ard van den laatste wegens be smettelijke huidziekte door den inspecteur van het voerwezen afgekeurd. Zo der de hulp der Sophia vereeniging waren beide mannen nu broodeloos. Men meldt ons uitHilver- sum's Konings feest is Maandag alhier op een waardige wijze ge ierd. Wie had kunnen denken, dat de feestcommissie in zulk een korten tijd zóóveel tot stand had kunnen brengenOm zeven uur reveille, daarna optocht vau ongeveer zestienhonderd schoolkinde. en, parade der schutterij, groote optocht waaraan door verschillende corpöratiën werd deelgeno men, muziekuitvoeringen enz. enz. Zoo wel door particulieren als door de feest commissie waren op verschillende plaat sen eerebogen en illumination aangebracht. Een schitterend vuurwerk op den Trom penberg besloot het feest, waarover, zoo als een der sprekers in eeu toost zich uitliet, nog veertig jaren zal gesproken worden. Bij het bestuur der Prins Hendrik stichting te Egmond aan zee bestaat het voornemen, boven den ingang van dat gebouw het model van een oor logsschip te doen plaatsen, welk model door bemiddeling van 's rijks marine in het bezit dier stichting is gekomen. Zondag kregen te 's-Ii age in de Maliebaan twee mannen om een kleinig heid twist en sneed de een den ander met een mes in den hals. Beiden werden gearresteerd. Door de politie te Delft is in beslag genomen en ter beschikking gesteld van de justitie een valsche guldeu, borstbeeld koning Willem II, jaartal 1847, welk stuk door een neringdoende is ontvangen, zonder dat hij wist van wien en wanneer. De klokkenist, die Maan- dagmorgen te Arnhem het carillon be speelde, had eene eigenaardige opvatting van zijn taak, toen hij op den prachtigen Meimorgen, ter eere van de 40-jarige regeering van onzen 72-jarigen Koning, die letzte Rose deed hooren. Te ruim kwart voor negen kou de feestvierende stad dezen klaagtoon vernemen, die ge lukkig te negen uur werd afgewisseld door het automatische, maar krachtige Reveil du lionwaarmede het uur wordt aangekondigd. Op de postkar, die tc Arn hem, de brieven enz. van het postkantoor naar het station rijdt, had Maandag bij eiken rit een besteller plaats genomen, die de trompet blazen kon. Op zijn tocht liet hij het Wilhelmus en net Wien Neerlandsch bloed hooren. Te Leende (N. - B.) heeft het zoo gehageld, dat ongeveer de helft der te veld staande rogge vernield is; ook hebben liet gras en de klaver, alsmede de vruchtboomen, veel geleden. De schade wordt begroot op minstens 4^,000. In de drentsche dorpen, waar in de laatste jaren altijd overvloe dig arbeiders warenheerscht thans tengevolge van de ruimere verdiensten in de venen, gebrek aan arbeiders. Verre weg de «leesten hunner gaan weer dage lijks naar de veens reken en verdienen daar flinke dagloonen. De commissionair P. b. te Leeuwarden, die sedert eenige dagen spoorloos is verdwenen, wordt verdacht zich schuldig geinaak te hebben aan verduistering van geld ten nadeele van de stoom-stroo-cartonfabriek aldaar. Reeds sedert eenige n t ij hadden eenige gezinnen te Joure het voornemen opgevat, naar de Argentïjn- sche republiek te vertrekken; doch de uiteenloopende berichten omtrent de voor uitzichten der emigranten aldaar hielden lieii tot dusver terug. Thans heeft een hunnerde timmermansknecht E. de Haan, de reis ondernomen, terwijl de overigen zullen wachten op de door hem te zenden berichten. Luideu deze gunstig, dan zullen zij zoo spoedig mogelijk volgen. Financieele MedecLeelingen. Blijkens het financieel verslag der Hollaridsche IJzeren Spoorw. Mpij.over 1888, bedraagt het voordeeiig saldo dei- winst- en verliesrekening 937,603.75^, zoodat na aftrek van het aan den Raad van Administratie toegekende aandeel in de winst, en van 5620 als belooning aan sommige geëmploieerdeu, dit jaar 61 per aandeel kauworden uitgedeeld, waarvan op 1 October reeds f 20 als voorloopig dividend betaald is. KOLONIËN. BATAVIA, 12 April. Per s.s. Burgemeester den Tex is weder eene zeer fraaie collectie postduiven in Indie aangebracht, af komstig van de postduiven-vereeniging //De Ooievaar" te 's Hage, bestemd voor den militairen dienst te Atjeh. De dieren zijn alle in den besten wel stand aangekomen. - Wij vernemen dat de Regeering afwijzend heeft beschikt op liet rekest van den veroordeelde E. W. F. Kearns, gewezen administrateur op de tabaks onderneming Ludwigsburg te Langkat (Deli), houdende verzoek om gratie van de hem bij 's Hofs arrest, ter zake van onwettige ge van gen hou d i n g van een per soon, gepaard aan lichamelijke pijniging, opgelegde vijf jaren tuchthuisstraf. Hoewel het Soer. HM. voor de waarheid er van niet kan instaan, daar het te vergeefs eetracht heeft mr. Oei Yan Lee op zijne reis naar Banda, te Soerabaya te ontmoeten, vermeldt het toch, dat de Regeering geweigerd zou hebben, diens benoeming als practizyn hier te lande en gelijkstelling met euro peesche vakgenooten, in verband waar mede deze doctor juris weer naar Europa terug zou gaan. De indische regeering heeft voor den dienst van 1890 de uitzending uit Nederland verzocht van 20 ambtenaren voor den burgerlijken dienst. Onder een ontzaglijken toeloop van menschen heeft te boerabaya de begra fenis van den schatrijken kapitein der Chineezen The Boen Hie op Embong Malang plaats gehad. De geheele weg, van het sterfhuis op Passar Besaar tot Embong Malang, derhalve een aanzien lijke afstand, was afgezet door gekostu meerde, en haie geschaarde inlanders met vlaggen. De stoet begaf zich ongeveer 7| uur op weg van het sterfhuis, waar drie ka onschoten werden gelost (latei- op het terrein nog zes). Alle schouten, de gewestelijke secretaris in uniform en nog een ambtenaar figureerden mede in de processie, toe welke tevens drie in- landsche muziekkorpsen behoorden. Een daarvan, onder een europeesch kapel meester, droeg een soort van uniform blauwe ias, blauwe jockeypet en witte pantalon. Van de suikerfabrieken, aan de erfgenamen toebehoorende, was een geheel eskadron loeralis ontboden en te paard gezet; ook ettelijke Chineezen in den stoet waren bereden. Het vierspan sydneyers voor den pompeusen lijkwagen bleek goed gedresseerd, en hield zich Kalm onder dé blauwe met zilver afge zette dekkloeden, Ettelijke figuren it de processie, lijkwagen, staatsiepajongs, por- tatievc airaren enz. waren zeer fraai, evenals de 1 ecoratie van het graf, het terrein en de pendopo's. Het gedrang was vreesdijk. De weg tusschen de voor zijde der begraafplaats en de europeesche erven aan den overkant had op verre na geen ruimte voor de aandringende massa volk. Het gevolg was dut de menigte, door de politieagenten terugge drongen, beklemd raakte tusschen een vi ij hoogen en gecreneleerden muur waarop eenige kinderen zaten, en de hekken der europeesche erven. Door de overmalige drukking stortten beiden in. Van de kinderen werd een meisje dade lijk te pletter geslagen, twee an'eren werden levensgevaarlijk geneusd naar het stadsverband gebracht; men vreest voor hun behoud. Door het bezwijken van een bruggeije zouden ook nog ettelijke lieden te water zijn geraakt. Onder de Euro pe-men vielen er een of twee flauw. E rst om 1 uur was de ceremonie afge- loopen en de stoet ontbonden. De kosten worden op 20 tot 30 duizend gulden begroot. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit dc bataviselie bl. van 11 tot 12 April.) BEVALLEN: Croes, d., Bidara Tjina. J. C. Brack-Bayle, d., Fort de Koek. OVERLEDEN: M. C. Leclerq de Courcelles-Van Heusdvu, 71 j., Batavia. H. L. Veen hu ijzen, 65 j., Batavia. Vergunning verleend om te repatrieeren Aan den luit. ter zee 2e kl. G. van Rijn, idem lc kl. J. W. A. F. van Ma ren Bentz van den Berg, off. v. adm. le kl. W, E. Muller, kapt. luit. ter zee J. R. Eek, ofi, v. adm. 2e kl. D. G. Krol van der Hoek. POLillEK ölldtZïOii'. Het ziet er met den toestand in de duitsche distrieten, waar de werkstaking is uitgebroken, allertreurigst uit. Gisteren hebben bijna alle mijnwerkers in het esseuer district den arbeid gestaakt, zoodat thans het geiieele aantal werkstakers ruim 90.000 bedraagt. Gelukkig houden zij zich rustig en zijn er na de laatst vermelde wanordelijkheden geen nieuwe voorgekomen. Er heelt een gerucht ge- loopcn dat er tusschen de mijnwerkers en de militairen bij Aplerbeck eene bot sing heeft plaats gehad, en daarbij vele dooden en gewonden zijn gevallen, maar dit is eenvoudig uit de lucht gegrepen en alleen hiertoe terug te brengen, dat zondagavond eenige opgeschoten knapen revolverschoten op soldaten hebben gelost waarop twee hunner gevangen genomen zyn. In de regeeringskringen lokt deze werkstaking ernstige beraadslagingen uit. Zondag had er onder voorzitterschap van den rijkskanselier en in diens palcis een langdurigen ministerraad plaats, waarbij ook de keizer tegenwoordig was. Onder de velen, die thans werkloos rondlcopen, zijn er velen, die dit niet vrijwillig doen. Te Dortmund trokken talrijke troepen naar de mijnen, waar nog voortgewerkt werd en hielden daar samenscholingen, waarbij bedreigingen werden geuit tegen allen die het werK wilden hervatten. De waterwerken aan den Ruhr, die in het geheele district de industrie van water voorzien,zijn bedreigd. Hier en daar beschermt de militaire macht hen, die den arbeid voortzetten, doch kan dit natuurlijk niet op alle plaatsen doen. Particuliere berichten aan de N. R. Ct. melden dat in het uitgebreide mijndistrict Halle, met heden te beginnen, 24 lokaaltreinen voor kolenvervoer per dag zijn ingetrokken, waarva de droe vigste gevolgen in deze nijvere s reek te wachten zijn. Ook in de kolenmijn-dis tricten van het koninkrijk Saksen eemt men zekere gisting waar, zoodat men ook daar vrees voor werkstaking koestert. Blijkens eene verklaring, door de lei ders der werkstakers in het district Essen openbaar gemaakt, zal er van de zijde der mijnwerkers geen stap tot beëindi ging van de werkstaking worden gedaan en het werk niet worden hervat alvorens de eigenaars en beheerders do bekende eischen der mijnwerkers volledig hebben ingewilligd. Groote verwachtingen worden door deze laatsien gekoesterd van de ontvangst van een deputatie van drie hunner door den keizer, welke heden te Berlijn zou plaats hebben. Het is inderdaad opmerkelijk dat op nieuw bijeenkomsten van werkstakendeii met oen „hocil!" op den keizer, als den beschermer der armen, geopend en geslo ten zijn. In een der samenkomsten werd het voorstel gedaan om van de algemeenc werkstaking uit te zonderen de mijn ,/lIercules", uit dankbaarheid jegens haar bestuur, dat in 1872, na de groote werk staking, zonder eenige tegenkanting alle mijnwerkers aanuam, die overal elders als leiders der beweging afgewezen of ontslagen werden. Na lange debatten werd het voorstel verworpen, doch alleen om dat bij aanneming de organisatie tier werkstaking zou worden verstoord. In- tusschen zijn de eischen van de arbei ders der mijn „Hercules" reeds ingewil ligd, zoodat de werzaamheden daar niet gestaakt zijn. Het socialistische blad le Peuple meldt dat, in het proces wegens aanranding der veiligheid van den staat, hetwelk op het oogenbli'i voor het hof van gezworenen te Bergen gevoerd worde, de advocaat-generaal Maandag verklaard heeltdat het openbaar ministerie de beschuldiging wegens alle aan de be schuldigden ten laste gelegde leiten, waarin zij door de geheime verklikkers betrokken werden, zal laten vallen. Het bericht wacht echter nog op be vestiging. Stellig tegengesproken wordt de tijding van het innemen der stad Khartoem door den sheik El Senoessi. Zelfs moeten inboorlingen, die de stad verlaten hebben na den datum van de gewaande veroveriug de stad, verklaard hebben, dat er zelfs geen sprake was van zijne nade.ing. GEHEMil» MEUVS; Een schilders jougen van vijlden jaren was dezer dagen werk zaam aan een huis in de Moscoustraat te Parijs. Toen de werklieden zich naar huis begeven hadden, om te schatten, moest de jongen achterblijven om op de ge reedschappen te passen. Om den tijd te korten liep i,ij hier en daar eens rond, en vond in een vlug de schilderij om. Hoe het schouwspel te beschrijven d t zich voor ons vertoonde? Op den achtergrond van het doek was het portret van eene vrouw g-eschilderd, van eene zeldzame schoonheid, die ik onmogelijk door woorden kan uitdrukken. Haar gelaats kleur was blank als ivoor het voorhoofd prachtig gewelfd, de oogen donkerb auw, en hoe zonderling het haar was goudblond Wat vermeet gij u! riep Blake met doffe stem. Ik wendde mij om. Met oogen die van woede dreigend schitterden, beschouwde hij Gryce die met het hoofd ge- hogen en met zijne hand naar het portret wijzende, daar stilzwijgend bleef staan Ik begrijp zulk eene vermetelheid niet ik. ik. Deze stotterende man met bleeke lippen en bevende han den had niets meer van dien trotschen gentleman, die ons zooeven zoo hard had toegesproken Ik heb u mijn wensch uitgedrukt, dat ik mij wilde rechtvaardigen, zeide Gryce eerbiedig, en ziehier mijne rechtvaardiging Hebt gij gelet op de kleur van het haar van de vrouw, wier portret gewoonlijk naar den wand is gekeerd Gelijkt het op die van den lok. dien gij zooeven in uwe hand hield, en die, ik verzeker het u, in den kam van het ongelukkige meisje is gevonden, dat in uw huis hoeft gewoond? Dat is nog niet alles. Beschouw als 't u blieft de kleeding- die deze dame op het portret draag-t, het is een kostbare japon van donkerblauwe zijde, en eene hals kraag- van prachtigen kant. waarvan het patroon duidelijk te zien is, eene zonderlinge broche en dan nog een bou quet van rozen Ziet gij dat alles? Wees nu zoo goed mee naar hoven te gaan Blake scheen versuft en leidzaam als een kind volg-de hij den detective die zich koelbloedig naar de kamer van Emily begaf. Gryce stak het gas aan, opende de latafel, eu zeide op steeds ernstiger toon Gij beschuldigt mij van laster, mijnheer, als ik u zeg, dat ik niet kan gelooven dat miss Emily u onbekend zou zijn Blijft u daarin nog steeds volharden als ik u deze voorwerpen toon? Terwijl hij snel een wit laken wegtrok, liet hij hem de japon van donkerblauwe zijde den kanten kraag, de broche en de verwelkte rozen zien Juffrouw Daniels verzekert ons voegde hij er bij, dat deze kleedingstukken aan juffrouw Emily behooren, die ze hierheen heeft meegenomen Durft gij nu zeggen, dat zij niet op het portret van zooeven geschilderd zijn Een doordringende kreet ontsnapte aan de lippen van Blake, en vóór de latafel viel hij op zijne knieën. O, mijn God! mijn God! kreet hij. Wat be- teekeud dit alles? Toen stond hij eensklaps op. sidderende van ontroering, en schelde heftig. Waar is juffrouw Daniels Laat haar dadelijk hier ko men, zeide hij tot Fanny, die bij de deur stond Juffrouw Daniels is uitgegaan, mijnheer, antwoordde zij, dadelijk na het middagmaal Uitgegaan! Hoe laat? Ja mijnheer; sedert eenigen tijd gaat zij dikwijls des avonds uit. Laat zij, zoodra zij terug is hij mij komen. Hij beschouwde opnieuw mat ourusfigen maar tevens teederen olik den inhoud van de latafel. - Ik weet niet, wat ik van dat alles denken moet, mompelde hij, en ik kan u niet verklaren, heeren, hoe die kleedingstukken zich hier bevinden Maar als pij mij naar mijn kabinet wilt vergezellen zal ik u zoo mogelijk van eenige punten opheldering geven Het is mij uiterst pijnlijk u die mededeeiingen te moeten doen De zaken hebben echter helaas zulk eene wending genomen dat ik het geheim van mijne persoonlijke aangelegenheden niet meer voor mij kan houden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2