NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Donderdag 30 Mei 1889. No. 1812. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHNEHEHTSFRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. ADVERTENTIE 2T: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertcntiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Pullicite Etrangère G. L. DAVBE Co, JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 his Eaubourg Montmartre. Wegens den Hemel vaartsdag zal het eerstvolgend nummer Vrijdagavond e. k. verschijnen. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 Mei 1889. De uitslag van de Dinsdag gehouden herstemming voor twee leden van de Provinciale Staten is als volgt Uitgebracht 4776 stemmen, Op den heer A. L. Kist waren uitgebracht 2469 op den heer mr. J. F. T. van Valken burg 2440, op den heer W. Hovy 2325 en op den heer P. Verkuijl 2302 stem- meD. Gekozen zijn dus de heeren A. L. Kist en mr. J. F. T. van Valkenburg, de aftredende leden. Op Donderdag 30 Mei, Hemelvaarts dag zal het museum van Teyler's Stfchting, des middags van 1—4 uur voor het publiek geopend zijn. In het Panorama wordt heden een ge deelte der Alpen tentoongesteld en wel Savoye met den Montblanc. Na een be zoek gebracht te hebben aan de in de nabijheid van den Montblanc zoo schil derachtig gelegen plaatsjes, Annecy, Sa- lanches, Chamouny, Argentière enz. leid de weg over Bossougletscher naar de Grands Muiets (hutten der Montblanc- hestijgers) van daar over het Gletscher- meer, e. a. tot op den top van den Mont blanc. Men aanschouwt daarbij niet alleen de wonderen der Gletscherwereld, maar ziet ook in den geest alle gevaren, die met deze levensgevaarlijke en slechts door weinigen uitgevoerde besteiging gepaard Naar wij vernemen zal de beroemde prof. Chambly, een der beroemdste spe cialiteiten op het gebied der goochelkunst eenige voorstellingen geven in de „Phoe nix". Zondag abonnements-voorstelling voor de leden met hunne dames cn kin deren, Maandag tweede voorstelling voor leden en niet-leden tegen entree en Dinsdag gratisvoorstelling voor dë wees kinderen. Den 11 en Juni concert van het Philharmonisch Orkest onder directie van den heer Kogel. Aan het verslag omtrent den toestand der Haarlemsche Tramway Maatschappij, uitgebracht in de Maandag 11. gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders, is het volgende ontleend: Na een hartelijk woord ter nagedach tenis van den Commissaris der Maat schappij, de heer P. Rouwenhorst Mulder* werd medegedeeld, dat het afgeloopen jaar niet schitterend geweest is, integen deel, wat zijn geldelijke overwinst betreft, het zuinigste van de elf jaren, gedurende welke de Maatschappij werkzaam is. De zomer van 1888 kenmerkte zich door hoogst ongunstig weer, in Juli vroor het en de herfst en winter hebben daartegen niet door gunstiger omstandig heden opgewogen. Dit had ten gevolge dat het aantal vervoerde personen twin tig duizend minder bedroeg dan den vo- ^igen zomer. Nauwelijks was de ongun stige zomer ten einde of het kwaad ver plaatste zich naar de stallen der maatseh., waar een kwaadaardige ziekte, influenza, van Augustus tot December het eene paard na het andere onbruikbaar maakte terwijl in Januari een geval van kwaden droes voorkwamwaardoor één paard verloren ging en eene geheele zuivering en gedeeltelijke verbouwing van den stal noodzakelijk werd, terwijl verder de on gewoon hooge prijzen der fourrages oor zaak was dat dit jaar slechts een winst saldo gemaakt werd van 2645,62^. De exploitatierekening, belast met alle reparaties van wagens, gereedschappen enz., leverde na aftrek van alle uitg. een zuiver bedrag op van 29173.68-§ De interestrekening. 830.95£ Verjaard dividend No. 6 10. Effectenrekening279.89 Aan fourrages werd besteed 11362.87^ Aan arbeidsloonen en salarissen, 16286.03 30294.53 27648.901 Afwerpende boveng. cijfer v. 2645,62^ Tegen dat van f 7623 in het vorige jaar. In 1888 werden vervoerd 401566 per sonen tegen 422119 in 1887, wat een mindere ontvangst van 1796.87^ ver oorzaakte. De Maatschappij verloor 4 paarden 2 aan keelziekte, één aan kwaden droes en één aan uittering. In de plaats daar van werden 8 andere paarden aangekocht tot den gemiddelden prijs van 334 per stuk, zoodat de Maatschappij thans over 34 paarden beschikt, welke door elkander voor 219.op de balans voorkomen. De gebouwen, wagens en verder ma terieel bevinden zich in goeden staat. Van het winstcijfer werd een dividend van 2° o of 2000 vastgesteld, terwijl de overige 645,62* na aftrek van drie maal 50 als gratificatie voor drie per sonen van het personeel werd ge voegd bij het winstsaldo van het vol- j gende jaar. De personen aan den dienst verbonden, deden hun plicht met ijver en zijn in hun werk voor zichzelven tevreden, de di- recteur, de heer Van West, weet den goeden geest onder het personeel te be waren en aan te moedigen. Vervolgens geeft het verslag een opgaaf van den stand der zaken op het huidige oogenblik Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 100.000, waarbij later nog ruim 7000 tijdelijk moesten opgenomen worden, welk bedrag allereerst uit de ontvangsten ge dekt werd. In de eerste tien jaren, van 1878 tot 1887, is met dit kapitaal een winst ge maakt van ƒ91500, waarvan is afgeschre ven en gedeeltelijk voor vernieuwing en uitbreiding gebruikt eene som van 65500 en 26000 aan dividenden aan de aan deelhouders is uitgekeerd. Een ander deel der winst is bij het in de statuten bepaalde reservefonds van 25000 op gelegd, waardoor dit reservekapitaal thans op weinig na is bereikt, waaruit kan blijken dat de toestand de onderneming niet ongunstig mag genoemd worden. Door het overlyden van den heer P. Rouwenhorst Mulder en het aftreden van den heer A. C. Kruseman was de be noeming van twee Commissarissen noodig geworden. De vergadering verkoos als zoodanig de heeren J. Krol Kz. en J. J. S. van Hamel, terwijl tot den heer Kru seman door een der aanwezigen een woord van waardeering werd gebracht voor zijne veeljarige toewijding. Dinsdagavond had in de groote zaal van „Felix Favore" de aangekondigde afscheids-theemeeting plaats van het Leger des Heils. Kapitein Luppens nam afscheid van zijne getrouwen om w. ldra zijne plaats voor zijne opvolger in te ruimen. De zaal was voor deze gelegenheid fraai met groen, guirlandes, vlaggen en lam pions versierd. Om lange tafels, voorzien van brood, tulband, sinaasappelen enz. waren de leden van de afdeeling gezeten terwijl eenige der zusters de thee schon ken. Afwisselend werden de liederen van het Leger door de aanwezigen in koor of door een der zusters of broeders gezongen en door de laat9ten nu en dan een ernstig gebed opgezonden. Onder de aanwezigen werden ook eenige dames en heeren uit den meer gegoeden stand op gemerkt, die blijkbaar deze voor de leden van het Heilsleger zoo genoeglijken avond met belangstelling bijwoonden Volgens hunne instellingen worden de officieren van het Leger tot op het laatste oogen blik van hunne nieuwe standplaats on kundig gelaten, evenals van den naam van hunnen opvolger. Kapitein Luppens kon ons daarom Dinsdag nog niet op geven waar hij werd „gedetacheerd." Te Spaarndam is ter vervulling van de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school door B. en W. het volgende drietal opgemaakt: G. Max te Spaarndam, J. Bek te Be verwijk en G. Bakker te Westzaan. Te Zuid-Schalkwijk is Dinsdagmiddag het vierjarig dochtertje van den arbeider D. in een sloot bij de woning geraakt en verdronken. De heer T. G. van Delden, controleur van 's Rijks belastingen te Haarlemmer meer, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar in 's Rijks dienst trad. Aan de inschietplaats van viseh-tor- pedo's aan zij kanaal F is aangekomen Zr. Ms. torpedoboot Dempo. De inschiet plaats werd Dinsdag bezichtigd door den schout-bij-nacht der marine en verder door tal van hoofdofficieren; ook de proe ven werden met belangstelling gevolgd. Zondagochtend is een vletterman, die het stoomschip Olga van Amsterdam naar IJmuiden vergezelde tot het uit brengen van scheepstrossen enz., met zijn vlet verongelukt tusschen genoemd schip en de spoorwegbrug bij Zaandam. De vlet is onder de schroef tot splinter geslagen en de man in e diepte ver dwenen. Hij was te IJmuiden woon achtig. Men schrijft ons uit Sloten: Maandag werd alhier het eerste hooi reeds binnengehaald; in geen 13 jaar gebeurde dit in de Meimaand. Men schrijft ons nit Hillegom: Met het tegenwoordig zoo heerlijke zomerweder komen velen uit Haarlem en Leiden de inderdaad zoo prachtige om streken van Hillegom en Lisse bezoeken. Het reizigersverkeer op den stoomtram HaarlemLeiden neemt dan ook dage lijks toe. Met het oog daarop heeft de Stoomtramweg-Maatschappij onlangs we der twee nieuwe personenrijtuigen be steld bij den, ook in het buitenland zoo gunstig bekenden fabrikant, den heer J. J. Beijnes te Haarlem. Letteren en Kunst. Volgens den heer Róssing is „Het ge heim van een huurrijtuig" voor het ge zelschap van gebr. Van Lier een volko men succes geweest, o. a. voor Veltman en niet het minst voor de hansom" zelf en het paard, die ten tooneele versche nen. In de Amstelstraat heerschte tus schen elk tafereel een ongekende drukte; de directie zag zich verplicht in plaats van éen agent drie agenten van politie te nemen tot handhaving der orde en dat getal zou bij de volgende voorstel lingen zeker nog stijgen, want heel Am sterdam zou dit drama willen zien. De directie van den „Salon des Va riétés" zal Vrijdag Sardou's jongste blij spel „Schoonmama" opvoeren; mej. Jos. Spoor en de heer Royaards zullen dan voor het eerst daar optreden. De N. R. Ct. verneemt dat de heer J. A. Kwast Jr. kapelmeester der staf- muziek van het 8e reg. inf. te Arnhem, tegen le Sept. zijn ontslag als zoodanig heeft gevraagd. Zijne bedoeling moet zijn, een burger-harmonie en strijkorkest op te richten, zooals o. a. te Groningen bestaat. 15 i N N E N LA NI). H, M. de Koningin zal mor genochtend omstreeks 10£ uur de reis naar Netiwied aanvaarden, alwaar H. M. des namiddsgs 4£ uu' verwacht wordt en tot 5 of 8 Juni denkt te verblijven. Naar het H hl. verneemt, zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer, bij het onderzoek der onderwijswet, eenige nota's overgelegd, die bij het verslag zullen worden gevoegd. Zoo heeft de heer Huber een berekening gemaakt over de gevolgen van het nieuwe art. 45 (bijdrage van Ket rijk voor de ge meenten), ten betooge dat de gemeenten in Friesland door toepassing van het voorgedragen stelsel zeer zullen worden gedrukt. De heer W. Van Dedem heeft in een nota betoogd, dat het onderwijs in de gymnastiek onder de verplichte vakken behoort te worden opgenomen. Ook i3 in de afdeelingen de wenschelijk- heid aangetoond, aan het onderwijs een practische richting te geven en o. a ook het handteekenen als algemeen leervak voor de jongens in te voeren, zooals reeds met handwerken voor de meisjes sedert 1878 is bepaald. Uit goede bron vernemen wijdat de heer L. H. J. J. Mazel, hoofdingenieur van den waterstaat, zijn pensioen heeft aangevraagd. (Fad.) De eenige candidaat, die zich voor het toelaiings-cxamen tot de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht had aangemeld, heeft zich teruggetrokken. De haagsche correspondent van de Midd. Ct. schrijft: Het had weinig gescheeld, of wij had den deze week nog een interpellatie in de kamer zien aankondigen en wel over een zeer bijzonder voorval, dat hier vooral in de diplomatische en aristocratische kringen nog al geruchtmakend is. Een der gezanten van eene groote mogend heid is daarvan de hoofdpersoon. Die vertegenwoordiger van zijne regeering heeft onlangs eene groote opschudding teweeggebracht aan het station van den hollandschen spoorweg alhier. Hij wilde zich toegang tot het perron verschaffen zonder voorzien te zijn van een bewijs, dat daardoor vereischt wordt, en toen FEUILLETON. wil hel engelschvan Anna Katharina Green. 321 XVII. De gevangenneming. Toen nu mijne voorzorgsmaatregelen genomen waren wachtte ik slechts het ti'dstip af. dat de jongste der Schoen makers zou vertrekken Zou hij ons nu beetnemen en niet weggaan? Jlet was gelukkig niet zoo. Nauwelijks had het twee uur g'eslagen of hunne deur werd geopend, en een zware stap deed zich hooren. De reus liep door den gang, en sloeg met zijn stok tegen den wand waarachter Gryce en de agenten zich hadden verborgenliij bleef zelfs staan om zijne pijp aan te steken voor het kamertje waarin mijne hospita kousen zat te stoppeneindelijk verliet hij liet huis. Alles was rustig; ik opende eene deur en trad een ka binet binnen dat met mijne kamer in verbinding stond en wachtte daar mevrouw Blake af. Na verloop van eenige minuten verscheen zij, legde zon- i der te spreken den doek en de japon neer, die zij meege- nomen had, en verdween in de richting van het vertrek, l dat ik haar had aangewezen. Ik vermomde mij dadelijk in hare kleeren, sloeg den doek zorgvuldig om mijn hoofd en hield een zakdoek tegen mijne kin; toen begaf ik mij naar de kamer, die zij had j verlaten i De deur stond half open en ik duwde er tegen aan. terwijl ik mijn best deed haar. die ik redden moest, na te doen; tegenover de deur lag haar vader op eene bank; zijn i voorkomen stelde mij niet gerust. Ik boog mij zoo diep mogelijk en niesde alsof ik eene vrouw was; ik slaagde er in een tabouret te bereiken, dat dicht bij het raam stond terwijl ik hem deze woorden ontlokte, met bijtende stem uitgesproken Wat duivels, ik hoop toch niet, dat gij ook zoo zult beginnen te blaffen Ik sprak natuurlijk geen woord en bleef zitten, met het gelaat naar het venster gekeerd en hoopte dat deze hou ding zijne aandacht zou trekken, opdat hij dan op zou staan en naar mij toe zou komen, want zoolang hij de deur in 't gezicht had zouden wij hem onmogelijk kunnen over rompelen, uit hoofde van zijne groote lichaamskracht. Maar hetzij uit onverschilligheid, hetzij uit luiheid, hij bewoog zich niet. Toen ik in den gang de voetstappen van Gryce en zijne metgezellen hoorde, nam ik een wanhopig' besluitik slaakte een onderdrukten kreet boog mij voorover en drukte mijn voorhoofd tegen de ruiten, alsof er iets op straat gebeurde dat zeer mijne aandacht trok. door vrees en achterdocht bevan- en onder een z waren vloek naderde Dadelijk werd hij g-en. Hij sprong op, hij mij. Wat is er nu weer? Waar kijkt gij naar? Nauwelijks stond liij bij mij, of Gryce en de twee agen ten snelden de kamer binnen, grepen hem aan, en hielden hem in hunne armen geklemd. Ondanks zijne kracht en zijne wanhoop, kon hij g-een weerstand bieden. Razend van woede gaf hij zich over. Gij zijt de schuld van alles. O, als ik u maar een oogenblik in mijne macht had! Weest allen vervloekt! kreet hij en deed plotseling eene zoo hevige poging mij te bereiken, dat de drie mannen, die hem tegenhielden, bijna omver werden geworpen. Luttra, hoort gij mij. vervloekt meisje? Veeg het rood kruisje uit. of ik Gij weet wel, wat ik anders zal doen. Verstaat g-ij mij? Ik stond op en terwijl ik mijn gelaat nog voor hem verborg, gehoorzaamde ik; maar zoodra hij stevig gebonden was en men hem eene prop in den mond had gestoken, nam ik het stukje krijt, dat ik bewaard had en zette het kruisje weer op de deur; toen nam ik weer bedaard mijne plaast bij het venster in. Nu moesten wij den tweeden schelm op dezelfde wijze in onze macht krijgen. Gryce liet den ouden boosdoener in de aangrenzende kamer brengen, die tot dusverre door Luttra was bewoond, en verborg zich daar ook met zijne mannen, terwijl ik den zoon moest afwachten, die niet lang kon wegblijven. Er verliep een half uur; nooit had de tijd mij zoo lang

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1