g evoelens staven door haai" in 't huis zijner moeder te brengen en haar aan deze als zijn bruid voor te stellen, maar het oordeel der wereld dat Alexandra ter neder drukt, doch tevens met wraak bezielt, blijtt op haar rusten en zelfs het' getuigenis der rechtbank, dat haar on schuld bewijst, vermag dit oordeel niet te wijzigen. In de meening dat er geen uitkomst voor haar bestaat, maakt zij door vergif een einde aan haar leven en sterft in de armen van haren beminde. Dit is in grove trekken de inhoud van dit drama, dat ons als levensbeeld wei nig bevrediging heeft kunnen schenken, minder nog dan „Eva", hoe verdienste lijk de opvoering door de leden van het Ned. Too.'ieel ook plaats had. Een teckenachtig voorstukje, „Zijn Vader", van Banner, gaf ons ree Is een voorproefje van het kunstgenot, dat de algemeen bekende en hooggewaardeerde tooneelisten ons dien avond schonken. Donderdagavond hield in de boven zaal van het Nut alhier het departement Haarlem van de Maatschappij ter be vordering van Nijverheid eene verga ring, waarop de heer C. Prins Sz. het onderwerp inleiden zou: „Wetsvoorstel Bahlmann betreffende graanrechten." Vooraf werd, daar de in de vorige ver gadering tot secretaris benoemde heer W. A. van Vloten, wegens gezondheids redenen daarvoor had bedankt, met ai meene stemmen tot secretaris verkozen de heer A. P. Hooghwiukel. Nadat door den waarnemend secretaris de notulen waren gelezen en deze ver volgens waren goedgekeurd, erlangde de heer Prins het woord. „Wat is," zoo zeide spreker, „de be doeling van den voorsteller ?-Ie—hy een vriend van den landbouw? Het schijnt van ja, want hij wil eene krachtige po ging doen om den binnenlandschen land bouw op te heffen en dat wel door het heffen van beschermende rechten op graan. De heer Bahlmann zegt: „men zal objecteeren, dat de broodprijzen daar door zullen rijzen. Ik geloof echter niet dat verhooging van graanprijzen parallel moet gaan met die der broodprijzen en bovendien zou ik het provenu dier rechtea willen zien aangewend tot ge- lieele of gedeeltelijke afschalfing van den accijns op zout en zeep." Deze combinatie, zegt spreker, acht ik gelijk met het vinden van den steen der wijzen. Hoe zal men het verder aan leggen om den buitenlandschen producent die belasting te laten betalen? Hij zal hior to lande geen graan in- invoeren, wanneer hij het elders duurder kan kwijtraken. De lieer Bahlmann levert geen bewij3 voor zijne bewering, dat verhooging van graanprijs niet ten gevolge moet hebben verhooging van broodprijs, en in beschermde landen is het brood wel degelijk zooveel duurder als de rechten bedragen. Van die winst gemaakt door graan rechten, krijgt de huurboer niet veel, de veebeer wordt er het slachtoffer van. Enkel de graan bouwer zou iets profitee- ren en zelfs in Limburg is men met 's heeren Bahlmann's voorstel lang niet on verdeeld ingenomec. Het meest zouden door graanrechten worden benadeeld de min8tgegocde klassen, door de rijzing van de broodprijzen. De heer Bahlmann die zegt „dat het haul is voor den graanproducent in Nederland dat hij altijd maar tevreden moet zijn met lage prijzen, heeft wel medelijden voor den armen graanboer, maar niet voor den armen werkman. Spreker geeft eene beschouwing over den gediukten toestand van den graan bouw in Amerika. Wat is het gevolg van de protectie in Duitschland? Door de restitutie die verleend wordt aan uitgevoerd meel, krijgen Belgie en Nederland veel duitsch meel en wij eten daardoor goedkoop brood. In Duitschland moet men echter het brood 30 percent duurder betalen en de restitutie die ons brood goedkoop maakt. Verleden jaar noteerde de rogge op de duitscho markt 195 bij ons glechts 132. Nu is men daar ge noodzaakt weer rogge in te voeren die Natuurlijk werkt het restitutie-stelsel knoeierijen zeer in do hand. Wat baat bovendien den werkman af schalfing van de eene belasting (accijns op zout en zeep), als de andere ervoor in de plaats treedt? Van de boeren zijn 40 percent, huurboeren, die dus van da ;raanrechten geen voordeel trekken en de grootste winst zal vloeien in de zak ken van de meelfabriekanten, want de heer Bahlmann stelt voor een invoerrecht op meel van /"2.40 per 100 kilo te hefien. Zoodoende komt do mindere man er altyd slecht af. Ook ligt in het voorstel eene vermomde protectie van de brauderijen en distillateurs. De lieer Bahlmann meent, dat de knechts van den boer bij, den roorge- steldeu maatregel wél zullen varen, maar ik voor mij geloof dat de boeren ook wel zullen gebruiken wie het goed koopste is. Van de 4.600.000 gulden die de beschermende rechten zullen op brengen, zal slechts zestig percent door den landbouwer worden genoten. Door den Leer mr. R. 11. J. Gallao- dat Huet wordt aan den spreker ge vraagd, hoe het strookt met zijne mede- deeling dat branders en distillateurs be voordeeld worden bij het wetsontwerp, dat juist deze een adres hebben gericht aan de 2e kamer, verzoekende het wets ontwerp niet aan te nemen. De inleider antwoordt hierop, dat adres santen die reeds door accijnsen gebonden zijn, veel liever vrijheid genieten en bevreesd zijn. dat bij het heffen van beschermende rechtende toevoer van russische rogge, waaruit de meeste spiritus wordt gestookt, zal wor den gestremd. De heer Bahlmann heeft hen niet willen bevoordeelen, maar zijn outwerp geeft er aanleiding toe. Door den heer D. de Clereq wordt alsnu voorleziog gedaan van eenige stuk ken in het Haagsche Dagblad van 22, 23 en 24 Januari van den heer Armand Diepen, waarin protectie wordt aanbe volen. De inleider bestrijdt diens stellin gen en zegt o a. „Sedert de heer Bahlman zijn voorstel indiende is de prijs van tarwe en rogge zeer gestegen. Daar hij rijsverhooging het redmiddel voor den landbouw acht, kan men nu zeggen dat de landbouwer gered is en Bahlmanu's protectie on- noodig. Volgens zijn voorstel wordt bij nauw keurige berekening elk roggebroodje 1 cent en elk tarweüroodje 1% cent duur der, hetgeen voor een gezin met zes kinderen een jaarlijksche belasting van f 18 geeft, hetgeen voorzeker niet ge ring is. De heer mr. Joh. Ensched'4 Jr., voor zitter der afdeeling, merkt thans o. a. op, dat voorstanders van vrijen handel uiet behoeven te bewijzen dat protecti onisme niet deugt, maar dat protectio- ni5teri moeten aantoonen dat hun stelsel goed is. Dit nu hebben zij tot heden volgens 's sprekers meening niet gedaan. De heer J. H. Krelage meent, dat een gevolg van protectie zal zijn dooding van alle energie. Te lang reeds is de land bouw doorgegaan op liet oude spoor en protectionisme zal die sleur bevorderen. Voor groote lauden als Rusland en Ame rika, die zoo noodig zichzelf kunnen hel pen moge bescherming goed zijn, voor oen klein land als het onze niet. men goedgekeurd. Niets meer aan do orde zijnde wordt do vergadering onder dankzeggiu; den Voorzitter gesloten. Aanwezig waren 12 leden. Bij het bestuur der rereoniging „Weléadishsiü naar tfenaagen" hebben zich do volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Twee voor oppasser. - Ken voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor metselaarskecbt. - Twee voor timmermans knecht. - Een voor koper- en metaal- gieter. - Twee voor tuinmansknecht. -Een voor opzichter. - Een voor loodgieters knecht. - Acht voor aardwerkers of los werkman. - Negen voor werkstce of schoonmaakster. - Een voor burger- waschvrouw. - Drie voor burgernaai ster. - Twee voor breister. - Een voor kookster. - Een voor baker. - Een voor loopmia. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeui- ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). 225 kost. Te Schoten, waar tot heden geen schoolgeld werd geheven, is eene veror dening ingevoerd tot helfiug van school geld, hetgeen bepaald is op het minimum door de wet voorgeschreven en wel op 0,20 per maand en per kind, terwijl voor meer kinderen uit één gezin eene reductie is toogestaan. Voor minvermogenden is het school geld bepaald op de helft van het bedrag hetwelk voor de andere kinderen wordt betaald. Te Sloten, waar den laatsten lijd her haaldelijk kleine diefstallen voorkwamen, is door den chef veldwachter op heeier- drad betrapt en gearresteerd zekere A. P., op 'fc oogenblik dat hij bij oen herber gier de toonbankiade lichtte. Naar ons wordt gemeld zal bij de aanstaande herhaling der torpedo-schiet oefeningen aan zijkanaal F., door mid del van een stoomtuig een geregelde communicatie worden onderhouden tus- schen de inschietplaats en 's Rijks werf te Amsterdam. Letteren en Kunst. Door den inleider wordt nog opgemerkt, dat bij het invoeren van bescherming voor een of anderen tak van nijverheid, het aantal fabrieken dat dat artikel pro duceert, vaak zoodanig toeneemt, dat geen hunner ook onder die gunstige omstandigheden iets verdient. Thans wordt in stemming gebracht het volgende voorstel van het hoofdbe stuur der Maatschappij van Nijverheid: Naar aanleiding van de behandeling van het onderwerp „inkomende rechten op de granen", ter behandeling aange boden aan de Departementen bij onze circulaire no. 8 Oct. 1.1. no. 437, is door j het Bestuur van het Departement Gro ningen bij missive aan on3 van 11 Dec. j.l. voorgesteld een adres aan de Volks vertegenwoordiging en hooge Regeering te richten, houdeude bezwaren tegen het heffen van invoerrechten op granen. Dit adres wordt met algemeene stem- De uitslag van den tooneelwedstrijd van de vereeniging „Advendo" te Amsterdam is als volgtDe jury, bestaande uit de heeren S. J. Bouberg Wilson, J. H. Rós sing en L. Simons Mz., heelt den eer sten prijs evenmin als den vierden toe gekend, daarentegen den tweeden prijs eenstemming toegewezen aan de Brussel- sche Maatschappij „De Morgenstar" en den derden, tot aanmoediging van een blijkbaar ernstig streven, aan de Amster- damsche ver. „Eendracht en Uitspanning" Het uestuur van Advendo had de jury in overweging gegeven, de prijzen uit te reiken naar volgorde van het behaald aautal punten, doch deze kon hierin slechts in zooverre toestemmen, dat zij ten slotte den 4n prijs (als premie) toekende aan de Vereeniging „J, J. Cremor", te Haarlem. De f150, behoorende bij den In prys, zullen worden verdeeld als volgtf50 aan „De Morgenstar" als toevoeging bij den 2n prijs, f 50 aan de maatschap pij „Apollo", f 25 aan de tooneelschool to Brussel en f 25 aan de nieuwe too- z.evlschool te Brussel. volgt en bij gunstig weder uitgaat.! De ongesteldheid, waaraan H. K. H. door J gedurende de laatste dagen der Kerst- 1 vacantie leed, was dan ook gelukkig slechts van lichten aard en korten duur. H. M. de Koningin heeft zich tenge volge eener zware verkoudheid sedert eenige dagen moeten ontzien, doch het onjuist dat H. M. hare vertrekken niet zou hebben mogen verlaten. De F olksorie nduitgegeven door de ver. tot afschaffing van sterken drank, is zeer verontwaardigd dat in het Predikbewrlenblad van Amsterdam een advertentie voorkomt, waarbij net ver pakte mandjes zuivere cognac, rum, brandewijn, punch, Curasao, persico enz. tegen postwissel of rembours verkrijg baar worden gesteld. Onwillekeurig denkt men schrijft De Volksvriend by die adv. aan „een dronken predikant door een agent in bewaring genomen." Het dagelijk8ch bestuur der Zuiderzce-vereeniging heeft eene vierde nota van den chef van het tech nisch onderzoek, den heer C. Lely, openbaar gemaakt. Do invloed der afsluiting op water- ververschiDg der provinciën langs de Zui derzee gelegen en die op de scheep vaart op de Zuiderzee, worden daarin achtereenvolgens behandeld en toege licht. Oint'ent het eerste punt komt de heer Lely tot de volgende slotsommen „lo. dat na afsluiting der Zuiderzee volgens eene lijn Noord-HollandWie- ringenFriesland, of meer algemeen na elke afsluiting, waarbij de IJsel binnen de afsluiting valt, in ruime mate in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord-Holland voorzien kan worden „2o. dat na gedeeltelijke droogmaking binnen de afsluiting volgens het schets ontwerp, dat in de vorige LOta is mede gedeeld, in ruime mate zoowel in de be hoefte tot waterverversching van Fries land en Noord-Holland als in die der drooggemaakte gronden voorzien kan worden „3o. dat voor de waterverversching het voordeel eener noordelijke afslui ting der Zuiderzee boven eene afsluiting met vrijlating van den IJsel voorname lijk Friesland betreft, welke provincie bij eerstgenoemde afsluiting in ruime mate, doch by laatstgenoemde in het ge heel niet van versch zoetwater voorzien kan worden." Wat de scheepvaart op de Zuiderzee betreft, meent de heer Lely te kunnen verklaren „lo. dat de Zuiderzee van overwegend belang i3 voor de binnenlaudsche scheep vaart, doch van weinig belang voor de buitenland8che scheepvaart „2o. dat eene afsluiting der Zu der zee volgens eene lijn Noord-Holland WieringenFriesland tot stand gebracht kan worden zonder benadeeling der scheepvaartbelangen „3o. dat eene gedeeltelijke droogma king binnen heel zijn 1275 verschillende grondmon sters verzameld. Het grondonderzoek wordt in den zomer van dit jaar voort gezet. In den afgeloopen zomer zijn te gelijk met de boringen ook verscheidene pei lingen gedaan, alsmede metingen betref fende de richting en kracht der strem mingen in de Zuiderzee en waarnemin gen betreffende het soortelijk gewicht van het zeewater. Er is eene betere aanslui ting verkregen met den trein, welke te 8.10 te Zaandam aankomt en eerst te 8.53 naar PurmereDd vertrekt. In het vervolg kan men des Dinsdags met eerst- genoemden trein direct tot Purmerend doorsporen, waardoor belanghebbenden uur eerder ter markt kunnen zijn. Volgens een buitengewoon politieblad zijn op den 28n Januari jl. te Rozendaal aangehouden Petrus Backx en Franciscus Backx, wonende aldaar, als verdacht zich tè hebben sohuldig gemaakt aan het namaken van belgische eenfrankstukken. Ingeval door die ver dachten of anderen dergelijke valsche muntstukken in omloop zijn gebracht, verzoekt de officier van justitie te Breda hiervan te worden onderricht met toe zonding van de stukken door tusschen- komst van de burgemeesters of de ambte naren van politie. Een ingezetene uit Utrecht heeft aangifte gedaan dat hem Woens dagnacht te Amsterdam is entroofdeene zwart lederen portefeuille, waarin een bankbiljet van ƒ1000, een van f300, eenige van ƒ100, benevens een hypo- theekbrief van ƒ2000. Maandag 11. had teOnder- dendarn een volksconcert plaats. Tot laat in den nacht was men in zeer op gewekte stemming bijeen, en alles liep in de beste orde af. Jammer maar dat bet een zoo droevig naspel bad. Toen de echtelieden M. 's morgens te 4 uren te huis kwamen, wilde de man, die blijkbaar wat rijkelijk aan Bacchus had geofferd, weder naar de feestzaal terug- keeren. Zijne echtgenoote verzette zich daarentegen, en hieruit ontstond een twist, die ren slotte zoo hoog liep, dat de man een mes trok en zijne vrouw eene zeer ernstige verwonding aan den hals toebracht. Daar de slagader niet getroffen is, bestaat er nog eenige hoop op behoud, doch daar het vrij lang duurde eer er geneeskundige hulp aan wezig was, ia de toestand der verwonde^ tengevolge van het groote bloedverlies, toch zeer zorgelijk. Woensdagmiddag ontstond te Bloemendaal brand is een koepel, welke geheel afbrandde. Men vermoedt dat de brand door enkele jongelui bij ongeluk is veroorzaakt. De zaak is in onderzoek bij de politie. lie Para-li west ie. Wat heeft men onder de Para-kwestia H l S K L A li. aar aanleiding van een of meer verontrustend bericht in dagbladen omtrent den gezondheids- Koningin N min de toestand van H. M. de van H. K. II. prinses Wilhelmina deelt men uit goede bron mede, dat H. K. H. prinses Wilhelmina reeds sedert ruim drie weken hare gewone lessen weder te verstaan? Op betrekkelijk niet zeer de ontworpen afsluiting J grooten afstand van de hoofdstad van volgens liet vroeger medegedeelde schets- Suriname, Paramaribo, maar meestal ontwerp over het algemeen geenszins ran daar hoogst moeielijk te bereiken, nadeelig, maar veeleer voordeelig voor de ligt het district Para, waar zich vooral scheepvaart zal zijn." Bij zijn verslag zijn na de afschaffing der slavernij, een vrij talrijke, half zwarte, half blanke bcvol- graphische voorstellingen betreffende de j king heeft gevestigd, die zich van eiken waterverversching, en omtrent de zeil-gcregelden arbeid afkeerig toont en over en stoomvaartbeweging op de Zuiderzee j het geheel het leven leidt van bosch- eene dieptekaart van het noordelijk gedeelte van den zeeboezem. Het bestuur negers. Alleen om de boomstammen te :rkoopen, welke door hen in de bos- deed de nota vergezeld voorloopig verslag omtrent de werkzaam- j worden^ komen nu en dan van een schen geveld en tot vlotien vereenigd sommige van heid der Vereeniging in 1889. Die de zwarte inwoners van Para naar de werkzaamheden bestonden hoofdzakelijk heid uit boringen in het'noordelijk ge deelte der Zuiderzee, tot onderzoek naar de gesteldheid van den bodem. In den hoofdstad. Het spreekt van zelf, dat in een der gelijke streek, een kleine militaire be zetting geen overtollige weelde kan ge- afgeloopen zomer zijn in het geheel 564 j noemd worden, en ook, dat het innen boringen verricht. Op elke hoorplaats van belastingen daar aan vele en eigen zijn van elke verschillende grondlaag aardige bezwaren onderhevig is. Nu be twee monsters genomen, waarvan het stond vroeger in Para een militaire post, eene als reserve bewaard is, terwijl het 1 welke gewoonlijk door een officier en andere aan prof A. Mayer, directeur 35 man bezet werd. Als maatregel van van het proefstation der rijkslandbouw- j zuinigheid echter, werd later goedge- schooi te Wageningen, is gezonden, dievonden, tegelijk met de opheffing van het onderzoek van de verschillende j meer andere posten, do bezetting van be- grondmonsters met groote bereidwillig heid op zich heeft genomen. In het ge- doelden post, brengen tot hoofd van een ouden man, die over eene sterrenkaart zat gebogen, welke op de tafel lag uitgespreid. Hij had vriendelijke gelaatstrekken en een flink gebouwd lichaam en ofschoon zijn voorhoofd diep gerimpeld was door ouder dom en studie, toch tindelde er nog jeugdig vuur in die grijze, diepliggende oogen. Hij was zeer in zijne kaart verdiept, want er werd eenige malen aan de deur geklopt en hij scheen het in den beginne maar niet te hooren. „Nauwelijks had hij „binnen" geroepen, of de deur werd met eenig ongeduld geopend en eene slanke dame trad binnen, met een pakje brieven in de hand." „Goeden morgen, vader. Hier breng ik u uwe brieven, er zijn er niet veel; gij kunt ze voor het ontbijt nog wel lezen." De predikant keek van zijne kaart op en zuchtte. „Dat postwezen is toch eene vreeselijke instelling! het is een lastig kwaad in plaats van eene zegening geworden. Rowland Hill heeft niet kunnen weten, wat hij gedaan heeft, door het een-penny stelsel te helpen invoeren. De predikanten van Rilchester werden nooit lastig gevallen met bedelbrieven en ik ontvang ze geregeld drie maal per dag. Het is eene groote beproeving, Cornelia!" Cornelia glimlachte sarcastisch. „De beproeving is wel groot vader, maar vandaag is zij niet zoo groot kijk maaren zij wierp behendig de brieven over de kaart heen, terwijl de predikant opnieuw zuchtte." „Hier is er een van Canon Barnwell en een van Sir Henry Worthington en een van eene vreemde hand; die is waarschijnlijk van den franschen sterrenkundige, met wien gij briefwisseling houdt." Sterrenkunde was de grootste liefhebberij van Collinson; zijne oogen schitterden, toen hij den brief van zijne dochter overnam en de enveloppe er haastig afscheurdo. „Zou deze van mijnheer Grignon zijn? Neen, maar hij is in 't fransch geschrevenwelke onderteekening staat er onder Grignon maakt nooit zulke sierlijke krullenlees mij dien naam eens voer, Cornelia." „Gaspard de Mabillon," las Cornelia, terwijl zij hare wenk brauwen optrok. "De Mabillon," riep de predikant verwonderd uit. „Zeker van den echtgenoot van Amy. Wat kan hij mij in 's hemelsnaam to schrijven hebben? Lees mij den brief maar eens voor, ik kan het schrift van een Franschman nooit goed lezen." „De zoon van mijnheer de Mabillon moet hem geschreven heb ben," zeide Cornelia, die den brief vluchtig had ingezien. „Luister maar," en tamelijk vloeiend las zy den brief van Gaspard voor, hoewel zij de woorden slecht uitsprak. De predikant scheen aan verschillende gewaarwordingen ten prooihij bewaarde het stilzwijgen, toen zijne dochter den brief „Republiek," terug te één korporaal en ééa had gelezen. „Welnu vader?" vroeg zij. „'.let zijn Amy's kinderen," zeide hij, overluid denkende, „maar het zijn toch de Mabillons. De schrijver van uezen brief is een echte de Mabillon, dat kan ik duidelyk bemerken." „Maar het is toch een flinke brief, dat zult gij mij moeten toe stemmen vader; zoo trotsch en toch zoo beleefd; men kan zoo duidelijk er uit lezen, dat hij u een guost vraagt, ofschoon uil alles blijkt, dat hij daartoe gedwongen is en dan die zinspeling op zijne moeder getuigt van fijngevoeligheid." De woorden van zijne dochter maakten indruk op den predikant zijne blikken verhelderden, toen hij vroeg: „Maar hoe kan ik hen helpen?" Cornelia dacht er een oogenblik over na. „Zoudt gij den jongeling niet aan eeno betrekking kunnen helpen Dat is toch waarschijnlijk hetgeen hij van u vraagt „Dat zal zeer moeilijk gaan, vooral in don tegenwoordigeu tijd," zuchtte de predikant. „Het is mogelijk dat Sir Henry hem zal kunnen helpen; maar ik mag hem nu toch niet lastig vallen, bo vendien heb ik er een afkeer van om gunsten te vragen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2