GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken dant van het 3e reg. huzaren, had, nadat de aanvang der parade door het «Wilhelmast was aangekon digd, onder de tonen van den para- demarsck, het défilé plaats van de infanterie in den pas, van cavalerie en artillerie in den stap, later nog eens door de beide laatste korpsen in draf herhaald. De parade werd gecommandeerd door jhr. Van Pestel, kolonel-com mandant van het 2e reg. veld artillerie. Door 377 onderwijzers uit Rotterdam is aan de Tweede Kamer een adres gezonden tot be houd der vergelijkende examens. Het bevat eene betuiging van ad- haesie aan het adres, hetwelk in Mei jl. door hunne collega's te 's-Gravenhage is ingezonden. Bij de infanterie is een nieuw model kapotjas ingevoerd. Aan de rugnaden daarvan zijn tail le-haken bevestigd, waartusschen de patroonta6ch komt te hangen. De knoopsgaten in de slippen zijn ver vangen door lederen lussen, welke op marsch worden geslagen om de taille-haken. In de Woensdag voort- gejette algemeene vergadering van de vereeniging tot afschaffing van sterken drank zijn gekozentot voorzitter van het hoofdbestuur, de heer E. J. W. Koch; tot secretarie, de heer mr. C. C. E. d'Engelbron- ner; tot penningmeester, de heer dr. H. Fabius, en tot lid der com missie van redactie voor kleine tijd- schriften en den almanak de heer ds. L. C. Schuller tot Peursum. Op last van den chef van den geneeskundigen dienst te 's Hage zal van de garnizoens zwem school aan het kanaal geen gebruik meer worden gemaakt voor het ba den van den troep, voordat uit een deugdelijk onderzoek is geblekeD, dat het baden in dat vuile water niet nadeelig is voor de gezond heid. Circa 280 fabrieksarbei- ders der firma Gebr. van Heek ma ken heden een uitstapje per Holl. spoor naar Amsterdam. De bakkers-cursus, door den heer Van Marken, directeur der gist- en spiritusfabriek te Delft, ge geven, is Zaterdag jl. gesloten. Na mens de leerlingen overhandigde de heer G. De Jonge uit Amsterdam den heer Van Marken bij de sluiting van den cursus een rol papier, waar op in ware grootte afgebeeld stond een drinkwaterfontein, die de leer lingen gezamenlijk aan de directie aanboden. Het geheel bestaat uit een Ceresbeeld, staande op een voet stuk waaromheen op drie kanten leeuwenkoppen boven bakken zijn aangebracht, die het drinkwater aan voeren. Op de vierde zijde komt een inscriptie te staan, die de dankbaar heid der leerlingen aan het nage slacht zal vermelden. Het geheel staat op een gemetselden voet, ge dekt door een hardsteenen dekblad. Het is van zink vervaardigd en 3 meter hoog, wordt gebronsd en bin nen zes weken na aanbieding ter plaatse opgeleverd door de bekende zinkfabriek van den heer Braat te Delft. Eene boerenvrouw van ruim 70 jaar in de buurt Tegen- belt, onder Raalte, had Woensdag, terwijl zij in een boom zat kersen te plukken, het ongeluk er uit te vallen. Zij bekwam hevige kneu zingen, zoodat men voor haar leven vreest. Vr ij dagochtend is op het terrein van een in aanbouw zijnd pand naast de woning van den heer 's Jacob aan de Westerstraat te Rot terdam door de politie gevonden een gedeelte van de aan genoem den heer ontvreemde zilveren voor werpen, welke verborgen waren in den grond aldaar. Een der ver moedelijke daders ie aangehouden. Onder Nederweert is Dinsdag door de kar en het paard van den voerman G. J., uit Weert, bij ongeluk het 2-jarig zoontje van den landbouwer L. S. overreden. Het kind werd op de plaats gedood. Uit Uelmond meldt men nader, dat het be-icht omtrent een gepleegden moord voorbarig was. De toedracht was als volgtZe kere v. N. zou als koloniaal naar Indie vertrekken op weg naar zijne familie te Someren, werd hij bij sluis 13 onverhoeds aangevallen, door twee personen, die hem hevige slagen op het hoold toebrachten tengevolge waarvan hij bewuste loos neerviel en men hem later in dien toestand vond. Men dacht eerst dat hij dood was. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De marechaus- sées zetten bun onderzoed naar de daders voort. Aan de w e g w a c h t e res op wachtpost 52 tusschen Yenloo en Eindhoven is door den directeur generaal der Maatsch. tot exploi tatie van staatsspoorwegen eene gratificatie, benevens eervolle ver melding geschonken, wegens op 23 Juni jl. betoonde activiteit in de uitoefening van haren dienst. In den nacht vanDins- dag op Woensdag jl. zijn dieven ingebroken in de kerk te Banholt- Meer (L.). Een offerblok, inhoudende ruim f 20, werd door hen medege nomen. Een breekijzer vond men in de kerk, en het ledige offerblok heeft men in eene naastbijgelegen weide van Munnix teruggevonden. De po litie stelde Donderdag een onder zoek in. Door een feilen brand is den nacht van Woensdag op Donderdag zonder bekende oorzaak, de boerderij vau den heer R. Tis- eing te Vries (Dr.) in de asch ge legd. Ameublement en vee heeft men eveneens niet kunnen redden. Niets was verzekerd. In een der bladenkomt een verhaal voor van een knaap, die een papier voor 't ream plakte: geen kersen noodig I In Harderwijk is dit werkelijk gewoonte, 's Morgens voor 12 ziet men voor vele vensters kartonnen kaartjes hangen, waarop gedrukt staat: geen vleesch, geen groenten, enz., al naar de behoeften van den dag. Deze practische maatregel be spaart èn de leveranciers èn de dienst boden veel onnoodig tijdverlies en moeite. Misschien vindt het elders na volging 1 KOLONIËN. WEST-INDIE. Curasao, 14 Juni. Eene gelukkige tijding! Curasao is in den loop dezer week door milde regens gezegend; te mid den eener felle droogte, die maanden en maanden had aangehouden, ter wijl men bijkans wanhoopte, viel ons eiland dien zegen ten deel. Ver dord waren de velden, leeg stonden de meeste regenbakken in het stads district, overal was gebrekdaarom noemen wij de regens van den lln en 12n dezer een zegen voor Curasao, De veeteelt had zwaar geleden; in het oostelijk gedeelte des eilands is het vee meerendeels gedurende die droogte aan gebrek aan voeder bezweken; voor het westelijk gedeel te des eilands, waar de veestapel, wegens de uitgebreidheid der bos- schen, voor den hongerdood bewaard is gebleven, is de jongste regen eene redding. Het is den Engelschen opgevallen, hoe weinig de Schah van Perzié in de laatste zestien jaar veranderd is. «Daar stond Zijne Ma jesteit» schrijft de berichtgever van de Daily News, niet in het minste veranderd sinds zijn laatste bezoek. 'tWas alsof de vorst éen dag weg geweest was, zoo weinig onderscheid kon men in zijne trekken waarne men. Hij scbijnt dezelfde onberispe lijke glacé-handschoenen te dragen, denzelfde 'bril te gebruiken, en zijn hand, wa&ieer hij wil groeten, op dezelfde wïjze aan zijn uts te bren gen, als vroeger. Hij liet zich een stoel brengen, en nam plaats op de raderkast van het jacht. Dezelfde glimmende schoentjes kwamen onder zijn mantel te voorschijn, die de carricatuurteekenaars zoo dikwijls tot onde werp hadden verstrekt.» Op het koninklijke jacht, dat den Schah naar Engeland zou overbren gen, bevond zich ook een teekenasr van de Illustrated London News. Tusechen More en Gravesend be merkte de Schah hem, juist toen de teekenaar een schets ontwierp. Fluks nam de perzische alleenbeerscher het teekenboek en bracht in weinige minuten een buitengewoon goed ge troffen portret van den teekenaar op papier. Toen schreef hij zijn naam er onder, en overhandigde het boek aan den verrasten kunstenaar, die van plan is, de teekening uit te geven. De Engelschen zijn no.oit tevreden, altijd hapert er wat aan. De eene uitvinding is nauwelijks gedaanof de andere komt weder, terwijl een derde van de gelegen heid gebruik maakt, om een «ver beterd stelsel» ia te voeren, waar door concurrentie voor de twee eersten onmogelijk wordt. Dat is zeker, dat de Engelschen naar voor uitgang streven, en daarin tamelijk goed slagen. De treinenloop is in Engeland uitstekend, maar ook op dit gebied was men nog niet voldaan. Zij lie pen niet hard genoeg, dacht de Eogelschman, en nu zijn er locomo tieven vervaardigd die misschien meer aan de eischen zullen voldoen, tenminste de Bneltrein van Londen naar Aberdeen legt den afstand van 540 engelsche mijlen in 12 uur 50 minuten af. De ingenieurs Hughes en Lancaster, te Liverpool, hebben de zoo lang door de technici ge zochte mogelijkheid geschapen, om gecomprimeerde lucht als voort stuwende kracht te benuttigen. Ver moedelijk zal deze uitvinding eene groote omwenteling op het gebied der straatbanen ten gevolge hebben. De eerste practische beproeving van de nieuwe uitvinding heeft plaats gehad te Birmingham, onder toe zicht van de voornaamste engelsche vakmannen. Die proeven heoben in technische kringen het grootste op zien gemaakt. Eene reeks van de grootste engelsche tramway-onder- nemingen zijn reeds bezig, het nieuwe systeem op hare lijnen in te voeren. Gemak, zekerheid en groote goedkoopheid zijn de bizon- dere voordeelen van het stelsel. De Schah van Perzië wordt den 26sten dezer te Parijs verwacht en zal er tot 6 of 8 Aug. blijven. De president der fran- sche Republiek heeft 6000 fr. naar Saint-Etienne gezonden voor de na gelaten betrekkingen der slachtof fers van de mijngasontploffing. De heer Jaluzot, van directeur van de magazijnen «ie Printempe,» heeft voor hetzelfde doel 10,000 francs gegeven. De lemps heeft eene inschrijving voor de ongelukkigen geopend. Het blad zelf heeft voor 500 frs. inge schreven, de redactie voor 300 frs. en het beambtenpersoneel voor 200 francs. Te Marseille is sedert verscheidene dagen eene werkstaking ontstaan onder de karrevoerders en sjouwerlieden. Ten gevolge daarvan zijn de vrachtgoederen op de kaden en aan het spoorwegstation opeen gehoopt. De handel lijdt onder de zen toestand. Een voorbeeld, dat na volging verdient. De deensche minister van binnenlandsche Zaken is voornemens, een deensch veearts aan te stellen in Newcastle, met last de dieren, die uit Denemarken in Engeland ingevoerd worden, te keu ren, en ook nog op andere wijzen de deensche regeering van dienst te zijn. 't Honorarium van dezen veearts consul zal 5 a 6000 kronen bedragen. De r e g e e r i n g v a n Tu n i s heeft voor dit jaar de pelgrimstoch ten naar den Hedias verboden, wegens het voorkomen der pest ziekte te Djeddah. TE HAARLEM. Op Zondag 7 Juli 1888. Collecte *-oor de Chr. School voor on- on minvermogenden in alle benrten by de Ned. Herv. Gemeente, behalve Vroegpreek, Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, H. Waardenburg, pred. te Velsen. (Voor Snethlage.) Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep. 'e AvondB 6 ure, Moeton. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jam-Kerk. Voorn. 10 ure, C. Poensen, rendeling-loeraar te Kediri op Java, met verlof. (Voor Smeding) Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Post, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Pas de Service. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Onde Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure. Mees. Herinnering aan en collecte voor de Waldenze». Kerk der F ere enig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandyk. Avondmaal. Remonstrant e Kerk. Voorm. 10 ure, TidemaD. Collecte voor de Walden zsn. Donderdagnam. 12 nre, Tideman. Huwelijks*. Broedergemeente Voorm. 10 ure, Weisa. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Langhout Woensdagar. 8 ure, Langhont. VARIA. Hij (opgewonden.) O, lieve Marie! Het zou mij duizenden waard zijn, als je mij beminde! Zij. Contant? Boerenjongen«Moeder, er ligt een muis in den melkketel! Moeder. Heb je'm er uit gehaald? Jongen. Wel neen! ik heb de kat er bij ingegooid. Vóór de menagerie. JongmenscA. Is miss Cockburn binnen Eigenaar der Menagerie. Ja, zij stoeit met den rhinoceros. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm, 10 ure, G. vau Herwaarden. Collecte voor de Kork. Beverwijk® Voorm. 10 ure, geen dienst. JSvang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloem endaal Voorm. 10 nre, O. Schrieke, pred. te Zandvoort. Heemstede. Voorm. 10 nre, Kmilman. Hlllegom. Voorm. VL nre, M. Bachli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndan». Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenbarg. Nam. 2 ure, W. H. J. Baart de la Faille, pred. te Amstelveen. Doopsbediening. Zand voort. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Nam. ure, O., Schrieke. Voorbereiding. MARKTBERICHTEN. Amsterdam 6 Juli. De prijzen der Aardappelen waren als volgt Geldersche Kralen f 0.h 0.Rijnsburgere f2.80 0.—, Katwijker Zand f2.80 a 4.50, id. Klei Muisjes f 1.20 a 4.80, Andijker Muisjes f2.20 a 8.20, idem ronde f0.k 0.Westl. Kleimanden f2.40 a 2.70, idem losse f2.20 a 2.50, idem Klei Muisjes f 2.40 a 8.idem Zand Muisjes f 0.a 0.idem Zand f 8.k 3.40, alles per Heet, Hoorn, 4 Juli. Kaas: Ter waag gewogen 388 stapels, wegende 92,468 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 84 Hooi id. f 0,Commissie dL 30,middelbare f 26, Leiden, 5 Juli. Aangevoerd 60 partijen. Goudsche Kaas f15,a 27,Derby a Leidsche, de 150 kilo f 27 a 33, Edammer Kaa» 2e kwal. f0,a 0, Leiden, 4 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt36 Stieren 56 a 225, 76 vette Ossen en Koeien f 126 a of f 0,56 a 0,72 per Kg., 82 Vare id. f 100 t 224, 0 Graskalveren f 0.a 110 vette id. f 82 a 85 of f 0,60 a 0,8 per Kg., 48 nuchtere id. f 5,a 19,1280 »ette Schapen f 27 a 86, of t 0,50 a 0,55 per Kg., 136 weide do. 13 26,648 Lammeren f9,a 14,84 magere Varkens f 16 a 27, 240 Biggen f 7,—a 13,50, 0 Paarden f a ,57 Kali- en Melkkoeien f 102 a 264. Schiedam, 6 Juli. Moutwijn f 9.Jenever 14.50, Amst. Proef f 15.75. Zwolle, 4 Juli. Boter, Prima GraB f r2, 23,50 afwijkende f19,a 21,2e foort f 16a 18.—. Dat gij u meer voor hem interesseerdet, dan ik bedoel maar bij wijze van spreken. Moeder, zeide Helene met groote kalmte en zacht moedigheid, gij weet. daar ben ik overheen. Dat gaat geheel buiten mij om. Och kind.... Het blijft onherroepelijk. Ik zeg met Thekla: «Du, Heilige, rufe dein Kind zurück, Ich habe genossen das irdische Glück, Ich habj gelebt utd geliebetl» Och, ongelukzalig kind! zuchtte de mosder, maar een blik op het gezoDde en van onbezorgde vroolijkheid stralende gelaat harer dochter stelde haar eenigszins gerust, en tot overmaat troostte deze haar zelve met te zeggen: Natuurlijk^, moedertje, zoo erg wordt het niet. Ik maak mij het leven niet lastig, daartoe heb ik u veel te lief en daartoe bevalt het mij veel te goed op de wereld. Ik denk het de eerstvolgende zestig jaren nog wel op aarde uit te houden. Maar waarlijk, met zulke gedachten, die gij nog altijd over mij echijpt te hebben, is het voor eens en voor altijd uit; -45e de schande niet aan, dat ik zulk een verraad piëëg, jaji' wat mij het heiligst is. Een meisje dat een Herbert tiöu Bódungeu heeft bemind, kan nooit de vrouw van een ander wordfönj Slechts eenmaal bloeit de roos. Ook niet waar, ieder jaar bloeit zij weder, en de edele soorten zelfs'tweemaal in 't jaar! - Maar nïet het hart van de echte vrouw. Denk aau Frederika Briön, die haar -leven lang den eenigen Goethe, trouw bleef, want H «Ein strahl der Dichtersouue fiel auf sie....» Zij zal later misschien geen ander gevonden hebben die baar paste. En van u zou ik niet gaarne willen, dat de measchen zeiden«Ein Strahl der Lieutenantssonne fiel auf siel» Daarvoor zijt ge mij veel te dierbaar om naar zoo'n opgeblazen prins langer dan een paar weken te smach- ten. Dat kan bij een jong ding misschien voorkomen en is licht te vergeven; maar om aan zoo'n dwaasheid jaren lang te hechten, dat gaat alle grenzen te buiten. Moeder, ge wordt beleedigend! zeide Helene met waardigheid. Och Leentje, wie zou dat van jou ook gedacht heb- beD, dat ge u ooit door zulk een gevoel zoudt laten mede slepen! Gij waart altijd zoo'n gezond kind. Ik geloof dat ik dat nu nog ben. Gij weet hoe ik werken kan en eten kan ik voor twee, als 't noodig is, en slapen ook en bij 't dansen kan ik 't langer uithouden dan de besten. Dat was altijd mijn eenigete hoop, dat gij gaarne danstet en goeden eetlust hadt, ik dacht; het zal met de liefdesmart wel zoo'n vaart niet loopen. O moeder, men kan met een opgeruimd gelaat door de wereld gaan en toch de heilige vlam der trouw steeds in den boezem voeden. De vrouw van den commies zuchtte diep. Overigens,' viel zij, zich bezinnend in, wat geeft dat alles dan? Mijnheer de doctor kan van uwe ongelukkige gedachte niets weten Ju dus altijd nog denken Hoe zou hij het in't hoofd krijgen? riep Helene hef tig uit; toen wierp z§ snel een onderzoekenden blik in den spiegel. Het is waar, zuchtte zij, ik zie er nu weder ontzettend jong uit. Deze opmerking bevatte eene waarheid, waaraan zelfs een scepticus niet gewaagd zou hebben te tornen. Ik geloof echter dat het hoofdzakelijk door mijn kapsel komt, ging zij voort, in 't vervolg ga ik mijn haar weer glad dragen, zooals vroeger. Vóór mijnheer von Bodungen de krulletjes op de sla pen zoo aardig vond; maar daarin had hij gelijk, zijn smaak in zulke dingen was goed. Hem dankt gij dat kapsel. Dan behoud ik het alle tijden door, zeide Heleue beslist eu liet de hand weder vallen, die reeds eenige over moedige lokjes aan het voorhoofd had gepoogd vlak te drukken. Ik zal den heer doctor mijn levenstragedie zelf mede- deelen, verklaarde zij plechtig, om alle gevaar tus schen ons te verwijderen. Hij zal mij begrijpen, hij leest toch altijd Jean Paul. Ik zal hem geheel in mijn vertrou wen nemen en dan kan er misschien een vriendschap tus schen ons ontluiken, die n.ch beschaamd noch ontheiligd zal worden. Met bizondere zorgvuldigheid liet zij haar stoffer over de lange rijen van Jean Pauls werken op het boekenrek gaan. Plotseling echter, na een toevalligen blik uit het venster, riep zij luide: Moeder, hij komtl en vlood henen als door een wervelwind opgenomen; haar moeder volgde haar langzaam nadat zij nog een tevreden blik op de vruchten harer werkzaamheid had geworpen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 6