hoop vleien, dat zij spoedig in staat zul len worden gesteld, het begonnen liefde werk voort te zetten. Spoedige hulp is dubbele hulp. De jongelieden, Dinsdag uit de Transvaal te 's Hage aangekomen, zullen eerstdaags naar het gymnasium te Doe'.inchem vertrekken, om hunne stu- Elke gave, hoe gering ook, die men j dien voort te zetten. ter leniging der hier heerschende ar moede wil afzonderen, zal dankbaar in ontvangst worden genomen en in het belang der behoeftigen, zonder onderscheid van geloof, worden aangewend. De ingezamelde gelden kunnen aan een der ondergeteekenden per postwissel worden gezonden; of anders gelieve men aan een hunner te berichten, voor welk bedrag een wissel kan worden getrokken. Curacao 30 Mei 1889. Met hoogachting, Namens de voormelde Commissie, J. B. van der Linde Schotborgh, Grondeigenaar, Cura<;ao. J. H. Waters Gravenhorst, Gepens. W. I. Hoofdambt. Curacao. R. M. Ribbius, Lid van het Hof van Justitie, Curasao. Als een merkwaardig staaltje van hetgeen de daling in den marktprijs van een handelsartikel beteekent, ver dient zeker vermelding, dat de waarde van den wereldvoorraad van koffie Woensdag circa 56 millioen gulden min der was dan veertien dagen geleden. tmi In de laatste^itting van den amsterdamschen gemeenteraad kwam o. a. in behandeling het ontwerp tot afkoop der haven- en kanaalgelden. De heeren Gerritsen, Van Nierop en mr. De Vries bestreden de voordracht, omdat zij het onbillijk achtten, dat de regeering een equivalent eischt van minstens een mil lioen voor de afschaffing, daar het hier niet een speciaal gemeente-, maar een algemeen belang geldt. Ten tweede achtten zij de samenkoppeling van den afkoop der kanaalgelden met de overne ming door de gemeente van het oude en schier onbruikbare entrepotdok verwer pelijk. Ook de heer Van Eegben was tegen de voordracht, doch omdat hij in de af schaffing der kanaalgelden een geschenk zag aan de vaste stoombootmaatschappijen. De heer Moltzer sprak in het voordeel der voordracht. Zoo ook de heer Jitta Senior, die de legende bestreed als zou Rotterdam haren waterweg voor niemen dal en Amsterdam haar kanaal geheel betaald hebben. Hij noemde den eisch der regeering van 1 millioen uiterst billijk. Door de heeren Gerritsen en mr. De Vries is de volgende motie ingediend z/de Raad overwegende, dat waar de na burige zeehavens in het bezit zijn van geheel tolvrije toegangswegen voor de groote vaart, en dat de gemeente Amster dam reeds belangrijke opofferingen heeft gedaan tot verkrijging van het Noordzee kanaal, noodigt, alvorens met de behan deling der aanhangige voordracht voort te gaan, B. en W. uit, om opnieuw bij de bevoegde macht aan te dringen op afschaffing der haven- en kanaalgelden op het Noordzeekanaal, zonder dat daar voor vergoeding van de gemeente wordt geëischt. De voorzitter moest zich tegen deze motie verzetten, omdat uit herhaalde conferenties met de regeering de over tuiging bij hem gevestigd is, dat zonder equivalent, gelegen in de overneming van het entrepotdok, geen afschaffing te verkrijgen is. Burg. 'en wetli. van 'sHage hebben aan den gemeenteraad medege deeld, dat het toegestane krediet van 1-| millioen voor de kosten van vaartver betering en het doorgraven van het kanaal onvoldoende is, en belangrijk zal moeten verhoogd worden. De persoon, die, beschul- digd van den moord te Stompwijk ge pleegd te hebben, in hechtenis was ge nomen, is Woensdag voorloopig in vrij heid gesteld. Donderdag namiddag werd te Geldersch-Venendaal eene 22jarige I boerendochter, zekere W. S. door den bliksem gedood. Te Stichts-Venendaal sloeg Don derdag de bliksem in het huis van B. G., en verbrijzelde een gedeelte van het dak. Een 5jarig knaapje sloeg daarbij tegen den grond, maar kwam later we derom bij. De. vrouw te B e e s d, van wie in ons vorig nummer melding werd ge maakt, is reeds aan de bekomen brand wonden overleden. Woensdagavond had inde Lambertusstraat te Kralingen een meisje, terwijl zij met eene brandende petrole umlamp naar boven ging, het ongeluk in brand te geraken, doordien de vlam naar beneden sloeg. Zij bekwam hevige brandwonden. Te Slochteren i3 de behui zing van den landbouwer R. Ruuls ge heel afgebrand. Het losse goed werd hoofdzakelijk gered. Alles was verze kerd, Men sc h r ij ft uit Dodewaard Woensdagavond vond men in een ker- senboomgaard onder Iiiendie eenige oogenblikken zonder toezicht was geweest, het lijk van een tienjarig knaapje. Op korten afstand daarvan lag een geweer, dat dienst had gedaan tot verdrijving van vogels. Op welke wijze het geweer met zulk eene noodlottige uitwerking is afgegaan, is onbekend. Donderdagochtend vond men een der veldwachters uit Woensel, die Woensdagavond op surveillance was uit gegaan, staande aan een boom vastge bonden, met een stuk hout bij wijze van prop in den mond. Drie personen, die door hem op ver boden terrein waren betrapt, hadden hem deze onvrijwillige gevangenschap opge legd, terwijl zijne vrouw tn de grootste ongerustheid verkeerde. De dader van den afschuwe lijken broedermoord te Blesse, de één en-twint ge W. van Kerknieuws. Op de classicale vergadering te Haar lem werd gekozen tot lid van het pro vinciaal kerkbestuur: dr. C. G. vonRee ken en tot zijn secretaris: dr. E. v. d. Ven. Tot leden van het classicaal be stuur werden herkozen de heeren W. Ban; J. J. Van Hillen; P. Peaux; P. A. v. d. Laanen dr. E. van der Ven en tot secundi de heeren W. Beekhuis P. Proost; J. van der Leeuw; J. C. C. Abbing en S. Bertram. Punt I werd in beginsel goedge keurd, punten II en III werden gea mendeerd, aangenomen evenzoo punt XV. Punt XVII werd met accl. verwor pen. De groote meerderheid achtte het niet wenschelijk, dat mannen van bui tengewone bekwaamheid Candida ten tot den H. D. zouden kunnen worden. Het voorstel der zendelingen werd geamen deerd goedgekeurd. Punt XIX werd algemeen toegejuicht. Pnnt XXIII werd daarentegen met acclamatie verworpen. heeft waargenomen. Te Pekapoeran nabij Antjol (hal verwege Priok) zijn des nachts omstreeks dertig ketjoes met eene prauw komen aanvaren en hebben daar, Da eerst eenige pistoolschoten te hebben gelost, bij een Chinees alles gestolen, ook de juweelen van zijne vrouw en van zijn tienjarig dochtertje. De vrouw zelve is vermoorde voortdurend een inderdaad ijzingwekkende kalmte. Toen men hem kwam arrestee ren, stond hij bedaard eene sigaar te XOLOHiËN: BATAVIA, 25 Mei. Omtrent het gebeurde te Edi schrijft de Deli-Courant Als aanleiding van dezen vrij plotse ling ingetreden oorlogstoestand, welke als eerste eevolg het verbranden van het uit ruim 50 huizen bestaande welvarende plaatsje had, wordt onderlinge naijver der atjehsche hooiden genoemd. Nadat zij eerst getracht, hadden den Radja van Edi bij ons goevernement in diskrediet te brengen, werden later pogingen door hen in het werk gesteld om hem over te halen onze zijde te verlaten, en toen ook dit mislukte, werden door den Radja van Poerlah, Panglima Proeng Moeda en door Halip Ispan de wapens tegen hem en ons opgepakt. De Radja van Edi heeft zich door onze bescherming tot nu toe eene groote mate van welvaart mo gen verheugen, daar Edi langzamerhand de voornaamste handelsplaats op de atjehsche kust was geworden, en o. de uitvoer van peper daar zeer belangrijk was. Nu zijne landgenooten hem niet met een zoet lijntje hebben kunnen over halen, zijn zij tot feitelijkheden overge gaan, zonder, naar wij vertrouwen, ook op deze wijze eenige kans van slagen te hebben, daar zijn belang volstrekt niet meebrengt onze zijde te verlaten. De geheele kust zal nu zeker wel geblok keerd worden, en niet voor eenige we ken doch voor langen tijd, daar dit de eenige manier is om de atjehsche hoof den tot onderwerping te dwingen. De Deli Ct. meldt: ,/Na de overwinning die onze troe pen op de Atjehers behaald hebben, is der Wal, betoont het te Edi rustig. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 27 Juni. Heden werden door 63 korders 40 tot 170 gr., 40 tot 240 kl. tongen, 21 tarbotten, 5 tot 20 roggen, 1 tot 3 manden schar en 1 tot 20 mandjes kl. schol aangevoerd gr. tong gold 30 a 35 cent, kl. id. 20 25 cent, tarbot 6 a 7, rog 24 cent per stuk, schar f 2.50 a 3 per manden kl. schol f 1.50 per mandje. //Herhaaldelijk hebben kolonnes in ver schillende richtingen marschen gemaakt, zonder echter meer een spoor van den gende landschappen MandahRetehtal verzen en een aan het oorspronke- Gaoeng, Igal en Kateman behoorende lyke geëvenredizden rythmus, heeft hij tot do residentie Riouw en onderhoorig- een letterkundig kunststuk geleverd £»ed?.n* J?™* onderkoning van Riouw, De heer De Séguier, die nog in de Radja Moeda Moehammad Joesoef, kwam kracht van zijn leven is, zal in de be- in de landschappen nog de heffing vanschaafde kringen van Batavia zeker met eenige belastingen toe, o. a. de opium- genoegen ontvangen worden. Bij zijne pacht. Bij een verdrag, in het begin des i landgenooten is hij om zyne verdiensten vorigen jaars met hem gesloten, heeft j genoegzaam bekend, hij evenwel van 1 April 1888 af die be-Als kanselier zal de heer De Fulgence lastingrechten aan ons goevernement af-1 hier blijven, die tijdelijk het consulaat gestaan, tegen eene jaarlijksche vergoe- ding van f 20,000. De daar gevestigde controleur heeft, om de thans door ons te heffen belastingen te regelen, onzen opiumpachter te stellen in plaats van dien van het inlandsch bestuur enz., na tuurlijk zeer veel met de bevolking in moeten komen. Ontevreden heid nu over het een of ander van de nieuwe regelingen zal zonder twijfel den droevigen moord veroorzaakt hebben wellicht ook opstokerij van den inland- schen opiumpachter, die vroeger reeds dikwijls aanleiding gaf tot klachten, doordat hij zijn opium in ons pachtge- bied trachtte binnen te smokkelen, en nu natuurlijk verbitterd zal zijn, wijl hem door het afstandscontract van den onderkoning eene mooie broodwinning is ontnomen. Wij willen hopen dat de onderkoning, die nog dezer dagen //geleeuwd" werd, ons bereidwillig zal helpen de schuldigen voorbeeldig te straffen, en vijandelijk heden met Indragiri dus zullen worden voorkomen. Naar het Dat. Nieuwsbl. 'meldt, is thans ook de laatste tjilegonsche muiters- zaak door het hooggerechtshof afgedaan: de vonnissen tegen de beklaagden gewe zen, werden bekrachtigd op vijf na, die vernietigd werden met vrijspraak van de ter dood veroordeelden. Van de 107 door de omgaande rechtbank ter dood veroordeelden zijn dus in het geheel 6 vrijgesproken, zoodat er 101 doodvonnis sen in revisie zijn bekrachtigd. Aan den algemeenen ontvanger te Japara zijn f'40.000 ontstolen. Onder die som bevinden zich 13 bankbiljetten van f 1000, en van drie daarvan zijn de num mers bekend, nlH. A. 5946, H. A. 6043 en H. C. 1618. In Deli heeft op 12 Mei het eerste spoorwegongeluk plaats gehadp het kruispunt naar Laboean en Bindjei ont spoorde eene locomotief, en tengevolge daarvan werden deze en een paar wagens beschadigd. Niemand kreeg overigens noemenswaardig letsel. Uit Siak schrijft men, dat de heer Michielsen, administrateur der Siak-tin- en landbouwmaatschappij, des avonds in zijne woning te Batoe Gadja door zijne eigen koelies of door de inlandsche be volking is aangevallen; de toegesnelde hulp vond hem rookenbij het lijk van den verslagenevijand te kunnen ontdekken. fOLIiiKk 0VKKZ1GUT. Het wordt thans bevestigd, dat de duitsche keizerlijke familie eene reis naar Italië zal doen. De PoliliscJie Correspon- denz heeft de stoute schoenen aangetrok ken om liet nieuwtje als officieel in zijne kolommen op te nemen. Een ander blad, de Nordd. Allgemeine zet met onverzettelijke hardnekkigheid haren strijd tegen de zwitsersche regee- geering voort. Het blad levert thans een vervolg op hare beschouwingen over be gunstiging der duitsche socialistische be weging in Zwitserland en spreekt over bevordering der socialistische propaganda bij de jeugd en toelating aan buitenland- sche socialisten in Zwitserland zonder dat zij zijn voorzien van de noodige be wijzen van legitimatie en onbesproken gedrag. Met betrekking tot den politieken toe stand in het oosten is het niet van be lang ontbloot wat Kalnoky iu de com missie voor buitenlandsche zaken der hongaarsche delegatie op een aantal des betreffende vragen heeft geantwoord. De minister is met de verklaring begonnen, dat aan zijn departemeut geen directe berichten ontvangen zijn omtrent eene oproerige beweging te Novibazar. Is het gebracht, gaf hij niet het geringste blijk van ontroering; toen hij naar de gevan genis te Heerenveen werd getranspor teerd keek hij met een onverschillig ge zicht om zich henen. Ook in de gevan genis blijft hij dezelfde houding van on t,De verschillende radjas der omlig gende staatjes zijn tiians te Edi, ten einde met den adsistent-resident Yan I Assen den toestand te bespreken. De tuchtiging van den 8sten moet een -roo- i gerucht niettemin juist, dan is het waar in gewonden toestand,gchijnlijk eene beweging onder de Mu- doch van do daders was geen spoor to j zelmaunen, ontstaan door het valsche geruclr omtrent den atsiand van het genoegen zullen de hier ge-//Sandsjak" aan Servië. de beroeming ver- j De minister herhaalde zijne verzeke- nomen hebben van graaf De Séguier tot ring, dat de pessimistische opvattingen consul te Batavia. De Morning Herald j omtrent den toestand op het schiereiland te Sydney, waar de graaf de twee laat-van den Balkan niet gerechtvaardigd ste jaren vertoefde, wijdt hem een zeer zijn. Oostenrijk-Hongarije's positie is stel- ontdekken. Met vestigde Fransrhen verschilligheid bewaren. Intusschen is de uitgeoefend!" ten, weldadigeu invloed op allen hebben waardeerend artikel. Den 2en December j lig oneindig beter dan na het tractaat rechterlijke instructie nagenoeg geëindigd 1830 geboren, begon de heer De Séguier van Berlijn; eene politiek echter, welke Van particuliere zijde wordt nog zijne loopbaan op achttienjarigen leeftijdde ontwikkeling der Balkan staten door en zal dus de zaak spoedig naar de open-gemeld dat in het gevecht te Edi, waarbij als vrijwilliger bij de lh hte infanteriej zichzelf en het beletten van vreemde in bare terechtzitting worden verwezen. Zijn i luit. Gaade sneuvelde, diens kapitein al goed ingelicht, dan zal hij terecht- heel spoedig neerviel, bedwelmd door 1855 werd hij tweede luitenant bij menging beoogt, kan niet anders dan een bataljon jagers en onderscheidde hij zeer langzaam zichtbare resultaten op staan wegens het toebrengen van licha-eenen slag op het hoofd, hem door een zich als officier in den Krim-oorlog-en j leveren. I melijke mishandelingen, die den dood j oud wijf met eene patjol (schop) toege- j bij den veldslag van Montebello; als ad- j Tot den troonsafstand van koning Mi- De motie werd aangenomen zoodat de tengevolge hebben gehad, een misdrijf, bracht. Luitenant Gaade heeft toen, zoo- i judant was hij successievelijk toegevoegd lan, zoo vervolgde graaf Ivolnoky, was verdere behandeling der voordracht werd 1 waartegen het Wetboek van Strafrecht lang tot de kapitein weder tot bewust- aan de brigade-generaals Blancha d en reeds sedert langen tijd het besluit geno- uitgesteld. een maximum De Hollandsche Dame vangenschap bedreigt. Overigens staat straf van zes jaren ge- zijn kwam, al de op dezen gerichte i gen opgevangen, terwijl de kapitein later 0persoon in de i den Atjeher, die den luitenant had dood- zwemclub te Amsterdam zal^ op 7 Juli plaats zijner inwoning hoogst ongunstiggeschoten, overhoop stak. een nationalen zwemwedstrijd en een bekend zwemfeest houden. hij zelfs de schrik zijner De treurige tijding, dat controleur i medeburgers. Eenigen tijd geleden moet A. F. P. Graafland in het Riouwsche In //De Vrede" het h o o f d-nog een opzichter (hij is timmerman) door de bevolking is vermoord, zal door Vwnriipr van W Wr Hp? Hoilsfp Am gedreigd hebben hem neer te zullen J velen allicht in verband worden gebracht sardam' zal hedenavond ^weer eln hu>hieten en, naar men zegt, werd er met de woelingen, die nog kort geleden (je onder zijn gereedschap inderdaad een ge laden revolver gevonden. Uit Goorle bij Tilburg wordt ivelijk tusschen twee .officieren" .kapiteins" Clark en Ellis worden in gezegend. plaats enkele Wij hadden onder de Chiueezen op d'Alton en den divisie-generaal De Caen, men trouwens, in verband mot 's ko- Belust op avonturen nam hij in 1864 nings vast karakter was die onvermij- zijn ontslag als kapitein-adjudant en delijk. Er is geenerlei reden vertrouwen volgde hij keizer Maximiliaan als kabi- te ontzeggen aan de piechtige verzeke- nets-secretaris naar Mexico. Na den val ringen en belolten van het regentschap, van den ongeinkkigen souverein was hij De logenstraffing van het bestaan eener vice-consul te Köuigsberg en Belfast, j servisch-russische militaire conventie acht waarnemend consul te Dublin, vice con sul te Nieuwpoort en Corunna, regee- de minister geloofwaardig. De Bulgareu bezitten de onmisbare tot Riouw behoorende eilanden, delijk consul te Sydney. rings-commissaris te Madagascar en ein- hoedanigheden om een geregelden toe stand in het leven te roepen, en zij i zijn echter overtuigd, schrijft de De diplomaat is tevens kunstenaar en gen hopen door volharding en kalmte gemeld dat aldaar een fraterhuis gesticht Locomotiefdat men hier met geheel iets letterkundige van eenige verdienste. Van i uit den tegenwoordigen toestand te ge- zal worden, dat moet dienen om koste anders te doen heeft. Controleur Graaf- de oude klassieken is hij een hartstoeh- raken, maar eene voorbarige oprakeling Iods onderwijs te verschaffen en land toch was geplaatst in de onderaf- telijk beminnaar. Door de vertaling van van de rustende rumelische kwestie zou sterdam naar Hanau gezonden als steun idioten te verplegen Met de voorloopige deeling Indragiri, d. i. op het vastelandde liefdesgeschiedenissen van Ovidius en voor het oogenblik van problematiek nut Eene som van f200 is door de vereenigde diamantbewerkers te Am- voor de werkstakers. werkzaamheden is reeds begonnen. Sumatra's Oostkust, met de omlig- de Odes vao Horatius in hetzelfde zijn. Wat Oostenrijk-Hongarije aangaat. vertrouwen. Juffrouw Stacey, de huishoudster, werd over dit punt ondervraagd. De ervaring die deze weduwe omtrent de advocaten had opgedaan, was niet zeer bemoedigend. Of ik een goeden advocaat ken, juffrouw? Neen, die menschen zijn niet aan iedereen bekend, ik ben wel be kend met een rechtsgeleerde, die met behulp van de wet een jongeling dwong, mij vijfentachtig gulden te betalen, die hij mij schuldig was, maar mij later voor zijne moeite vijfenzeventig gulden liet betalen. Maar dat kan u mis schien niet schelen Hij heet. Dat doet er niet toe, zeide Frances glimlachende. Zoo iemand moet het niet zijn. Dan mijn oudste zoon. een flinke jong-en. die be diende is in een verkoophuis Als hij u van dienst kan zijn Neen. dank u, antwoordde het meisje, dat zich meer verlaten voelde dan ooit. Na nog eenige goed gemeende pogingen om haar te troosten, vertrok juffrouw Stacey; toen dacht Frances aan haar anderen bekende in Londen, aan den begaafden com ponist mijnheer Kaulitz. Zij schreef hem of hij eens bij haar wilde komen Terstond voldeed hij aan haar verzoek. Het doet mij genoegen, juffrouw Boucher, dat ik u weerzie. Toen hij nu haar bedroefd gelaat zag, riep hij lit: Goede hemel, gij schreit. Ach, laten de tranen die schoone oogen niet verduisteren. Hij was een goedhartige Duitsch en oud genoeg om haar op vaderlijke wijze te kunnen toespieken. Hij ging naast haar zitten, nam -haar bij de hand en vroeg haar in zijn gebroken engelsch, of zij hem de oorzaak van hare droef heid wilde meedeelen Zij vertelde hem van haars vaders verdwijnen, vertelde hem, dat zij bericht had gekregen van zijn overlijden, en vroeg hem toen, of hij haar een advocaat zou kunnen aan bevelen, wien men zijne geheimen zou kunnen toever trouwen. O ja, ik ken een advocaat, een zeer goeden advocaat Die man lachte mij uit, toen ik zoo dwaas was, het ge recht in de armen te willen nemen. Hij wilde mij dat niet toestaan, en had g'elijk. O ja, hij is een flink mensch. Dat beloofde iets. Op Frances' verzoek liet mijnheer den advocaat bij haar ontbieden, verheugd dat hij hem zijne dankbaarheid kon toonen. Hij was iemand van middelba ren leeftijd met een vriendelijk en verstandig gelaat. Fran ces vertrouwde hem op het eerste gezicht, vertelde hem haar toestand, en liet hem den brief van Manders zien. Mijnheer Trenfield bemerkte, dat hij met eene zonderlinge zaak te doen zou hebben Daar hij een menschkundig man was, geloofde hij aan de reden, die Manders had vermeld, en die hem dwong Engeland zoo haastig te verlaten. De zaak boezemde hem belangstelling in, misschien kwam dat ook door het voorkomen van zijne jeugdig-e cliënte, zoodat hij zich dadelijk aan het werk zette, om de gehei men op te lossen Een advocaat is verplicht omzichtig te zijn, en als zijne nieuwe cliënte eene bekoorlijke jonge vrouw is, 'moet hij eerst een onderzoek instellen naar hare geldmiddelen, alvo rens hij voor haar gaat werken Hebt gij geld genoeg om de.onkosten te bestrijden vroeg hij vriendelijk. Frances stelde hem op dit punt gerust. Uitstekend. Wat voor soort man is die brief schrijver Zij deelde hem alles mee, wat zij wist, en hoe nauw zij van hunne jeugd af met elkaar bevriend waren. Mijn heer Trenfield was nog niet veel wijzer geworden, zoodat hij nog volstrekt niet kon begrijpen, waarom Manders zoo gehandeld had. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2