verricht en de laatste zelde nog, den heer Liefïinek behalve een vaarwel ook een tot toeerziens toe te roepen. D« heer Lieflinck dankte voor deze hulde en hoopte dat hy er in geslaagd mocht zijD, naar plicht en roeping zich van zijn taak te hebben gekweten, dat zou zijn eenige voldoening zijn. Gaarne zal hij als lid zijne beste krachten tot den bloei der atdeeling blijven aanwen den. (Luid applaus.) De Secretarisde heer Loeff, deed me- dedeeling van het overlijden van den bode der Afdeeling H. Huykman, die lange jaren met ijver en nauwgezetheid zijn plicht had vervuld. Hij laat een vrouw met vijf kinderen achter. De vergadering werd besloten met den verkoop van eenige onafgehanlde prijs- voorwerpen van de verloting ter gele genheid van de paardenmarkt in 1889 alsmede met de gewone kostelooze ver loting onder de leden, waarbij nog me nig aardig voorwerp werd gewonnen. Weten en Werken. Bij het bestuur der vereeniging „Vleliiaili^gU aaar Weriasgeft" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorloopor. Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor schoenmaker. - Twee voor schildersknecht. - Twee voor metselaarskecht. - Twee voor timmermans knecht. - Een voor koper- en metaal- gieter. - Een voor tuinmansknecht. -Een voor opzichter. - Een voor loodgieters knecht. - Acht voor aardwerkers of los werkman. - Negen voor werksteï of schoonmaakster. - Een voor burger- waschvrouw. - Drie voor burgernaai- ster. - Twee voor breister. - Een voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die vau deze aanbiedingen wenscben gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doeleu). Door den heer Huet werd eene voor mr. Gregory tot verwerping van het be- Naar de Daily News uit Lissabon ver- 1 roep, wat Consenheim betreft, omdat z. i. j neemt, wordt door het oificieele blad da reohter alleen voor het feit van den tegengesproken, dat de koning voorne- gepleegden diefstal het bewijs ontloend mens zou zijn eene verhooging van zijne heeft aan het vroeger gewezen vonnis j civiele lyst aan te vragen. Z. M. droeg DA ne* TAAhtfir hm?r»errrl ia lMTnai* OAAA „a Uii J-ip. 1 De heerH.J.O verbeek tradMaandagavond als spieker op, in de zaal van Weten en Werken" met het onderwerp: Wen ken over Opvoeding, ontleend aan de ge dichten en geschriften van Nicolaas Beets. Spreker gaf eerst een korte levens schets van den grooten dichter en staafde toen, door het voorlezen van een paar verzen van Bests, zijn bewereD, dat deze ook als opvoedkundige verdiende ge noemd te worden, 't Waren «Verdedi ging" en //'t Kind", beiden gedichten uit den bekenden bundel //Korenbloemen", die spr. daartoe voorlas en liet volgen door eenige stukken uit de «Camera Obscura", die op opvoeding betrekking hadden. Alweer door eenige verzen van Beets zijnen hoorders voor te lezeD, deed spr. uitkomen, dat men, om kinderen op te kunneu voeden, liefde voor kinderen, groot geduid, waarheid en eenvoud moest bezitten, maar een eenvoi.d, die niet tot ruwheid moest overslaan. Onze kinderen, zeide spr., mogen we niet dresseeren; wij mogen ze niet beschouwen als school paarden uit het circus van Carré. Om het gevoelen van Beets daarover te doen kennen, reciteerde spr. «Wenk" en «Betje", beiden gedichten van Beets. Daarna deed spr. uitkomen, hoe dezelfde dichter het niet goedkeurdekinderen op te jeugdigen leeftijd naar de school te zenden, en las over het goede van algemeenen schoolplicht, een ironisch ge schreven gedeelte uit Hildebraud's «Ca mera" voor. Hier kwam spreker op den grooten duit- schen opvoedkundige Fröbel en diens ma nier om de kinderen te onderwijzen, terug en schetste even, hoe de eerste Fiöbel-ia- rïchting er wel uitzag. In zijn geheele voordracht deed spr. uitkomen, dat opvoeden niet was dres seeren of het inpompen van allerlei ge leerdheid in de kinderhoofden, maar dat het moet zijn een langzame maarzekere ontwikkeling van verstand en lichaam, Opvoeden is het verstrekken van gees telijk voedsel, zeide spr., evenals voeden beteekent: het verschaffen van stoffelijk voedsel. Spr. toonde verder aan, dat men niet te voorzichtig kan wezen in het gebruiken van leesboekjes voor kinderen, omdat de inhoud zulk een grooten in vloed op de kinderen kan uitoefenen. Ook in dit geval liet spr. het oordeel van Beets hooren, vooral over de sprookje^, die door velen zeer slecht, door anderen zeer goed voor kinderlectuur worden ge houden, zeide spr. Verder sprak de heer O verbeek over de hoedanigheden, die een onderwijzer der jeugd moest bezitten en of de vrouw wei geschikt is voor die moeitevolle taak. Als een antwoord, hoe Beets daarover denkt, las spr. het gedichtje «Star en Kus" voor, en eindigde zijn voordracht met «Jan Jansen", een neurenbergsche geschiedenis en «Met z'n achten", beiden gedichten van Beets, en met «de Huur koetsier" en «de Schippersknecht", uit de «Camera Obscura." it I ft ft SS ft S. A ft s(. Het verheugt ons te kunnen vermelden, zoo schrijft het U. Ddat H. M. de Koningin thans weer geheel hersteld is. H. M. heeft Zaterdagmorgen 11 uur met de prinses eene wandeling door het dorp Apeldoorn gemaakt, waarna zij des middags met eene hof dame een rijtoer door de wieselsche bo3- schen maakte en door het koninklijk park terugkeerde. In een particulier schrij- ven uit Suriname wordt bericht, dat al daar het gerucht gaat, dat jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman met de laatste mail zijn ontslag zou hebben aange vraagd als goeverneur van de Kolonie. De toestand un den gene raal Van Limburg Stirum te 's liage is de laatste dagen ee^igszins vooruit gegaan. Zondag had te 's-Hage de provinciale voetbal-wedstrijd plaats tus- schen Noord- en Zuid-Holland. De alge- meene opinie was dat Noord-Holland zou winnen. Dank zij het uitstekende spel van de beeren Nolet, Van der Bossche en Van der Linden als verdedigers en bovenal van den heer L. Weinthal als aanvaller, slaagde laatstgenoemde er in, de winnende goal voor Zuid-Holland te maken. De elftallen waren als volgt samenge steld: Zuid-Holland L. Weinthal, Noor- dijk, Roeland, Van der Bossche, Ooster zee, Nolet en Jay ('s-Hage), C. A. Schuld, A. Schuld, Meyer en Van der Linden (Rotterdam); Noord-Holland De Bordes, Reiziger, Schroder, Weyerman (Amster dam R. A. P.); Rust, Jibben, Beltman V. V. A.)Vollmar, Arriens, Meyer en Muiier (Haarlem). Voor het examen om be- noemd te worden tot kommies 4de klasse bij 's rijks belastingen, hebben zich meer dan 800 personen aangemeld. In eene vergadering van de afd. Osdorp der Hull. Maatsch. van Landbouw verklaarden zich allo leden tegen het aanhangige wetsvoorstel Bahl- mann. Bij bet hoofdbestuur zal worden aangedrongen, dat het zich namens de Maatschappij tot de Tweede Kamer wende met het verzoek genoemd voor stel niet aan te nemen. De correspondent van de N. R. C. te Berlijn seint: Professor Freiherr von Richthofea. voorzitter van het Genootschap voor aardrijkskunde, hield hier in eene druk bezochte vergadering van dat Genoot schap eene schitterende rede op den on langs overleden nederlandschen ge leerde, professor Buys Bollot, die van 1878 at eere-lid van het Genootschap dracht gehouden over stoombemaliMg der toekomstige Zuiderzeepolders, opgehel derd door een aantal in de zaal aanwe zige teekeningen; de heer Van Ollefen deed eene mededeeling omtrent nooaroe- ren van schepen, welke eene belangrijke discussie uitlokte. Na eene korte mede deeling van den beer Huet over de wijze van beproeving van stoomketels, werd het huishoudelijk reglement vastgesteld, en vervolgens ruim twee uren besteed aan het bezichtigen van een gedeelte der polytechnische school, welke daartoe wel willend was opengesteld, terwijl ver scheidene hoogleeraren en leeraren in lichtingen verstrekten, De volgende vergadering (in Mei) zal te Rotterdam worden gehouden. De Woningmaatschappij t Amsterdam heeft besloten tot het bou wen van 98 burgerwoningen en een blok van 8 heerenhuizen op het terrein van de voormalige Hollandsche Gasfabriek aldaar. In den nacht van j. 1. Vrij dag op Zaterdag heeft men diefstal met braak gepleegd ten nadeele van een houder van een huis van koop met recht van wederinkoop te Leiden. De man, die zijne zaak drijft aan de Haarlemmer straat, heeft in eene steeg schuins tegen over hem een pakhuisje, waarin hij zijne goederen bergt, welke bergplaats, onbe woond, behoorlijk gesloten wordt, terwijl sleehts een gezin in de steeg woont. In den ochtend van Zaterdag ontdekte hij dat de voor- of straatdeur geforceerd was, en wel zoodanig dat de slotplaat zich begeven had, waardoor de deur te openen was, terwijl hij verder tot de ontdekking kwam dat behalve enkele gouden en zilveren voorwerpen, ruim 300 horlogiön waren ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek, niettegen staande er niet de minste aanwijzing tegen den dader of daders gevonden wordt. Eene 7 3-jarige vischvrouw te Katwijk aan Zee geraakte Zaterdag ochtend, bij het rangeeren van de tram, tussclien de locomotief en haren kruiwa gen mot visch bekneld, tengevolge waar van zij met een gebroken been huis waarts moest gedragen worden. In de meelfabriek te Woen- sel nabij Eindhoven, had de persoon, die des nachts de werkzaamheden leidde, het ongeluk tussclien eene machine te geraken, zoodat men 's ochtends zijn ver minkt lichaam vond. Hij laat eene weduwe met 3 jeugdige kinderen na. Uit Dordrecht meldt men: De influenza, die sedert geruimen tijd aan het verminderen was, schijnt nu weer toe te nemen. Dagelijks doen zich weer nieuwe gevallen voor, ook van minder onsohuldigen aard. Aan den nieuwen weg van Beekhuizen naar den Zijpenberg, die aangelegd wordt met den financieelea steun van de «Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en omstreken", zijn thans p. m. honderd personen aan den arbeid, zoodat het werk goed vordert. Deze nieuwe weg zal een der schoonste uit ons land worden, zoowel om zijn schil derachtige zigzagkrommingen zwak hel lend tegen de hoogte op, als om de verrukkelijk schoone vergezichten. In het dorpje Koo ten (Fr.) heeft zich een merkwaardig geval van bloedvergiftiging voorgedaan. Een kar- voerder aldaar wilde zijn honden be schimmeld brood geven. Hij sneed zich daarbij in den vinger en bracht vervol gens de wond zonder erg in aanraking met het beschimmeld voeder. Al spoedig begon de hand sterk te zwellen, daarna ook de geheele arm. De geneesheer con stateerde bloedvergiftiging en ried den waartoe de rechter daaruit had de rechter niet ontleend het bewiji vaa de heling, aan C. ten laste gelegd. De behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen Bootsma; door de liaagsehe rechtbank veroordeeld we gens het lossen van revolverschoten op zijn voor het gerechtshof te 's Hage plaats hebben op den len Maart. bevoegd is. Maar j 9000 pd. st. bij tot het defensi fonds, en POLITIEK OVERZICHT. De brief van den hertog van Orleans aan den president der franache republiek luidt als volgt: «Coneiergerie, 8 Febr. 1890. Mijnheer de president. In 1886 joeg de regeering van den heer J. Grévy mij uit mijn vaderland. In 1890 doet Uwe regeering meer: zij werpt mij in de ge vangenis. Nu mij voor de tweede maal een onverdiend leed wordt aangedaan, acht ik mij verplicht, U op schrift de eenige gedachte, die mij heeft geleid, duidelijk te maken. Op den dag, waarop ik eenentwintig jaar geworden ben, kwam ik eenvoudig om mij te lateu in schrijven om mijne drie dienstjaren als soldaat in het leger vaa myn land te volbrengen. Ik beroep mij op allen, wien de liefde voor de krijgsmansloop baan en de driekleurige vlag, de gedachte zoowel aan den roem als aan de won den van Frankrijk, aan alles wat een goed Franschman aan zyn vaderland schuldig is, ter harte gaan. Ik vrees hun oordeel niet. Ik geloof zelfs niet het U we te behoeven te vreezen. Daar gij te recht onder Uwe voorouders een groot vader lander vereert, zal het U niet verwonde ren, dat ik de gedachtenis inroep mijner voorvaderen, van zoovele vorsten, op de slagvelden voor Frankrijk gestorven en dat ik, afstameling van Hendrik IV, vraag om eenvoudig soldaat te mogen zijn. Gelief de verzekering mijner meeste hoogachting aan te nemen. De prins, die terstond aan zijne moe der seinde wat hij had gedaan, geniet in de gevangenis alle gerieflijkheden, welke hem kunnen worden verleend, maar toch zal hij volgens de verbanningswet voor de rechtbank terechtstaan. Indien deze wet wordt toegepast, moet de hertog van Orleans ten minste tot twee jaren ge vangenisstraf worden veroordeeld, want het derde artikel dezer wet luidt: Indien de hoofden der geslachten, die in Frankrijk hebben geregeerd, of hunne directe erfgenamen door het recht van eerstgeboorte, in Frankrijk of zijne ko loniën terugkeeren, zullen zij gestraft worden met gevangenisstraf van 2 tot 5 jaren, en na deze straf te hebben on dergaan weer over de grenzen gebracht worden. Een beslissing van groot belang werd Maandag in de Kamer van afgevaardig den genomen. Een door den heerCazenove de Pradine ingediend voorstel tot af schaffing der verbanningswet werd ver worpen met 328 stemmen tegen 171. De Standard verneemt uit ïrofia, dat de regeering al het mogelijke doet om de draden van het komplot in handen te krijgen. Talrijke huiszoekingen vonden er plaats, o.a. bij den gearresteerden Ka- poeloff te Rustschuk, den vermoedelykei hoofdaanlegger der samenzwering. Het heet dat de overheid den sleutel ontdekt heeft voor de in beslag genomen docu menten in cijferschrift, waardoor weer andere personen betrokken raken in het geen blijkt een wijdvertakt komplot te zijn. Onder de verdachten is de ex-regent WB3. Hij bracht dezen hulde als baan-staieerue mcenvergm.g.ng en riea nen K-8raTclofi. De Sail Nac» ,eraeemf uh brekend beoefenaar van de meteorologi-lijder aan, zich terstond naar^Groningen Seffilin_ dat er bii Jea ^arresteerde Ka- sche wetenschap, die zich de onsterk lijk- j te begeven en zich daar onder genees- heid verwierf door de ontdekking van zijne beroemde wet. Zondag had te Delft de vergadering plaats der Ned. Ver eeniging voor werktuig- en scheepsbouw kundigen, welke, onder voorzitterschap van den heer Middelberg, door ruim vijftig leden werd bijgewoond. kundige behandeling te stellen. De man ,r, iveel ammunitie, alsook compromittee- heeft aan dien raad nog denzelfden dag1 - - - - r - gevolg gegeven. Keeiitszakeu. In de zaak van L. Consenheim, te Am sterdam, veroordeeld wegens heling van de waarover nu Krelage-medailles, concludeerde adv -gen, beraadslaagt. de koningin en de koiiinginmoeder elk 4400 pd. st. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. New-York 25 Januari. Voor de kroniek-schrijvers bieden de TT -.congressen te Washington, zoowel natio- vroegere minnarea A.^dc H., zal^ a]g e'en zeer rijke 8tof. In de eerste plaats zijn daar de voorstellen, welke door de afgevaardig den der Argentijnsche Republiek en van de nieuwe Braziiiaanscbe zijn gedaan op het amerikaansche congres. Het betreft toch niet meer of minder dan een inter nationaal scheidsgerecht tussclien alle amerikaansche natiën vast te stellen. De voornaamste artikelen daarvan lui den als volgt: De internationale arbi trage is een beginsel van het amerikaan sche recht, waaraan de natiën, die aan deze conferentie deelnemen, verplicht zijn, zich te onderwerpen, niet alleen voor wat betreft de grenzen van bet- grondgebied, maar ook voor alle vraag stukken, waarin de arbitrage in overeen stemming is te brengen met de souvn- reiniteit. De bezetting van betwiste lan den vóór een arbitraire uitspraak zal beschouwd worden als in sir yd met de onderhavige bepalingen. Maar het verzet tegen dergelijke overtredingen zal niet overal hetzelfde karakter dragen. De keuze der scheidsrechters zal zich niet beperken tot de op deze conferentie vertegenwoordigde regeeringen of andere regeeringen, welke door de partijen daarmede in vertrouwelijke opdracht worden belast; maar zal zich ook kun nen uitstrekken to6 wetenschappelijke lichamen of hooge ambtenaren, hetzij van de betrokken of van andere neutrale staten. In geval van oorlog, zal de zegepraal der wapenen niet worden beschouwd als rechtgevende op het grondgebied van den overwonnene. De vredestractaten, die een einde maken aan de vijandelijkheden, kunnen geldelijke vergoedingen bedingen, maar wanneer zij afstand ot ontrui ming van grondgebied inhouden, zal de bezetting door de bezettende partij niet plaats hebben voor dat het af gestane grondgebied door de treepen der andere oorlogvoerende partij is ont ruimd. Daden van verovering, hetzij het eigenlijke doel van den oorlog zelf of het gevolg dor vijandelijkheden, zullen beschouwd worden als verricht met ver krachting van het publieke amerikaan sche recht." Eveneens is op het bureau van het congres, door den afgevaardigde van New-York. W. H. Hughes, een zeer volledig ontwerp aangeboden betreffende de oprichting van stoomvaartlijnen tus- schen de voornaamste havens van Zuid- Amerika en New-York. Ook is in studie genomende aanleg van een spoorwegnet dat Buenos-Ayres in het oosten en Valparaiso in ket wes ten verbindt, hetzij met de inexicaansche lijnen of met New-Grleans, bij een kor- teren overtocht van de Golf van Mexico. Dank zij de reeds bestaande of gecon- cessioneerde lijnen, zal het, om dit doel te bereiken, voldoende zijn 2000 mijlen spoorbaan aan te leggen van Cuzco (Peru) naar Carthagen». In den senaat der Vereenigde Staten heeft de senator Jurpie van Indiana zijn «maiden speech" gehouden, waarin hij de onmiddellijke erkenning vroeg van de Vereenigde Staten van Brazilië door de regeering van Washington. Deze zeer merkwaardige redevoering heeft indruk gemaakt en vond bijval in de pers. In dezelfde zitting heeft de senator Teller met goeden uitslag een voorstel gedaan om aan de commissie voor bui- tenlandsche zaken het uitleveringsverdrag met Rusland te verzenden, inzake de clausule betreflende «dynamiet". Deze clausule houdt in, dat iedere aanslag of poging tot aanslag op het leven van den Semlin, dat er bij den gearresteerde Ka- j poelofl te Rustschuk 200 revolvers en rendo russische brieven gevonden zijn, waaronder eene warme aanbeveling van Ignatieff. De duitsche consul te Sofia eischte namens Rusland, hetwelk hij ver tegenwoordigt, Kapoelofls uitlevering,1 Czaar of van een lid zijner familie niet de bulgaarsche regeering j als een politieke misdaad zal worden beschouwd. De heer Teller heeft aange- De komst van eene logee in de pastorie was wel waardig om aller tongen in beweging te brengen, en toen het eindelijk bekend werd, dat de predikant zijne nicht in zijn huis had opgenomen, en zij dus voortaan in Rilchester zou wonen, werd er over Es- pérance als over een wonder gesproken. Wanneer zij eenige maanden vroeger in Rilchester ware ge komen, dan zou de ontvangst veel hartelijker zijn geweest, daar iedereen vol deernis was voor de fransche natie na de verschrik kingen van de Commune echter, was het geheel anders geworden, en het gold volstrekt niet meer als eene aanbeveling, als men Franschman van geboorte was. Hare komst werd streng beoordeeld en zonderlinge verhalen waren er van haar in omloop; eene oude dame bekend als de grootste babbelaarster uit de buurt had aan hare vriendin ver teld, dat de predikant rood werd van kwaadheid, als men hem naar de Mabillon had gevraagd zij vreesde, dat er op dezen nog al wat aan te merken was geweest de predikant had zich zeer tegen het huwelijk van zijne zuster verzet; dat wist zij, als e'en feit. Dit praatje was de oorsprong van een verhaal vol ongeremd heden en onzinnigheden; het werd door een ieder herhaald en verfraaid en weldra was het zoover gekomen, dat men beweerde dat de vader van Espéraneo geen eer vollen dood had gehad, om dat hij zijn vaderland aan de Pruisen had willen verraden en daarom had men hem neergeschoten, terwijl haar broeder een van de moordenaars van Clément Thomas was geweest en men hem dientengevolge als oproerling had doodgeschoten. Toen het bekend werd, dat hij nog leefde en in Londen woonde, had men dadelijk eene uitvlucht bij de hand, en weldra werd het verhaal met eene kleine wijziging opnieuw uitgegeven. Dit onderwerp werd natuurlijk bij de familie Collinsou nooit aangeroerd en er verliep dus een geruime tijd over, alvorens de waarheid bekend werd. Het gevolg van dat alles was, dat Espé- rance de bewoners van Rilchester zeer onhartelijk vond. Zij zou zoo gaarne haar hart eens willen hebben lucht geven, door van haar vader en van het beleg te spreken, maar door niemand werd dit onderwerp ooit aangeroerd, en wanneer zij er op zinspeelde, dau werd er dadelijk een ander onderwerp op het tapijt gebracht; dat getuigde van hun kant juist van deernis en hartelijkheid, daar zij liaar niet wilden grievenmaar het scheen haar natuurlijk een gemis aan belangstelling toe. Deze eerste maanden waren maanden van beproevingen voor haar. Zij gevoelde zich zeer eenzaam, maakte zich ongerust over Gaspard en kon maar niet gewennen. Cornelia was koel en sarcastisch, en de uren aan de studie ge wijd waren voor haar eea bron van kwellingen. Mevrouw Mort- lake was onrechtvaardig en opvliegend, Bella, lastig en altijd prui lend. Aldus oordeelde Espérance over hare bloedverwanten. Zij moest nog leeren, dat: «Het zijn Wij, niet Zij, die schuldig zijn, Als wij ons over anderen beklagen." Natuurlijk waren hare grieven niet geheel denkbeeldig, maar zij maakte ze grooter, dan ze in werkelijkheid waren, en het goede zag zij door het kwade niet. Hare brieven aan Gaspard, die eerst zoo vol moed en opge wektheid waren, begonnen nu een anderen geest te ademen en een geest van bitterheid begon er in door te stralen, hoewel dat geen karaktertrek van haar was. Zij klaagde wel is waar neoit5 maar ten koste harer nichten was zij in hare brieven dikwyls scherp, zoodat Gaspard zich zeer ongerust maakte. vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2