NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, BERICHT. 6e Jaargang. Donderdag 16 Mei 1889. No. 1800. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Orasijc-Nassau STADSNIEUWS. 151 N N E N I. A N D. FEUILLETON. Luttra. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 13a. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte! Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoof dag anten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pvblicite Etrangère G. X. BATJBE Co, JOHN E. JONASSvcc., I rij* 31 lie Faubourg Hontmartre. Van het sehoone boekje zijn nog eenige exemplaren aan ons Bureau te bekomen. Prijs 15 Centsfranco per post 20 Cents. DE UITGEVERS. Haarlem, 15 Mei 1889. De uitvoering van 't gemeentelijk mu ziekkorps zal in plaats van Woensdag, eerst Donderdag a.s. plaats vinden. De heerlijke boorden van den Rijn tusschen Mainz en Keulen zullen van heden tot en met Zaterdag in het Pano rama in de Smedestraat te zien zijn, met al wat deze aan natuurschoon zoo ryke streek zienswaardigs oplevert. Liefelijk gelegen steden en dorpen wisselen af met heerlijke wijnbergen en op stijle rotsen gelegen burgruïnen, »an waaraf men de bekoorlijkste vergezichten op den prachtigen Rijnstroom geniet. Als eene bekende, nabijgelegen streek, zal deze 3erie zeker veel toeschouwers trekken. Hierop volgt Zondag de overal zoo veel sensatiewekkende serie van de paleizen van koning Lodewijk van Beieren (eerste serie het slot „Chiemsee". Hier ter stede, in den Haarlemschen boek- en muziekhandel, Groote Hout straat 45, is een depot geopend van oud- nationale nederlandsclie houtsnijkunst. De nederlandsche maatschappij tot bevorde ring van nijverheid heeft hare pogingen om onze nationale houtsnijkunst te doen herleven, met goed gevolg bekroond ge zien. In vele plaatsen van Nederland wordt deze kunst als huisvlijt gebezigd; ook te Haarlem zijn vele ambachtslieden met het houtsnijden bezig, en hun arbeid vii.dt goeden altrek. Letteren en Kunst. De stedelijke tentoonstelling van kunst werken van levende meesters zal te Am sterdam den 2en Sept. geopend en den 7en Oct gesloten worden. Door het ge meentebestuur worden zes gouden me dailles, ieder ter waarde van f 100, be schikbaar gesteld, tor bekroning van zulke kunstwerken, welke van uitnemend talent getuigen. Deze bekroning zal ge schieden door eene jury van zeven leden, waarvan drie door het stedelijk bestuur en vier door de inzenders worden be noemd. Inzenders die mededingen, kunneD niet tevens leden der jury zijn. De com missie voor de tentoonstelling zal bij de re., eering aanzoek doen, om van rijkswege stukken van nederlandsche kunstenaars te laten aankoopen, welke voor rijks verzamelingen waardig worden geoor deeld. De ,/Yereeniging tot bevordering van beeldende kunsten" zal voor de jaar lij ksche verloting van kunstwerken op deze tentoonstelling aankoopen doen. De wereldberoemde schilderij van Rembrandt „Nachtwacht" zal, zooals wij vernemen, eene belangrijke regeneratie ondergaan. De heer Hopman is het op gedragen dezen taak te volbrengen. Het fraaie meesterstuk is als bedolven onder een dikke laag vernis, en nu zal een aanvang gemaakt worden om aan sommige deelen de oorspronkelijke colo riet terug te geven. Het stuk is in tegen woordigheid der stedelijke commissie van den wand genomen, en zorgvuldig onder zocht. Mocht het na de kunstbewerking van den heer Hopman blijken, dat het stuk noa niet tot zijn recht is gekomen, dan zullen de noodige maatregelen ge nomen moeten worden betreffende de ver lichting der Rembrandtzaal, of de schil derij moet anders geplaatst worden. Vanwege de zangvereeniging „Am- stels Mannenkoor", zal te Amsterdam op 20, 21 en 22 Juli a. s. een zang wedstrijd gehouden worden, waartoe verschillende liedertafels worden uitgenoodigd. Een comité van 23 leden, uit ver schillende plaatsen van ons land, tot welke o. a. behooren dr. N. Beets, pas toor Brouwers, de professoren J. T. Buys, Opzoomer, Van Handel, De Savorniu Lohman en dr. Schaepman, heeft eene circulaire verzonden, welke ten doel heeft de meerdere verspreiding van dr. Burgerdijk's meesterlijke vertaling van Shakespeare te bevorderen. Nu de uitgaaf is voltooid en de intee- kenaren hunne explaren ontvangen heb ben, blijven voor den auteur nog een 400tal exemplaren beschikbaar, die het eigendom van den heer Burgerdijk zijn. Inhoud Hollandsche Lelie No. 46 Een terugblik, door Georges Regnal. Een huismusch, door Tourguenieff. Vormen Levensmoe, door C. C. ter Reehorst. Muziek (slot), door Gormen. Onze insecten, door Victor van Tricht. Roman Weekkalender. Men leest in de Staat 8 ct.: De Koning heeft den ondergeteekende opgedragen om, door middel van de Ne- derlajidsche StaatscourantZijner Majes- teits meest hartelijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Nederlandsche Volk ontvangen, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van de her innering aan Hoogst Dezelfs veertigjarige Regeering. s-Gravenhage, 14 Mei 1889. De Directeur van het Kabinet des Konings ALEWIJN. Vanwege de Pupillenschooi te Nieuwersluis is Zondag aan Z. M. den Koning aangeboden een prachtalbum bevattende eene reeks photographieën van genoemde inrichting. Het album, ongeveer 50 bij 40 cM. groot, is van rood fluweel met zilveren hoeken, terwijl eene plaat van hetzelfde metaal in het midden met het opschrift prijkt: „Aan Zijne Majesteit den Ko ning, 12 Mei 1819—1889". Óp net titelblad is het volgende ge schreven „Haren Koninklijken Oprichter en Beschermheer, bij Hoogstdeszelfs veertig jarig jubilé, uit erkentelijkheid en liefde met diepen eerbied aangeboden door de Pupillenschool". Naar aanleiding van de op- merking in de Arnh. Ct. deelt men nog mede, dat do heer W. F. Kronenberg te Deventer niet acht jaren geleden, maar reeds in 1870 tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw is benoemd. II et standbeeld van W ill em den Derde te Brixkam. De londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft van Maandag-namiddag: In het atelier der heeren W. en T. Wils. de bekende beeldhouwers van den Euston Road, werd ik heden in de ge legenheid gesteld, het thans voltooide leemen model to zien van het standbeeld van Willem den Derde, gelijk het zal worden opgericht te Brixham, ter plaatse waar de Nederlandsche gezantgraaf Van Bylandt, verleden jaar November den eersten steen heeft gelegd. Het beeld zal niet, gelijk aanvankelijk was bepaald, uit brons, maar uit wit marmer van Carara verrijzon, ter hoogte van 8 Eng. voet, op een voetstuk van graniet uit Devonshire hetwelk tien voet hoog zal wordeD. Het beeld stelt den Prins voor, terwijl hij voet aan wal zet op Engeland's bo dem. Hij draagt de sierlijke kleedij van zijnen tijd, maar met den geïmproviseer- den mantel, welken een visscher hem om de schouderen legde vóór de landing. De degen rust in de schede, hetgeen misschien niet historisch juist is; de rechterhand omknelt den breeden. ge- pluimden hoed, terwijl de linkerhand de borst drukt, als om daarmee innig te bevestigan wat zijne proclamatie reeds d< n Engelschen verkondigd had, namelijk het handhaven hunner staatkundige en godsdienstige rechten en voorrechten. Dus landt hij, onder de salvos zijner vloot en de hoezee3 zijner manschappen. Zijne geheele houding is waardig en ernstig, gelijk het gewichtigste oogenblik zijns levens betaamt, en de puntige, ietwat harde lijnen zijner uitdrukkingsvolle ge- laatsvormen komen zeer goed tot haar recht. Een paar heeren van het Brixhamsche comité zijn hier geweest en hebben, na het model to hebben geïnspecteerd, hunne goedkeuring er aan gehecht, behoudens enkele wijzigingen in onderdeelen. In Juni gaat de heer W. J. Wils naar Brixham, om toezicht te houden bij de plaatsing van de grondslagen cn van het voetstuk. Het standbeeld zelf moet den 31sten Augustus onthuld worden; doch hoe dat in zijn werk gaan zal, is mij niet recht duidelijk, daar het marmer blok waaruit Willem gebeiteld moet worden, nog niet eens hier is. Dit laat faitelijk slechts drie maanden om het beeld te vervaardigen en naar Brixham te verzenden. En het moet een kunst werk worden De heeren te Brixham zijn op den 31sten Augustus gesteld, want dan zullen er, schijnt het, roei- en zeilwedstrijden in de Torbaai plaats vinden. Het komt mij echter voor, dat het, ondanks die belangrijke reden, veel beter wezen zou, als het beeld op 5 November onthuld werd, hetgeen den beeldhouwers meer tijd laten zou om hun werk te voltooien. Bovendien zegt den 31n Augustus niets. Wat heeft Willem do Derde met re- gattas te maken? Vijf November is de dag, en geen andere. Naar het 3chijnt, was er oneenigheid over dit punt in den boezem van het comité. Het was niet het éénige punt. Ook is men het nog niet eens betref fende het opschrift onder het standbeeld. De éèn w l Latijn, de ander Hol- landsch, de derde Engelsch, de vierde Fransch. Het Engelsch heeft de beste aanspraken, het Latijn en het Hollandsch, a's voor zeer weinigen verstaanbaar minder, en het Fransch in het geheel niet. Eéne dame, die veel geld voor deze zaak gegeven heeft, staat op een Fransch inschrift, want zij is eene afstammelinge der Hugenoten en de zegepraal van Willem was de triomf van het Hugeno- tisme! Prachtige logica! Eéne zaak is gelukkigmen is het er over eens. dat „de" steen, waarop Wil lem de Derde aan wal sprong, deel moet uitmaken van des standbeelds voetstuk. Hij zal dus gelicht moeten worden uit zijne tegenwoordige rustplaats op den Havendam, om bij het nieuwe stand beeld te worden ingelijfd. Het ligt in het voornemen der heeren Wills, eenige afgietsels in gips van het standbeeld te laten maken, zoodra het klaar is. De drie eerste exemplaren zul len worden aangeboden aan Z. M. den Koning, aan de zuster Zijner Majesteit en aan graaf Van Bylandt, 's Konings vertegen woo-diger hier te lande, ook bij de grondsteenlegging te Brixham op 5 November jl. De toevoer van steenkolen. Er bestaat geen vrees, dat de gasfabrie ken te Amsterdam door de werkstaking spoedig tot stilstand gedwongen zullen worden. Wel gebruiken zij westfaalsche steenkolen, doch haar concessie eischt, dat zij drie maanden kolen in voorraad moeten hebben en deze hoeveelheid is inderdaad aanwezig. In antwoord op de telegrammen om engelsche kolen is bericht ontvangen, dat de voorraad oogenblikkelijk geen uitvoer op groote schaal veroorlooft en er gebrek aan scheepsgelegenheid bestaat. De afzending van belgische kolen gaat zeer langzaam. Dinsdag is te Amsterdam de amerikaansche luchtreiziger Willams met zijn met heete lucht ge vulden ballen van het sportterrein opgestegen. De bal lon ging bijna loodrecht de hoogte in. Op omstreeks 3100 voet liet de para- chuut los, en daalde de luchtreiziger langzaam, onder luid gejuich van de tal rijke toeschouwers, op het weiland ach ter het Willemspark neer. De !-allon zette in zuidwestelijke rich ting zijn tocht voort, terwijl hij langzaam omdraaide. Ten laatste kantelde hij ge heel en zag men den rook kronkelend ontwijken. De ballon kromp in en viel al sneller en sneller tot hij eindelijk als een uitgeknepen citroenschil op het wei land achter het Concertgebouw iets ver der dan de parachuut den grond be reikte. De voorstelling werd door een talrij ker publiek dan Maandag bijgewoond en slaagde voortreffelijk. Maandag is in 't Malieveld te 's-Hage in bewusteloozen toestand ge vonden een onbekend man, oud Oost- Indisch militair, versierd met d~ Atjeh medailles en de bronzen medaille, naar gissing 40 jaar oud, lengte 1.75 meter voorhoofd hooghaar, wenkbrauwen en oogen bruin haviks-neus mond en lippen gewoon mist de beneden hoek tanden kin, spitsbaard, aankomende uil hel engelschvan Anna Kathanna Green. 20) XI. Mijne heeren, aldus begon Blake, toen wij ons weer in zijn kabinet bevonden. gij hebt vermoed, en niet zonder reden, dat het model van deze schilderij, en het werkmeisje dat in mijn huis gewoond heeft, een en dezelfde persoon zijn Maar ik ben er zeker van dat gij van mee ning zult veranderen, als ik u zeg hoe vreemd het ook moge schijnen dat dit portret dat van mijne eclit- genoote is. Uwe échtgenoote! - riep ik verbaasd uit, wij wis ten niet, dat gij getrouwd waart. Het is mogelijk, zeide hij ironisch glimlachend, dat deze gebeurtenis zelfs aan de scherpzinnigheid der politieagenten is ontsnapt. Toen vervolgde hij op zijn gewoon beleefden toon: Zij is door mij nooit als mijne vrouw erkend, en wij hebben nooit te samen gewoond; maar als de zegening van een priester twee menschen kan vereenigen, dan is zij, die gij daar ziet, mijne wettige vrouw Hij stond op en keerde langzaam de schilderij om, zoo dat wij het vastberaden gelaat van zijne nicht, gravin de Mirac weer te zien kregen Er is niets dat mij noodzaakt, u nog meer te ver tellen; ik heb u een geheim medegedeeld met het doel, om de verdenking van mij af te weren; tot dusverre heb ik het nog aan geen enkel mensch toevertrouwd, maar de praatjes der hooze wereld en de gevolgen daarvan, zouden mij even smartelijk aandoen als een éclat Als ik nu zweeg, dan zoudt gij duizend veronderstellingen vormen, en mijn naam evenals de hare zouden weldra in een ieders mond zijn, en wie weet of er nog geen ernstiger vermoedens werden gekoesterd dan gij die tot dusverre hebt gehad. Mijne heeren. ik beschouw u als mannen van eer; mis schien hebt gij een huisgezin, vrouw en kinderen, die u dierbaar zijn; gij zult eigenliefde hebben en zorg dragen voor uw goeden naam; zeg het mij. als ik er in slaag u te overtuigen dat mijne handelwijze in den laatsten tijd volstrekt niet in verhand staat met het verdwenen meisje, in wie gij allen belangstelt, geef mij de verzekering dat ik op uwe stilzwijgendheid kan rekenen, wat die handel wijze en den reden die mij zoo deed handelen, betreft. Gij kunt volkomen op mij vertrouwen, antwoordde Gryce, voor zoover het buiten mijne ambtsbezigheid gaat Wat liet babbelen betreft, daar heb ik g-een tijd voor. En uw agent? Die is stom, als hij daarin zijn voordeel ziet. Dat is voldoendeik reken op u. En met saamgetrokken wenkbrauwen, en krampachtige handen, begon hij aldus Ondanks mijn tegenzien, om zijn naam in dit verhaal te mengen, moet ik u van mijn vader spreken. Hij was een man met een onverzettelijken wil, maar met onver- wrikbare vooroordeelen hij wenschte dat ik den goeden naam en de groote rijkdommen van onze familie in stand zou houden en van mijne kindsheid af had hij mij geleerd, dat al mijne wenschen vervuld zouden worden als ik maar den weg door hem afgebakend, bleef betreden; maar in geval ik ongehoorzaam werd, onzedelijk leefde, of din gen deed, mijn naam onwaardig, dan zou ik zonder par don onterfd en uit het vaderlijk huis verdreven worden. Toen ik den mannelijken leeftijd had bereikt werd ik ver liefd op mijne nicht Evelyn Blake, zoodat ik bijna mijne zielsrust verloorden eersten maal echter, dat ik mij voor mijn vader verklaarde zeide hij mij, nooit tot dit huwelijk zijne toestemming te zullen geven en hij raadde mij aan te gaan reizen, om deze ongelukkige liefde te overw innen. Ik was in den eersten tijd ontroostbaar, de landen en de nieuwe gezichten vermeerderden slechts mijne smart over het verlies van haar, die ik als mijn ideaal vereerde. Ik begon toen een leven vol avonturen de natuurstudde jacht waren mijne voornaamste uitspanning-en. Gver land ben ik naar Californie gegaan, heb de bloeiende bosclijes van oranjeboomen van Florida bewonderden heb de woestenijen van Canada en ook die der Noordelijke Staten bezocht. In dit laatste uitstapte, is er iets vooogevallen,

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1