NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. sr nsMfii w s. De Familie Bourchier. 6e Jaargang. Zaterdag 15 Juni 1889. No. 1824. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Fulliciie Ftrangere G. Z. DAUBF Sf Co, JOHN F. JONFS, Succ., Farys 31 lis Faubourg Montmaitre. Haarlem, 14 Juni 1889. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Mei, kan het volgende worden medege deeld Van de in de wet genoemde be smettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven: 109 gevallen van mazelen en 2 van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 7 levenloos aangegevenen bedraagt 84. Ver houding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar voor deze maand berekend 19.4. Aan gebrekkige ontwikkeling stier ven 4, aan lichaamszwakte 13, aan aan houdende koorts 3, aan mazelen 5, aan stuipen 8, aan hersenziekte 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 17 (waaronder 6 aan keel- en longtering of bloedspu wing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 5, aan andere oorzaken 10, aan onbekende oorzaken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 29, van 15 ja ren 14, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 2, van 20—50 jaren 9, van 50—65 jaren 7 en van 6580 jaren 7, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 82 jongens en 73 meisjes. Het 7e jaarverslag van de „Christe lijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem", is nu openbaar gemaakt. Aan dit stuk ontleenen wij bet volgende. In de drie gestichten der Vereeniging: „Bethesda", „Sarepta" en „Meer en Bosch" werden in het verslagjaar 101 lijders verpleegd. In het geheel kwamen er 11.000 toevallen voor, waarbij hulp moest worden verleend, of 30 per dag. Van de verpleegden overleden er 3 en werden er 3 als genezen ontslagen. Wat den algemeenen gezondheidstoestand aan gaat, hieromtrent verklaart de behande lende geneesheer, dat bij alle verpleeg den eene merkbare beterschap is waar te nemen. Dat neemt niet weg, dat toch slechts weinigen geheel van deze vree- selijke ziekte herstellen, hetgeen niet mag worden verzwegen, om teleurstellingen te voorkomen bij hen, die hunne fami lieleden aan de Vereeniging toevertrou wen. De verpleging is op uitmuntende wijze geregeld Hoofd voor hoofd wordt de ziekte waargenomen en de genees middelen worden naar ieders behoefte voorgeschreven en toegediend. Zooveel het kan, wordt gewaakt tegen nadeelige invloeden, verkeerde gewoonten en nood lottige opwindingen, aan welke laatste bijna alle lijders onderhevig zijn. Ook ingebeelde zenuwlijders worden door de Vereeniging verpleegd, meestal met gun stig resultaat. In het afgeloopen jaar was het aantal verpleegdagen 32,213, tegen 26,101 in het vorigede som der verpleeggelden ƒ20.457, tegen f 16,169 in het vorige. Voor voeding, onderwijs enz. werd uit gegeven 29,831,33^ tegen 22,566.09, dat is per dag en per hoofd 94.57 ets., tegen 86.46 in het vorige jaar. In de 7 jaar van het bestaan is door de Vereeniging voor aankoop van terrein en aan bouwkosten uitgegeven 170,000, en als men nu nagaat dat zij slechts ƒ46.300 schuld heeft, waarvan ƒ16,300 renteloos, dan mag de financieele toe stand zeer gunstig worden genoemd. Als eerste bijdrage voor een suppletiefonds komt onder de ontvangsten een post voor, groot ƒ172.50, welk fonds bestemd wordt om bij zeer dringende omstandig heden lijders te kunnen opnemen nog vóór dat de verpleeggelden voldoende zijn gewaarborgd. Met groote ingeno menheid wordt melding gemaakt van de bemoeiingen van de dames te 's-Graven- hage, die, door het houden van eenen bazar, eene som van ƒ8052.25 voor de Vereeniging bijeen braehten. De reke ning sluit in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 63,410.94, waaron der aan contributies 3223 en aan gif ten 19,360,55£ voorkomen. Bij het verslag is ook een prospectus en een uittreksel der algemeene bepa lingen gevoegd waarvan wij het volgende ontleenen In de gestichten der Vereeniging wor den patiënten van beide geslachten en van eiken leeftijd opgenomen. De verpleegkostea bedragen in de eerste klasse ƒ1200 per jaar waarvoor de patiënten eene eigen ka mer hebben met verpleging en voeding overeenkomstig hun stand in de tweede klasse 800 per jaar. De patiënten deelen 's nachts hun ka mer met een ander en maken overdag gebruik van de gezelschapszaal. De derde klasse is verdeeld in twee afdeelingen A. en B. In A. betalen de patiënten ƒ400, in B. ƒ260 per jaar. De voeding is voor beide afdeelingen ge lijk, maar de patiënten in A. hebben met twee of drie een afzonderlijk slaap vertrek. Kinderen beneden 16 jaar betalen ƒ156 per jaar, benevens 20 entree, bij de aanneming te voldoen. Over de verpleegkosten wordt bij het begin van ieder kwartaal door den penningmeester beschikt De zorg voor kleeding blijft voor de patiënten. De verpleegkosten worden be steed voor verzorging en geneeskundige behandeling. Om in de derde klasse te worden opgenomen moeten de lijders in het bezit zijn van eene behoorlijke uit rusting. De vrouwen moeten medebren gen 6 hemden, 6 broeken, 4 nachtjak ken, 4 borstrokken, 4 witte rokken, 4 halsdoeken, 6 zakdoeken, 4 paar ge kleurde kousen, 1 baaien rok, 1 zwarte bovenrok, 1 werkrok, 3 katoenen japon nen of jurken, 1 Zondagsche idem, 2 paar laarzen of schoenen, 1 winterman tel, 1 zomermantel, 1 of 2 hoeden en 1 parapluie, terwijl de mannen m het bezit moeten zijn van: 6 hemden, 4 onderbroe ken, 4 borstrokken, 6 zakdoeken, 4 paar ge kleurde kousen of sokken, 1 Zondagsch pak, 2 paar lederen schoenen, 1 winter jas, 2 petten of hoeden, 4 boordjes of kragen, 3 blauw gestreepte kielen en broeken voor jongens, 3 boezeroenen en werkbroeken van volwassenen. De inrichtingen staan voor alle ge zindten open. Het verslag brengt grooten lof aan de zusters en broeders, die hun krachten aan de verplegingiug wijden, en dit terecht want met veel opoffering en veel liefde besteden zij hun besten tijd aan dit edele werk. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weldadigheid naar Vermngen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor huisknecht of oppasser. - Een voor koetsier. - Een voor ziekenop passer. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor loopwerk. - Een voor schrijfwerk. - Twee voor tuinmans knecht. - Een voor opzichter. - Een voor koekbakkersknecht. - Een voor loodgie tersknecht. - Een voor bloemistknecht. - Ken vcor witter. - Twee voor metse laar. - Acht voor aardwerkers of los werkman. - Dertien voor werkster of schoonmaakster. - Drie voor burger- waschvrouw. - Zes toor burgernaaister. - Een voor burgerbaker. - Twee voor breister - Twee voor strijkster.- Twee voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wensehen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schrif telijk toi. het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voor gekomen, dat personen zich om werk aanmelden uit naam der Vereeniging, zonder daartoe het recht te hebben, ver zoekt het Bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend brief je kunnen vertoonen. In den afgeloopen nacht is door een agent van politie in het Florapark aan gehouden Lambertus van Eijck, oud 26 jaren, woonachtig te Utrecht, die zich even te voren met twee andere perso nen, die echter op de vlucht zijn gegaan, had schuldig gemaakt aan diefstal van timmermansgereedschap door middel van braak en overklimming in een in aan bouw zijnde villa aldaar. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Donderdag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van be waring overgebracht eene 23jarige dienst bode, die zich aan diefstal van een aantal goederen ten nadeele van haar meester den manufacturer V., had schuldig ge maakt. In haar koffer zijn geheele stuk ken linnen en katoen gevonden, die zij had gepakt om naar Dordrecht te ver zenden alwaar hare familie woonachtig is. Aanbestedingen. Haarlem, 13 Juni. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. het uitvoeren van eenige werken aan de noordelijke boordvoorziening van het buitentoelei liDgskanaal naar de nieuw te bouwen schutsluis, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken te IJmuiden. (Raming f29.500). Minste in schrijver A. Prins Tz. te Sliedrecht voor f 27.400. 2o. Het vrrbrecden van de rijks-zee- werken op het eiland Wieringen, pro vincie Noord-Holland. (Raming f 9730). Minste inschrijver Joh. Gijzelaar, te Me- demblik voor f 11.290 3o. liet bouwen van eene pontwach ters woning nabij de Janklaassensluis, be hoorende tot de werken van het Noord- hollandsch kanaal. (Raming 1 5075). Minste inschrijver G. Ruigewaard te Eg- mond aan Zee voor f 5890. 4o. Het maken van eene brugknechts woning bij de vlotbrug aan het zuideinde van Koedijk, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch Kanaal. (Ra ming f4500). Minste inschrijver J. D. Tesselaar, te Alkmaar, voor f4242. BI N E N L A I). Sedert eenige dagen lijdt Z. M. de Koning aan vrij hevige hoofd pijnen, waardoor Z. M. minder opge wekt is. Hoewel dit als volkomen voorbijgaande wordt beschouwd, is prof. Rosenstein ten paleize ontboden. Men leest in het Rb ld T> e Shah van Perzië, met zijn talrijk ge volg, wordt Zondag e. k. per extra-trein van Hannover te 6 uur in den namid dag te Emmerik verwacht. Yan daar direct doorstoomende, zal hij dus tus- schen acht en halfnegen aan het Rijn spoorwegstation alhier aankomen. Gene raal Nazare Aga, perzisch gezant te Parijs, een voorkomend grijsaard, die goed fransch spreekt, heeft reeds in het „Arastel-Hotel" de noodige vertrekken in oogenschouw genomen en voor zijn vorst besteld. Vermoedelijk zal de Shah vier dagen te Amsterdam vertoeven en van hier een uitstapje maken naar Haarlem. Voor de regeling van het programma heeft de generaal met de heeren H. Hesse, consul-generaal, en L. Hesse, vice-consul van Perzië hier ter stede, de medewer king gevraagd van onzen burgemeester, die zich met de meeste welwillendheid bereid heeft verklaard de heeren behulp zaam te zijn. De Shah reist incognito, dus niet als vorst. Uit een onderhoud met den Woensdag te 's Hage aanwezigen gezant van Perzië te Parijs kan het volgende worden medegedeeld Zoodra de Shah van Perzië, zijn sou- verein, vernomen had dat de gezond heidstoestand van Z. M. den Koning, hoewel hersteld van zijne zware ziekte, nog niet toeliet het bezoek van den be- vrienden monarch te ontvangen, nam hij onmiddellijk het besluit te bedanken voor eene offieieele ontvangst, welke Z. M. wellicht vermoeienissen zoude veroorza ken, die moesten worden vermeden. De perzisehe vorst, hoogst gevoelig voor het bewijs van vriendschap en gast vrijheid, in het aanbod van Z. M. gele- geD, maakte, uit consideratie door Zr. Ma. gezondheid, tevens den wensch kenbaar, dat H. M. de Koningin te zijnen be hoeve niet het Loo zou verlaten. Alleen hartelijke deelneming en belang stelling in den gezondheidstoestand van onzen Vorst deed den oosterschen ko ning bedanken voor alle- eerbewijzen van wege Z. M., die dau-Iop van storenden invloed zouden kunnen zijn. De hoofden van de pro v.- bureaux van statistiek zullen 27 Juni te zamen komen aan het departement van Biunenlandsche Zaken, ter bespre king, met een ambtenaar van het depar tement, van een plan voor de aan het einde dezes jaars te houden zevende al gemeene tienjaarlijksche volkstelling. De tot hoofdingenieur van den waterstaat der le klasse bevorderde hoofdingenieur 2e klasse baron Van Itter- sum, tot dusver werkzaam in Noord- Brabant, met standplaats te 's-Hertogen- bosch, zal waarschijnlijk worden over geplaatst naar het 10e district van Zuid- Holland, standplaats 's-Gravenhage, ter vervanging van den op zijn verzoek eervol ontslagen hoofdingenieur Mazel. Als eene blijvende herinne- ring aan de 40jarige regeering van Z. M. den Koning is men voornemens, te Schie dam een monumentale fontein op te richten. Eene commissie heeft zich gevormd om bijdragen voor het doel in ontvangst te nemen. Het Amtsgericht te Wies- baden heeft Woensdag- beslist, dat het beslag, hetwelk op dr. Mezgers vermo- FEÜ1LLETO N. (Jit het engelschdoor HUGH CONWAY. 2) HOOFDSTUK I. Op en neer. Het bloed steeg den vreemdeling naar het gelaat, een scherp antwoord lag op zijne tong- maar hij hield zich in, en zijne stem was bijna éven kalm als van zijn sarkasti- schen overbuurman Als gij mij twaalf maanden g-eleden naar mijn naam gevraagd bad zou ik u g-ezegd hebben, dat ik er geen bezat. Nu is mijn naam John Bourchier. en ik hen de rechtmatige eig-enaar van een landg-oed in Westshire Red- hills genaamd Philip Tremaine Bourchier was iemand, die er trotsch op was dat de temperatuur geen invloed op zijne gelaats kleur had, maar hij werd nu beurtelings bleek en rood, als andere gewone menschen Hij liad zelden veel kleur in sn'n gelaat, maar dit was nu doodsbleek. Gedurende ge- ruimen tijd was hij sprakeloos. Toen deed hij eene krach tige poging en herstelde zich zooals het dan ook een man van zijn rang paste. Een zegevierende blik van zijn met gezel deed hem zijne bedaardheid herkrijgen en hij ant woordde met waardigheid: Zonder er over te twisten of gij wel of niet het recht hebt dien naam te dragen raad ik u aan dat giïom^mv eigen bestwil niet moet beproeven die ongerijmde vordëSng door te drijven-»--^ - Mijnheer Bourchier zeide de andere, gij zult ongetwijfeld met de familie-aangeleg-enheden bekend zijn. Gij weet wat ik slechts noodig heb. Bourchier boog stijf Ik heb u slechts te vertellen dat ik dat gevonden heb Het langdurig zoeken van mijn armen ouden vader is vruchteloos geweest ik denk dat hij van vreugde ge storven is. Zijn toehoorder verbleekte opnieuw. Waarom komt gij mij dat vertellen vroeg hij met zonderlinge schorre stem - Geef een knoeierigen advo- kaat uwe zaak in handen en laat hem dan zijn gang gaan. Ik verfvei rechtsgeleerden Ik ben een eenvoudig man, en geloofde niet aan hetgeen mijn vader zijne rechten noemde Voor eenigen tijd had ik er geen vertrouwen in. De zaak is bovendien zeer eenvoudig ik heb er geen advocaten bij nooiig. Bekijk dit eens, mijnheer Bourchier, gij zijt een ontwikkeld man, gij behoeft echter niet veel wetskehnis te hebben, om hieruit op te maken, dat ik de eigenaar van Redhills ben Terwijl hij sprak haalde hij uit zijne portefeuille een lang smal papier te voorschijn, en overhandigde het mijn heer Bourchier Zijn gevoel van waardigheid kon den aan zienlijken man niet beletten, dat zijne hand trilde, toen hij opstaande, het papier bij het licht hield en het langzaam ontcijferde. Zijne lippen bewogen zich krampachtig, en als hij niet bijtijds ontdekt had, dat het document slechts eene copie was, zou hij het in stukken gescheurd hebben. Hij herlas het, gaf het toen aan den eigenaar terug, en ging weer zitten, zonder een woord te spreken Zijn metgezel bleef in afwachting. Hij sloeg mijnheer Bourchier met een nieuwsgierigen maar niet onvriendelij- lcen blik gade Laatstgenoemde scheen zich niette haasten met een antwoord te geven Hij peinsde over verscheidene zaken en hoe zijn gedachten ook waren, zijne koele, blauwe oogen hadden eene zonderlinge uitdrukking. Zijne rech terhand bevond zich in den zak van zijne overjas. De zich noemende John Bourchier had dikwijls in ge vaarlijke omstandigheden verkeerd, maar hij vermoedde dat oogenblik volstrekt niet, wat hem boven het hoofd hing. Hij dacht er geen oogenblik, aan, dat zijn metgezel het voor en het tegen overwoog, en bij zichzelf poogde te be slissen, of het gewelddadig inbreken van een grof gekleed man in een eerste-klas wagen eene wanhopige daad zou rechtvaardigen. Mijnheer Bourchier meenue, dat het wel zou g-aan, maar de tijd verliep Zijne vingers bewogen zich onrustig in zijn zak Dan was er nog iets anders, dat h;j wilde weten, iets dat hij moest weten, alvorens te handelen. De vraag, die hij wilde doen zweefde hem reeds op de lippen toen de afnemende snelheid van den trein hem zeide dat het te laat was. Hij klemde de tanden op elkaar, haalde zijne hand uit

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1