Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken dat het Kurhaus met 1 Juni a. s. zal warden geopend, terwijl tege lijkertijd voor die maand een pro gramma van de vermakelijkheden is vastgesteld. Zoo zullen op 2, 7, 9 en 13 Juni matinées en avond concerten, of de laatste alleen, ge geven worden door het muziekkorps der haagsche schutterij, onder lei ding van den heer F. Bollen. Op 5 en 11 Juni zal zich op de avond concerten doen hooren het orkest van het concertgebouw te Amster dam, directeur de heer ICes, terwijl op 10 Juni eene afwisseling wordt aangeboden door het doen optreden van de stafmuziek van het konink lijk scherpschutterbkorps van Rot terdam. Den 15en Juni vangen de ochtend en avond concerten aan van het philharmonisch orkest. Voorts ver nemen wij nog enkele bizonderheden omtrent het seizoen. Zoo zullen in September in concerten optreden da tenor Anton van Dijk en de bassist Conrad IJehrens, terwijl in den loop van het seizoen de heer Mannsladt, als badgast te Scheveningen vertoe vende, een paar pianoconcerten in de Kurzaal zal geven. In die zaal zelve is eene verbete ring gebracht. Er zijn nl. voor het orkest 220 «fauteuils d' orcheslre» geplaatst, aan welker achterzijde bladen zijn bevestigd om de con- sumtie ot andere voorwerpen neer te zetten. Die plaatsen kunnen besproken wo'den, maar zijn, voor zoover niet gereserveerd, ook voor andere be zoekers toegankelijk. Beha! re onderscheidene andere vermakelijkheden, welke nog in staat van voorbereiding zijn, hoort men dat de «Montagnes-Russes», welke verleden jaar op eene afgelegen plek achter hel Kurhaus waren, thans, maar in beleren staat, met toestem ming van het zeebad Scheveningen, naar het strand Dabij het Kurhaus zullen worden overgebracht, indien de vergunning daartoe wordt ver kregen. Het badseizoen opent 15 Juni. Een slachtoffer der ver kiezingen. Een man en eene vrouw te Utrecht, uie verkiezinga-bulletins verkochten kregen twist, waarbij de vrouw den man zulk een klap gaf, dat hij achterover iu het water viel. Eenige personen hielpen hem er uitde vrouw had zich haastig verwijderd. WET8EVEBDE MACHT. Rapport der Militaire Staatscommissie. i. Zooals reeds in ons vorig nummer werd gemeld, heeft het verslag der Staat-.commiesie, ugestsld bij Ko ninklijk besluit van 10 Juni 1888, lot voorbereiding der wettelijke re geling van den militairen dienst- p.icht, bij de firma Gebroeders van Cieef te 's-Hage het licht gezien. Op den voorgrond stellende, dat de strijdkrachten, waarover Neder land thans beschikken kau, onvol doende moeten geacht worden, is de commissie van oordeel, dat tot het verkrijgen van eene voldoende rege ling onzer weerbaarheid eenige meer ders tffers, niet alleen in geld, maar ook in persoonlijke dienstverrichtin gen, van de natie zullen moeten worden gevorderd. Bij de door haar gekoesterde overtuiging, dat de natie den ernstigen wil heeft om hare onafhankelijkheid te handharen, twijfelt de Comm. niet, of zij zal ook bereid zijn de offers te brengen, welke dringend noodig worden ge acht tot bereiking van het gesteide doel en die naar haar oordeel in geenen deele de draagkracht van het Nederl. Volk overschrijden. Het geen de meerderheid der Comm. na nauwgezette overweging meent te moeten aanbevelen, is nedergelegd in de Grondslagen voorde wettel ij ke regeling van den dienstplicht, die zij Z. M. hierbij aanbiedt en welke zij toelieht in de rubrieken Taak der krijgs macht, Samenstelling der krijgs macht, Sterkte der land- en zee macht, Gebreken van den bestaanden toestand, Grondwettelijke bepalin gen, Stelsel van legerhsrvorming, Krijgsbelasting, Aantal volledig te oefenen dienstplichtigen, Aanwijzing der te oefenen dienstplichtigen, Per soonlijke dienstplicht, Land- en zee weer en hare reserve, Bestemming van hen, die in tijd van vrede niet geoefend worden, Opvoeding der jeugd. De vraag, of da wet hen, die geeae reden tot vrijstelling hebben, verplichten moet hun dienst per soonlijk te vervullen, wordt door de Commissie beslist toestemmend be antwoord, om verschillende redenen. In de eerste plaats zai geeue natie ter wereld bij de verdediging van haar grondgebied in staat zijn hare volle kracht te ontwikkelen, indien in het leger, hot hoofdelement bij die verdediging, Diet alle klassen der maatschappij vertegenwoordigd zijn. Door de opneming in het leger van de meer gegoede veelal ook de meer ontwikkelde elementen der bevolking, zal ongetwijfeld het gehalte van het leger belangrijk winnen. Voorts zal de invoering van den persoonlijken dienstplicht binnen en kele jaren een fier gevoel van weer baarheid en volkskracht wekken, dat een allerheilzaamsten invloed moet uitoefenen in da verschillende richtingen, waarin de nationale werk zaamheid zich openbaart. De invoering van den persoon lijken dienstplicht acht de Commis sie evenzeer van groot belang uit een oogpunt van billijkheid. Zonder twijfel is de krijgsdienst de zwaarste van alle lasten, die het Vaderland op zijne zonen legt, en het gaat dus niet aan, alleen den minder wel gestelde dien last te doen dragen en den meer bemiddelde in de ge legenheid te stellen, zich daarvan los te koopen. Door de invoering van den per soonlijken ditnstplicht zullen ook de zonen der meer gegoeden de uit stekende oefenschool van het leger doorloopeu en zal hun op de dui delijksle wijze onder het oog worden gebracht, dat ook op hen, als burgers van het vaderland, ernstige, niet af te koopen plichten rasten. Ook uit een zuiver militair oog punt somt zij de voordeeleu van den persoonlijken dienstplicht op. Maar niet minder is de invoering van den persoonlijken dienstplicht hoogst geweüscht, omdat alleen daar door de minst kostbare legerorga- nisatie is te verkrijgen, daar bij de volstrekt noodige belangrijke uit breiding van het leger het vereischte aantal officieren, onderofficieren en korporaals anders niet, of althans niet dan met zeer groote geldelijke opofferingen is te bekomen. Daarna volgen gemelde grond slagen, en als aanhangsel eeu ont werp van organisatie der levende strijdkrachtenals voorbeeld, vol strekt niet als eene organisatie, die tot in bizonderheden als de beste zou moeten worden beschouwd, maar dat eenigermate de Commissie in staat stelde na te gaan, welke de fiuancieele gevolgen zouden zijn van de aanneming van een stelsel, op de aangegeven grondslagen be rustende. GEMENGD NIEUWS. Te Londen is een offici eel verslag verschenen over de engelsche spaarbank. Daaruit blijkt, dat gedurende 1881 19.052,226 p. st. werd ingelegd en 15,753,743 p. st. uitbetaaldterwijl zich ultimo December 58,555,394 p. st. in de spaarbank bevond. De directie der Postspaarbank belast zich tevens met levensverzekering en verzeke ring van lijfrente en koopt voor de inleggers engelsche Staatsfondsen. Zeer practisch is de inrichting, dat ieder die meer dan 9 p.st. in de spaar bank heeft, de rente <4 s. 4 d. oi een penny per week) dezer som kan laten overschrijven voor eene levensverzekering van 10 p. st.18 p. st. v -rzekeren 20 p. st. enz. Het aantal postkantoren, die ïnleggelden iu ontvangst nemen en uitbetalen, bedraagt 8100. Dezer dagen is te Lon- den een zoogenaamd «kattenoog» aaugekomen dat het kostbaarste vau alle bekende edelgesteenten van die soort moet zij Het komt uit Ceyloa welk eiland met Madras de eenige plaats is waar die steenen gevonden worden. Een arbeiderdie aard op een wagen laadde, vond uen 475 karaat zwareu steen en verkucht hem voor 30 ropijen. De steen verwisselde daarna herhaaldelijk van eigenaar, tot een indisch koopman hem voor 9000 ropijen kocht en hem liet slijpeu. Thans weegt het katteuoog 170 karaat, en is hij voor 30,000 ropijen verzekerd. Gel ij k aangekondigd was, is Woensdag de Eiffehoren voor het publiek geopend. Een vijftigtal per sonen maakte van de gelegenheid gebruik om een bezoek aau het ge vaarte te brengen. Op elke verdie ping waakten vier politie-agenten voor de veiligheid vau de reizigers. De schilder ij enverz am e- lingen der stad Matuz hebben eene belangrijke aanwinst gekregen ia eene zeer kostbare collectie schil derstukken der oud-nederlandsche school, welke de onlangs overleden kunstliefhebber Hoffmann haar, met zijn geheele vermogen, heeft ver maakt. Men schrijft uit Graz: Den negenden Mei heeft zich in onze stad, met eene bevolking vau nagenoeg 110,000 inwoners, het zeld zame en opmerkelijke feit voorge daan, dat niemand gestorven is. De laatste dagen, waarop alhier geene sterfgevallen voorkwamen, waren 13 Juni 1878 en 29 October 1879. Dit feit is des te opmerkenswaardiger, daar Graz het Buen retiro van zeer vele hoogbejaarde Oostenrij kers is. De politie te Halle is een zonderling dievengenootschap op het spoor gekomen, bestaande uit omstreeks vijftien leerlingen vau middelbare scholen en uit den zeer gegoeden stand, welke zich vsree- nigd hadden om, naar het voorbeeld der studentengemeenschappelijk te «kneipen.» Onder voorwendsel zich voor een examen te willen bekwamen, huur den zij een lokaal en leeldeu daar een leventje van vroolijken Frans. Het geld verschaften de leden el kaar door dief«tallen op groote schaal. Zoo stal éen der jongens ruim 9000 mark uit de kas van zijn vader, waarna het geld in den vorm van bier en andere «mondnehoef ten» zijn weg vund. De zaak heeft groot opzien gewekt. Eene vermeteleaanran- ding wordt uit Arizona gemeld. Een militair belaalmeester is namelijk met zijn geleide door eene 'o nde struikroovers overrompeld en van 30,000 dollars beroofd. De betaalmeester had een geleide van elf man, van wie acht gekwetst werden. Eén hunner is aan zijns wonden overleden en men wanhoopt aan het behoud van vijf anderen. De agrarische opstand in Italië breidt zich uit. In de na bijheid van Magenta vielen de land lieden het huis van een rijken grond bezitter aan, plunderden het leeg en staken het daarna in brand. Ook uit andere streken komen onrust barende berichten. 'Wf Marietje heeft hevige tandpijn Ma gaat met haar naar een tand meester, en ma vraagt: Je bent im mers niet bang, wel kind? Wel neen, zegt Marietje, 't doet immer» n ets geen pijn, u neemt 's avonds wel alle tanden ui! uw mond! Jantje komt eene visite makeri bij grootmoeder, en zegt: «Toe, grootma, doet u je oogen eens dicht Grootma sluit eveu de oogen en zegt: Wat moet dat nu beteekenen, Jantje? Och, antwoord Janlief, pa heeft gezegd, dat als u je oogen eens dicht doet, dan gaan wij eene groote reis doen! Kleine Frils heeft een bij ge vangen. Zorgvuldig sluit hij 't beestje in een glas, doet er een papier over en zegt: «Ziezoo, nu mag je er niet uit, vóór je het glas vol honin» hebt gemaakt.» TE HAARLEM. Op Zondag 19 Mei 1889. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Mooton. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Hoog. 19e Zondag. 'a Avonds 6 ure, Snethlage. Nieuwe Kerk. Yoorm. 10 ure, Knottenbelt. Jams-Kerk. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Woen9dagar. 7 ure, Moetou. Bahenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorin. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avouch 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Lutkerscke Kerk. Voorm. 10 ure, W. J. F. Meiners, pred. te Amsterdam. Kerk der Vers enig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst, wegens plotselinge verhinderiug van den heer P. H. Hugenholtz Jr. Donderdagaam. 12% ure, Tidemau. Huwelijksw. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Noorderkerk (Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Laughout. Ds. Mooton kau a.s. Woensdag zijne leerlingen, die 'a nam. 4 ure en 's av. komen, niet afwachten. jSfederd. Herv. Kerk. fijSennsebroeko Voorm. 10 ure, G. vau Herwaarden. Collecte voor de kerk. flSewerwifk. Voorm. 10 ure, J. C. Boou. Jivang. Lutkerscke Kerk. Voorm. 10 ure, dr. A. C. Duker, rustend pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. üSSQemeeidaal. Voorm. 10 ure, J. J). van Arkel. Nam. 27a ure, J. D. van xVrkei. BSecmsSede. Voorm. 10 ure, P. J. Mocton, pred. te Haarlem. flliSlegoaia Voorm. 9% ure, M. Bachli Fest. 38©8ilri|k en Folssaea. Voorm. 9% ure, Sckrieke, pred. te Zandvoort. Voorm. 10 ure. J. vau Loenen Martinet. ügmarnctlaras, Voorm 10 ure, H. J. Bergsma. Velsera Voorm. 9% ure, H. .Waardouburg. Nam. 2 ure, H. Waardouburg. SasudU'oort. Voorm. 10 ure, Van Lelyvcld, candidaat. Nam. 2% ur O. Sckrieke. MAKKTBERiCITllU. Amsterdam, 18 Mei. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Fnescbe Dokkummer Jammen f 1.60 a 2.25, do. Franeker Jammen fl.50 ik 2.dito Bngelscho f 1.50 a 1.80, dito Muufersche fl.20 a 1.60, Zeeuwscho Spuische Jammen f2.50 a 4.50, Gel dersche blauwe f 0.ik 0.Pruisische Ham burgers f8.a 3 50, Saksische Jammen f 0. a 0.dito Roode fl.50 a 2.50, Zeeuwsche Flakkeesche fl.50 A3.allc9 per Heet.; nieuwe Malta 10 a 15 ct. per Kg. Hoorn, 16 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 275 stapels, wegende 72,993 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f32 Hooi id. f 0,Commissie ■li. 24,50, middelbare f 0, Leiden, 17 Mei. Aangevoerd 34 partijen. Goudsihe Kaas f 12,a 20,50, Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Schiedam, 18 Mei. Moutwijn f9Jenever 14 50, Am6t. Proef f 15.75. Zwolle, 17 Mei. Boter, Prima Gras f21, a 23,afwijkende f 19,a 20,2e fioort f 17.50 a 18—. Jacques ontdeed zich van zijn bov-mkleeren, sprong in het vaartuigje en vervolgens dook hij iu 't meer. Vader Toinoz had zicfi op de steenen der glooiing gezet en rilde van ongeduld, Philo verkeerde in de grootste ongerustheid. Toen kwam er beweging in het water en Jacques ver scheen weer aan de oppervlakte doch met leege handen. Wat? i ep de graveur ontsteld uit, breDgt gij niets mede? Niets, vader Toinoz, antwoordde Jacques, terwijl hij zich sc.iudde als ee.. natie houd; duiveLch noodlot; het zilver is verdwenen. Verdwenen? bulkte ds oude man; onmogelijk gij zult u in de plaats vergiet hebben. Ik heb mij niet vergist, antwoordde Sonnerat, ik had de plaats aangeduid dóór een grooten sleeD, en ik heb slechts keien gevonden. Daar steekt tooverij achter. Wel, voor den drommel, welke tooverij denkt gij dat daarachter steekt? Dat weet ik niet, antwoordde Jacques koeltjes en voegde er toen op vrijmoedigen toon bij Heeft het misscuien al twaalf uur geslagen? Ja, de laatste slag weerklonk, toen gij jn het water dookt; maar het meer wordt nog door de maan beschenen... Duik nog eens, vriend, ik smeek het u! De laatste slag bad geslagen? herbaalde Jacques zonder blikken of bloozen, maar, op mijn woord, nu is alles duidelijk De ichat verdwijut zooals gij wees op 's oogenblik dat het m ddernaeht slaat.... Du keu helpt niets meer, de geest van hst meer heeft alles weggeborgen... tot dat het weder volle maan is. Er is geen geest, en gij hebt mij bedrogen, huilde Toieoz wanhopig.... Ik had het moeten voorzien met een schurk zooals gij er een zijtl Gij hebt mij mijn dochter ontstolen, geef haar mij terug, roover, geef haar terug... Ik zal het huwelijk doen ontbinden I Tezelfdertijd had hij den arm vau Philomène gegrepen en trok haar op den weg; maar de jonge vrouw rukte zich uit dien vaderlijken greep los. Neen, papa, zeide zij op beslisten toon, ik bemin Jaques, gij hebt hem mij gegeveD, ik ben zijne vrouw en blijf bij hem. Braaf zoo, Philo, riep Jaques uit en omhelsde haar, gij zijt het puikje der vrouwen. En nu, vuLr Tumor, neem haar eens mede, als gij durft! O, slechte dochter, gij verloochent uw vader! krounde de graveur. Gij zijt elkander waard en gij hebt u als d.even ver»taai om mij te plunderen. Wel neen, vader Toinoz, antwoordde Jacques lachend, niemaud wil u geweld aandoen. Wees bedaarden herinner u wat mijn oom heeft gezegd het zilver brengt geen geluk aan Loopt naar den duivel, gij en uw oom I bromde Ttjino/, zijn leeg karretje voortduwendik verloochen u op mijne beurt; er bestaat tusschen ons niets meer. Gij hebt ongelijk, schoonvader, wij willen u volgaarne helpen bij het exploiteeren van uw erts. Het is niet mijn er!sik ben het dien gij exploiteert, deugniet Twee dagen later echtertoen ik naar Angon kwam om den beker en het bord te halen, waaraan de graveur de laatste hand had gelegd, begon hij bij te draaien. Hij had bedacht dat wanneer hij in onmin bleef met zijn schoonzoon, hij zich ook van zijne dochter zou scheiden en dat het bestuur van zijn huishoudeu er mede gemoeid was. Eu dan, terwijl hij zijn zilveren schotel met een ouden wollen lap afveegde, kwam er nog weder eenige hoop bij hem op, dat de schat op den bodem van het meer be stond en dat als hij zich van Jacques Sonnerat ontdeed, alles voor hem verloren was. Jacques bracht ons den volgenden dag per rijtuig naar Aunecy en daar het gerucht van de vondst vau den zil veren schotel tot ons doorgedrongen v/ae, maakte ik van de gelegenheid gebruik om de zaak eens tot klaarheid te brengen. Wel Jacques, vroeg ik hem, hebt gij inderdaad een etuk zilverwerk bij de Madeleine uit het meer gehaald? Zijn gewone glimlach deed zijne lippen krullen. Ik zal het u vertellen, mijnheer, antwoordde hij met een kn-pongje; ik -as zoo verliefd op Philo en ik wist dat vader Toinoz koppiger was dan de ezeis van uw mijn heer Toen ik u van de buiteling van d e dieren met het zilverwerk in het meer hoorde vertellen, kreeg ik ten prachtigen inval. Ik wist dat mijn oom, die burgemeester i« van Rovagny, een ouderwet-chen zilveren echotel bezat, ik heb hem mijn verlegenheid meegedeeld en ik heb het zoo goed aangelegd, dat hij mij die oude relikwie geschon- keu heeft. Toen ik eenmaal zoover was, heb ik het stuk met een hamer geslageD, wat zwart gemaakt en netjes in het meer gelegd bij de Madeleine. Ik wist dat vader Toinoz verstand had van metalen; ik heb hem het avontuur van de muilezels verteld en toen is hij belust geworden op bat zilver, dat daar volgens de overlevering verborgen moest zijn en toen heeft hij mij Philomèue gegeven op voor waarde dat ik het andere zilver ook te voorschijn zou ha len. Zoo zit de zaak in elkaar en dank zij u ia Philo nu in mijn bezit. Eu hebt gij niets gevonden Jacques, vroeg mijn reisgenoot. Niets dan steenen en zand, mijnheer, antwoordde Jacques met een schaterlach. Maar toch heb ik er een schat uitgehaalddat is Philo. Ik kau u verzekeren dat zij haar gewicht aan zilver waard is.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6