Advertentien. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ©ids LU TT RA, Sportterrein DE PHOENIX". 6e Jaargang1. Zaterdag 25 Mei 1889. No. 1808. ABOKEMEHTSPRIJS: ADVERTENTIEN: S i A D SIV1 11 \l S. „Weldadigheid naar Vermogen" li IN NE N L A N 1). UHiETOS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère G. L. LATJBE Co, JOHN F. JONESft/cc., Farijs 3ibis Faubourg Montmartre. J»1 Ondergeteekenden hebben hier mede de eer aan de geachte leden van liet Sportterrein ,,de Phoenix te berichten dat door hen met de directie daarvan is overeengekomen, om te beginnen met Zaterdag 25 dezer, iedere week uit te g-even den voor het zullende bevatten de programma's der muziek- en andere uitvoeringen, aankondigingen en mededeelingen van verschillenden aard, welke op het Sportterrein betrekking hebben, zooals festiviteiten, wedstrijden enz., enzalsmede Plaatst uwe advertentien in den „Gids voor het Sportter rein de Phoenix", welke door de honderden leden ge lezen worden. De prijs is ge steld op 5 cents per regel, bij abonnement minder. Advertentien worden aangenomen aan het bureau van „Haarlem's Dagblad", aan het Sportterrein en aan de advertentiebureaux. ygS$T Men gelieve de adver- tentiën zooveel mogelijk vóór Zaterdagmiddag 12 uur te be zorgen. De Gids verschijnt iederen Zaterdagavond en is op bet terrein verkrijgbaar a 21 s cent per exemplaar. l)e Uitgevers C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Haarlem, 24 Mei 1889. Met ingang van 1 Juni a. s. wordt de officier van gezondheid le kl. J F. Noor- dijk. van het 2e bat. 6e reg. inf. en ge detacheerd bij het garnizoen te Geertrui- denberg, overgeplaatst bij het 3e bat. 4e reg. inf. alhier. Naar wij vernemen heeft de heer Oscar Carré het terrein aan de Park- laan aangevraagd om aldaar met de a. s. kermis zijn circus te plaatsen. Sportterrein „de Phoenix". Donderdagavond stond den leden eene verrassing te wachtende directie van het Sportterrein had eene hongaarsche kapel geëngageerd, bestaande uit zeven heeren en een dame, allen gekleed in hunne eigenaardige, nationale costumes. De kapel voldeed waarlijkvooral de solonummers der vrouwelijke virtuose wekten ieders bewondering. Begunstigd door prachtig weder, mocht de opkomst van het publiek talrijk genoemd worden ieder ging na het concert zeer voldaan naar huis. Het volledig overzicht der vereenigïn- gen en ploegen, die aan den Universi- teits-roeiwedstrijd op Zondag 26 Mei op het Noorderbuitenspaarne alhier zullen deelnemen is als volgt: Oude vier; Njord (Leiden): De Vogel (slag), Van Schouwen, de Lint, Van Maasdijk, J. Loopuyt (stuurman)Laga (Delft),(slag), Van Affelen vanSaems- foort,Engel (stj; Triton (Utrecht): Van Lelyveld (slag), Cortier van Dissel, Van Klinkenberg, Koch, Schaap, (st.) Nereus(Amsterdam): Rudoll van Stra ten fslag), Vitringa, Nuijens, Bergsma, Meurer (st.) Oude twee: Njord (deze ploeg komt misschien niet uit): De Vogel (slag\ VanMaasdijk, Loopuijt; Laga.... (slag), Couveé, Engel; TritonVan Lelïj- veld ('slag), Koch, Schaap; Nereus: Ru- dolf van Stralen, Bergsma, Meurer. Jonge vier: NjordDe Lint (slag), Van Schouwen, Zylker, Broers, Loop uyt NereusNuyens (slag), Vitringa, Ruitinga, Lugard, Meurer. Jonge twee. Njord: Zijlke (slag), Broers, Loopuyt; Triton: Van Klin-! kenberg(slag), Cortier van Dissel, Schaap; Nereus: Ruitinga, Lugard, Meurer. Sculling. Njord: Van Rheden van 1 der Kloot; Laga: Van Afïelen van I Saemsfoort. Bij het Bestuur der Vereeniging: hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor imiskuncht ot' oppasser. Keil voor koetsier. K n voor ziekenoppasser. Vier voor kaatoorlooper. Ken vo-ir portier. Een voor loopwerk. Een voor schrijfwerk. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Twee voor koekbakkei-skncch'. Een voor broodbakkerskuecht. Een voor bloemist!'nech'. Een voor polychromeerdor. Een voor witter. Twee voor metselaar. Acht voor aardwerken of los werkman. Veertien voor werkster of schoonmaakster. Drie voor burgerwaschvrouw. Zes voor burgernaaister. Een voor burgerbakcr. Twee voor breister. Een voor strijkster. Twee voor hulpkookster. Een voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, worden beleefd verzocht zich schrif telijk tot het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voor gekomen dat personen zich om werk aanmeldden uit naam der vereeniging, zonder daartoe het recht te hebben, ver zoekt het bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit kunnen doen, die een door den secretaris der vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. Te Spaarndam is naast de liberale eene anti-revolutionnaire kies vereeniging opgericht. Als een bizonderheid wordt ons ge meld dat men thans in IJ- en Haar lemmermeerpolders op vele plaatsen be zig is, de bovenste deelen van de te veld staande tarwe en haver wegens te snellen groei af te slaan. Te Houtrijk en Polanen circu leert een adres, waarin op verbete ring van den treinenloop wordt aan gedrongen. Vooral in den namiddag laat de dienstregeling veel te wenschen over, daar er tusschen 3% en 7^ uur van de richting Haarlem geen trein stopt. Adres santen wijzen o. a. op het ongerief dat de kinderen van daar te Haarlem school- jaande, genoodzaakt zijn van vier uur tot kwart over zeven te wachten. De verpachting van het grasgewas langs de dijken en wegen in den Hout- rakpolder, Woensdag te Houtrijk en Po- lanen gehouden, heeft opgebracht f 2178 tegen f2292 in 1888. Ook hier openbaart zich bij de land bouwers groote lust tot afschaffing van de nog altijd bestaande pluim- en strijk gelden. Donderdag zijn langs de bermen ran het Noordzeekanaal de opnemingen ge daan voor de aan te leggen tramlijn AmsterdamIJmuiden, ter directe ver binding van de hoofdstad met genoemde zeehaven. Aanbestedingen. Haarlem, 23 Mei. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: het herstellen van buitengewone storm schade aan verschillende hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. (Raming f 16.000.) Minste in schrijver T. Volker Tz. te Sliedrecht, voor f 14.950. Na gedurende ongeveer twee jaren geen beweging in de buitenlucht te hebben genoten, begaf zich de Koning Dinsdag-middag in het park en wandelde daar met H. M. de Koningin een kwar tiertje onder de kastanjeboomen op en neer. Wel eenigszins vermoeid doch op gewekt, bleef Z. M. daarna nog een geruimen tijd op het bordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunstiger dau toen het koniuklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op Het Loo kwam. H. M. de Koningin heeft de vorige week in den vijver van het Koninklijk Park met de prinses en eenige hofdames voor het eerst van dit jaar een roei tochtje gemaakt. De minister van Binnenland- sche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van middelbaar on derwijs in de Hoogduitsche en Engelsche taal en lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, zullen worden afgenomen in Aug., zoo noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager onderwijs in de gym nastiek, zullen worden gehouden in Juli; die tot het geven van lager ouderwijs in de landbouwkunde en middelb. onderwijs de land- en tuinbouwkunde en hout teelt, zullen plaats hebben in Augustus. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het depart, van binnenl. zaken niet heb ben bereikt, kunnen onherroepelijk niet tot de examens worden toegelaten. Nadere bijzonderheden bevat de St -Ct. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer op Donderdag was in eenige afdeelingen het onderzoek van de onderwijswet nog niet ten einde gebracht. De Kamer zal vermoedelijk eerst over eene maand hare werkzaamheden her vatten. De bataviasche correspon dent van het Soerab. Handelsblad ontleent aan het tweede deel van het werk van dr. Snouck Hurgronje tal van belang wekkende bizonderheden omtrent Abdoel Karim den grootmeester der Nagsja ben- dija, waarvan het gerucht liep wat na tuurlijk slechts een praatje is dat hij hier zou komen. Nadat de jongste poging den fanatieken vrienden zoo bitter slecht is bekomen, behoeft me" althans in Ban tam vooreerst geen herhaling te vreezen. Doch hoe 'lit zij, de brief aan het Soer. Hand. is er niet minder om. Aan het slot zegt de schrijver //Menigeen zal zich afgevraagd hebben, hoe het dr. Snouck Hurgronje mogelijk geweest is zoo in de geheimen dier isla- mïetische broederschappen door te drin gen. Het antwoord hierop is, dat hij daarvoor daadwerkelijk tot den Islam is moeten overgaan. Hadji Aboe Bakar, een halve broeder van den regent van Pan- deglang, die als tolk en schrijver fun geert bij het nederlandsche consulaat te Djeddah, en waarschijn1 ijk met dr. Snouck mede hierheen komt, zou daarvan de bizonderheden weten te verhalen. Diens groote naam als godgeleerde is hem naar Bantam reeds vooruitgegaan, waar de goeroes met schrik de toekomst verbei den vau den Moefti Hadji Abdoel Gafar, onder welken naam Snouck te Mekka bekend was. Als zoodanig vermomd, had hij ook oorspronkelijk zijn zending naar Indië willen volbrengen volgens gerucht was de regeering daartegen, doch naar ik nader verneem, blijft het waarschijn lijk, dat dr. S. als zoodanig hier zal optreden." Dat laatste was ons bekend, maar „op verzoek" maakten wij er geen melding van. Men ziet alweer wat het niet opne men van berichten beduidtBN.) Onze visschers zullen zeker met genoegen vernemen, dat de engelsche regeering heeft besloten, vanaf 1 Juli a. s. een ieder, d e zich aan boord bevindt van een engelsch visschersvaartuig, of daartoe behoort, en met een vuurwapen dreigt of schietsteenen of andere pro jectielen werpt naar een ander vaartuig of naar de personen, die zich daar aan boord bevindende visschers van een andere boot aanvalt, uitplundert of schrik aanjaagt, of eenige daad pleegt, welke den vrede zou kunnen verstoren, met een boete van 250 fr. voor elk van die wanbedrijven te straffen. Detiende jaarlijksche alge- meene vergadering van de „Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" zal ditmaal gehouden worden te Amster dam, op Donderdag den 6en Juni a. s., des morgens ten 11 uur, in „Maison Stroucken." Zij is toegankelijk voor be schermers, donateurs en gewone leden. De Maatschappij tot exploitatie van uil liet engelsch, van Anna Kalliarina Green. 28) XVI. Het roode kruis Het slot bood weerstand en daardoor bemerkte ik mijne vergissing-. Ik vraag mij nu nog af, hoe ik mij zoo had kunnen vergissen want de twee portalen geleken volstrekt niet op elkaar; dat van de bovenste verdieping was grooter en gaf toegang- tot een grooter aantal vertrekken dan dat van beneden. Onthutst keerde ik snel terug en trapte op een voor werp, dat zich onder mijn voet bevond. Ik heb als stel regel aangenomen, nooit de kleinste bizonderheden te ver- waarloozenik bukte om te zien wat ik vertrapt had en raapte een stukje rood krijt op Twee bijna vergeten omstandigheden kwamen mij weer voor den geest, en de herinnering daaraan bracht mij op een sp-or dat regelrecht tot de ontdekking en aanhouding- der misdadigers zoo leiien. Ik meen verteld te hebben dat toen ik het huis der Schoenmakers bezocht, ik op een der vensterluiken een rood kruisje had ontdekt. Ik hechtte er toen weinig- waarde aan en zou er waarschijnlijk nooit meer aan gedacht heb ben zonder het voorval dat ik zooeven vertelde en dat plaats greep op een tijdstip waarop al mijn denken zich op die Schoenmakers had gevestigd. Ik herinnerde mij tevens, dat de eigenares van dit huis mij eenige dagen geleden onder hare voornaamste huurders had opgenoemd, twee mannen en eene vrouw, die eene verdieping- hooger dan ik woon den en haar tamelijk veel moeite veroorzaakten, ofschoon zij haar prompt betaalden, en zij hun dus niet wilde la ten g-aan. Deze omstandigheden kwamen mij eensklaps voor den geest; er werden vermoedens in mij opgewekt, zoodat ik dichter bij de deur kwam en deze nauwkeurig onderzocht. Zij was wit geverfd en niet zoo goed onderhouden als de anderen; er was echter niets bizonders aan te ontdek ken; aan den linkerkant bevond zich echter eene andere deur, op het midden daarvan was waarschijnlijk met bet zelfde stukje krijt, dat ik nog in de hand hieïd, een rood kruisje g-eteekend, gelijkende op dat hetwelk ik op een der vensterluiken van de herberg aan den kruisweg-van Gramby had gezien. Ik sidderde van het hoofd tot de voeten; het bekende drietal woonde dus in dit huis en wel boven de kamer, die ik zelf twee weken lang had bewoondDit geheimzinnige kruis boeide mij, ik bukte mij naar het sleutelgat, en hoorde het diepe gesnork van iemand, die sliep Het dwaze verlangen kwam bij mij op de deur open te stooten en binnen te treden; ik legde mijne hand reeds op den knop, maar het steeds heviger snorken bracht mij mijne bezin ning weer Ik was zeker in lichaamskracht niet opgewas sen tegen den reus, die zich aan den anderen kant bevond. Voorzichtig daalde ik weer naar mijn kamer af, en den geheelen nacht luisterde ik naar de geluiden, die van bo ven tot mij kwamen, en broedde op een plan, dat ik moest volgen om te ontdekken of zich daar werkelijk de mannen bevonden, die door de geheele politie gezocht werden. Zoodra de morgen aanbrak, stond ik op Iemand met een zwaren stap kwam de trap op. Ik wilde hem reeds ach terna snellen toen ik bedacht dat het beter zou zijn, als ik de eigenares eenige inlichtingen omtrent hare huurders ging vragen. Ik zocht haar in de keuken op waar zij op dit vroege morgenuur reeds bezig was voor de huishouding te zorgen Ik verzocht haar mij naar mijne kamer te ver gezellen. en legde haar toen verscheidene vragen voor. Zij antwoordde vlug, want van den eersten dag af dat ik daar was, had zij genegenheid voor mij opgevat, ik had haar zooveel mogelijk aangemoedigd en zij wide mij nu zeer gaarne in haar vertrouwen nemen terwijl zij er zeker van was medegevoel te vinden Deze mannen. zeiJe zij, zijn voor mij eene bron van verdriet ondanks de vrij hooge huur, die zij betalen,- zij g-aan zelden uit tenminste een van hen; deze heeft altijd eene pijp in zijn mond en maakt het vertrek zwart van den rook Zij zijn zeer gierig, geven liet meisje nooit een oogenblik vrijheid en als zij bij toeval het huis ver laten, dan komen zij altijd op ongelegen tijden terug Ik i maak mij er werkelijk ongerust over; maar het geld

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1