GEMENGD NIEUWS» redikliBurten der lied. Herv. fa'ta Door den beschermheer, den heer A. van Stolk Cz., was voor deze wedvlucht uitgeloofd ééne zilveren medaille als lsten eereprijs, beoe- Vuds een een-diploma voor de meest b-haalde prijzen, terwijl door den heer J. P. de Koning, donateur der vereenigmg, een eereprijs, bestaande in een kunstvoorwerp, en door den voorzitter, den heer Donker, een kunstvoorwerp als prijs werden uit- gelooid. De poelprijs werd verdiend door de 1ste duif van den heer Van Mens. Donderdagavond sprong aan de Vlietkade te Kralingen een meisje uit het raam eener bo venverdieping op de openbare straat, tengevolge waarvan zij een been brak. Hare ouders hadden haar ver boden uit te gaan, en om te ver hinderen dat zij toch ging, haar opgesloten. De Wageninger bevat een ingezonden stuk van het bestuur der Vereenigiug lot bevordering van ge slacht wapen- en zegelkunde de Nederlandsche Herautbetreffende het geslacht Chalon d'Órange, waar van eemge afstammelingen in be krompen omstandigheden te Cosenga in Calabrië wonen. Daaruit blijkt ten duidelijkste, dat de beweerde verwantschap tusschen genoemde italiaa-'sche familie en het doorluch tig stamhuis van Oranje-Nassau lou ter een verzinsel is, ontstaan door de toevallige overeenkomst van naam. In de jongste vergade ring van den gemeenteraad te Ze venbergen werd door een raadslid tot den voorzitter de vraag gericht, of op de openbare begraafplaats wel eens afgemaakte koebeesten werden begraven. De voorzitter moest toe stemmend antwoorden. Een paar ma len had dit plaste gehad. Na op het onstich'elijke daarvan gewezen te hebben, verzocht het raad-lid aan den voorzitter, wel te willen zorg dragen, dat dit niet meer zal plaats heoben. Te Leeuwarden sloeg Donderdagochtend het paard van een hooiwagen, dat voor eene melk- kar was geschrikt, op hol. De beide mannen, die op deri wagen waren gezeten, sprongen er al. De een werd overreden en wa> bijna onmid dellijk dood, de andere kwam er met eenige kneuzingen af. Préanger-regentschappenberoemd I waar wonderFrankrijk mag trotsch om de koffieproductie; 11 komen uit zijn op zijne schoone, rijke over- PARTICULiERE CORRESPONDENTIE. lil. Parijs, 30 Mei 1889. Is de nederlandsche expositie der vrije kunsten en verschillende indus trieën nog niet geheel gereed, eene vergoeding daarvoor biedt da afdee- ling der nederlandsche koloniën. Het javaansche dorp, en al wat er verder te bewonderen valt, is uitmuntend geslaagd. De javaansche kampong, door het comité der nederlandsche afdeeling op de Place des Invalides ge bouwd, telt eene bevolking van zes tig inboo lingen, waaronder twintig vrouwen. Deze lieden zijn afkomstig uit drie verschillende provinciën van het eiland Java; 32 zijn van de Batavia en 17 uit Bantam. De korte beschrijving, die in het javaansche dorp aan de bezoeker» uitgedeeld wordt, gaf mij op dit punt de noo- dige inlichtingen. Het schijnt, dat de nederlandsche comitéleden der tentoonstelling niet slechts beoogd hebben, een prae- tiach overzicht te geven van de zeden en gebruiken der javaansche inboor lingen, maar het publiek ook eene aanschouwing wilden geven van de industrieën der bewoners van dit land. De uitvoering van dit voor nemen mocht slechts ten deele ge lukken, aangezien men veel moeite beeft om de inboorlingen te doen besluiten, hun vaderland te verlaten. In ieder geval is een groot deel der waarlijk nationale industrie ver tegenwoordigd in den kampong, 't Eerste dat men ziet zijn speciali teiten in het bewerken van bamboes; menechen, die er alle mogelijke voorwerpen van vervaardigen. Men weet, dat het bamboe in dit land eene belangrijke rol speelt, en de bewoners van den indischen archipel vinden in dit product een der voor naamste middelea van bestaan. Vrou wen van Djokja maken het batik, eene stof die ter vervaardiging van kleederen voor de inboorlingen dient; weer anderen vlech.en stroohoeden van rijstaren. Muzikanten, comedianteu en dan seressen loopen in den kampong in menigte door elkander. De muzi kanten maken met hun gamelang, eene serie van verschillende instru menten, een soort muziek, die mis schien zeer liefelijk klinkt in i«- boorlingen ooren, maar die ons «het hooren en zien doet vergaan». Ver derop vindt eene voorstelling van een wajang plaats, eene soort van schouwburg, waar Javanen met on gelooflijke behendigheid eene me nigte marionetten in beweging bren gen, die oude legenden en groot- sche dadeo van hunne helden sn vorsten te aanschouwen geven. De danseressen zien er waarlijk bekoorlijk uit. Geloof niet, lezers, dat dit mijne persoonlijke meening is. Mijn geestige centraler, die in le Temps ait.kelen schrijft, kenbaar aan zijne onderteekeuing T., gaf eene zeer aardige beschrijving van die danseressen; hij stood versteld over hunne lenigheid; 't is of zij niet vao hetzelfde maaksel zijn als onze danseressen en gymnasten. Zij heb ben iets zeer intheemsch. Hunne fluweelachtige, ronde armen, van een kleur ais oud goud, vouwen zij ineen, eu ze strekkeu ze dadelijk weder uit, met slangachtige bewe gingen. Zoo ook hunne handen en vingers, die zij met weergalooze gemakkelijkheid achterover buigen "t is aardig om te zien. Toen ik het javaansche dorp be zichtigd had, liep tk verder en zag de kokkis; dit zijn de keukenmeiden van deu kampong, die de rijst be reiden. Zij zetten alles in een dik ken rook. Naast de afdeeling der neder landsche koloniën, is die der fransohe bezittingen in Azië. Het is een zeesche bezittingen, hoewel zij wel wat duur gekost hebbenBin nen eenige dagen kan men daar een aardige tooneeluitvoering bij wonen, juist zooals het javaansche tooneel aanbiedt. Laat ons nu plaats nemen in den kleinen déeauville-spoortrein, en ons voor een kwartfranc in tien minuten naar het hoofddeel der ten toonstelling laten rijden. Ik heb dien afstand te voet afgelegd, om mijne opmerkingen en indrukken van een en ander op papier te brengen.Toen heb ik inzage genomen van de studiën, die de heer Bourde over de tentoonstelling en de heer Tissandier over den Eiffel-toren ge maakt hebben. Ik heb besloten, om u in mijn volgenden brief een ge heel overzicht te geven van de internationale tenieniooneteliing. Het doet mij genoegen, dit een maand uitgesteld te hebben, oindal men nu alles gezien heeft, minder op kleinigheden leten toch een flink overzicht heeft van alles. Ik herhaal u echter, wat gij reeds zult vernomen hebben, te weten: dat deze tentoonstelling een ware triomf ie; het is de schoonste samenvoe ging van menschen en werkstukken, die ooit ter wereld ta aanschouwen is geweest en daaromgaat alk-n haar bezoeken 1 S. S. M. geweest was. Zij klaagde het meisje zelf aan en de bankbiljetten werden dan ook m haar koffer gevonden. Een zonderlinge wedloop. Twee kreupelen op krukken te Straatsburg haddeu zooveel reeds gehoord van sport, van wedrennen en van traineerendat ze in een ongekende sportwoede elkaar uit daagden tot een wedloop op hunne krukken. Met ongelooflijke behen digheid wisten zij hunne houten bewegings-werktuigen te verplaat sen en toen was uitgemaakt, wie de snelste krukkeu-looper was, ging men de overwinning vieren met een heerlijken maaltijd. In een der achterbuurten te Parijs is dezer dagen een vree- gelijke misdaad begaan. Een zekere Jean Baptiste Grosgeorge, van be roep kostsier, heeft eerst zijne 3d jarige vrouw, en daarna zijn 5 kin dereu vermoord. Deze ellendeling heeft zijne mis daden gepleegd met een bijl en heeft zijne slachtoffers aangevallen ge durende hunnen slaap. De slagen zijn alle op het hoofd toegebracht, zoo dat de hersenpan der ongelukkigen van één gespleten was. Nadat Gros george allen vermoord heeft, heeft hij zichzelf door ophanging van het leven berooid. Hij was een groot dronkaard, en had de laatste dagen geheel op zolder doorgebracht. De man was overal berucht om zijn wangedrag. Men weet echter met, wat den barbaar aanleiding heeft kunnen geven, om zichzelf en zijn huisgezin van kant te maken. Onlangs werden aan eene boterverkoopster te Parijs, mme. Bauvétwee bankbiljetten, elk van 1000 ontstolen. Zij zond hare dienstbode, Eiisa Roursel, ter stond naar eene somnambule om aanwijzing van den dief. Het ant woord luidde, dal deze een bruin mau was met eeu moedervlekje op den linkerschouder en met bakkebaar den. Het geld was in eene blikken doos in eeu kelder te Batignolles verstopt. Mme. Bauvé, nadere in lichtingen wenschendeging zeit naar de somnambule en hoorde tot hare verrassingdat de trouwe Etisa in het geheel niet bij haar Hospita. Meneer Lammere, neemt uwe me nou 'res niet kwalijk, maar ik krijg nou al zes maanden ka merhuur, ziet u, en..., Student. Ja, hm. Hospita. Ik ben zelf me huishuur nog geduldig, weet u, en Student. Nu, wat heb je dan te reciameeren? dan komt t immers overeen uit! Klein Heiligland. Voorin. 10 ure, 'b Avonds 5 are, Schotel Lutherxch* Kerk Voorm. 10 ure, Dr. H. Oordt, Hoogleeraar te Leiden. Kerk der Vereenigie Doopsgezinden. Voorin. 10 ure, Craand(jk. Remonstrunte Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. E. Laurillard, pred. te Amsterdam. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdrgar. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Noorderkerk RidderstraatJ. Nederd. Geref. Gem. (doleereude). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, J. Hauia, beroepen pred. te Oosterbierum. Db. Tideman zal Dinsdag en Woensdag geen les geven. Mevrouw (die zoo goed ie, voor bet dienstmeisje een brief te schrij ven). Is er nu nog ietg, dat je zegden wilt, Bet? Bet. Neen, mevrouwniet anders als of ze niet willen letten op de fouten en 't leelijke scbrift. Wat doe je daar, kind? vroeg de moeder aan een kleinen dreumes, die met een boed door de kamer sloop, en daarbij onophoudelijk steels- gewiize keek naar den beer, die 'd bezoek bracht. Ik probeer, pa's boed uit de kamer te brengen, zonder dat me neer 't ziet; pa wil immers niet we ten, dat bij thuis isl Amerikaansch duel. Eerste duellist. Gij hebt den zwarten bal getrokken, gij moet u doodschieten. Tweede duellist. Toe, laten we ruilen Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. .Boon. Evang. Lutherxche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemcndaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2l/a are, geen dienst. llecmslcde. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Ulllegom. Voorm. 9]£ ure, M. Buchli Fest. Santpoort. Voorm. 10 ure. P. M. Keiler van Hoorn, pred. t» Dordrecht. Spaarndaip. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2% ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. Nam. 2 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2J4 ar O. Schrieke. Wij allen stammen dus van één menschenpaar af. Vader zei laatst, det we van de apen afstammen. Naar jou familie relaties wordt niet gevraagd. TE HAARLEM. Op Zondag 2 Juni 1889. Groot e Kerk. Vroegpr. 7 ure, Snethlage. Voorm. 10 ure, A. W. Haksteen, pred. te Brussel. (Voor Moeton.) Nam. 2 ure, Hoog. 19e Zondag. Cat. Avonds 6 ure, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, W. H. Dekking, pred. te Haarlemmermeer. Janx-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Bakenexxer Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalxche Kerk. Pas de Service. Ckrixtelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 1 Juni. De prijzen der Aardappelen waren als volgt Frieache Dokkummer Jammen f 1.25 a 2.do. Franeker Jammen f 1.10 k 1.50, dito Engelscbe f 1.20 k 1.40, dito Muntersche fl.10 a 1.25, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.25 a 8.50, Gel- dersche blauwe f0.k 0.Pruisische Ham burgers f 4.k 4.10, Saksische Jammen f 0. a 0.dito Roode f 1.50 a 2.50, Zeeuwsch* Flakkeesche h allee per Heet.; nieuwe Malta 15 a 16 ct. per Kg. Suiker: Biet- ea Geraöinoerd prijshoudend.] Petroleum kalm. Amer. loco f8.50 E., Sept./ Dec. f8.75 E., consumtie f9,75. Tluss. Nob*l loco f7.26 E., Juni Aug. f7.85 E., Sept./Dec. f 7-75 E., consumtie f8.25. Tarwe op levering lager, Mei f192 gesloten, Nov. f188. Noteering van de Commissie van den Graan handel Kogge op levering traag, loopende maand voor 1 uur f105 gesloten, Oct. f108. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 hg. Olie stiL Lyauwtd lusteloos. Raapolie traag, vliegend per 100 Kg. f82^, 80^, lo. Sept./Dec. f27& lo. Mei f 28^. Ljjnol.e flauw, vliegend per 100 Kg. f28%, lo. Juni f 22^, lo. Juli/Aug. f23, ;lo. Sept./Dee. f22j;. lo. Jan./Mei f 22£. Raapkoeken f 70 a 87 per 1040 stak». Lijnkoeken f8.a 11,50 per 104 stuks. Hoorn, 29 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 195 stapels, wegende 54,073 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 81,50 Hooi id. f29,50, Commissie di. 25,middelbare f 0, Leiden, 31 Mei. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt26 Stieren a 46 a 200, 82 vette Ossen en Koeien f118 a 260 of f 0,54 a 0,70 per Kg., 78 Vare id. f 118 1 224, 8 Graskalveren f 26.a 50, 95 vette id, f86 a 80 of f0,70 a 0,85 por Kg., 102 nuchtere id. f 5,a 18,620 vette Schapen f 20 a 86, of f 0,60 a 0,55 per Kg., 270 woide do. 15,— a 81,12064 Lammeren f 9,25 a 18,- 58 magere Varkens f 16 a 86, 882 Biggen f 4,75 a 18,—, 6 Paarden f 42 a 125, 176 Kalf- en Melkkoeien f 100 a 265. Leiden, 81 Mei. Aangevoerd 64 partijen. Goudsjhe Kaas f 14,a 21,Derby 17 a j Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaa» 2e kwal. f22,a 0, Schiedam, 1 Juni. Moutwys f 9.Jenever 14.50, AmBt. Proef f 16.75. Zwolle, 31 Mei. Boter, Prima Gras f22, a 28,50 afwijkende f20,a 21,2e soort f 17a 19—. de laatste dag van de week is, zal zij wat langer in het atelier gebleven zijn, voor een dringende bestelling... ging de stoker voort. Weder ging hij zitten en stak zijn uitge doofde pijp aan. Laat ons wachten, moeder, en niet be vreesd zijn, en de houten pijp ging voort met... pf... pf... terwijl de echtgenooten om hun angst te verdrijven, het plau van de wandeling pingen vaststellen. In de kooi bij het venster piepte het gele «ijsje en pikte eenige graantjes. Langzaam daalde de duisternis van den avond, het was buiten stil en fritch en in de binnenplaats werd het geheel donker. Zij spraken samen, schijnbaar on gerust, maar om de waarheid te zeggen beet Jojo zenuw achtig op den steel van ziine pijp en moeder Tinard beefde van angst. Ieder oogenblik keken zij vluchtig naar elkander en hielden den blik gevestigd op de kleine wijzerplaat, waarop de kleine en de groote wijzer al verder voortschreden! Tien minuten voor negen!... negen uur!... Daar boorde men loopen op de trap. Daar is Mad! Beiden sprongen door een zelfden aandrang op eu liepen naar de deur, die de stoker wijd ope; zette. Beu je daar, Madeleine?... Madeleine was het niet, maar eeu buurman, die met een kalm «goedenavond» hun voorbijliep en naar een verdieping hooger klom. Beiden keken elkander aan. Hij met somber voorhoofd, zii met dikke tranen in de oogen Luister, moeder, gij moogt niet het hoofd verliezen... Ik ga gauw even naar 't magazijn... Wacht hier geduldig... Hij klopte zijn pijp uit, zette zijn pet op, omhelsde zijne vrouw en vertrok, zonder zelf» een antwoord af te wachten. Moeder Tinard sloot de deur en keerde in het midden van de kleine huiskamer terug. Droevige voorgevoelens be klemden haar hart, dat onrustig sloeg alsof het bersten zou. Te vergeefs trachtte zij haren gedachtenloop eene andere richting te geven. Al die zaken welke haar omringden, de stoelen, het fornuis, de sehooriteen met xijne sieraden, de pas gedekte tafel, het scheen haar of zij door een rouw sluier zag in het sombere halfduister van het vertrek. Werk tuigelijk ging zij ia grootmoeders armstoel zitlen, waar juist Joj i zijn pijp gerookt had en zij mijmerde, diep zuch tend O, waar is zij dan toch? Wat doet zij zoo laat, zoo 7erre van ons... zonder ons? Zij bedacht dat zij zestien jaar lang haar leven had ge wijd aan de aanbidding van haar kind en dat van de droef heid van dezen avond Mad de oorzaak was. Zij kende haar dochter te goed om niet te weten, dat zij wel een bood schap zou gezonden hebben, wanneer zij genoodzaakt was geweest, later dan anders op het atelier te blijven. En dat joeg haar angst aan. In hare verbeelding zag zij haar lieve Mad onder de wielen van een rijtuig... in zwijm... bloe dend in een apotheek, omringd door nieuwsgierigen Misschien aldoodHet was donkere nacht. Zij was bang, alleen met haar vizioen. Daar sloeg het tien uur. Zij stond op. Een eeuw scheen haar de tijd, dien Jojo weg was! Zou hij spoedig terugkomen?... Zou hij haar mede brengen?... Zij boog zich naar het venster en bespiedde zijn terug keer. Maar de kleine binnenplaats bleef verlaten, zwijgend. Moeder Tinard daeht er aan dat 't tijd was de lamp aan te steken... Het licht wierp helle glansen in het kleine vertrek, de borden en het overige vaatwerk schitterden. Moeder Tinard zat onbeweeglijk aan tafel en bedacht hoe treurig het leven was!... Een week lang had zij gedroomd van het genoegen, dat zij zou verschaffen, op dien Zondag, aan haar twee lie velingen... en nu was haar dochter misschien dood [...Vaar wel, vroolijkheid en geluk! Werktuiglijk trok zij het papier van elk pakje af... daar verschenen de flesschen... de kip... de koek... Zij beefde toen haar hand het zachte papier, waarin de winkelier den strik had gewikkeld, aanraakte, en toen tij het geschenk ontvouwde, rolden twee tranen op het glansrijk satijn en vlekten het... Zij barstte in snikken uit... Mijn God... mijn God... Het gerucht van de deur, die open ging, deed haar om kijken... Jojo kwam alleen terug. Mad?... Brengt gij Mad niet mede...? Verwilderd keek de vader haar aan en schudde woest het hoofd. Een hartverscheurende kreet weerklonk en de arme vrouw liep handenwringend naar hem toe. Hij zonk op een stoel neder. De kin op de handen en het gerimpelde voorhoofd parelende van het zweet, dat in dikke droppels nederviel, zat hij daar, bleek en ontdaan. De punt van een blauw papier, hevig verfrommeld, stak uit zijn jaszak. De moeder keek daarnaar... naar die blauwe vlek op de bruine stof, het trok haar aan, het betooverde haar... Zij kende den vorm, den aard er van, zij ried dat het de afwezigheid van hare dochter zou verklaren. Zij kon zich niet langer inhouden... zij greep het... Het was een telegram, een dier pneumatische telegrammen, die bij honderden dagelijks te Parijs verzonden worden door buizen waarin zij door saamgeperste lucht worden voort gedreven. Ach, hoe vaak waren deze papiertjes de aanbren gers van geluk, teleurstelling of ronw! Haastig vouwde zij het open, het was los, want vader had het gelezen. Toen moest zij zich geweld aandoen, de weinige regels te lezeu die er in stonden, zij draaide en draaide het in hare bevende vingers rond.Toen,met bovenmenschelijke inspanning hield zij het schrift voor hare oogen... maar hare krachten begaven haar, zij zonk neder in de armen van Jojo... Het briefje viel op den grond, er stonden slechts deze woorden in: «Madame, ik bemin uwe dochter en uwe doch ter bemint mijWij vertrekken beiden en wij gaan ver van hier, ons geheim verbergen.» Het was onderteekend door een onbekende.

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6