NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. LUTTRA, 6e Jaargang. Donderdag 6 Juni 1889. No. 1817. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. II I N N E N L A N D. r liUILLETO N. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Ftrangere G. L. HAVBE Co, JOHN F. JONFSSnee., Parijs 31 bis Faubourg Montmattre. Haarlem, 5 Juni 1889. Het Museum van Kunstnijverheid al hier is gedurende de maand Mei jl. door 811 personen bezocht. De Shah van Perzië zal vijf dagen in ons land bl ij ven en Den Haag, Amsterdam en Haarlem bezoeken. In het Panorama is Moskou tentoon gesteld en wel wegens bizondere omstan digheden slechts voor twee dagen, Don derdag en Vrijdag. Deze. serie wordt als buitengewoon merkwaardig en belang wekkend geroemd. Moskou's keizerlijk paleis, het Kremlin, biedt zeer vele inte ressante bezienswaardigheden. Zaterdag volgt eene schoone landschap-3erie uit de Pyreneën. Sportterrein „de Phoenix". Het Sportterrein had Dinsdagavond een buitengewoon levendig aanziende directie had namelijk de kinderen der verschillende weeshuizen geïnviteerd den avond op het Sportterrein te komen doorbrengen, en dat deze uitnoodiging met graagte aangenomen werd, behoeft geen betoog. De directie had alles in het werk gesteld, om den gasten genoegen te gevener werden verscheidene wedstrijden gehou den, o. a. in het zakloopen, turfrapen, mastklimmen, hardloopen enz., terwijl een aantal fraaie prijzen den overwin naars ten deel vielen. De directeur van de broodfabriek „de Volharding" en de heer Van Gestel, banketbakker alhier, hadden de goedheid gehad te zorgen, dat de weeskinderen getracteerd konden worden; een menigte taartjes, bollen, enz., werd door de jeugd naar beliooren ontvangen. De wedstrijden trokken aller aandacht; men had daar gelegenheid te over, om de vlugheid van sommige jongens te be wonderen; anderen vielen, vooral bij het zakloopen, als knikkers door elkander, hetgeen echter niet schaden kon door de dikke zandlaag op het terrein. Na afloop der wedstrijden ging men naar de zaal, alwaar de heer P. D.Graafï het woord nam. In eenvoudige, goedge kozen be oordingen sprak hij de kinde ren toe, bracht een woord van hulde aan de directie van het Sportterrein, en in zonderheid aan den heer Martin, die zoo veel had bijgedragen tot het welslagen van het feest, en maande de kinderen ten slotte tot gehoorzaamheid en vlijt aan, hetgeen door de toegesprokenen met een driewerf hoera! werd beantwoo>d. Daarna ging de heer Graaff over tot het uitreiken der prijzen. Aan den eersten prijswinner viel een fraai horloge ten deel, dat hem met eene hartelijke, vaak humoristische toespraak werd overhan digd; ook de tweede kampioen was zoo gelukkig, met een zakuurwerk te worden beloond; geen wonder, dat deze voorwer pen met van blijdschap stralende ge zichten en onder handgeklap werden aan genomen. Nog vele artikelen, zoowel voor jongens als meisjes, werden uitgedeeld, waarna de kinderen, onder gejoel en ge juich, in de eene hand een krentekoek, in de andere de zooeven ontvangen on derscheiding, de zaal \erlieten, om de voorstelling van het reuzen diorama bij te wonen. Men amuseerde zich natuurlijk uitermate, terwijl de bewondering voor een en ander zich aanhoudend uitle in handgeklap. Eerst laat in den avond ging men uit één, en menig kinderhart klopte dank baar voor de directie van het sportterrein, die dezen avond zoo uitnemend wist te doen slagen; ongetwijfeld zal dit feest lang bij de kinderen in herinnering blijven. De vrouw van Visser, op wien door haar man in hare woning in de Korte Wijngaardstraat moordaanslag was ge pleegd, is weder hersteld uit het St. Eli zabeths-Gasthuis, waarin zij sedert ver pleegd werd, ontslagen. Dinsdagnacht is in de Amsterdamsche Vaart bij de Liede de afdamming der aldaar van wege de genie te maken schutbalksluis doorgebroken, juist toen de sluisput droog was gemalen. Eene aan zienlijke schade is hierdoor veroorzaakt. In het fort bij IJmuiden zal binnen kort een militair duiveDStation worden opgericht, evenals onlangs te Pannerden geschiedde. In de zijkanalen van het Noordzee kanaal vertoonen zich weder vischotters, die aan de te water staande netten en fuiken meermalen groote schade toe brengen. G. Jelgersma, Nederlandsche Politiek. Willem van Oevere, Van alle tijden. Ph. Hack van Outheusden, Jong Am sterdam. L. van Deyssel, Varia. De familie Hendriks. J. Staphorst, Tentoonstelling der XX. Inhoud Holla ndsche Lelie No. 49Een huiselijke deugd. Len- tebeeldon, door Séa. Over alles en nog wat, door Willy. Schilderkunst (slot). Roman. Letteren en Kunst. Benoits nieuw oratorium „De Rhijn" (tekst van De Geyter) is Zondag te Antwerpen uitgevoerd in de Harmonie. Het werk vond veel bijval en Benoit werd warm toegejuicht. Inhoud Nieuwe Gids 4e jaarg. 5e ah A. Aletrino, zuster Bertha. J. Stoffel, De arbeider voorheen en thans. Albert Verwey, Bij den dool van J. A. Alberdingk Thijm. H. J. Boeken, Frederik van Eeden, Sonnetten. Dr. D. Toen de Koning in 1873 Leeuwarden bezocht, deed Z. M. aan de hoofdstad van Friesland de toezegging, dat jaarlijks zou geschonken worden een koningszweep, om die in de maand Aug. gelijk van ouds gebruikelijk wa3, te doen „verharddraven". Nadat in Maart des vorigen jaar3 door friesche kiezers de socialist Domela Nieuwenhuis naar de Kamer van honderd werd afgevaardigd, is de koningszweep voor dat jaar inge houden. Van goederhand wordt thans be richt, dat ook in dit jaar geen konings- prijs voor eene harddraverij wordt toe gestaan. Er is een wetsontwerp inge diend, 't welk strekt om aan militaire apothekers in kolonialen dienst de be voegdheid te verleenen zich, na bekomen eervol ontslag, hier te lande al3 apothe ker te vestigen, voor zoover zij niet op 1 Jan. 1866 reeds als militair-apotheker waren aangesteld. Een klein voordeeltje! Bij den min. van Financiën is ontvangen uit 's Hertogenbosch 453.25 voor aan het Rijk verschuldigde penningen. Door den gemeenteraad van Nijmegen is afwijzend beschikt op het adres van de scherpsehutters-vereeniging TFaldeck-Pyrmont aldaar, waarbij deze eene subsidie verzoekt van 600 voor het uitschrijven van een grooten natio- nalen schietwedstrijd. Volgens de parijsche corr. der N. R. CrU bestaat de definitieve lijst der Nederl. jury-leden voor dc parijsche tentoonstelling uit Dr. De Loos. Klasse 9. Drukwerk en boekhandel. Obreen, ingenieur. Klasse 10. Papeterie, materiëel voor teekenen. Hijmans. Klasse 20. Ceramiek, J. J. Boa». Klasse 37. Juweelen en bijoute rie. - Freiwald. Klasse 41. Mijnen en metallurgie. Prins. Klasse 44. Land- j bouwproducten, niet voor voeding. Dr. Thijssen. Klasse 45. Scheikundige j en pharmaceutische waren. Kol. v. Zuylen. Klasse 63. Openbare werken en I bouwkunde. Niermans. Klasse 63. Idem idem. Koechlin. Klasse 67. Granen en meelachtige zelfstandigheden. Scheffer. Klasse 72. Suikers en con fiserie en specerijen. Wunderly. Klasse 72. Idem idem. Moltzer. Klasse 73. Gegiste dranken. Joh. Schmidtz. Klasse 73. Idem idem. PlaatsvervangersKalff. Klasse 9. Drukkunst en boekhandel. v. Brahm. Klasse 12. Photografie. Heineken. Klasse 73. Gegiste dranken. L. Zilcken. Klasse 63. Openbare werken en bouw kunde. Mr. W. Van der Vliet, voorzitter der nederlandsche commissie, zal lid zijn van de hoofdjury, die al de rapporten van de jury-leden der verschillende klassen ver eenigen moet en het eindrapport opmaken. Do „hoogste" onderscheiding aan de Nederlandsche industrie is op de parijsche tentoonstelling reeds nu ten deel gevallen aan de Deli-brouwerij te Am sterdam, daar nl. het in de restauraties op den Eifleltoren te verschenken Mun- chener-, Pilsener- en Lagerbier, zoolang de tentoonstelling duurt, door genoemde brouwerij zal worden geleverd. De dames, door wie het denkbeeld is geopperd eener „reisbelas- ting," waarvan iu een vorig nummer sprake waszijnmevrouw A. C. ValetonVoorhoeve, Oudegracht B. 2, en mevrouw J. P. Wesaelinkvan Rossum, Heerenstraat F. 425, Utrecht. Mocht men, zelf genietende, ook anderen iets willen laten genietenmen geve aan de bede dezer dames gehoor, en zende haar één gulden of meer ouder het motto„Reisbelasting," Aan het eind van den zomer zal wor den medegedeeld, hoeveel er ingekomen en hoe het besteed is. De gemeenteraad van 'sHage heeft benoemd tot wethouder den heer jhr. Repelaer van Molenaarsgraaf'. De postduiven-vereeniging „de Ooievaar" te 's Hage zal dit jaar 3 prijsvluchten houden met oude duiven, t. w.; Zondag 16 Juni van Luxemburg, Zondag 23 Juni van Straatsburg, Zon dag 7 Juli van Bazel (Zwitserland). Met hare jonge duiven zal zij o. a. ook deelnemen aan het nationaal con cours, uitgeschreven door do postduiven- vereeniging „de Snelvlitger" te Haarlem, te houden op 1 September, van Keulen, evenals aan eene tentoonstelling van postduiven mede door evengenoemde Vereeniging uitgeschreven. Dinsdagvoormiddag had in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur van de Noord- en Zuid - Hollandsche Reddingsmaatschappij en van het plaat selijk bestuur te Scheveningen eene definitieve proefneming plaats met de aan de Pyrotechnische school te Delft vervaar digde reddingsvuurpijlen. Ditmaal werden 3 vuurpijlen atge- schoten75 centimeter langvan 40 atmospheeren en van dubbele lading voorzien. Bij N. W. wind was de richting naar zee. De uitslag overtrof de stoutste ver wachtingen. Niet slechts gingen de pijlen in eene zuivere richting en werkte de overgangsontbranding geleidelijk en uit muntend maar de draagkracht der pijlen bereikte het tot dusver niet ver kregen maximum van 401, 390 en 389 meter. De pijlen, geschoten van den duin voet af, vielen dan ook een goed eind weegs in zee. De heer Von Pelser Berens berg, inspecteur der domaniale mijnen te Kerkrade, waarschuwt in de Maas- trichtsoke Courant tegen verschillende on juiste berichten, door de dagbladen om trent de werklieden te Kerkrade ver spreid. Behalve het kleine, niet noe- mens- noch meldenswaardig voorval op 18 Mei zijn do mijnwerkers tot nu toe zeer bedaard gebleven; trouwens, zegt de heer V. P., hadden zij geen reden tot ontevredenheid, daar hun reeds vóór de werkstakingen in Duitschland loonsver- hooging was toegestaan. Er is ook geen sprake geweest van schade, aan werk tuigen toegebracht noch om hem inspec teur door de gewapende macht van Sim pel veld te doen afhalen Hij raadt daar om aan verdere mededeelingen met de meeste voorzichtigheid te willen opne men, daar valsche berichten niet anders dan nadeel kunnen doen. De Ilollandsche Dam es- z wem club te Amsterdam stelt dezen zomer voor meisjes de gelegenheid opeu koste loos te baden, waartoe Burg. en Weth. de gemeentelijke bad- en zweminrichting aan den Westerdoksdijk beschikbaar heb ben gesteld. De kinderen staan onder toezicht van hadvrouwen, door de club aangesteld. Elk meisje wordt door de dames voor zien van een bad jurk en een handdoek. Reeds eenmaal hebben een aantal kin deren zich verkwikt in het koele water. Bl ij kens het drie en dertig ste jaarverslag van het logement voor vrouwelijke personen „Te Huis," geves tigd te Amsterdam, werd de inrichting over 1888 door 599 personen bezocht, I die daar 8764 dagen logeerden. Daarvan kwamen 107 personen uit Amsterdam, 1465 uit 173 plaatsen in Nederland, en i 24 personen uit 22 plaatsen van het bui tenland, en wel uit Duitschland, Frank rijk, Zwitserland, Spanje en Nederl.- Indië. i Van de meisjes, die in het afgeloopen jaar in de inrichting verblijf hebben ge houden, behoorden tot de hervormde ge- meente 406, waalsche 8, christelijke ge- I reformeerde 21, lutherscbe 26, doopsge zinde 14, remonstrantsche 1, roomseh- katholieke 109, israëlietische 3, en 1 uil hel engelsch, van Anna Katharina Go-een. 38) XX. VOOK HUN LEVEN LANG. (Slot.) Ik zie verder in de toekomst. Om jaren van verdriet en onrust te vermijden, wil ik u eene kortstondige smart veroorzaken. Hij trad een stap naderbij. Gij weet niet wat het hart van een man is, Luttra. U nu te verliezen zou mij geen kortstondige smart veroor zaken, maar mij tot wanhoop voeren, die mij naar het graf zou brengen. Dan.... Zij hield eensklaps stil en kleurde hevig; op hare beurt trad juffrouw Daniels naderbij. Vergeef mij, lieve meesteres, maar gij hebt ongelijk. Ik dien de familie sedert lang, ik bemin haar en vereer haar boven alles, en ik moet u heden zeggen, dat het uw plicht is, aan uw haard plaats te nemen. En ik, voegde gravin de Mirac er bij, die zich tot dusverre op een afstand had gehouden, en nu in ons midden stond, ik heb ook den naam Blake gedragen, en ik ben de eerzuchtigste van hen allen ik, de nicht van uw echtgenoot, stem volkomen overeen met hetgeen deze voortreffelijke vrouw gezegd heeft. Door u de hand te reiken, dierbaar kind smeek ik u, mijn neef en zijne familie gelukkig te maken, door in zijn huis de plaats in te nemen, die de wet en zijne liefde u toekent Ik dank u voor uwe goedheid, zeide zij, terwijl zij haar verlegen aanzag. Gij zult toch wel gehoor geven aan ons verzoek? Zij wierp een angstigen blik op de plek, waar haar vader en broeder geketend hadden gelegen, en schudde het hoofd. Ik durf niet. zuchtte zij. Juffrouw Daniels, die gedurende dit gesprek zeer ont roerd was, haalde een in vieren gevouwen papier te voor schijn Als men u kon overtuigen, mevrouw Blake, zeide zij, van het onherstelbaar onrecht, dat gij uw echtge noot en uzelf aandoet, door in uw plan te blijven vol harden, om hem te verlaten, zsudt gij er dan niet over willen nadenken, voor dat gij een besluit neemt. Ja zeker, mompelde zij met gebroken stem, maar hoe kan dat, mogelijk zijn. Hetgeen gij hier leest, zal u misschien helpen. En zich naar Blake wendende, zeide de huishoudster - Ik vraag u om vergeving, mijnheer, maar ik moet mijn plicht doen; het is mij moeilijk d;en te vervullen on danks de vele jaren, sedert welke ik bij uwe familie gediend heb. Dit papier.... maar gij moet het eerst zelf 1 lezen. En zij gaf het hem met bevende hand over. Blake uitte een kreet, die ons deed sidderen. I Het schrift van mijn vader In mijne tegenwoordigheid heeft hij dat geschreven, merkte juffrouw Daniels op. Waarom hebt gij het mij niet eerder gezegd? vroeg hij. Het was zoo de wil van uw vader, antwoordde zij. Een jaar lang, zoo heeft hij mij bevolen, zult gij dit testament, dat mijn laatsten wil bevat, bewaren; liet is een geheim, dat een stervende u toevertrouwt. Als na dien tijd de vrouw van mijn zoon in dit huis hare wettige plaats inneemt en zij gelukkig is, dan zult gij dit in 't vuur werpen, maar als zij om de een of andere reden, de dood uitgezonderd, hier niet is, zult gij dit onmiddellijk aan mijn zoon overhandigen, en hem zeggen, dat hij uit eerbied voor zijn vaders naam. diens laatsten wil, in den brief vermeld, moet uitvoeren. Het papier trilde in Blake's hand. YVeet gij wat deze brief inhoudt, juffrouw Daniels? Ik heb zijne hand vastgehouden, terwijl hij schreef. In koortsachtige opgewondenheid doorliep Blake het ge schrift, keerde zicli toen eerbiedig naar zijne vrouw en zeide

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1