15 1 N E LA li. POLITIEK OVEüZiCiii. Keissrin Augusta. werkman. - Negen voor werkster of schoonmaakster. - Een voor bnrger- waschvrouw. - Drie voor burgeruaai- ster. - Een voor breister. - Een voor kookster. - Een voor baker. - Een voor loopmin. Het bestuur der vereeniging Welda digheid naar Vermogen" verzoekt beleefd aan hen, die hunne inschrijvingsbiljetten nog niet hebben afgegeven, die te doen bezorgen aan het kantoor der Vereeniging (bus Doelen of Stadhuis). Letteren en Kunst. De heer Louis Bouwmeester is weder hersteld. Onze vermaarde landgenoot Joseph Hollmann zal deze maand een kunstreis van 5 weken door Engeland beginnen. Uit Madrid wordt bericht dat, on danks de sneeuw en de influenza, 150.(J00 menschen het lijk van Gayarre naar den trein vergezelden (de beroemde zanger wordt in zijn geboortestad Pampeluna begraven). Een rijtuig met 200 kraneen volgde den lijkwagen. Gayarre laat 120.000 frs. rente na. Financieele Mededeelingen. De directie der St.-Louis- San- Franci8CO-Spoorwegmaatschappij heeft be sloten de betaling van dividend op de preferente aandeden voorloopig te staken. Bij Kon. besl. is portvrijdom toegestaan voor de onderlinge briefwis seling van gemeentebesturen met volks tellers. In haar antwoord op het verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot voortzetting der arbeids- enquêle door eene staatscommissie, ver zekert de regeering, dat geen vrees be hoeft te bestaan voor overijlde wet3voor- drachten. Alleen als het onderzoek van zeker ontwerp geheel zou zijn af'geloo- pen en regeling noodzakelijk bleek, zou niet behoeven gewacht te worden tot den afloop der geheele enquête. Ten aanzien van de werkstakingen is vooralsnog niet gebleken van het onvol doende der bestaande wetsbepalingen tot waarborging der vrijheid van hen, die niet daaraan deelnemenoptreden der politie met overleg, en zoo noodig krachtig, is de beste waarborg. De minister van justitie tracht steeds die vrijheid door de autoriteiten te doen beschermen. De bedoeling is, om de commissie op te dragen een onderzoek, behalve van fabrieksnijverheid, ook van de hand- werksnij verheid, de verveningen, de zeevisscherij, het vervoerwezen en daar mede verwante beroepen, het verzeke ringswezen cn de pensioenfondsen in meer of minder wijden omvang. Voor stellen tot aanvulling der enquête-wet zullen eer3t ingediend worden, al3 men den loop der werkzaamheden van de Staatscommissie heeft kunnen gadeslaan. De voorzitter der Tweede Kamer lijdt aan griep. Dr. Schaepman heeft ook de inflnenza en kon dientengevolge Woensdag te Vlaaruicgen niet als spreker optreden. Ook een lezing, die hij heden avond te Rotterdam zou houden, is uit gesteld geworden. Naar het Centrum thans meldt, zullen de emolumenten aan de postkantoren waarschijnlijk met 1 April e. k. worden afgeschaft. Bij het personeel, in de apo- theken werkzaam, is thans, naar de Arnh. Ct. meldt eene beweging ontstaan om den titel van „apothekersbediende" te vervangen door dien van „hulp-apo theker." Een aantal wapenen, oude uniformen en andere voorwerpen, die tot nu toe berustten iu een der zalen van het gemeentemuseum te 's Hage, worden overgebracht naar Amsterdam. liet volgende behartigen s- waardige schrijven komt in een der bla den voor: „Vergun mij, dat ik door middel van uw blad nog eens een klacht ter sprake breng, die wel niet nieuw is, doch die dezer dagen te meer klemt, nu de heer- schende „influenza" van de geneesheeren een bijna oumogelijken arbeid eisclit 1 Ik bedoel de verkeerde gewoonte bij een groot deel van het publiek om op alle uren en t ij den den geneesheer te ontbieden, ook dan wanneer daartoe geen aanleiding bestaat. ZooaL gezegd, wordt in deze dagen veel van de offervaardigheid vau den geneesheer gevergd, doch zijn werk zou ontegenzeggelijk gemakkelijker te vol brengen zijn, wanneer een ieder zonder onderscheid zich wilde doordringen van de noodzakelijkheid, dat hij, bij het be ginnen van zijn dagtaak, zooveel moge lijk dien aanstonds kan overzien. Daar toe kan hij alleen worden in de gelegen heid gestel-I, wanneer een ieder wil zorg dragen, dat de „boodschappen" hem bereiken vóór zijn uit- eaansuur (9 ure). Wanneer men bedenkt, dat het een lang niet onverschillige zaak is, of bij de groote uitgebreidheid van de stad onzer inwoning, men éénmaal per dag ver schillende wijken in de stad bezoekt dan wul of men genoodzaakt is bij herhaling daarheen te rijden, dan zal ieder besetien hoe op eenvoudige wijze aaa een alge- meene klacht kan worden tegemoet ge komen. Niet twijfelende, of gij zult door plaat sing van bovenstaande willen medewor- ken met dat gedeelte van het publiek, dat reeds op loffelijke wijze de '.aak vau den geneesheer niet zonder noodzaak hielp verzwaren, teekeu ik mij, hoogachtend, enz. De conducteur b ij de staat 8- spoorwegen H. Strobos te Groningen, die, zooals men weet, bij be; spoorweg ongeluk tc Euinerwold, werd verwond, ia thans op pensioen gesteld en het be drag van dat pensioon bepaald op f 51)5 'sjaars. DoorB.enlV.vM Amsterdam is aan den Raad machtiging gevraagd, om in de bestekkon der gemeentewerken eoi.e b paling op te nemen, waardoor den aannemers de verplichting wordt opgelegd, de werklieden, ten genoegen van B. en \V., te verzekeren tegen on gelukken, hun op die werken overkomen. De door dezen maatregel te veroorzaken kosten schatten B en W. op ongeveer 2 pet. van het weekloon, en derhalve, daar het werkloon gerekend wordt on geveer 15 a. 25 pet. van de aannemings som uit te maken, op 0.3 ii 0.5 pet. van dit laatste bedrag. Op Terschelling is door een visscbersjongen een prachtige zee arend gevangen. Het dier heeft eene vlucht van bijna 2.5 M. Het zat lil eene der kapen te slapen, doch bij het "rijpen ontstond er ecuo vrij hevige worsteling, zoodat de vanger er lang niet zonder kleerscheuren is afgekomen. U i t 's-H age wordt van 9 dezer gemeld; Heden voormiddag omstreeks halt ell uren is liet stoffelijk overschot van baron Fa"el, opperhofmaarschalk en opper in tendant der koninklijke paleizen, uit Ellecom aangekomen, gevolgd door de familiebetrekkingen en begeleid door s Konings vertegenwoordiger, die, gezeten in een gala-rijtuig uit de koninklijke stallen, zich onmiddellijk achter don rouwwageu aansloot. Op den doodenakker werd de lijkbaar opgewacht en den ontslapen grootofficier de laatste eer bewezen door /tr. Ms. adjudant-generaal jbr. Verspljck, den opperceremoniemeester baron Du lour van Bellinchave, den opperschenker baron van HardcnBroek van Bergambacht; den stalmeester, den thesaurier en verder door onderscheidene adjudanten in gewo nen en buitengewonen dienst, ordonnans officieren des Konings en ambtenaren, werkzaam bij de departementen van 'sKonings Huis. De adjudant-generaal der Mariue jhr. Van de Capellen er» de hofmaarschalk baron de Constant Kebec- que waren door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Nadat de lijkkist in den grafkelder der familie Fagol w.s nedergedaald, richtte do heer E. L. graaf van Limourg Stirum, schoonzoon van den overledene, zich allereerst tot den vertegenwoordiger des Konings, den opperjagermeester baron van Pallandt van Oud-Beijerland, met de uitnoodiging om Z. M. den eer biedigen dank van zijne treurende schoonmoeder en verdere familiebetrek kingen te willen overbrengen voor deze vertegenwoordiging aan de laatste rust' plaats. Verder betuigde hij zijn dank aan do talrijke vrienden en belangstel lenden, die door hunne aanwezigheid hier ter plaatse hunne deelneming had den betoond, hetgeen de familie van den betreurde doode als een troost in het geleden verlies waardeerde. Naar de IV .VI. Ct. verneemt, is deze week in de gem. Vlaardingen een kiod geboren, waarvan het lichaam voor een groot deel behaard is, o. a. het "cheele voorhoofd en beide armen en beenen; de wenkbrauwen zijn zoo zwaar als bij oen volwassen mensch; de vin gers der handen zijn aan elkander ge groeid, terwijl de nagels van die vingers donker gekl urd zijn. Uit Schipluiden schrijft men dat iemand op zijn biljet voor do volkstelling verklaarde niet tot een kerkgenootschap te Uehooren. Eonigszins in strijd met deze verklaring is hot feit dat de declarant tot lieden toe bij de Ned. Hei'v. gemccufce het ambt van voor lezer en voorzanger bekleedt en niet voornemens schijnt als zoodanig ontslag tc vragen. Drie en veertig onderoffi cieren en minderen van de dd. schutterij te Zutfen waren wegens de bekende zaak Maandagavond jl. door den auditeur op geroepen voor den schuttersraad, ton einde gehoord te worden cn zich te ver dedigen op dc aanklacht, tegen hen inge bracht, zich te hebben schuldig gemaakt aan „gedrag tegen de ondergeschiktheid tegenover hun meerdere in rang, den kapitein van de 2e compagnie der dd. schutterij te Zutfen H. Evekink Jr. door dezen te beleed igen". De behandeling van de zaak kon niet doorgaan, omdat een paar leden van den raad door influenza verhinderd waren tegenwoordig te zijn. Toen den beklaag den werd aangezegd, dat de zaak werd uitgesteld tot den volgenden Maandag, verzochten twee hunner op te nemen in de notulen, dat zij zich slechts verwijder den onder protest en dat het hen zeer verwonderde, dat zij voor deze compa ritie uit hun dagelijksch bedrijf waren gehaald. De auditeur mr. Post van Ever- dingen merkte hun op, dat hier van geen protest sprake kon zijn en dat de aan wezige leden van den schuttersraad ook niet voor hun pleizier waren verscheneu. De pachter Schoenmaker te Acht vertrok metterwoon van de „Nispelhoel" naar een pachthoeve te Mierlo, eigendom van den graaf d'Al cantara (Limburg). Een zekere J. Dirks, die zijn roerend goed en vee, met andere landbouwers uit Mierlo, als naar ge woonte, zou overbrengen, heeft zich aan den rechtervoet gewond: een der paar den heeft er op getrapt. Dirks, een ste vig gebouwde boer, had zware laarzen aan eu gat zich de moeite niet ze uit te trekken. In den laten avond komt men thuis, want de duur van den rit was drie uren. Het eerste wat Dirks doet, is naar den voet zien. Hij trekt d n laars uit, ver volgeus de bebloede kous, en..,, in die kous zit de kleine teen. Geen wonder, dat de man eeu weinig bij het gaan met den rechtervoet trok en niets tevreden wa3 over dit lichaamsdeel, dat hem vol gens zijn zeggen „geweldig jeukte!" De boterwet heeft reeds nut tig gewerkt, in zoover vele verbruikers tot de ontnuchterende ervaring kwamen, dat hun voor l Januari jl. door „echte" boterboeren, in „echte" boterpotjes mar garine voor natuurboter werd verkocht. Met het onnoozelste gezicht ter wereld bracht de boer Maandag, zooals gewoon lijk, de boter, evenwel met de boodschap er bij, dat z(j van dezelfde soort was als welke mevrouw altijd kroeg, maar.... dat met de nieuwe wet, die deu boer zooveel geld had gekost, de boter voort aan gestempeld moest worden met het merk „margarine". Menige huisvrouw moest toch dit er kennen, dat men 't in de kunst om aan margarine den smaak en de kleur van natuurboter te geven, onder den wette- loozen toestand al zeer ver gebracht heef te INFLUENZA. Hoe te Amsterdam het bakkersbedrijf lijdt onder de ziekte, daaromtrent deelt de Bakkers Ort. het volgende mede: Wij kennen bakkerijen, waar 7, 8 en 10 man maukeeren. Het gevolg daarvan zou zijn dubbele schade als de patroon bij voorbaat er al of niet op gerekend had, om wat brood minder te maken. En dat er heel wat brood minder gemaakt wordt, daarvoor kunnen we u borg zijn. Wij kennen bakkerijen, waar gepas- seerdenden Zaterdag 20 en 25 pet. min der gebakken is dan anders. Ja, zelfs vernamen we gevallen van 30 en 40 pet. Eén bakker vertelde ons, dat hij jl. Vrij dag met de helft van zijn brood was blijven zitten. Hoe het met de fabrieken gesteld is, zal men wel kunnen raden. De fabriek krijgt de bestellijsten van de volkomen vrije depothouders, die zich ziek mel dende, natuurlijk ook de gezonde klanten niet bedienen, zoodat de fabrieken be trekkelijk nog grooter schade hebben dan dc bakkers. Van een der kleinere fabrieken hoor den wij 25 pet., van 3 grootere 1/3 ge deelte minder en éen verhaalde ons, dat zij 40 pet. minder brood verkocht had dan anders. Het debiet in beschuit schijnt aanmer kelijk minder geleden te hebben dan het brooddebiet. In de koek- en banketbakkerijen is het een ongekend slappe tijd, die zijns ge lijken niet heeft. Wegens het groote getal griep-lijders onder de ambtenaren van de directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, zullen van verschillende standplaatsen een dertigtal kommiezen voor onbepaalden tijd derwaarts gedeta cheerd worden. Het volgende ernstige geval van een aanval van influenza komt ons ter ooreEen reiziger van een bekende firma te Amsterdam, staat blijkbaar ongesteld te leunen tegen een der raamkozijnen van bet magazijn „les trois Francois" en wordt in dien toestand door een zijner kennissen ontmoet. Op de deelnemende vraag wat hem scheelt, antwoordt hij Ik krijg daar een aanval van influenza en gevoel me zoo naar, dat ik geen stap meer doen kan, wees zoo goed en haal even een „aapje" voor me. Dit geschiedde, maar de man was niet in staat zonder hulp in het rijtuig te gaan, waarin hij door zijn vriend en den koetsier moest worden gedragen. Aau zijn woning ge komen, was men ook genoodzaakt den patient de trappen op te dragen. Rechtszaken. Voor de arrond'-rechtbank te Breda stond Woensdag terecht de heer mr. B. Faymonez. Deze, welke gedurende lan gen tijd in Frankrijk de rechten der Bourbons verdedigde en zich, ten einde eenige zaken te regelen, vervolgens naar Nederland had begeven, had zijn bevin dingen, welke hij hier te lande omtrent de familie De Bourbon opdeed, uiteen gezet in eene brochure, die in Frankrijk gedrukt, onder den titel van „Un crime de lèse Majcsté trés chrétienne" in het licht kwam. Het verblijf in Nederland had de liefde voor de zaak der Bourbons wel eenigszins bekoeldin genoemd ge schrift toch worden nog al grove aantij gingen gevonden, gericht aan het hoofd der Bourbons. Toen de brochure ook te Breda ten verkoop werd gesteld, volgde eene aanklacht tegen den schrijver. Slechts twee getuigen werden in deze1 zaak gehoord, waarvan de ééo, de heer Charles de Bourbon, voor de rechten zij ner moeder optrad. Na een langdurig verhoer, dat nog gurekt werd, doordat de beklaagde geen nederlandsch verstond ea hierin door een tolk moest worden bijgestaan, nam de officier van justitie zijn requisitoir en eischte 8 dagen ge vangenisstraf. Alsnu nam de heer mr. H. A. van Mens, de verdediger van beklaagde, het woord, die uiteenzette, dat hier geen sprake was van beleediging. Hij verzocht dan ook aan de rechtbank voor zijn client, ontslag van alle rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op Woens dag a. s. De rechtbank te Breda (civiele Kamer) heeft uitspraak gedaan in de geruchtma kende procedure van een voorname dame, als opposante, tegen haar zoon, kapitein ingenieur, als geopseerde. De vordering gold een verzet tegen een door de recht bank gewezen vonnis waarbij zij ter zake van verkwisting wordt gesteld onder curateele. De rechtbank heeft echter beslist, dat door de erkentenis der oppo3aute, bij haarondervragingter raadkamer afgelegd, volledig zijn bewezen de feiten, op grond waarvan de zoon de onder curateelestel- ling zijner bejaarde moeder hoeft gevor derd. De opposante, een dame van rang, afkomst en vermogen, moeder en groot moeder, 71 jaar oud, heeft namelijk aan een jongen man, niet met haar ïn stand, beschaving en afkomst gelijk, en die vóór de kennismaking met opposante met werken zijn brood moest verdienen, doch na dien tijd epuipage houdt en op zeer grooten voet leeft, aanzienlijke geld sommen ten geschenke gegeven, tot een bedrag vau minstens ƒ65,000, en dat, al mogen deze geldverspillingen haar oorsprong hebben gevonden in opposan- tes genegenheid voor den begiftigde en haar beweerd voornemen om met hem in het huwelijk te treden, deze vrijgevig heden hierdoor geenszins worden ge rechtvaardigd, daar zij geheel stond on der den zedelijken invloed van den jon gen man, zoodat aan de door haar ge dane schenkingen het karakter van grove verkwistingen niet is te ontnemen en dus voor vernietiging van het vonnis geen termen aanwezig zijn. VIS S C ri E R iJ. Nieuwediep, 9 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: Pernissch. Meijboom met 1000 schelv., 10 kabelj. en 3 lengen; Ulöo, sch. De Ruiter, met 2150 schelv., Sirenesch Zwartveld, met 1300 schelv., terwijl door 85 korders en beugers 30 tot 130 schelv., 5 tot 15 kabelj., 8 tot 10 roggen, 3 tot 20 mandjes kl. schol en 2 tot 8 manden schar werden aan gevoerd; schelv. gold 9 k 32 't hon derd, kabelj. 1.30 a 1.65, leng 2,20, rog 75 a 8ü cent per stuk, kl. schol 1.70 a 2 per mandje en schar 90 cent a ƒ1.30 per mand. De kotter H. D. 63, sch. Smit, besomde voor 50 tongen en een partijtje rog, schol en schelv. ƒ56. De officieele Gaceta meldt, dat de koorts van den jeugdigen spaanschen koning gedurende Donderdagnacht aanmerkelijk afgenomen is, zoodat hij heeft kunnen slapen. Doch des ochtends heeft hij eene hartbeklemining gekregen, waarvan hij bij het afdrukken van dit nommer der Gaceta nog niet bekomen was. De minister-president Sagasta, die in den nacht van Woensdag op Doaderdag te omtreeks 3 uren in allerijl ten paleize werd ontboden, is den geheelen verderen nacht aldaar gebleven. De koning schijnt thans rustiger te zijn. Te Londen zijn Donderdagnamiddag de koersen der spaansche fondsen be langrijk gedaald op grond van veront rustende berichten uit Madrid, door de Central News verspreid. De jeugdige koning zoude eene ernstigen toeval hebben gehad, en de doctoren zouden alle hoop hebben opgegeven. De koning zou nog slechts weinige uren in het leven blijven." Dit i3 echter nog geens zins bevestigd. Aan de Standard wordt uit Mal rid 28eind, dat de leiders der conservatieve artij door de koningin geraadpleegd zijn igevolge Sagasta's advies; zij verklaar- en weliswaar genegen te zijn een con servatief kabinet te vormen, maar niet vóór de afdoening der begrooting. Uit Zanzibar verneemt de Times dat aldaar zeer groote opwinding heerscht over de voortdurende aankomst van brit- sche oorlogsschepen, die te zamen de grootste engelsche krijgsvloot vormen, welke men ooit aldaar gezien heeft. Uit Lissabon wordt van 9 Januari gemeld: In het Huis der Pairs werd vanwege de oppositie eene vraag tot de regeering gericht over het geschil met Engeland, en tevens hot ministerio de steun aller partyen toegezegd. De minis ter van Marine ontwoordde dat de zaak niet vrij van moeilijkheden is, maar de regeering nog geen noodzakelijkheid ziet, om aan het parlement buitengewo ne middelen te vragen tot beëindiging van een geschil, dat, naar zij gelooft, door gedachtenwisseling tussehen beide regeeringen uit den weg geruimd zal worden. Aangaande den stand der di- plomatieko onderhandeling, kan a leen de minister van Buitenlandsche Zaken de Kamer op de hoogte brengen, of het oorbaar is, daarvan reeds iets openbaar te maken. Bij de behandeling van de marine- begrooting in den duitschen R'jksdag verklaarde Donderdag de afgevaardigde Rickert eene uitbreiding van de duitsche marine niet noodig te achten. Hij beriep zich daarvoor op Nederland, welks handel en koloniën bloeien ondanks zijne zwakke oorlogsvloot. De afgevaar digde Von Benningsen daarentegen, was van meening dat het door den heer Rickert aangehaalde voorbeeld van Ne derland niets bewijst. Immers, Neder land heeft juist tengevolge van de on voldoende ontwikkeling van zijne marine een deel van zijne koloniën verloren zien gaan. Bovendien, verzekerde Von Benningsen, is de nederlandsche marine alleen noodig voor de bescherming van den handel van het moederland met zijne koloniën, terwijl Duitschlands handel zich uitstrekt over do geheele wereld. Wanneer Duitschland zijne marine niet voldoende versterkt, zal het blootgesteld zijn aan alle gevaren van eene blokkade. Volgens keizerlijk besluit zullen de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag den 20en Februari plaats hebben. Bij ecu besluit der voorloopige bra- ziliaansche regeeriug wordt de scheiding van kerk en staat afgekondigd, en tevens de voortduring van alle onder het kei zerrijk toegekende pensioenen vastgesteld. Uit Berlijn wordt van 8 Januari ge meld: Veertien dagen lang zullen alle kerkklokken in het rijk 's middags ge durende een uur luiden ter herinnering aan den dood van keizerin Augusta. Hedennacht wordt het lijk uit de sterf kamer naar de oude kapel in het groote koninklijke slot aan de Spree vervoerd, om aldaar in eene gesloten kist neer gezet te worden. De overledene, die in de laatste jaren zich niet meer liet fotografeeren, zou, naar men zegt, het verlangen hebben te kennen gegeven, dat haar lijk niet open lijk ter bezichtiging gesteld werd. Gelijk reeds gemeld is, zal de lijkdienst voor een beperkten kring, slechts ia tegenwoordigheid van de naaste betrek kingen, plaats hebben. Zaterdagnacht zal het lijk in alle stilte in den grafkelder van het Charlottenburger slotpark tij- gezet worden. De keizerin had tot kort vóór den doodstrijd geen besef van haar naderend einde. Zij vroeg haren aanwezigen secre taris nog: „Gelooft gij, dat ik morgen weder met u kan werken?" Den jeug digen keizer, die haar nog eenmaal wilde kussen, weerde zij, stervende, af, zeg gende: „Gij moogt mij wegens de aan stekelijkheid der ziekte niet kussen." Tot den biddenden predikant Kögel zeide zij nog: „Dank!" cn „Vaarwel!" Toen sliep zij in, nadat zij hare rech terhand aan hare dochter, de groother togin van Baden, had toegereikt, die de hand vasthield totdat zij zacht was ont slapen. Het lijk ligt thans nog op het sterf bed, bedekt met rozen, Meibloemen en viooltjes. Aan het voeteneinde ligt een prachtige krans. De uitdrukking op het gelaat is als die van den rustigeu slaap. Nadat Woensdag de bekende schilder Anton Werner, die het beeld van keizer Wilhelm en keizer Friedrich na hunnen dood teekende, ook onmiddellijk na hel overlijden van keizerin Augusta haar beeld vervaardigde, werd heden nog de schilder Plockhorst ontboden om het gelaat der keizerin op het doek te bren gen. Deze schilder is gewoon meer te idealiseeren. De president der fransehe Republiek cn de heer Spulier, minister van Bui tenlandsche Zaken, hebben dadelijk per telegraaf den keizer hunne deelneming betuigd wegens het overlijden der kei zerin. Dit dadelijk bewijs van belang-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2