NIEWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang. Maandag 1? Februari 1890. No. 203?. ADVEETEMTIÊÏt: Dit Nnnier Maat nit twen Maim POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON. IN DEN VREEMDE. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eonr&ntiers. en J. B. AYIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publiciit Etrangcre G. L. DAVBB d* Co., JOHN 1'. J0HE8, Succ., J'arij: O li, I! Faubourg Montmattrc. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem, 15 Febr. 1890. Zondag 16 Februari, a. s. zullen op iiet Museum van Kunstnijverheid alhier de uitgebreide verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de tentoonstelling te Parijs, en de merkwaardige afbeel dingen van de japanache voorwerpen op het gebied van kunstnijverheid, nog te bezichtigen zijn. Zondag is de toe gang vrij. Voor het jaar 1890 zijn benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer M. A. A. van der Mersch en tot secretaris de heer P. H. van der Ley. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in Januari jl. kan het volgende worden medegedeeld. Omtrent de ook in deze gemeente geheerscht heb bende influenza -epidemie zij vermeld, dat, volgens het aantal recepten door hh. apothekers gereed gemaakt, een groot deel der bevolking,was aangetast. De uitgebreidheid der epidemie door cijfers te bewijzen is wel niet mogelijk, daar van de voorkomende gevallen door de geneeskundigen geen aangifte werd ge daan, aangezien influenza niet voorkomt op de lijst der besmettelijke ziekten ge noemd in art. 1 van de wet van 4 Dee. 1874 (St.bl. 184.) houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten. Het sterftecijfer was voor deze ge meente buitengewoon hoog. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 5 levenloos aangegevenen bedraagt 116 te gen 83 in Januari 1889. Verhouding der verledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand be rekend 26.2 tegen 19.2 in Januari '89. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werd aangegeven: 1 geval van roodvonk. Aan lichaamszwakte stierven 15, aan kanker 2, aan aanhouden koorts 2, aan stuipen 7, aan apoplexie 2, aan hersenziekten 10, aan organische hart- gebreken 2, aan ziekten der ademhalings organen 43 (waarvan 15 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigea 5, aan an dere oorzaken 2, aan onbekende oorza ken 21 personen. Kaar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 ja ren 8, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 28, van 50 65 jaren 11, van 6580 jaren 28, boven 80 jaren 9. Geboren en 83 meisjes. zijn: 79 jongens Met het oog op het aanstaande 60 jarige lustrum van //Zang en Vriend schap" heeft het bestuur een dankbaar werk gedaan met het in 't licht geven van de //Geschiedenis en beknopt over zicht der bestaands notulen van Zang en Vriendschap," waarin zij die belang in het ontstaan en de ontwikkeling dezer vereeniging stellen een zeer merkwaar dige en wetenswaardige lectuur zullen vinden. De plaatsruimte ge loogt heden niet het werkje uitvoerig te behandelen, maar wij stellen ons voor er in een volgend nummer op terug te komen. Door de Nederl. Maats, ter bevorde ring van K ij verheid is aan de Tweede Kamer een adres gericht, houdende verzoek om het wetsvoorstel-Bahlmann betreffende graanrechten, niet aan te nemen, op grond: lo. dat adressante het niet doeltref fend vindt om voor de landbouw-pach- ters den druk der tijden te verminderen; 2o. het ontwerp voor enkele indus trieën doodelijk, voor andere zeer nadee- lig acht 3o. het voor den handel in granen en aanverwante artikelen belemmerend en kostbaar acht en, als gevolg daarvan, nadeelig voor de scheepvaart en de mid delen van vervoer; 4o. het voor het mee3t broodetende deel der bevolking, den werkman, het meest drukkend acht. Al de afdeelingen der M. v. N. stem men hiermede in. In de laatste vergadering der Ver eeniging van Industrieelen en Kooplie den betreffende bouwkunde en aanver wante vakken is onder anderen, in plaats van den heer J. van Ek, die niet herkiesbaar was, met 14 van de 18 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen de heer D, A. Braakenburg, aannemer alhier. In een der bovenzalen van //Weten en Werken" vergaderde Vrijdagavond de afd. Haarlem van de vereeniging //Volksonderwijs". Aan de orde waren: lo. bespreking der vraag of er steun verleend kan worden aan die ouders, welke door schoolgeldheffing hunne kin deren niet van het openbaar lager onder wijs zouden kunnen doen genieten. Hieromtrent werd besloten, dit op te geven aan het Hoofdbestuur ter opne ming in de statuten, om te verhoeden, dat de openbare lagere school door op- I drijving van schoolgeld, zou kunnen i worden ontvolkt ten behoeve van de sectescholen. Dit toch is vooral op het 1 platteland te wachten. Op de agenda kwam verder voor: //Bespreking naar aanleiding van het advies der schoolcommissie in zake den bouw der nieuwe school voor kosteloos onderwijs alhier." Na toelichting hiervan door den voorz., mr. R. H. J. Gallandat Huet, werd be sloten een petitie te richten aan B. en W. waarin gewezen wordt o. a. op de omstandigheden, dat het door dit college voor den bouw der nieuwe school aan gewezen stuk gronds aan den Schoter straatweg, omringd is door bewoonde perceelen, hetgeen zeer hinderlijk is en dat ook uit een oogpunt van gezondheid die plek is af te keuren, omdat zich in de nabijheid een sloot bevindt, waarin de riolen der nieuw te bouwen school zouden moeten uitmonden. Vrijdagavond had in de benedenzaal van //Weten en Werken" eene vergade ring plaats van de vereen. //Volksbelang". Aan de orde werd gesteld: bespre kingen over Ambachtsonderwijs. De heer Roelof Lu ij ten, over deze zaak rapport uitbrengende, zegt, dat de opleiding onzer werklieden niet degelijk, niet afgerond genoeg is. De verhouding tusschen patroon en leerling moet wor den verbeterd door het maken van leer ling-contracten, waarbij de patroon zich verplicht den leerling het werk to leeren en de laatste zich verbindt voor den patroon te werkeD, een en ander op zekere voorwaarden. De beste voorbereiding tot een vak zal in de ambachtsschool geschieden. Men zou haar moeten openstellen voor tim merlieden, smeden, meubelmakers, beeld houwers, draaiers en ververs. Zij zou moeten aansluiten aan de openbare school en kosteloos toegankelijk moeten zijn voor hen, die de lagere school heb ben afgeloopen. Naar aanleidiog van dit rapport is de volgende conclusie door het bestuur op gemaakt, welke aan den Wethouder van Onderwijs ter dezer stede zal worden toegezonden. De vereeniging /Volksbelang" acht het gewenscht, dat er een ambachts school hier ter stede zal worden opge richt, verbonden met herhalingsonderwijs en in verband met de lagere school. Deze school in te richten voor een 3-jarigen cursus, als leeraars te kiezen, menschen, die zoowel praktisch als theo retisch zijn ontwikkeld. Dat de daar vervaardigde voorwerpen, om geen concurrentie aan bestaande win kels aan te doen, worden afgestaan aan de vereeniging //Weldadigheid naar Ver mogen" en de fraaiste stukken jaarlijks te verloten. Dat de Burgeravondschool komt te vervallen, daar zij toch niet aan het doel beantwoordt. Daarna wordt besloten aan den Raad te verzoeken, den aannemer van ge meentewerken te verplichten tot verze kering zijner werklieden tegen ziekte en ongevallen. De voorz., de heer D. de Clercq, geeft eene berekening ten beste, volgens welke werklieden kunnen worden verzekerd tegen eene premie van percent. Daarbij zou aan den werkman kunnen worden uitgekeerdbij overlijden 1800, bij invaliditeit ƒ2700 en bij ziekte per dag 1.50 Het 3de punt op de agenda isbe spreking nieuwe openbare school in ver band met de voorstellen van de heeren Brinkman en van Breemcn. 13. en W., zoo zegt de heer Roelot Luijten, stellen aan den Raad voor te steunen het voorstel van de heeren Brinkmann en van Breemen om aan het einde der Parklaan een schouwburg, tevens concertgebouw te zetten. liet ter rein is een halve ton waard en zal nog in waarde rijzen. Dit terrein mag o. i. niet voor een eeuw a 100 per jaar worden afgestaan. Dat is gepacht, dat is een gift, die indirect ten goede komt aan de bezoekers van schouwburgvoor stellingen en concerten. O. i. mag dat niet geschieden omdat er nog zooveel te doen ia voor het volk. Daarom stellen wij voor, aan den Raad in overweging te geven het adres niet goed te keuren. De voorz. voegt hierbij, dat over eenige jaren weder een nieuwe school zal moeten worden gebouwd. Dan zal er geen grond meer overig zijn, wan neer dit stuk weggegeven wordt. Overeenkomstig dit voorstel wordt na eenig debat besloten. Tot penningmeester van den speeltuin wordt benoemd de heer J. H. F. Gosler, in de plaats van den heer Witteveen Cz., die wegeDS gezondheidsredenen heeft bedankt. Tot 2en secretaris der vereeni ging wordt wegens vertrek van den heer Soutendam gekozen de heer W. F. Overhoff. De voorz. deelt mede dat de heer de Kanter uit den Brie', in deze maand in de vereeniging zal optreden. In de maand Maart zullen als sprekers optre den de heeren P. L. Tak, Henri Tindal en C. V. Gerritsen. Tevens deelt de voorz. mede, dat z/Weten en Werken" eene zaal heeft af gestaan om te gebruiken voor de Volks leeszaal en dat a. s. Donderdag de daar voor bestaande commissie zal vergaderen. //Scheren of' geschoren worden" is de titel van een reclame-boekje van de firma Perry en Co., die hier ter stede vertegen woordigd is door het magazijn van den heer jH. M. F. Seveke, Barteljorisstraat 16. Het boekske bevat alles wat betrek king heeft op bovengestelde vraag en daarbij eene opsomming van de scheer- artikelen, die de firma verkoopt. Op geestige wijze wordt de lezer op de hoogte gebracht van dit gewichtig onderdeel van het mannelijk toilet. Het is gratis aan bovengenoemd magazijn ^verkrijg baar. Vrijdag heeft keizer Wilhelm, na plech tige opening der zitting van den Raad van State, waarbij ook de rijkskanselier en de overige te Berlijn aanwezige leden van het staatsministerie tegenwoordig waren, eene rede gehouden waarin hij te kennen gaf dat hij het advies van den Raad van State wenschte in te winnen, over die maatregelen welke noodig zijn voor eene betere regeliog van den toe stand der arbeidersbevolking. Hij ried krachtig onderzoek te dier zake aan, teneinde tot eene grondwettige beslissing te kunnen geraken. Den Raad van State achtte de keizei daartoe een bij uitstek bevoegd lichaam. De keizer drukte zich aan het slot zijrer rede ongeveer als volgt uit: z/Ik vertrouw op de mij bekende, op rechte toewijding van den Raad van State bij den arbeid die hom thans wacht. Ik zio niot over het lioold, dat juist op dit gebied niet alle wenschelijke verbeteringen alleen door maatregelen van staatswege te bereiken zijnaan het vrije werk der menschenliefde van kerk en school blijft daarnaast nog een breed veld ter zegenrijke .bearbeiding daardoor zullen de wettelijke voorschrif ten gesteund en vruchtbaar gemaakt moeten worden, zal hun doel ten volle worden bereikt. Maar, bijaldien het, met Gods hulp, gelukt, de belangen welke het arbeidende volk met recht kan doen gelden, te bevredigen door middel van de bij ul. in to dienen voorstellen, dan zal uw werk zeker zijn van mijnen koninklijken dank en van de waardee ring der natie. z/De aan uw onderzoek te onderwer pen voorstellen zullen onverwijld bij u inkomen. Ik wys voor het deelnemen aan de beraadslagingen de beide afdee lingen aan voor handel en nijverheid, openbare werken, spoorwegen en mijn werken, en voor aangelegenheden van binnenlandsch bestuur. Aan deze zal ik een aantal deskundigen toevoegen, Den leden van deze afdeelingen verzoek ik, den 26en van deze maand, des voormid dags te 11 uren, in de nader aan te wijzen lokalen bijeen te komen Tot rap porteur benoem ik den opperburgemees ter van Frankfort a/d M., Miquel, en tot mederapporteur den /;geheimen Finanz- rath" Jenke. Ik behoud mij voor, naaf loop der beraadslagingen van de afdee lingen, het weder bijeenkomen, van den Naar het engelsch VAN 27) EDNA LYALL. HOOFDSTUK XV. z/Hoe die arme kleine mademoiselle de hoe heet zij ook weer het daar kan uithouden, weet ik niet; ieder oogenblik hatelijke aanmerkingen van de eene zuster en sarcastische uitvallen van de andere. Ik heb haar dien avond in het nauw gebracht en heb er haar niet uit verlost, dat is schandelijk. Ja, om die reden zal ik het portret van de kleine miss Mortlake makeD," naar haar uiterlijk te oordeelen, heeft de kleine demoiselle een Don Quichotte noodig. Haar geiaat is wel waardig, goed bestudeerd te worden. Die schitterende oogen dan die kleur en de uitdrukkiug daar van en hare kleine mond, uit welks trekken duidelijk blijkt, dat haar gelaat niet past voor iemand, die zulk een smartelijk leed schijnt te verkroppen. Het voorhoofd? ja het i3 laag en het haar is donker en zacht als zijde, met eenige golving er in. Zij is op en top de verpersoonlijking van het beeld, waarnaar ik reeds lang heb gezocht Mariana in gevangenschap. Ja, zij is juist de per soon, naar wie ik zoo lang reeds heb gezocht. //Ik moet tenminste eene schets van haar gelaat maken, ofschoon het zeer moeielijk zal gaan, om haar te vragen, of zij voor mij wil poseeren. Hij nam potlood en papier en begon eene schets van het gelaat van Espérance te maken, zooals zijn geheugen het hem gaf, maar hij slaagde volstrekt niet. Onvoldaan over deze poging, scheurde hij het papier in stukken en hij stak eene sigaar aan, terwijl hij zich aan een diep gepeins overgaf, waarbij het beeld van //Mari ana" hem voortdurend voor den geest zweefde. Na de godsdienstoefening ging Claude den volgenden dag naar de pastorie, om daar te beginnen aan de niet zeer aangename taak, om Bella's portret te schilderen. Mevrouw Mortlake was verrukt, dat hij haar verlangen in willigde. z/Het lieve kind kan nu zeer geschikt poseeren. Ik vreesde er voor, dat haar portret zou worden schilderd, alshet doel mij zeer veel genoegen, dat gij tijd kunt missen. Espérance ga Bella eens halen." Claude zette de schildersezezel neer, sprak met mevrouw Mort lake over den stand van het model, greep zijn palet wachtte en schoof nu en dan ongeduldig op zijne stoel heen en weer, maar wie er kwam, geen Bella. Tenlaatste hoorden zij kindergeschrei, dat langzamerhand al nader en nader kwam. Mevrouw Mortlake snelde naar de deur en luisterde. Zij hoorde de stem van Espé rance, die iemand tot iets zocht over te halen. //Bella, lieveling kom beneden; mijnheer Magnay wacht op u Kom, want anders ga ik weg en zal ik de kindermeid roepen. Geen ander antwoord dan hevig geschrei. Mevrouw Mortlake snelde naar de plaats, waar dit tooneel werd afgehandeld en Bella werd naar de eetkamer gedragen, terwijl zij uit alle macht schreeuwde. Claude haalde de schouders op en wierp een blik op zijne //Ma riana." Zij was bleeker en uit hare trekken sprak nog meer zie- leleed dan andersen terwijl zij aldus wachtte of Bella het schreien ook wilde staken, sprak er uit haar houding zooveel vertwijfelende wanhoop, dat de kunstenaersblik van Claude zich aan haar uiterlijk niet genoeg kon verzadigen. Hy wierp haastig eenige lijnen op het doek en bijna ademloos sloeg hij haar gade. Onder het schreien bracht Bella met moeite het woord //Espé rance" uit, en mevrouw Mortlake, die niet kon wachten, tot zij de werkelijke oorzaak van haar verdriet kende, wendde zich tot Espérance en zeide op zeer strengen toon, alsof deze eene hevige berisping verdiende. //Espérance, hoe dikwijls moet ik het u zeggen, dat gij u niet met de opvoeding van Bella behoeft te bemoeien en het gerust aan mij kunt overlaten, zy schreit veel meer, sedert gij hier ge komen zijt. Waarom maakt gij het dat arme kind lastig?" Wordt vervolgd Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»-0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoOBictnaagues* 32%. Directeuren-Uitgevers J. C. PESREBOQM

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1