POLITIEK OVERZICHT. middel te dien einde is het zien en b - wellicht eene kleine les in de etiquette studeeren van de wonderen der nijver- willen geven. heid, welke thans aan de oevers der Men scheen uit het oog verloren te Seine zijn. Er zijn die dit betwijfelen, hebben dat bij het toedienen van spyzen, Laat uw stem weerklinken, om hen van I dranken en ververschingen, een soeve- dien twijfel te genezen." rein afzonderlijk behoort te worden be- Tot ons leedwezen", antwoordt thans diend. Althans een knecht die den Schab het blad", moeten wij hier een teleur- een glas punch a la romaine wilde aan stelling bereiden. Want de aangeduide bieden, naderde Z. M. met een blad twijfel, wel verre dat wij dien gansche- waarop gevulde glazen gereed stonden, 'lijk ongegrond achten, wordt integendeel De perzische vorst scheen niet te wil- door on3 beaamd. i len veronderstellen dat de inhoud van het „Natuurlijk is reizen iu het algemeen, presenteerblad ook voor anderen bestemd kennismaking met schoone nijverheids- j kon zijn, en haalde met de lepeltjes uit voortbrengselen in het bizonder. ontwik- de verschillende glazen een weinig van kelend voor een ieder, dus ook voor den J den verfrisschenden kost, waarna hij den werkman. In zóóver denken wij er dan J knecht minzaam wenkte dat hij vol- ook niet aan het geopperde plan te daan was. bestrijden. Dinsdag is te 's-Hage aan- Wordt het echter aangeprezen als gekomen het gezelschap jongelieden, van een uitstekend middel tot verhooging 0enige volwassenen vergezeld, uit Trans van der werklieden vakkennis zie,vaa]l en Zuid-Afrikaansche Republiek dan zijn wij uitermate sceptisch gestemd.(Potchefstroom, Cape Town e. a.), die Dan rijst bij ons de vraag, of niet vrij kjer te ian(jt komen studeeren. wat meer zou worden bereikt, indien De miniöter-resident van de Z. A. Rap., den betrokkenen de toegang werd ver-jhr> mr> q.# j Xh. Beelaerts van Blok- schaft tot uitgelezen werkplaatsen, waar i jan(j begroette het gezelschap aan liet zij die voorwerpen kunnen zien worden, stati0n van den hollandschen spoorweg, dan door hun bezoek aan de wereld- ikermis, waar die voorwerpen zijn uit gestald. „Wij begrijpen dat technisch hoog ontwikkelden er nog al wat kunnen lee- ren, ontwerpers en teekenaars er vinden wat hun onbekend was en waarmede zij hun voordeel kunnen doen. Maar duidelijk is het ons niet, wat de ge wone, zij het ook kundige werkman die geen ontwerper, geen teekenaar, maar uitvoerder is er zal opdoen van werkelijke beteekenis voor de beoefening van zijn vak." In de Maandag te Amster dam gehouden vergadering van de cen trale commissie voor het Nederlandsck Israëlitisch Kerkgenootschap in Neder land zijn voor het zittingjaar 1889/90 gekozen de heereu mr. D. Polak Daniels tot voorzitter, en A. C. Wertheim tot ondervoorzitter der Centrale Commissie. Uit 's-Hage wordt gemeld: In de Maandagavond gehouden verga dering der vrijzinnige vereeniging „'s-Gra- venhage" gingen stemmen op, die wezen op het groote gevaar, waarmede de ge zondheidsbelangen van meer dan 100,000 bewoners dezer stad worden bedreig' door het niet in werking brengen van de water ververscning gedurende den zomer, wanneer onze vervuilde grachten aan verfrissching de meeste behoefte hebben. Men meende, dat het op deze wijze in practijk brengen van de waterverver- sching niet opging. De verhouding toch van de belangen der Hagenaars tot die van Scheveningen in deze staat van 9 lot 1. Waar de burgerij zoo dankbaar is voor de totstandkoming van het ver- verschingskanaal, nooit zoo gaarne gel delijke offers had opgebracht als voor dit in het belang der gezondheid aan gelegde werk, wordt, aldus was verder Aangemoedigd door de gun-; de gedachtengang, met het spuien in de stige werking van het Centraal Israëlie j practijk omgegaan op eene wijze, waar- tisch weeshuis in Nederland, wordendoor het kostbare werk zoo goed als thans ook pogingen aangewend tot het I noodig wordt, stichten van een centraal toevluchtsoord voor Israëlietische oude mannen en vrou wen. Het plan bestaat, dit gesticht te Gouda te vestigen. Voor het doel heb ben zich reeds op verschillende plaatsen commissiën gevormd. Men leest in het H b l Ten bewijze dat de Schah van Perzië, die zich thans in België bevindt, met 1 genoegen aan zijn verblijf te Amsterdam /terugdenkt, kan het telegram strekken, dat de burgemeester Maandag namens den vorst van den grootvizier uit Ant werpen mocht ontvangen. Daarin wordt op den hartelijksten toon de verzekering gegeven, dat Z. M. de beste herinnering van Amsterdam heeft behouden. Van 't volgende geval, dat 'den Schah te Amsterdam overgekomen is, wordt in de Avondpost melding ge maakt. Daags vóór het bezoek aan de dia- j mantslijperij der heeren Daniels was aan een werkman om eenige reden een ze kere arbeid ontnomen, wat den wrok van deze diamantslijper opwekte. Toen nu den volgenden dag de Schah met den burgemeester en gevolg de fabriek had bezichtigd, wist deze vertoornde arbeider niet beter te doen, tot koeling van zijn haat, dan van boven neer een puts vuil water op het hooge gezelschap uit te storten, met het gevolg dat zoowel de Schah als de burgemeester een deel van den inhoud over hun kleeding kregen. Deze laatste had den takt om het te doen voorkomen alsof het ontsnappen van stoom de oorzaak van het geval as, zoodat de snoode bedoeling voor den Schah verborgen bleef, die anders onge twijfeld de doodstraf voor den diamant slijper zou geeischt hebben. Deze zit ach ter de tralies zijn lot nog af te wach ten, daar hij onmiddellijk na 't vertrek van den Schah geboeid door de politie is weggeleid. Op het terrein van het Kur- haus te Scheveningen heeft de Schah Hiermede achtte men het gemeente bestuur niet verantwoord tegenover de burgerij in het algemeen. De slotsom van deze door niemand weersproken klachten was het verzoek aan het bestuur om te overwegen, of niet door deze vereeniging de eerste stappen konden worden gedaan tot eene monster-adresbeweging aan het gemeen tebestuur, waarbij, met het oog op de volksgezondheid, op verandering van den onhoudbaren toestaud wordt aange drongen. Bij het uiteengaan der vergadering was het ledental geklommen tot 1030. Een tiental studenten van de Polytechnische School te Delft zal in de tweede helft van Juli een weten schappelijk uitstapje maken naar de pa- rijsche tentoonstelling, onder leiding van een der hoogleeraren aan die instelling. Naar men verneemt, is door het Rijk aan twee hoogleeraren van die school opgedragen verslag te geven omtrent de vorderingen van de electro-techniek, zoo als die op de tentoonstelling te Parijs zullen zijn waar te nemen. Maandag was het 25 jaa geleden, dat de heer A. van Nerum al Leraar aan het gymnasium te Delft be noemd werd. Bij monde van prof. Pe kelharing, president van curatoren, werd de algemeen geachte leeraar namens cu ratoren hartelijk gelukgewenscht en hem eene prachtige boekentafel aangeboden de heer Nassau Noordewier, rector, sprak den jubilaris, namens collega's, in har telijke bewoordingen toe en overhan digde den hooggewaardeerden collega en vriend eene photografische groep van het korps leeraren. Hierop volgden de leer lingen, die hem bij monde van den leer ling der 6e klasse Castens een kostbaar prachtwerk aanboden. Daarna sprak mr. A. Kuiler, namens oud-leerlingen, een woord van hulde en vriendschap tot den jubilaris dat woord ging vergezeld van een prachtig schrijfbureau. De officier van gcz. 2e kl. (arts) M. Straub, van het mil. hospitaal te Utrecht, is aangewezen om te Parijs een cursus bij Pasteur te volgen. De oud-wethouder L. Hul- scher heeft aan de gemeente Deventer tot aandenken geschonken een prachtige en kostbare gaskroon voor de vestibule van het raadhuis. De raad besloot onder daverend applaus dit geschenk te aan vaarden en den h~er Hulscher daarvoor den dank van den gemeenteraad over te brengen. Deze kroon is vervaardigd door het personeel der gasfabriek te Deventer, naar het plan van den directeur en van den gemeentebouwmeester. Dezer dagen kreeg de brug- geman C. Mink te Zwolle van een zijner kennissen de vreeselijke tijding, dat zijn eenige zoon Johan, marinier aan boord van het wachtschip te Rotterdam, door een makker was doodgestoken. Een neef' van Mink, die te Rotterdam woont en bij wien Johan meermalen aan huis kwam, had hem in geruimen tijd niet bij zich gezien en ging daarom Zondag voor eene week eens naar het wachtschip om de reden van dat wegblijven te vernemen, Op zijn verzoek aan den schildwacht om Johan Mink te mogen spreken, kreeg hij ten antwoord: „Wel, die is voor vier weken al gestorven, hij is door een ka meraad doodgestoken Ten zeerste ont steld keerde de neet huiswaarts. Wel vermoedende dat de ouders van het sterf geval no^ niet in kennis gesteld waren, daar ze hem daaromtrent niets gemeld hadden, besloot hij hen door tusschen- komst van een kameraad, die naar Zwolle reisde, het sterfgev.il bekend te maken. Deze kweet zich Woensdag van zij: treurige taak. De ouders wilden de uie- dedeeling echter niet voor waar aanne men. Om een einde te maken aan hun twijfel, zond de vader een brief at aan het gewone adres van zijn zoon met zijn eigen naam als afzender op het couvert. Den volgenden dag, Donderdag, ontving hij dien terug met de kanttee;-eningJ Mink, matroos 3e klasse, 11 Mei 11. overleden. Den 20sten Juni had de vader dus toevalligerwijze de wetenschap opgedaan, dat zijn zoon vijf weken geleden was gestorven. Door tussehenkomst van een gepensi oneerd marine-officier te Zwolle onder wien zijn zoon gediend had, trachtte Mink nadere inlichtingen omtrent het treurig feit te verkrijgen. Daardoor kwam hij te weten, dat de zoon „woorden" had ge had met een kameraad, dat zij daarop handgemeen werden, tengevolge waarvan Mink door een messteek hevig werd ge wond 36 uur had hij nog geleefd. De moordenaar was gestraft met 18 maan den gevangenisstraf. De commandant deelde verder mede dat hij, toen Mink in het ziekenhuis was opgenomen, den directeur last gegeven had de ouders van de zaak in kennis te stellen. Noch van de verwonding, noch van het overlijder. kreeg Mink Sr. echter eenige mededee- ling. Zijn zoon was een oppassend ma troos. Op eene expeditie aan boord van Zijner Majesteits stoomschip Bromo naar Atjeh kreeg hij een eereteeken voor deel neming aan belangrijke krijgsbedrijven, Het is te hopen dat van hoogerhand wordt onderzocht wie zich in deze aan nalatigheid of plichtverzuim heeft schul dig gemaakt. (Zw. Ct.) Dinsdag middag had onde Kaatsheuvel het volgend ongeluk plaat: Een 9-jarig meisje kwam uit een zij straatje geloopen op het oogenblik dat dat de stoomtram passeerde, met het on gelukkig gevolg dat het kind onder den bagagewagen terecht kwam die achter de machine volgde Het kind bleef op de plaats dood. Maandag werd te Kapel- Avezaath de honderdste verjaardag ge vierd van de weduwe S ijntje Pluim, geboren Yan Haaften. Het vrouwtje kan zich nog vrij goed bewegen, en is voor haren leeftijd nog kras te noemen. Tal rijk waren de blijken van belangstelling niet alleen van den kant der familie, maar ook van de ingezetenen uit allerlei stand en rang, die, onder meer, haar een fraaien ruststoel ten geschenke gaven, en teven3 hadden gezorgd, dat alles in overvloed voorhanden was, om dezen dag recht feestelijk te kunnen vieren. Te Breda is Dinsdag avond uit de Singelgracht bij de gasfabriek het lijk opgehaald van C. Schuurmans, huis- Maandag moeten weder verscheiden» personen uit Yeenhuizen zijn gedeser teerd, omdat het hun te warm was om te hooien. Van den in het Kanaalte Ter-Neuzen liggenden russischen drie knecht van den heer S. Hij werd reeds mastschooner Noae, van Salzaete naar sedert Zaterdagavond vermist, en wasArchangel bestemd, viel Maandag een een oppassend bediende, zoodat hij door een noodlottig toeval te water moet zijn geraakt. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen na. Dinsdag werd te 's Bosch in het huis van bewaring binnengebracht zekere Willem van Lent, oud 22 jaar, milicien-verlofganger van de lichting 1886 gediend hebbende als huzaar bij het 2e regiment te Venloo, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt het zich met geweld verzetten tegen een brigadier der koninklijke maréchaus sees, door dezen met een mes eene erns tige wonde in het dijbeen toe te bren gen. Vlis ïgen wordt ge- Uit meld: Dinsdagochtend heeft de politie alhier 3 zakkenrollers ingerekend, die hun be roep op de Dinsdag aaugekomen nacht boot der maatschappij „Zeeland", de Prinses Mariekapt. Lucas, in practijk hadden getracht te brengeD. Reeds te Queensboro miste een reizi- er in den trein zijne portefeuille, die eene aanzienlijke waarde inhield, waar door onder de passagiers groote onge rustheid werd teweeggebracht. Gedurende de reis miste een reiziger zijn gouden doekspeld, doch meende opgemerkt te hebben wie die had ontvreemd. Hij hield dit echter voor zich, en wachtte tot de boot alleen was vastgemeerd In de gang naar de wachtkamers van het havensta tion werd de verdachte persoon gegrepen, die even te voren een zakboekje aan een ander hau overgereikt, dat aan een rei ziger wa3 ontrold, doch waarin zich geene waarde bevond. Beide schavuiten werden in een wachtkamer opgesloten, terwijl de politic intusschen te hulp was geroepen, die hen weldra in arrest nam, terwijl spoedig bij den eerstgenoemde een aanzienlijk bedrag, men sprak van 2000 ponden, werd gevonden, en bij den tweede de vermiste doekspeld. Een aan tal reizigers, zijnde de gewoonlijk Dins dag van Londen overkomende israëlieti sche kooplieden in diamanten uit Am sterdam, stonden elkander getrouw bij om de arrestatie tot stand te brengen, natuurlijk met heel wat beweging en misbaar. In eene retirade werd de por tefeuille geledigd gevonden. De duitsche trein stond reeds tot ver trek gereed toen het bekend werd dat zich in den trein een persoon bevond, die met de beide bovengenoemde kerels in betrekking stond. Deze werd uitge- noodigd uit te stappen, en met het twee tal iu een paar rijtuigen, die intusschen uit VlissiDgeu ontboden waren, onder behoorlijk geleide der politie, zwaar ge boeid naar het politie bureau overgebracht, terwijl een paar reizigers als getuigen dezen tocht medemaakten. De beide eerst genoemde reisden als passagiers le kl de laatste in de tweede klasse. Eene serenade aangeboden door het te Middelburg iu garnizoen liggende korps officieren, aan hunnen tot overste benoemden chef G. van Nouhuys, werd door ongeregeldheden van het volk in dier mate verstoord, dat. de flambouw dragers zich tot zelfverdediging genood zaakt zagen met hunne toorisen er op in te slaan. De politie weerde zich dap per, en nam met veel moeite, eenigen der belhamels in hechtenis, waarop de rust weder terugkeerde en het geheel verder zonder stoornis afliep. Maandagmiddag, meldt de Asser Ct., vertrokken een 50tal personen met de barge van Assen, om in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen te worden opgenomen. Een van hen scheen dat als een pleizierig uitstapje te beschou wen, althans hij blies een lustig deuntje op een doedelzak. Binnen eene week zijn thans meer dan 100 personen over Assen daarheen ver voerd. matroos uit een der masten op het dek en overleed kort daarop. Men meldt uit Groningen aan de N. R. C. Het gerucht dat hier de ronde deed, als zoude in den laten avond van Za terdag jl. iemand in het café „Eendracht" gruwelijk verwond zijn, wordt bevestigd. Dit café is eene der verzamelplaatsen van sociaal-demoeraten, die dan ook op den be- wusten avond aldaar in groot getal aan wezig waren. Onder hen was een zekere N., die afvallig van de leer werd en door de anderen daarover hard werd gevallen. Ten slotte werd N. met groot lawaai van de trap gedrongen, van welk oogenblik de socialist M. M. gebruik maakte om hem met een mes eene vree selijke wonde over het aangezicht toe te brengen. N. zal voor zijn gehec-le leven ver minkt zijn. Ten gevolge der hitte is te Groningen een man zeer plotseling over leden. Letteren en Kunst. Bij den internationalen wedstrijd voor letteren en schoone kunsten, die door de Iransche academie „Lamartine" uitge schreven en van 1 Jan. tot 30 April jl. geopend was, is in de afueeling „Teeken kunst" de hoogste onderscheiding ot eere- prijs (Palme de vermeilj toegekend aan een Nederlander, den heer FranQois van de Laar, beeldhouwer te Maastricht. Ge noemde heer is, evenals de heer Charles Beitjes, die diezelfde onderscheiding ten vorigen jare in de ahieeling „Poëzie" mocht verwerven, Sittardc-r van geboorte. Het letterkundig congres te Parijs heeft de volgende besluiten genomen 1. Het droit d'auteur op een letterkundig werk omvat het uitsluitend recht om daar van een vertaling te maken, of te laten maken; bij gevo g hebben de auteur, zijn erfgenamen en vertegenwoordigers het uitsluitend recht van vertalen, voor den zelfden tijd als zij het uitsluitend recht van reproduceeren hebben. 2. De auteur behoeft nier te worden verplicht op de een of andere wijze op het oor pronke- lijke werk te vermelden, dat hij zich het vertaliugsrecht voorbehoudt, o. Er is geen reden om den auteur of zijn vertegen woordigers een bepaalden termijn te stel len voor het maken van de vertaling. Ook de oostenrijks.'ke Presse komt nu verklaren, „dat de tioonrede niet een dreigenden volzin bevat en eene yrede- lievende beteekenis heelt in het oog van ieder die den vrede wil". Na zoovele verzekeringen dat de geheele rede „pais en vrêe" ademt, dient men het wel te gaan gelooven, maar kan geen ongelijk geven aan diegenen die er wel eene be dreiging in hebben gezien, wanneer zij zeggen dat de redactie eener troonrede zoo zorgvuldig moet geschieden, dat geen enkele volzin voor twee uitleggingen vatbaar is. Ook graai Kalnoky heeft zich ver klaard tegen eene pessimistische beschou wing van den toestand. Hiermede is echter wel wat in tegenspraak wat deze staatsman er op laat volgenDe vrede in niet in gevaar gebracht, ondanks dm onzekeren en voor wijziging gemakkelijk vatbaren stand van zakenMen zou haast zeggen, dat het bij een „onzekere!, stand van zaken, die vooor wijziging gemak kelijk vatbaar is", geraden mag heeten de zaken niet door een al te optimisti- schen bril te bekijken. Iets verder heet het: „Men moet aan de jeugdige Balkan- staten zekere mate van vrijheid van be weging gunnen. Te veronderstellen dat lieer Bourchier. na een kort, onbeteekenend verhoor was vrijgesproken. George nam de courant mee naar de stad, en las dien- zelfden dag al die belangrijke berichten, en met behulp van de documenten, die zich in zijn schrijftafel in de Gray- Street bevonden, zag hij die gebeurtenis in een ander licht, dan de advocaten en de rechters. Ofschoon hij zeer laat in no. 72 aankwam, dacht hij niet aan rust. Hij haalde de portefeuille weer te voorschijn, legde de papieren voor zich op tafel, las en herlas ze, ter wijl hij voortdurend binnensmonds sprak. Als men mijn heer Manders persoonlijk had gekend, zou men dadelijk begrepen hebben, dat hij in een buitengewonen toestand verkeerde, daar hij zelfs de tabak en de sterke dranken vergat. Het was zeer eigenaardig, maar het certificaat dat hem de meeste belangstelling inboezemde, was dat uit Amerika namelijk de geboorteacte van Digby. den zoon van John Boucher, welks vroegtijdige dood in de volgende acte was vermeld. Hij herhaalde bij zich zelf Digby Bouchier geboren in 1855, en hij herinnerde zich nog zeer goed, dat John Boucher en zijne vrouw veel belang stelden in een tienjarigen, verstandigen, muzikalen jongen, George Man ders geheeten, omdat zij zich verbeeldden dat hun gestor ven kind veel overeenkomst met hem zou hebben gehad. Hij kwam dus telkens weer op die acte terug, en herhaalde voortdurend: Digby Bourchier, geboren in 1855. Zijne alleenspraak veranderde nu en dan van beteeke nis Zou Frances er iets van weten? Zou zij alles krijgen? Zou zij mij willen huwen? Eindelijk stond hij op. legde de nu zoo kostbare papieren bij elkaar, en verborg ze onder zijn kussen. Ik kan nu nog niets beslissen, was zijne laatste opmerking, terwijl hij zich te bed begaf. Niet eer voordat ik haar morgen heb gesproken Of ik als een fatsoenlijk man of als een schooier zal leven, dat moet afhangen van het ant woord, dat zij mij geeft. Met een grijnslach om de lippen, alsof hij nog over het zelfde onderwerp droomde, sliep George Manders in. HOOFDSTUK V. Geheimzinnigheden. De tonen van de groote piano, die in kracht en liefelijk heid voor de stem, die ze accompagneerde, moesten onder doen, klonken door het huis, toen George Manders antwaakte. Zijn hoofd was helder, zoodat hij weer aan 't werk kon tijgen; zijn ontbijt werd met smaak genuttigd. Hij verzocht de dienstoode de deur open te laten, opdat hij het gezang van Frances Boucher heter zou kunnen liooren Hij was zeer laat opgestaan, want mijnheer Kaulitz had zijn och tendbezoek reeds achter den rug, zoodat Frances nu weer alleen was. Hij zat voortdurend te luisteren en vroeg zicli af, wanneer hij die stem weer zou hooren Het doet er niet toe, zeide hij haar fortuin is verzekerd. Binnen drie jaar heeft zij hier in Engeland de mooiste stem. Evenals de meeste jonge menschen zocht Manders zich te verontschuldig-en voor eene verkeerde daad, die hij voor nemens was te doen. Daar de overdenkingen van den vorigen avond beslist hadden welke gedragslijn hij zou volgen, wilde hij nu te weten komen of Frances ook op haar beslissend antwoord zou zijn teruggekomen, iets hoogst onwaarschijnlijks -— en hij begon zijne maatregelen te nemen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2