POLITIEK OVERZICHT. S aatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij hebben gunstig beschikt op het verzoek, om de atg vaardigden en allen, die deze ver gadering wenschen by te wonen, tegen verminderd tarief te vervoeren. Daartoe moet men echter voorzien zijn van een legitimatie-bewijs, dat bij het hoofdbestuur tc Amsterdam kan aangevraagd worden. Op de algemecne vergade ring van aandeelhouders der Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij, te Amsterdam gehouden, is het dividend ad f 61 per aandeel vastgesteld. De commissaris Mr. W. baron Roëll werd als zoodanig her kozen. Burgem. en W e t h. van Am terdam hebben eene voordracht bij den Raad ingediend om ile vergunning, ver leend aan I. Polderman c. s. voor een geregelden dienst tot vervoer van perso nen door middel van tramomnibussen, over te brengen op naam der Naamlooze Vennootschap Amsterdamsche Tramom nibus-maatschappij. Evenals bepaald is in de aan D. Bos en G. Gresnich ver leende vergunning van gelijken aard, zal de Amst. tramomnibus-maatschappij eene waarborgsom hebben te storten van f 2000, tot zekerheid dat haar tramomuibusdienst vóór of uiterlijk 1 September e. k. werking zal zijn gebracht. B. en W. van Amsterdam he'oben eene voordracht ingediend betreffende de af schaffing van kanaal en havengelden op het Noordzeekanaal en den aankoop van het amsterdamsche entrepot-dok. Zij verzoeken nl. de goedkeuring van eene overeenkomst met den staat, waarbij in hoofdzaak het volgende bepaald wordt: lo. de afschaffing der kanaal- en ha vengelden voor schepen bestemd voor of komend van Amsterdam 2o. aankoop van gemeentewege van het entrepot-dok voor 2,500,000. 3o. Indien voor 1 Januari 1900 geen nieuw handels-entrepot te Amsterdam is gesticht, is de staat bevoegd het oude entrepot-dok terug te koopen voor f 1,500,000 en onder enkele nader om schreven voorwaarden; 4o. De overeenkomst treed in werking op 1 Jan. 1890 of op 1 Oct. 1889, in dien de wet waarbij zij is goedgekeurd, voor dien dag wordt uitgevaardigd. Door de directie der stoom vaart-maatschappij Nederland" werden Donderdagavond te Amsterdam een aan tal personen in de {-elegenheid gesteld de Prinses Amalia te bezichtigen, de eerste boot der maatschappij die electrisch ver licht wordt. Wanneer deze wijze van verlichting op al hare booten zal zyn ingevoerd, is het boven twijfel dat de goede naam der maatschappij inzon derheid wat betreft de inrichting en het comfort harer schepen nog meer dan tot nu zal weerklinken. De installatie toch is voortreffelijk. Overal gloed: van voor- tot achterschip, van de brug tot in het uiteinde van den koker der schroefas, eene ruimte waar een onderzoekende geest, bij zulk een mooi en rustig licht ook zonder geleide van zelf in ver zeild raakt. De Vereeniging tot vere deling van Volksvermaak" te Amsterdam heeft besloten den verjaardag van Prin ses Wilhelmina feestelijk te vieren. Het feest zal bestaan uit een kinder feest en een gondelvaart des daags en bij genoegzame deelneming ook des avonds, met verlichtingterwijl wan neer de financiëelo middelen in voldoende mate toevloeien, het bestuur zich voor stelt het feestprogramma zoo breed mo gelijk op te vatten. De vergadering besloot verder overeen komstig het voorstel van den voorzitter, den heer Wafelbakker, het bestuur voor- loopig reeds een krediot te geven van f 500. Verder werd besloten het dames-comité voor de kinderfeesten van St. Nicolaas, voor dit jaar, een subsidie t? verleenen van f 800. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur stappen heeft gedaan tot oprichting van een derden kinderspeel tuin, aan de Linnaeusstraatmaar B. en W. meenden dat op dit oogenblik nog niet aan het verzoek der Vereeniging kon worden voldaan, zoodat het bestuur hoopt, dat hernieuwde pogingen tot ver krijging van bedoeld terrein alsnog kans van slagen zullen hebben. Eon abonné van het N.v.d.D. schrijft aan dat blad Barbaar&chu vermakelijkheden. Be leefd verzoek ik u opname in uw veel gelezen blad van onderstaande regelen, strekkende, naar ik hoop, tot wering van tooneelen als hieronder bedoeld: Gisterenavond was ik getuige van eene stuitende vertooning in „Café- Concert Vic oria" te Amsterdam. Het publiek ziet daar nl. de volgende scène afspelen Tegen een soort van schoolezel, uit dikke ruwe planken bestaandeleunt eene nog jonge vrouw, op eenige passen af tands staat de „kunstenaar" gereed met een 12-tal groote messen en bijh Onler ademlooze spanning smijt hij de messen en de bijlen, met brandende hef ten n.b., een voor een op minder dan een duim atstands van wang, armen hoold en hals van 't meisje in het hout Men moet het gezien hebben om al het barbaarsche daarvan te gevoelen. Welk een doodsangst avond aan avond voor dat beklagenswaardige schepsel welk een toestaud tusschen mikken en treffen Het is onbegrijpelijk dat zoo iets mag vertoond worden. U zult met mij instemmen dat aan dergelijke afschuwelijke vertooningen ruchtbaarheid dient te worden gegeven. Men s c h r ij f t ons uit W ij k aan Zee: Nadat Zondag en Maandag den 12 en 13en dezer het 40-jarig jubilé van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning alhier op de gebruikelijke wijze door het algemeen uitsteken der vlaggen, enz. werd gevierd, mochten wij ons Vrijdag jl. nog eensin eene eigenaardige herhaling daarvan ver heugen. Op initiatief van onzen verdienstelij ken hoofdonderwijzer, den heer Franken, die zich met prijzenswaardige voorliefde zoo veelzijdig wijdt aan de opvoeding zijner leerlingen niet alleen, maar ook al het mogelijke doet, om het aangename aan het nuttige te paren, gesteund door vrijwillige bijdragen van vele ingezete nen, was den leerlingen der dorpsschool dien dag een waar feest bereid. Des morgens ten 10 ure traden de schoolkinderen, allen versierd met oranje- strikken, sjerpen en vanen etc., en netjes in hun zondagspakje gestoken, in de school. De heer Franken zette in dui delijke woorden uiteen wat liet eigenlijke doel van het feest was, en wekte allen op tot innige liefde voor Koning en Va derland, waarbij do Koningin en het Prinsesje niet werden vergeten. Vader- landsche liederen werden aangeheven en den kinderen melk, krentebrood en gebak toegediend; daarna stelden zij zich netjes in orde geschaard op, om eene wandeling ja, een waren optocht, door ons zoo lan delijk schoon dorp te maken. Vooraf- ;egaan door een daartoe expres besteld muziekkorps, en den hoofdonderwijzer, en begeleid door den burgemeester en de leden van den gemeenteraad, zetten de kleinen zich in beweging, op vele punten halt houdende om luide liederen te ziugen, steeds gevolgd door den jubelkreet: Leve Koning Willem drie!" „Lang leve Hij!" en „Oranje boven!!!" 't Was aar dig om aan te zien, al die blijde kinder gezichten, vol van pret en vroolijkheid, men moet wel een Nurks geweest zijn, om niet met hunne gulle, blijde tonen in te stemmen; in volle orde toog de troep, juichende en zingende verder, nu eens: „Lang leve de Koning!" dan weder: „Lang leve de Koningin en het Prinsesje!" Wie voelde niet zijn vader- landsch gevoel opgewekt en uitte niet in stilte de wensch, dat diezelfde jui.hende en zingende jeugd, zich moge vast hou den aan hare thans geuitte jubeltonen, om ook op lateren leeftijd met vollen ernst uit te roepen: „Leve Oranje!" een parel aan de Oranjekroon. Eene aangename verrassing wachtte de schooljeugd, toen ze ten 1 ure in het schoollokaal teruggekeerd, werd vergast op een reeks goocheltoeren van den hof- mechanicus Bamberg, 't Was een echte kinderpret, zoo smakelijk en zoo aardig, dat zelfs ouderen verleid werden er aan mee te doen. Daarna werd de optocht wederom voortgezet, en nu en dan wer den versnaperingei. uitgereikt om einde lijk ongeveer ten 5^ ure het feest in de school te besluiten. Allen keerden, dub bel voldaan over hetgeen ze hadden ge noten, dansende en zingende huiswaarts om gewis nog lang over dat prettige feest te keuvelen. Eere en innige dank zij vooral den hoofdonderwijzer, den heer Franken, ge bracht, voor zijn genomen en met zoo veel tact uitgevoerd initiatief. Een onder wijzer die zóó zijn taak opvat, en zich zóó geheel verplaatst in den geest der kinderen, verdient aller symphatie, en mede kunnen wij onzen dank niet ont houden aan allen, die tot het welslagen van dit nationaal kinderfeest hebben mede gewerkt. Bij een hevig onweer, dat zich hedennacht boven Hilversum ontlastte sloeg de bliksem in villa „Nieuwer-Oord" aan den Vaart weg. De brandweer en schut terij, die met bekwamen spoed aanrukten k -n echter door den verren afstand niet zóó spoedig ter plaatse zijn, om het vuur in zijn voortgang te stuiten. De geheele behuizing is afgebrand. In overleg met den gemeente- badarts dr. L. V. Hoog, besloot het da- gelijksch bestuur van de gemeente Kat wijk, het badseizoen dit jaar op 3 Juni geopend te verklaren. De algemeene vergadering van de vereeniging Waarborgfonds van het Nederlandsche werkliedenfonds" zal te 's-Hage gehouden worden op Maan dag 27 Mei. Onder de punten ter behandeling komt voor wijziging van het reglement van het waarborgfonds. Den 1 en dezer werd te 's-Hage, onder presidium van rar. R. J. graat Bchimmelpenninck van Nijenhuis, eene druk bezochte vergadering gehouden van de Maatschappij tot bevordering van het christelijk onderwijs onder de inlandsche bevolking der kolonie Suri- namedie vooral werd opgeluisterd door eene talryke schare van dames. Deze Maatschappij werd ruim eene halve eeuw geleden in het leven geroepen, uitslui tend tot ondersteuning van het werk dor Moravische broeders aldaar. Bizon- dere aantrekkelijkheid had deze verga dering door de tegenwoordigheid van den heer J. Kersten, hoofdvoorstander der Moravische broedersonlangs uit Suriname aangekomendie belangrijke mededeelingen deed omtrent het wérk dier zending. Bleek daaruit dat dit werk zich uitbreidt en de behoeften toenemen, daarentegen bracht het verslag van mr. Ph. H. Verbeek thesaurier der Maat schappij aan het licht., dat de belang stelling der christenen in Nederland in gelijke mate afneemt, zoodat voor het eerste het afgeloopen jaar sloot met een tekort, en er dringend behoefie bestaat aan versterking der kas. Ter voorziening hierin werd besloten, in de maand Februari 1890 eenen bazaar te houden en reeds voorloopige maatregelen te nemen om daartoe vele artikelen uit Suriname bijeen te brengen Mevrouw de wed. Pollen, geb. Maas, te Scheveningen, is als direc trice aan het hoofd gesteld eener vacan- tie-kolonie, welke naar Westhoven bij Domburg zal worden uitgezonden. Donderdag a. s. zal op de Scheveningsche Wielerbaan de eerste wed strijd in dit jaar plaats hebben. Aan den kamp zal worden deelgenomen door ver schillende buitenlandsche wielrijders. On der de internationale kampioenen heeft zich ook doen inschrijven de bekende belgische rijder, de heer De Beukelaer, „Leve het vaderland, zoo duur door onze van Antwerpen. vaderen gekocht," Leve alzoo] de Ko-Aan de baan is alle zorg besteed, zoo- ning en Zijn geslacht tot in lengte van dat deze zich thans in uitmuntenden toe- dagen, Leve ook die volksgeest, ais stand bevindt. De maatregel tot wering zullen peulen, doperwten en bloemkoo 1 der bedelarij, vóór eenigen tijd door den verzonden kunnen worden, burgemeoster der gemeente Kapelle aan De boomgaarden staan meest in vollen den IJsel genomen, heeft blijkbaar, ge- bloei; vele boomen gelijken reusachtige steund èn door de ingezeten èn door het bloemen. flink toezicht vanwege de gemeente- en Vooral voor het vee is het een goede de rijkspolitie gehouden, een zeer ge- tijd. Het gras groeit den koeien ii wenscht resultaat opgeleverd, althans de bezoeken te dier plaatse van bedelaars zijn bijna tot het minimum gedaald. Waagt het nog deze of gene bedelaar, tegen het verbod in, te bedelen, dan wordt hij óf aan de justitie overgeleverd, óf door de politie tot do grens der ge meente uitgeleid. De nieuwe bewoner vande Schaefsberger kluis (Geuldal) heeft Zon dag van den bisschop van Roermond zijne ambtsbevestigiug ontvangen. De gebroeders J. en F. van Doren zijn Woensdag door de maré- chaussée te Helden aangehouden en naar Roermond overgebrachtop last der rechtbank aldaar, beschuldigd van het plegen eener zware verwonding op den landbouwer J. E., die dientengevolge thans in levensgevaar verkeert. li et 4 0 j a r i g Konings-jubi- ieum heelt in 't dorpje Hobrede gem. Oosthuizen en Hobrede, een wanklank achtergelaten. Tijdens den optocht werd door een der deelnemers een schot gelost op het hooid der school, die met zijne echtgenoote voor het raam zijner woning gezeten was zonder gelukkig een van beiden te treffen. Na ernstig onderzoek is de dader gevonden en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De echtgenoote des onderwijzers is van den schrik ern stig ongesteld. Uit Kerk er a de wordt gemeld: Naar men verhaalt, droegen de mijnwer kers uit de naburige duitsche mijnen de schuld, dat de arbeiders der Domaniale mijn alhier jl. Zaterdag weigerden in de putten af te dalen. Trouwens van dien kant zou gedreigd ziju om de koorden door te snijden, langs welke de arbeiders in de putten dalen. Bevat dit waarheid Dan laat zich die onverwachte werkstaking ecnigszins ver klaren overigens is het een feit, dat onze bergwerkers niet de geringste reden tot klagen hebben over de behandeling, welke zij tot dusver van de directie der mijn ondervonden. Men meldt uit N.-Ruinen (Drente) Op de glasfabriek van den heer J. Thöne alhier, heeft eene werkstaking van kinderen plaats gehad. Aan hunnen wensch, om per week 25 ets. meer loon te ontvangen, is voldaan. Letteren en Kunst. Zaterdag wordt in liet „Grand-Thé- atre» te Amsterdam voor het eerst op geroerd: „Het geheim van een huurrij tuig") drama in 8 taf. naar het oorspron kelijke engelsche handsehritt: „The my stery of a Hansom" van Arthur Law en Fergus Hume, vertaald door F. v. H. De hoofdrollen zullen vervuld worden door de dames Ellenberger, Albregt, An dre. v. Heem, Poonsde heeren Fritz Boiiwme;sier, Veltmau, André, Malherbe en Lageman. dat zij.... Ja, antwoordde ik, ik begrijp u; dit geld moet u al die onaangenaamheden, waarvan gij spreekt, vergoe den Wat zou eene vrouw als g-ij zijn. als zij geen ge duld bezat? En ik raadde haar aan hun niet de huur op te zeggen Maar dat arme jonge meisje! vervolgde zij; zij ziet er zoo diep ongelukkig- uit, en toch is zij zoo lief en rechtvaardig! Het doet mij innig leed haar in die kleine kamer te zien opgesloten en bewaakt door een der twee, zoo niet door beide schurken. De oudste zegt dat /ij zijne dochter is. en zij ontkent het niet, maar ik kan niet ge- looven, dat dit mooie beschaafde meisje aan die twee lompe kerels verwant is Als gij haar ziet.. Dat is juist mijn verlangen, viel ik haar in de rede, niet alleen omdat uw verhaal mijne nieuwsgierigheid heeft opgewekt, maar ook omdat als ik mij niet in haar vergis, eene groote som gelds wordt uitgeloofd voor de ontdekking en de bevrijding van diezelfde vrouw. En dadelijk daarop deelde ik haar mede, dat ik niet was, waarvoor zij mij aanzag iemand, die eene betrekking zocht, maar een agent der veiligheids-politie Deze mede- deeling ontroerde haar; ik kon haar echter gemakkelijk overhalen mij zooveel mogelijk te helpen, en vooral be loofde zij mij geheimhouding, want anders zouden mijne Land- en Tuinbouw. „Zulk een Meimaand als we nu be leven, kenden we tot dusver slechts uit dichterlijke verhalen un oude overleve ringen Buitengewoon zacht en dikwijls vochtig weder bevorderde den groei van alles, wat aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. De wintergranen staan dooreengeno- men zeer goed te velde; vroeger in aren dan verleden jaar, en ook de vroegste tarwe laat reeds de eerste aren zien. Alleen de karwij staat minder dan ver leden jaar; enkele stukken zijn omge ploegd De zomergewassen staan alle good aanhet vlas vertoont zich bijzon der mooi en het weinige koolzaad bloeit overheerlijk. In den tuin is evenzoo alles voordeelig in het gewas. Aan groenten is geen ge brek meer, en spoediger dan andere jaren in den mond, zeggen de boerenen 't is letter- lyk waar, dat een dier zich in vele wei landen liggend kan verzadigen. De gras- groei is verbazend groot en de hoeveel heid hooi zal dit jaar buitengewoon zijn. Ook de klaverlanden staan bizonder frisch eu fleurig. Dat er in zulke gunstige omstandigheden overvloed van zuivel producten zal komen, ia zeker. Waar schijnlijk dat de massa's bofer en kaas, welke geproduceerd worden, wel spoedig een belangrijken invloed zullen uitoefenen op de marktprijzen, daar ook de kunst boter hoe la ger zoo meer eene geduchte concurrentie wordt voor de echte waar. Dat de prijzen van alle vee, bij den overvloed van voedsel, nogal flink blijven, is geen wonder. Vele landbouwers kun nen een derde meer vee houden dan anders. (X. D.) Ia Sempervirens wordt de teelt van twee bekende planten in ons land aan bevolen, namelijk van de bitter- of wa terkers en van de waldmeister. Omtrent waterkers Nasturtium officinale (Sisymbrium Nasturtium), wordt medege deeld, dat het jaarlij - sch verbruik te Parijs geschat wordt op een millioen francs, te Londen op tweemaal honderd duizeud gulden, terwijl die teelt in de omstreken van Erfurt ruim honderd vijf- en-twintig duizend gulden 's jaavs op brengt. Deze waterkers, uit bet buitenland aangevoerd, wordt goed betaald. Betreffende do waldmeister, Asperula odoratawordt gemeld, dat er voor de bereiding van Mei wijn veelvuldig vraag is naar deze plant bij bloemistenkweekers of warmoeziers, maar dat er nergens hier te lande eene noemenswaardige hoeveel heid te vinden is, zoodat zoowel kruid als essence uit het buitenland aangevoerd moet worden. Met groote blijdschap wordt het te Berlijn vernomen, dat koning Humbert, met het oog op de grootsche ontvangst, zijn bezoek daar tot Zondag verlengt. Van de nog te wachten huldebewijzen zal wel de meest grootsche zijn de feeste lijke rijtuigvaart van het geheele stu dentenkorps met de nniversiteitsbanier, de facuiteitsvlaggen en ongeveer zeventig corporatievaandels, voor den koninklijken gast. Ook dit is een huldebetoon, dat daar nog nooit een buitenlandsch vorst gebracht is. Donderdag heeft eene deputatie van leden van verschillende partijen in den duitschen Rijksdag, een bezoek aan mi nister Crispi gebracht in de3 keizers slot, om hem een parlementair vriendschaps- maal aan te. bieden. Crispi antwoordde, dat zijn koning en hij diep getroffen zijn door de buiten gemeene hartelijkheid van de ontvangst in Duitschland. Ook de vereenigde berlijnsche journalisten, die hunne hier aanwezige italiaansche col lega's een groot feestmaal geveu, hopen Crispi daarbij in hun midden te zien. Crispi, die herhaaldelijk met Bismarck samenkomsten heeft, zeide echter dat hy niet stellig beloven kon tegenwoordig te zijn, noch bij het parlementair, noch bij het journalistisch feestmaal, omdat hij zijnen tijd hier met veel overleg gebrui ken moet. Met veel ingenomenheid heeft men in den Rijksdag kennisgenomen van de in de italiaansche kamer gegeven verklaring betreffende de ontvangst van koning Humbert te Berlijn. De Rijksdag besluit haar daarvan kennis te geven en haar zijne vreugde te verzekeren over het verbond tusschen Duitschland en Italië dat den wereldvredcbe veiligt. De werkstaking der metselaars te Ber lijn breidt zich uit; er nemen thans 16,000 lieden aan deel. De leidedekkers hebben eveneens den arbeid opgegeven, terwijl de bakkers zich waarschijnlijk over eenige dagen bij de beweging zul len aansluiten. plannen, oin de boeven in alle stilte gevangen te nemen, bij niet wandelde en hoestte, zich bezig met zeer leelijk onfeilbaar mislukt zijn. kartonnen speelgoed te maken, in de hoop de huismoeders Den volgenden dag had ik de kamer betrokken, gren- 1 daarmee eenige stuivers zende aan die, waarvan de deur met een rood kruis ge- j kenmerkt was. Daar ik mij vooral diende te vermommen, had ik mij in de zeer versleten kleerenvan een arm fransch schilder gestoken met wien ik vroeger had kennis maakt, en ik nam ook zijn ziekelijk en gebrekkig voor komen over Ik hing toen verscheidene schetsen en aqua rellen op aan den wand, en begon kalm mijne buren te bewaken, met de gedachte, weldra mijne moeite bekroond te zullen zien. Mijn vriend de schilder, was voortdurend hoestende, en daar ik hem in alles wilde navolgen, was ik zoo vrij van tijd tot tijd de stilte te verbreken door eens flink te hoes ten en te schrapen, hetgeen welluidend of niet, mijne bu ren niet zou doen gelooven. dat ik mij voor hen wenschte te verbergen Integendeel, ik wenschte hen van mijne aan wezigheid. in kennis te stellen; ik wilde voor half idioot, bijziende en teringachtig doorgaan, behept met de manie van dag en nacht de deur open te laten, om van de warmte der calorifère te kunnen genieten als iemand, die er van hield in de gang te w*andelen, en daar een ieder, die hij tegen kwam groette, en verwachtte dat men tegen hem wederkeerig ook beleefd zou zijn. Dezelfde man hield, als te ontfutselendeze bezigheid nood zaakte hem voor eene kleine tafel te gaan zitten, die in het midden van de kamer stond juist tegenover de deur Zooals ik voorzien had, nauwelijks had ik mijne derde hoestbui geëindigd, of men opende eensklaps de deur naast de mijne en iemand riep op ruwen toon Wat beduidt dat? Als gij weer met dat heidensch leven begint Eene zilverheldere stem viel hem verdween in de rede, en hij Ik zal eens gaan zien En I.uttra Blake voordat ik nog maar eene slip van hare japon gezien had, wist ik reeds dat zij het was kwam in de gang. Toen zij mij naderde, boog ik mij over mijn werk, ter wijl ik haar niet durfde aanzien, uit vrees van mij te verraden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2