onder de muziek van het korps uit Den j prof. H. van der Hoeven te Leiden ver- Helder hield de vorst hierop eene revuevaardigde ontwerpen van een wetboek over de troepen. Achtereenvolgens wer den het torpedo-gebouw en het opleidings schip de Wassenaer bezocht, welker kna pen als katten in het want klommen en vervolgens zeer ten genoege van den Shah manoeuvreerden. In de koningssloep werd Z. M. naar het „Amstelhotel" teruggebracht, waar te 4 uur de eere-wacht was afgelost en bij welke gelegenheid de muziek van het 7e reg. inf. zich liet hooren van 4 tot 6 uur. De receptie was niet druk bezocht. Tegen 5 uur verschenen de ministers van Binnen- en Buitcnlandsche zaken om Z. M. te begroeten. Na het diner bij den burgemeester Van Tienhoven te hebben gebruikt, is de Schab met zijn gevolg in open rijtuigen naar De Ruyterkade gereden om het vuur werk, van stadswege op het IJ gegeven, bij te wonen. In het eerste rijtuig reed naast mevr. Vau Tienhoven de Schab in vol ornaat; in het rijtuig zaten tevens generaal Verspijck en de burgemeester. Na aankomst van den stoet, begaf do Shah met zijn gevolg zich aan boord van eenc geïllumineerde stoomboot, die met hem het IJ opvoer. Het vuurwerk werd, dank zij het gunstige weder, met goed gevolg en ten aanschouwe van dui zenden afgestoken. Aan het diner bij den burgemeester, dat uit 20 couverts bestond, nam ok de minister Mackay deel. De Schab en de leden van zijn gevolg waren nu allen in groot tenue. Op zijne borst schitterde eene groote rij van kostbare diamanten, terwijl het gevest van de sabel mede fonkelde van diamanten. Te 10 uur precies verscheen de stoet waaronder thans ook mevrouw Van Tien hoven, naast den Schab in het rijtuig ge zeten, zich bevond, aan De Ruyterkade, waar eene salonboot, rondom a giorno verlicht, gereed lag om de gasten tegen over de plaats te brengen, waar het vuur werk werd afgestoken. Het IJ leverde weder een prachti; gezicht op Tal van pleiziervaartuigen waren van den top van den mast tot op voor- en achtersteven met ballons ver licht, terwijl tallooze kleine bootjes op het water dobberden, waar overvloedig bengaalsch licht in verscheidene kleuren van verschillende steigers werd ontsto ken, hetgeen aan het geheel een phan tastischen gloed bijzette. Te 11 uur precies reed de Shah naar het //Amstel-Hotel" terug. Hij werd overal op zijn weg met luide hoera's begroet. Morgen (W oensdag) vaar de Schab door het Noord zeekan aal naar IJmuid-n. Dejeuner aan boord. Diner in het Amstel-Hotel. Des avonds bezoek aan het Volkspaleis. De Schab van Perzië zal waarschijnlijk a. s. Vrijdag een bezoek aan de residen tie brengen. Dien dag zou ter eere van den oos- tersehen vorst ten paloize een groot gala diner plaats hebben, waarbij IIH. MM. zich zouden laten vertegenwoordigen door graat Schim meipen n: nek van Nyenhuïs. grootmeester van Hun Huis. an militair strafrecht en daarbij belioo- rende wetten te onderzoeken, heeft hare, ook door den ontwerper bijgewoonde ver gaderingen te Utrecht voorloopig ge staakt, daar het onderzoek dier stukken thans is afgeloopen. De samenstelling van het rapport aan de Regeering zal nog enkele weken eischen. Daarna zullen de stukken open baar gemaakt worden. Men verzoekt ons te mel den, dat Henry George zijne voordracht op 19 dezer niet in het locaal voor den werkenden stand, maar in „Maiaon Stroucken" te Amsterdam zal houden. Aan b o o r 1 van Zr. M s. o p 1 o i- dingsschip Admiraal van Wassenaer te Amsterdam had Zaterdagavond de jongen J. T. het ongeluk te vallen bij het in halen van de statietrap, ten gevolge waar van hij daaronder geraakte en het hoofd zóódanig beknelde en verwondde, dat, hij nog dienzei Iden avoud is overleden Twee andere jongens van gemeld schip heb ben daarbij kneuzingen bekomen. Twee middernachtszende- lingen zijn van Amsterdam naar Utrecht vertrokken. Zij zijn reeds in eene der meest beruchte straten met hunne werk zaamheden begonnen. De hoofdcommis saris van politie heeft hun zijne hulp toegezegd. Te Hilversum is een jon meisje overleden aan de gevolgen van een zonnesteek. Betreffende het spoorweg ongeluk bij Zaandam, waarvan wij in ons vorig nummer melding maak ten, kunnen wij nader het volgende mededeelen. De trein uit Hoorn, die te 6 45 te Zaandam aankomt, is Zondag even voorbij de spoorwegbrug over de Zaan op onge veer 0 minuten alstands van het station ontspoord, waarschijnlijk doordat de rails door de warmte krom waren getrokken. De locomotief' is westwaarts uit hare baan gesprongen en heeft zich in het zand vastgewoeld; de kolenwagen is door den schok omhoog gesprongen en rust met zijn voorste gedeelie op de locomo tief, terwijl ook een volgende goederen wagen uit zijne positie werd gerukt. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen; slechts één passagier was door den schok bewusteloos gewor den; de anderen kwamen met den schrik vrij. Geneeskundige hulp was onmiddel lijk tegenwoordig, maar gelukkig bijna geheel onnoodig. Het treinenvervoer in de richting van den Helder kon ongehinderd plaats vin den; de reizigers van en naar Hoorn moesten later overstappen. Men is druk bezig de lijn te herstellen. Een gelukkig toeval mag het heeten, dat de locomotief westwaarts uit het spoor is gesprongen; anders ware zij in het bestuur door den financieelen toe stand der stichting niet in staat is voor onvermogenden het verpleeggeld lager te stellen. Een tienjarige knaap had Zondagmiddag het ongeluk op den Loos- duinscbeu weg van het achterbalkon van den eersten wagen der Westlandsche stoomtram, waarop bij gesprongen was, te vallen. De tweede wagen verbrijzelde hem den schedelslechts een lijk werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Het ongeval schijnt aan eigen schuld te wijten, daar de knaap de onvoorzich tigheid had aan den afsluitketting te gaan hangen. Op verschillende plaatsen in de Betuwe heerscht op het oogenblik een arbeidersnood. Door het prachtige voorjaar zijn onderscheidene gewassen veel vroeger rijp dan gewoonlijk, zoodat nu kersen- en bessen tijd' samenvalt met maai- en hooitijd. Voor deze verschil lende verrichtingen zijn veel handen noodig, terwijl door het vertrekken van een groot aantal goede arbeiders van daar naar Pruisen de werkkrachten sterk verminderd zijn. De opeenhoopïng van werk doet de dagloonen stijgen. Er wordt nu al f 2.5Ü tot f3 per dag gebo den en nog moeten bij sommige boeren klaver en gras ongemaaid blijven, zeer ten huunen nadeele. Zou het niet moge lijk zijn dat in zulke drukke tijden het geschikte deel van het garnizoen uit naburige plaatsen ter hulp werd ge zonden Te Zetten is Zaterdag het 25 jarig bestaan van de christelijke nor maalschool voor meisjes plechtig herdacht. Ook bij die gelegenheid heeft inej. J. J. Weijland, onder vele blijken van ware belangstelling en vriendschap, den daj ^erdacht, waarop zij vóór 25 jaren als irectrice van deze inrichting in betrek- 'ing is getreden. teerde; zoo moest men het opnemen. De advertentie was namens de „Eidgenossen" geteekend door de maaiers van //die jute Bauerin"; het lot had hen aangewezen. Zoo laten de friesche boeren zich even wel niet in de luren leggen; „die jute Bauerin auch nicht", dat konden Behrent, Heinrich und Hans spoedig ervaren. De onderteekenaars zakten het eerst door de korf en ten slotte stond niemand voor den eiseh. Onze boeren hebben evenwel zeer goed ingezien, dat het maailoon dit jaar lioo- ger dient te zijn dan in een vorig jaar; de buitengewone snede maakt het werk zwaar, en veroorzaakt tevens, dat de maaiers per dag een minder groot veld afslaan; hiermede dient dus gerekend, en dat doen onze boeren ook. Zoo iemand, dan weten zij, dat een arbeider zijn loon waard is, althans zij kunnen het weten. In het. pruisische dorpje Mille, nabij de limburgscbe grenz n, wer den Donderdag vier kinderen, die bezig waren braambesseri te plukken, door den bliksem getroffen en gedood. Uit Peperga wordt gemeld: Maandagnacht omstreeks J uur heeft op de Blesse een 21-jarig arbeider, Wil lem van der Wal, zijn 26-jarigen broeder Co nelis van der Wal na eene herige vechtpartij op hun gemeenschappelijk bed ten huize hunner ouders met een brood mes in het hart gestoken en'gedood. De officier van justitie heelt den dader, die reeds bekend heelt, gearresteerd. Leger en Vloot. In verband met de verplaatsing van het magazijn van geneesmiddelen van 's-Hage naar Amsterdam, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, is bij kon. besluit pene wijziging gebracht in de organisatie van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, alsmede in de samenstelling van het bu reau van den inspecteur van dat dienst vak. Omtrent de militaire apothekers is bepaald, dat er één werkzaam zal zijn op het bureau van den inspecteur van den goneesk. dienst, vier dienst zullen doen bij het rijksmagazijn van geneesmidde len, en de overigen bij militaire zieken- inrichtingen. Het bureau van den inspecteur bestaat nu uit1 inspecteur, 1 dirigeerend offi cier van gezondheid, 1 hooidcommies of officier van gezondheid le kl., 1 mili taire apotheker le ol 2e kl., 1 dirigee rend paardenarts, 1 commies of luite nant kwartiermeester, en 3 adjunct-com miezen, klerken of schrfivers. Uit Friesland wordt aan de N. 11. C. geschreven: z/Jelui kunt nu maar uitscheiden", zei de zoon van de weduwe L. tot de duit- sche maaiers, //wij hebben je diensten niet meer noodig". Een der maaiers kwamen de tranen in de oogen, terwijl de andere een ge zicht zette als iemand, die uit den dienst gejaagd wordt. „Twee beste maaiers", zei de zoon der boerin; //eine janz jute Bauerin", getuig den do maaiers altijd. Van beide kanten evenwel was de oor- de sloot gestort en zouden de gevolgen zaajj bekend, waarom de dienst werd misschien ernstiger zijn geweest. 'opgezegd, en toen de beide maaiers hun "lot. laat in den avond stroomden 1 leedwezen betuigden over de oorzaak der van personen toe, om het terrein iri i verwijdering, die aan hunnen kant lag, oogenschouw te nemen. werd het accoord opnieuw geslotenen Men s c h r ij f t uit s - H a g e 1 de beide Duitscbers sloegen er, tegen de De gevolgen van het staken der gracht- oude voorwaarden, weer duchtig op los. POLSliEK OilW.l L leen aan de Servische dagbladen was het te wijten. Servië kan op de oniartijdig- heid en de rechtvaardigheid van het buitenland bouwen, zoolang het zich be paalt tot het programma van binnen landsche hervormingen maar wilde het invloed naar buiten gaan oefenen dan zou de stemming in den vreemde spoe dig omslaan. Een zaak die mede de aandacht trekt, is dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije aan Garas- chan ne, den leider der progressisten orimiddelijk na zijn ontslag uit de gevan genis, een bezoek heeft gebracht. Over dit bezoek wordt zeer druk gesproken. Het optredeji van de Servische regee ring bij de regeling der spoorwegkwes tie wekt in Frankrijk niet weinig ver ontwaardiging. De Servische regeering weigert in onderhandeling te treden over het toekennen eener schadevergoeding aan de transche Maatschappij. Zij wei gert zelfs de kwestie te onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak, die bij akte van concessie voorzien is, Wat de reden is van deze handelwijze ligt nog in 't duister, tenzij men onder stellen kan dat Oostenrijk de hand in deze aangelegenheid heeft. Als verbon den met Duitschlahd tegen Rusland is het vodr Oostenrijk natuurlijk van belang dat de spoorwegen n et in handen zijn van een maatschappij, bestaande uit ele- mente van een slaat, die bij een even- tueelen oorlog tot zijn tegenstanders zal behooren, terwijl wanneer de lijnen in handen zijn van de Servische regeering, die waarschijnlijk de partij van Oosten rijk zal blijven behouden, dit bij een krijg met Rusland voor Oostenrijk van groot strategisch belang is. Toch klinkt het bovenstaande, omtrent de houding der Servische regeering, vrij barbaarsch. Wanneer Servië voor een aanstaanden oorlog geld noodig heeft is dit toch wel. niet den weg om leeningen te sluiten Het Boulangisme heeft naast twee nederlagen eenige overwinningen te ver- molden Zondag hebben twee verkiezingen voor den senaat plaats gehad: een in Nièvre en een in Puy-de-Döme. In eerst genoemd departement is de heer de Sa- vigny, anti-republikein, gekozen met 382 stemmen. De radicale afgevaardigde le Hérisson bekwam 301, en generaal Thi- baudin, gewezen minister van oorlog, 63 stemmen. In strijd met alle geruststellende ver-! Bij de andere verkiezingsis bij de derde zekeringen van een vreedzame toekomst i stemming de heer Le Guay, republikein, blijven de oorlogsgeruchten aanhouden, gekozen met 603 stemmen. Er waren Het is, zooals wij in ons vorig overzicht buitendien nog vijf eandidaten. De heer reeds opmerkten, vooral de Standardj Gilbert Gaillard, radicaal, kwam na le door welke dc algemeene ongerustheidGuay met 537 stemmer-.. Boulanger ver ziek uitspreekt. Nu weder wordt uit kreeg by de eerste sn-mming 91. Hoe- Weenen aan dit blad gemeld, dat men in Oostenrijk de vrees koestert, dat dit land in een oorlog zal worden gewikkeld, ten gevolge van de houding van Rusland tegenover dit rijk en de Balkan-Stat en. Graaf Kalnoky, is intusschen de meening toegedaan dat men in Oosierijk op zijne hoede dient te zijn voor den valstrik die russische agenten blijkbaar bezig zijn in Servië te leggen, maar dat men zijne krachten moet sparen voor een strijd, i genaamde waarbij meer op het spel staat. Oosten- j bracht, veel hem bij de tweede en derde stem ming ten deel zijn gevallen, wordt niet gemeld. Te Lyon had. de herstemming voor eenige gemeenteraadsleden plaats. l)e heer Boiulin, republikein, is gekozen met 3570 stemmen. Boulanger, die zich geen can- didaat gesteld had, bekwam er 2470. Iu het derde arrondissement van Lyon zijn dc eandidaten op de lijst der zoo- cojicentralion republicaine ge kozen met omstreeks 4200 Bij het a. s. bezoek van Z M. verversching gedurende het gansche j En nu die oorzaak, den Schab van Perzië aan de residentie badseizoen te Scheveningen laten zich Als gewoonlijk hadden de maaiers een zullen ce volgende militaire eerbewijzen reeds gevoelen, of beter gezegdruiken. deel van deü Zondag met zoo'n honderd- worden gegeven: bij aankomst 51 en bij De kleur van de binnenwateren, ver- tal landgenooten te Bolsward doorge vertrek 50 saluutschoten; aan het station leden week nog frisch, is thans geheel bracht, en buiten den kerkgang wordt j donkere beschouwing van zynen corres- 1236, Naquet met 1231, Pauf Déroulède van de Holl. spoorweg zal eene com- zwart, en uit de grachten steeg, vooraler ook kroeggang gehouden, daar en el- j pondent en voegt er nog aan toe dat1 met 1228 en Laisant met 1224 stemmen, pagnie grenadiers, onder bevel van den j Zondag, een vreeselijke riooldamp op. aers, niet juist altijd op plaatsen waarals het conflict uitbarst, dat door Rus- De eandidaten van de radicale en op- rijk zal w ten te beletten dat tie agitatiestemmen. Op Boulai igc r is een onbetee- zick uitstrekt tot Bosnië en zal zicb kenend aantal stemmen uitgebracht, tegen het voorjaar gereed houden omBij de te Ivry-sur-Seine gehouden den toestand op hel Schiereiland van den verkiezingen vo r de:: gemeenteraad zijn Balkan te regelen. de boulangistische eandidaten- alle geko- De Standard deelt volkomen in deze; zen: Boulanger met 1344, Laguerre met kapitein Van Tienhoven, met het regi- Het was alsof het vuil, dat zijn weg het recht van „verdunning" bestaat. De mentvaandel en de kon. militaire kapel niet meer naar zee kon vinden, uit het „schnapps" deed hare uitwerking, zijn opgesteld, terwijl aan het hotel, j ververschingkanaal in de binnengrachten j De maaiers raakten in eene jolige waar Z. M. zal afstappen, eene eere- teruggevloeid was. .stemming en een snuggere kwant vond wacht zal worden betrokken door eene' Maandag werd te Scheve- uit om de friesche boeren, die zoo over compagnie jagers me; de hoornmuziek.ningen de „Sopkiastichting", de zeebad- „kop en ooren in het gras zitten", eens Een escadron huzaren is als escorte j inrichting voor kinderen, geopend. Een in het ooitje te nemen, bij den intocht aangewezen. j veertigtal kinderen van de 90, die zich j Men zou voor den dag komen met den Naar men verneemt, zullen! voor plaatsing hebben aangegeven, zijn eisch om loonsverhooging; daarvoor moest de kosten voor de ontvangst van den reeds aangekomen. Voor rekening van een advertentie in de Leeuwarder Courant Schah van Perzië hier te lande, gedeel- j het bazarfonds worden enkele kinderen dienst doen, geteekend door een tweetal telijk door het rijk worden gedragen, opgenomen. Eene liefdadige haagsche hunner, door het lot aan te wijzen. De commissie van officie! dame bekostigt de opneming van niet AccoordDe stok bij de deur. De ren der zee- en landmacht, onder voor minder dan 10 kinderen andere liefda- maaiers vroegen f4 per mad en de boe- zitterschap van rar. P. Verloren vaD dige handen tastten insgelijks in de beurs ren, die hierin geen genoegen mochten Themaat, advokaat-fiscaal bij het Hoog en namen een of meer kinderen voor nemen, konden hunnen maaiers den Militair Gerechtshof, benoemd om de door haar rekening. Te betreuren is het dat dienst opzeggen. Wie dus zweeg, consen- land is uitgelokt, Engeland niet zal aar- portunistische partijen verkregen zelen van mede te werken tot de ver dediging der beschaving en der europee- sche tractaten. Ondanks alle tegenspraak blijft de cor respondent van de Daily Neios te Bel grado staande houden dat Rusland en Servië eene militaire overeenkomst heb- den gesloten. Eenige oosten rij ksche bladen waaron der het Tremdenblatt laten een bedrei ging tegen Servië los in den volgenden zuurzoeten toon Men mag de Servische regeering ge luk wenschen met haar streven, te voor komen dat men zich omtrent hare poli tiek vergist. Bestond er misverstand, al- strecks 900 stemmen Bij de te Dijon plaats gehad hebbende verkiezingen voor den gemeenteraad is geen definitieve uitslag verkregen. De anti republikeinschc eandidaten verkregen 3000 en de radicale 2000 stemmen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt dat Duitschlands en Ruslands vertegen woordigers te Bern den 13den dezer bij de zwitsersche regeering bezwaren hebben ingediend over het misbruik dat Zwit serland maakt van zijne neutraliteit door de daaraan verbonden plichten niet ie vervullen, en Maandag is eene tweede nota verzonden aan den duitschen gezant, waarin de van duitsche zijde geuite meters van den vermoorde bevond. Toen viel er iets zon derlings voor. Hij zag boe mijnbeer Bourcbier eene lantaarn van het rijtuig nam. zicb over bet lijk boog en vervolgens opstond met een grijnzenden blik van voldaanheid, en de lantaarn weer op liet voetstuk plaatste. Hij zag hem de jas van den doode losknoopen, de zakken doorsnuffelen en een mes te voorschijn balen, dat bij opende en op den weg wierp. Hij zag hem de zakken opnieuw doorzoeken en door zijne persoonlijke ervaring kon Stokes aan de beweging zijner lippen zien, dat hij verwenscbingen uitte Toen nam bij iets uit bet rijtuig en bracht bet naar eene plek, waar been Stokes hem niet met zijne blikken kon volgen; toen kwam bij terug De zweep werd nu opgenomen en bet paard ontving daarmee eenige krachtige slag-en, zoodat bet wegrende Nu werd de zweep in twee stukken gebroken en daarna gebeurde er iets. dat in andere omstandigheden Stokes zou hebben doen lachen hij zag hoe mijnheer Bourcbier zijn hoed afnam, dien plat sloeg en, om bet voorval nog eigenaardiger te doen worden, over den grond ging rollen. Deze laatste daad was zoo vreemd, dat de bespieder er bijna niet op lette, boe de zonderling bet mes weer opnam en daarmee zijne jas eene geheimzinnige bewerking deed ondergaantoen wierp bij bet weer weg. Vervolgens hoorde bij bet geratel van wielen en trok zicb naar eene veiliger schuilplaats terug, maar ging toch niet zoo ver. of hij kon alles zien, wat William zag, en zelfs nog wat meer, toen William weer vertrokken was. Daarna was mijnbeer Stokes zoo in de war, dat bij geen lust gevoelde dien nacht zijn werk te doen, en bij keerde naar zijn butje in Redton terug, terwijl er vele gedachten rondspookten in zijne hersenen, die in een laag voorhoofd besloten waren, bijna geheel door eene bonten muts bedekt. HOOFDSTUK III Familie-geschiedenissen. In weerwil van de raadgeving van Horatius om nooit midden in een verhaal te beginnen, is er veel te zeggen ten gunste van de methode in bet Nieuwe Testament om te beginnen met een geslachtsregister. Het is ongetwijfeld zeer verleidelijk, zicb dadelijk in bet midden van bet ver baal te verplaatsen, hopende daardoor den lezer te boeien en zijne nieuwsgierigheid op te wekken, maar vroeger of later gebeuren er belaas dingen, welke in die bizondere omstandigheden moeten worden opgehelderd, en in negen van de tien gevallen stuit men op familie-verwikkelingen, en alle familie-geschiedenissen, uitgezonderd die der onzen, zijn zeer vervelend om te lezen In weerwil daarvan moeten wij iets van de familie Bourcbier weten Hoe eerder de uitlegging, boe beter. Wij behoeven in den stamboom niet verder te gaan dan tot een zekeren Robert Bourcbier. Daar bij van zijn vader niet veel zou kunnen hebben vertellen, en van zijn groot vader volstrekt niets, zullen wij met hem beginnen. Na Robert Bourcbier is er sprake van geschiedenis voor hem slechts van fabels en overlevering. Deze Robert Bourcbier, waarschijnlijk van fransche af komst, verzamelde een groot vermogen Hij verwierf zicb bet geld in den handel in de voornaamste zeehaven van bet westen van Engeland, en wel door middel van eerlijke handelsverdragen, getuigen de nakomelingen, in den slavenhandel verzekeren ons degenen, die dè familie willen belasteren. Maar boe bij er ook aangekomen was, zijn ver mogen was zeer aanzienlijk, want in 1750 trok bij zicb uit zijne zaken terug, en kocht bet uitgestrekte landgoed Redhills in Westsbire. De eerste Robert Bourcbier stierf in 1780. Wordt vervolgd.)-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2