verraadt; weet je wel Kee van die schele winkelier om de hjek, bij Pulvers, die niet geleuven wou da'k blind was,nooit wat wou geven, maar de eene klandizie is de andere waard en 'k koop niks meer bie hem. Dan gaon we liever bij Hendriks die 's vrouw heit me al aorig wat gege ven, as 'k daor alle weken de blindeman kwam speulen. 'tis maor net zoo as je met de lu praot, 'k heb ze al mer bie der nuus gehad rammelt Kee door, maar wordt in de rede gevallen door Gerrit, die in korte en krachtige termen te kennen geeft, dat as ze van middag geen betere koifie thuis brengen, hij de kracht van den bezem op hun beider ruggen eens zal beproeven. Moeder en dochter hebben thans //toi let gemaakt," de eerste morrelt wat aan haar oogleden, nadat zij heel geheimzin nig met haar verschrompelde vingers aan het petroleumstel heeft geraakt; 't is geen blanketsel wat zij op hare vettige wan gen, of geen pommade wat zij in hare stugge roode haren heeft gestreken, maar Kee kijkt moeder met welgevallen aan en mompelt zooiets van //krek en blinde." Beiden hebben thans een ben opgenomen met een zwart zijldoeksch kleedje gedekt en met loggen tred gaat het tweetal thans de deur uit, met een //goeie mor gen" tegen //vader", die zich niet ver waardigt dien wensch te beantwoorden. Nauwelijks echter hebben beiden de hielen gelicht of vader kruipt weer in 't nog lauwe bed en sluit welbehaaglijk de oogen. Buiten op den grintweg loopen moe der en dochter met wollen mutsen op en door dito omslagdoeken tegen de koude morgenlucht beschermd. Daar komt de boer van zoo straks met zijn karretje voorbij. Hij ziet het twee tal en mompelt: //die arme rooie Mie, zou ze 't wel zoo arm hebben als ze niet blind was?" en rillend van koude wrijft hij zijn paarse handen. Moeder en dochter loopen //thans ge armd", sneller voort, want de stad is nog wel een half uur af en ze willen graag gauw gedaan hebben. Ontmoet ge ze misschien ook wel in Haarlem, waarde lezer? li i N K I. A l\ U. Het gala-diner, dat op den dag na 's Konings geboortefeest op het Loo gegeven wordt, zal ongeveer 50 couverts tellen. De b e g r o o t i n g s c r e d i e t w e t voor het departement van Koloniën is naar den Baad van State gezonden. Naar men verneemt, heeft de duitsche regeeriug van haar voornemen doen blijken, om ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voor genomen internationale conferentie ter bespreking van het arbeidersvraagstuk. De gezant zou voorloopig van onze re geering de bereidverklaring ontvangen hebben om harerzijds mede te werken tot eene eventueele internationale arbeids regeling. Als inspecteur van hetla- ger onderwijs wordt volgens het L. Dbl. genoemd de heer J. C. Fabius, lid der Tweede Kamer. De heer mr. Kalff, lid van het hof van justitie in Suriname, belast met eene zending van den goeverneur, is thans te 's Hage aangekomen. De heer T. J. Stieltjes i. benoemd tot hoogleeraar in de difïeren tiaal en integraalrekening bij de faculteit der wetenschappen te Toulouse. De heer W. H. Nolens, d Woensdag aan de universiteit te Utrecht in de rechtswetenschap en de staatswe tenschappen promoveerde, is roomsch- katholiek priester en leeraar aan het gymnasium en klein seminarie te Kolduc. In aansluiting aan een vroeger bericht kan worden medegedeeld dat volgens te 's Hage uit Curasao ont vangen bericht, de heer Van den Brand- hof, goeverneur der kolonie, na i jaren aan het hoofd der regeerin0 ^ebben gestaan, voornemens is tegen 1 Mei te repatriëeren, na bekomen ontslag uit rijks dienst. Van welingelichte zijde schryft men aan de Standaardomtrent de spoorwegtarieven, dat de vrees, in sommige bladen dezer dagen uitgespro ken, dat ons land en speciaal Amster dam en Rotterdam nadeel zullen heb ben bij de invoering der verlaagde spoorwegtarieven door België in ver keer met Duitschland (transitoverkeer) wel eenigszins overdreven voorkomt. Onze spoorwegmaatschappijen toch zijn voldoende met dien toestand bekend en zeker zullen zo ook hieraan een mouw weten te passen. Waar con currentie mogelijk is, kan deze al tijd worden volgehouden door //boni ficatie" op de gewone vracht te ver- leenen; eene regeling, in de laatst jaren herhaaldelijk toegepast en waarmee elk handelaar van eenige beteekenis voldoende bekend is. Men zij gerust; ook Nederland krijgt weldra goedkoopere tarieven; de nederl. tariefmannen slapen nooit. Den 15en dezer zal te Arn hem eene bijeenkomst plaats hebben van een groot aantal keeren uit geheel Ne derland, om van gedachten te wisselen over een plan tot oprichting van eene z/Club van liefhebbers van rashonden". Door de firma Haeck if prijsvraag uitgeschreven voor een recla mebord voor haar vlekkenzeep. De uitge loofde prijs is eene medaille ter waarde van ƒ100. De ingekomen antwoorden worden te Zwolle tentoongesteld. Ieder bezoeker ontvangt een stembiljet. Aan het omwerp, dat de meeste stemmen erlangt, wordt de prijs toegekend. Het entree-geld is voor de armen. Uit Amsterdam wordt van 13 Februari gemeld Van middag hebben Ludvig Larson en Carl Aaman gereden. Het weder was frisch, maar fraai, de tribune wel bezet; er waren vele dames. De baan van de z/Arasterdamsche Sportclub" had mooier kunnen zijn, maar aan het bestuur lag dat niet. veeleer aan de nukkige weers gesteldheid en aan de zon, die al vrij wat kracht krijgt tegen den middag. Er zaten heel wat barsten en scheurtjes in het ijs; ook was de baan niet vrij van vocht. Maar een en ander was geen re den voor Larsen en Aaman om niet, of minder goed, te rijden. Op een //flauwsje" gooiden zij het althans niet. Zij hebben keurig gewerkt; eerst de een, dan de ander; daarna gezamenlijk en dan weder da capo. Wat een sierlijke bewegingen; welke grillige kronkelingen! Als gij een facsimilé kadt van al hunne streken, dan zou het oog zich vermeien een uur lang in de stout-geronde, onbe rispelijke en toch fautastieke lijnen, die huune ijzers sneden in het ijs. Geen enkele uitglijder, geen enkele wan bocht. Voor liefhebbers een zeldzaam genot, dat Werner niet vermag to schenken. Dezen het is het oordeel van kenners first rate dezen overtretfea zij driedubbel dwars, maar dat is moeilijk na te rekenen. soneel der Amst. Omnibusmaatsehappij is eene week loon geschonken ter waar deering van de flinke, kameraadschappe lijke wijze, waarop het tijdens de keer- schende ziekte voor elkander in de bres is gesprongen, ten einde den dienst zoo geregeld mogelijk gaande te houden. In de tesselsche duinen zwerft tegenwoordig een groote, zwarte hondvermoedelijk afkomstig van de Benbracidie nabij de kust schipbreuk leed. Men heeft bij herhaling gepoogd het arme dier te vangen. Het verblijf in de residentie is ook ditmaal veor mad. Arnoldson niet oovoordeelig heweest; de zangeres ont ving voor de drie voorstellingen circa vier duizend gulden. Donderdag vertrokken naar Yarmouth de scheveningsche reeder G. Z. Jol, zijn schipper en nog eenige per- sone, ten einde voor het gerechtshof al daar te worden gehoord in zijnen eisch tot schadevergoeding tegeu de reeders van het eng. smakschip Ihe Flamedat aan een schip van genoemden reeder Jol in October van het vorige jaar zoo danige schade toebracht, dat de geheele kostbare haringvleet, groot 60 netten, verloren ging. Ter waarschuwing. Dinsdag- avond is aan den Eendrachtsweg te Botterdam uit ^een pand aldaar een jas ontvreemd op de volgende wijze. Een als fatsoenlijk werkman gekleed persoon schelde aan en stelde de dienstbode, die de scheepvaart over zee, evenals die in de verschillende binnenvaarten, spoedig gesloten zal zijn. De urker postschuit kwam ook Donderdag niet te Kampen, terwijl er des middags ook nog geen was aangekomen. Woensdagavond kwamen aan het politie-bureau te Zwolle een man en eene vrouw om vrijen overtocht naar Amsterdam vragen. Uit de papie ren, die zij bij zich hadden, bleek dat zij genaamd waren Johannes Willem ISicolaas Meertens en Maria Hooger- beets. Zij verklaarden met elkander ge huwd te zijn. Het bleek echter al spoe dig aan de inspecteurs, dat Maria Hoo- gerbeets gesignaleerd was in het Alge meen Politiebladdat zij gehuwd was met Pieter Martinus de Groot te Utrecht, en met haren kostganger Meer tens sedert geruimen lijd de echtelijke woning had verlaten. Daar het toen ook bleek dat de papieren, die zij hadden getoond, vervalscht waren, werden die stukken in beslag genomen en werd tegen de beide personen procesverbaal opgemaakt wegens het vsrvalschen van authentieke akten van den burgerlyken stand. Te Oostkappelle is een meisje van acht jaren, toen het de school verliet, door een hollend paard overreden en zoo gewond, dat het onmiddellijk een lijk was. De boerenplaats //De Noord star" van den heer Mesdag te Gronin- de deur opende, een gesloten couvert6en» gelegen te Uithuizerpolder, is Woens- ter hand, met verzoek den inhoud daar- j dagochtend geheel afgebrand. Daar van van aan mevrouw te laten lezeu. Dehet inwonend gezin verschillende leden liet den man, die verzocht j lijdende waren aan de griep, kon er van VS S 0 H E RII. Nieuwediep, 13 Februari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep Pernisach. Meijboom, met 200 lev.-, 80 doode kabelj., 13 lev. leDgen, heilbotten en 500 schel v., terwijl door 3 korders en beugers enkele kabelj., GO roggen, 62 tongen en 150 bunschollen en door trekkers 50tal baring werden aan gevoerd; lev. gold ƒ1.35 a 1.50, doode id. 95 cent a ƒ1.10, leng 3.90, heil bot ƒ23, rog ƒ1.10, tong ƒ1, bunschol 35 a 40 cent per stuk, schelv. 27 het honderd en haring 4.25 a 5 per tal4 De duitsche ever Fmanuelach. Fick* besomde aan tong. gr. schol en rog 60' ae met den brief dienstbode, °P vestibule en begaf zich naar hare meesteres. Mevrouw opende het couvert, vond daarin een stukje blanco papier en inmiddels was de on bekende man met eene der jassen, aan den standaard hangende, verdwenen. Dergelijke gevallen komen meer voor. Het gelukkig moedertje. Telkens wauneer men voor het loterij- kontoor aan de Zeevischmarkt te Rot terdam een lij^t met uitgekomen nom- mers ziet aangeplakt, kan men daar eene arme vrouw vinden, die aan de talrijke omstanders een nommer opgaf, om te zien, of het was uitgekomen. Bij het uitkomen der 1ste lijst van de tegen woordige loterij, stond het moedertje er weer en vroeg haar een der aanwe zigen, of ze een briefje had, waarop ze openhartig bekende altijd een nommer te onthouden, om te weten, of ze nog eens rijk zou worden. Spoedig was nu de 3.50 ingezameld en ons oudje werd een briefje cadeau gedaan. Dinsdag der vorige week deed ze weder de gebrui kelijke vraag, en vernam tot haar groote blijdschap, dat nu werkelijk haar nom mer was uitgekomen met 1000. Eene dienstmeid, vóór om streeks 14 dagen uit de gevangenis ont slagen, waarin zij eenigen tijd wegens diefstal had doorgebracht, is Donderdag door de politie te Delftshaven aange Zeker is het, dat het publiek, hetwelk houden wegens het koopen van versckil- zich van middag naar ons sportveld had j lende winkelwaren bij twee neringdoen- opgemaakt, geen spijt van dien tocht kan den op naam van een banketbakker hebben. Er was bovendien muziek, die j aldaar, zonder dat deze daartoe last had al zaten sommige tonen ook heel of gegeven half vastgevroren in de hoorns en trom petten, de stemming, gelijk men zegt, verhoogdede noorwoegscke vlag Lar sen en Aaman komen uit Chr.stiana wapperde lustig op het terreinde kunst rijders ontvingen aan het eind van het bestuur de zilveren herinnerings-medaille der //Amsterdamsche Sportclub", zoodat aan alle redelijke eischen meer dan vol daan is. De brooddepóthondersver- eeniging te Amsterdam heeft besloten, aaneengesloten te blijven en de gestelde eischen (verhooging van de procenten en eene andere regeling of geheele afschaf fing van het paaschbrGod, dat thans door de depóthouders wordt betaald) te hand havenbij niet toegeven daarvan door de fabrikanten, zal men de sticktiug van tg|eene coöperatieve bakk:rij bevorderen. Aan het stal - en dienstper- Zij is ter beschikking der justitie naar 's-Hage opgezonden, terwijl het gekochte gedeeltelijk in beslag genomen is. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heett eene ge vangenisstraf van vier maauden geëischt tegen een persoon, die in baldadigheid eene kat zoodanig tegen de straatstee- nen wierp, dat het dier voor dood bleef liggen. Woensdagavond omstreeks half negen uur is op den Oosterspoor weg, aan den Maliesingel te Utrecht, een lampenist door een rangeerenden trein overreden, tengevolge waarvan de ongelukkige eenige oogenblikken daarna overleed. Volgens Donderdag van Kampen ontvangen bericht was er buiten den Ketelmond, zoover het oog reikte, veel ijs te zien. Men verwacht dus dat paarden en ongeveer evenveel runderen kwamen in de vlammen om. De bewo ners konden allen nog met levensgevaar aan den brand ontsnappen. Zéór onlangs zoo schrijft men aan de N. Gron. Ct, was de bauk voor de beklaagden ter terecht zitting van het kantongerecht te.als een indirect gevolg van het leger des heils gevuld door een vijftal van het zwakkere geslacht, in den bloei der jaren en van het stevigst allooi. Met vergunning harer meesteressen waren ze op een mooien dag eens opge gaan naar de kantonnale hoofdplaats om met do nieuwe secte, waarvan de roep ook hare ooren bereikte, eens kennis te maken. Terugkeerende haalden ze den dorps- vracht- of bode wagen in, en de onder nemer daarvan een kranige vent in j zijn soort was dadelijk bereid het I vijftal bekenden onder zijne linnen huif bergen, en, voort ging hef, //zingend oet 't hoogste vat." Onder zulke omstandigheden vooral was dra de bestemming bereikt, maar evenzoo de dorpsveldwachter, die het ziugend volkje, nu geaccompagneerd dooi den vrachtrijder op de voorbank, uit de verte hoorde en gehoorzaam aan de orde wegens burengerucht tegen het zestal verbaliseorde. Het gevolg daarvan was de gevulde bank bovenbedoeld. Bij de behandeling van het geding verklaarde de galante voerman op zijne manier ,/an vief zukke lijve gladde wichter 't pelzier van mit te rieden neit te heb ben willen waigerenpelzier harren ze hat, songen harren ze ook mit beur allen," en de welwillende opmerking van den heer kantonrechter dat er name lijk noodig wat muziek had moeten bij zija, beantwoordde de vent met de eer lijke verklaring, dat hij wbie 'toetrieden 's veurmiddags deur drokte vergeten har de toeten van zien waogen te smeeren, zoodat deze op de weerommeraize giert har as n'old zwien." De //lijve gladde maiden en heur POLITIEK OIERZICHT. De Donderdag in een blauwboek ge publiceerde engelsch-portugeesche brief wisseling in zake de confiscatie van den Delagoabaaispoorweg bevat moerendeels slechts bekende zakeu. De bundel loopt tot den 20en December jl. Hij beves tigt dat Portugal den 13en November aanbood de sehadekwestie aan arbitrage te onderwerpen. Lord Salisbury deelde mede dit aan de engelsche Delagoabaai- 8poorwegmaa<schappij mede, waarop deze den 15en December antwoordde dat de portngeesche regeering thans bewijzen kon liet met de arbitrage ernstig te meenen. Hoe spoediger dit plaats had, hoe beter voor Portugal, want door ver der talmen kan de waarde van den spoorweg slechts hooger worden nu de bolland8ch6 maatschappij met den bouw harer lijn aangevangen is. De engelsche compagnie verklaart de zaak jpruBt in handen der regeering over te laten, overtuigd al3 zij is dat lord Salisbury Portugal verantwoordelijk zal weten te houden voor alle buitengewone schade die sedert de inbeslagneming geleden mocht zijn. Verder blijkt uit het blauwboek dat de eerste berichten door den sedert ontslagen engelschen vice-consul Knee afgezonden, betreffende geweldenarijen door de Portugeezen gepleegd, levensgevaar voor de engelsche ingezetenen enz., tengevolge waarvan britsehe oorlogschepen naar Lonreneo Marqoez gezonden zijn, geweldig over dreven waren. Het verslag der Parnell-comiaissie zou Donderdagavond laat. in het Lager huis verschijnen. Donderdagavond zou de heer Labou- chère een amendement toelichten op het adres van antwoord op de troonrede, met strekking, het geschil met Portugal aan arbitrage te onderwerpen. Dit stemt overeen met de besluiten, Woensdag avond genomen op eeoe meeting, bijeen- geroepen door de Peace Society en andere vereenigingen te Londen welke internationale arbitrage voorstaan. Parnell stelt de benoeming voor van een parlementaire enquête-coinmissie, ter zake van de bedriegerijen van wijlen Pigott. De Diario te Lissabon meldt, dat de portugeesche regeering zich voorneemt, de verdedigingswerken der hoofdstad te vool looien, vier kruisers en even veel torpedobooten aan te koopen zoowel leger als vloot te hervormen. De Daily News meldt uit Genève dat de bondsregeering meent, dat het ber- lijnsche arbeidseongres geenszins het zwitsersche uitsluit, daar beide eene verschillende strekking hebben. Aan de Standard wordt uit Shanghai geseindnadat de hoofd muiter gevangen genomen en onthoofd was, onderwierpen zich de bewoners van Formosa aan den goeverneur. Het denkbeeld zoo wordt uit Parijs gemeld om zonder verwijl Dahomey door fransehe troepen tot onderwerping vóórman wuiren" niettemin veroordeeld i brengen, wint veld. Het zou geschie- ieder tot een minimum van geldboete. De lachpartij was uit, maar aan de ge rechtigheid voldaan, terwijl niet allen maar toch eenigen misschien dachten aan de spreekwijze: dat het namelijk niet allen koks zijn, die lange messen dragen den door samenwerking van troepen uit Senegal met een dofachement uit Al- gerië. Uit Zanzibar wordt gemeld dat de sultan overleden is. Volgens bericht uit Massowah heeft er den 26en Januari een gevecht plaats gehad tusschen Dedjoe Sejoem en Ras Aloela, waarin deze laatste geheel ver slagen en zelt' gewond werd. z/Uwe redenen?" Espórance was nu nog meer in de war en trachtte hare op merkingen te bepalen tot het uiterlijk van de stad, hoewel men juist over de bewoners had gesproken. ,/De straten zijn zoo nauw en zoo vuil, en er zijn zoo weinig mensehen", zij bleef steken en ditmaal was een van de hatelijke opmerkingen van mevrouw Mortlake haar zeer welkom. //O, ja, wij wetesi dat uw smaak geheel anders is; gij vindt alleen boulevards mooi." Weer steeg Espórance het bloed naar de wangen en weer had Claude medelijden met haar, terwijl hij het zichzelf verweet, dat hij haar in moeielijkheden had gebracht; hij kwam echter niet meer in de gelegenheid, om haar zijne verontschuldigingen aan te bieden; want de dames verlieten spoedig de tafel en 'savonds mjesfc hij den predikant naar zijn observatorium vergezellen en zij waren weldra zoo zeer in hunne onderzoekingen verdiept, dat al het andere werd vergeten. HOOFDSTUK XV. Claude Magnay was jong en vol geestkracht, hij behoorde geen- zins tot die soort van schilders, die wel talent maar geen geestesgaven bezitten, terwijl die eene kracht alle andere schijnt te verdringen. Sedert hij des morgens van negen tot tien uur niet meer in de kathedraal kon werken, besloot hij om den dag vroeg te beginnen en dikwijls was hij reeds om vijf uur op zijn post of wandelde hij in den sehemerigen morgenstond door de kerk, terwijl hij alle merkwaardigheden in oogenschouw nam en met de sleutels, die de deken tot zijne beschikking had gesteld, kon hij zich overal den toegang verschaffen en alles op zijn gemak beschouwen, tot dat het lichter was geworden en hij aan zijn schilderstuk kon werken. Gedurende de godsdienstoefening begaf hij zich naar zijn hotel om daar te ontbijten en daarna werkte hij in de open lucht en bracht hij een of ander merkwaardig deel van Rilchester of het uitwendige van de kathedraal op het doek. Zijne dagen werden op die wijze zeer goed besteed, zoodat het hem zeer onaangenaam was, toen hij op zekeren avond een briefje ontving, waarin hem een voorstel werd gedaan, dafc hem öf zijn kostbaren tijd zou ont nemen, óf hem zou noodzaken, om langer in Rilchester te blijven. Het luidde als volgt: //Waarde mijnheer Magnay. Ik wilde zeer gaarne een portret van mijne dochter hebben. Zoudt gij ook gelegenheid hebben, om het te schilderen? Ik zou het aan niemand liever wilien toevertrouwen dan aan u. Uw portret van het zoontje van Lady Worthington heb ik in de academie gezien en ik vond het uitstekend geslaagd. Bella kan op elk uur voor u pose erendes morgens ia het dunkt mij de geschiktste tijd, maar handel als 't u blieft naar uw eigen goedvinden. Uwe u toegenegene Christabel Mortlake." z/Dat kleine meisje met haar pruilend gelaat, zeide Claude bij zichzelf; zy zal mij op verscheidene manieren veel moeite veroorzaken, als ik mij tenminste niet vergis. Zal ik het beproeven, of is het maar niet beter, dat ik haar zeg, dat ik noodzakelijk naar Londen moet terugkeeren, om daar mijne schotsche land schapjes af te werken Het is wel wat onbeleefd misschien, maar ik vind het verschrikkelijk om verwende kinderen uit te schil deren, maar ik zal het dan ook bij mevrouw Mortlake verkorven hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2