NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, BERICHT. 6e Jaargang. Vrijdag 17 Mei 1889. No. 1801. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Oranje-N assau STADSNIEUWS. B 11\ N E N L A N1). F E UI L L E T O N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte.) Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de ïullicite Etrangère G. L. DAUBE §r Co., JOHN E. JONES, Succ., Barijs 3Ht's Eauhourg Montmartre. Van het sehoone boekje zijn nog eenige exemplaren aan ons Bureau te bekomen. Prijs 15 Cents; franco per post 20 Cents. DE UITGEVERS. Haarlem, 16 Mei 1889. Door den commissaris des konings in Noord-Holland is bepaald, dat het aan tal loten voor de verloting der op de paardenmarkt van 26 Juli e. k. aan te koopen paarden enz. mag bedragen 25000 en dat de prijs van elk lot zal zjjn J.De verloting zal geschieden op ;?17 Juli e. k. ten raadhuize der ge meente. Betreflende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand April kan het volgende worden medege deeld: Van in de wet genoemde besmet telijke ziekten werden ter gemeente-se cretarie aangegeven80 gevallen van mazelen. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 3 levenloos aangegevenen bedraagt 87. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 20.1. Aan lichaams zwakte stierven 6, aan kanker 2, aan mazelen 2, aan stuipen 6, aan hersen ziekten 7, aan organische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 38 (waarvan 22 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs- verteriucswerktuigen 3, aan andere oor zaken 11, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 15, van 15 ja ren 16, van 514 jaren 7, van 1420 jaren 2, van 20—50 jaren 22, van 5065 jaren 7 en van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 4. Geboren zijn 81 jongens en 65 meisjes. Woensdagavond gaf de familie Appy, van Amsterdam, hier weder ©en zeer goed geslaagde soiree musicalc in de Sociëteit „Vereeniging". 't MocV.t waar lijk jammer heeten, dat de zaal niet beter bezet was; er viel veel schoons te ge nieten. Mejuffrouw Nelly Appy, die als zange res optrad, beschikt over eene welluidende, krachtige stemzij zong hare partijen met veel tact, en had in het „Olass dich halten goldne Stunde," een harer gelukkigste oogenblikken. Mej. Ernestine Appy had eenen moei lijke taak, die zij echter waardiglijk vervulde. Niet alleen dat zij de solisten uitstekend accompagneerde, maar haar solo «Spinlied" van Wagner-Liszt wekte ieders bewondering, en daverend waren de toejuichingen van het publiek bij het einde van genoemd, inderdaad zéér zwaar stuk. Ook haar „andante Spianato en Polonaise op: 22" van Chopin, getuigden van veel studie en aanleg. Yan de heeren Henri en Louis valt eveneens veel goeds te zeggen. Beider voordracht is vol en krachtig, hunne techniek zeer ontwikkeld. Met trotsch mogen zij terugzien op dezen avondhet publiek betoonde zich zeer dankbaar voor het genotene. ArroniSi^seajOit^ TE HAARLEM Zitting van Donderdag 16 Mei 1889. Heden stonden o. a. alhier terecht: W. G., C. D. en J. D., wonende te Be verwijk, beschuldigd van een aan den heer v. L. toebehoorenden hond, op er gerlijke wijze te hebben mishandeld. Vier getuigen, waaronder dr. 8., als deskundige, werden in deze zaak gehoord. De eerste beklaagde, boerenknecht, in dienst van den landbouwer de "W., zag den hond, die niemand ooit kwaad deed, eenige schapen opjagen. In rereeniging met de twee andere beklaagden heeft hij den hond gevangen, en terwijl de eerste zijn hooivork het beest in den ne. stak, hebben de twee anderen hem in vereeniging een 10 c.M. lange snede in den buik toegebracht. Dr. S. die het beest verbonden heeft, verklaart, dat de wonde aan den buik met een scherp mes moet zijn toegebracht. De subs. off. van just, gaf zeer juist te kennen dat de jongens, die zeer wel wisten dat eene dergelijke daad even on- menschelijk als ongeoorloofd is, groote ka rakterloosheid en wreedheid hadden ge- toont.Hij achtte de feiten wettigen overtui gend bewezen, eene gestrenge straf was zijns inziens zeer gewenscht, en hij eischte tegen ieder der beklaagde 3 weken vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De keizerin van Oostenrijk wordt einde Juni te Zandvoort verwacht. Woensdagavond omstreeks 10 uur ont- stend er brand in de kajuit van het schip bevaren door schipper W. M., ter wijl het zich in het Noordzeekanaal be vond. Het vaartuig was met hout gela den en bestemd voor Purmerend. Hoe wel de schade in het vooronder nog al aanmerkelijk mag genoemd worden, is door het flink optreden van den knecht het schip grootendeels en de lading ge- geheel behouden gebleven. Als eene bizonderheid verdient ver melding dat geen der drie stoomgemalen in den Haarlemmermeerpolder van 3 tot 12 Mei tot waterloozing heeft behoeven te malen. Letteren en Kunst. De Fransche Academie van Weten schappen heeft een prijs van 3000 francs toegekend aan een werk van den heer Henri Joly, getiteld: Le C?'ime, waarvan het eerste deel is verschenen. De schrijver behandelt daarin de leer van de mis drijven en straffen van een zielkundig en zedelijk standpunt. Hij verdedigt te genover een deel der italiaansche straf- rechtgeleer en, die de toerekenbaarheid op giond van ziekelijken toestand uit sluiten, het beginsel van den vrijen wil en als uitvloeisel daarvan het recht der maatschappij om te straffen. De commissie, belast met het gereedmaken der herziening van het militaire strafwetboek, heeft V rijdag in het ministerie haar werk bijna ten einde gebracht, liet ontwerp zal nog in den loop van de tegenwoordige zitting worden ter tafel gelegd. Behalve die met den heer Kronenberg moet er nog eene soortge lijke zonderlinge vergissing hebben plaats gehad met de benoemingen in den Ned. Leeuw. De gepens. kapt.-luit. ter zee J. H. P. E. Kniphorst, voorzitter der com missie tot het alnemen der examens voor het diploma van stuurman aan boord van koopvaardijschepen, die bij Zr. Ms. be sluiten van 10 dezer, nevens den titu- lairen rang van kapt. ter zee, de ridder orde van den Ned. Leeuw ontving, was cok reeds sedert jaren met deze onder scheiding begiftigd. Omtrent de vijandelijkheden in het landschap Edi, ter Oostkust van Atjeh (vermeld in de St. Ct. van 10 dezer), is den 14en dezer het volgende telegram van den goev.-generaal Ned.-Indië bij het dep. van Koloniën ontvan en „In Edi zijn op 8 dezer de troepenen tegen den vijand opgwukt. Na hardnek- j schen kigen tegenstand, werd de vijand gesla gen met groot verlies zijnerzijds, dat ge schat wordt op 100 dooden. Onzerzijds gesneuveld de le luit. der inf. J. J. A. Gaade en vier mindere militairen; ge wond 17 mindere militairen". De vereeniging „E r a t o" te Arnhem, die Dinsdagavond een uitvoe ring gaf ten voordeele van het Kinder ziekenhuis, mocht namens H. M. de Koningin een telegram ontvangen met de mededeeling, dat H. M. 100 beschik baar stelde voor het liefdadige doel. Woensdagavond werd de voorstelling herhaald. Aan den heer J. J. van der Veen, oud-gezagvoerder te 's-IIage, is Woensdag door den commissaris van politie te Scheveningen namens het en- gelsche goeverneraent uitgereikt een paar gouden manchetknoopen, als blijk van waardeering van zijnen kant in de red ding van do bemanning der Ben Avon. Sedert eenigen tijd werden nu en dan aan het hoofdkantoor en de bijkantoren der posierijen te Amsterdam postwissels ter incasseering aangeboden en uitbetaald, die later bleken valsch te zijn. Zaterdagmiddag trok het de aan dacht van een ambtenaar aan het bij kantoor op de Prins Hendrikkade, dat de stempels op een postwissel, aangebo den door een kruiersvrouw, niet op de gewone wyze waren aangebracht, doch door een kunstvaardige hand op liet pa pier waren geteekend met een soort pot lood, in kleur overeenkomende met den gebruikelijken stempelinkt. Do brengster verklaarde haar lastgever niet te kennen, die 's avonds het ontvangen geld bij haar aan huis wel zou komen halen. De ambtenaren waren met deze verklaring wel tevreden, maar toch begaven een paar hunner zich de straat op en zagen iemand die hun verdacht voorkwam, doch wien zijzelve ook zoo verdacht voor kwam, dat hij ijlings de Foeliestraat in vluchtte, waar hij spoedig daarna met een veranderd uiterlijk weder uitkwam. Nu begon een wedloop, die weldra eindigde door het optreden van een po litie agent, waarna de jonkman naar den politiepost in den Montelbaanstoren werd overgebracht. Daar verklaarde do krui ster, dat men den rechten man niet had. zoodat de pas gevangene weder werd vrijgelaten. Dit raadsel werd later op gehelderd, doordien de arrestant op zijn vlucht gelegenheid had gehad, een baard af te rukken en een bril op te zetten. Nadere inlichtingen hadden dan ook ten gevolge, dat de politie nog dienzelfden avond den man, zekeren F., aan zijne woning in de Saenredamstraat opzocht daar een in bewerking zijnden val postwissel vond. Hij heeft ook reeds dadelijk eenige gewichtige beken tenissen afgelegd. {Stand.) De luchtreiziger Williams, die Woensdag namiddag te Rotterdam zou opstijgen, heeft daarvan moeten af zien, omdat zijn ballon, waarmede hij Dinsdag te Amsterdam opsteeg, nog niet van daar was aangekomen. In Gouda zijn Woensdag avond ongeregeldheden uitgebroken. De juiste oorzaak is nog onbekend Yan des avonds ruim 10 uur wordt gemeldDe ongeregeldheden nemen tor. De Hoog straat is grootendeels afgezet en ook op andere plaatsen, Wijdstraat en Westha ven, is eene politiemacht aanwezig, die de menigte in bedwang houdt. Oproerige dreunen worden aangeheven, en behalve de commissaris van politie zijn ook de beide wethouders in functie. Er heerscht een zeer opgewonden toestand. Een later bericht meldt De ongeregeldheden nemen voortdu rend toe. Troepen volks loopen schreeu wende langs de straten en gooien overal de ruiten in, waar niet gevlagd wordt. Op de Singels vooral is een groot aantal huizen waaraan men zijne woede koelde. Het bevreemdt menigeen dat de mili tairen niet ter hulp worden geroepen. De politie alleen kan thans weinig meer doen. Op sommige straten heeft het al den schijn of de stad in een soort van beleg verkeert. Verschillende vechtpar tijen maken den toestand nog woeliger. Woensdagnacht heeft het oude koninklijke stoomjacht Be Leeuw liggende te Hellevootsluïs, zooveel water ingekregen, dat het Woensdag bij het aanluiden der werf in den vroegen mor gen zinkende werd bevonden. Het werd dadelijk naar den wal ge haald, en de stoombrandspuit van 's rijks werf te werk gesteld om verdere on heilen te voorkomen. Waarschijnlijk is eene kraan, na het stoomen van den vorigen dag, open blij ven staan. De arbeider Nogengast te Nijmegen, wiens echtgenoote Zondag 12 Mei aan haar twaalfde kind het levens licht schonk, heeft ter gedachtenis aan het jubelfeest des Konings den nieuwen wereldburger al de voornamen van Z. M. den Koning gegeven, waarvan door den behoeftigeu man schriftelijk mededeeling aan Z. M. is gedaan. Dezer dagen hebben drie jongelingen van Aalst eene wedding schap aangegaan, die schrikkelijke ge volgen had. Zekere Yan der Stappen, zijdefabrikant, moest den weg afleg gen van Aalst naar Lede, welk dorp 5 kilometers van Aalst gelegen is. Deze weddingschap was aangegaan tusschen D. V..., onderofficier, en M. V..., student. uil hel engelschvan Anna Katharina Green. 211 XI. IiUTTBi. Zeg aan Lnttra dat zij het bed moet opmaken en de kamer op het noord-presten, zeide de oudste met eene zware stem en een duitseh accent De tweede bewoog- zich echter niet; hij droogde zich voor het vuur, dat zachtjes in den haard brandde. Dat zal zij uit zichzelf wel doen, zonder dat ik er mij mee bemoei bromde hij op wrevelig-en toon, - ik ben kletsnat. De oudste, een man van omstreeks vijftig jaar, van eene bijna herculische gestalte, Ironsde de wenkbrauwen; zijne bonding boezemde ongetwijfeld den jongste vrees in want hij wierp zijne jas op een stoel en verl et het vertrek. De jongelui van tegenwoordig zijn erg onafhanke lijk. merkte de ander op terwijl hij zich blijkbaar vrien delijk voor wilde doen, in mijn tijd waren zij gedweeër en gehoorzamer. Ik kon niet nalaten te glimlachen, terwiji ik hem op die wijze hoorde spreken over den breedgeschouderden man, die naar boven gegaan was; ik mompelde iets en ging naast het vuur zitten. Dat is uw zoon nietwaar? Ja en het jonge meisje, dat gij zooeven gezien hebt, is zijne zuster; ik ben de eig-enaar van het logement en zij bedienen; maar ik verzeker u dat er niet veel mee ver diend wordt, want er wordt hier niet veel gereisd. Dat kan ik mij voorstellen, hernam ik en dacht daarbij aan de ontelbare heuvels, die ik te paard had moe ten overtrekken. Ben ik hier ver van Pentonville ver wijderd? Zoowat twee of drie mijlen; dat is overdag niet veel, maar in dezen nacht zou het eene gevaarlijke reis zijn. Dat geloof ik, en ik ben blij een goed onderkomen te hebben gevonden want het weder wordt steeds on stuimiger Hij wierp een blik op mijne bagage, die bestond uit een valiesje, een overjas en een hengel; hij scheen ontevreden over den uitslag van zijn onderzoek. Gaat u hengelen? vroeg- hij. Ja. Onze beken zijn zeer vischrijk, en de forellen zijn er in overvloed Zijt gij alleen Deze vragen bevielen mij niet bizondermaar daar ik toch antwoord diende te geven, zeide ik Neen, ik heb een vriend te Pentonville, die zal mij vergezellen. Hij streek zich over den baard, en zag mij onheilspel lend aan. -- Wacht men dan op u? Daar ik het niet noodig vond, te antwoorden, beproefde ik om mijne voeten aan het vuur te warmen, want ik was ijskoud. Zijt gij al lang op reis? vroeg hij weer, en keek naar mijne kleeding van grof blauw laken. Reeds van het begin des zomers af. Weer diezelfde ontevreden blik. Komt gij van Troy of van New-York vervolgde hij, en beproefde tevergeefs een goedhartig gelaat te toonen. Van New-York. Dat is eene zeer groote stad, ik ben er nogal bekend. Er ligt nog al tamelijk wat geld in de groote huizen van de Wall-street, nietwaar? Ik maakte een toestemmend gebaar, hij schoof zijne stoel nog dichter bij de mijneop hetzelfde oogenblik trad zijn zoon binnendie zonder een woord te spreken, vrij postig links van mij ging zitten, zoodat ik tusschen beiden ingedrongen zat. Dit beviel mij volstrekt niet, ik stond op en vroeg- of mijne kamer gereed was Men antwoordde van niet, en tot mijne groote ontevredenheid moest ik mij weer tusschen die twee grove menschen plaatsen, die mij meer en meer afkeer inboezemden. Aldus verliep een half uurde storm woedde hevig de regen en hagelsteenen, die door den wind werden voort- gezweept maakten tegen de vensters een oorverdoovend leven, terwijl de talrijke donderslagen boven onze hoofden rommeldenhoe liet ook zij, ik gevoelde eene soort van

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1