NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 12 Februari 1890. No- 2028. IN DEN VÜEEMDE. PÉGBLAO 7e Jaargang. AB0IIIM1ITSPMJS: Yoor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ca Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ireBefoeiimtiEnraier ISg. AB71RTEITIÏI: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en couranüers. Direoteuma-Üitgeveïa J. C. ÏBEEEBOOM «n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicit» Ftrangère G. L. BAVBM Co., JOHN F. JONMS, Sacc., Parigs 31 lis Faubourg Montmartre. S T ,1 D S N I R IJ i 5. Haarlem, 11 Febr. 18S0. Woensdag 19 Februri a. s. zal, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, door de dienatd. schutterij en het gar nizoen alhier, parade worden gehouden, op het plein voor de cavalerie-kazerno. Tevens zal dan de installatie bij het bataljon der dd. schutterij plaats hebben van de 2de luits. Laane, Pahud de Mortanges en Sinkel, en zal aan den sergeant La Court het eereteeken wor den uitgereikt voor 15-jarigen dienst. De onderofficiers-vereenigir.g //Hasse laar" zal 's middags op dea Doelen, een schietwedstrijd houden. Het bestuur der Sociëteit Yereeniging" heeft alle officieren van garnizoen en schutterij en de burgerlijke autoriteiten uitgenoodigd, met hunne dames, het feest-concert bij te wonen gevolgd door bal, dat des avonds ter gelegenheid van 's Konings verjaardag door het gemeentelijk muziekkorps zal worden gegeven. Zaterdag 22 dezer zal de onderofficiers- vereeaiging //Hasselaar" haar jaarlijksch Koningsfeest vieren in de sociëteit /,De Kroos." Bij gelegenheid van 's Konings ver jaardag zal de onderofficiers-societeit ,z Concordia" alhier op den 18n dezer, des avonds om half acht, eene uitvoering geven in de sociëteit wdo Kroon", be staande, evenals vorige jaren, uitscher men, gymnastiek en voordrachten. Aanstaanden Vrijdagavond heeft de groote repetitie plaats, v/a&rop de wees kinderen van de verschillende gezindten zullen worden uitgenoodigd. Korporaals en minderen hebben een tombola, terwijl voor de onderofficieren een biljart-concours uit het cantine fonds is uitgeschreven. Door wijlen mevrouw wed. P. Kik kert, geb. Favre, to Delft, is aan de Vereeniging voor verschaffing van naai werk aan minvermogenden alhier, gele gateerd een bedrag van 500, vrij van alle rechten. De Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Ond., verkoos in hare verg. op 10 Febr. als bestuursleden voor 1890 de heerenJ. B. A. Saeys, presidentMont- auban, vice-pres.O. J. ten Thije, lesecr.; C. Verheul, 2e secr.G. C. Weeren, pen ningmeester. Ter gelegenheid van baar zestig-jarig bestaan zal door de liedertafel //Zangen Vriendschap" den 20en Februari een feestconcert worden gegeven, in de Mu ziekzaal der sociëteit //Vereeniging" met medewerking van het symphonie-orchest uit Utrecht. Als solisten zullen optreden: Mej. J. M. H. S. (sopraan) van Rotter dam, de heeren Arnold Spoel, (bariton) leeraar aan de Kon. Muziekschool te 's-Hage, en Johan Snoer, (harp) van Groningen. PROGRAMMA. 1. Jubel-Ouverture, Weber. 2. Feest cantate, Robertvoor soli, koor en orchest. 3. a. Meidrank (koor), Schmitz, directeur van 18301859. b. Meiplanting (koor), Schmöllingdirecteur van 18671883. 4. Vrede, voor soli, koor en orchest, Hol. 5. Scenen uit de Frithjof-Sage, voor soli, koor en orchest, Max Brack. Het aantal lokaliteiten alhier, waar op 1 Januari 1890 sterke drank werd verkocht in het klsin, bedroeg 208. In 1889 werd aan vergunningsrecht ont vangen ƒ9886.25. Gedurende de maand Oct. 1889 zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatsehappij vervoerd 8270 reizigers. Opbrengst reizigers 1623.45|. goederen 285.40. diversen 34.62. totaal 1943.47*. Zijnde por dag en per kilometer 7.41. Maandagavond had er in het gebouw in de Zijlstraat eene vergadering plaats van het alhier gevestigde departement van de //Maats, tot Nut van 't Algemeen." Vier aandeelen der geldleening wer den uitgeloot. Ingekomen was o. a. een missive van de antirevolutionaire kies- vereeniging //Nederland en Oranje" al hier, met verzoek dat ook het Nut zou verzoeken aan den Raad om afschafing der kermis. De vergadering, oordeelende dat dit niet op den weg der M. tot Nut van 't A, lag, besloot dit verzoek te wijzen van de hand. Een verzoek van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden om subsidie, werd wegens den slechten toe stand der kas geweigerd. Op voorstel van een der leden werd met meerderheid van stemmen besloten, dat het Departement zich zou wenden tot den Raad, met het verzoek de nieuw te bouwen kostelooze school niet aan den Schoterweg, maar aan de Parklaan te bouwen. Een ander der aanwezigen vestigde er de aandacht op, dat de gemeentebe sturen in sommige plaatsen het school geld op de openbare school zoodanig zul len opdrijven, dat velen die van de sec- tescholen niet gediend zijn, hunne kin deren daarheen zullen moeten zenden deor financieele bezwaren. Spreker stelde daarom voor intijds een fonds in het le ven te roepen om de personen die hij op het oog had, daarmede te helpen tot betaling der schoolgelden. De waarn. voorz. beloofde dit in de Bestuursvergadering te zullen brengen, ter nadere overweging. Aloemeeae Vergadering iSsr MriseÜnij „Haarlem en Omstreken" van de van De //Korenbeurs" telt waarschijnlijk alleen op marktdag zooveel bezoekers op éénmaal, als dit Maandagavond het ge val was. En ditmaal met reden. De le den van de Afdeeling Haarlem van Land bouw wisten zoowel door den inhoud der convocatie-biljetten als door de //faam" dat het ditmaal eene bizondere vergade ring zou zijn. De Voorzitterde heer Frans Lieftinck, opende de vergadering. Hij riep de aan wezigen in zijn gewone» kernachtigen spreektrant een welgemeend welkom toe. Hij schetste de kracht, die van deze af deeling uitgaat en hoopte dat zij op den goeden weg, door haar ingeslagen, mocht blijven voortstreven. Inzonderheid bracht hij de nuttige za ken in herinnering, die door de afdeeling waren tot stand gebracht en waarin o.a. de cursus voor het hoefbeslag een eerste plaats bekleedde. Zooals de Secretaris, de heer W. K. Loeff mededeelde, was een brief ingekomen van het hoofdbestuur, meldende dat het weder f 100 als gratificatie beschikbaar stelde voor den heer van de Wall le luit paar denarts, als leider van dezen cursus. Zeer vruchtbare resultaten zeide de Voorz. had zijn onderwijs opgeleverd. Weder zijn er 13 leerlingon, die daarvan genie ten en het was een sprekend feit dat een jongmensch uit Zeeland, die den cursus vaa 't vorige jaar had medegemaakt, te Middelburg voor zijne hoefijzers, op de aldaar gehouden tentoonstelling was be kroond. Neg deed de Secretaris mededeeling van eenige ingekomen brochures, welke bewijzen dat de maatschappij ook in 't buitenland de aandacht trekt. Yan belaag was ook de kennisgeving, dat de heer Zwierstra, landbouwer te Scharnegoutum, zich als zuivel-consulent had gevestigd en voor ieder als zoodanig de geweuschte inlichtingen betreffende de boterfabrica- tie bereid was te verstrekken. De heeren Evelein en Mock brachten verslag uit van de rekening en verant woording der vereeniging over 1888. Dit geschiedde, bij afwezigheid van den laat ste, bij monde van den heer Evelein, die er een waardeerend woord aan toevoegde voor de groote zorg waarmede het be heer door den heer Meyer was gevoerd. Slechts hoopte hij, dat het ledental meer mocht toenemen dan tot heden, z. i. was de verhoogde contributie daartoe een beletsel. De Voorzitter wees er op, dat vooral aaneensluiting, waarvan de werkman het voorbeeld gaf, zooveel zou kunnen doen. Eendracht maakt naacht, en dat moesten ook vooral de meer ontwikkelden begrij pen. Een kleine opoffering levert hier groote resultaten. Wat het ledental be treft, //de lokvink van den afgeloopen zomer" was het z. i. niet geweest, die zoovelen had bawogea lid te worden, en daaruit besloot spr. dat het ledental aangroeit. Spr. stelt voor de rekening aan te nemen, hetgeen bij acclamatie geschiedt. Alsnu is de Penningmeester aan 't woord. Na eene uiteenzetting van do begroo ting voor 1890 bleek men een batig saldo te hebben van ƒ82. Yoor punt 4, //Het verslag van den afgevaardigde ter algemeeue vergadering van 12 September 1889, verkreeg de heer Gêr dessen het woord. In een zaakrijk rapport, gestoken in een geestig kleed, deed hij mededeeling van hetgeen er alzoo was behandeld. Nu en dan do roede niet sparende, laschte hij menige van grooten prakti- schen zin getuigende opmerking in zijn verslag; er was heel wat in dat den land bouwer en den veefokker ten stade kwam en dat zeker ook wel, blykens de onver deelde belangstelling, waarmede de lezing van het rapport werd aangehoord, door menigeen //wien 't schoentje paste", in dank zal zijn aanvaard. Met ingenomenheid dient te worden vermeld, dat de heer Lieftinck den stroom zijner welsprekendheid niet spaarde voor het vele goede en schoone dat de ten toonstelling van het afgeloopen jaar had opgeleverd. Spr. zeide o. a.: Wanneer men het oog liet gaan over de schoone plaats der tentoonstelling, dan moest men zeggen: //We gaan vooruit".De machines toonden dat reeds zeer vele hinderpalen waren overwonnen, maar vrat vooral trof, was ds verkregen erva ring dat er zooveel heerlijks kon worden gekaald uit den vaderlandschen bodem. Uren lang woog en wikte de jury, zóó moeilijk was soms het verschil tus- sehen do inzendingen te constateeren en kenmerkend was de uitspraak van een der jury-leden: „We hebben hier eigenlijk geen slecht goed." Groeter lofspraak is wel niet denkbaar. Het minste was er niet en dat is een merkwaardig feit zegt spr. Men kan beste vruchten ver bouwen op onzen grond 1 Inzonderheid brengt spr. een warm woord van hulde en dank aan de jon gelui, die zoo belangeloos geen moeite en ontmoedigingen hebben gespaard om de noodige gelden te verzamelen om de Haarlem den afgeloopen zomer een goed figuur te "doen maken, waarin meD, dank zij vooral hun medewerking, zoo bij uitstek goed was geslaagd. Op voorstel van den heer Gerdessen wordt besloten om aan mevr. Visser van Hazerswoude een schrijven van dankbe tuiging te richten voor al hetgeen zij in den afgeloopen zomer had verricht. z/Dan moet het ook voor den man ge schieden, want die verdient het ook," zeide de heer Lieftinck, en zoo zullen de heer en mevr. Visser van Hazers woude beiden in den dank deelen. Welk een uitmuntende geest, van onderlinge waardeering de schoonste getuigenis gevend, er in het bestuur en in de afdeeling heerscht, bleek uit de herhaalde welgemeende hulde, die de woorden en de verslagen der sprekers van de zijde hunner medebestuurders en der leden uitlokten. Inmiddels naderde, na mededeeling dat het programma voor de algemeene ten toonstelling der Maatschappij, te Dor drecht dit jaar te houden, gereed yvaa en do verzekering van den voorzitter dat Dordt groote toebereidselen maakt en men zich voor deze afdeeling tot deelneming kan wenden tot den heer Loeff, een gewichtig oogenblik. De prijzen, die aan de leden der af deeling Haarlem op de tentoonstelling van 1889 waren ten deel gevallen, werden op plechtige wijze uitgereikt. Deze be stonden uit prachtig bewerkte diploma's, gouden, zilveren en bronzen medailles alsmede geld. De Voorzitter zeide dat het hem leed deed hier niet het woord te kunnen richten tot mej. de Wilde uit Heemstede. Haar toch kwam een woord van lot wel toe bij al de moeite, die zij zich voor den landbouw getroost. Het was vooral de koe, dat schoone beest, dat in de af deeling Haarlem de zege had behaald bij al het uitstekende wat door de afdee ling was geleverd. Navolging blijve u vreemd ging spr. voort tracht iets origineels te scheppen, dan hebben wij verscheidenheid, die tot het punt der volmaaktheid zal opklimmen. Dat wensch ik u allen toe. Hulde en lof aan de overwinnaars (luid applaus). Daarop volgde de uitreiking der prijzen. Het 7de punt van het programma was de benoeming van twee bestuursleden: Voorzitter (niet herkiesbaar) en penning meester (herkiesbaar). Na eene vrij verdeelde stemming werd bij herstemming als voorzitter gekozen de heer H. van Wickevoort Crommelin on de penningmeester, de heer W. Meyer, herbenoemd. De beerea JEveleitt en Qerdessen bren gen den afgetreden voorzitter, den heer Lieftiaek, in warme en welgemeende be woordingen dank voor hetgeen hij heeft FEUILLETON. Naar het engelsch YAN EDNA LYALL. 28) HOOFDSTUK XIII. Espérance scheen zeer ontsteld. z/Dat moet wel vreeselijk zyn," zeide zij met eene huivering. Met den tyd gewent men er wel aan", antwoordde Bertha; z/gij zult het gemis spoedig niet meer voelen." z/Neen, dat kan ik niet geloovenen wanneer het niet zoover met mij mocht komen, dan zult gij mij toch wel een klein weinig willen liefhebben, nietwaar?" en Espérance keek haar zoo vleiend aan, dat Bertha bijna overwonnen was. «Ik zal het beproeven," zeide zy met meer geestdrift in hare stem, dan gewoonlyk het geval was. «Ik ben er echter zoo weinig aan gewend, dat gij van mij niet al te veel moet verwachten." z/Dat is niets, ik zal wel voor het meeste zorgen," zeide Espé- rance met een lach, waarop eene omhelzing volgde, die Bertha wel wat ontstuimig toescheen. //Ziehier 1 nu ben ik gelukkig. En zult gij werkelijk nog iets meer doen, dan mij dulden?" «Gij zijt het zonderlingste meisje, dat ik ooit heb ontmoet," zeide Bertha. //Ja ik zal het beproeven, maar gij zijt aan een verkeerd adres gekomen, wanneer gij liefde zoekt." Espórance^ was echter voldaan en bovendien had het raadsel zich opgelost, waardoor Bertha zoo achteloos onverschillig en droo- merig was. Als zij noch beminde, noch bemind werd, wat kon men dan anders verwachten Zij had nu reeds belangen in de pastorie te behartigen; zij moest er zich op toeleggen, om het Bertha in alles zoo aangenaam mogelijk te maken. Haar brief aan Gagpard was dien dag zeer opgewekt, en of schoon zij niet kon nalaten hem te vertellen, hoe zij over mevrouw Mortlake en Cornelia dacht, wijdde zij zoozeer over Bertha's vrien delijkheid en de schoonheid van de kathedraal uit, terwijl zij de engelsche manieren en gewoonten zoo grappig beschreef, dat Gas- pard zich van een zwaren last voelde ontheven, en hy zich beter in zijne eenzaamheid kon troosten. HOOFDSTUK XIV. Rilche8ter was eene schilderachtige oude stad met nauwe boch tige straten, huizen met spitse gevels, met ouderwetscho hofjes en poorten. De gansche stad ademde vreedzaamheid om niet te zeggen saaiheid, zelfs in de voornaamste straten was er weinig verkeer en de weinige voetgangers liepen allen even kalm en bedaard, alsof zij geen haast en drukte kenden. De bevolking was niet zeer groot, en zelfs was deze in de laatste jaren achteruitge gaan, zoodat, ofschoon er niet veel armoede werd geleden, sommige wijken der stad een vervallen aanzien haddende oude huizen werden zeer bouwvallig, daar de eigenaars er geen geld voor over hadden om ze te herstellen. Deze onaanzienlijke wyken waren echter op eenigen afstand van de kathedraal gelegen en zelden of nooit werden deze door de meer gegoede burgers bezocht. Het was zeer voornaam om in de onmiddellijke nabijheid der kathedraal te wonende huizen, die daar stonden, waren dan ook zeer gezocht, en ofschoon zy voor het meerendeel zeer oud, tochtig en slecht gebouwd waren, toch waren er nog menschen, die hunne huizen, met de meeste gemakken voorzien, verlieten, om in zulk een huis te gaan wonen, alleen omdat dit op een beteren stand was gelegen. Zij hadden dan ook het voorrecht van een schoon uitzicht op de kathedraal, en, wat vooral bij de bewoners van Ril- chester als iets zeer belasgrijk goldzij hadden uitstekend de ge legenheid om hunne overburen te begluren, zoodat zij alles konden zien wat dezen deden. Zooals het met de meeste kleine steden het geval is, ontleende Rilchester hare anecdotes en hare dagelijksche conversatie aan de babbelpraatjes, en daar er in deze stad geen uitspanningen van verhevener aard bestonden, terwijl er weinig werd gewerkt, daar or eene zekere loomheid in de atmosfeer heerschte, die de bewoners hunne beste krachten ontnam, is er wel eene verontschuldiging voor te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1