NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Maandag 24 Juni 1889. No. 1831. AISOHHEHEKTS PRIJS: .&23E AIDVEJRTENTIËlSf: temer testaat uit twee Waas YV aarschuwing S T i) S 1 E l W S. E U 1LLE T O N. De Familie Bourchler. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -165. Afzonderlijke nummers- 0 03 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de JPublicite Mr anger e G. L. BAD BB Co, JOHN F. JONFSSuccn Farijs Slbis Faubourg Montmaitre. EERSTE BLAD. aan allen, die vrouwen of jeugdige personen arbeid doen verrichten. Op den 5den Mei dezes jaars is eene nieuwe wet tot stand gekomen, die be perkende maatregelen inhoudt met be trekking tot den arbeid van vrouwen en jeugdige personen. Deze bepalingen zijn nieuw en daarom op verre na niet genoeg bekend. Dui- zende personen, werkgevers en werkgeef sters, hoofden van fabrieken, van groote -en ook van kleine werkplaatsen vooral deze laatsten hebben er groot belang bij de voornaamste bepalingen dezer wet te kennen, omdat die wet op hen en op haar allen van toepassing is. Wij meenen, dat het op onzen weg ligt thans al die belanghebbenden te wijzen op sommige bepalingen der nieuwe, nog bij velen onbekende wet. Thans is de tijd gekomen om hun toe te roepenbelanghebbenden, toont dat gij zijt belangstellenden, want waarlijk, het geldt het belang uwer zaken! De wet toch beperkt den arbeidsduur voor vrouwen en jeugdige personen en kan voor velen zeer belemmerend zyn. Doch, thans is de gelegenheid geopend voor velen, om die belemmering geheel of grootendeels op te heffen. De minister van Justitie heeft dezer dagen allen, die afwijking verlangen van de enge bepalingen der wet opgeroepen, om zich te wenden tot Gedeputeerde Staten of tot den Minister zeiven, om hunne wenschen kenbaar te maken. Die wijziging noodig heeft van de bepalingen der wet, haaste zich van deze gelegen heid gebiuik te maken. Hij of zij haaste zich, dit herhalen wij met nadruk, om dat men zijne aanvrage moet inzenden vóór den eersten Juli aanstaande. Die -tijd is kort en de belangen zijn vele en groot. Daarom zegden wij, maak ge bruik van deze gelegenheid. Zij staat nu nog open voor korte dagen en komt nim mer terug. Dus nogmaals haast u en waakt voor uwe belangen, patroons, fa brikanten, werkbazen, 't zij mannen of vrouweD, gij allen, die vrouwen of jeug dige personen, als arbeiders of arbeid sters in uw bedrijf gebruikt. Yoor velen uwer is het wellicht moei lijk zich een goede en juiste voorstel ling te maken van hetgeen u (e doen staat. Gelukkig bestaat er voor u gele genheid om inlichtingen te verkrijgen en goeden raad tevens. De Kamer van Koop handel en Fabrieken van Haarlem, tot wier werkkring het behoort u bij te staan en voor te lichten, heeft in alle bladen van Haarlem dezer dagen eene bekendmaking geplaatst, waarbij zij u mededeelt, dat haar voorzitter en secre taris op Maandag 24, Dinsdag 25, Don derdag 27 en Vrijdag 28 Juni zitting houden op het Stadhuis om met u te spreken en u voor te lichten. Wij raden U aan, van die uitnoodiging gebruik te maken, want daardoor zorgt gij, dat gij U voor schade behoedt, en voorkomt gij, dat gij straf of boete be loopt. De wet is gestreng; de straffen, vooral de boeten zijn zwaar, omdat zij worden toegepast voor eiken persoon en voor elk etmaal afzonderlijk. Iemand b.v. die 10 jongens of meisjes in het werk heeft stel een boekdrukker, een met selaarsbaas, een naaister of een mode maakster zoo iemand, die die 10 jon gens of meisjes zes dagen lang in strijd met de wet op andere uren dan de wet toe laat, arbeid doet verrichten,wordt gestraft, niet met óéne boete, niet met tien boe ten, maar met zestig boeten. Men zij ge waarschuwd en zorgedat men deze boete niet beloope. Maar er is meer. Noch de vrees voor straf of boete moet U dwingen tot het gebruik maken van de gelegenheid, die U thans door de Kamer van Koophandel wordt aangeboden. Uw welbegrepen be lang zegt U hetzelfde. De wet zegt: jeug dige personen en vrouwen moogt gij op geen andere uren laten werken, dan de uren, die vallen tuss ;hen 5 uur des mor gens en 7 uur des avonds. Dat lijkt veel. Maar het is minder, dan het lijkt. Want velen werken hier in Haarlem niet zoo vroeg in den ochtend, maar wel later in den avond. Zij nu, wier bedrijf het me debrengt, dat zij vrouwen of jeugdige personen langer laten werken, dan zeven uur des avonds, moeten nu hun verlangen kenbaar maken. Zij moeten dit doen vóór 1 Julilater bestaat daartoe de gelegen heid niet meer. Wij waarschuwen u uitdrukkelijk: laat deze schoonc gelegenheid niet ongebruikt.1 Zoo gij nu niet voor uwe belangen op-1 komt, benadeelt gij u schroomelijk, ja; maakt gij misschien het uitoefenen van uw bedrijf u onmogelijk. Om dit te voorkomen, zult gij u toch wel de geringe moeite willen geven om even naar het Stadhuis te gaan, ten einde te vernemen, wat gij doen moeten! hoe gij dat doen moet. Die geringe moeite wordt zeer zeker rijkelijk beloond. Wij richten deze woorden vooral tot de kleine bazen en werkgevers, die niet zoo gemakkelijk te weten komen, wat in nieuwe wetten staat, alsmede tot de vrouwen en dames, die aan het hoofd van zaken staan, waarin vrou^ëh of meisjes arbeid verrichten. Wij wijzen er ten slotte op, dat de nieuwe wet strenge en zeer sterk be perkende bepalingen inhoudt voor vrou wen. Terwijl de jonkman, na zijn 16de levensjaar, als volwassen werkman wordt beschouwdblijft de vrouwdie ar beidt, zoolang zij leeft aan de beperkende bepalingen der wet gebonden. Zoo mag men een volwassen vrouw niet langer te werk houden, dan tot, zeven uur des avonds, en kan men zelfs geene vergunning verkrijgen tot een later uur dan tien uur des avonds. Ieder dus, 't zij man of vrouw, die een vrouw zonder vergunning later dan tot zeven uur des avonds, met vergunning later dan tot tien uur des avonds te werk houdt, schendt de wet en stelt zich bloot aan strafvervolging en aan boete. Gij allen, wien dit aangaat, weet nu wat u te doen staat: handelt dan ook dienovereenkomstig. Zorgt dat de eerste Juli u niet verrasse. Dan is de deur voorgoed gesloten. Haarlem, 22 Juni 1889. Zondag 23 Juni zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier nog tentoon gesteld zijn de merkwaardige verzame ling gekleurde en ongekleurde afbeel dingen van de perzische paleizen en an dere gebouwen in het perzische rijk. Zondag is de toegang vrij. Voor het nationaal kegelconcours, dat Zaterdag 29 en Zondag 30 dezer op het Sportterrein «de Phoenix" .zal worden gehouden, hebben zich reeds omstreeks twintig vereenigingen aangemeld. Ingezonden Naar aanleiding van ingezonden be richten, opgenomen in verschillende cou ranten, ove het heen en weder vliegen van 8 geoefende postduiven op twee dui ven-stations (Haarlem-Utre kt) op 15 Juni jl. wensch ik eenige bizonderheden dien aangaande mede te deelen. De postduif, als heen- en weervlieger afgericht, vliegt te allen tijde, zoowel des winters als des zomers; trotseert storm, regen en mistig weder en kan nooit verloren gaan, uit genomen toevallige gebeurtenissen en in dien er geene rooivogels waren, die iir" den ruitijd en in den winter met kracht op dezen vogel jacht maken. In 1887 heb ik proeven genomen op dezelfde duiven-stations met een onge paarde» doffer, die tvengoed GOinaal in 3 maanden tijds heen- en wedervloog als de andere gepaarde duiven waardoor de stelling vervalt„dat zij op het ééne hok zouden moeten nestelen en broeien en op het andere worden gevoed". De duiven, daartoe afgericht, vliegen geregeld, ge paard of niet gepaard, met of zonder eieren of jongen. De afstand, alhoewel ik dien nog niet verder heb uitgebreid j door de belanghebbenden en voorzeker dan Haarlem-Utrecht, kan volgens de j niet minder door den tolpachter te ge- gegevens die er zijn, gesteld worden van moet gezien. 100 tot 150 kilometer. A. J. bllONKHORST .1 PS. De bladen, die het bewuste stuk geplaatst hebben worden beleefd verzocht, ook het bovenstaande op te willen nemen. Naar aanleiding van uw artikel „Mug- gensteken" heb ik de eer op te merken dat wel het „werkdadigste" middel er tegen zal zijn die te voorkomen. De mogelijkheid is mij gebleeken. *3 Tegen hoofdkramp wrijf ik mijn hoofd voor het naar bed gaan in meteen meng sel zoete olie en terpentijn. Er komen wel muggen om mijn hoofd gonzen, maar zoodra ze de terpen tij nlucht ontwaren verwijderen ze zich geheel uit mijn le dikant. Het zal wel voldoende zijn, als die lucht maar op de een of andere wijze in de bedstede gebracht wordt. Hoogachtend, T. S. Haarlem22 Juni '89. De medaillesden heer Krelage dezer dagen ontstolen, zijn in een klomp metaal gemetamorfoseerd te Amsterdam ontdekt. Die klomp was reeds in de derde hand. Naar men ons meldt is de eerste opkooper, zekere C., hedenmorgen uit de hoofdstad naar het huis van bewaring alhier overgebracht. In ons verslag van de zitting der ar- Vrijdag werd te Houtrijk en Polanen keuring gehouden van paarden tot aan koop voor de remonte. 50 paarden waren aangevoerd, waarvan 30 gekeurd werden doch tot groot leedwezen van de aan voerders werd geen enkel exemplaar waardig gekeurd. Uit Sloten wordt gemeld: De hier bestaande vereeniging tot be vordering van het openbaar onderwijs en het schoolbezoek, werkt ook in den Grooten IJpolder zeer guns ig. Bij het gehouden schoolfeest, dat bestond uit een rijtoer naar Zandvoort, waar de kinde ren zich bizonder vermaakten, konden van 76 leerlingen, die het geheele jaar de school bezochten, 70 aan dit uitstapje deelnemen. Slechts 6 moesten buitenge sloten worden, omdat zij meer dan 30 schooltijden in een jaar willekeurig verzuimden. In vorige jaren was dat getal vrij wat grooter. Thans zijn door de aldaar bestaande afdeelingen de maat regelen verscherpt en is besloten, voor het volgende jaar het maximum op 20 schooltijden te stellen. Letteren en Kunst. Te 's-Hage is bij den hofboekhande laar M. Couvée een schilderij in olieverf geëxposeerd, voorstellende een landschap rondissements-rechtbank van jl." Donder-1 met boomen en vee. Dit schilderstuk is dag is eene vergissing ingeslopen. De1 vervaardigd door den haarlemschen beklaagde H. A. v. H. die terechtstond kunstschilder H. Savrij. wegens het plukken van seringen in denNaar wij vernemen is de ver tuin van het sta 's-armenhuis, is diennieuwing van eenige kerkramen van de, tuin niet binnengegaan daarvan is ter wegens hare ramen zoo beroemde St. terechtzitting niets gebleken. Hij heeft Janskerk te Gouda, geschilderd door de de seringen, in zijn schuitje zittende, af-Gebr. Crabeth, opgedragen aan de firma geplukt. j van Diesen en Kerrebijn alhier. I De heer M. H. Van 't Ivruijs, Onder Heemstede is Donderdag een 1 organist van de Groote kerk te Rotter- derde persoon aangehouden, verdacht van dam, heeft een uitnoodiging ontvangen medeplichtigheid aan den diefstal in de t om te Santiago ëe Compostella, in Vondelstraat te Amsterdam. j Spanjeeen groot kerkorgel (van 88 1 registers) te komen keuren en bij de Men meldt ons uit Houtrijk en Polaneninwijding te bespelen. Eene niet onbelangrijke kwestie doetInhoud Se mpervirens No. 25: zich alhier in zake de inning van tol-; Verrassend. Thunbergia afiinis, met gelden voor. j een afbeelding. De Bananen. Paarden en rijtuigen van deze plaatsAcer polymorphum (palmatum). Genista afkomstig, zijn van het betalen aan den Andróana. De Kruiderij planten on- Rijkstol tusschen deze plaats en Haar- zer tuinen. Vervolg van blz. 233. lem vrijgesteld. Handelswaarde van planten. Het zui- Ingezetenen van de IJpolders, die fei- veren en sorteeren van zaaizaad langs telijk eene afdeeling dezer plaats vormen den natten weg. De tegenwoordige en tot dezelfde gemeente behooren, be- weersgesteldheid.InMemoriam. Ne- taalden tot nu toe, doch hebben dit thans derlandsche Maatschappij voor Tuinb. geweigerd en zich per request tot Z. E. en Plantkunde. Verschillende mede den minister van Waterstaat gewend, deelingen. Met zekere spanning wordt de beslissing Uit het engelsch, door HUGH CONWAY. 10) HOOFDSTUK IV. Het algemeene plan, -waarnaar alle huizen in de Gray- street zijn gebouwd is dit de beneden voorkamer "is somber gemeubileerd in mahoniehout. Deze kamer wordt eetkamer geuoemd, en is door vleugeldeuren van de slaap kamer gescheiden. De eerste verdieping is in grootte, vorm en inrichting geheel dezelfde. De voorkamer wordt gezel schapskamer genoemd en is hoofdzakelijk gemeubileerd met stoelen en sofa's, licht groen, rood of blauw bekleed, verder een licht vloerkleed en gordijnen, die daarbij passen Daar boven zijn weer slaapvertrekken, die bewoond worden door de hospita en hare tamilie die hospita is altijd eene weduwe, en de zitkamer wordt soms door een of twee huurders betrokken. Als de zitkamer van no. 72 naar hetzelfde plan was ver sierd, zou zij niets beters geweest zijn dan de rest. Want al die kamers waren aan elkaar gelijk. Al waren zij in rood, groen of andere prismatische kleuren gemeubileerd, bet effect was hetzelfde. Het eenige verschil was dit of de meubelen zich nog in den bloei hunner jeugd bevonden, of dat zij reeds op leeftijd waren In no. 72 had iemand met meer schoonheidsgevoel de zwierige stoelen met een eenvoudig bekleedsel overtrokken. 1 de ruw geslepen bont gekleurde lusters verbannen en doen vervangen dooi eenige weinig in het oog vallende pron kerijen: als men de kamer binnentrad, zag men al dadelijk een groote piano. Als de nieuwsgierigheid er u toe bracht, j dit instrument te openen las men daarin den naam van een i der uitstekendste fabrikanten van pia.jo's Er was dien morgen maar één mensehelijk wezen in de kamer een meisje van omstreeks negentien jaar. Zij zat aan de piano, en bestudeerde liet accompagnement van een zeer moeilijk lied nu en dan zong- zij een paar noten, maar dit alles geschiedde zeer lusteloos, alsof hare gedachten elders waren. Zij zat nu met de handen in haar schoot, en voerde niets uit Er werd aan de deur geklopt Bin- j nen, - riep het meisje, terwijl zij van het pianokrukje opstond. Wij kunnen haar nu goed opnemen Zij is slank en wij behoeven haar niet verder aan te zien om te weten, dat zij schoon is. Zij heeft regelmatige gelaatstrekken, met donkere oogen, prachtige wenkbrauwen en zacht bruin haar. Zij heeft eene bleeke maar toch gezonde gelaatskleur Haar fraai gevormd hoofd staat op een blanken hals. Aan deze prachtige gestalte zouden te kleine handen en voeten misstaan, maar bij haar valt er volstrekt niets op aan te merken. Een koninklijk meisje, statig en schoon Het was de dienstbode, die klopte. Zij was zich van hare schuld bewust daar zij een vuil schort en vuile handen had, zoodat zij slechts haar hoofd naar binnen stak. Juffrouw, kompliment van mijnheer Manders, en of u hem nog wilt spreken, voordat hij weggaat. - Ja, vraag hem of hij hier wil komen. Het slanke meisje begaf zich naar den haard, en terwijl zij met haar ronden arm op den schoorsteenmantel leunde, wachtte zij den bezoeker af Zij had eene donkere japon aan, die nauw om hare leden sloot, zoodat hare gestalte op haar voordeeligst uitkwam. Het was dan ook geen wonder, dat toen de bezoeker bin nentrad, zijn blik vol bewondering op haar rustte. Hij was een slanke jongeling, met een vrij knap maar niet aangenaam uiterlijk. Hij was zorgvuldig gekleed, maar uit sommige kleiuigheden zou een geoefend oog dadelijk opgemaakt hebben, dat hij er niet zoo deftig uitzag, als hij wel wenschte Een touw is juist zoo sterk als op zijne zwakste plaats en nu lag er in de houding van den man, die zich als een heer wilde voordoen, iets, dat aan zijne deftigheid deed twijfelen. Hij trad de kamer binnen met de gemeenzaamheid van een oud vriend terwijl hij een sterken reuk van tabak om zich heen verspreidde Hij greep de hand van het meisje en hield die zoolang vast, tot zij die vastberaden terugtrok. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1