NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Do Familie Bourchier. 6e Jaargang. Woensdag 19 Juni 1889. No. 1827. AJBONNEMEÏTS PRIJS: B IN NE N E A N D. De Scha!; m Perzië ie Amsterdam. F E U I L L E T O N. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 182. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courautiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Btrangère G. Z. BAJJBB §r Co., JOHN F. J O NFS, Succ., Parijs 3 it is Faubourg Monlmaitre. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 Juni 1889. Volgens ambtelijke mededeeling heb ben in de week van Zondag 9 tot en met Zaterdag 15 Juni jl. hier ter stede vier sterfgevallen aan mazelen plaats De E'. Achb. Heer mr. E. A. Jor dens begat zich Maandagavond met den trein van 6.15 naar Amsterdam om deel te nemen aan het diner, dat door den heer Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam werd gegeven ter eere van den 'Schah van Perzië en waarvan in dit num mer wordt melding gemaakt. Het bezoek van den Schah van Perzië aan deze gemeente is thans vastgesteld op Donderdag a. s.bizonderheden daar omtrent kunnen nog niet worden gemeld. Hedenmorgen zijn de 19 volontairs van het oudste studiejaar der militaire school alhier, onder bevel van kapt. L. de Vlaming en den luit. L. van Schilf- gaarde, naar het kamp van Oldebroek vertrokken, om daar gedurende vier dagen de oefeningen met geschut bijtewonen. Aan ons bureau werd een valsch tien centstuk ontvangen, voerende de beel tenis van Willem III; jaartal onleesbaar. Van een ingezetene vernamen wij nog, dat hem een zéér verdacht uitziend kwartje was aangeboden, dat hij gewei gerd heeft in ontvangst te nemen. Men zij dus op zijn hoede. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weidadiijhüid naar Varniapii" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Een voor ziekenop passer. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor loopwerk. - Een voor schrijfwerk. - Twee voor tuinmans knecht. - Een voor opzichter. - Een voor koekbakkersknecht. - Een voor loodgie tersknecht. - Twee voor metselaar. - Acht voor aardwerker of los werkman. - Negen voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Twee voor burgernaaister. - Een voor strijkster. - Twee voor dagmeisje. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schrif telijk to: het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voor gekomen, dat personen zich om werk aanmeldden uit naam der Vereeniging, zonder daartoe het recht te hebben, ver zoekt het Bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. Letteren en Kunst. In het American hotel te Amsterdam werd Zaterdag de algemeene vegadering van afgevaardigden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gehouden. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat de Maatschappij thans 21 afdeelingen telt met 4350 leden, waaronder Zutfen voor komt met 51 leden. De ontvangsten bedroegen in 1888 ƒ24.172, de uitgaven 22,294. Verschillende subsidiën werden toege staan, zoo tot opleiding van jeugdige toonkunstenaars als tot voltooiing hun ner studiën, en enkele wijzigingen in de wet gebracht, die vooral beoogen meer aaneensluiting te verkrijgen. De alga- meene begrooting ad 15.747 en die van het reservefonds ad 3650, het kunste naarsfonds ad ƒ4676, van het muziek feestenfonds ad 4620, het onderwijs fonds ad ƒ1645, werden goedgekeurd en besloten om aan Haarlem 400 voor een muziekfeest te geven. De heer Dan. De Lange, die als hoofdbestuurder moest aftreden, werd herkozen en tot lid van verdienste werd benoemd de heer S. De Lange in Den Haag. Z. K. H. prins Albert van Pruisen wordt den 13den Juli in het //OraDje-hotel/, te Scheveningen verwacht. De Schah van Perzië is Zondagavond te Amsterdam aangekomen. Te 7.50 stoomde de trein bestaande uit een paar coupés 1ste klasse, een bagagewa gen en een duitsche Scklafwagen het station binnen. Op het perron was het 7de regiment infanterie opgesteld met de stafmuziek, en waren de burgerlijke en militaire autoriteiten in gala en groot tenue aanwezig. Zoo merkte men op den Commissaris des Konings in deze pro vincie, den burgemeester van Amsterdam, den sehoir-bij-nacht commandant der marine Cramer, den be vel voeren den ge neraal in de eerste militaire divisie Den Beer Poortugael, den kolonel-commandant der stedelijke schutterij, 's Konings hof maarschalk Constant Rebeeque, enz Na tuurlijk ontbraken niet de gezant van Perzië te Parijs met zijn attaché, die reeds vóór een paar dagen daar ter stede waren aangekomen, om alles betreffende het verblijf van hunnen vorst te regelen, benevens de consul en vice-consul van Perzië. Terwijl de muziek het perzische volks lied speelde eenj zwaarmoedige me lodie, naar men verneemt eene oostenrijk- sche compositie, waarbij ons Wien Neer- landsbloed vroolijk als een polka klinkt stapte Z. M. uit den trein, in gezel schap o. a. van generaal Yerspijck, die den Schah namens onzen Koning reeds aan de grenzen gecomplimenteerd had. De generaal was vergezeld van den or donnans-officier baron Yan Tuyll van Serooskerken. Nadat de autoriteiten door den gezant, generaal Nazare Aga, aan Z. M. waren voorgesteld, werd de eere wacht geïnspec teerd, en Z. M. scheen over de houding der manschappen zoo voldaan dat de troep met de muziek aan het hoofd, op zijn wensch voor hem defileerde, het geen in goede orde geschiedde. Nog on derhield de Schah zich op het perron eenige oogenblikken o. a. met baron Constant Rebeeque, wien hij verzocht nogmaals zijn dank over te brengen aan Z. M. onzen Koning voor de aanbieding, gedurende het verblijf alhier, van het i paleis, van welk aanbod de Schah echter onder de tegenwoordige omstandigheden j geen gebruik wenschte te maken. Daarna j bewoog de stoet zich naar de wachtka- mer 1ste klasse, die wegens het gemis j van alle versiering - men had alleen J de meubelen weggeruimd een weinig j stemmenden indruk maakte. De Schah, j hoewel reeds 60 jaar tellende, schijnt een man nog in de kracht van zijn j leven, en heeft een wel s waar on- j wrikbaar oosterschmaar toch een j scherpzinnig uiterlijk. I Hij was zeer eenvoudig gekleed in 1 eene gesloten lange donkere jas, zonder eenige raonteering. Desgelijks zijn gevolg,1 waarvan hij niet te onderscheiden was i dan door een grooten schitterenden steen, j die hem en sautoir om den hals hing. Cp het hoofd had hij de bekende ook in Rusland gedragen astrakan-muts, eene soort van kroesharigen zwarten kolbak zonder versiering. De Schah schijnt de gewoonte te hebben den bril, I dien hij draagt, tot op den kolbak te schuiven, gelijk wij dit gewoon zijn op het voorhoofd te doen, als wij den bril een oogenblik buiten dienst stellen, j Het eigen gevolg van den Shah be- 1 stond uit den stoet, gelijk die reeds is i beschreven, en waarin de kleine pages en de knaap, wiens bijzijn den Schah een talisman heet te zijn, niet ontbraken. Ook dezen waren naar éen model ge kleed in donkere jas en de astrakanmuts op het hoofd. Onder de personen van het gevolg werd éen blondharige opge-1 merkt, zeker Z. Ms. geneesheer, die een Zweed moet zijn. Z. M. nam plaats in een met vier j paarden bespannen hofrijtuig, waarin generaal Verapijck en een perzische auto riteit zich bij hem voegden. Yooraf ging de ekwipage des burge meesters, waarin ook gezeten waren de Commissaris des Konings, generaal Den j Beer Poortugael en schout-bij-nacht J Cramer. Het verdere gevolg nam plaats in meer of minder en soms zeer weinig deftige ekwipages. j Het plan om in het paleis op den i Dam zijn intrek te nemen was ge- lijk boven werd medegedeeld op het laatste oogenblik weer opgegeven. Wel j maakte de stoet voorafgegaan door een detachement huzaren een toer door een gedeelte der stadSarphati- straat,Plantage Middellaan, Muiderstraat, Nieuwe Amstelstraat, Prinsengracht en lang3 de Utrechtsche straat en over de j Hoogesluis naar het //Amstelhotel", al waar naast de nederlandsche, de perzi sche vlag: een wit vierkant met groene omlijsting, uitwapperde. Eene dichte me nigte had zich vooral in den omtrek van het station en het hotel geposteerd, die nu en dan den hoogen gast met gejuich begroette, waarvoor de Schah dankte door even aan te slaan. Het kan niet misssen of ieder die zich gespitst had op een oostersch vertoon van bontkleurige weelde, door den in tocht van den Schah teleurgesteld moet zijn geworden. Moge al de eenvoud, door den per- zischen vorst betracht, in verband staan met het half officieuse karakter van zijn bezoek wegens de gedwongen afwe zigheid vaD onzen Koning wij kun nen er uit leeren, cat, ziet de Schah het nut niet in om de menigte te verblin den door uiterlijk vertoon, hij zich zelf daardoor ook niet zal laten verblinden. Zoo kan de eenvoud van ons volk nog een gunstigen indruk maken op den vorst en hem met vertrouwen vervullen in ons karakter, ook als handeldrijvende natie. Uit het voorloopig opgemaakt pro gramma blijkt wel, dat Z. M. zijnen tijd hier goed besteden wil. Het verblijf zal waarschijnlijk tot Zaterdagochtend duren, en het voornemen bes'aat om Haarlem, Den Haag, en IJmuiden te bezoeken. De Schah, van eenige grootwaardigheid- bekleeders vergezeld en begeleid door baron Van Tuyll van Serooskerken, den perzischen gezant te Parijs en den per- zischen consul, bracht nog een bezoek aan het stadhuis, van welks dak de per zische vlag met de nederlandsche drie kleur wapperde. Voorafgegaan door den hoofdcommissaris van poiitie en drie in specteurs te paard, kwamen de hooge bezoekers tegen 11 uren op het raad huis, waar de burgeraees er en de wet houders in gala den Schah ontvingen. In de marmeren wachtkamer van het stadhuis waren eenige hooge heesters en planten, in de raadszaal eenige verfraai ingen in groen en bloemen aangebracht. Te 11.15 werd uit de burgemeesters kamer de brandweer gerequireerd, die spoedig daarop met een deel van het ma- leriaal de binnenplaats opreed en ten aanschouwe van den Shah op daken en uit de vensters allerlei manoeuvres vsin blusschen en redden bij brandgevaar uit voerde, hetgeen Z. M., die zich over velerlei zaken door de burgemeester op het nauwkeurigst liet inlichten, veel be lang inboezemde. Gedurende een kort bezoek aan dè burgemeesterskamer ter bezichtiging van de hier aanwezige kostbare schilderijen, werd door Couturier met spoed eene ta fel in de raadszaal aangericht, waar te 12 uur een collation werd gebruikt. Generaal v erspyek was steeds in de onmiddellijke nabijheid van den Schah, die, eenvoudig gekleed, eene blauwe overjas droeg met een grooten gelen diamant op de borst. Ten stadhuize was ook baron d'Anetban, belgiseh gezant te 's Hage, die des Schahs goedkeuring vroeg voor het programma der leesten te Ant werpen. De Schah antwoordde daarover thans niet te kunnen beslissen, omdat hem zooveel vreemde zaken bezig hielden. Met den burgemeester onderhield hij zich langen tijd over Amsterdam als zeehaven en den aanvoer van drinkwa ter. Ook voor de brandweer-manoeuvres toonde Z. M. groote belangstelling. Tegen 2 uren kwamen de hooge be zoekers aan de Handelskade, meer spe ciaal om een bezoek te brengen aan de stoomboot Emma der Maatschappij //Ne derland". De directeuren, de heeren Boissevain en Tegêlbejg, wachtten de bezoekers op, terwijl een deel der ekwi page en h a i e was opgesteld. Zoodra de Schah de Javaantjes zag, kwam een gulle glimlach op zijn gelaat. Z. M. vroeg naar de herkomst en de zeden en gewoonten dezer kleurlingen, waarbij de generaal Verspyck en de heer Tegelberg, die beiden zeer goed maleisch spreken, als tolken optraden. Op verzoek van den Schah deed éen hunner een gebed. Aan boord der Emma liet de Schah zich we der, met eeDe kaart tot leiddraad, nauw keurig over de reis en de kosten er van inlichten. Hierna werd een klein tochtje op het IJ ondernomen, waar drie oor logsbodems, rijk met vlaggen getooid, herhaaldelijk saluutschoten losten. Te 2 uren begaf de stoet zich naar de marinewerf. Aan de marinekazerne werd de Schah door den vice-admiraal Cramer, omgeven door vele zeeofficieren, ontvangen. En Uil het engelsch, door HUGH CONWAY. fi) HOOFDSTUK II. VAN UIT TWEE OOGPUNTEN BEKEKEN. Misschien trok de plaats hem aan, waar hij iemand van het leven had beroofd, al was het ook uit zelf-verdediging, maar wat meer waarschijnlijk was, wellicht had mijnheer Bourchier een voorwerp van waarde verloren Met de lan taarn in de hand beg-on hij kringen te maken, die steeds grooter werden, tot zij eindelijk niet meer op den weg konden beschreven worden Hij snuffelde in het gras, dat aan den kant g-roeide en keek in de hoornen, maar wat hij ook verloren had, zijn zoeken bleef vruchteloos Hij uitte binnensmonds een vloek wendde zich naar huis, en beklom ving den heuvel Toen William van zijn moeilijk tochtje terugkeerde, ontmoette hij hem halverwege en reed hem naar huis; de bewoners wisten volstrekt niets van de droe vige gebeurtenis van dien nacht, en hoe mijnheer Bour chier bijna door het mes van een moordenaar was ge dood. Toen hij uit het rijtuig stapte, sprak hij tot William: Er zal een onderzoek ingesteld worden, vertel tot zoo lang' zoo weinig mog-elijk. William raakte aan zijn hoed, begaf zich naar den stal en dacht aan de vreemde gebeurtenis, die hij zooeven had bijgewoond. In dienzelfden nacht had iemand anders ook eene ge beurtenis begewoond; hij had sommige feiten echter uit een ander oog-punt beschouwd Hij was iemand, die in het armoedigst gedeelte van Redton in eene bouwvallige hut woonde Hoewel zijne bezitting armoedig was, verbaasden er zich de menschen over, hoe hij zijne onbeteekenende rente nog kon betalen, daar men Jim Stokes nooit zag werken. Hij was een van die heeren, die meestal eene muts, met aan de vier kanten naar boven omslaande kleppen droeg, en vergezeld was van snuffelende honden, fretten enz Overdag slenterde hij rond en rookte zijn pijpje, terwijl hij wan trouwend om zich heen keek, maar als hij 's nachts wan delde, was hij van eene zeer verleg'eu natuur. Óp dien g-e- denkwaardigen nacht maakte hij weer een uitstapje, en bevond zich in de nabijheid van den scherpen hoek, dien de weg over de Steepsides maakt, toen hij de lichten van een rijtuig zag naderen Zijne natuurlijke verlegenheid dwong' hem zich hals over kop in het kreupelhout te verbergen, dat langs den heuvel groeit, zijne nederigheid dreef hem er toe eene gebukte houding' aan te nemen, en zijn verlan gen om te zien, wat het rijtuig inhield. was oorzaak, dat hij het afwachtte. Toen begonnen zijne wederwaar digheden. Zij begonnen met kwelling, want de slanke man, hij, die voorop zat, haalde de teug-els aan juist tegenover de plek, waar mijnheer Stokes op zijn buik lag Toen knoopte Hij een gesprek aan met zijn metgezel. Stokes kon echter niet verstaan wat hij zeide, hij zag slechts dat de andere persoon het hoofd schudde. Toen keek de slanke heer om zich heen. en Stokes beefde, toen zijne oogen die van den gevreesden magistraat ontmoetten. Mijnheer Bourchier zag hem echter niet en hij herstelde van zijn angst toen hij deze woorden hoorde: een sigaar aansteken, en ofschoon het paard bleef stilstaan, zag hij dat de teugels in de handen van den onbekende overgingen Toen gebeurde er iets zeer bizonders mijn heer Bourchier stak zijne hand in zijn zak, waarschijnlijk om zijn sigarenkoker te zoeken toen eene kortstondige flikkering een knal en de onbekende zakte ineen, onder het uiten van een rauwen kreet. Vervolgens viel hij met een doffen slag op den grond, en ofschoon Stokes zich nooit bekommerde om den treurigen blik van een sterven den haas, stolde zijn bloed in zijne aderen, toen hij een blik wierp op het gelaat van den man, die gevallen was. Het zweet brak den strooper aan alle kanten uit, het scheen hem een vreeselijk droombeeld toe. Hij was zoo ontsteld, dat hij er bijna geen acht op sloeg, toen de stervende al zijne krachten verzamelde, de hand in zijn borstzak stak en een donker voorwerp zoo ver mogelijk van zich ^slin gerde. De verborgen ooggetuige begreep er niets van Maar er zouden nog zonderlinger dingen geschieden. Zonder aan zijne eigen veiligheid te denken, kroop hij als een slang door het kreupelhout, totdat hij zich nog slechts eenige

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1