POLITIEK OVERZICHT. dig genoeg leveren. Maar er moeten in Holland nog wel anderen bestaan, die nog niet met Portugal werken. Ingelegde vruchten en eetwaren van hollandschen oorsprong komen weinig voor, maar val len zeer in den smaak, daar ze niet zoo scherp zijn als de engelsche. „Er is dus thans eene goede gelegen heid nieuwe artikelea in Portugal in te voeren en daarvoor propaganda te maken." Aan den in de Haarlemmer meer opgeworpen Slaperdijk komen thans, volgens de Amst. Ctgeen verzakkingen meer voor. Eerstdaags zullen de werk zaamheden hervat worden, om nog langs ééne zijde van den dijk ongeveer 700 meter zandkisting te maken. Naar het 55/. meldt, zal te Amsterdam in het voorjaar van 1891 eene tentoonstelling gehouden worden ter bevordering der photographic. Deze tontoonstelling zal internationaal zijn en wordt ondernomen door de bei de nederlandsche Vereenigingen van amateur-photografen „Helios en „A. F. V." Eene internationale tentoonstelling op dit gebied is sedert 1877 niet in ons land gehouden. Toen had zij plaats in de lokalen van „Arti" te Amsterdam zij maakte veel opgang en werd o. a. door den Koning bezocht. Daar de pho- tographie sedert dien tijd zeer is voor uitgegaan, zoowel uit een technisch oog punt, als wat de kunstopvatting betrelt, belooft deze tentoonstelling zeker de vorige ia alle opzichten te zullen over treffen. Men meldt uit Amsterdam In de heden gehouden gemeenteraad» ziiting is het voorstel-Heineken c. s. tot opheffing van de theologische faculteit aan de gemeente-universiteit, wederom wegens onvoltallige opkomst der leden op voorstel van mr. Treub, aangehouden tot eene volgende zitting. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om .in de bestekken der gemeentewerken eene bepaling op te nemen, die den werkge ver verplicht zijne werklieden te verze keren tegen ongelukken. Evenals Par ij s en Londen, heeft ook Amsterdam tegenwoordig een straatastronoom. Hij staat met zijn 10 voets telescoop schuin vóór het „Bible- hötol" en laat voor 10 cent een „stukje van den hemel" zien. Als een niet al te vaak voorkomend verschijnsel mag geconstateerd worden dat 20 Januari, jl. des avonds een don- derbuitje over Amsterdam trok met vrij fel licht en althans één hoorbaren slag. Met de overkapping van het bij het station te Wormervcer nieuw aangelegde perron zal eerstdaags worden aangevangen. Op Tessel zijn reeds nu kie- viten gezien in een der polders, hetgeen zeker vijf a zes weken vroeger is dan andere jaren. Onder de duinen moeten de leeuwerikken er reeds lustig op los zingen, hetgeen anders vóór Vrouwen dag zeldzaam voorkomt. Van het te Schiedam t e h u ijs behoorende barkschip Neerlands Vlag, kapitein D. J. Brouwer, wegens muite rij onder de equipage in de haven van Nieuwediep binnengekomen, zijn negen schepelingen wegens poging om te deser- teeren door de politie te Helder opge vangen en achter slot en grendel ge bracht, terwijl een tiende wist te ontsnap pen en nog niet is opgespoord. Een gerechtelijk onderzoek zal worden inge steld. Te Hellevoetsluis, van waar, naar wij meeneu, de eerste berichten omtrent het heerschen der influenza in ons land kwamen, neemt de ziekte goed af; er deden zich daar pl. m. 1000 ge vallen voor. Woensdagmorgen is door den Centraaltrein die uit Utrecht naar Amersfoort vertrekt, tusschen station Dc Bildt en Soest, een ploegbaas dier maat schappij overreden. In den nacht van Zondag op Maandag is te Utrecht eene zekere mej. Z., woonachtig aan de Kromme Nieuwe Gracht, in een aanval van ijlende koorts, aan welke zij, met daarmede gepaard j stuk; schol 6 door haren echtgenoot werd bemerkt, en dien verbijsterden toestand in den kelder terechtgekomen. Zij schijnt daar de waterpoort, uitkomend aan de gracht, te hebben geopend, althans men heeft den volgenden morgen haar lyk uit die gracht opgevischt. Aan het postkantoor te Kampen zijn, behalve de directeur, alle geëmplooieerden, alsmede twee der post boden, lydende aan „influenza". Tot aanvulling van het be richt uit Maastricht in ons vorig nom- mer dient nog: By onderzoek is geble ken, dat het schot (in een coupé van den trein uit Brussel) was gelost door een reiziger, die aan een ander zijne revolver had laten zien, en dat dit wapen daarbij door toeval of onvoorzichtigheid was afgegaan. Aan kwaadwilligheid was niet te denken. Men schrijft uit Lage Zwa- luwe dd. 20 Jan.: Een inwoner alhier had een reisje naar eene naburige stad gemaakt. Des avonds op weg naar huis zijnde, wilde hij, naar 't schijnt, nog gaarne iemand spreken. Daartoe verborg hij zich in een leeg varkenshok nabij hare woning. Hij verwachtie zeker, dat bij daar zou wor den opgezocht. En dat gebeurde ook. Echter niet zooals hij dat dat verlangde. Wat toch was 'tgeval? De vader des huizes had zekere plaats te bezoeken in de onmiddellijke nabijheid van 't varkens hok. Daar hoort hij eenig geritsel. Hij luistert en komt nader. Zouden dat ratten zijn? Zaohtjes opent hij de deur van 't stalletje. Alle3 is stil. Daar vindt de eigenaar van 't hok een paraplu, raapt haar op en tast er in de duisternis mede rond. Daar stoot hij tegen een mensch. Hu, zeker een dief! Fluks 't deurtje toe (onze huisvader dacht zeker„je zit daar juist, waar je thuis behoort") en om hulp geroepen. Maar ja wel, de onbekende bezoeker, onaangenaam verrast wierp zich met kracht tegen de deur, die open sprong, gaf zijn tegenstander een slag in 't gezicht en poetste de plaat, met ach terlating van genoemde paraplu en een kolpssalen peperkoek, vaar van al de huisgenooten, dienzelfden avond nog, recht hartelijk smulden. Te Assen worden pogingen aangewend om een oefeningsterreiu te verkrijgen voor het garnizoen van het garnizoen van het 2e reg, inf., dat al daar zal worden ingedeeld Er is ean terrein van ongeveer 10q H. A. noodig. Het plan bestaat, dat de infanterie uit de noordelijke provinciën jaarlijks des zomers alhier oefeningen zal houden. Bij het instr.-bat. te Kampen zijn 1889 in dienst gesteld 323 jongelingen, waarbij 6 tamboerster verdere opl, werden van de school te Nieuwersluis en de iustr. comp te Schoonhoven 42 vol. bij het instr.-bat. overgepl. Een landbouwer in de frie- sche gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde zou met een oud ver roest geweer op een troep wilde ganzen schieten 't geweer barstte on de schieter kreeg de volle lading in zijn gezicht. Alweer een bewijs hoe gevaarlijk het is met verroeste geweren te schieten. Te Groningen heeft deje- never weder een slachtoffer geëischt. Na ruim 8 deciliter jenever achter elkaar gedronken te hebben overleed een werk man binnen weinige oogenblikken. visch 18 a 26 en schelv. (sloepen) f 32£ a 35 per groot honderd. Financieele Mededeelingen. Het weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 21 Ja nuari loopende, door hunne tusschen- komst verhandeld: Aand.Am8terdamsche Li- quidatiekas a 162% pCt. Aand. Mpij totexpl.van „De Brakke Grond" 92% Aand. Naaaal. Veunoot- schad Handelskade „110 Aand. Ned. Bouw-Mpij 215. Aaud.Comm. V ennootsch. tot expl. van het „Vlie gend Blad" 104X n Aand. DeliLangkatTab.- Maatschappij 1886 245 Aand. Ned.-lnd. Gas-Mij te Rotterdam 104% Aand. Rotterd. Deli-Mpij 115 Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.Mij te Apeldoorn „18 Opricht.-Aand.Kon. Ned. Paketvaart-Mpij 54jf. Opr.-Bew. Ned. Aoierik. Stoomvaart-Mpij 40. Aand.üosterstoomtr.-Mij 80% n Aand. Stichtsche Tram- way-Mpij 125 Aand. Gooische Beetwor- telsuikerf. te Naarden „14 Aand. Ned. Stoombleeke- rij te Nijverdal130X Aand. Twentsche Stoom- bleekerij te Goor 150 Oolig. Natura Artis Ma- gistra 100}£ Cert. Phil. Bank Hope Co.c c.Lr. A Rest. bew. 4|. Aand. Bergbau Gesell- 8chaft Holland Serie A „153 Aand. Idem Idem Serie B „155 Aand. Actien Gesellschaft „Prins Leopold" 91 Aand. Ned. Assurantie- Compagnie a lob n in werkelijkheid 93 millioen zal zijn. Maandagmidiag was het gerucht ver spreid, dat do Paus overleden was. Doch dit gerucht is onwaar. Leo XIII heeft Woensdag nog verscheidenen bischoppen ten gehoore ontvangen. De Hamburgische Correspondenz, spre kende van de arbeidstaking der kolen- werkers en stokers, zegt dat de meeste kolen werkers en stokers, die te hunner vervanging uit Antwerpen waren geko men, weder vertrokken zyn en door de werkstakers ruim voorzien werden van levensmiddelen. Het vertrek is rustig ir het werk gegaan. Naar gemeld wordt, zouden te Ham burg 30 man uit Stettin aankomen, die door de stoomvaartmaatschappij wa ren aangeworven. Van Marokko wordt gemeld, dat het eindelijk den pacha van Arjona ge lukt is drie oproerige stammen ten on der te brengen, wier aanvoerders ont hoofd zullen worden. Eenige stammen, uit den omtrek van Fez, die opgestaan waren, hebben boden naar den keizer gezonden om genade te smeeken. De spaaasche gezant heeft van den keizer verlof ontvangen te Arzilla een consulaat to vestigen, wat aan de ver tegenwoordigers der andere mogendhe den geweigerd is. Het vaak uitgestelde manifest der republikeinen in Portugal is ten laatste verschenen. Volgens de Times is het van geen beteekenis en beeft het te Lissabon niet do minste aandacht getrokken. Het stelsel dat er in verdedigd wordt, is, dat de monarchie door een republiek moet worden vervangen en dat deze laatste een poging behoort te doen om alle latijnsche rassen tot éen boud te ver eenigen. Intusschen schijnt onder rassen het spaaasche niet begrepen van Spanje wordt niet gerept, wat met het oog op de geringe toeneiging der Por- tugeezen tot hunne buren niet te ver wonderen is. Uit Lissabon wordt aan de Standard geseind dat er eene reactie tegen de anti- engelsche opwinding merkbaarj begint te worden. De kamer van koophandel te Lissabon heeft geweigerd aan het boycotten der Eugelschen mede te doen, nadat verscheiden leden hadden betoogd dat Portugal niet plotseling aan Enge land op handelsgebied don oorlog kan aandoen, zonder daardoor zijn eigen handel te ruïneeren. De Daily News verneemt uit Lissabon dat do minister van Buitenlandsche Zaken den engelscben gezant de verze- heeft gegeven dat de regeerin< weten tc verhoeden dat de volks- oversla tot geweldpleging. Des verhinderde Maandag de be- der stad Setubal eene engelsche te schepen, zoodat de eigenaar der visch zich ein delijk genoopt zag een spaansch schip tc charteren De commissie der italiaansche Kamer voor de begrooting vindt, naar men zegt, de voorstelling van den minister van Financiën omtrent het tekort te gunsti VISSCHÊSIJ. IJ m u i d e n, 21 Jan. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen de loggerskerin; V L 94, 117, 111, 86, 72 en 110 met'zal besomming van ƒ208 tot 326, de woede smaeks O 59 met besomm. van 173,niettemin IJ M 19, 18 en 21 met besomm. van volkin^ ƒ146 tot ƒ193. Van de beug visscherij j bark eene lading visch de sloepen P R 44 met 3200 schelv., M D 3 met 1300 schelv., M D 2 met 1100 schelv., M D 15 met 2100 schelv., M D 10 met 40 lev. kabelj., 140 doode id. en 2200 schelv., M D 17 met 100 lev. kabelj., 200 doode id. en 2500 schelv. De prijzen waren als volgt: Tarbot ƒ8 14, gesort. tongen ƒ0.70 a 0.90 peri De voorzitter der commissie zegt in het a 17 per 50 kilo; lev.verslag, dat hij aan zijne medeleden heeft Wetgevende Maoht. EERSTE KAMER. Staatsie g rooting. Algemeene beschouwingen. Blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer, konden in de afdeelingen onder scheidene leden zich niet ontveinzen, dat van de beloften, door de Regeering bij haar optreden en later bij de openings rede afgelegd, nog slechts uiterst weinig was vervuld. Behalve de ministers vau Justitie en Waterstaat, hadden de tegen woordige ministers over het algemeen geen grootcalthans geen vruch'bare werkkracht geopenbaard. Men wees op den tragen gaug van zaken. Andere leden weerspraken deze beschouwin gen. Verscheidene leden waren teleur gesteld over het weinige uitzicht op betere verdeeling van lasten en bereid, mede te werken tot een b-'tere regeling van de verhouding tusschen rijks- en gemeen te-financiën, vooral met het oog op den toestand van het platteland. Eenige leden wilden een evenredig deel der accijnzen aan de gemeenten toege kend zien in verhouding tot het zielen aantal van ieders bevolking, met terug neming van de uitkeering van het per soneel Werd b. v. de helft van de accijns op het gedistilleerd en den wijn aan de ge meenten uitgekeerd, dan zouden de be staande misstanden grootendeels uit den weg worden geruimd. De vermiudering der rijksinkomsten zou kunnen gevonden worden door een belasting op het inko men of op het roerend goed. Verhoo ging van opcenten op de grondbelasting, het hoofdbestanddeel der ministerieele regeling, wa3 slechts een onvoldoend palliatief. Kon de Minister thans het tijdstip bepalen van de indiening der toegezegde regeling Sommige leden con stateerden, dat de Regeering nog niet tot definitieve regeling van het kiesrecht wenscht over te gaan. Zal zij dat on derwerp dan laten rusten totdat de ver kiezingen in 1891 zijn atgeloopen en men tegen verrassingen op het laatste oogenblik gevrijwaard zal zijn Andere leden z uden in bestendiging der nood- regeling alleen kunnen berusten, als andere gewichtige zakeD, b. v. de defen- 8ieregeiing, moesten worden afgedaan. Eenige leden wilden de voorbereiding der regeling van de administratieve rechtspraak aan een staatscommissie zien opgedragen. Hooge Collegiën. Bij hoofdstuk II verwonderden eenige leien zich, dat onze Regeeriug zoo zel den het initatief neemt, om vereerende gaande influenza, lydende was, uit haar kabelj. 2.50 a 2.90, doode id. 1.25 voorgelezen, dat het tekort, hetwelk onderscheidingsteekenen tóe te kennen'aan slaapkamer geloopen, zonder dat zulks'a 1.55 per stak; schelv. (sloepen) zand- door den minster op 74 millioen is1 redders van schipbreukelingen, djo bui tengewone en beleidvolle plichtsbetrach ting hebben getooni. Buitenlandsche Zaken. Er werd op aangedrongen dat de Mem. v. Toel, voor hoofdstuk III voort aan weer een overzicht bevatte van den stand der verschillende vraagstukken van internationalen aard, waarin Nederland is betrokken. Men vroeg of de gekozen scheidsrechter in zake het geschil over de grensregeling tusschen Nederl. en Fransch Guyana reeds kon worden ge noemd Of er uitzicht bestaat op op heffing der nieuwe moeielijkheden bij veevervoer naar engelsche havens, waar toe onzerzijds geen aanleiding blijkt ge geven te zijn Men drong bij den Minister aan, den wensch van zijn ambt genoot van Waterstaat bij Pruisen te steunen, in zake het verboogen van den overlaat in den ouden Rijnmond. Er werd op aangedrongen om zooveel mo gelijk Nederlanders tot consuls te be noemen. De vreemdelingen zijn niet altoos de beste voorlichters. Hulde werd gebracht aan den oud-consul Heemskerk voor zijn onverplicht ingediende nota's ovc-r China. Sterk drongen verscheiden leden aan op aanstelling van den nieu wen beroepsconsul in China, te Swatow. Voorts vroeg men inlichtingen of de Regeering bedacht is op de cholera-ver- spreiding van Mesopotamië naar Perzië. Is het lid in den Intern, gezondheids raad te Constantinopel, dat Nederland vertegenwoordigt, van de noodige in .truc- tiëu en middelen voorzien, of zou de Regeering daarin niet alsnog voorzien r Binnenlandsche Zaken. Een beter toezicht op de naleving der Drankwet werd aanbevolen om den clandestienen verkoop tegen te gaan, ook uit billijkheid tegenover de vergunning- bezitters. De bezwaren van wijziging van art. 2, al. 3 der Drankwet kwamen aan eenige leden overwegender voor, dan die, van de bestaande regeling on dervonden. De wijze van regeling der 10-jarige volkstelling vond bij verscheidene leden ernstige bestrijding. Men betreurde, dat afgeweken was van de vroegere me thode. Men betreurde ook. dat in Neder land omtrent lijkverbranding minder vrijgevige wetsbepalingen blijven ge handhaafd dan elders bestaan. Verschei dene leden achtten het geld, besteed tot wering der besmettelijke vlekziekte onder de varkens, als weggeworpen, op grond van de toepassing der maatregelen. Opheffing van eene of meer rijksuni versiteiten werd door enkele leden voor gestaan, door anderen bestreden. Som mige leden wenschen, wat het afnemen der practische arts-examens betreft, terug te keeren tot den toestand vóór 1865 en aan den doctoralea titel het recht te verbinden tot uitoefening der praktijk. Men vroeg naar den stand der over wegingen omtrent, een nieuw gebouw voor Ethnografisch Museum te Leiden» Eenige leden wenschten met behoed zaamheid en matiging toepassing van het voornemen der Regeering om onver mogende jongelieden van uitnecaenden aanleg kosteloos toe te laten tot de Rijks hoogere burgerscholen, teneinde „het geleerd proletariaat" niet in do hand te werken. Vereenvoudiging van het eindexamen H. B. S werd zeer ge wenscht; het moest een schoolexamen worden. Eenige leden drongen aan op onbekrompen steun voor particulier am- bachtsonderwijs en meisjes-industrie scholen. Anderen meenden, dat eene nieuwe wet M. O. meer rekening moest houden met het technisch onderwijs. - Van aanstelling van landbouw-leeraars verwachtte men niet veel. De verbetering, aangebracht in het zeevaartkundig onder wijs, werd dankbaar erkend. Eenige leden hoopten op eerlijke en milde uitvoering der Schoolwet met be trekking tot alle onderwijs. In een af- deeling vroeg men of in een katholieke streek, waar een uitnemende biz. school is, die voortaan zal worden gesubsidi eerd, waar enkele niet katholieke ge zinnen (of omgekeerd) zijn, de kinderen uit die gezinnen van overheidswege onderwijs zullen ontvangen Eenige leden drongen aan op het herstel van HOOFDSTUK VII. De verschrikkingen van een bombardement deden in Parijs de ellende nog toenemen. Door de pokken en den hongersnood waren reeds honderden bij honderden van do inwoners gestorveneen nieuw gevaar begon hen nu te dreigen. In de eerste dagen waren mevrouw Lemercier en Espérance doodsbenauwd. Verscheidene granaten waren in hare onmiddellyke nabijheid neergevallen en zij durfden het huis niet tc verlaten. Deze vrees verminderde echter sterk, naarmate het bombardement aanhield en weldra waren zij aan het ontploffen der granaten gewend, alsof dio geen gevaar meer opleverden. De dood van Javotte had een diepen indruk bij de arme Espérance achtergelaten. Zonder het zelf te weten, had zij altijd bij deze trouwe dienstbode steun en hulp gezocht, en nu haar vader gestorven en Gaspard zelden thuis was, gevoelde zij zich zeer eenzaam, en dikwijls had zij raad en hulp noodig, die niemand haar kon geven. Mevrouw Lemercier, hoewel zij goed en vriendelijk was, kou haar dien steun niet ge.7en, want zij had een te zwak karakter, zoodat zij niet in staat was, iemand te leiden, en Espérance had krachtigen steun noodig. Langzaam kropen de dagen voorbij. Slechts eenmaal deed een straal van hoop den gezonken moed der Parijzenaars herleven. Door middel van eene pjstduif ontving men uit de provinciën de verblijdende tijding, dat Faidherbe den vijand bij Calais had verslagen en dat een onbekend generaal te Nnits met tienduizend man een pruisisch leger van vijf-en-twintig-duizend man had te ruggeslagen, terwijl Garibaldi te Dijon soldaten wierf. Lemercier was verrukt over deze onverwachte wending van de fortuin en zelfs Gaspard, die in den laatsten tijd aan alles wanhoopte, kreeg weer hoop. De drie maanden, gedurende welke Gaspard bij de Nationale Garde had gediend hadden hem meer vau het leven geleerd, dan al die jaren, die daaraan voorafgingen. De krijgstucht was streng, de dienst zwaar en bijna alle uitvallen hadden een ongelukkigen af loop, zoodat Gaspard zich ook aan teleurstellingen had moeten gewennen; kortom hij was geheel veranderd. Espérance kwam ook spoedig tot die ontdekking, ofschoon zij hem slechts zelden zag en zij begreep aldra, dat hij op zijn vader zou gaan gelijken, meer dan zij ooit gehoopt of verwacht had. Zij zag echter met angst en vrees den eerstvolgenden uitval te gemoet, die, zooals allen reeds wisten, spoedig moest worden gewaagd. Men zou eene laatste poging in het werk stellen; wanneer die mislukte, dan was alles verloren. Zelfs Espérance, in al hare smart, gaf meer blijken van vaderlandsliefde, dan zij tot dusverre getoond had, daarom viel haar het afscheid ook niet zoo zwaar, dat op den 18den Januari plaats vond, want was dit niet de „wanhoopsuitval" Daar was iets grootscïi, iets bezielends in dien naam. De tijd viel den angstigen Parijzenaars lang, Espérance was van oordeel, dat gedurende het beleg geen dag haar zoo lang en ver velend was toegeschenen. Lemercier kwam des middags thuis met het bericht, dat een hevige mist de troepen in hunne bewegingen zeer had gehinderd, maar op het oogenblik was do strijd hevig,, en het plan was om den vijand uit zijne stellingen tusschen Mon- tretout en La Marche te verdrijven. Met dit nieuws moesten zij zich den eersten tijd tevreden stellen Lemercier kwam niet eer terug, dat toen het bijna reeds donker was, en tot Espérance's overgroote vreugde was hij niet alleen. In het schemerlicht herkende zij het uniform van de Nationale Garde; onder een vroolijken uitroep snelde zij hen te gemoet. maar eensklaps deinsde zij achteruit en was zij niet in staat hare teleurstelling te verbergen, want het was Gaspard niet. Lemercier haastte zieh, den vreemdeling voor te stellen en met echte fransehe beleefdheid had Espérance dadelijk hare teleur stelling onderdrukt. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, ik verwachtte mijn broeder. Brengt gij ons nieuws?" zij wendde zich tot Lemercier. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2