NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 29 Juni 1889. No. 1836. CURACAO. De Familie Bonreiner. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. Afzonderlijke nummers -1.65. -0 03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES1: van 1-5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten rour het Buitenland: Compagnie Generale de Puhlicite Etrangère G. 1. HAVBE Sg Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs oUü Faubourg Monlmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 28 Juni 1889. Er is deze week door werkgevers zeer veel gebruik gemaakt van de gelegen heid, m door twee leden van de Kamer van Koophandel alhier, op het Stadhuis te worden ingelicht omtrent de wijze waarop men vergunning moet vragen om afijn vrouwelijk personeel en het manne lijke beneden dc 16 jaren tot later dan tot 7 uur des avonds te laten werken. Het doet ons zeer veel genoegen, dat het artikel in ons blad van Maandag jl. zoo goede gevolgen heeft gehad. Wat de Kamer v. Kooph. betreft, de fabrikanten en werkgevers mogen den President dankbaar zijn voor de inlichtingen, die door hem zoo welwillend en belangeloos worden verstrekt. Heden (Vrijdag) avond is het de laatste zittingsdag der K. v. K. Voor het eindexamen aan het gymna sium alhier zijn nog geslaagdvoor di ploma A: J. Wiardavoor diploma B: H. M. Hijmans, J. van der Molen, J. O C. de Boer, W. Holleman, P. de Carpentier Wildervanck extraneus. Het examen duurt voort. Onder begunstiging van het heerlijk ste weder maakten de directeur der H. B. Sch. ter opl. y. Handel en Nijver heid, de heer J. U. Pruim, en een twin tigtal zijner leerlingen van de le klasse Woensdagmiddag een uitstapje naar eene <3er veenderijen van den heer H. v. Bree- men Hz. in den Akerpolder. Te 1 ure aan het Zuider-Buitenspaarne bijeen ge komen, scheepte men zich in op het aan den heer v. Br. behoorende snelvarende stoombootje Eliza en voer men door het Spaarne naar den „Crucquius" van daar de Ringvaart in, voorbij het fort «de Liede," «Halfweg" en de «Lynden" en toen door de sluis van den Akerpolder naar genoemde veenderij. Hier verklaarde de heer v. Br. aan de jongelieden de door hem in werking gestelde machines, dio het hem mogelijk maken, met ééne van haar, op één dag evenveel arbeid te verrichten, al3 twee arbeiders in de ge heele campagne van 12 a 13 weken kunnen doen, en van welke hij er reeds 12 in gebruik heeft. Van de uitgebreid heid der werkzaamheden, die hier ver richt worden, kan men zich eenigszins •een denkbeeld vormen, als men verneemt, dat in het buitengewoon ongunstig jaar 1888 hier toch nog omstreeks 90 milli- oen turven werden geproduceerd. Ook werd hun gelegenheid gegeven de ver schillende stadiën, die het veen van pas gebaggerd «veenslik" tot «turf" moet doorloopen, in oogenschouw te nemen, zoodat ieder hunner eene zeer duidelijke voorstelling van het geheele proces heeft kunnen verkrijgen. Toen alles was be keken, werden de jongelui door de goede zorg van mevr. v. Breemen onthaald op bolussö^i en limonade a discrétion, en werd de terugtocht in de meest opge wekte stemming aanvaard. Te ruim 7 ure landde men voor de woning van den directeur en keerde ieder met een harte lijk woord van dank aan den vriende lijken gastheer opgeruimd huiswaarts. Naar wij vernemen is hier ter stede opgericht eene Coöperatieve Bouwver- eeniging onder den naam van «Eigen Haard". Zij stelt zich ten doel aan amb tenaren of aan personen van denzelfden stand eene eigen woning te bezorgen. Zij die zich als lid willen opgeven, kunnen zich vervoegen bij de bestuursleden A. v. d. Velden, Oude Groenmarkt, M. C. v. Pellecom, Zijlweg, A. Tibbe, Maarten v. Heemskerkstraat en H. v. Pellecom, Schoutjeslaan. Voor het huis, Lange Raamstraat No. 12, is een eerepoort van groen en ver sieringen opgericht ter eere van het gouden echtpaar J. M. Hangjas en J. de Jong. De man is geboren 17 Maart 1817 en de vrouw 8 October 1813. Beiden genieten eene goede gezond heid. Van alle huizen in de straat wap pert de' driekleur. Donderdag namiddag te ongeveer 5^ ure is er een hevige brand uitgebroken in het perceel no. 38 aan het Klein Hei ligland, bewoond door den meubelmaker C. Henskes. De brand is ontstaan op de tweede verdieping, welke was ingericht tot werkplaats, vermoedelijk doordien von ken uit de brandende kachel, waarop lijm stond te koken, in de krullen zijn terecht gekomen. Het perceel is geheel uit gebrand. De belendende gebouwen, vooral de kerk der Chr. Geref. gemeente, naast het verbrande perceel gelegen, hebben veel waterschade bekomen, maar zijn door de brandweer behouden. Verschil lende spuiten, waaronder de slangenwa gen der politie, hebben water gegeven. Alles was verzekerd. De schutterij kon ten 7| ure inrukken. Hedenmorgen is een soldaat van he^ 4e reg. inf., alhier in garnizoen, wegen8 voortdurend wangedrag met een brietje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente ge bracht. Uitspraak doende in de zaak van Aga tha Eeckhof, het meisje dat te Haarlem mermeer een kind heeft in brand gesto ken, veroordeelde de rechtbank haar over eenkomstig den eisch van den officier tot opzending naar een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. Bij het Bestuur der Vereeniging: „Weldadighëid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Een voor ziekenop passer. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor loopwerk. - Een voor schrijfwerk. - Een voor schoen maker. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzichter. - Een voor koekbakkersknecht. - Een voor loodgie tersknecht. - Acht voor aard werker of los werkman. - Negen voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwasch- vrouw. - Twee voor burgernaaister. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schrif telijk to: het Bestuur der Vereeniging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Daar het in den laatsten tijd is voor gekomen, dat personen zich om werk aanmeldden uit naam der Vereeniging, zonder daartoe het recht te hebben, ver zoekt het Bestuur te willen noteeren dat slechts zij dit mogen doen, die een door den Secretaris der Vereeniging geteekend briefje kunnen vertoonen. Donderdag had te O verveen een on geluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De familie H. van Koog a d. Zaan reed hier met haar rijtuig, toen een «snorder" aankwam, die ver moedelijk op den bok slapende was, zoodat hij niet in 't minst uitweek, toen de heer H. met familie passeerde. Daar de weg niet al te breed was, raakte het voorwiel van des snorders rijtuig tusschen de wielen van de «victoria" van den heer H., waardoor dat rijtuig geheel verpletterd werd. Gelukkig kwam de familie H. met den schrik vrij. Te Houtrijk en Polanen is tot onder wijzeres benoemd mej. J. G. D. de Wilde aldaar. le. Het uitvoeren van eenige werken aan het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik. (Raming ƒ8470). Minste inschrijver P. Berkhout Jz. te Medem blik voor ƒ8070. 2o. Het verlengen, maken van koppen, bezinken en bestorten van hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland behoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. (Raming ƒ44.600). Minste in schrijver W. Lammers te Koksdorp, voor 42,760. B S N N E N L A NI). Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door bestuurderen der gym- nas'iek-onder wijzers-vereeniging «Noord- Holland", waarbij zij zich aansluiten bij de adressen in zake de invoering van gymnastiek als verplicht leervak op de lagere school, en de Kamer verzoeken, het daarheen te leiden dat gemeld leer vak a in beginsel worde verplicht ge steld bij het lager onderwijs, in dien zin, dat b. de wijze van uitvoering aan de gemeente worde overgelaten. Omtrent punt b. meent de Vereeni ging, dat deze regeling voor de verschil lende gemeenten de meest gewenschte zal zijn, dewijl daardoor iedere gemeente overeenkomstig hare financieele draag kracht dit vak van onderwijs zal kunnen inrichten. Aanbestedingen. Haarlem, 27 Juni. l)oor het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland* is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: y Men verzoekt ons het volgende als een oproeping aan onze weldenkende landge- nooten te plaatsen: «Gedurende ruim een jaar is op Curasao geen regen van eenige beteekenis gevallen. Gedurende ongeveer vijftien maanden heeft de tropische zon hier alle3 ver schroeid, zonder dat de droge landerijen door eenige frissche buien zijn verkwikt. Tengevolge dezer buitengewoon lang durige droogte is de oogst geheel mis lukt en verkeert een groot gedeelte der arme bevolking van dit eiland in een zeer erbarmelijken toestand. De zoogenaamde arbeidende stand, die in andere jaren althans wat maïs had, om het leven te rekken, is nu broodeloos en heeft nu letterlijk niets. Wegens gebrek aan werk, kan er door het grootste gedeelte van de bewoners der districten buiten de stad geen cent verdiend worden, zoodat men niet in staat is levensbehoeften te koopen. Er wordt dan ook niet alleen groote armoede, maar ook honger geleden.- Hon- ger! Verschrikkelijk woord! - Gelukkig zij, die er geene ondervinding van heb ben - Diep beklagenswaardig daare tegen de ongelukkigen, die meermalen (e ver- ;eefs naar eene bete broods uitzien- Een gevolg van het gebrek aan het hoogstnoodige voedsel is, dat hier vele gevallen van scheurbuik onder het volk voorkomen. Reeds zijn lijders daaraan bezweken. Hoe er geleden wordt - dat kan niet in woorden worden gebracht. Men kan het slechts aanschouwen, om het nimmer te vergeten. Door de alhier gevestigde Loge «De Vergenoeging" is eene commissie be noemd, om liefdegaven voor onze nood lijdende en zieke medemenschen in te zamelen en hen van levensmiddelen te voorzien. Die Commissie, waarvan de onderge- teekenden leden zijn, heeft van de ge goede ingezetenen van Cur«9ao eene vrij aanzienlijke som ontvangen. Reeds werd sedert het begin van Fe bruari 11. elke week aan een groot aan tal behoeftigen, onverschillig van wellcen godsdiensteen edrag uitgedeeld, voldoen de voor hun levensonderhoud; en boven dien worden gedurende de laatste weken nog ruim 200 lijders aan scheurbuik ge regeld van voldoend dagelij ksch voedsel voorzien. De oudergeteekenden hebben persoon lijk, dagen achter elkander, de buiten districten van dit eiland bezocht en zich in tal van woningen begeven, om zich volkomen op de hoogte te stellen van den deerniswaardigen toestand en do be hoeften der ongelukkige lijders. Geene hut, waarin zich een zieke bevond, werd door de ondergeteekenden overge slagen. Aangezien onder de gunstigste omstan digheden hier eerst in de maand Maart I of April van het volgende jaar op eeni- nigen oogst kan worden gerekend, en het dus te voorzien is, dat de algemeene nood J vooreerst meer en meer zal toenemen, zullen de middelen, waarover genoemde Commissie te beschikken heeft, weldra geheel uitgeput zijn, zoodat dan de noo- j dige bijstand niet meer verleend en in de dringende behoeften der armen niet meer voorzien zal kunnen worden. 1 Daarom veroorloven de ondergeteeken den zich de vrijheid een beroep te doen op uw welwillend humaniteitsgevóel, met beleefd verzoek, om het initiatif te willen nemen tot het vormen van plaatselijke j Comité's met het doel giften te collec- teeren ten behoeve der gebreklijdende bewoners van deze nederlandsche kolonie. Er behoeft niet te worden gezegd, dat, nu onze eigene krachten te kort schieten, men hier het oog op het wegens zijne menschlievendheid zoo bekende moeder land gericht houdt. De ondergeteekenden houden zich over tuigd, dat deze bede om hulp niet te vergeefs zal zijn, terwijl zij zich met de F E U 1L L T O N. I Uit het engelsch, door HUGH CONWAY. 15) HOOFDSTUK V. GrSHEWfilimOHBDBS. Eindelijk kwam er een brief, door Manders geschreven. Zij brak hem open en las den inhoud Hij was gedateerd van Liverpool. Arme Frances Het is zooals ik vreesde. U w vader is dood Ik ben daarvan verzekerd, zonder dat er een schaduw van twijfel bestaat. Gij zult natuurlijk willen we ten, hoe en waar hij gestorven is. Dat kan en wil ik u niet vertellen Gij moet u tevreden stellen met de tijding, dat hij dood is. Ik deuk niet. dat gij de redenen, die mij tot dit stilzwijgen nopen, zult begrijpen, maar als ik u zeg dat ik naar Amerika terugkeer en mijn loopbaan in En geland vaarwel zeg, alleen om u te mijden omdat gij mij anders zoiult dwingen mij nader te verklaren, dan zult gij ook wel begrijpen dat de oorzaak daarvan zeer gewichtig- isik hoop dus, dat gij zult inzien, dat ik om uw bestwil gehandeld heb. Wat zult gij doen? Laat ik u eerstens aan raden, u tot een eerlijken advocaat te wenden, dan met het geld, dat gij nog bezit, naar Italië te gaan, om daar drie jaar lang verder te studeeren. Het succes, dat gij dan zult behalen, zal u ongetwijfeld uw groot verlies ver goeden Vaarwel, wij zullen elkaar nooit weer ontmoeten. Uw toegenegen Georgb Manders. PS. Ik raad u aan, niet naar het lot van uw vader een onderzoek in te stellen. Het zou u slechts ellende be rokkenen. Met kloppend hart had Frances dien zonderlingen brief gelezen. Zij had geen gegronde reden den schrijver te wan trouwen. Hij had de documenten, en zij had nooit van Redhills gehoord. Zij twijfelde er geen oogenblik aan, of hetgeen Manders over haar vader had gezegd, was wer kelijkheid; maar zij was hevig op hem vertoornd, omdat hij het beter had gevonden de dochter in onwetendheid te laten omtrent de oorzaak van haar vaders dood, dan om haar alle bizonderheden mede te deelen, hoe verschrikke lijk die ook hadden kunnen zijn Als zij geweten had, waar zij hem zon kunnen vinden, dan was zij oogenblikkelijk naar Liverpool gegaan, om hem te dwingen haar meer in lichtingen te geven. Maar daar hij den dag, nadat hij den brief verzonden had, naar Amerika was scheepgegaan zou hare reis vruchteloos zijn geweest. Het arme meisje was diep, diep bedroefd over het verlies van haar vader, zij huiverde van zulk een vreeselijken dood, te vreeselijk om door Georg-e Manders te worden beschreven. Al wist zij maar, waar vreemde handen hem aan de aarde hadden toevertrouwd, dan zou dat haar eenige verlichting geschon ken hebben, want dan zou zij zich op zijn graf hebben kunnen neerwerpen, om daar te schreien, zoolang zij tranen had. Nu wist zij niet wat zij doen, of waarheen zij gaan moest. Haar verlaten toestand lag haar loodzwaar op het hart Uitgezonderd Manders, die haar in den nood had verlaten, bezat zij geen vriend in geheel Engeland Slechts eenige weken geieden had haar vader haar in Londen ge bracht, zoodat zij geen tijd had gehad om vriendschap te sluiten en hare oude vrienden bevonden zich aan de over zijde van den Oceaan Familie had zij niet. Haar groot vader was reeds sedert lang gestorven, zoodat z:j hem nooit had gezien, en zij had haar vader nooit van iemand anders hooren spreken. Wat moest -/ij nu? Tot den volgenden dag deed zij niets dan treuren. Zij las en herlas den vreemden brief, en vroeg zich telkens en telkens af, waarom Manders zoo geheimzinnig had geschre ven, en waarom hij Engeland liever wilde verlaten, dan haar ontmoeten Hare wenkbrauwen trokken zich samen en hare oogen staarden ernstig, toen zij zich plechtig de belofte oplegde, hem op te zoeken, en hem de waarheid af te persen Misschien was het het gevoel van verontwaardiging dat haar van hare eerste smart deed herstellen, zoodat zij ten laatste besloot te handelen. De prozaïsche raadgeving om een advocaat te raadplegen, scheen haar het beste toe; maar zij wilde iemand vinden, op wien zij zou kunnen

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1