NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang-. Maandag 27 Mei 1889. No. 1809. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT fËN: Instaat nit twee Mn. STADSNIEUWS. B IN N Si S L A N l>. POLITIEK 0VEIIZICHT. BU1LLBTO N. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de l'nbliciic Ftrangère G. X. DB l BB 8p CoJOUR F. JODXS. Succ., Farijs 31 lis Faulourg Hontmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 25 Mei 1889. Zondag e. k. zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier nog tentoongesteld zijn eene merkwaardige verzameling pla ten, betrekking hebbende op de bouw kunst in Spanje; de merkwaardigste mo numenten in gothischen, arabischen en renaissance-stijl zyn hierbij vertegenwoor digd. Dien dag is de toegang vrij. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale Scholen alhier, de heer A. Vingerboets te Tilburg. Zooals aangekondigd, was hield de heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer, Vrijdagavond in de bovenzaal der socië teit ,/Vereeniging" voor een groot aantal kiezers, die allen op vertoon van hun stembiljet toegang hadden, een rede, met het oog op de verkiezing van Dinsdag a. s. De voorzitter der kiesvereeniging „Voor- uitgang" opende de bijeenkomst en ver leende daarna den heer Lieftinck het woord. Allereerst zette hij uiteen hoe de strijd in de verkiezingen voor de Provinciale Staten was ontstaan. Het waren niet de liberalen die den strijd hadden verlangd, de kerkelijke partijen hadden dien aan gebonden geheel tegen de geijkte wijze van denken in, en als uitgangspunt daar bij kiezende de groote beginselen der politiek, hadden zij de leuze aangeheven wook voor Provinciale Staten tot eiken prijs geen liberaal", geheel voorbijziende dat de eischen die men aan de kandida ten stellen mag alleen zijn eerlijkheid, karakter en kennis van de provinciale belangen, eigenschappen welke voorzeker niet worden gemist in de heeren Kist en van Valkenburg, de beide kandidaten der liberalen. Voor de tegenpartij echter waren zij niet geschikt, deze bracht de beslissing der hoogste politieke strijdvra gen over naar de plaatselijke besturen, waardoor deze met de wetgevende macht werden vereenzelvigd, terwijl het beginsel «'er liberalen steeds wijst op voortgaande decentralisatie. Het was tegenstrijdig dat de kerkelijke partijen thans één lijn trokken. Wan neer men denkt aan den haat van vroe gere en latere tijden en het groote ver schil van opvatting, dan kan er geen overeenstemming mogelijk zijn. Uitvoerig wijdde spreker uit over de kenmerken der twee groote staatspartijen. Omdat de liberaal zich aan geen dogma's onder werpt, geeft hij zich niet het recht om te haten of te vervloeken, hij strijdt voor de vrijheid door middel daarvan voor de ontwikkeling van den mensch. Daarna ieder het zijne. Alberdingk Thijm zelf heeft getuigd, dat zonder de liberalen de vrijheid zou zijn verloren gegaan. Men verwijt aan de liberale partij alles wat in de laatste 40 jaar i3 misdre ven, met voorbijgaan van al het goede dat zij heeft tot stand gebracht. Men zegt dat de financiën zijn verwaarloosd en het tegenwoordige hoofd van het ministerie van Financiën moest bij het aanvaarden van zijn beheer toch erkennen dat de geldmiddelen in niet onvoldoenden toestand verkeerden. Voor de school hadden de liberalen veel over gehad en de tegenpartij die daarop steeds aanmerking maakte, stelt een maatregel voor, die den Staat jaarlijks een millioen kost. Wanneer men er iets goeds voor krijgt heeft spreker er vredo mede, maar men moet niet aan een ander verwijten wat men zelf doet. Heeft de liberale partij zich al iets te verwijten, dan is het, dat zij ten onrechte te veel heeft gerekend op de kracht, die van het individu zelf uitgaat en daardoor is veel uitgebleven van wat men van haar had mogen verwachten. Den slag, haar verleden jaar toegebracht, deed haar op schrikken uit hare theorieën en studiën. Zij zag in dat de Staat werkzaam moet optreden en dat heeft zij getoond met er op aan te dringen dat in de arbeids wet de veldarbeid zou worden begrepen, hetgeen de tegenpartij niet verkoos. Hij hoopte dat de stembus van Dins dag van de kracht der liberale beginse len getuigenis zou afleggen. Met een woord vau dank namens de vergadering, door den voorzitter, mr. de Haan Hugenholtz, aan den spreker over gebracht, werd de bijeenkomst gesloten. In het Panorama trekt, zooals ook elders het geval was, de serie //het Heilige Land" veel bezoekers, waarom zij ook morgen (Zondag) nog tentoon gesteld zal blijven. Maandag volgt Con- stantinopel en Athene waarbij de schil derachtige gezichten aan den Bosporus en den Gouden Horen. Vourts ziet men de Moskeeën en de paleizen van den Sultan scènes uit het volksleven en velerlei merkwaardigheden. Van Athene zal men eenige stadsgezichten aanschou wen de Acropolisden Toren der Winden den Lantaarn van Diogenes, den Hermes- en Theseus-tempel, de Iladrianuspoort enz. Heden morgen is uit den Raamsingel alhier opgehaald het lijk van den 57- jarigen katoendrukker P. N. die sedert Vrijdagavond werd vermist. Daar hij bijziende was vermoedt men dat hij bij ongeluk te water geloopen en zoodoende jammerlijk om het leven is gekomen. De Stct. van Vrijdag bevat een kon. besluit van den lOen April, houdende aanwijzingen der in de gemeente Velsen gelegen perceelen die, ten name van de Holl. IJzeren Spmij., onteigend moeten worden voor den aanleg van den spoor weg van Velsen naar IJmuiden. Leger en Vloot. Het kamp bij Laren zal dezen zomer worden betrokken door het 4e bataljon van het 7e reg. inf. uit Amsterdam onder majoor R. P. Verspijck, van 12 tot 21 Augustus door het 2e bataljon, onder majoor A van Lakerveld de Heus, van 21 tot 31 Augustus en door het 3e bat., on Ier luit.-koloncl J. W. L. Kamps, van 2 tot 12 September. De oefeningen der kampeeronde troepen hebben van tijd tot tijd plaats in vereeniging met het 5e bataljon uit Naarden. Kolonel J. W. Boellaard van het 7e reg. inf. is ge machtigd de oefeningen zoo dikwijls te gaan bijwonen als hem no .dig zal voorkomen. Uit Pernis wordt gemeld: Volgens een Donderdagavond ontvan gen telegram is de sloep Onderneming stuurman W. Vorbrugge, in volle zee door eene sioomboot overvaren. Nadere bizonderheden ontbreken. Uit Zutphen wordt gemeld: j Vrijdagochtend werd het stoffelijk over schot van den hoofdconducteur Korenblik, dat van Arnhem per spoor naar hier was vervoerd, ter aarde besteld. Een groot aantal conducteurs van het Noorderneten verdere spoorwegbeambten volgden de rijtuigen, waarin de familie leden, zoomede de districtsinspecteur, de adjunct-inspecteur en de stationschef ge zeten waren. Toen de kist in het graf was afgela ten en nadat daarop namens het spoor wegpersoneel een krans was nedergelegd, nam de districtsinspecteur, de heer Sil- vergieter Hoogstadt, het woord, om de verdiensten van den zoo ongelukkig om het leven gekomen Korenblik iu het licht te stellen. Spreker wees er op, dat de overledene, die een ijverig spoorweg beambte en een oppassend huisvader s, zich te vertrouwd had gemaakt met zijn vyand, waarin hij aanleiding vond, om de jongeren onder het spoorwegper soneel te vermanen, om naast een nauw gezette plichtsbetrachting, de voorzich tigheid nimmer uit het oog te verliezeD. De broeder van den overledene zeide, namens de familie, de aanwezigen dank voor de bewezen eer. Een zevenjarige knaap te Bellingwolde werd het slachtoffer van zijn snoeplust. Te huis gekomen, vond hij een dubbel maatje voorloop-foezel in de kast zijner moeder, gebruikte dat, en was na een paar uren een lijk. Letteren en Kunst. De 8o aflevering van Viot- ta's „Maandblad der Muziek" bevat de vertaling van Wagners autobiographisch opstel, dat in 1879 in de //North-Ame rican Review" verscheeen het vervolg van Vitta's analyse van de Meistersin- ger-partituurhet le gedeelte van ber- lijnsche Musicalia door Van Santen Kolff (hoofdzakelijk gewijd aan Biilow en zijn orkest) en berichten. O. a. wordt medegedeeld, dat, na een oproeping van het //Allgem. Richard Wagner-Verein" om als lid toe te treden, de amster- damsche afdeeling met 15 leden is ver meerderd. Mej. Wia Dikema heeft voor een engagement aan de Hollandsche Opera te Amsterdam bedankt. Zij blijft con cert-zangeres en leerares aan de mu ziekschool te Leiden. InhoudSempervirens No. 21 Phalaenopsis Schilleriana. Odonto- glossum Phalaenopsis, met een afbeel ding. Snelle groei. Pirus specta- bilis. Tulipa Greigi. Tecophylaca Cyanocrocus. Entings-resultaten. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Leiden en Om streken. De Nederl. Tuinbouwafdeeling op de Wereldtentoonstelling te Parijs. Afdeeling Tuinbouw. De Paaschten- toonstelling te Mainz. Necrologie. Tuinbouw-Tentoonstellingen in 1889. Verschillende mededeelingen. Voor het oogenblik is er weer stof voorhanden voor beraadslagingen en polemieken. Nu men in Berlijn van de I eerste feestvreugde over de komst van koning Humbert wat bekoeld is, verga- I deren de deftige heeren in den Rijksdag I weder meer op hun gemak en komen de politieke partijvragen weder voor den dag. In de eerste plaats vorderde Vrijdag een keizerlijke boodschap de aandacht, welke door den staatsminister von Böt- ticher werd voorgelezen en waarin den afgevaardigden dank werd gezegd voor hunne bereidwillige medewerking in het tot stand brengen van een vaderlands lievend werk, de werklieden verzekering voor den ouden dag. Tengevolge van het voorbehoud, het welk de Cemtrumpartij Donderdag in den Rijksdag heeft gemaakt bij de demonstratie voor Italië, wordt in de Vrijdag verschenen katholieke Gerniania eenerzijds en de hoogst conservatieve lleichsbote en Kreuz-Zeitung anderzijds eene belangrijke polemiek gevoerd. Ter wijl de Germania de Donderdag uit naam van het Centrum afgeleg de verklaring roemt als de meest indrukwenkende daadin de katho lieke wereld ondernomen ten gunste van de wereldlijke macht des pausen, zegt de voor zekere stroomingen aan het Hof alhier zeer fijn gevoelende Reichsbote: ons gaat het niets aan hoe Italië tot eenheid gekomen is, en in het bezit van Rome geraakt is evenmin als vroeger zich het Vaticaan er ook maar eenigszins om be kommerde hoe Napoleo III in Frankrijk de heerschappij veroverd heeft. De speculaties op grooten schaal welke tegenwoordig weder in Frankrijk schijnen plaats te hebben, deden den afgevaar digde Laur de regeering interpelleeren over het stijgen «Ier suikerprijzen. Hij verklaarde dat de speculaties in dit ar tikel schandelijk waren. Het antwoord van den minister luidde dat het stijgen der pryzen veroorzaakt wordt door den slechten oogst en niet van een te Parijs bestaande coalitie. Met deze verklaring moest den interpellant voorloopig tevre den zijn. Een beter antwoord kreeg de heer Milleraud; toen deze den minister van Justitie vroeg omtrent het opdrijven der koperprijzen heeft de minister geantwoord dat de justitie de schuldigen wel zal be reiken. Floquet heeft Vrijdag het voorzitter schap aanvaard van de linkerzijde der Kamer. Hij hield daarbij eene rede waarin hij met ingenomenheid gewag maakte van de gematigdheid en steeds gebleken verzoeningsgezindheid dezer groep tijdens de veelvuldige ministerieele crises, welke door de monarchisten zijn uitgelokt. Hij drong aan op herziening der grondwet, tot stand gebracht door de republikeinen! Laat ons, zeide Hj ten slotte, geen pro- videntieelen beschermer zoeken. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 23 Mei. Gisteren en heden werd alhier aangevoerd ruim 40,000 stuks ansjovis, prijs f 16 per 1000. De uit hel engelsch, van Anna Katharina Green. 29) XVI. Het roode krüis Gij hoest verschrikkelijk; kunt gij er niets aan doen? vroeg zij op meewarigen toon, die mij tot in het hart drong. Terwijl ik mijn werk van mij afstootte, durfde ik het hoofd opheffen om te antwoorden Volstrekt niet het is vandaag erger dan gewoonlijk, het spijt mij zeerjuffrouw dat ik u lastig gevalleu ben. Zij ontdeed zich vau den doekdie zij om haar hoofd had gewikkelden antwoorddenadat zij dichterbij was getreden Mij hindert dat niet, maar mijn vader; hij is niet altijd even geduldig eu als hij u soms hard toespreekt moet gij daar geen acht op slaan. Het spijt mij zeerdat gij zoo ziek zijt Deze vrouw bezat iets buitengewoon verleidelijks. Toen ik haar beschouw le terwijl zij daar met eene don kere katoenen jurk. en half in een groven doek gewikkeld, naast mijstondscheen zij mij het bekoorlijkste schepsel van de gansehe wereld toe. Gij zijt wel goedmompelde iken bootste zoo natuurlijk mogelijk den franschen tongval naen ik schaamde mij bijna over mijn bedrog Uw medegevoel verwarmt mij de ziel. Een ongeduldig grommen deed zich in het aangrenzend vertrek hooren en gaf haar het sein om weg te gaan, en den man niet boos te maken, die zulk een gezag over haar uitoefende. Nog een oogenblik, zeide zijvertel mij eens, wat gij daar doet. Ik maakte het haar duidelijk, en versierde mijn verhaal met kleine bizonderheden over mijne denkbeeldige levens geschiedenis, die ik haar, en door hare tusschenkomst ook aan haar vader wilde bekend maken. Zij toonde veel be langstelling en meer dan eens' vulden zich hare schoone donkere oogen, waarover ik had hooren spreken, met tranen, alsof zij door mijn ongelukkig 'even zich ook het hare voor den geest haalde Het grommen werd echter steeds ongeduldiger, zoodat zij zich g'ereed maakte om te vertrek ken en opnieuw zeide: Vergeet niet, wat ik u gezegd heb: stoor u er niet aan, als zij u ruw toespreken. Zij maken zelf soms g-erucht ge noeg; dat zult gij dezen nacht nog ondervinden En hare bleeke lippen vertrokken zich tot een smarte- telijken glimlach. Ik was nu overtuigd van de juistheid mijner vermoedens, en nu wetende wat mij te doen stond, liet ik eenige dagen voorbijg-aan zonder schijnbaar iets te doen, maar alvorens ik die twee gevaarlijke boosdoeners wilde gevangen ne men, stelde 4k mij op de hoogte van hunne gewoonten. Bovendien wist ik, dat mijne bevordering en mijn goede naam verzekerd zouden zijn, als ik er in slaagde, deze twee schurken weer in de gevangenis te kunnen krijg-en, "van den anderen kant moest ik al mijne krachten inspannen om de zaak zoo ten einde te brengen, dat ik ter wille van Blake's vrouw, eene openbare gevangenneming moest kun nen vermijden. Na verloop van drie dagen was ik het volgende te weten gekomen le. Het jonge meisje ging nooit alleen uit, een der twee mannen hield altijd bij haar de wacht. 2e. Hoewel zij bewaakt werd, mocht zij in den gang wandelen, maar nooit lang. 3e. Het roode kruis, dat met knjt op de deur was ge- teekend had eene geheime beteekenis, die betrekking had op hunne aanwezigheid in huiseens op een avond dat zij met hun drieën waren uitgegaan, hadden zij het uit geveegd, en twee uur later weer geteekend, toen de vader met de dochter was thuis gekomen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1