NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, BERICHT. 6e Jaargang. Maandag 20 Mei 1889. No. 1803. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE!?: Oranje-N ussau VOLKSBOND, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1-20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Bublicite Ftrangère G. L. BAVBF 8f Co, JOHN F. JONFS, SuccParijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Dii Nnsiier Mat ait twee Mep. EERSTE BLAD. Van het schoone boekje zijn nog eenige exemplaren aan ons Bureau te bekomen. Prijs 15 Cents; franco per post 20 Cents. DE UITGEVERS. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Mei 1889. Zondag den 19en Mei zal in het Mu seum van Kunstnijverhetd alhier, nog tentoongesteld zijn eene werkwaardige verzameling platen, betrekking hebbende op de bouwkunst in Spanje; de meest merkwaardige monumenten in gothischen, arabiseken en renaissance-stijl zijn hierbij vertegenwoordigd. Zondag is de toegang vrij. De algemeene jaarvergadering van de vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs zal op 13 Juni alhier gehouden worden. De thans vastgestelde agenda omvat het volgende: lo. Opening der vergadering. 2o. Vaststelling van het jaarverslag. 3o. Vaststelling van de rekening en verantwoording van den penningmeester en administrateur van het voorschotten fonds. 4o. Verkiezing van een lid der hoofd commissie. Aan de beurt van aftreding is de heer mr. M. Bichon van IJsel- monde, die verzocht heelt niet meer in aanmerking te komen. De hoofdcommissie stelt voor het vol gende drietal, alfabetisch gesteldmr. M. J. van Lennep, ds. H. Pierson en dr. J. Woltjer. 5o. Herziening der statuten. 6o. Voorstellen en vragen: a. Van de hulpvereeniging Zwammcr- dam De hoofdcommissie dringe er op aan, dat de christenen in het land, die er kennen de groote gave in het christelijk onderwijs aan hen als ouders, beginnen met het volle schoolgeld te betalen en niet als gift, opdat het beginsel van eer lijkheid meer tot zijn recht kome. b. Van de hulpvereeniging Groningen De hulpvereeniging »raa<t inlichting omtrent de toekenning van subsidie aan de normaallessen te Utrecht. c. Van de hulpvereeniging Zutfen. De hulpvereeniging vraagt, of het niet wenschelijk is, dat men in het belang van de financiën van de christelijke school in het algemeen, komt tot de oprichting ran eene onderlinge brandassurantie van onze scholen. Van de hoofdcommissie: Het leerplan van scholen van christe lijk nationaal schoolonderwijs moet zich niet richten naar de omschrijving, die de wet van 1878 geeft van 1. o., maar ook niet trachten in concurrentie te tre den met openbare scholen in dezelfde gemeente bestaande, maar heeft rekening te houden, wat het maatschappelijk on derwijs betreftmet de eischen aan eene nationale opvoeding gesteld en met de lokale behoeften der gemeenten. Afd. Haarlem en Omstreken. Vrijdagavond was voor menigeen ge notvol. De afd. Haarlem en omstreken van den Volksbond" gaf weder eene uitvoering, ditmaal met medewerking van de mannen- zaugvereeniging „Crescendo", van mej. E. Mozer, van den heer G. J. Oort en van de letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer". Dat het publiek op dergelijke gezellige bijeenkomsten zéér gesteld is, dat bewees de eivolle zaal, en niettegenstaande de groote warmte, die er heerschte, was ieder vroolijk en opgewekt, en het da verend applaus bij het einde van ieder stuk getuigde ten zeerste van aller inge- ingenomenheid. De verschillende zang nummers werden afgewisseld door de vroolijke tonen van een, voor dien avond geëngageerd, muziekkorps, hetgeen de feeststemming nog verhoogde. Inderdaad had het bestuur alles in 't werk gesteld tot het welslagen ran den avond, en daartoe behoort in de eerste plaats het goedgekozen afwisselend pro gramma. De mannen-zangrereen. „Crescendo" opende de feestelijkheid met het zingen van twee liederen, //Am Sonntag", en „Hymne an die Musik". Onder leiding van den bekwamen directeur, den heer N. H. Andnessen, werden zoowel deze als alle andere koornummers uitstekend gezongenvooral het „Vlaggenlied" wekte ieders sympathie en daverende toejuiching. Het kwartet „Loreley", be staande uit de dames, V., van I L. en G.j en de heeren B., L., de K. en A., heeft op verdienstelijke wijze gezongen; vooral de heldere sopraanstem van mej. V. kwam in den zang voortreffelijk uit. Daarna trad mej. Mozer, oud-leerlinge van, thans onderwijzeres in den zang aan het Instituut voor Blinden te Amsterdam, onder daverende toejuichingen van het publiek, op. Wij zijn zeker de tolk van ieder, die de uitvoering bijwoonde, wan neer wij beweren, dat het groote succes van den avond mej. Mozer toekomt. Op verdienstelijke, talentvolle wijze geaccompagneerd door den heer G. J. Oort, eveneens oud-leerling van het Blin deninstituut, zong zij met zuivere, hel dere stem, en groot was de indruk op de aanwezigen, vooral na het meesterlijk gezongen „Ave Maria" van Cliérubini. De toehoorders konden nu en dan hun geestdrift niet bedwingen, e n moesten dien zelfs tijdens de uitvoering te kennen geven. Na het „Wiegelied" gaf zij ge hoor aan den aandrang van het publiek, en zong zij een extra-nummer, „Mooi Kniertje", hetwelk op schalksche wijze werd voorgedragen. Men liet mej. Mozer duidelijk inzien, hoe haar zingen het genot van den avond verhoogdomen was met één extra nummer wel tevreden, maar niet voldaan, en 't begaafde meisje gaf op verzoek van het bestuur nog een nummer, hetwelk eveneens daverende toejuichingen ver wekte. Na afloop der zangnummers kwam de letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" aan de beurt; de operette „Broekmeyer in Turkije" werkte nu en dan zéér op de lachspieren der aanwezigen de avon turen van den armen „snijder" waren ook inderdaad komisch en allen, maar vooral hij, hebben hunne rollen uitstekend ge speeld. Het bestuur, dat den leden wederom een zoo prettigen avond bereidde, mag met voldoening op zijn welgeslaagde po gingen terugzien, en zal in de sympathie, die het van alle zijden ontving, voorzeker aanleiding vinden, op den ingeslagen weg voort te blijven gaan. Vrijdag is door de politie alhier aan gehouden en naar het hui3 van bewaring overgebracht, Herman August Jelgershuis Blankenstein, oud 51 jaren, laatst woon achtig te Arasterdam, die onder het val- sche voorgeven van te zijn de zoon van den grooten schilder Jelgerhuis poging tot oplichting had gedaan. Hij heeft reeds 8-| jaar gevangenisstraf ondergaan. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 17 Mei. Honderd vijftien korders en beugers brachten heden 40 tot 150 groote, 30 tot 135 k1. tongen, 9 tarbotten, 20 tot 70 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 man den schar ten afslag. Gr. tong gold 25 a 35 centkleine id. 10 a 20 cent, tarbot' f 6 a 7, rog 27 ii 30 cent per stuk, kl. schol 90 a 1.40 cent per mandje en schar fl a 1.10 per mand. B 1 X X E X L A X D. Behalve aan den directeur en den secretaris, zal aan alle ambte naren der Kon. Nederl. Locaalspoorweg- Maatschappij, die door de Holl. Spoor weg-Mij. zal geëxploiteerd worden, op 1 Juli aanst. eervol ontsl ig worden ver leend. Waarschijnlijk zullen de meesten thans in dienst treden van laatstgenoemde maatschappij. Men leest in Be Ka mp io en, orgaan van den Algemeenen Nederland- schen Wielrijdersbond „Zoo is dan onze eerste beroemde kampioen E. Kiderlen, de eenige niet- Engelschman, die ooit een engelsch kam pioenschap veroverde, uit onze gelederen verdwenen. >/Hij is n. 1. benoemd tot Birecteur technique de la distellerie de la Gironde d Bordeaux. Wy wenschen hem alles goeds in het fransche land en hopen, dat hij de vereeniging, waarvan hij eens de voorvechter was, met sympathie zal blijven gedenken. „Ook spreken wij den wensch uit, dat Pim in het land van beroepsrijders zijn amateurschap ongeschonden moge bewa ren." Donderdag had het offici- eele bezoek van de autoriteiten aan de zuid-hollandsche leerhoeve voor zuivel bereiding te Oudshoorn plaats. De minister van Binnenl. Zaken, mr. A. baron Mackay; de Commissaris des Konings van Zuid-Holland, de heer Fock, de heer Dijckmeester, chef van de af- deeling onderwys, de inspecteur van het middelbaar onderwijs de heer mr. Van Eijck, benevens de leden van het hoofd bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden door den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, voor zitter der Maatschappij en de heeren Zaalberg en Bloem, resp. burgemeester van Alfen a/d Rijn, Aarlanderveen en Oudshoorn te 9.60 aan het station Al fen opgewacht en van daar per rijtuig naar de Leerhoeve gebracht. De leeraren aan de school en de architect de Heij waren aan den hoofdingang bijeen om de gasten te ontvangen, en aan den minister en do andere heeren te worden voorgesteld. Onder hunne leiding en die van den heer Visser werden de lokalen bezichtigd. Alle leerlingen waren onder toezicht van den bedrijf boer, zijne vrouw en dochter aan hunne gewone werkzaam heden die door de gasten met belang stelling werden gade geslagen. Na af loop hiervan werd een kort bezoek ge bracht aan de directeurswoning en aan die klasse der jongens die in het land werkzaam waren. Op het terrein der Leerhoeve teruggekeerd werd den gas ten in het schoollokaal, voor deze gele genheid in eene feestzaal herschapen en met groen en bloemen versierd, door den heer Visser van Hazerswoude een de jeuner aangeboden. Hij zelf heette den heeren met eenige goed gekozen woorden, waarin het doel der school nog nader werd uiteengezet, welkom. Achtereenvolgens spraken de minister en de commissaris des konings hunne beste wenschen voor de nieuwe inrichting uit, waarbij de eerste het par ticulier initiatief in het algemeen hul digde en de laatste meer in het bizonder een woord van holde aan den heer Visser van Hazerswoude bracht. De heer Bloem bracht daarna een woord van dank namens zijne gemeente uit, omdat juist zij voor de vestiging der Leerhoeve was uitgekozen. Van den minister van Waterstaat, die ook genoodigd was, maar niet in de ge legenheid was aan die uitnoodiging ge volg te geven, werd een telegram voor gelezen. Te 12.55 vertrokken de gasten weer in de richting van Leiden. Door het uitsteken der vlaggen hebben de inwo ners van Alfen, Aarlanderveen en Ouds hoorn het hunne bijgedragen om de om geving een feestelyk aanzien te geven. In Drenthe is het beruchte veenbranden weder begonnen. Ontzag lijke rookkolommen stijgen omhoog en benauwen mensch en dier. Letteren en Kunst. Inhoud Sempervirens No. 20. Tentoonstelling van de Afileeling Rotter- terdam der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. IV. Rheum palmatum, met een afbeelding. Een Hybride-Conifeer. De Kruiderij- planten onzer tuinen. Middelen ter bestrijding der aardappelziekte. Stephanop'nysum longifolium. Tetrane- ma mexicanum. Aanbevolen nieuwe planten. De Nederlandsche Tuin- bouwafdeeling op de wereldtentoonstel ling te Parijs. De Paaschtentoon- stelling te Mainz. Een vorstelijke onderscheiding. Boekaankondiging. Verschillende med^deelingen. POLITIEK OVERZICHT. De Donderdag door den keizer tot de eigenaars der mijnen gehouden toespraak, alsmede zijne geheele houding in de aangelegenheid der werkstakingen, maakt eenen grooten en gunstigen indruk. Er heersoht slechts ééne stemming daarover; door zijn optreden heeft hij zich met één slag eene tot dusver ongekende mate van populariteit veroverd. In de kringen der sociaal-democratie ziet men het natuurlijk FEUILLETON. uil hel engelsch-, van Anna Katharina Green. 231 XII. Vrouwenliefde. Gij zijt waarlijk te goed. zeide ik tot haar, waarom stelt gij u voor een vreemdeling aan zulk een ge vaar bloot? Hare hand drukte de mijne maar zij vertraagde liare schreden niet. ondanks de liagelsteenen en den wind. Toen stond zij plotseling stil. V/eet g-ij, zeide zij met eene zachte maar door dringende stem, weet gij dat wij ons op den rand van een peilloozen afgrond bevinden? Deze weg loopt erlangs, en het is wel gebeurd, dat in stikdonkere nachten reizigers met hunne paarden er den dood hebben gevonden. Iets onverklaarbaars in baar toon en hare handelwijze, maakte mij koud en ik begreep, dat ik op wonderbare wijze aan een vreeselijken dood was ontsnapt. Is deze weg- dan zoo gevaarlijk? stamelde ik Buitengewoon hernam zij met eene trillende stem. Ik weet niet hoelang (leze tocht door het slijk duurde, mis schien drie kwartier; in alle gevallen schenen zij mij eeuwen toe Eindelijk bleef zij voor een hutje stilstaan Hier zijn wij er zeide zij. Met eene onuitsprekelijke vreugde vernam ik deze woor den, want mijne krachten waren uitgeput. Luttra die hare geestkracht nog bezat, lichtte den klopper van de deur op, en liet hem weer neervallen. Hier zijn wij in veiligheid, voegde zij er bij. Zij had gelijk: de twee brave menschen, die wij in hun slaap kwamen storen, ontvingen ons gastvrij Zij brachten ons bij een goed vuur en boden ons wat voedsel aan. Mijn hart werd bewogen door een levendig gevoel van dankbaarheid voor het jonge meisje, dat met zulke held haftige toewijding mij het leven had gered Zij droogde hare kleeren voor den haard, en ook hare gouden haar vlechten. d'e doornat waren; ik verbaasde mij over hare jeugd; zij scheen niet ouder dan zestien jaar, maar toch straalde er uit hare oogen g-roote vastheid van wil. Ik boog voor haar en drukte haar mijne grenzenlooze dankbaarheid uit. Zij wendde zich om en zeide langzaam, met eene som bere stem: Ik heb slechts mijne plicht gedaan, en het doet mij genoegen, dat ik geslaagd ben. Maar als gij u echter ver plicht gevoelt, mij te bedanken, beloof mij dan. nooit te spreken van de gebeurtenissen, die dezen nacht in de her berg zijn voorgevallen. Ik herinnerde mij het tooneel, waarvan ik het slacht offer had moeten zijn, bracht onwillekeurig- mijne hand naar mijn vestzakhet pakje banknoten was weg. Zij gaf geen blijken van ontroering. Deze belofte zou mij mijne rust verzekeren, ging zij voort Zonder antwoord te geven, beschouwde ik mijne leege handen. Hebt gij iets verloren? vroeg zij. Zoek in de zakken van uwe overjas. Ik gehoorzaamde en haalde het pakje te voorschijn. Ik geef u mijn woord, zeide ik tot haar. Gij hebt daar één bankbiljet minder, ik weet niet, welke waarde het vertegenwoordigtik heb helaas iets moeten opofferen Gij zijt een edel meisje I riep ik uit, uwe be hendigheid en moed doen mij verbaasd staan. Deze lofspraak scheen haar te kwetsen. Het is voor het eerst, dat zij zoo iets hebben willen doen, mompelde zij op beschaamden toon, pijnlijk om aan te hooren. Zij hebben.... zij hebben.... wel meer ge stolen, maar nooit hadden zij nog iemand met den dood bedreigd want zij wilden u vermoorden, mijnheer! Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1