Naar wij vernemen heeft de directie van het groote restaurant «Die Port vou Cleve» ta Amster dam, 'besloten des Zondags te 2 uur des namiddags te sluiten en zal het dus alleen open zijn van's morgens 8 tot 's nam 2 uur. Deze maatregel is genomen in 't belang van de zondagsrust van het talrijke be dienden-personeel. Tot aauvuliing van het her cht betreffende den heer J. Koch, te Zwolle, die op 3 JaD. 1888 bij het spoorwegongeluk te Kuiner- wold gewond werd, deelt men ons mede, dat door genoemden heer eene Bchadivergoediog van i 30,000 ie geëischt. Deze werd hem echter ge weigerd, als zijnde te hoog. Thats zou de zaak aan de beslissing van den rechter onderworpen zijn. Een weduwnaar te Hoog- land (Utr.J vierde dezer dagen lustig zijne zilveren bruilof', hoewel zijne wederhelft vóór ongeveer anderhalf jaar overleden was. Kuim twintig paarljes namen aan deze zonderlinge feestviering deel. Donderdag zijn ook de vader,moeder en zuster der verdachte valsche munters te Roosendaal, op last der justitie in hechtenis geno men en naar Breda overgebracht. Uit Hoogezand wordt gemeldMet den eersten trein kwe nen hier Donderdagochtend de ge broeders Aldershof, de een sigaren handelaar, de ander fabrikant ia verfwaren, uit Groningen aan, om per rijtuig hunne klanten in de Ze- venwoideu te bezoeken. Bij de Bont- huisterbrug kwam het paard, door de gladheid van dan stellen afrit, te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat zoowel paard als rijtuig, waaruit de reizigers ea de koetsier geen tijd hadden zich te redden, van de hooge brug in het vaarwater ttortten. Door terstond aangewende hulp werden de heer Willem Aldershof en de koets'er gered; bij den broeder van den eerste eekier bleken de levens geesten reeds geweken. De onge lukkige laat eene vrouw na en vijf kinderen. i»£KE.\GD iVsLUVS. Op den weg tusschen Creween een gehuchtje The Hougb in Engeland is een opzien wek kende moord gepleegd. Een rijk kleeder maker, de heer Rchard Davies, en zijn löjarige zoon verlieten om streeks 11 uren 's avond Crewe in een bilten wagen. Het was zeer donker. Kort voor zij aau The Hough kwameo, sproDgeu op eene eenzame p'.aats plotseling twee mannen te voorschijn, die den hit bij den teu gel grepen en tegenhielden. George Davies, de zoon, trachtte het dier met eea stok voort te drijven, maar toen dit niet ging, sprong hij uit het rijtuig. Nauwelijks stond hij op deu grond, of een der mannen, die den hit hadden vastgegrepen, liep naar het rijtuig eu gat den ouden Davies een hevigen slag op het hoofd. De jongen vluchtte om hulp te halen, docu toen hij, vergezeld van een aantal inwoners van hei dorp te rugkeerde, vond men den heer Davies dood in het rijtuig. Er bad blijkbaar eene hevige worste ling plaats gehad, want overal lagen sporen van bloed. De reden voor deu moord kent men niet. Tien pdst., die Davies bij zich had gehad, waren verdwenen, maar horloge en ketting vond men nog op het lijk, zoodal diefstal met de eemge aanleiding kan zijngeweest. Een metselaar te Isling- tou, Ttiomaa Neal, heeft zijne jonge vrouw met een hamer zóódanig toe getakeld, dat zij kort daarop sliert. Neal is gearresteerd. Bij den storm in dennacht van Zaterdag op Zondag is te Vll- lars-les Monies de groote lindeboom omgewaaid, waaronder den 22sten Juni 1476 voor den slag tegen lvarel den Stouten de staf van het zwit- sersche leger bijeenkwam. Bij de loting te Dijon greep Maandag zekere Mertz, een huisschilder, eeu handvol nummers en slingerde die door de zaal. In hechtenis genomen, verklaarde hij anarchist te zijn. Men vond een ffeschje vitriool bij hem, waarmede hij de registers der conscriptie had willen vernielenwelke hij eene idiote instelling noemde. Een belangrijkejuwee- lendietstal heeft plaats gehad bij een juwelier in de rue de Rivoli te Parijs. Deze was bezig een en ander weg te nemen en naar eeu achter plaats te brengen, terwijl hij de deur openliet. Van die korte afwe- igheid gebruik makende, gingen twee onbekenden met 24 horloges, 7 armbanden, 4 kettingen, 5 medail lons en verscheidene andere gouden voorwerpen, te zarnen voor omtrent 12.000 tra., op den loop. De juwe lier bemerkte den diefstal eerst na zijn ontbijt, toen hij da uitstalling wilde schurken. Een klein meisje, dat n et ver van daar melk uitdro. g, heelt het signalement der dievea kunnen geven. De Arbeidsbeurs tePa- rije waarvoor de gemeenteraad een ruim gebouw kosteloos in ge bruik geeft, benevens eeue jaar- lijksche toelsge van 20,000 fr. schijnt onvoldoende te zijn. Bij be sluit van 28 December is althans, gelijk nu gemeld wordt, de prefect der Same gemachtigd om voor 1,000,000 fr. een ander gebouw aan te koopen en aan de inrichting 1,920,000 fr. ten koste te leggen. Bovendien zal het thans gebruikte gebouw als eene soort van aan hangsel blijven dienst doen en zelfs is er sprake van, in do volkrijkste arrondissementen nog meer derge lijke aauhangsels te stichten, wat ten minste 12 millioen en waar schijnlijk meer zou kosten, alles, gelijk zwaartillende lieden beweren, alleen om sinecures te bezorgen aan gunstelingen en handlangers van den raad en brandpunten van oproer te vestigen, die men, zooals inder tijd bij de arbeidstaking der aard- werkers, dan weer met den sterken arm moet sluiten. Donderdagavond liepeen tienjarig meisje in dcRueCharenton te Parijs, toen een man naar haar toe kwam met een in linnen gewikkeld kind op den arm. Wilt ge bet even vasthouden?» vroeg hij, haar de zuigeling over reikende, «ik kom dadelijk terug.» Het meisje gaf hare toestemming en nam hel wichtje over, terwijl de man na een vnendelijken hooidknik, om den hoek der straat verdween. De kle ne meid wachtte een kwartier, een halfuur, zonder dal de man terugkeerde. Toen vertelde zij het geval aan een politie agent en deze braeht haar naar den com missaris, welke een onderzoek deed instellen en inmiddels het kmd naar het gesticht voor verlaten kinderen zond. Prinses Victoria van Pruisen heeft van den keizer ver gunning gekregen om zich in En geland te vestigen. Sinds haar hu welijk met den vorst Von Batten- berg niet mocht doorgaan, wil zij niet meer in Duitechlaud blijven. Aan bloedvergiftiging door nicotine is te Oldenburg een koopman in de kracht des levens bezweken. Bij het scheren had de man een wondje aau de lip heko men eu zonder daar aandacht aan te scheuken, eene sigaar opgestoken. De nicotine ls in het bloed gekomen en heeft in vier en twintig uren een einde aan het leven gemaakt. Eeu bankier te Elberfeld verraste dezer dagen verscheidene huurders vau hem loebehooret.de hutzen, hoofdzakelijk arbeiders, door huu met het oog op de duurte der levensmiddelen en stijging der ko- lenpnjzeu, tien percent vau de huur te korten en wel te rekenen van 1 Nov. 1889 af. Een inspecteur van p o 1 i- tie te Chicago, die z ch in het Dr. Cronin proces zeer verdienstelijk had gemaakt, werd Woensdag door eenige anarchisten aangevallen. Hij verdedigde zich met zijne revolver en schoot één zijner aanvallers neer. De chineesche regeering heeft bij Krupp voor 2,406,000 gld. aau kanonnen besteld, tot verdedi ging van de monding der Peiho. l Ckr. iêteaarsehool Lanje Heer en vest. j Maandtgar. 8 ure, Moet on. Bijbellexing. Luk. 17 1 TT. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagar. 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- fereeniging. Lange Annastraat. Donderdagav. 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing-.. Lokaal Bakkerstraat. Zoudagav. 7 nre, G. B. Bronkhorat, van Heem stede. Bijbellezing. Maandagav. 8 ure, J. B. Schout. Bijbellezing. VARIA. Een Wagner-vereerdstcr in de keuken. Hijwaar is je volk van avond? Zij: Naar de opera; ze geven een stuk van Wagner, een hemelsch componist, hé? Ik dweep met hem. Hij: Waar om? ZijAch, hij heeft zulke lange opera's geschreven es daar door komt de familie altijd veel later dan gewoonlijk thuis 1 Een vergissing. Op den hoek eener straat bedelt een blindeman. Een dame, bekend wegens haar zware altstem, komt voorh.j en laat een zilverstuk in de uitgestrekte hand van den blinde vallen. Ziedaararme stakkert 1 zegt zij. God zegene u, kolonel I antwoordt de blindeman. der Nsii. Herv. Kerken TE HAARLEM. Op Zoudag 2 Febr. 1890. Groote Kerk. Voonn. 10 ure, Swaan. Nam. 2 are, Suethlage. 44e Zondag. 's A reads 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorn. 13 ure, Barbas. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woemdagav. 1 ure, Swaan. Haltenetter Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Suethlage. \Vaalschs Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. LknsteLyk Gereformeerds Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voerm. 10 ure, 'a Avonds 5 ure, Mulder. VVotuadagav. 8 ure, Mulder. Klem Heiligland. Voorra. 16 ure, 's Avouds ure, Sohotel. Donderdagav. ure, SchoteL Lutherse/ie Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 'a Avonds C ure, Poolman. Kere der V ereenigée Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, dr. S. Cramer, pred. te Zwolle. 'b Avonds 6 ure, Craaudyk. Remonstrant sekt Kerk. Voorm. 10 ure, Tidemau. Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Noorderkerk Bidderstraat Noderd. Geref. Gent. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Laughoat. Wocnadagav. 8 ure, Langhout. Nederd. Herv. Kerk. Bennefcroek. Voorm. 10 ure, J. Kuilman, }»rcd. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Latkersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. :s Avonds 6j£ ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sopp. JSJocnBüOBïcSaalL Voorm. 10 ure, J. 1). van A1 kei. Nam. 2J£ ure, j. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, geea dionst. Nam. 2]£ ure, J. Kuilman. Hlllegom. v'csrm. 1® are, M. Buehli Feat. Houtrijk en Polanen. Voo 10 nre, (J. van Koetsveld C.Bz Nam. 2 ure, C. vau Koetsveld CJBi. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loonea Martinet. Spaarndan». Voorm. 10 u-e, H. J. Bergsmn. Doopsbediening. üonderdagav. 7 ure, H. J. Borgsma. Velsen. Voorra. 10 ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds ure H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2% u.e, O. Schrieke. Doopsbediening. MARKTBERICHTEN. Amsterdam 1 Febr. De prijzen dor Aardappelen waren als voigt Kriesche Dokkummer Jammen f2.20 k 2.50, id. Franeker Jammen f2.10 2.30, idem Engelsehe Jammen fl.7ü a 1.75, Zeeuwsclie Spuisohe Jam men f 2.a 3.40, idem Fiakkeesche Jammen f2.a 2.25, Goider8che blauwe f2,10 a 2.20, Pruis. Hamburgers f8 60 a 3.70, Koode f 0. a 0.Hillegomiucr dito 0.A 0,alles per Heet. Hoorn, 30 Jan. Kaas: Ter waag wogen 64 stapels, wegende 17,578 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f30Hooi id. f 0,Commissie 4i. 32,middelbare f 28,— Leiden, 31 Jan. Aangevoerd 16 partijen. Goudajhe Kaas f 18,a 26,-—, Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaa* 2o kwal. f0,0, Leiden, 31 Jan. De en aanvoer prijzen tei Veemarkt van lieden waren als volgt: 16 Stieten 70 a 193, 83 vette Ossen en Koeien f 148 292 of f 0,62 a 0,74 per Kg., 61 Vare id. f S8 1 232, 0 Graskalveren f 0.a--, 18 vette ld. f44 a 93 of f0,76 a 0,95 per Kg., 52 nuchtere id, f 5,a 14,146 i ette Schapen f 23 a 36, of t 0,60 a 0,65 per Kg., 24 weide do. 15. 26,0 Lammeren f a 0,28 magere Varkeus f 14 a 36, 50 Biggen f9,25 a 15,0 Paarden f a 89 Kalf- en Melkkoeien f 105 a 282. Suiker-: Biet en Geraffineerd onveranderd, stil. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 20 T. Mei f 205. Noteering van Men no Tltole. Koolzaad stil. Raapolie vast. lo. Sept. Dec. t'29J£. Lijnolie prijshoudend lo. Jun./Aug. f 23%. Schiedam, 1 Febr. Moutwijn f 9 75, Jouevei i5.25, Amst. Proef f 16 50. om het naar de binnenzaal te brengen. De dienstbode verscheen weldra weer ea fluisterde haren heer eenige woorden in 't oor. Deze stond op en verontschuldigde zich voor eenige mi nuten. Toen hij terugkwam begon hij eeu langdurig ge sprek met zijn gaat, zonder op deu huwelijksaanzoek te zinspelen. Hung, die len slotte ongeduldig werd, ging recht op zijn doel af eu vroeg een antwoord. Wij iiebben veel achting voor u als bekend ge leerde, zeide de grijsaard; maar dit huwelijk is onge lukkigerwijze een onmogelijke zaak. Het spijt mij zelfs u de reden niel te kunnen zeggen, die ons Doodzaakt u mei een weigering te beantwoorden. Maar, waarom? Iedere weigering moet op den een of anderen grond berusten. Ik heb negentien dochters, twaalf zijn reeds getrouwd maar mijne vrouw bewerkt al deze huwelijken, en ik wil noch kan mij met iets bemoeien. Ik vraag de hand van die, welke heden morgen op de wandeling was rnst een jeugdigen dienaar. Nauwelijks had hij deze woorden gesproken of een scha terend gelach weerklonk uit het binnenvertrek. Zijn partij verloren ziende, richtte llung zich op en ging naar de gordijnen, zeggende Nu ik niet meer op haar hand kan hopen wensch ik ten minste haar gelaat weer te zien. Hij opende het gordijn dat de beide verblijven van el kander scheidde. Een algemeens vlucht vond plaats en de grijsaard, die zeer toornig was, greep Hung bij den kraag en wierp hem de deur uit. De ontgoochelde minnaar had dien avond iets meer ge dronken dan bij gewoon was; zijn tegenspoed deed hem den wijn nog spoediger naar het hoofd stijgen en hij sliep wsidra in. Een oogenblik later werd hij te midden van het lange gras wakker; zijn ezel stond naast hem te trap pelen. Hij zette zich weder in den zadel en trachtte den weg terug te vinden; maar de donkere nacht bracht hem in een vallei, waar hij, vau koude rillend en met den schrik in de zie), niets meer hoorde dan he: gehuil der •wolven en het gekrijsch der nachtuilen. Plotseling straalde hem van verre een helder licht tegen, als een vuurtoren in den Oceaan. Hung richtte zicb daarheen eu kwam voor een prachtig palelF. Hij klopte aan de deur. Men vroeg hem wie hij was en wie hij wenschte te sprtken. Ik ben een verdwaald reiziger, was zijn antwoord; heb medelijden en verleen mij gastvrijheid voor dezen nacht. Hij werd in een salon gebiecht en door een vrouw ont vangen, d.e, na item zijo naam te heobcii gevraagd^ zich verwijderde. Bijna dadelijk kondigden de bedienden de prinses aan, die, te midden van een schitterend gevolg, liare intrede deed. Zij zag den jongen mau oplettend aau. Ztjt gij niet de kleinzoon van Hung-Yung-Tté? vroeg zij. Op het bevestigende antwoord van den jongen man, riep zij uit: Maar dan zijt ge mijn achterneef! Ik ben wel oud, helaas I en niet ver verwijderd van het graf, en gij, gij hebt mij sinds uw kindsheid nooit gezien; daar om herkenden wij elkander niet. Mijn vader is dood, waardoor ik de naaste betrek kingen van mijn grootvader niet hen kunnen leeren kennen. Laat ons nu daarover maar niet verder sprtken; maar vertel mij hoe het komt, dat gij kier zijt, op dit uur. Huug vertelde haar daarop zijne ontmoeting. Dat is geen maDier van doen, zeide de prinses. Eeu zoo beroemd geleerde als gij, kan slechts die lieden door zijn voorstel vereeren. Ik zal dat huwelijk tot stand brengen. Ik wist niet, voegde zij ar aan toe, dat de jonge meisjes der familie S.ng zoo schoon waren. Ja, merkte eeu der vrouwen op, er zijn er negentien, allen zeer schoou. Maar ik weet niet welke door den heer HuDg gekozen is. Zij, die ongeveer vijftien a zestien jaar schijnt, antwoordde de jonge man vlug. O, dan is het ds veertiende. Zij is den vorigen dag met haar moeder hier geweest om de prinses op haar ge- 1 boortefeest geluk te wenseheu. Heeft we Hoogheid haar dan vergeten? Ja, ja, ik herinner het mij nu wel. Zij was het welke die fraaie schoentjes droeg met zolen vau lotusbladeren en die gehuld was in een lan reu sluier, niet waar? Zij is het. Inderdaad, zij heeft een lief, helder gezichtje en ver leidelijks kuiltjes ia Cs wangen.... Ah! zij is hst dus die miju achterneef in liefde heeft doen ontvlammen! Welnu, dan moet zij hier komen. Eene dienstbode ging heen, eenige minuien verliepen en zij kwam met het jonge maitje terug. Deze begroette de prinses eerb ed g en werd daarna genoodigd plaats te nemen. Ga zult spoedig mijne achternicht zijn, zeide zij; dus zijn plichtplegingen tusscben ons overbodig. ILt jonge mei-je wnt niet wal te antwoorden op een mededeelmg, d.e naar ais een bevel werd gedaan; aij b.acht de baud aan beur ba*en met eeu verlegen beweging en bleef onbeweeglijk zonder te durven antwoorden; eindelijk ontmoetten hare oogen die van IIuDg; dadelijk werd haar gelaat met een betooverenden blos overtogen. Mijnheer is miju achterneef, gmg de prinses voort; hij heeft aan uw vader den wensch te kennen gegeven om u te huwen. In plaats van zijn vraag met erkentelijkheid te beantwoorden, hebt ge hem de deur uitgeworpen, zonder le bedenken dat bij in de duisternis had kunnen omkomen te midden van de ruïue. Geloof overigens niet, dat ik er aan denk, 11 te straffen, zeide zij op een smeekeud gebaar van het jonge meisje; ik heb een betere bedoeling, die, om u nog heden avond te verbinden. Maar ik moet toch eerst mijne ouders op de hoogte stellen, bracht de geïmproviseerde verloofde in 't midden. Zult ge mij ongehoorzaam worden? vroeg de prinses, baar een woedenden blik toewerpend. Niet alleen zal ik u niet ongehoorzaam zijn, prinses, maar ik geloof dat ook mijne ouders u niet ongehoorzaam zullen durven zijn; ik ben er zeker van. lntuischen zou Uwe Hoogheid mij niet willen verplichten, buiten hunne tegenwoordigheid de gewichtigste daal mijns levens te volvoeren. Goed gesproken, zeide de priuses glimlachend. Zij is waardig de ecktgenoote te wordenv an mijn achter neef. Ga, mijne dochter. Terzelfder tijd trok zij een gouden naald uit het haar van het jonge meisje, om deze tot paud te gevee aan Hung. Ga naar huis terug, zeide zij tot haar neef, eu kies den dag voor de viering van uw huwiijk Heest. Slug zal nauwkeurig op den aangegeven tijd en plaats ver schijnen. Vervolgeus gaf zij den bediende beve', Hung naar da poort van het paieis te geleiden eu hem dan weg te wijzen dien hij volgen moest. S'.ovolgt)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 6