NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. LÜTTRA, 6e Jaargang. Woensdag 22 Mei 1889. No. 1805. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Weldadigheid naar Vermogen" BINNEN L V N I). Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantierB. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pullieile Eirangère G. 1. BAl'BE Co, JOHN F. JONES, Snee., Earijs 31 lis Fanlovrg Hontmartre. Haarlem, 21 Mei 1889. Naar men verneemt zijn de heeren L. van Leer Co., stoomsteendrukkers al hier, voornemens, hunne inrichting in het volgende jaar naar Amsterdam over te brengen. In den afgeloopen nacht, ten ruim 1 ure, is alhier een moordaanslag gepleegd op eene 43jarige vrouw, genaamd Hen- drika Frederika Muller, woonachtig in de Korte Wijngaardstraat, en wel door haar man, van wien zij gescheiden leeft. Zij lag te bed, toen zij door hem werd aangevallen met een mes waarmede hij haar verwondingen aan hoofd, hals en beide handen heeft toegebracht, waarna hij de vlucht heeft genomen. De verdachte is genaamd Hendrik Visser, oud 45 jaren, laatst woonachtig te Amsterdam deze is gesignaleerd in het Algemeen Politieblad ter zake van majesteitsschennis, waarvoor hij door de rechtbank te Amsterdam is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Tijdens het plegen van den moordaan slag was in de woning der vrouw aan wezig de sociaal-democraat Pieter van de Stadt, woonachtig te Koog a/d. Zaan. De verwondingen der vrouw zijn on middellijk verbonden en bleken niet le vensgevaarlijk te zijn. Nader meldt men ons De verdachte Hendrik Visser is heden namiddag door de agenten van politie W. F. en J. de Graaf aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl de verwonde naar het gasthuis is vervoerd geworden. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht ot' oppasser. Een voor koetsier. E*-ïi voor ziekenoppasser. Vier voor ka-itoorlooper. Een voor portier. Een voor loopwerk. Een voo schrijfwerk Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Twee voor koc«,bakkersknech'. Kea voer hro'xlVikk.-.rskiiecht. Fen voor bloemist' neelit. Feu voor polychroniecider. Een voor witter. Twee voor metselaar. Acht voor aanhverkers of los werkman. Veertien voor werkster ff schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgeruanister. Een voor burgerhaker. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor hulpkookster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Letteren en Kunst. Mej. Wia Dik erna leerares aan de muziekschool en concertzangeres te Lei den, zal medewerken bij de opvoering van „Brinio," te Amsterdam, bij gele genheid dat de Ned. Toonk.-Vereeniging daar vergadert. Volgens het R. N. is haar door den heer De Groot een con tract van drie jaren op schitterende voorwaarden aangeboden. B ij kon. besluit van 9 M e i j. 1. is aan onderscheidene gevangenen in de bizondere strafgevangenis te Leeuwarden afslag van straf verleend, alsaan 1 vier maanden, aan 10 drie maanden, aan 1 twee maanden, aan 1 zes weken en aan 1 een maand. Voorts heeft 1 gevangene geheel ontslag gekregen. Het bestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft zich gewend tot den minister van Binnenl Zaken, met het verzoeklo. het zooveel mogelijk te bevorderen, dat de markten in Engeland met September voorgoed voor ons vee geopend wordenen 2o. het rotkreupel bij de schapen, hetwelk in Engeland voor besmettelijk gehouden wordt, onder de besmettelijke ziekten op op te nemen. Naar De Tij d verneemt, is door den minister van Justitie aan de heeren mrs. J. B. J. N. ridder De van der Schueren en F. Feith, rechters bij de arrondissements-rechtbank te Rotter dam, opgedragen te Gouda een onder zoek in te stellen naar de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden en hem daarover rapport uit te brengen. Men meldt ons als een bizon- derheid, dat van circa 1900 opper-, hoofd en verdere officieren bij het nederland- sche leger, en slechts 19 zijn, die op den 12n Mei 1849 in actieren dienst waren, en nog dienende zijn alzoo de geheele 40jarige regeering van Z. M. onze geöer- biedigden Koning in dienst hebben bij gewoond zijnde 3 luit.-generaals, 5 gen.- majoors; 5 luit,-kolonels, 4 majoors, 1 majoor tit. en 1 kapitein, zijnde de heer H. M. Van der Schoef, te Wierikerschans, nabij Bodegraven. Vad Het Congres van het Alge meen Nederl. Werkl.- Verbond zal worden gehouden op 9 Juni, lsten Pinksterdag, van 11 tot 4 en, zoo noodig, voortzet ting des avonds te 6 uur. De algemeene Bondsvergadering houdt oene huishoudelijke zitting op Zaterdag 8 Juni, des avonds te 8 uur. Deze zit ting is alleen toegankelijk voor de afge vaardigden. De openbare zittingen worden, indien het Congres alsdan is geëindigd, gehou den op Zondag 9 Juni; zoo niet, op Maandag d. a. v. Vanwege den algemeenen nederlandschen Wielrijders bond wordt den 1 Juli e. k. een cursus geopend voor militaire wielrijders. Die daaraan wenecht deel te nemen, moet den 19- jarigen leeftijd hebben bereikt, bij min derjarigheid de toestemming van ouders of voogden overleggen, in het bezit zijn van een deugdelijk rijwiel en vooraf zijne bekwaamheid als wielrijder bewijzen. Men verbindt zich om bij mobilisatie en, zoo dit noodig geoordeeld wordt, bij groote manoeuvres, aan de eerste op roeping van het departement van oorlog te voldoen. Voor iederen dag dienst ge nieten zij, die zich hebben verbonden, eene vergoeding van f 4, benevens in kwartiering als de officierendie zij echter zelf moeten bekostigen. Bovendien wordt hun een soldaat als oppasser toe gevoegd. Aan den cursus wordt datgene onderwezen, wat een militair wielrijder noodig heeft te weten. De derde jaarl ij ksc he alge meene vergadering van de vereeniging ter bevordering van de nederlandsche visscherij, zal gehouden worden te Am sterdam, op Dinsdag 28 Mei a. 8. en zoo noodig op Woensdag 29 Mei, beide dagen des voormiddags ten 11 ure, in de groote zaal van het café „Krasna- poisky," Warmoesstraat aldaar. Op de Internationale hon dententoonstelling te Brussel is de deen- sche dog „Romeo" van onzen landgenoot den heer F. A. Onderwater, met den eersten prijs bekroond. Het eiland Schiermonnik- oog en de badinrichting aldaar zijn over gegaan in handen van eene „Maatschappij tot exploitatie van het eiland en de bad plaats Schiermonnikoog". Ne der lands clie Nijverheid. Men leest in het Handelsblad: In het gebouw der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, Marnixstraat bij het Leidscheplein, te Amsterdam, is thans eene tentoonstelling geopend, waar aan men niet moet verzuimen, een bezoek te brengen. Een deel der nederlandsche nijverheid viert er hoogtijd. Ze geeft zeer veel fraais te zien. Wij noemen slechts de grootsch opgevatte plannen van den heer H. P. Berlage Nz., die ook in een door de maatschappij uit geschreven en door 23 inzenders beant woorde prijsvraag van „een schilders atelier met behuizing op het land* be kroond is met de verguld-zilveren me daille. De maatschappij schreef voorts nog eene prijsvraag uit naar een „spoor wegviaduct". Er kwamen 4 antwoorden, van welke dat van den heer J. D. Landré het best werd bevonden. Ook heeft men er de fraaie plannen van den rotterdamschen architect, J. Ver heul Dz., wiens verbouwing van het nieuwe „Bath-Hotel" zeer smaakvol is, en goed geflankeerd wordt door de teeke- ningen zijner woonhuizen. Ook de haarlemsehe architect J. van der Ban Pz. heeft zeer gelukkige plans tentoongesteld. Een koninklijk paleis, dat inderdaad koninklijk is, een dorpsloge ment, welks tevallige omtrekken bewij zen dat de ontwerper ook minder strenge fantasi- ën gelukkig weet uit te werken. Eene door hem ontworpen en onder zijne leidinr gebouwde villa is zeer teeken- achtig, evenals het heerenhuis, door hem op do Leidsche Kade bij de Marnixstraat alhier gebouwd, cn waarvan de plans zijn tentoongesteld. De teekeningen van den heer J. Mut ters Jr. te 's-Hage verdienen evenzeer loffelijke vermelding, euenals de teeke ningen van den heer J. van Lokhorst aldaar, van de in Pompeiaanschen stijl gedecoreerde feestzaal in het paleis van den Commissaris des Konings te Utrecht. Ven passé et des meilleurs. Wij zeiden dat de nederlandsche nijverheid op deze tentoonstelling hoogtijd houdt, en dat is waarvooral waar het onze huisvlijt betreft. Wel is het met de hand gesneden en geciseleerde lederwerk van den heer Jo seph W. N. Merchelbogh te Utrecht zeer smaakvol cn fijn, maar opmerkelijker zijn toch nog de van hout gesneden voor werpen van huisvlijt. Onze huisvlijt kwijnde tot vooreenige jaren. Daarin is verandering gekomen en daarvoor komt de dank aan den heer F. W. van Eeden, directeur van het nijverheids-museum te Haarlem. Door zijne werkzaamheid is onze huisvlijt weder herleefd en dat is een gelukkig verschijnsel, want de gesneden voorwer pen kenmerken zich door iets oorspron kelijk hollandach, dat eenige verwant schap betoont met de noorsche gesneden voorwerpen en zoowel zeer smaakvol als zeer karakteristiek is. Behalve de voorwerpen voor huiselijk gebruik, als de fraai gesneden hollandsche messen en stoven, zijn het meest die snuisterijen ter versiering van schrijftafel of salon, welke even geschiet zijn, om als geschenk te geven, als te ontvangen. Zij komen uit vele oorden van ons land, b.v. Amsterdam, Haarlem, Sl. Jacobi- ParochieOosterbeekKatwijk a/Zee, Oost-Souburg, Wieringen,Zandvoort, Mar ken, Harlingen, Stiens, Vrouwepolder, enz. Meestal verstaan de vervaardigers niet het a.b.c. van de teekenkunst, maar zij hebben een aangeboren goeden smaak, die hun tot een veilige gids is bij hun arbeid van hun mes in de vaderlandsche houtsoorten. Vooral dit deel van de ten toonstelling verdient de opmerkzaamheid. Voegen wij hierbij, dat weldra in de Kal verstraat een winkel zal geopend wor den van nederlandsche huisvlijtariikelen. De bevelhebber van het „Leger des Heils" in Nederland, majoor Hodder, heeft het commandement over de troepen nedergelegd. Maandagavond heeft hij met zijne vrouw in den lleils- tempel, op het Rapenburg te Amster dam met „een gezellig kopje thee", zooals het orgaan van het „Leger" zegt, afscheid genomen van zijne getrouwen, terwijl de nieuwe bevelhebber, majoor G. P. French, op Zondag 26 Mei het bevel over het „Leger" zal aanvaarden. Tegen den uitslag der pro vinciale verkiezing te O.-Amstel is pro test aangeteekend door een kiezer. Er waren uitgebracht 556 at, op Jan van Zij ver den, zonder bijvoeging van kwali teit. Het stembureau weigerde de stem men bijeen te voegen, omdat te Aals meer, waar J. v. Z., wethouder, woont, drie personen van dien naam zyn en alle drie kiezer en verkiesbaar. De mogelijkheid bestaat dat 71 kiezers hun stem hebben willen geven aan den liberalen J. v. Zij verden of aan den antirevolutionnairen naamgenoot. Gedurende de laatste dagen hebben zich te Helder in verschillende gezinnen ernstige verschijnselen van ver giftiging geopenbaard, waarvan de oor zaak moet worden gezocht in het ge bruik van voor de gezondheid nadeelige worst, van éénen slager afkomstig. In het garnizoens-hospitaal zijn vele mili tairen opgenomen, bij wie zich dezelfde verschijnselen vertoonden. Naar men ons mededeeltwordt door de politie een ernstig onderzoek ingesteld. Maandagochtend is door de politie te Leiden een jongen gearresteerd onder verdenking van ten nadeele van de klanten van zijne meestereseene brooddepóthoudster aldaar, herhaaldelijk meer geld te hebben afgevraagd dan hem door zijne meesteres was bevolen. De centen werden door den jongen, die nog geen twaalf jaren telt, versnoept. De zaak is in onderzoek. FEUILLETON. uil het engelsch, van Anna Katharina Green. 25j XII. Vrouwenliefde. Er zullen geen feesten gegeven worden en wij zullen geen huwelijksreisje maken, had ik Luttra gezegd Mijn vader is stervende en ik moet mij geheel aan hem wijden. Het is ongetwijfeld treurig, dat wij ons van het altaar naar het sterfbed moeten begeven, maar die voorwaarde is voor onze echtvereeniging onvermijdelijk. Met een onverklaar- baren glimlach nam zij hiermede genoegen; eerst na lange maanden van verdriet en verlatenheid is de beteekenis van dezen glimlach mij duidelijk geworden. Vader hier breng ilr n mijne vrouw. zeide ik eu sloot de deur achter mij dicht, terwijl ik vol droefheid be merkte, welke vordering-en de ziekte in mijne afwezigheid had gemaakt. Hij hief zich met moeite op. beschouwde geruimen tijd mijne vrouw met steeds klimmende ontroering, en met een vreugdekreet spreidde hij zijn armen open. Zij werd er in vastgeklemd en legde het hoofd op de borst van den stren gen man, die hoewel hij zijne kinderen beminde, hen nooit had geliefkoosd Mijne dochter! mijne dochter! herhaalde hij. Hij vroeg haar niets omtrent hare familie, ja zelfs niet, toen zij zich deze woorden liet ontvallen: Tot op dit oogenblik heb ik de vaderlijke teederheid nooit gekend Ik kan u onmogelijk zegg-en, mijne heeren, welke gedachten mij op dat oogenblik bestormden. Zal ik het u bekennen? Naijver en haat woedden in mij. Evelyn Blake had noch de sympathie, noch de achting- van mijn vader kunnen verwerven, en dit meisje, dat door mij uit het slijk was opgeraapt, had bij het eerste gezicht zijne bewonde ring en toegenegenheid opgewekt - I)at was te veel. en ik verzocht Luttra. mij met mijn vader alleen te laten. Nauwelijks had de deur zich achter het arme meisje gesloten, of ik barstte los. Ik heb u gehoorzaamd, vader, en een meisje meege- Domen; geef mij nu uw zeg-en, zooals gij beloofd hebt; laat mij dan vertrekken want ik kun niet leven met eene vrouw, die ik niet bemin. Op hetzelfde oogenblik en voor hij den tijd had te ant woorden, werd de deur geopend, en de jonge vrouw, die verstooten zou worden, en wier kortstondig geluk vervlo gen was trad langzaam binnen. Mijn Godwelk ontsteld gelaat; alle vreugde was er uit verdwenen, en had plaats gemaakt voor eene doffe smart! Zelfs nu nog- sidder ik als ik denk aan deze stomme wanhoop. Hoe kon ik toen on gevoelig blijven? l.aat mij echter voortg-aan. Zij kwam recht op mij af, en zeide mij op doffen toon met kort afgebroken woorden: Is het waar. wat gij daar zooeven gezegd hebt, en wat ik ongelukkigerwijze moest aanhooren? Het is dus dat gij gedwongen zijt mij te huwen, ik, die eene vrouw be neden uw stand ben? En gij bemint mij niet? En g-ij hebt dus de heiligheid van het huwelijk geschonden Zeg, is dat alles waar? De bleeke lippen van den stervende bewogen zich, maar hij kon geen enkel woord uiten; ik raapte toen al mijn moed bijeen, sprak haar van mijn berouw en van ondoor dachte woorden, die zij gehoord had; ik verzekerde haar, dat ik het niet kwaad met haar meende, en dat zij mijne dierbaarste wenschen niet had verwoest, dat het volstrekt niet in mijne bedoeling lag, haar te beleedigen, dat ik haar vergiffenis afsmeekte en haar beloofde het huis niet te verlaten, als zij dat niet wilde; mijn wensch was niet, te beleedigen, maar mijne waardigheid op te houden. De uitdrukking van veracht-ng. die op haar schoon ge laat vol wanhoop, zetelde, was onbeschrijfelijk. - Ik heb het dus goed begrepen? mompelde zij met een blik, die niet met woorden is weer te geven. Ik boog en verwenschte den dag. die mij had doen ge boren worden. Kolman! Kolman! - smeekte mijn vader, gij wilt toch zeker mijne dochter niet van mijn sterfbed weg-jagen? Ik zag hem vol ontroering aan, terwijl Luttra zachtjes de deur opende.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1