GiMGD mms. een ambtenaar der maatschappij hem daarin verhinderen wilde, ontzag die di plomaat zich niet oogenblikkelijk, naar 's lands wijze, zijne vuisten te gebruiken en dien ambtenaar herhaaldelijk daar mede te doen kennis maken. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, en de zaak is in handen der justitie. Daar het een gezant van een vreemden staat geldt, zal waarschijnlijk wel ^eene straf vervolging worden aangevangen, want de volkenrechtelijke gebruiken laten dien loop van zaken niet toe. Men hoort dan ook niet van zoodanig gevolg van het gebeurde. Intusschen is het wel wat erg, als die geschiedenis geheel ongestraft blijft. Wel heeft de gezant, naar men zegt, aan den door hem aangeranden ambte naar eene schadevergoeding aangeboden, doch daarmede mag de zaak niet uit zijn. In elk geval behoort de vreemde regee ring op de hoogte te worden gesteld vaa de wijze, waarop haar vertegenwoordiger hier te werk is gegaan, opdat zij ge noegdoening geve door terugroeping van den gezant of op eenige andere wijze. Dat doodzwijgen van de zaak van re- geerinüswege schijnt enkele kamerleden te hebben geprikkeld cu niet geheel ten onrechte en zoo ontstond bij hen het voornemen om de ministers van bui- tenlandsche zaken en justitie te inter- pelleeren. Gebruikelijkerwijze werd dat plan vooraf in particulier gesprek aan die ministers medegedeeld en deze schij nen er in geslaafd te zijn de heeren tot bedaren te brengen, ter wille van de goede verstandhouding met de betrokken regeering. Het Leger des Heils heeft in het boekjaar 30 April '88 tot Mei '89 hier te lande uitgegeven 54,161 en bijna 40,000 ontvangen. Voor het gebouw te Utrecht werd betaald 15,408 en het geld daarvoor geleend van het hoofdkwartier te Lr,nden. Aan verkoop van drukwerken werd o. a. ontvangen J 16,627. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders in het „Arnstel-Hotel" te Amster dam is het dividend over het afgeloopen jaar, na belangrijke afschrijvingen op gebouwen en eigendommen en na ver sterking van het reserve-kapitaal, vast gesteld op 5 pet. Dr. H. F. R. Hubrecht, die aan de beurt was om af te treden, is met algemeene stemmen als directeur herkozen. Op den Amstel had Zater dagochtend een jammerlijk voorval plaats. Drie knapen in een roeibootje kregen twist en begonnen te worstelen, met het gevolg, dat de jongste, de eenige zoon van een weduwe, overboord sloeg en verdronk. De oudste knaap is in hech tenis genomen; die, welke zijn makker den noodlottigea stoot gaf, heeft zich uit de voeten gemaakt en houdt zich schuil. De uitslag van do 2de p r ij s- vlucht vanwege de bredasche duivenver- eeniging //Pro Patria", op Zondag 26 dezer, was als volgtDe duiven werden ten 8 ure vm. te Braine le Comte los gelaten. Aankomst te Bredav. Baarle, 9 u. 41 ra. 50 sec. vin.; C. de Kort, 9 u. 41 m. 50 sec. vm.; P. van As, 9 u. 42 ra. 52 sec. vm.; H. Gits, 9 43 m. vm.; A. v. Dooremaal, 9 u. 45 m. 10 sec. vm.; I. Tack, 9 u. 48 m. 17 sec. vm.; T. Ke8sel, 9 u. 48 m. 17 sec. vm.; A. de Lepper, 9 u. 5L m. 8 sec. vm.; Van Dooremaal, 9 u. 51 m. 5 sec. vm.; Beena kers 9 u. 55 m. 35 sec. vm. Van Terschelling wordt d.d. 25 Mei gemeldEen zware hoos heeft een gedeelte van dit eiland ge weldig geteisterd. Zij werd gevolgd door een hagelbui, die bijna al het te veld staande gewas tegen den grond sloeg, waardoor vooral de wintergranen veel geleden hebben. Zondag vierde dokter H. P. Van Praag te Oudewater, daar zijn 40-jarig jubilé. Namens de burgerij werd hem door een commissie een fraai sou venir aangeboden. De muziek-vereeniging Euterpe" bracht hem een serenade. Aan den commissaris van politie te Wageningen is het gelukt, den persoon te ontdekken, die vermoed wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan het veelvuldig uitgeven van valsch geld, voornamelijk kwart'es, in en om Wage ningen. Die vermoedelijke dader, D. v. R. wordt Maandag gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Kruisland (gem. Steen- bergen), is Zondag de 32jarige C. Ver beek bij het baden verdronken. Men schrijft uit Maastricht: Jaarlijks vertrekken uit Limburg hon derden brikkebakkers naar Duitschland, waar zij werk in overvloed vinden. Dit maal echter doen hun de werkstakingen geducht nadeel. Door gebrek aan steen kolen hebben Bommige tichelbakkerijen het werk moeten staken en kunnen geene nieuwe ovens gezet worden. Het gevolg hiervan is, dat de brikkebakkers hun reeds bespaarde gelden in de laatste da gen verteerd hebben en hard zullen moe ten werken om iets voor den winter over te houden. Blijft de tegenwoordige toe stand aanhouden, dan zullen zij wel ge noodzaakt zijn naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Uit Kerkrade meldt men van 27 Mei: De alhier wonende mijnwerkers houden zich kalm; het waren do kolenkappers, die in de vorige week eischend tegen de directie der mijn optraden en weigerden in de schachten af' te dalen. De alhier gedetacheerde maréehaussée heeft tot dusver weinig te doen gehad; zij trekt van tijd tot tijd eens te paard op patrouille door ne gemeente en be waakt gedurende den nacht den spoor weg der domaniale mijn KerkradeSim pel veld, welke de naburige duitschu mijn werkers gedreigd hebben open te breken of door dynamiet te vernielen, ten einde den afvoer van kolen te beletten. Verder had een complot bedreigingen geuit, de koorden van de naast de domaniale mijn gelegen groeve Nenprick door te hakken on den machinist om te brengen, indien men bleef doorwerken. De directie der Neuprick heeft aan den eisch der arbeiders voldaan en loonsverhooging toegestaan. De inspecteur der domaniale mijn, baron Van Pelzer, van eene reis terugkeerende, werd door de maréchaussé aan het station Sirapel- veld afgehaald, welke voorzorg onnoodig was, aangezien hem geene onvriendelijke bejegeningen van den kant der arbeiders is ten deel gevallen. De handel in steen kolen neemt zeer toede mijnen kunnen niet genoeg levereu. De eerste kwaliteit steenkool kost thans 42, de tweede 38 cent per 50 KG. Naar wij vernemen is P. S., agent der stoomcartonfabriek te Leeu warden, te New-York aangehouden, en wordt hij reeds herwaarts overgebracht, ten einde ter beschikking te worden ge steld van den officier van justitie te Leeuwarden. [N. R Ct Land- en Tuinbouw. Het in Noord-Holland groeiende vlas, wordt, tot rijpheid gekomen zijnde, steeds voor de verdere bewerkingen verzonden naar Zeeland of den Zuid-Hollandsche eilanden. Naar ons uit den IJpolder wordt gemeld, zal men dit jaar, vooreerst bij wijze van proef, aldaar een deel wor den achtergehouden om te trachten deze bewerkingen hier te verrichten. De vooruitzichten omtrent den fruit oogst in de Betuwe, die aanvankelijk zoo gunstig waren, zijn thans alles be halve rooskleurig. In alle vruchtboomen vindt meu massa's rupsen, zoo talrijk, dat ze op vele plaatsen niet te verdelgen zijn. Doen dezen reeds veel kwaad aan de boomen, in de laatste dagen heelt zich nog een ander insect vertoond, de zoo genaamde trekmaai of trekworm, die nog grooter schade aanricht, doordat dit in sect aan de vrucht, zelve knaagt en er gaatj. s invreet. Zooals het nu staat, krijgt men dit jaar slechts een half gewas kersen en kruisbessen. Zwarte bessen hoogstens Vs gewas. Roode bessen ruim lJa gewas. Pruimen alleen beloven een vol gewas. Appelen en peren zullen alhier weinig zijn. POLITIEK OVEItZICHT. Koning Humbert's verblijf in de duit- sche hoofdstad schijnt bizonder sterk op de russische zenuwen te hebben gewerkt. Wat men zich aan de Newa heeft voor gesteld, van de resultaten van het onder houd der twee geallieerden is, naar het schijnt, alles behalve geschikt geweest om de Russen hunne kalmte te doen bewaren. Het eerste bewijs daarvan is het gerucht dat de oorlogstoebereidselen in Rusland met grooten ijver worden voortgezet en dat de militaire partij oor logsgevaar als dreigend beschouwd. Zelfs gaat de correspondent van Daily News zoover, te beweren dat den hoofdofficieren hunne afdeelingen, die zij te comman- deeren hebben, reeds zijn aangewezen en voegt er bij dat dit alles het gevolg is van koning Humberts reis naar Dui sch- land en van de uitbundige wijze waarop men hem heeft ontvangen. In Engeland schijnt men ook in alle regeeringslichamen doordrongen van het voorgevoel van een naderenden krijg. Nog nooit is een zoo belangrijk wets ontwerp als dat tot versterking der vloot met zooveel ingenomenheid, zelfs bij de tegenpartij, ontvangen. Nadat het Lager huis het in drie lezingen achtereenvol gens had aangenomen, heeft het ook in 't Hoogerhuis een machtigen stem ge vonden. In eerste lezing is het daar reeds aangenomen en men twijfelt niet of' dit zal ook het geval zijn in tweede en derde lezing. Het is vooral lord Salisbury die zich als een ijverig verdediger van het ontwerp doet kennen. In de Dinsdag gehouden zitting van het Hoogerhuis maakte hij een vergelijking tusschen de britsche en duitsche vloten. Na aanneming van het ontwerp zeide hij dat de britsche vloot alsdan 77 bodems sterk zou zijn, terwijl de vloten van Frankrijk en Duitschiand gezamenlijk 88 bodems sterk zijn. Spreker deelde niet de meening van generaal Wolseley, dat Engeland eenen plotselingen inval te duchten heeft; doch men moest op het ergste gewapend zijn. Spreker ge looft aan den oprechten wensch der re- geerende vorsten om den vrede te be waren. Men heeft evenwel geene zeker heid, dat over vijf jaren nog dezelfde vorsten aan de regeering zullen zijn. Waarom zou Engeland nalaten zich voor te bereiden als de andere natiën? De volkeren wapenen zich waarlijk niet zon der van de noodzakelijkheid hunner wa peningen overtuigd te zijn. Ik zeg niet zoo eindigde spreker - dat er gevaar ophanden is; doch er bestaat eene kwade kans, tegen welke het goevernement op zijne hoede moet zijn. De tweede lezing van het ontwerp had daarop plaats. De uitslag van het socialisten-proces, dat te Bergen in Henegouwen heelt plaats gehad, heeft aanleiding gegeven tot eene warme discussie in de belgische Kamer. Naar aanleiding van het verwijt dat men den staat een slag in 't aangezicht had gegeven door de onverantwoordelijke wijze waarop dit proce3 is gevoerd, dat ten slotte is uitgeloopen op eenige lichte veroordeelingen, heeft de minister van Justit e, de heer Lejurne verklaard, dat hij de vervolging heeft gewild om eene herhaling der ongeregelheden van 1886 te voorkomen. De procureur-geueraal verklaarde dat hij, indien er geen vervolging werd in gesteld, zijn ontslag zou nemen. Op grond van de onrustbarende berichten, die hij ontving, heeft de minister toen zijne toe stemming tot de vervolging gegeven. Sprekende over de Sureté publique, ver klaarde de minister dat deze staatsinstel ling behoort te worden opgeheven, dewijl zij te werk is gegaan zonder voorkennis van den minister. De minister werd tij dens zijne rede door de linkerzijde her haaldelijk in de rede gevallen en door de rechterzijde levendig toegejuicht. De minister van Binneniandsche Zaken, de heer De Volder, kwam op tegen de aantijgingen, tegen hem en den minister president gericht. Na heftige redevoeringen van de hee ren Houzeau en Bara, die den minister Beernaert en den minister van justitie beschuldigde van medeplichtigheid met de twee opstokers, zeide de minister Beernaert dat het nu te laat was om op de beweringen der oppositie te antwoor den, maar da' hij niet tot morgen wilde wachten om op te komen tegen deze per soonlijke aanvallen en grofheden, die tot de gewoonten van de linkerzijde behoo- ren en door welke zy reeds tweemaal beproefd heeft de regeering te overwel digen. De minister zou heden zijne rede voortzetten. In de fransche Kamer ging het Dins dag ook weder vrij rumoerig toe. Laguerre was aan 't woord en vroeg verlof de regeering te interpelleeren over het hof van justitie, doch de voorzitter meende deze interpellatie niet te mogen toelaten. Laguerre zeide, dat indien de inter pellatie niet toegestaan werd, de open bare meening er een streng vonnis over zou vellen. Er ontstond een hevig rumoer ten ge volge van eenige woorden van den heer de Cassagnac, die de republikeinen ver weet dat zij terugdeizen voor de rechtvaardiging van het ellendige spel dat in den Senaat met de justitie ge speeld wordt. Over de Cassagnac werd wegens deze uitdrukking de censuur uitgesproken. De heer Andrieux interpelleerde hierna de regeering over hare tusschenkom9t in het werk van het hof van justitie. Hij beschuldigde haar van politiewerk ten deze te verrichten Opnieuw rumoer. De minister president Tirard kwam nadruk kelijk op tegen de aantijging van Andrieux. Andrieux zeide, dat de regeering in de zaak van Boulanger aan het werk is gegaan, zonder te weten waar het op uit zou loopen. Op dit oogenblik wacht de commissie van het Hooggerechtshof nog op bewijzen. Hij voegde er bij, dat de commissie niet eeuwig in stand kan blyven en de Kamer niet uiteen kan gaan en dit lichaam met dictatoriale macht achter zich laten. Thevenet antwoordt dat de regeering geene macht over de commissie uitoefent. Laguerre betoogt dat de regeering ge noodzaakt is te erkenneu dat er geen aanslag bestaat, dat er niets tegen Bou langer bewezen is en dat de aanslag be gaan is door de regeering zelve. De eenvoudige orde van den dag werd ten slotte aangenomen met 331 tegen 209 stemmen. Perin, die op den president der Republiek heeft geschoten, is door de eorrectioneele rechtbank tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld. VÏS SC HER ÏJ. Nieuw ediep, 28 Mei. Zestig korders brachten heden 15 tot 100 groote-, 15 tot 95 kl. tongen, 2 tarbot ten, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar ten afslag, terwijl door 4 beugers 10 tot 70 roggen werden aan gevoerd gr. tong gold 35 a 40 cent, kleine id. 15 a 20 cent, tarbot f 6.50 en i 7, rog 35 cent per stuk, kl. schol t' 1.50 a f 2.50 per mandje en schar f 1.50 a f2 per mand. Het grootste schip der aarde, V Australian genaamd, liep Zondagmorgen te Toulon van 3tapel. Ruim tienduizend toeschouwers, waaronder de prefect der marine van Toulon, zagen het gevaarte zijne intrede in zee doen. Deze paquet- boot, die 152 meter lang is, is de eerste van de serie snel-steamers op Australië. De machine ontwikkeld 6600 paarden krachten, en liet vaartuig loopt eene snelheid van 18 knoopen per uur. Vijfhonderd electrische lampen, schel len en telephoon vormen het tot een model-inrichting. De steamer heeft als reddingsboot een stoom-barcas van staal. De geheele uitrusting kost zes millioen gulden. Zaterdag werd in een kloos- ter in het dorp Domois, eene poging tot moord gepleegd. Een der priesters, de abt Dédiot, had zich ter ruste begeven, toen hij ontwaakte door twee hevige hamerslagen op het hoofd. De priester, die, hoewel hij zwaar gewond was, zijne tegenwoordigheid van geest niet verloor, begon een worsteling met zijn tegenstander, en riep om hulp. De moordenaar nam de vlucht. Een dokter werd gehaald, en de tegelijkertijd ontboden politie leidde dadelijk een nauw keurig onderzoek in. De priester had eene juiste beschrijving ran zijn aanvaller gegeven; deze werd eenige uren later gearresteerd. De moor denaar, die slechts 24 jaar telde waa vroeger onderwijzer in de muziek aan genoemd klooster, maar ten gevolge van dronkenschap ontslagen. Hij had zich onder het bed van zijn slachtoffer verborgen, en veinsde eerst krankzinnig te zijn; dit hielp echter niet en hij bekende toen, dat hij zich op Dédiot wilde wreken, aangezien hij den priester beschouwde als den bewerker van zijn ontslag. Indertijd werd gemeld, dat een groote brand een gedeelte ran het keizerlijk paleis te Peking vernield heeft. Thans verneemt men nader, dat de hof- sterrewichelaars, die in alle ernstige zaken geraadpleegd worden, verkondigden dat een der vijf pooten van den Vurigen Draak (de verpersoonlijking van het chineesche rijk) zeker verpletterd wa3 door de onlangs aangelegde spoorwegen en dat hij daarom vuur gespuwd had op het paleis des keizers. Er is toen onmid dellijk een keizerlijk bevel uitgevaardigd, waarbij alle verdere aanleg van sporen verboden wordt. Wat de reeds verleende concessies betreft, deze blijven voorloopig gelden, doch alleen zoolang de vuriire draak zich voortaan bedaard houdt. Zij loopen dus veel gevaar om te eeni^en tijd ingetrokken te worden. Vervolg Stadsnieuws. GEMEENTERAAD. ZiUiüï viiii Woensdag 20 Mei. Geopend 2 uur. Gesloten 5 uur. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werden een aantal goed gekeurde besluiten voor kennisgeving aangenomen. Omtrent een voorstel van B. en W. in zake het beheer der stadsklokken werd het voorstel om de betrekking van stads klokken- en horlogemaker op te heffen verworpen. Het voorstel van B. en W. in zake de tol aan de Kleverlaan werd aange houden. Besloten wordt de termijn van ople vering van den ondergrond der perceelen van W. Kooy tot 1 December te ver lengen en de termijnen van onderteeke- ning der acte van transport van Kooy en Kappelhoff tot 15 Juni a. s. te ver schuiven. Voorstel B. en W. tot verkoop van grond aan de N.-Z. van de Barrevoete» steeg voor f15 per M* aan W. Kooy wordt aangenomen. Het verzoek tot wederinhuring aan F. C. Misset Jr. wordt gewezen van de hand. Het voorstel van B. en W. in zake de afdamming van de Kruisbrug wordt aangenomen. Het adres van mej. van Weemen wordt gesteld in handeu van B. e W. Omtrent de pomp aan de N. Groen markt wordt beslist dat de proefnemin gen zuli- n worden voortgezet. Omtrent het verzoek van den directeur der H. B. S. om een crediet aan voor schrijfloonen wordt gunstig beschikt. Tot onderwijzers aan de eerste tus- schonschool wordt benoemd G. Spaan, te Amsterdam en aan de kostel. school lett. D, A. Vreeken te Haarlemmermeer. Het rapport van den opz. der gasverl. over April en het verslag van het eind examen der burgeravondschool worden voor kennisgeving aangenomen. Ongecorrigeerd. Telegrammen. LONDEN, 29 Mei. (Beuter). In hei Hoogerhuis zeide Lord Salisbury, ia antwoord op eeu interpellatie van Lord Halifax, dat de britsche receering geen leger naar Afrika kan zenden, ten einde de krijgsverrichttingen van kapitein Wissman te verhinderen. Indien de engeipche zendelingen daardoor gevaar loopen, is het hun eigen schuld, want zij zijn bijtijds gewaarschuwd. toegeschenen. Eindelijk klonken er zware stappen in den gang, en met een vuistslag, een voorteeken van woede of ongeduld, opende de jongste der Schoenmakers de deur en trad binnen Ik bewoog mij niet. Waar is vader? - zeide hij. Ik schudde het hoofd, en bleef uit het venster staren. Wat beteekent dat, om daar als eene krankzinnige te blijven zitten, en niet op mijne vragen te antwoorden. Ik bleef nog steeds zwijgen Bevende van woede, en iets van onraad bespeurende, bleef hij onbeweeglijk staan, en wierp mij, ik kon het voelen vlammende blikken toe Daar hij zich nog- steeds niet bewoog, stond ik op, en het gelaat tegen de ruiten aangedrukt, maakte ik een gebaaralsof ik iemand wenkte De list gelukte volkomen. Met een zwaren vloek, die mij nog in de ooren klinkt, en zijn stok in de handen klem mende, kwam hij op mij af, om evenals zijn vader in de handen van de agenten te vallen, die hem bespiedden. Hij had echter nog de gelegenheid, mij een hevigen slag met zijn stok toe te brengen, zoodat ik neerviel; dit is de oorzaak van de vreeselijke hoofdpijn, waarvan ik nu nog niet geheel en al genezen ben. Dat kleine ongeval hinderde mij echter bijna niet, hoe onaangenaam het ook voor dat oogenblik was; zoodra ik van mijne duizeling herstelde, stond ik op, wierp mijne vermomming af, en tot mijne groote voldoening kon ik den arbeid voleindigen, dien ik zoo gelukkig begonnen was XVIII. Liefde en plicht. De twee politie-agenten, die ons geholpen hadden, wer den weggezonden; Gryce en ik bevonden ons tegenover onze vijanden Houdt u stil, zeide mijn chef, en staakt dat vloeken; gij zijt nn gevangen, en gij zoudt weldoen met uw toestand niet te verergeren. Als mijne dochter in mijne handen valt, dan zult gij wat zien, -- zeide haar vader. Waar is zij? Ik wil haar zien. Gij zult haar zien, hernam Gryce, maar slechts dan, wanneer haar echtgenoot haar kan beschermen. Haar echtgenoot? O, weet gij dat ook al! riep de zoon Men zegt, dat hij een rijkaard is, en nog al trotsch ook. Laat hij hier maar komen om te zien, hoe wij als honden geboeid zijn, en laat hij dan eens zeggen, dat hij er trotsch op is te weten, dat de vader en de broer van zijne vrouw in de gevangenis gaan. Mijnheer Blake zal aanstonds komen, - antwoordde mijn chef, die hem had gewaarschuwd, dat hij ook tegen woordig moest zijn. Hij zelf zal u zeggen, dat de gevan genis de plaats is, waar gij behoort. Verdoemd! Maar hij.... Wat? vroeg ik. De deur werd geopend en Blake trad binnen bleek en met ontsteld gelaat. De schelm antwoordde niet. Vader en zoon spanden zich in, om te gaan zitten, zoover als hunne banden het ver oorloofden, en angstig beschouwden zij het gelaat van Blake, De zoon had het eerst zijn koelbloedig-heid herkregen. Goedendag, zwager, zeide hij zoo onbeschaamd mogelijk Mijnheer Blake rilde, en wierp een onderzoekenden blik om zich heen. Wordt vervolgd,.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2