is Wintertuin, Aan Dames P. G. „SE PHOEÏÏIX" MATINEE.. SOIREE. J. M. Schmidt, HYPOTHEEK C. GERBER Jr. VLEESCHHAL, BURGERLIJK K STAND. Buitengewoon groote Advertentiën. H.H, Agenten DIENSTBODE Sociëteit Groot Speoialitoiten-Gozolschap. GROOT SUCCES. Metamorphose van een Heer uit het publiek in eene Dame. Te huur gevraagd: (Magazijn „de Gouden Bril"). Grootste Specialiteit in Brillen. Jt-f HAARLEM TE HUUR. Yerrassing van Zaltlbommel door ds Galdsrschen in 1511, (nierstraat 31, Kruisstraat 3, Haarlem, Lever- en Bloedworst. GEBOORTEN: 30 Jan. A. Nelissen-Huel d, - P. Hartman-Jonker z. - 31. A. van Ooster- om-Gorter d. - G. Doring-v. d. Wateren z. - G. van Koersel-Dam z. - C. M. Rootlieb-Sabee d. - 1 Febr. A. M. v. Lieshout-Lamers z. - H. Kion-van Nor- den z. OVERLEDEN: 29 Jan. N. Slot 10 j. d. Tejlerstraat. wordt door eene beschaafde weduwe met eene dochter, te Haarlem kost en inwoning- met huiselijk verkeer aangeboden tegen zeer matigen prijs. Men gelieve zich te adres- seeren onder lett F. F., Bureau Haarlem's Daghlad. Schouwburg, Haarlem. Zondag 2 Februari 1890 Voor een Ned. Distilleerderij, Li keurstokerij en Wijnhandel wordt te Haarlem een flink AGENT gevraagd. Adres «Mercurius», Voorburgw Amsterdam. in de Tninbouw-Inrichting van E. H. KRELAGE en ZOON, aau den Kleinen Houtweg te Haar lem, is geopend van Maandag den derden Februari af. alle werkdagen van twee tot vier ure des namiddags. Toegang door de laan naast het kantoor In den Wintertuin is voorhanden eene fraaie keus vau bloeiende- en sierplantentegen billijke prijzen. Bouquetten eu Bloem-arran- gementen van allen aard eu tot eiken prijs worden in den Winter tuin saamgesteld. Uit den WINTF.RTUIN worden versieringen voor feesten enz tegen billijke voorwaarden bezorgd. van Levensverzekering-Maat schappijen worden beleefd ver zocht een Exemplaar van hun tarie ven enz. ten spoedigste onder letter X. af te geven bij de Boekb. P. VAN CITTERT ZONEN, alhier. Wordt voor dadelijk gevraagd, eene nette als meid-alleen, P. G. en van goede getuigen voorzien, vereiscliten. f 90 loon. Adres Begijnhof 22. Ion day 2 Februari 1890: 's middags ten 2 uur, 's Avonds ten 8 uur, O®1"" Verder Artisten van den Eersten Rang. H H. Leden met Dames vrijen toegang. Kinderen worden alleen des mid dags onder geleide toegelaten. Plaatsen van af heden tegen 10 Cents te bespreken aan de Phoenix IugaDg: Phoenixlaan. DE DIRECTIE. LC11CÜ - v uuFS! Extra geëngageerd: Signer MAZOM f^EBO RiiBINI, Eerste Concert Natuur-Fluitist (zonder eenig instrument of mecha niek voorwerp te gebruiken). Mr. DE WELD. Het vergaan vaneenbrandend schip op tie barre fixe. Jongleur op de Trapéze. Gebrs. CA SS EL LI, Romeinsclie Ringen Atleten. Getrs. ALBERTI, Acrobaten Entrëe Clown. Met medewerking van de vroegere bekende Specialiteiten. GROOTE TOMBOLA. Iedere bezoeker ontvangt gratis een lot De prijzen zijn te bezichti gen in het Sigarenmagazijn van den Heer A. M. DE LTEME, Barteljo- risstraat 17. Opening van het Bureau 6 Vs uur. Aanvang 7'/j uur. Prijzen der plaatsen: Balcon ƒ1,—; le Loge ƒ0,75; Parterre ƒ0,60; 2e Loge /0,50; Gaanderij ƒ0,25. te Haarlem in, of zeer nabij de stad, een Huis met minstens zes kamers, dienstbodenkamer, kelder goeden zolder, water- en gasleiding. Huurprijs circa f 350 'sjaars. Brieven franco, lett. B. B., bij den boekhandelaar W. J. RAAD GEEP, te Doetincbem. Opticien AMSTERDAM. Sedert 12 jaar wekelijks in Haar lem te spreken, des Dinsdags Zijlstraat 55. desverkiezend met kost en bediening, omtrek Station. Br. No. 89, aan P. van CITTERT ZONEN, alhier. Tegen 1 Mei a s. een modern Heerenhuis, met 6 IC. en Tuin, ƒ550, b h. Station gelegen. Mede een dito Burgerh. met 5 K. en Tuintje, ƒ300, Te bevr. b d. Ar chitect D. STORM, Haarlem. Ondergeteekende maakt bij deze bekend, dat de prijs van alle Schilderwerk, Behangen, Wit ten en Zeepwerk aanmerkelijk in prijs is gedaald. Ook wordt de ge- heele Schoonmaak van ledige hui zen gedaan tegen den laagst moge lijken prijs. W. MEES, Schilder, Korte Poellaan 12. Eerste Laan op de Kleine Houtweg. tegen 39/10, 4 en 47i0 pCt. rente, zonder vooruitbetaling van rente. Adres den Correspondent O. STORM Haarlem. door F. ALLAN. I. Men schreef anno 1511. In trouwe, 't was toen allertreurigst gesteld in het aloude gebied van den heervoogd van 'i sehoone Gelder; want tal van beves tigde plaatsen bevonden zich tengevob van den feilen landkrijg in handen der Bourgondische despoten, die den armcD landzaat, zoowel als den rijker bedeel den edelman het bloed als //ten nagele" uitperste. Ook de grijze veste aan den nog grijzeren Waalstroom, het liefelijk gelegen Bommel, zuchtte onder den zwa- ren druk van de afpersingen der gehate Bourgondiërs en maakte de armelijke bevolking der vege veste het leven tot een schier ondragelijken last. Wat natuurlijker dus, dan dat men onder dien toestand een kwalijk verbe ten woede verkropte, die doodeliike wraak ademde tegen de gevloekte verdrukkers van do geliefde „heimathAch, hoe menig bittere traan er werd geschreid door zoo menig maagdelijn, dat, als met een gebroken hart, haren geliefde ge dacht, die buiten de geprangde veste om zwierf of, erger nog, misschien in 's vij- ands boeien zuchtte; hoe menig zorg zaam moederhart kromp ineen bij de gedachte aan den zoon barer liefde, die terwille van den strijd daar'ouiteD een leven leidde vol gevaar en ontbering of, vreeselijker nog, wellicht reeds het slachtoiler was geworden zijner vader landsliefde! Hoe menig huisvader, ein delijk, die zijn oogst zag verwoest en zijne kudde zich zag ontroofd, werd ge drukt, Deen werd gemarteld door de zorg voor hat levensonderhoud van gade en kroost! Hoe menigdoch genoeg van de ellende, die het aloude //Boemel" moest verduren en die als een kanker aan zijne welvaart knaagde! Dan Niet eeuwig zou die smarte duren, Er braken bet-'re tijden aan.... 't Was op een dier donkere, nevel achtige najaarsdagen, zooals die in onze rivierstreken niet zelden voorkomen, dat zich in eene taverne", nabij bet toen reeds om zijne oudheid eerwaardige Nij megen, eenige kloek gebouwde mannen, in de martiale kleedije van dien tijd, bijeen bevonden. De breedgerande hoed, die het dicht begroeide gelaat met een donkere tint overschaduwde, verbood eene fijne onderscheiding hunner gelaatstrek ken te maken; slechts nu en dan liet het matte schijnsel eener aardeu lamp toe, dat het spiedend oog van een daar aanwezig vrsemdeling den tintelenden gloed waar nam, welke in den koenen blik dier hem on bekenden schitterde en alsof hij zich in 't gezelschap dezer gezellen niet wel op zijn gemak gevoelde, toen hij van tijd tot tijd een woord of blik opvin dat hem weinig goeds spelde die vreemde betaalde zijn kanneke biers e vertrok, stilzwijgend groetend. z/Ziezoo, makkers," dus sprak één der te Heemstede. Spreekuren te Haar lei Maandag 12—2 uur. Hoofdagent der Levensverzekering-- Mij. Assurances Générales sur la Yie te Parijs. Koopt Coupons tot kooge prijzen en belast ziek. met bet uitvoeren van Effectenorders. mannen, met wie wc daareven kennis maakten, en die zich als hun hoofd ot aanvoerder deed kennen. «Ziezoo, die kaper is van de kust, en nu kunnen we hier veilig en op ons gemak overleggen, op welke wijze we het plan van den wakkeren Van Haeften 't best ten uit voer zullen kunnen brengen." «Met uw verlof, heer Deenik," dus liet de waard zich hooren, «hij, die daar zooeven den aftocht heeft geblazen, is zeer betrouwbaar Geldersch jonk die u wellicht van grooten dienst kunnen zijn en daar ben ik zeker van dat ook gaarne zou willen." „Ge kent hem dus," antwoordde de aangesprokene, „waarom hem dan niet aan ons voorgesteld?" w't Zou mij, als hospes kwalijk voe gen, hopman De ent k, zoo ik mij onge vraagd en in 't bijzijn van anderen in uwe gesprekken mengde, maar zoo ge wilt weten, wie de u onbekende vreem deling is, die ons zooeven verliet, luister dan. Hij is een jonge borst uit Gelder- malsen, die reeds sedert lang een oog heeft laten vallen op eene der liefste deernen, die Bommel kent: op gijske Van Doorn, uit „De Kroon", in de Waterstraat, doch die gedoemd is om, zoolang de Bourgondiërs er den baas spelen, zijn lief alleen te laten. Hij is een wakker schipper, die evengoed op de Waal als in zijn eigen zak thuis is. Hij ligt op 't oogenblik hier ten an ker, maar wil do rivier op om vracht te zoeken. Ik ken hem van jongs af, want we zijn bij en met elkander opgegroeid en weet dus, dat, zoo hij Gelder en den Gelderschen van dienst kan zijn, hij zijn vaartuig met zeil en treil, ja, desnoods met zichzelf er bij, zou opofferen, vooral wanneer hij er die Bourgondische bloed zuigers maar nadeel mede kon toebren gen hij haat ze als de pesthij vloekt ze„ „Al genoeg, Van Gameren, al genoeg," dus onderbrak hopman Deenik den voortvarenden waard, „ge hoort, mannen, wat onze trouwhartige hospes van dien landsman weet te vertellen; mij dunkt ook, dat die kloeke gast ons van grooter dienst zou kunnen zijn bij de uitvoering van het plan ons door den heer Van Haeften opgedragen; 't is, alsof hij ons door den Hemel wordt toegezonden; we zoeken immers een schipper en een schip Wat dunkt er u van, zoo we eens nader kennis met hem maakten't komt mij voor, dat hij een flinke borst is, die„Een flinke borst," dus viel de niet altoos even bescheiden, maar toch van vader landsliefde gloeiende waard, die niet zonder zelfvoldoening had opgemerkt, dat hopman Deenik gewicht hechtte aan diens woorden, dezen in de rede.voeren. Onderwijl zullen dan een paar „Een flinke borst! dat zou ik denkenandere makkers ook aan land gaan en vraag maar naar IJzeren Jan, en ieder j zich om en nabij de Kraan ophouden: zal u zeggen; maak geen moeite met er mocht soms een kink in dc kabel hem en blijf uit zijne handen, want komenen daarom is't zaak, dat we hoe goed ook van hart, zijn ijzeren vuist 0p alles bedacht zijn, nietwaar? Nu, één enkel woord, en hij is tot uw dienst." „Nu, hoe denkt gij er over, mannen dus sprak Deenik, „stelt gij evenveel vertrouwen als ik in onzen trouwhar- tigen hospes, die, gelijk gij weet, ons plan keut en het welslagen er van, waar en zooveel hij kan tracht te bevorderen zoo ja dan roepe hij onzen Gelder- malsenschen landsman hier, wiens ijzeren vuist ons zeker uitnemend te stade zal kunnen komen." „Dat Van Gameren hem roepe"! klonk het als uit éénen mond, waarop onze hospes voor eenige oogenblikken de gelaohkamer verliet, en weldra terug keerde met de verzekeriug: „Jan zal zoo aanstonds hier zijn." En dat was ook zoo't duurde niet lang, of IJzeren Jan trad de taveerne weder binnen en, door den hospes-zelf aan het gezelschap voorgesteld, was de kennismaking spoedig gemaakt. ,,'k Zal u, mijn vriend," dus sprak Deenik, „ons plan kortelijk mededeelen. Te lang reods zucht Bommel, waar ook gij, zooals Van Gameren ons heeft ver teld, eene u niet onverschillige kennis hebt" „Bij God als ze aan mijn liefstef' „Neen Jan laat me eerst uitsprekenOok wij hebben daar veel, wat ons dier is en waard en vaak kun nen wij, evenmin als gij, een zekere vrees, een onbestemd gevoel van angst van ons zetten, wanneer we bedenken, wat al last en jammer zij van het bourgondisch gespuis hebben te lijden die ons zoo na aan 't hart liggen welnu, dat kan noch mag langer ge duld worden Bommel moet ons zijn !.-... Wij allen hebben gozworen daarvoor alles, goed en bloed, veil te hebben. Met geweld een aanval op de stad te wagen, zou echter vooralsno; dwaasheid zijn daartoe zijn we te min in getaldoor list dus worde de veste verrast En nu heeft onze koene heer Diderick Van Haeften ons een denkbeeld aan do hand gedaan, of lie ver ons een plan voorgesteld, tot welks uitvoer en daartoe is besloten we ook uwe hulp behoeven. Van Haeften, namelijk, heeft ons aangeraden een vaar tuig te huren of, des noods te pressen en dat in den vorm van bovenlast met rijs- of' brandhout te beladen ter wijl wij ons dan, ten getale van ruim veertig man, in het ruim zouden bergen. Met deze haif-beweegbare lading zullen we dan de Waal afzakken naar Bommel, en terwijl twee of drie der onzen, na aankomst aldaar, naar de Waterpoort gaan om verlof te vragen tot lossen, zal één hunner met den portier, zoodra deze zich aan de poortdeur vertoont, een praatje maken en vragen, waar hij paard en kar zou kunnen bekomen om zijne vracht door de stad naar kasteel te buigt en breekt staal, alsof het riet ware Zoo ge nader kennis met hem wilt ma- dezer laatsten zal vervolgens, op een gege ven soin het gekweel eener meerle doen ken, hopman't kost u slechts een hooren, ten teeken, dat allen zich gereed NU NAAR DE Eerste kwaliteit VARKEKSVLKESCH. Prima kwaliteit Aanbevelend., B M. LOMMERSE. IPsflcfidlngpoeeSeir in terseh. smaken a Elt> C(§ p. pak. ^aniclesudier (in de plaats vau stokjes Vanille te gebruiken) a CSS, per pakje. Verkrijgt, in de vonru Kruiden, cn Coinest. winkels. houden den aanval te wagen, waarop hij, die zich nog altijd met den portier bezig houdt, dezen, onder den luiden kreet van: Rij senRijsen!" onverhoeds moet aanvallen en den poortsleutel ont wringen. Bliksemsnel zullen dan al de anderen toeschieten en zich meester maken van de poort en" dus voegdi Deenik er bij „en wat nog het mooist van de zaak is: zijn we een maal binnen de poort, dan valt vrij zeker heel de burgerij ons toe en is de stad gewonnenwant de bezetting telt, als ik wél onderricht ben, op dit oogen blik slechts luttel volks." „En hoe staat het met ons wapen tuig hebben we kruit en lood genoeg anders zal ik". „Heb daarvoor geen zorg, mijn vriend Dat alles is in orde. Als eij nu maar voor den bovenlast zorgt, zijn we klaar; doch ik heb u nog niet alles gezegd, wat ge weten moet. Volgens afspraak met den heer Van Haeften, wacht deze ons bij den derden zonsopgang na heden vóór Bommel. Hij zelf zal zich met een twintigtal echte Bommelsche jongens in zijn eigen vaartuig inschepen en om streeks dienzelfden tijd vóór de s'ad aanwezig zijn. Op het wachtwoord H Rij sen"zullen zijne knapen zich bij ons aansluiten, terwijl hij zelf, zoodra de Waterpoort in onze macht is, het kommando op zich zal nemen. We zullen dus niet alléén staan. Bovendien dragen eenigen onzer vertrouwdste vrienden in de stad kennis van ons voornemen en hunkeren ze er naar ons ter hulpe te mogen zijn en Rossums huis den Bour gondiërs uit de klauwen te breken c-n zijn we wèl onderricht, dan is, gelijk ik u reeds gaf te verstaan, de bezetting vrij zwak en de poort wacht slaperij deze laatste moet, zoo ik hoor, nogal dorstig van aart zijn Dit een en ander moet ge weten oordeel nu zelf, of er redelijken grond bestaat voor onze hoop op welslagen en zeg dan, of ge van de partij wilt zijn en bereid zijt, ons een handje te helpen. Van Gameren heeft ons reeds zooveel goeds van u verteld, dat we zeker hoogen prijs stellen op uwe hulp, waarmede ook de heer Van Haetten daar sta ik u voor in hoogelijk ingenomen zal zijD. We wachten hem hedenavond nog hier; ge zult dus reeds spcedij kennis met hem knnnen maken; doch genoeg. En nu, wat dunkt u Jan! van heer Van Haeften's plan. „Ik ben je man, hopman Deenik! en neem den portier met zijn heele bent voor mijn rekening. Bij Godzoo ik dien bordpapieren lummel den strot niet dichtknijpe en hem den sleutel nietont- wringe; mijn vaartuig is tot uwen dienst en voor den bovenlast zal ik zorgen." „Braaf zoo, makker," sprak Deenik; '„k had trouwens ook niet anders van uw verwacht." „Zou ik anders kunnen?.... De duivel moge me". „Alwel, alwel, Jan!" dus viel de be daarde, de meer kalme Deenik dezen in de rede, terwijl hij den even kloeken als voortvarenden schipper de hand drukte, „alwel; 'kgevoel het: ook gij zijt een echte geldersche jongen. MaDnen, her bij Hospesvul de kroezen nog eens, en drinken we op onze broederschap en op 't welgelukken onzer onderneming't Is voor Gelder!" „En voor de geldersche deernen, die op ons hopen on op ons wachten," voegde IJzeren Jan cr aan toe. „Voor Gelder!" Met deze, voor elk trouw Geldersman welbekende leuze, trad een breedgeschouderd man de ge lagkamer bionen, die met een kort „goènavond mannen!" t op Deenik toetrad en dezen de hand reike. „Wees welkom, heer Van Haeften sprak deze. „Ik had u, immers volgens on se afspraak, reeds eerder hier ver wacht; u is toch niets kwaads weder varen? Ik verontrustte me, 'k weet zelf niet waarom, over uw uitblijvenGod dank dat ge er zijt; ge komt nog juist bijtijds om kennis t9 kunnen maken met onzen nieuwen makker, met IJze ren Jan, gelijk men hem, volgens, on zen hospes, noemt; op en top een echte Geldersman, 'k Geloof, dat we een belang rijken aanwinst hebben gekregen, ten minste als ik Van Gameren, onzen hos pes, geloven mag. 'k Zal u in de gele genheid stellen, zelfs kennis met hem te maken." Met deze woorden trad Deentk op onzen Jan toe, fluisterde hem eenige woorden in 't oor, en giDg toen met hem en Van Haeften een klein zijvertrek binnen, dat gemeenschap had met do ge lagkamer. Daar maakte men nader kennis met elkander, besprak ons drietal nog eens het plan vöor den aanslag en kwam men overeen, dat Van Haeften en Jan den eersten aanval op den poort wachter zouden doen. Jan zou „dat galgen aas wel klein krijgen," meende hij, en Van Haeften zou zich met de verdere leiding der zaak belasten. Na voorts nog eenige punten van on dergeschikt belang met Deenik bespro ken te hebben, traden de drie mannen de gelagkamer weder binnen, waar Van Haeften zijnen wakkeren volgers zijne laatste bevelen gaf en met een versche kioes bier op 't welslagen hunner on derneming dronk» „Vaartwel, mannen"dus eindigde hij zijne korte toespraak, „gehoorzaamt stipt uwen trouwbartigen hopman Deenik en vóór Bommel zien wo elkander weder: 't Is voor Gelder!" „En voor de geldersche deernen!" voegde Jan er half fluisterend bij. Van Haeften vertrok, waarop Dee nik zich weder bij zijne gezellen voegde en dezen aanspoorde thans huiswaarts te keeren en rust te nemsn. Overmorgen, na zonsondergang, gaan we scheep. Ieder uwer kent uur en plaats.... Gelder rekent op ons! Deenik en IJzeren Jan vertrokken het eerst en langzamerhand verwijderden zich ook de andoren. „God zegene hen zeide de hospes bij zich zeiven en - sloot de taveerne. {Het slot zal worden opgenomen in Tiet nummer dat Zaterdag a.s, verschijnt.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2